Κάπνισμα

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Μα δεν ξέρεις τι λες, μου λες το πρόβλημα είναι ο εθισμός (ενώ στην αρχή μου'λεγες κάτι άλλο αλλά ΤΕΣΠΑ) και εγώ σου λέω κάνε τρυπάκι δεν είναι εθιστικό ούτε τοξικό στην περίπτωση μας.


Πρόβλημά μου είναι: η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Όταν αναφέρομαι στο τσιγάρο, εννοώ, και ότι είναι επιβλαβές, ως προς την υγεία, therefore, γιατί να το ξεκινήσει κανείς? (εδώ εσύ πετάς το all time classic "με ανεβάζει ψυχολογικά κλπ"), και επιπλέον, ότι προκαλεί εθισμό. Όταν σου είπα γιατί να κάνει οπωσδήποτε είτε τσιγάρο, είτε ναρκωτικό, νομίζω είναι προφανές ότι ξέρω ότι και τα δύο δεν κάνουν καλό, εκτός από ορισμένες περιπτώσεις, ιατρικής φύσεως. Πάει αυτο, το καταλάβαμε πιστεύω. Μετά μου ξαναλές πάλι κάτι εσύ για το lsd, και εγώ τώρα σου ξαναλεω. Άφησε έξω τις βλαβερές συνέπειες... Γιατί πρέπει οπωσδήποτε να εθιστεί κανείς κάπου? Και αφού το lsd δεν ειναι εθιστικό, (μου έδωσες και μια εναλλακτική, να έχω να διαλέξω), γενικά μιλώντας, γιατί πρέπει να πάρει κανείς μια ουσία που θα του κανει το κεφάλι κουδούνι?

Μη μου πεις πάλι: "Γιατί με χαλαρώνει", εντάξει το κατάλαβα... Κάτι άλλο?


Περιμένω το: "πωωωωωωωω" τώρα. Έρχεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Πρόβλημά μου είναι: η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Όταν αναφέρομαι στο τσιγάρο, εννοώ, και ότι είναι επιβλαβές, ως προς την υγεία, therefore, γιατί να το ξεκινήσει κανείς? (εδώ εσύ πετάς το all time classic "με ανεβάζει ψυχολογικά κλπ"), και επιπλέον, ότι προκαλεί εθισμό. Όταν σου είπα γιατί να κάνει οπωσδήποτε είτε τσιγάρο, είτε ναρκωτικό, νομίζω είναι προφανές ότι ξέρω ότι και τα δύο δεν κάνουν καλό, εκτός από ορισμένες περιπτώσεις, ιατρικής φύσεως. Πάει αυτο, το καταλάβαμε πιστεύω. Μετά μου ξαναλές πάλι κάτι εσύ για το lsd, και εγώ τώρα σου ξαναλεω. Άφησε έξω τις βλαβερές συνέπειες... Γιατί πρέπει οπωσδήποτε να εθιστεί κανείς κάπου? Και αφού το lsd δεν ειναι εθιστικό, (μου έδωσες και μια εναλλακτική, να έχω να διαλέξω), γενικά μιλώντας, γιατί πρέπει να πάρει κανείς μια ουσία που θα του κανει το κεφάλι κουδούνι?

Μη μου πεις πάλι: "Γιατί με χαλαρώνει", εντάξει το κατάλαβα... Κάτι άλλο?


Περιμένω το: "πωωωωωωωω" τώρα. Έρχεται.
Ε αφού το θες στο χαρίζω, πωωωωωωωωωωωωωωωωω τι είπε πάλι.

Και το να βγαίνεις έξω από το σπίτι σου αυξάνει κατά πολύ τις πιθανότητες να πάθεις κάτι, κανέναν όμως δεν έμεινε με στο σπίτι του κλειδωμένος. Αλλά καταλαβαίνω που το πας, το επιχείρημα παραμένει ίδιο, ο καφές είναι ναρκωτικό η εθανόλη είναι ναρκωτικό (αυτό που υπάρχει στο αλκοόλ είναι) παρόλα αυτά όλοι τα κάνουμε, δεν μας σταματάει ο λόγος "είναι κακό για την υγεία μας". Βέβαια τώρα θα πεις πίνεις μια στο τόσο ενώ οι άλλοι καπνίζουν 2 πακέτα την ημέρα, well και τα πολλά γλυκά κάνουν κακό, από προσωπικές εμπειρίες σου λέω πως άνθρωποι υπέφεραν πιο πολύ από ζάχαρο και από χοληστερίνη στα γεράματα τους παρά επειδή κάπνιζαν κάποτε ή ακόμα καπνίζουν δεν έχω στατιστικά δεδομένα απλά τα δικά μου μάτια.
Τώρα άμα πάλι δεν καταλαβαίνεις γιατί καπνίζουν, δεν ξέρω πρέπει να έχεις πρόβλημα, τα θετικά effects είναι αυτά: αυξάνει τους χτύπους της καρδίας, χαλαρώνει τους μυς, μειώνει το στρές και το άγχος , μειώνει την πίνα, αυξάνει την ταχύτητα της πεπτική λειτουργίας, ζαλάδα, κεφάλι. Μην μιλήσω για την απίστευτη αίσθηση του καπνού.
Όσο για τα ναρκωτικά, μόνο τα παραισθησιογόνα αξίζουν και από αυτά τα καλύτερα είναι τα ψυχεδελικά και τα πιο κλασσικά ναρκωτικά που παίρνουν όλοι είναι τα διεγερτικά.
Τα πιο πολλά ψυχεδελικά είναι πιο υγιεινά από τα διεγερτικά.
-----------------------------------------
Γιατί πρέπει οπωσδήποτε να εθιστεί κανείς κάπου? Και αφού το lsd δεν ειναι εθιστικό, (μου έδωσες και μια εναλλακτική, να έχω να διαλέξω), γενικά μιλώντας, γιατί πρέπει να πάρει κανείς μια ουσία που θα του κανει το κεφάλι κουδούνι?

Συγνώμη ο καφές κάνει το κεφάλι σου κουδούνι, όχι το lsd.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
καποιοι εδω μεσα παιρνουν κατι απο ολα αυτα και θελουν να τα παρουσιασουν σαν κατι φυσιολογικο και καλο.......γενικα μιλαω....μην με φατε......

απλα ειναι ιλιθιοτητα να παιρνεις κατι που ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ σε χαλαρωνει (κατι για τους μυες που ακουσα κλπ) και σε κανει να νιωθεις καλα και ολα τα σχετικα και τα οποια παραλληλα σου...κανει ερωτα τον οργανισμο............


η ζωη δικια σας ειναι.....αν θελετε να πεθανετε με αυτα που περνετε και σας κανουν να νιωθετε ευχαριστα καντε το....σκεφτειτε μονο εστω λιγο αυτους που σας αγαπανε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
καποιοι εδω μεσα παιρνουν κατι απο ολα αυτα και θελουν να τα παρουσιασουν σαν κατι φυσιολογικο και καλο.......γενικα μιλαω....μην με φατε......

απλα ειναι ιλιθιοτητα να παιρνεις κατι που ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ σε χαλαρωνει (κατι για τους μυες που ακουσα κλπ) και σε κανει να νιωθεις καλα και ολα τα σχετικα και τα οποια παραλληλα σου...κανει ερωτα τον οργανισμο............


η ζωη δικια σας ειναι.....αν θελετε να πεθανετε με αυτα που περνετε και σας κανουν να νιωθετε ευχαριστα καντε το....σκεφτειτε μονο εστω λιγο αυτους που σας αγαπανε......

Φυσιολογικά είναι, καλό, δεν ξέρω είναι πολύ αντικειμενική λέξη για να την χρησιμοποιήσω τόσο ελεύθερα και αυθαίρετα.

Ναι μπορεί να είναι ηλιθιότητα να κάνεις οτιδήποτε που σου χαρίζει προσωρινά κάτι, με αυτή την λογική θα τρώω μια φόρα την ημέρα χόρτα που καλλιεργώ εγώ χωρίς να παιρνάναι από καμία χημική διαδικασία και ζώα που τα ανατρέφω εγώ πάλι χωρίς καμιά χημική διαδικασία, θα κόψω τα πάντα. Δεν θα βγαίνω τόσο έξω δλδ σχεδόν καθόλου, γιατί όσο βγαίνεις για διασκεδάσει κάνεις κάτι ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ, αλλά κινδυνεύεις κάθε φόρα που βγαίνεις και άμα σπάσεις κάτι, θα έχεις προβλήματα για πολύ καιρό. Βασικά λέω να ζήσω κάτω από την γη, όχι και εκεί θα κινδυνεύω.

Άμα θες ζήσε έτσι την ζωή σου περιόρισε την όσο μπορείς να γίνει όσο μικρή μπορεί να γίνει, ζήσε κλειδωμένος και άσε εμένα να ζω ελεύθερος να κάνω ότι θέλω, αλλά μην είσαι υποκριτής με λες ηλίθιο με την φιλοσοφία σου αλλά λες και τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Φυσιολογικά είναι, καλό, δεν ξέρω είναι πολύ αντικειμενική λέξη για να την χρησιμοποιήσω τόσο ελεύθερα και αυθαίρετα.

Ναι μπορεί να είναι ηλιθιότητα να κάνεις οτιδήποτε που σου χαρίζει προσωρινά κάτι, με αυτή την λογική θα τρώω μια φόρα την ημέρα χόρτα που καλλιεργώ εγώ χωρίς να παιρνάναι από καμία χημική διαδικασία και ζώα που τα ανατρέφω εγώ πάλι χωρίς καμιά χημική διαδικασία, θα κόψω τα πάντα. Δεν θα βγαίνω τόσο έξω δλδ σχεδόν καθόλου, γιατί όσο βγαίνεις για διασκεδάσει κάνεις κάτι ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ, αλλά κινδυνεύεις κάθε φόρα που βγαίνεις και άμα σπάσεις κάτι, θα έχεις προβλήματα για πολύ καιρό. Βασικά λέω να ζήσω κάτω από την γη, όχι και εκεί θα κινδυνεύω.

Άμα θες ζήσε έτσι την ζωή σου περιόρισε την όσο μπορείς να γίνει όσο μικρή μπορεί να γίνει, ζήσε κλειδωμένος και άσε εμένα να ζω ελεύθερος να κάνω ότι θέλω, αλλά μην είσαι υποκριτής με λες ηλίθιο με την φιλοσοφία σου αλλά λες και τον εαυτό σου.


Συγκρίνεις συνεχώς ανόμοια πράματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Δεν μπορώ να ασχολούμαι με του καθενός το μακρύ και το κοντό,συνεχώς ισοπεδώνεις και γενικεύεις.

Άμα δεν μπορείς να καταλάβεις κάτι από αυτά που λέω, μπορείς να ρίξεις τις ασπίδες του εγωισμού σου και να με ρωτήσεις.

Ας σου δώσω δυο παραδείγματα, κάπνισμα και κοιμάμαι την μέρα και είμαι ξύπνιος το βράδυ. Είναι και τα δυο ανθυγιεινά (άμα νομίζεις πως όχι, ψάξου) και τα δυο όσο τα κάνεις σου προσφέρουν μια προσωρινή απόλαυση, το κάπνισμα τα γνωστά και το να είσαι ξύπνιος το βράδυ σου δίνει άλλη αίσθηση, άλλη ατμόσφαιρα κάτι που όσο ήσουν πολύ μικρός δεν μπορούσες να το νιώσεις και μπλα μπλα.
Και παντού μπορεί να εφαρμοστεί αυτό που λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Goseithor

Διάσημο μέλος

Ο Νότα στο Διάστημα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
"η καλύτερη γκόμενα..καίγεται για σένα!!!"----------- (η) τσιγάρο!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
οχι πειτε μου τωρα τι καλητερο απο ενα τσιγαρο και ενα τοστακι το πρωι πριν μπουμε για μα9ημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
οχι πειτε μου τωρα τι καλητερο απο ενα τσιγαρο και ενα τοστακι το πρωι πριν μπουμε για μα9ημα?

Ένα τσιγάρο μετά το πολύ φαΐ, ένα τσιγάρο μετά το κρεβάτι, ένα τσιγάρο μετά από πολύ τρέξιμο/κούραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Παιδιά, πούρο= ποιότητα
τσιγάρο= βλακεία λόγω τσιγαρόχαρτου κτλ.
Ενώ το πούρο είναι φυσικό προϊον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Παιδιά, πούρο= ποιότητα
τσιγάρο= βλακεία λόγω τσιγαρόχαρτου κτλ.
Ενώ το πούρο είναι φυσικό προϊον

Στριφτά τσιγάρα > πούρα
Πίπα > Στριφτά τσιγάρα

Νταξ πακεταρισμένα τσιγάρα δεν μπορώ να καπνίσω πλέον με καμιά παναγία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Παιδιά, πούρο= ποιότητα
τσιγάρο= βλακεία λόγω τσιγαρόχαρτου κτλ.
Ενώ το πούρο είναι φυσικό προϊον

το ίδιο κακό πάντως κάνουν.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
το ίδιο κακό πάντως κάνουν.....

Ναι εντελώς το ίδιο. Το ένα είναι σκέτο tobacco και το άλλο είναι 200 χημικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Ναι εντελώς το ίδιο. Το ένα είναι σκέτο tobacco και το άλλο είναι 200 χημικά.

δηλαδή αμα αρχίσω να κάνω πούρα θα γλιτώσω απ τα χημικά και θα πάω απ το καθαρό καπνό.....

και πάλι κακό κάνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Σχεδόν ότι κάνεις στην ζωή σου κακό σου κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Σχεδόν ότι κάνεις στην ζωή σου κακό σου κάνει.

ναι...άρα καταλήγουμε ότι όλα το ίδιο χάλι είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ε άρα πιο είναι το πρόβλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
κανένα! απλά είπα ότι όλα το ίδιο κακό κάνουν, επειδή κάποιος είπε ότι πούρο=ποιότητα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Μα είναι ποιότητα.
Και το αψέντι ποιότητα είναι αλλά και αυτό σου κάνει κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
άρα τι ποιότητα είναι?? (αφού σου κάνει κακό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top