Κάπνισμα

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
ειπα το αντιθετο μηπως?δεν με προβληματιζουν οι καπνιστες αλλα ο καπνος ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
ειπα το αντιθετο μηπως?δεν με προβληματιζουν οι καπνιστες αλλα ο καπνος ...

Άμα δεν κατάλαβες τι εννοώ πρέπει να αρχίζεις να ανησυχείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
τα σημεια στιξης βοηθανε τον αλλο να καταλαβει το υφος σου....προσπαθεις νασαι μυστηριωδης αποτι εχω καταλαβει...:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Κλαπ, κλαπ, κλαπ, τι ωραία που τα λες.

Έχει χιλιοειπωθεί, και θα το ξαναπώ. Όπου θες κι εσύ να πηγαίνεις για να διασκεδάσεις, σε μπάρ, σε μπουζούκια, οπουδήποτε, θέλω κι εγώ.
Όσο θες κι εσύ να καπνίζεις στα ίδια μέρη, άλλο τόσο, και πιο παθιασμένα, θέλω κι εγώ να αναπνέω καθαρό αέρα, σαν να ειμαι στην εξοχούλα. Ξέρω ότι αυτό δε γίνεται, μια και ζω στην πόλη, καυσαέρια, you know, αλλά γιατί να μου την μπαίνει ο καθενας με τον καπνό του μες στη μάπα μου? Εγώ δηλαδή γιατί να παίρνω τη νικοτίνη σου?

Εσύ γιατί δεν καπνίζεις στο σπίτι σου?
Ε δε θα μείνω μέσα, επειδή εσένα σου την έδωσε και είπες να αρχίσεις να καπνίζεις. Δεν καταλαβαίνω γιατί, όπου και αν υπάρχουν διαμορφωμένοι ειδικά χώροι, δε χρησιμοποιούνται.

Ωραία, πολύ ωραία. Επειδή έχουμε δικαιώματα, γίναμε φασίστες τώρα.

Και εγω θα ηθελα να αναπνευω "καθαρο αερα" στα μπαρ αλλα απο την στιγμη που η πλειοψηφια ειναι καπνιστες ειναι πολυ δυσκολο αυτο. Το θεμα ειναι να προσπαθησει το κρατος ή ο καθενας μας να δωσει σε εναν καπνιστη να καταλαβει οτι το καπνισμα ειναι μια αηδια και μιση, και οχι να στο απαγορευσει εφοσον αυτο το προωθει και βγαζει λεφτα απο αυτο. Δεν με ενδιαφερει αν ειναι δυσκολο να γινει αυτο, αλλα αυτο ειναι το σωστο. Και να σου πω εγω πιστευω οτι ειναι πιο σωστο να καταργηθει τελειως το τσιγαρο η να χαρακτιριστει παρανομο οπως πχ το χασις. Δεν ξερω αν το ξερεις αλλα το χασις μεχρι το 60-70(?) ηταν νομιμο.


Και για να πω και την αληθεια δεν ειμαι καπνιστης, τουλαχιστον προσπαθω να κανω στα 5-6 τσιγαρα την βδομαδα η κανενα αν ειναι δυνατον, απλως ειμαι υπερ της ελευθεριας του ατομου.

Αυτοι που μας δεινουν το δηλητηριο τωρα μας λενε να το περνουμε με δωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
οχχ, Γιάννη έλα να μιλήσουμε για καπνούς δεν μπορώ άλλο, στρίψε με μαύρα ocb θα τα δεις όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
δε νομιζω να γαμιεται η συζητηση ρε συ??εξαλλου το θεμα στην αρχη λεει "καπνιζετε?τι γνωμη εχετε για το τσιγαρο?" αυτο και κανουμε ολοι εδω μεσα...δε νομιζω πως πρεπει να μιλαμε για φιλτρακια και χαρτια μονο........

φιλικα το λεω... :)
Ναι αλλα το να μιλαει ο αλλος περι 'φασισμου' απο μεριας αντικαπνιστων κατανταει ακραιο και ηλιθιο.Απλως νιωθω πως εχω βαρεθει να διαβαζω τα ιδια και τα ιδια.Καποιοι εχουν μια ακραια θετικη αποψη για την τηρηση του νομου,καποιοι μια ακραια αρνητικη και καποιοι μια ουδετερη.Εφοσον συζητανε οι ιδιοι και οι ιδιοι πιστευω πως ειναι τουλαχιστον χαζο να λεμε τα ιδια πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Και εγω θα ηθελα να αναπνευω "καθαρο αερα" στα μπαρ αλλα απο την στιγμη που η πλειοψηφια ειναι καπνιστες ειναι πολυ δυσκολο αυτο. Το θεμα ειναι να προσπαθησει το κρατος ή ο καθενας μας να δωσει σε εναν καπνιστη να καταλαβει οτι το καπνισμα ειναι μια αηδια και μιση, και οχι να στο απαγορευσει εφοσον αυτο το προωθει και βγαζει λεφτα απο αυτο. Δεν με ενδιαφερει αν ειναι δυσκολο να γινει αυτο, αλλα αυτο ειναι το σωστο. Και να σου πω εγω πιστευω οτι ειναι πιο σωστο να καταργηθει τελειως το τσιγαρο η να χαρακτιριστει παρανομο οπως πχ το χασις. Δεν ξερω αν το ξερεις αλλα το χασις μεχρι το 60-70(?) ηταν νομιμο.


Και για να πω και την αληθεια δεν ειμαι καπνιστης, τουλαχιστον προσπαθω να κανω στα 5-6 τσιγαρα την βδομαδα η κανενα αν ειναι δυνατον, απλως ειμαι υπερ της ελευθεριας του ατομου.

Αυτοι που μας δεινουν το δηλητηριο τωρα μας λενε να το περνουμε με δωσεις.

"Η πλάνη δεν είναι τύφλωση, η πλάνη είναι ανανδρία" -Νίτσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
να σου πω την αληθεια αρχισα καιγω να κουραζομαι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
οχχ, Γιάννη έλα να μιλήσουμε για καπνούς δεν μπορώ άλλο, στρίψε με μαύρα ocb θα τα δεις όλα.
χαχαχαχα με νιωθεις xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Το δικαίωμά μου στο να αναπνέω καθαρό αέρα και να μη ντουμανιάζω. Όπως και το ίδιο δικαίωμα αυτού που κάθεται ένα τραπέζι μακριά από εσένα. Αλλά αυτά είναι τεχνικές λεπτομέρειες.

Σιγα. Οση ελευθερια εχεις εσυ αλλη τοση εχω και εγω. Μην σου πω οτι σε μενα πρεπει να ειναι και πιο επειηκης γιατι ειμαι αρρωστος και εξαρτημενος. Δεν υπαρχει λογικη μην το ψαχνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
να σου πω την αληθεια αρχισα καιγω να κουραζομαι.....


Kι εγώ.Ας ανάψουμε ένα τσιγάρο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Kι εγώ.Ας ανάψουμε ένα τσιγάρο.:P
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=k-KTV0P5dpo[/ame]


Πλακα πλακα εχουν γραφτει πολλα τραγουδια που αναφερονται στο τσιγαρο.Γενικα παλια ηταν συμβολο γοητειας για τις γυναικες και δυναμισμου και αντρισμου για τους αντρες,συμφωνα με τον τοτε κοσμο της διαφημισης...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Και εγω θα ηθελα να αναπνευω "καθαρο αερα" στα μπαρ αλλα απο την στιγμη που η πλειοψηφια ειναι καπνιστες ειναι πολυ δυσκολο αυτο. Το θεμα ειναι να προσπαθησει το κρατος ή ο καθενας μας να δωσει σε εναν καπνιστη να καταλαβει οτι το καπνισμα ειναι μια αηδια και μιση, και οχι να στο απαγορευσει εφοσον αυτο το προωθει και βγαζει λεφτα απο αυτο. Δεν με ενδιαφερει αν ειναι δυσκολο να γινει αυτο, αλλα αυτο ειναι το σωστο. Και να σου πω εγω πιστευω οτι ειναι πιο σωστο να καταργηθει τελειως το τσιγαρο η να χαρακτιριστει παρανομο οπως πχ το χασις. Δεν ξερω αν το ξερεις αλλα το χασις μεχρι το 60-70(?) ηταν νομιμο.


Και για να πω και την αληθεια δεν ειμαι καπνιστης, τουλαχιστον προσπαθω να κανω στα 5-6 τσιγαρα την βδομαδα η κανενα αν ειναι δυνατον, απλως ειμαι υπερ της ελευθεριας του ατομου.

Αυτοι που μας δεινουν το δηλητηριο τωρα μας λενε να το περνουμε με δωσεις.


Τώρα είναι σαν να μου λες, επειδή καπνίζουν ολοι στα μπαρ, καπνίζω κι εγώ, γιατί είμαι αδύναμος, παρόλο που προτιμώ τον καθαρο αέρα.
Το κράτος σου λέει ότι είναι δηλητήριο, εσύ φταις που επιλέγεις να το πάρεις, δε φταίει το κράτος. Το κράτος σε προειδοποιεί. Δεν ξέρω αν ήταν ποτέ νόμιμο το χασίς στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Και τώρα πια ουσία παίζει τον ίδιο ρόλο στην δικιά μας εποχή?
-----------------------------------------
Δεν ξέρω αν ήταν ποτέ νόμιμο το χασίς στην Ελλάδα.

Είναι σαν την χρυσή εποχή της Ελλάδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Ναι αλλα το να μιλαει ο αλλος περι 'φασισμου' απο μεριας αντικαπνιστων κατανταει ακραιο και ηλιθιο.Απλως νιωθω πως εχω βαρεθει να διαβαζω τα ιδια και τα ιδια.Καποιοι εχουν μια ακραια θετικη αποψη για την τηρηση του νομου,καποιοι μια ακραια αρνητικη και καποιοι μια ουδετερη.Εφοσον συζητανε οι ιδιοι και οι ιδιοι πιστευω πως ειναι τουλαχιστον χαζο να λεμε τα ιδια πραγματα.

Μπαστα.
1ον το εβαλα μεσα σε εισαγωγικα. 2ον δεν καταλαβαινω γιατι δεν ειναι ενας ιδιοτυπος "φασισμος" οταν σου λεει ο αλλος, σβησε το τσιγαρο ΣΟΥ γιατι ΜΕ ενοχλει. Αν το ελεγες αυτο πριν απο 3 χρονια σε καποιον θα σε καντιλιαζε.

Οσο για τα αλλα εχεις απολυτο δικιο. Ειναι η οπτικη πλευρα που αλλαζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
το πρωτο επιχειρημα δεν μπορω να καταλαβω γιατι το'γραψες αφου στην ουσια ενισχυεις την αντιθετη αποψη στο αλλο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Τώρα είναι σαν να μου λες, επειδή καπνίζουν ολοι στα μπαρ, καπνίζω κι εγώ, γιατί είμαι αδύναμος, παρόλο που προτιμώ τον καθαρο αέρα.
Το κράτος σου λέει ότι είναι δηλητήριο, εσύ φταις που επιλέγεις να το πάρεις, δε φταίει το κράτος. Το κράτος σε προειδοποιεί. Δεν ξέρω αν ήταν ποτέ νόμιμο το χασίς στην Ελλάδα.

Ως προς το πρωτο δεν λεω αυτο αλλα δεν χρειαζεται να το εξαντλουμε.
Ως προς το δευτερο ηταν νομιμο απο τι ξερω και υπηρχαν κ ειδικοι χωροι μαζευονταν οι χασικληδες και καπνιζαν.. Ωρε γλεντια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Και τώρα πια ουσία παίζει τον ίδιο ρόλο στην δικιά μας εποχή?
-----------------------------------------


Είναι σαν την χρυσή εποχή της Ελλάδας.

Ειλικρινά σου μιλάω τώρα, δεν κατάλαβα τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
το πρωτο επιχειρημα δεν μπορω να καταλαβω γιατι το'γραψες αφου στην ουσια ενισχυεις την αντιθετη αποψη στο αλλο.:P

Βασικα θα ηταν πιο υπευθυνο προς μερος σου να απαντησεις το 2ο και να αφησεις το 1ο που ουσιαστικα δεν σε ρωταω και τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ως προς το πρωτο δεν λεω αυτο αλλα δεν χρειαζεται να το εξαντλουμε.
Ως προς το δευτερο ηταν νομιμο απο τι ξερω και υπηρχαν κ ειδικοι χωροι μαζευονταν οι χασικληδες και καπνιζαν.. Ωρε γλεντια..


Κι εγώ αν ζούσα τη δεκαετία του '60, επηρεασμένη από κινήματα και μουσικές κλπ, υπό αλλες συνθήκες, ίσως να κάπνιζα φούντα.

Δε ζω όμως. Και δεν καπνίζω.
Η πλήρης κατάργηση, δεν είναι η λύση, θα οδηγηθούμε σε καταστασεις παράνομης εμπορίας, και διακίνησης και ούτω καθεξής.
Το πιο σωστό είναι η χρήση του τσιγάρου, για όσους θέλουν να καπνίζουν, αρκεί να μην ενοχλούν αυτούς που δεν καπνίζουν, και να τους σέβονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top