Κάπνισμα

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
δεν εχω καπνισει ποτε,με ενοχλει ,το θεωρω χαζομαρα και ολα τα σχετικα!πιο πολυ με ενοχλει ομως οτι οι καπνιστες στην ελλαδα δεν σεβονται το γεγονος οτι καποιοι ανθρωποι εχουν επιλεξει να μην καπνιζουν!!!κατσε ρε φιλε επειδη εσενα σου αρεσει πρεπει να τρωω και εγω καπνο!νοοτροπια καθαρα ελληνικη απο αυτες που απεχθανομαι!να μαι γω καλα και ο διπλανος μου ας παει να κουρευτει!ελλειψη παιδειας σε ολο της το μεγαλειο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina*

Νεοφερμένος

Η konstantina* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
και γω καπνιζα αλλα στην αρχη αρχη σθνειδητοποιησα τι κανω στον εαυτο μου και το εκοψα... ειναι ωραιος ο καθαρος αερας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
δεν εχω καπνισει ποτε,με ενοχλει ,το θεωρω χαζομαρα και ολα τα σχετικα!πιο πολυ με ενοχλει ομως οτι οι καπνιστες στην ελλαδα δεν σεβονται το γεγονος οτι καποιοι ανθρωποι εχουν επιλεξει να μην καπνιζουν!!!κατσε ρε φιλε επειδη εσενα σου αρεσει πρεπει να τρωω και εγω καπνο!νοοτροπια καθαρα ελληνικη απο αυτες που απεχθανομαι!να μαι γω καλα και ο διπλανος μου ας παει να κουρευτει!ελλειψη παιδειας σε ολο της το μεγαλειο!!

συμφωνώ απόλυτα.. εγώ έχω δοκιμάσει αλλά πραγματικά δεν ένιωσα κάτι πέρα από δυσφορία..! Ειδικά όταν είδα στην έκθεση "Bodies" τον πνεύμονα ενός καπνιστή κ ενός μη καπνιστή σοκαρίστηκα:worry: Από μακριά τέτοιες συνήθειες παιδια.. Δεν προσφέρουν τπτ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Να αρχίσουμε όλοι το κάπνισμα :P κάνει καλό στο περιβάλλον << Ο καπνιστής πεθαίνει τουλάχιστον 6-8 χρόνια νωρίτερα από μη καπνιστή, άρα γλυτώνουμε τόσα χρόνια επιβάρυνση του οικοσυστήματος :P:P:P:P:P
Μπράβοοοο!!! Πολύ έξυπνο... ΙQ 1000! Όυτε γι αστειο τετοιες μα***ιες :down: :down: :down: :down: :down:
Με τέτοιες λογικές ή αστεία θα πάει μπροστά αυτός ο τόπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ναι, δίκιο έχεις παιδί από πάνω, το ποστ που παρέθεσες είναι 100% κυριολεκτικό και καμία δόση ειρωνίας δεν κρύβεται πίσω από τα ένα, δύο, τρία, πέντε, έξι (!) κοροιδευτικά φατσάκια που έχει βάλει ο χρήστης. Από την καταστροφολογία, καλύτερο το χιούμορ.

Ontopic. Δεν καπνίζω λόγω αθλητισμού, ούτε το θεωρώ εθιστικό, αλλά θες δεν θες μία φορά να βρεθείς σε live (ακόμα και σε ανοιχτό χώρο) έχεις ντουμανιάσει για ένα μήνα. xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σε όλους τους φανατικούς αντικαπνιστές αφιερώνω μια παροιμία:
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μην πεις

(και τώρα μπορείτε να με λιθοβολήσετε ελεύθερα) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δία ξέρεις ποια είναι η διαφορά στο κάπνισμα; Ένας αντικαπνιστής δε βρίσκει λόγο να καπνίσει. Γιατί να το ξεκινήσεις; Δεν είναι φράση του στυλ "δε θα κάνω σχέση με παντρεμένο ποτέ", στην πορεία γνωρίζεις έναν τον ερωτεύεσαι και μέχρι τώρα βαυκαλιζόσουν με ιδέες που δεν κράτησες. Αν όντως δε γουστάρει κάποιος το κάπνισμα, πες μου έναν καλό λόγο για να το ξεκινήσει. Έστω για να δοκιμάσει; Το ότι η φύση κάποιων είναι αδύναμη και παρασύρονται από τους φίλους τους και το prestige που μπορεί να προσφέρει σε μαθητικές ηλικίες το τσιγάρο, δε νομίζω πως κάνει τους μη καπνιστές κομπλεξικούς που ανα πάσα στιγμή μπορεί να πέσουν στην παγίδα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δία ξέρεις ποια είναι η διαφορά στο κάπνισμα; Ένας αντικαπνιστής δε βρίσκει λόγο να καπνίσει. Γιατί να το ξεκινήσεις; Δεν είναι φράση του στυλ "δε θα κάνω σχέση με παντρεμένο ποτέ", στην πορεία γνωρίζεις έναν τον ερωτεύεσαι και μέχρι τώρα βαυκαλιζόσουν με ιδέες που δεν κράτησες. Αν όντως δε γουστάρει κάποιος το κάπνισμα, πες μου έναν καλό λόγο για να το ξεκινήσει. Έστω για να δοκιμάσει; Το ότι η φύση κάποιων είναι αδύναμη και παρασύρονται από τους φίλους τους και το prestige που μπορεί να προσφέρει σε μαθητικές ηλικίες το τσιγάρο, δε νομίζω πως κάνει τους μη καπνιστές κομπλεξικούς που ανα πάσα στιγμή μπορεί να πέσουν στην παγίδα του.
Δεν διαφωνώ σε κάτι από όσα λες. Όμως βλέπω ότι άπό όσους πριν 1 χρόνο λέγανε (λέγαμε :redface:) "εγώ ποτέ δεν θα καπνίσω", περισσότεροι από τους μισούς το έχουν αρχίσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Είσαι ακόμα σε τέτοια ηλικία που επηρεάζεσαι. Νομίζω ότι πιο σπάνια ξεκινά κάποιος αφού ενηλικιωθεί, η ζημιά γίνεται στην εφηβεία συνήθως.
Ίσως είμαι τυχερή που κάνω παρέα με ανθρώπους που δεν καπνίζουν, αλλά γενικά να ξέρεις πως είναι απωθητικό το τσιγάρο για μη καπνιστή. Άσχημη ανάσα (σαν να γλείφεις σταχτοδοχείο :P), αναγκάζεις τον άλλον να τρώει στη μάπα τον καπνό σου (σκέψου ότι υπάρχει πολύς κόσμος με αναπνευστικά προβλήματα), ανικανότητα να ευχαριστηθείς μια στιγμή (πόσες φορές έχω ακούσει το "Α ρε να'χα ένα τσιγάρο τώρα"), και πολλά λεφτά, απορώ που τα βρίσκετε με τα χαρτζιλίκια που δίνονται στην οικονομική κρίση. Το ότι κάνεις κακό στην υγεία σου νομίζω είναι περιττό να το πω. Αν ήταν ναρκωτικά θα σου λεγα κάνε ότι θες στο σώμα σου όσο δεν ενοχλείς εμένα. Δικαίωμα σου είναι να το κακομεταχειρίζεσαι και να μην το εκτιμάς. Το να μου κάνεις κακό όμως κι εμένα δε στο επιτρέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Είσαι ακόμα σε τέτοια ηλικία που επηρεάζεσαι. Νομίζω ότι πιο σπάνια ξεκινά κάποιος αφού ενηλικιωθεί, η ζημιά γίνεται στην εφηβεία συνήθως.
Ίσως είμαι τυχερή που κάνω παρέα με ανθρώπους που δεν καπνίζουν, αλλά γενικά να ξέρεις πως είναι απωθητικό το τσιγάρο για μη καπνιστή. Άσχημη ανάσα (σαν να γλείφεις σταχτοδοχείο :P), αναγκάζεις τον άλλον να τρώει στη μάπα τον καπνό σου (σκέψου ότι υπάρχει πολύς κόσμος με αναπνευστικά προβλήματα), ανικανότητα να ευχαριστηθείς μια στιγμή (πόσες φορές έχω ακούσει το "Α ρε να'χα ένα τσιγάρο τώρα"), και πολλά λεφτά, απορώ που τα βρίσκετε με τα χαρτζιλίκια που δίνονται στην οικονομική κρίση. Το ότι κάνεις κακό στην υγεία σου νομίζω είναι περιττό να το πω. Αν ήταν ναρκωτικά θα σου λεγα κάνε ότι θες στο σώμα σου όσο δεν ενοχλείς εμένα. Δικαίωμα σου είναι να το κακομεταχειρίζεσαι και να μην το εκτιμάς. Το να μου κάνεις κακό όμως κι εμένα δε στο επιτρέπω.

Αυτο ακριβως.Γιατι ενταξει,αμα οι φιλοι σου ή καποιος που αγαπας ή εκτιμας το αρχισει αν εισαι αντικαπνιστης(και μαλιστα φανατικος)θα του πεις δυο κουβεντες για το καλο του και αν δεν τοτε τον αφηνεις στη μοιρα του.Δεν εχει νοημα να πιεζεις καποιον να κανει κατι που δεν θελει(στην προκειμενη περιπτωση να το σταματησει),σωστα;Απλα δεν μπορεις και να τον/την βλεπεις να χαλαει την υγεια του και χιλια δυο.Οταν ομως πρεπει να ''καπνιζεις''(παθητικα εννοω)επειδη καπνιζουν και οι αλλοι τι θα κανεις;Γιατι δηλαδη εγω που δεν το αντεχω να τρωω στην μαπα ολο τον καπνο επειδη ο αλλος ειτε εξαρταται απο αυτο ειτε του αρεσει πολυ ειτε το κανει για να ''φανει'';Ο καθενας κανει τις επιλογες του αρκει η επιλογες του να μην επηρεαζουν αρνητικα και του αλλους.Γιατι δεν φταινε σε τιποτα οι παθητικοι καπνιστες που ,στη χειροτερη περιπτωση,πεθαινουν απο καρκινο του πνευμονα(ή κατι που να ευθυνεται στον καπνο του τσιγαρου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Σε όλους τους φανατικούς αντικαπνιστές αφιερώνω μια παροιμία:


(και τώρα μπορείτε να με λιθοβολήσετε ελεύθερα) ;)


πες τα ρε Δια.....
όχι γιατί κάποιοι την έχουνε δει πολύ κάπως με το θέμα του καπνίσματος.....προσωπικά μέχρι πέρυσι-πρόπερσι , με το που άκουγα ότι κάποιο παιδί άρχισε το κάπνισμα λυπόμουνα πάρα πολύ και έλεγα μα γιατί..? κτλ.. αλλά τώρα κατάλαβα πολλά γιατί...και σταμάτησα να λυπάμαι...ο καθένας επιλέγει τι θα κάνει με τον εαυτό του και θα πρέπει βέβαια να είναι και έτοιμος για τις συνέπειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Οι περισσότεροι αντικαπνιστές χέστηκαν να στο πω απλά για το τι κακό κάνουν οι καπνιστές στον εαυτό τους. Για το τι κανουν στους υπολοίπους και την έλλειψη σεβασμού κράζουν συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
Οι περισσότεροι αντικαπνιστές χέστηκαν να στο πω απλά για το τι κακό κάνουν οι καπνιστές στον εαυτό τους. Για το τι κανουν στους υπολοίπους και την έλλειψη σεβασμού κράζουν συνέχεια.

ακριβως.....καμια φορα μου ερχεται εκει που καθετα ωραια και καλα ο κυριος-κυρια σε κλειστο χωρο με το τσιγαρο να παω απο πανω του και να του βαλω τερμα διπλα στο αυτι του το αγαπημενο μου τραγουδι.εκεινη την στιγμη εγω απολαμβανω το τραγουδι που μου αρεσει εκεινον-η ομως οπως ειναι φυσικο τον-την εκνευριζει!ετσι ακριβως ειναι και με το τσιγαρο.οι καπνιστες κανουν αυτο που της αρεσει χωρις να δειχνουν σεβασμο στους αλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
δεν υπαρχει περιπτωση να καπνισω γιατι εχω δει πολλες πολλες περιπτωσεις (στην οικογενεια μου) που δεν εβγαλαν σε καλο . Παντως με το να δοκιμασεις μια φορα δεν θα παθεις τιποτα(αν δεν κολλησεις και μετα το αρχισεις κανονικα) αλλα και αν κολλησεις ποιος σε σωζει...??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ούτε εγώ θέλω να καπνίσω.. Θεωρώ ότι το τσιγάρο είναι αρκετά καταστροφικό για τον καπνιστή! Όμως δεν νομίζω πως όλοι όσοι άρχισαν το τσιγάρο πίστευαν ανέκαθεν ότι κάποτε θα καπνίσουν! Άρα... Δεν ξέρω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkr0se

Νεοφερμένος

Ο darkr0se αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδια εγω το εχω κοψει ενα χρονο τωρα, και εκει που ισα που μου εβγαινε το χατζιλικι για τσιγαρα και καμια βολτα, τωρα εχω πλουτισει..!
τρια πακετα την εβδομαδα μας κανουν 550 ευρω το χρονο, και αυτα για ενα πολυ ελαφρη καπνιστη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lollipop-94

Νεοφερμένος

Η Lollipop-94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Λοιπον ειναι αναμφισβητητο οτι το θεμα του καπνισματος εχει απασχολησει πολυ...Ολο και περισσοτεροι νεοι, κυριως στα χρονια της εφηβειας τους, αρχιζουν αυτην την κακια συνηθεια...Ειμαι θα μπορουσα να πω φανατικη αντικαπνιστρια και να πω την αληθεια δεν ξερω γιατι μου εχει δημιουργησει τοση απεχθεια...Απλως με ενοχλει το γεγονος οτι πολλοι ανθρωποι κανουν κακο στον εαυτο τους αλλα και στους γυρω τους ενω αυτο θα μπορουσε να αποφευχθει, μονο και μονο για να δειξουνε ωριμοι η για να γινουνε μελος μιας παρεας...Ακουω συχνα οτι ενα τσιγαρο δεν πειραζει, μια δοκιμη δεν σημαινει κατι, ομως αυτο κατα την γνωμη δεν ισχυει διοτι απο προσωπικη εμπειρια(αρκετοι φιλοι μου δυστυχως ειναι καπνιστες) ξερω οτι αν το δοκιμασεις μια φορα μετα θα θελεις δευτερη και στην δευτερη θα πεις γιατι οχι και μια τριτη, μπορω να το ελεγξω...Ομως δεν μπορεις να το ελεγξεις και ξαφνικα χανεις τον ελεγχο! Τελος παντων μπορει αυτα που λεω να θεωρηθουν υπερβολικα ομως συνεχιζω και θα συνεχιζω να πιστευω οτι ειναι μια επιβλαβης συνηθεια που μονο καλο και ευχαριστηση δεν προσφερει...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manos112

Νεοφερμένος

Ο Manos112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Εγω προσωπικα δεν καπνιζω (αλλα εχω δοκιμασει) και δεν μου αρεσε, βεβαια εχω μερικους φιλους που καπνιζουν αλλα δεν με πειραζει αν και πολλοι μολις βλεπουν καποιον να καπνιζει τον "ταυτιζουν" με την εννοια του αλητη-βλακα, που δεν το θεωρω σωστο αυτο ειναι δικαιωμα του καθενος ωστοσο οσοι επηρεαζονται απο φιλους σημαινει οτι δεν ανηκουν στον εαυτο τους;) Επισης ειναι δεδομενο οτι κανει κακο στην υγεια και κατ'εμε "οδηγει" σε ΑΡΓΟ θανατο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Icy Ice

Νεοφερμένος

Η Ελεάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Όχι, δεν έχω καπνίσει ποτέ αλλά δεν θέλω κιόλας... Δεν πιστεύω πως θα μου προσφέρει κάτι παρά μόνο μείωση στο χαρτζιλίκι! :P
Παθητική καπνίστρια ήμουν από μικρή εαν και τώρα το έχουν κόψει και οι δύο γονείς(μετά από ΧΡΟΝΙΑ πρίξιμο από τον μεγάλο μου αδερφό ο οποίος είναι φανατικός αντικαπνιστής!)
Μερικοί γνωστοί μου στο σχολείο καπνίζουν και μου κακοφαίνεται. Είναι κρίμα από τόσο νωρίς κιόλας!
Δεν ξέρω καμιά φορά εκνευρίζομαι γιατί ναι λένε είναι δικαίωμα να κάνει ότι θέλει ο καθένας, είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του αλλά αυτό βλάπτει και εμένα χωρίς να το έχω βάλει πότε στο στόμα μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Η Παγκόσμια Ημέρα κατά του Καπνίσματος γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 31 Μαΐου, με απόφαση που πήρε το 1988 ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας, για να μας υπενθυμίζει τις βλαβερές συνέπειες του καπνίσματος.
Στατιστικά Στοιχεία
Το κάπνισμα προκαλεί:

  • τον θάνατο 3,5 εκατομμυρίων ανθρώπων κάθε χρόνο σε όλο τον κόσμο
  • το 25% των θανάτων από καρδιοπάθεια
  • το 83% των θανάτων από χρόνια βρογχίτιδα και εμφύσημα
  • το 90% των περιφερειακών αγγειακών νόσων που συχνά οδηγούν σε ακρωτηριασμό
  • το 82% των θανάτων από καρκίνο του πνεύμονα
  • oικονομική «αιμορραγία» 200 δισεκατομμυρίων δολαρίων κάθε χρόνο στους πάσχοντες από νόσους που σχετίζονται με το κάπνισμα, σύμφωνα με μελέτη της Παγκόσμιας Τράπεζας.
Σύμφωνα με τα στοιχεία του Ελληνικού Ιδρύματος Καρδιολογίας, της Αντικαπνιστικής και Αντικαρκινικής Εταιρίας:

  • Η Ελλάδα είναι μία από τις πρώτες χώρες στην Ευρώπη σε κατανάλωση τσιγάρων, με τους άνδρες να προηγούνται με 47,4% έναντι 39,6% των γυναικών.
  • Το 33% των εφήβων, ηλικίας 12 έως 18 ετών, έχουν δοκιμάσει τσιγάρο και το 10% δηλώνουν καπνιστές.
Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία της Ελληνικής Αντικαρκινικής Εταιρεία:

  • Οι καπνιστές στη χώρα μας αυξήθηκαν κατά 10% από το 1996. Το ίδιο, όμως, συνέβη και με τους θανάτους με καρκίνο του πνεύμονα, που ξεπερνούν πλέον τους 6.000 ετησίως.
  • Ακόμη και από την ηλικία των 10 ετών, οι Έλληνες δοκιμάζουν το τσιγάρο.
  • Μέχρι τα 14, σχεδόν οι μισοί έφηβοι έχουν δοκιμάσει τσιγάρο, ενώ στα 18 ο ένας στους δύο μαθητές έχει γίνει συστηματικός καπνιστής.
  • Μόλις το 3% των μαθητών του γυμνασίου και το 11% των μαθητών του λυκείου καταφέρνουν να σταματήσουν το κάπνισμα μετά από συστηματική χρήση.
  • Αυξάνονται όλο και περισσότερο οι νέες γυναίκες καπνίστριες, αλλά και όσες δεν συμμορφώνονται σε ευαίσθητες περιόδους, όπως αυτές της εγκυμοσύνης και του θηλασμού. Δεν είναι τυχαίο, εξηγούν οι επιστήμονες, ότι η πιθανότητα για έμφραγμα του μυοκαρδίου αυξήθηκε κατά 50% τα τελευταία χρόνια στις γυναίκες σε σχέση με τους άνδρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top