Κάπνισμα

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
λοιπον υπαρχει καποιος που να μπορει να το αντιμετωπισει πιο ηρεμα κ να απαντησει τεκμηριωμένα; με αυτη την ενταση δεν με πειθετε!

Σου εξήγησα πολύ ήρεμα στο πρώτο μου ποστ αλλά μάλλον δεν κατάλαβες.Δε φταίω εγώ.



Αριστερά είσαι τώρα.Δεξιά θα είσαι σε λίγα χρόνια.

Τόσο ωμό,τόσο απλό,τόσο πραγματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΡΕΝΑΤΙΤΣΙΑ

Νεοφερμένος

Η ΡΕΝΑΤΙΤΣΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ποσοι απο εσας καπνιζουν;

λοιπον να ρωτησω και κατι άλλο; με το πρωτο τσιγαρο εθιζεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
δεν μπορώ να καταλάβω τι μαζοχισμός υπάρχει που κάποιοι επιδιώκουν με την στάση ζωή τους, τον καρκίνο του πνεύμονα, του φάρυγγα, του στόματος...κτλ
έχουμε που έχουμε χίλιους δυο διαόλους από τοξικά χημικά και κατεστραμμένη ατμόσφαιρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blue_butterfly

Τιμώμενο Μέλος

Η Ριρίκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 25,456 μηνύματα.
Το θέμα ανοίχτηκε.:) Θα σας παρακαλούσα να συνεχιστεί η συζήτηση χωρίς off-topic και σε πιο ήπιους τόνους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
λοιπον να ρωτησω και κατι άλλο; με το πρωτο τσιγαρο εθιζεσαι;

όχι, ούτε με το δεύτερο, αν το κάνεις συνήθεια έχεις θέμα.
ps: όχι δεν καπνίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ποσοι απο εσας καπνιζουν;

λοιπον να ρωτησω και κατι άλλο; με το πρωτο τσιγαρο εθιζεσαι;

δεν εχω διαβασει ολα τα σχολια εδω γτ ειναι και πολλα...αλλα αποτι καταλαβα σκεφτεσαι σοβαρα να το αρχησεις,:/:λοιπον κοιτα μπορω να σου πω και εγω τα ιδια που σου ειπαν ολοι :whistle:γτ απλα συμφωνω μαζι τους ομως μαλλον θα κουραζοσουν να διαβασεις παλι τα ιδια!:worry:

εισαι νεα και γιαυτο φαινεται να σε αφηνει αδιαφορη το ισχυροτερο επιχειρημα της υποθεσης δηλ η υγεια σου...αν και δεν θα επρεπε!
πιστευω ειναι πολυ σημαντικο να καταλαβεις και να ξερεις γτ το κανεις...αν πραγματικα γουσταρεις,αν ξερεις τις συνεπειες πολυ καλα,αν ευχαριστιεσαι και το κανεις για τον ευαυτο σου συνειδητοποιημενα και μονο τοτε go for it!
αν παλι το θες επειδη ολοι οι φιλοι σου καπνιζουν και δεν αντεχεις να διαφερεις με μαγκια και τσαμπουκα ,αν το θες επειδη οι περισσσοτεροι καπνιζουν στις καφετερειες και στα κλαμπακια και θες μια απο τα ιδια,ή ισως θεωρεις οτι σου δινει στυλ ,<<μαγκια>> αν και πιστευω οτι αυτη η νοοτροπια ειναι κυριως εφηβων που προσπαθουν να καλυψουν καποια κενα..αποδοχης τοτε ειναι κριμα να μπεις σε αυτο....δεν ειναι τυχαιο οτι οι χρονιοι καπνιστες και οι μεγαλυτεροι σε ηλικια θελουν να το κοψουν! διαλεγεις και παιρνεις!
πιστευω οτι ειναι μεγαλυτερη μαγκια να λες οχι με τσαμπουκα και να ξερεις τι θες απο την ζωη σου παρα να ακολουθεις την μαζα...που στο κατω κατω δεν θα ειναι παντα μαζι σου...αλλα οσο εσυ την ακολουθεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΡΕΝΑΤΙΤΣΙΑ

Νεοφερμένος

Η ΡΕΝΑΤΙΤΣΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
η μονη πραγματικα ωριμη απαντηση που πηρα και ειλικρινα με έπεισε ηταν από τη γιολαντα! σε ευχαριστω πολυ! κ επειδη σε εμπιστευομαι αν ξέρεις πες μου αν εθίζεσαι από το πρώτο τσιγάρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
η μονη πραγματικα ωριμη απαντηση που πηρα και ειλικρινα με έπεισε ηταν από τη γιολαντα! σε ευχαριστω πολυ! κ επειδη σε εμπιστευομαι αν ξέρεις πες μου αν εθίζεσαι από το πρώτο τσιγάρο

κοιτα εγω ειχα δοκιμασει πριν παρα πολλα χρονια...και δεν το ειχα τελειωσει ολο...το μονο που θυμαμαι ειναι οτι εβηχα!για να ειμαι ειλικρινεις δεν ξερω...ρωτησα πριν λιγο την μητερα μου που καπνιζε απο το λυκειο και τωρα το εκοψε λογω βεβαρημενης υγειας και μου ειπε οτι στην αρχη βηχεις και τεσπα δεν αρεσει και πολυ στον οργανισμο σου και σε πιανει λεει ζαλαδα και αντε κανας πονοκεφαλος.....αλλα εξαρτηση δεν σε πιανει σε καμια περιπτωση!αμα θες να δεις τι γευση εχει με μερικες τζουρες δεν νομιζω να υπαρξει προβλημα...εξαρτηση μπα...εδω με χασις και αλλα και δεν σε πιανει εξερτηση με την πρωτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Με χασίς δε σε πιάνει εξάρτηση με καμία,διότι πολύ απλά η κάνναβη δε δημιουργεί βιολογική εξάρτηση.

Όχι,το πρώτο τσιγάρο δε δημιουργεί εξάρτηση.Χρειάζεται συστηματικό κάπνισμα αρκετό καιρό για να πάθεις εξάρτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΡΕΝΑΤΙΤΣΙΑ

Νεοφερμένος

Η ΡΕΝΑΤΙΤΣΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
γιολαντα δεν ξερω πως να σε ευχαριστησω! να σαι καλα κοπελα μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
γιολαντα δεν ξερω πως να σε ευχαριστησω! να σαι καλα κοπελα μου!

τπτ βρε,χαρα μου που βοηθησα,νασαι καλα!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.

Ένας στους δυο καπνιστές θα πεθάνει από ασθένειες που σχετίζονται με το κάπνισμα. Οι κυριότερες απ' αυτές είναι:

  • ΕΜΦΥΣΗΜΑ Το εμφύσημα καταστρέφει αργά τους πνεύμονες κάνοντας την αναπνοή τόσο δύσκολη που ακόμη κι ένας απλός περίπατος στο γωνιακό μαγαζί είναι αδύνατος. Παρ' όλο που η ζημιά που έχει ήδη γίνει δεν επανέρχεται, μπορείς να αποτρέψεις παραπέρα ζημιά διακόπτοντας το κάπνισμα.
  • ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΟΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΡΚΙΝΟΙ Ο καρκίνος του πνεύμονα προκαλείται από τη πίσσα και τη νικοτίνη στο καπνό του τσιγάρου. Πολλοί καρκίνοι του πνεύμονα δεν μπορούν να αφαιρεθούν με χειρουργική επέμβαση και τα θύματα συνήθως πεθαίνουν λίγους μήνες μετά τη διάγνωση. Το κάπνισμα επίσης προκαλεί καρκίνους στα χείλη, τη στοματική κοιλότητα, το λαιμό, το λάρυγγα και την κύστη και είναι πάντα παράγων κινδύνου για καρκίνους στο πάγκρεας, το στομάχι, τη μήτρα και τα νεφρά.
  • ΚΑΡΔΙΟΑΓΓΕΙΑΚΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ Οι καρδιοαγγειακές ασθένειες προκαλούνται από τη νικοτίνη και το μονοξείδιο του άνθρακα στα τσιγάρα. Η πολυδουλεμένη σου κιόλας καρδιά έχει να δουλέψει ακόμα σκληρότερα για να διεκπεραιώσει τις καθημερινές δραστηριότητες. Οι καρδιοαγγειακές παθήσεις απομυζούν την ενέργειά σου και κάνουν την αναπνοή σου πολύ δύσκολη.
  • ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΕΣ ΑΓΓΕΙΑΚΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ Οι περιφερειακές αγγειακές παθήσεις αναπτύσσονται όταν λιγότερο αίμα και οξυγόνο κυκλοφορεί στα χέρια σου και στα πόδια. Αυτό αρχίζει σαν μούδιασμα ή οδυνηρός πόνος και μπορεί να καταλήξει σε γάγγραινα.
  • ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΗ
  • ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΓΟΝΙΜΟΤΗΤΑ Πολλές γυναίκες που καπνίζουν είναι λιγότερο γόνιμες από τις μη καπνίστριες. Τους παίρνει περισσότερο καιρό για να συλλάβουν και είναι πολύ πιο πιθανό να έχουν αποβολή.
  • ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ Οι άντρες που καπνίζουν πιθανόν να υποφέρουν από ανικανότητα, η οποία οφείλεται σε ζημιά στα αιμοφόρα αγγεία στο πέος.
  • ΧΑΜΗΛΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΟΡΜΟΝΗΣ Το κάπνισμα μειώνει το σύνολο της ορμόνης των οιστρογόνων στο σώμα.
  • ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗ & ΚΙΝΔΥΝΟΙ ΚΑΡΔΙΑΚΗΣ ΠΡΟΣΒΟΛΗΣ Παίρνοντας το αντισυλληπτικό χάπι σε συνδυασμό με το κάπνισμα αυξάνεται ο κίνδυνος καρδιακών προσβολών και εγκεφαλικών περίπου δέκα φορές.
  • ΧΑΜΗΛΟ ΒΑΡΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ Τα μωρά που γεννιούνται από μητέρες οι οποίες κάπνιζαν κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, είναι πιο πιθανό να έχουν βάρος κάτω του φυσιολογικού ή να γεννηθούν με πρόωρο τοκετό. Επίσης έχουν την τάση να αρρωσταίνουν συχνότερα, να κλαίνε περισσότερο και να κοιμούνται λιγότερο από τα μωρά που γεννιούνται από μη καπνίστριες μητέρες.
  • ΠΑΙΔΙΑ Τα παιδιά των οποίων οι γονείς καπνίζουν είναι πολύ πιθανό να πάθουν πνευμονία και βρογχίτιδα στον πρώτο χρόνο της ζωής τους από τα παιδιά των μη καπνιστών γονέων. Επίσης είναι πολύ πιθανό να υποφέρουν από πολύ συχνές και σοβαρές κρίσεις άσθματος. Και τα μεγαλύτερα παιδιά είναι πολύ πιθανό να δοκιμάζουν το τσιγάρο ή να γίνουν καπνιστές αν ένας ή και οι δύο γονείς καπνίζουν.
ΠΑΘΗΤΙΚΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ
Παθητικό κάπνισμα ονομάζεται η εισπνοή καπνού που προέρχεται από τα τσιγάρα άλλων ανθρώπων. Μπορεί να προκαλέσει καρκίνο ή άλλες ζημιές στους πνεύμονες και καρδιακές παθήσεις. Αυτός είναι κι ο λόγος που δεν επιτρέπεται το κάπνισμα στους περισσότερους κλειστούς δημόσιους χώρους και γραφεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ειναι μεγαλη βλακεια το καπνισμα...δεν εχει τιποτα καλο να σε προσφερει αλλα μονο κακη ηγεια...και η μανα μου καπνιζε και γενηθηκα με ασθμα(αν και στην εγκιμοσινη το εκοψε)...μην με πειτε υπερβολικη αλλα το θεωρω "αυτοκτονια" γιατι ουσιαστικα βοηθας τον εαυτο σου να παθει κακο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos777

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο manos777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
οι original μαγκες δεν καπνιζουν και προφανως δεν τους λειπει κατι για να το αντικαταστησουν με το τσιγαρο και το σημαντικοτερο εχουν περισσοτερες αντοχες...... σε ολους τους τομεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
δεν καπνιζω και ουτε προκειται ποτε να καπνισω!!!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Το καπνισμα ειναι μια βλακεια αλλα οποιος καπνιζει αναλαβμανει τις ευθυνες. Ειναι δικαιωμα του καθενος να κανει οτι γουσταρει.Απ την αλλη το να ειναι καποιος παθητικος καπνιστης ειναι χειροτερο...μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Ποιος είπε ότι η χασίς δεν προκαλεί εξάρτηση? Είναι σαν το ποδόσφαιρο. Το λατρεύεις, αν δεν μπορείς να παίξεις δεν παίζεις. Αλλά θες πως και πως να παίξεις... Άμα μου πείτε ότι έχω και άδικο, τότε δεν έχω ψυχολογίσει σωστά τον θείο μου, που μπάι δε γέι που λέμε έχει τρελαθεί εξαιτίας του χασίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ποιος είπε ότι η χασίς δεν προκαλεί εξάρτηση? Είναι σαν το ποδόσφαιρο. Το λατρεύεις, αν δεν μπορείς να παίξεις δεν παίζεις. Αλλά θες πως και πως να παίξεις... Άμα μου πείτε ότι έχω και άδικο, τότε δεν έχω ψυχολογίσει σωστά τον θείο μου, που μπάι δε γέι που λέμε έχει τρελαθεί εξαιτίας του χασίς.

Αυτό που λες είναι ψυχολογική εξάρτηση.Εγώ αναφέρομαι σε βιολογική εξάρτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

louche93

Νεοφερμένος

Ο loukas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παλικάρια εγώ κάπνιζα κανονικά για ενάμιση μήνα. Μετά το είπα στους γονείς μου και συνειδητοποιήσα πως επειδή δεν με στρεσάριζε τόσο το όλο πράγμα μιας και το ξέρανε άρχισα να καπνίζω όλο και λιγότερο. Για τη μεγαλύτερη μου μέχρι τώρα καψούρα το σταμάτησα, όταν το όλο πράγμα τελείωσε (με πολύ άσχημο τρόπο) το ξανάρχισα και πριν 2 βδομάδες το ξανασταμάτησα. Οριστικά αυτή τη φορά. Τώρα, όσο κι αν σας ακούγεται κάπως κοινότοπο, νιώθω καλύτερα απ' ότι πριν. Το τσιγάρο ναι μεν σε βοηθάει να χαλαρώσεις αλλά το θέμα είναι πως όσο λες το ελέγχω τόσο σε ελέγχει αυτό. Γιατί δεν καταλαβαίνεις πως το ένα το μήνα γίνεται ένα τη βδομάδα ή ένα τη μέρα. Σταματήστε το λοιπόν όσοι το έχετε αρχίσει πριν γίνει συνήθεια. Συμβουλή καπνιστή αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Οκ νόμιζα ότι το βιολογική εξάρτηση πήγαινε στην κάνναβις μόνο... εεε κάνναβις και χασίς από το ίδιο φυτό δεν είναι?? Λοιπόν στο θέμα μας, ούτε εγώ καπνίζω και ούτε πρόκειται. Όταν είμουν γύρω στα 6 ήθελα να μιμηθώ τον θείο μου που κάπνιζε και του έκλεβα τσιγάρα και έδινα στην 5χρονη μου αδερφή να κάνει ρουφιξιά γιατί εγώ δεν το μπορούσα. τέσπα το λέω αυτό γιατί πολύ, οι περισσότεροι καπνίζουν λόγω μίμησης. θας σας παραθέσω τι είχα γράψει στον καθηγητή μαθηματικών στο φροντιστήριο μου ώστε να τον βοηθήσω να το κόψει, στην αρχή τα κατάφερνε μετά όμως τον ξανάρχισε αλλά το έχει ελλατώσει. Πρόκειται για μία σελίδα Α4 μπρος πίσω, την οποία φωτοτύπησε η καθηγήτρια χημείας μου για να τον δώσει και αυτή στον άντρα της που κάπνιζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top