Κάπνισμα

3leni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
εννοω αυτο που ειπα.τιποτα αλλο.μην παραφραζεις αυτα που λεω. ξερω πολυ καλα τι ειναι το τσιγαρο κ δεν εχω σκοπο να σε πεισω για κατι που δε πιστευεις..καληνυχτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
εννοω αυτο που ειπα.τιποτα αλλο.μην παραφραζεις αυτα που λεω. ξερω πολυ καλα τι ειναι το τσιγαρο κ δεν εχω σκοπο να σε πεισω για κατι που δε πιστευεις..καληνυχτα!


Δεν κατάλαβα ακριβώς τι θες να πεις με όλο αυτό,αλλα τέσπα :P

Καλό σου ξημέρωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,841 μηνύματα.
απολυτα σεβαστη η αποψη σ,αλλα καμια φορα μην τα ισοπεδωνεις ολα:)

δεν τα ισοπεδώνω..:)
απλά λυπάμαι για την παρα-λογική και την επιπολαιότητα των νέων να επιδιώκουν την μη αναστρέψιμη φθορά του οργανισμού τους...Αλλά απεχθάνομαι και εξαγριώνομαι από τις συμβουλές των καπνιστών-μαστούρηδων προς τους μη καπνίζοντες περί επικινδυνότητας του τσιγάρου....Επίσης, απεχθάνομαι να βλέπω ανθρώπους να "κοπανάν" το κεφάλι τους στον τοίχο και να λένε νουθεσίες με ύφος φτηνής δικαιολογίας των αδικαιολόγητων...όταν πλέον είναι αργά εκεί που οδηγήθηκαν με δική τους υπαιτιότητα..:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
αυτο ακριβως!! :no1: "δικη τους υπαιτιοτηα" ηθελεστα κ παθεστα π λεει ο απλος λαος...αλλα να σ πω κατι,η υγεια κ η ζωη τ καθενος ειναι προσωπικη τ ευθυνη κ οτιδηποτε κανει για να την καλυτερεψει ή να την χειροτερεψει ειναι παλι αποκλειστικα συνειδητη επιλογη...κοιτα να εισαι εσυ καλα κ ασε τον αλλον να κοπαναει το κεφαλι τ.κ αν ο αλλος ασκει το δικαιωμα του"καπνιζειν" σε βαρος τ δικου σ δικαιωματος να μην καπνιζεις,με αλλα λογια αν καπνιζει ο αλλος κ σ ερχεται ο καπνος στη μαπα(!),τοτε με το δικιο σ αντιδρας!! το θεμα ειναι , πως πολλοι δν εχουν καταλαβει οτι ο ρολος αυτου τ νομου δεν ειναι να περιορισει το καπνισμα,αλλα να βαλει μια ταξη στην ελληνικη κοινωνια!!αν καταφερεις να βγαλεις το τσιγαρο κ το φραπε απο το χερι τ Ελληνα,ε αυτο πιστευω θα ειναι το σπουδαιοτερο επιτευγμα μετα τν ανακαλυψη της βαρυτητας:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,841 μηνύματα.
ok...
δίκιο έχεις και συ δίκιο έχουμε και μεις...δίκιο έχουν όλοι...:p

αλλά, η βλακεία στην μπανανία είναι άπειρη...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
βσκ θεωρω πως μετα απο το νομο της 1ης Ιουλιου ο καθενας λεει το μακρυ τ κ το κοντο τ σ'αυτη τη χωρα...το θεμα ειναι ομως πως παρατηρω μια πολυ σκληρη κ ρατσιστικη αντιμετωπιση απεναντι στους καπνιστες:hmm:
Είναι κάποιες περιπτώσεις, που θα μπορούσε κανείς να πει καλά τους κάνουν... όταν εσύ αποφεύγεις το τσιγάρο κι ο άλλος το ανάβει κυριολεκτικά μπροστά στη μούρη σου, τι θα κάνεις δηλαδή? Όταν είσαι εγχειρισμένος και δεν κάνει να αναπνέεις διάφορα τέτοια κι ο άλλος ανάβει στο ίδιο δωμάτιο τσιγάρο, ακόμα και αν η εγχειρισμένη είναι μάνα του, τι πρέπει να κάνει δηλαδή αυτή? Όταν ο άλλος ξέρει ότι προσπαθείς να το κόψεις κι έρχεται και καπνίζει μπροστά σου χωρίς καν να σε ρωτήσει αν σε πειράζει, πως θα τους αντιμετωπίσεις?
Σίγουρα υπάρχουν και άτομα που φέρονται έτσι σε πιο διακριτικούς καπνιστές και πραγματικά δεν τους αξίζει... θέλουν να το κάνουν με γεια τους με χαρά τους, βγαίνουν στη βεράντα ή πηγαίνουν κοντά σε ένα παράθυρο και τελείωσε η υπόθεση...

Με επιβλητικό τόνο.

Ναι, το ξέρω, αυτός είναι ο τρόπος μου να εκφράζομαι και δεν μπορώ να τον αλλάξω όσο κι αν ακόμα κι εμένα πολλές φορές δεν μου αρέσει... άλλωστε ζήτησα και συγγνώμη αν φαίνομαι επιθετική προς κάποιους και αν άθελά μου τους προσβάλλω... είπαμε, αν δεν δέχεσαι τη συγγνώμη μου δεν θα στενοχωρηθώ κιόλας ούτε θα σου κρατήσω κακία... επειδή ξεφύγαμε, αν έχεις κάτι παραπάνω να μου πεις καλύτερα στείλε μου pm, αν όχι καλύτερα να κλείσει εδώ αυτή η παρένθεση...δεν είναι υποχρεωμένοι οι υπόλοιποι να βλέπουν μια σειρά απο ποστ που μιλάνε για τον τρόπο έκφρασής μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
[quote=nymphadora;689493]Είναι κάποιες περιπτώσεις, που θα μπορούσε κανείς να πει καλά τους κάνουν... όταν εσύ αποφεύγεις το τσιγάρο κι ο άλλος το ανάβει κυριολεκτικά μπροστά στη μούρη σου, τι θα κάνεις δηλαδή? Όταν είσαι εγχειρισμένος και δεν κάνει να αναπνέεις διάφορα τέτοια κι ο άλλος ανάβει στο ίδιο δωμάτιο τσιγάρο, ακόμα και αν η εγχειρισμένη είναι μάνα του, τι πρέπει να κάνει δηλαδή αυτή? Όταν ο άλλος ξέρει ότι προσπαθείς να το κόψεις κι έρχεται και καπνίζει μπροστά σου χωρίς καν να σε ρωτήσει αν σε πειράζει, πως θα τους αντιμετωπίσεις?
Σίγουρα υπάρχουν και άτομα που φέρονται έτσι σε πιο διακριτικούς καπνιστές και πραγματικά δεν τους αξίζει... θέλουν να το κάνουν με γεια τους με χαρά τους, βγαίνουν στη βεράντα ή πηγαίνουν κοντά σε ένα παράθυρο και τελείωσε η υπόθεση...



μην γινεσαι ισοπεδωτικη κ προσπαθησε σ'αυτο το θεμα να κρατησεις ουδετερη σταση,γτ κανεις δν μπορει να βρει το δικιο τ...οκ,οι απαθεις καπνιστες τετοιου ειδους ειναι πραγματικα μεγαλο προβλημα...ωστοσο,το να καπνισει κανεις μπροστα στη χειρουργημενη μανα τ (!) π λες κ συ..ειναι απαθεστατο κ κτηνωδες:jumpy:εχω δει ομως απιστευτα μετρα κ υπερβολικοτατες αντιδρασεις εναντια στους καπνιστες (ακομη κ σ'αυτους π εχουν σωστη συμπεριφορα)..δεν μπορω να γραφω συνεχεια τα ιδια κ τα ιδια σε καθε ποστ,γι'αυτο τονιζω οτι ειναι δικαιωμα τ καθενος να καπνιζει ή να μην καπνιζει,αρκει να σεβεται τους γυρω τ κ να μην δρα σε βαρος της υγειας τους ή ακομη κ της θελησης τους..οι καπνιστες ειναι "αρρωστα"ατομα -με την ευρυτατη εννοια τ ορου-καθως ειναι εξαρτημενοι απο ενα πραγμα π καταστρεφει κ καταβαλλει την υγεια τους ακομη κ αν δν θελουν να το παραδεχτουν...δν μπορεις ξαφνικα να προσπαθησεις να τους στερησεις ενα απο τα ελαχιστα πραγματα π τους δινει ευχαριστηση σ'αυτη τη ζωη!!ξερεις ποσοι καπνιστες μετανιωνουν για την κακη τους αυτη συνηθεια???δηλαδη πανω στον πονο τους,θα εχουν κ ενα "αντι-καπνιστικο καθεστως" με "φανατισμενους οπαδους" π προσπαθει να τους "εξοντωσει"???το θεμα ειναι να υπαρχει καταλληλη κ σωστη συμπεριφορα κ απο τις δυο πλευρες (καπνιστες κ μη)..αν δν γινει αυτο,τοτε θα υπαρχει δυσαρεσκεια κ η δυσαρεσκεια με τη σειρα της θα φερει τη συγκρουση κ την απειθαρχια:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,841 μηνύματα.
δεν είναι δημοκρατικό δικαίωμά μου να μην θέλω τους καπνιστές στον χώρο μου; :P

Έλεος...έχω βαρεθεί να βιώνω τα "αρνητικά" αποτελέσματα από τις συνήθειες κάποιων πλειοψηφιών (παθητικό κάπνισμα). Μου ζητάτε να σεβαστώ την απόφαση του άλλου να μαστουροκαπνίσει στα μούτρα μου, όταν δεν με σέβεται σαν μη-καπνιστή. Τι φταίω να εισπνέω φουσκί;:P Ας μάθουμε λιγάκι την έννοια της αξιοπρέπειας πρώτα και μετά ας μιλήσουμε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
δεν είναι δημοκρατικό δικαίωμά μου να μην θέλω τους καπνιστές στον χώρο μου; :P

Έλεος...έχω βαρεθεί να βιώνω τα "αρνητικά" αποτελέσματα από τις συνήθειες κάποιων πλειοψηφιών (παθητικό κάπνισμα). Μου ζητάτε να σεβαστώ την απόφαση του άλλου να μαστουροκαπνίσει στα μούτρα μου, όταν δεν με σέβεται σαν μη-καπνιστή. Τι φταίω να εισπνέω φουσκί;:P Ας μάθουμε λιγάκι την έννοια της αξιοπρέπειας πρώτα και μετά ας μιλήσουμε...:)
συννννν:iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
δεν είναι δημοκρατικό δικαίωμά μου να μην θέλω τους καπνιστές στον χώρο μου; :P

Έλεος...έχω βαρεθεί να βιώνω τα "αρνητικά" αποτελέσματα από τις συνήθειες κάποιων πλειοψηφιών (παθητικό κάπνισμα). Μου ζητάτε να σεβαστώ την απόφαση του άλλου να μαστουροκαπνίσει στα μούτρα μου, όταν δεν με σέβεται σαν μη-καπνιστή. Τι φταίω να εισπνέω φουσκί;:P Ας μάθουμε λιγάκι την έννοια της αξιοπρέπειας πρώτα και μετά ας μιλήσουμε...:)

βεβαια κ ειναι δικαιωμα σ να μην θελεις καπνιστες στο χωρο σ:iagree:αυτα περι αξιοπρεπειας κ αλληλοσεβασμου(απο καπνιστες κ μη!!) τα εθιξα κ γω στο ποστ μ..αλλα μ φαινεται εστιασες μονο στα μπολντ κ τα υπολοιπα δν τα κοιταξες καν:hmm::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
εγω εχω καπνισει κανα δυο φορες.
Αλλα μετα το ψιλοσκεφτηκα κ καταλαβα οτι μονο κακο μ κανει, νταξει καλο ειναι ετσι για την πλακα, αλλα δλδ αντι για ενα πακετο τσιγαρα παρε 2 ρεντ μπουλ που σε φτιαχνουν(εμενα με φτιαχνουν παντος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
ΟΙ περισσοτεροι στην ηληκια των 14 με 16 ετων αρχιζουν το καπνισμα επειδη δυστυχως νομιζουν(πλανωνται μαλλον ηθελα να πω)πως αυτοματως ανεβαινουν σε αλλο κοινωνικο επιπεδο,γινονται μαγκες και δε ξερω εγω τι αλλο.....και δυστυχως φτανουν στα 48 με μπαλονακια,χαπια για την καρδια και την αρτηριοσκληρυνση να καπνιζουν 2 πακετα την ημερα,ναχουν μαυρα σαπισμενα δοντια και ενα πουλι που δεν τους σηκωνετε......για τους αντρες αναφερομαι προφανως.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,841 μηνύματα.
...και δυστυχως φτανουν στα 48 με μπαλονακια,χαπια για την καρδια και την αρτηριοσκληρυνση να καπνιζουν 2 πακετα την ημερα,ναχουν μαυρα σαπισμενα δοντια και ενα πουλι που δεν τους σηκωνετε......για τους αντρες αναφερομαι προφανως.....

γιατί οι γυναίκες πάνε πίσω;
με έρευνα, μια στις δυο ελληνίδες καπνίζουν ένα πακέτο την ημέρα...:P

εδώ βλέπω τις καθηγήτριές μου που καπνίζουν, βρωμοκοπάνε ολόκληρες...:D:lol: με κίτρινα αντιαισθητικά δόντια και ένα στόμα που βρωμάει από χιλιόμετρο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fifika!

Νεοφερμένος

Η fifika! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Δεν καπνίζω και δεν νομίζω να καπνίσω ποτέ . Νομίζω πως οι περισσότεροι τ αρχίζουν για να δείξουν ότι είναι κάποιοι, ότι ανοίκουν σε μια ομάδα, από περιέργεια και μετά εθίζονται και όταν αργότερα όταν θα προσπαθήσουν να τ κόψουν επειδή θα εχουν προβλήματα υγείας δεν θα μπορούν. Ο καθένας βέβαια κάνει ότι νομίζει καλύτερο για τον εαυτό του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
παρε 2 ρεντ μπουλ που σε φτιαχνουν(εμενα με φτιαχνουν παντος)

Αυτά είναι χειρότερα και από τσιγάρο !!! Energy Drinks και καλά...
Φέτος μάλιστα είχαν βρει ποσότητα κοκαίνης μέσα σε Red Bull, ενώ σε περιοχές της Γερμανίας έχουν απαγορεύσει την κυκλοφορία τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mamaguena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mamaguena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Όχι.
Δεν καπνίζω και ούτε θέλω να ξεκινήσω.
Πιστεύω ότι το κάπνισμα είναι ότι το πιο αντιαισθητικό μπορεί να κάνει μια γυναίκα.
Το σκέφτομαι και ανατριχιάζω, ιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Δεν καπνίζω και δεν νομίζω να καπνίσω ποτέ . Νομίζω πως οι περισσότεροι τ αρχίζουν για να δείξουν ότι είναι κάποιοι, ότι ανοίκουν σε μια ομάδα, από περιέργεια και μετά εθίζονται και όταν αργότερα όταν θα προσπαθήσουν να τ κόψουν επειδή θα εχουν προβλήματα υγείας δεν θα μπορούν. Ο καθένας βέβαια κάνει ότι νομίζει καλύτερο για τον εαυτό του..

Τα νομίζω σου είναι γελοία, άμα δεν σ'αρέσει το τσιγάρο δεν θα μπορούσες να το κάνεις για μαγκιά εκτός και αν σ'αρέσει και η μαγκιά που λες είναι δεύτερος λόγος. Η δοκιμή και η περιέργεια δεν θα σου κάνει κακό σε αυτό τον τομέα, από ένα τσιγάρο δεν εθίζεσαι, μόνο άμα το θες και κατά την διάρκεια που το αρχίζεις μπορείς να εθιστείς.

Το redbull είναι γαμάτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
[quote=nymphadora;689493]Είναι κάποιες περιπτώσεις, που θα μπορούσε κανείς να πει καλά τους κάνουν... όταν εσύ αποφεύγεις το τσιγάρο κι ο άλλος το ανάβει κυριολεκτικά μπροστά στη μούρη σου, τι θα κάνεις δηλαδή? Όταν είσαι εγχειρισμένος και δεν κάνει να αναπνέεις διάφορα τέτοια κι ο άλλος ανάβει στο ίδιο δωμάτιο τσιγάρο, ακόμα και αν η εγχειρισμένη είναι μάνα του, τι πρέπει να κάνει δηλαδή αυτή? Όταν ο άλλος ξέρει ότι προσπαθείς να το κόψεις κι έρχεται και καπνίζει μπροστά σου χωρίς καν να σε ρωτήσει αν σε πειράζει, πως θα τους αντιμετωπίσεις?
Σίγουρα υπάρχουν και άτομα που φέρονται έτσι σε πιο διακριτικούς καπνιστές και πραγματικά δεν τους αξίζει... θέλουν να το κάνουν με γεια τους με χαρά τους, βγαίνουν στη βεράντα ή πηγαίνουν κοντά σε ένα παράθυρο και τελείωσε η υπόθεση...



μην γινεσαι ισοπεδωτικη κ προσπαθησε σ'αυτο το θεμα να κρατησεις ουδετερη σταση,γτ κανεις δν μπορει να βρει το δικιο τ...οκ,οι απαθεις καπνιστες τετοιου ειδους ειναι πραγματικα μεγαλο προβλημα...ωστοσο,το να καπνισει κανεις μπροστα στη χειρουργημενη μανα τ (!) π λες κ συ..ειναι απαθεστατο κ κτηνωδες:jumpy:εχω δει ομως απιστευτα μετρα κ υπερβολικοτατες αντιδρασεις εναντια στους καπνιστες (ακομη κ σ'αυτους π εχουν σωστη συμπεριφορα)..δεν μπορω να γραφω συνεχεια τα ιδια κ τα ιδια σε καθε ποστ,γι'αυτο τονιζω οτι ειναι δικαιωμα τ καθενος να καπνιζει ή να μην καπνιζει,αρκει να σεβεται τους γυρω τ κ να μην δρα σε βαρος της υγειας τους ή ακομη κ της θελησης τους..οι καπνιστες ειναι "αρρωστα"ατομα -με την ευρυτατη εννοια τ ορου-καθως ειναι εξαρτημενοι απο ενα πραγμα π καταστρεφει κ καταβαλλει την υγεια τους ακομη κ αν δν θελουν να το παραδεχτουν...δν μπορεις ξαφνικα να προσπαθησεις να τους στερησεις ενα απο τα ελαχιστα πραγματα π τους δινει ευχαριστηση σ'αυτη τη ζωη!!ξερεις ποσοι καπνιστες μετανιωνουν για την κακη τους αυτη συνηθεια???δηλαδη πανω στον πονο τους,θα εχουν κ ενα "αντι-καπνιστικο καθεστως" με "φανατισμενους οπαδους" π προσπαθει να τους "εξοντωσει"???το θεμα ειναι να υπαρχει καταλληλη κ σωστη συμπεριφορα κ απο τις δυο πλευρες (καπνιστες κ μη)..αν δν γινει αυτο,τοτε θα υπαρχει δυσαρεσκεια κ η δυσαρεσκεια με τη σειρα της θα φερει τη συγκρουση κ την απειθαρχια:(
Ισοπεδωτική γίνομαι γιατί είτε έχω αντιμετωπίσει είτε γιατί έχω δει να αντιμετωπίζουν άλλοι καταστάσεις όπου καπνιστές, όχι αγνοούν, αδιαφορούν για το αν εσύ έχεις πρόβλημα ή όχι... όπως το παράδειγμα που σου έφερα με αυτόν και την εγχειρισμένη μάνα... 70 χρονών με διπλό μπαι πας, γιατί να καπνίζει μπροστά της? και μάλιστα καλοκαιριάτικα? ή, όταν μπαίνω στο ασανσέρ γιατί πρέπει να μυρίζει τσιγαρίλα και να καλύπτω μύτη και στόμα με το μανίκι για να μην πάθω δύσπνοια? το μωρό που θα μπει στο ασανσέρ, που είναι 6 μηνών σε τι φταίει?
Εχεις δίκιο, είναι δικαίωμα του καθενός να καπνίζει... αλλά δεν έχει κανένα δικαίωμα να παίζει με την υγεία των γύρω του επειδή έχει μια αδυναμία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ισοπεδωτική γίνομαι γιατί είτε έχω αντιμετωπίσει είτε γιατί έχω δει να αντιμετωπίζουν άλλοι καταστάσεις όπου καπνιστές, όχι αγνοούν, αδιαφορούν για το αν εσύ έχεις πρόβλημα ή όχι... όπως το παράδειγμα που σου έφερα με αυτόν και την εγχειρισμένη μάνα... 70 χρονών με διπλό μπαι πας, γιατί να καπνίζει μπροστά της? και μάλιστα καλοκαιριάτικα? ή, όταν μπαίνω στο ασανσέρ γιατί πρέπει να μυρίζει τσιγαρίλα και να καλύπτω μύτη και στόμα με το μανίκι για να μην πάθω δύσπνοια? το μωρό που θα μπει στο ασανσέρ, που είναι 6 μηνών σε τι φταίει?
Εχεις δίκιο, είναι δικαίωμα του καθενός να καπνίζει... αλλά δεν έχει κανένα δικαίωμα να παίζει με την υγεία των γύρω του επειδή έχει μια αδυναμία...


+φωνω κ επαυξανω:no1: ολα αυτα π ανεφερες ειναι απαραιτητες προυποθεσεις,αλλα δν πληρουν τα κριτηρια ικανοποιησης κ των 2 πλευρων (καπνιστες κ μη)...παντα θα υπαρχουν ανθρωποι π δν ειναι ευχαριστημενοι ή υποφερουν κ θα παραπονιουνται μια ζωη γι'αυτο...αλλα επαναλαμβανω πως ειναι δικαιωμα τ καθενος να καπνιζει ή να μην καπνιζει αρκει να σεβεται τους γυρω τ και να μην δρα σε βαρος της υγειας τους ή ακομη κ εναντια στην θεληση τους...
βεβαια αυτο παραειναι ουτοπικο για τα ελληνικα δεδομενα,αλλα ο νομος για την απαγορευση τ καπνισματος αυτο το συγκεκριμενο ρολο διαδραμτιζει: να βαλει ταξη στην ελληνικη κοινωνια!να δουμε...θα τα καταφερει αραγε???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
θα τα καταφερει αραγε???:hmm:
Μέχρι στιγμής, όχι.

Άσχετο, έχω την εντύπωση ότι υποσυνείδητα επιλέγω για φίλους μου άτομα που δεν καπνίζουν, αλλιώς το ότι σχεδόν κανείς τους δεν καπνίζει είναι πολύ διαβολική σύμπτωση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top