Κάπνισμα

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Το θέμα με το τσιγάρο είναι ότι σου δημιουργεί μια ψευδαίσθηση ότι όποτε θες το κόβεις.Τελικά το κόβεις για ένα διάστημα και μετά ξαναρχίζεις.Τα πρώτα χρόνια είναι όντως εύκολο πιο εύκολο να το κόψει κανείς.Μετά τα 5, 6, 7, 8 κλπ χρόνια είναι πιο δύσκολο γιατί πλέον έχεις συνηθίσει να ζεις έτσι.Και ειδικά αν το 'χεις ξεκινήσει σε μικρή ηλικία πχ Λύκειο.Αν κάποιος πραγματικά θέλει να το κόψει, πρέπει από τη μέρα που θα κάνει το τελευταίο, να μην αρχίσει να μετράει μέρες χωρίς τσιγάρο.Είναι σαν να κρατάς την αναπνοή σου.Απλά να πεις από σήμερα δεν καπνίζω.(Θα σας πω σε κανένα χρόνο αν τα κατάφερα και αν όντως τα παραπάνω πιάνουν..κι έπειτα θα γράψω και βιβλίο...:lol:)
-----------------------------------------
Και γι' αυτό που λέτε πάνω για τα light τους καπνούς κλπ...όλα βλαβερά είναι.Τα light τσιγάρα έουν λιγότερη πίσα και νικοτίνη, πράγμα θετικό, αλλά για να επιτευχθεί η γεύση και ταυτόχρονα να έχει τα παραπάνω χαρακτηριστικά, έχει επιπλέον χημικά.Και η πίσα όμως προκαλεί καρκίνο, και τα χημικά.Όσο για τον καπνό, ακόμα κι αν βάλεις φίλτρο στο στριφτό, το χέρι σου δεν είναι μηχάνημα εργοστασίου, το φίλτρο δεν θα εφαρμόσει να κλείσει με το χαρτί αεροστεγώς, και κάνεις κι ένα ποσοστό άφιλτρου.Αθώο τσιγάρο δεν υπάρχει.Δεν είναι τυχαίο που όταν ήμουνα 15 το έκοβαν οι τότε 40άρηδες, και τώρα από τα 22 συζητάμε όλοι οι συνομήλικοί μου ακόμα να το κόψουμε (είμαι 25 κι ακόμα το συζητάμε).Το περιβάλλον κι αυτά που τρώμε είναι για τα μπάζα πια.Επομένως καλύτερα ο καθένας να προσέχει για την πάρτη του.
-----------------------------------------
Για το χασίς, η γνώμη μου είναι πως καλά κάνουν και δεν το νομιμοποιούν, γιατί ακόμη κι αν δεν έχει τόσα βλαβερά συστατικά όπως το τσιγάρο(γιατί μη γελιόμαστε, κι αυτό βλάπτει, συνήθως τα νεφρά, αλλά και άλλα όργανα), για ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων, γίνεται ο προθάλαμος για τα άλλα ναρκωτικά.Και συνήθως και κάποιες φορές είναι και το εισητήριο για τις ''κακές'' παρέες, κι αυτό επίσης φέρνει προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Για το χασίς, η γνώμη μου είναι πως καλά κάνουν και δεν το νομιμοποιούν, γιατί ακόμη κι αν δεν έχει τόσα βλαβερά συστατικά όπως το τσιγάρο(γιατί μη γελιόμαστε, κι αυτό βλάπτει, συνήθως τα νεφρά, αλλά και άλλα όργανα), για ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων, γίνεται ο προθάλαμος για τα άλλα ναρκωτικά.Και συνήθως και κάποιες φορές είναι και το εισητήριο για τις ''κακές'' παρέες, κι αυτό επίσης φέρνει προβλήματα.
μπορεις να βρεις ναρκωτικα οποια στιγμη θελεις,σε οποιο μερος θελεις.(ιδιαιτερα στην Αθηνα.)αν δεν με πιστευεις,κανε ενα πειραμα να το διαπιστωσεις.
και να νομιμοποιηθουν,δεν θα αλλαξει κατι ως προς την ευκολια ευρεσης τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
μα δεν ειπα να παρει μπαφο.ειπα να παρει κανναβη,δηλαδη το φυτο.ανετα μπορει να ανθισει στην Ελλαδα.
επισης υπαρχουν και καλες ποικιλιες μαριχουανας/χασις.αν τωρα πας και παρεις απο Αλβανια,καλυτερα ασ΄το.
Δεν μιλαω για την ποιοτητα του χορτου (Αλβανια, Ελλαδα κλπ) μιλαω για το αμα ειναι ποτησμενα η οχι. Αμα ανθισεις, θες εξοχη, αλλιως θα ψαχνεσαι στα δικαστηρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blast_791

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Εντελώς περαστικός από την κουβέντα σας, είπα να πω τη γνώμη μου... Λοιπόν, δεν είμαι καπνιστής, αλλά πιστεύω ότι καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και κανένας δεν μπορεί να του απαγορεύσει να καπνίζει.

Θεωρώ γελοία τη νέα νομοθεσία της ΕΕ που περιθωριοποιεί τους καπνίζοντες...

Δεν έχω καπνίσει ποτέ τσιγάρο, γιατί απλά δεν έχω αισθανθεί την ανάγκη. Αν το θελήσω, δε θα φοβηθώ κανέναν! Όλοι οι φίλοι - καπνιστές μου λένε ότι "κάνω την καλύτερη δουλειά". Εγώ είμαι υπέρ αυτών που έχουν αποφασίσει να καπνίζουν επειδή τους αρέσει, γιατί είναι μια μορφή ελεύθερης βούλησης και καταδικάζω άλλη μια φορά την απόφαση της ΕΕ γιατί είναι άλλη μια μορφή χειραγώγησης και μαζοποίησης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
μπορεις να βρεις ναρκωτικα οποια στιγμη θελεις,σε οποιο μερος θελεις.(ιδιαιτερα στην Αθηνα.)αν δεν με πιστευεις,κανε ενα πειραμα να το διαπιστωσεις.
και να νομιμοποιηθουν,δεν θα αλλαξει κατι ως προς την ευκολια ευρεσης τους.
Αθήνα μεγάλωσα δεν μου λες κάτι καινούριο..Το πόσο εύκολο είναι να βρεις το ξέρω από πρώτο χέρι.Έχω χάσει συμμαθητές μου από ναρκωτικά.Από χασίς ξεκίνησαν.Μίλησα για τη νομιμοποίηση, γιατί σε μία τέτοια περίπτωση, τα άτομα που θα δοκίμαζαν θα ήταν περισσότερα.Και το τσιγάρο αν δεν ήταν είδος που να πωλείται στα περίπτερα αλλά είδος που η εμπορία του διωκόταν από το νόμο (κανονικά, όχι με τα ηλίθια μέτρα που έφτιαξαν), θα κάπνιζε ένα πολύ μικρότερο ποσοστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
να σε πληροφορησω οτι και τα light ειναι βιομηχανικα.οπως και ο καπνος.
αν θες φυση,παρε κανναβη.

Καλυτερα να σε πληροφορισω εγω γιατι μου φαινεται ουτε καταλαβαινεις τι διαβαζεις.. Δεν ειπα light εργοστασιακα(ή πακετο οπως θεσ πες τα) ΚΑΙ καπνο.. Ειπα light καπνο δηλαδη στα ελληνικα ελαφρυ καπνο.. Και δευτερον ο καπνος σε πακετο ειναι πολυ πιο κοντα στον καπνο που βγαζει το φυτο, οχι οτι δεν του κανουν επεξεργασια.. Και τριτον βιομηχανικα(εργοστασιακα) λεγονται τα τσιγαρα τα οποια ειναι ετοιμα οπως camel, malboro κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Καλυτερα να σε πληροφορισω εγω γιατι μου φαινεται ουτε καταλαβαινεις τι διαβαζεις.. Δεν ειπα light εργοστασιακα(ή πακετο οπως θεσ πες τα) ΚΑΙ καπνο.. Ειπα light καπνο δηλαδη στα ελληνικα ελαφρυ καπνο.. Και δευτερον ο καπνος σε πακετο ειναι πολυ πιο κοντα στον καπνο που βγαζει το φυτο, οχι οτι δεν του κανουν επεξεργασια.. Και τριτον βιομηχανικα(εργοστασιακα) λεγονται τα τσιγαρα τα οποια ειναι ετοιμα οπως camel, malboro κτλ..
γιατι ο καπνος στο σακουλι,τι νομιζεις οτι δεν ειναι εργοστασιακος?επισης,δεν νομιζω να υπαρχει καποια αξιοσημειωτη διαφορα μεταξυ κανονικου καπνου και light.αυτα ειναι μ@λ@κιες για να παραπλανουν κατι βλ@κες.(σορρυ για τις εκφρασεις)

@fragl-αμα το πας ετσι,να σου πω οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι που δοκιμασαν ελαφρα ναρκωτικα,καπνιζουν.αρα για να μην μπλεξεις με τα σκληρα,τα οποια ξεκινας αφου εχεις κανει μαλακα,θα πρεπει να ποινικοποιηθει το τσιγαρο.ο καθενας,ομως,ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του.τα ναρκωτικα θα πρεπει να νομιμοποιηθουν,δεν φταιει κανενας για καποιους ανεγκεφαλους που κανουν καταχρησεις και πεθαινουν.

@blast_791- +1000 σε οσα ειπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εντελώς περαστικός από την κουβέντα σας, είπα να πω τη γνώμη μου... Λοιπόν, δεν είμαι καπνιστής, αλλά πιστεύω ότι καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και κανένας δεν μπορεί να του απαγορεύσει να καπνίζει.

Θεωρώ γελοία τη νέα νομοθεσία της ΕΕ που περιθωριοποιεί τους καπνίζοντες...

Δεν έχω καπνίσει ποτέ τσιγάρο, γιατί απλά δεν έχω αισθανθεί την ανάγκη. Αν το θελήσω, δε θα φοβηθώ κανέναν! Όλοι οι φίλοι - καπνιστές μου λένε ότι "κάνω την καλύτερη δουλειά". Εγώ είμαι υπέρ αυτών που έχουν αποφασίσει να καπνίζουν επειδή τους αρέσει, γιατί είναι μια μορφή ελεύθερης βούλησης και καταδικάζω άλλη μια φορά την απόφαση της ΕΕ γιατί είναι άλλη μια μορφή χειραγώγησης και μαζοποίησης...

Ο καθένας θα έπρεπε να είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του, αλλά από τη στιγμή που πάρα πολλοί δε διαθέτουν ίχνος αυτοσυγκράτησης και προχωρούν σε πράξεις οι οποίες έχουν αρνητικές επιπτώσεις για άλλους που δε φταίνε σε τίποτα, θα πρέπει κάποιος να θέσει κάποια όρια.

Η νομοθεσία της ΕΕ δεν περιθωριοποιεί τους καπνίζοντες. Οριοθετεί τις περιοχές στις οποίες το κάπνισμα είναι επιτρεπτό, για να μη γίνει το αντίστροφο, δηλαδή, να μην περιθωριοποιηθούν οι μη καπνίζοντες, εξαιτίας της απεχθούς ατμόσφαιρας που προκαλείται από τον καπνό και των κινδύνων που ενέχει για την υγεία το παθητικό κάπνισμα.

Η νομοθεσία είναι, εκτός των άλλων, απαραίτητη για να προστατέψει και τους παιδικούς οργανισμούς, οι οποίοι συχνά εκτίθενται σε περιβάλλον με καπνό. Αν δε σέβονται κάποιοι καπνιστές την υγεία και το δικαίωμα των συμπολιτών τους στον καθαρό αέρα, ας σεβαστούν τουλάχιστον την ευαίσθητη υγεία των παιδιών.

Ακόμη, η νομοθεσία αυτή δεν έχει ως σκοπό την πρόκληση φόβου, αλλά την προστασία των μη καπνιστών. Σαφώς και δεν είναι σκοπός να φοβηθούν οι καπνιστές, αλλά να κατανοήσουν κάποιοι από αυτούς ότι με το να καταχράζονται το δικαίωμά τους να καπνίζουν, καπνίζοντας και σε χώρους όπου ο καπνός διαδίδεται ως το χώρο στον οποίο αναπνέουν άλλα άτομα, κάθε άλλο παρά δημοκρατικοί και ευσυνείδητοι πολίτες είναι.

Είναι αποτέλεσμα ελεύθερης βούλησης το κάπνισμα; Πολλοί καπνιστές λένε πως άρχισαν το κάπνισμα για να κάνουν τους μάγκες. Ή γιατί η παρέα τους κάπνιζε. Παλαιότερα, ακόμη, το κάπνισμα διαφημιζόταν ως αξία. Για ποια ελεύθερη βούληση γίνεται, λοιπόν, λόγος, όταν το άτομο καπνίζει ως αποτέλεσμα εξωτερικής πίεσης, ή, έστω, όταν εξωτερική πίεση συμβάλλει σε μεγάλο βαθμό στη λήψη της απόφασης για έναρξη του καπνίσματος;

Τέλος, για ποια χειραγώγηση και για ποια μαζοποίηση μιλάς;

Φιλικά,
:bye:.

γιατι ο καπνος στο σακουλι,τι νομιζεις οτι δεν ειναι εργοστασιακος?επισης,δεν νομιζω να υπαρχει καποια αξιοσημειωτη διαφορα μεταξυ κανονικου καπνου και light.αυτα ειναι μ@λ@κιες για να παραπλανουν κατι βλ@κες.(σορρυ για τις εκφρασεις)

Hmm, η δύναμη της διαφήμισης, ή, έστω, των εμπορικών τρικ, είναι μεγάλη. Δε νομίζω πως με το να χαρακτηρίζεις τους ανθρώπους αυτούς "βλάκες" πετυχαίνεις κάτι.

@fragl-αμα το πας ετσι,να σου πω οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι που δοκιμασαν ελαφρα ναρκωτικα,καπνιζουν.αρα για να μην μπλεξεις με τα σκληρα,τα οποια ξεκινας αφου εχεις κανει μαλακα,θα πρεπει να ποινικοποιηθει το τσιγαρο.ο καθενας,ομως,ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του.τα ναρκωτικα θα πρεπει να νομιμοποιηθουν,δεν φταιει κανενας για καποιους ανεγκεφαλους που κανουν καταχρησεις και πεθαινουν.

@blast_791- +1000 σε οσα ειπες.

+1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
σιγουρα δεν κερδιζω κατι με το να τους χαρακτηριζω ετσι,αλλα πως μπορεις να χαρακτηρισεις εναν ανθρωπο ο οποιος γινεται υποχειριο του καθε διαφημηστικου τρικ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Aφελή. Βλάκα πάντως όχι, μπορεί κάποιος να είναι έξυπνος άνθρωπος αλλά κάποια διαφήμιση να τον "χτυπήσει" σε ένα ευαίσθητό του σημείο και να θολώσει την κρίση του. Ειδικά για τους καπνιστές -οι οποίοι μπορεί ήδη να έχουν αρχίσει το κάπνισμα για λόγους που ανέφερα στο προηγούμενό μου ποστ και που δεν αποκλείουν το γεγονός οι "υποψήφιοι καπνιστές" να είναι έξυπνοι- που έχουν μετανιώσει που το άρχισαν, η ιδέα των "light" τσιγάρων είναι ελκυστική. Να μη χρειάζεται να το κόψουν, αλλά να καπνίζουν άλλα τσιγάρα, υποτιθέμενα "πιο ασφαλή για την υγεία". Για αυτούς (αλλά και για τις καπνοβιομηχανίες) είναι πολύ εύκολο να κάνουν το "πιο" να ακουστεί πιο αχνά και να επαναπαυθεί η συνείδησή τους στο γεγονός ότι τα τσιγάρα που καπνίζουν είναι light. Έχει να κάνει με την αυτοπεποίθηση, το γνώθι σαυτόν και την ειλικρίνεια απέναντι στον εαυτό σου, όχι με το αν είσαι βλάκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blast_791

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Είναι αποτέλεσμα ελεύθερης βούλησης το κάπνισμα; Πολλοί καπνιστές λένε πως άρχισαν το κάπνισμα για να κάνουν τους μάγκες. Ή γιατί η παρέα τους κάπνιζε. Παλαιότερα, ακόμη, το κάπνισμα διαφημιζόταν ως αξία. Για ποια ελεύθερη βούληση γίνεται, λοιπόν, λόγος, όταν το άτομο καπνίζει ως αποτέλεσμα εξωτερικής πίεσης, ή, έστω, όταν εξωτερική πίεση συμβάλλει σε μεγάλο βαθμό στη λήψη της απόφασης για έναρξη του καπνίσματος;

Τέλος, για ποια χειραγώγηση και για ποια μαζοποίηση μιλάς;

Αν πρόσεξες, μίλησα γι' αυτούς που καπνίζουν επειδή τους αρέσει, επειδή το γουστάρουν και δεν έχουν ανάγκη κανένα. Δε μίλησα για το κάπνισμα της τζάμπα-μαγκιάς (τύπου "αφού καπνίζουν οι άλλοι μάγκες, ας το κάνω κι εγώ να φανώ μάγκας"). ΑΥΤΟ εννοώ ελεύθερη βούληση...

Τέλος, φίλε μου, μου φαίνεται λίγο περίεργο που δεν κατάλαβες για ποιά μαζοποίηση μιλάω. Θα γίνω πιο σαφής.

Έρχεται η ΕΕ και προφασιζόμενη τη δημόσια υγεία (πράγμα το οποίο είναι ιερό, αν μη τι άλλο) θέτει περιοριστικά μέτρα στους καπνιστές, τα οποία σε μερικές περιπτώσεις είναι κραυγαλέα. (πχ να κλείνονται σε μικρούς χώρους, σε κοινή θέα, που αναμφίβολα τους κάνει να αισθάνονται τουλάχιστον αμήχανα)
Αλλά το θέμα είναι ο στόχος... Γιατί να λάβουν τέτοια μέτρα; Στόχος τους είναι η εξάλειψη της διαφορετικότητας. Εκβιάζουν τους νυν και μέλλοντες καπνιστές να μην το συνεχίσουν (ή μην το αρχίσουν, αντίστοιχα) γιατί τους περιμένει περιθωριοποίηση ή και ρατσισμός ακόμα.

Θέλουν η κοινωνία να αποτελείται ΜΟΝΟ από μη καπνιστές. Είναι ένα ακόμα βήμα προς το να πετύχουν πλήρη ομοιογένεια στις μάζες, ώστε να μπορούν να μας βάλουν όλους σε ένα τσουβάλι. Οι άνθρωποι να είναι σαν πρόβατα, να μη διαφέρουν ο ένας από τον άλλο σε τίποτα και να κάνουν όλοι το ίδιο πράγμα, απλά γιατί έτσι τους λένε... Αυτή είναι η παγκοσμιοποίηση, φίλε μου, και καλό είναι να υπάρχει διαφορετικότητα και ελεύθερη βούληση για να την καθυστερήσουμε, όσο γίνεται...

Ακολουθούν κι άλλες μορφές παγκοσμιοποίησης. Αυτή η υπόθεση με το τσιγάρο αφορά μόνο έναν τομέα.

Το ξαναλέω, δεν είμαι καπνιστής, αλλά είμαι φανατικός πολέμιος της παγκοσμιοποίησης και της "πολτοποίησης", αν θες, του πληθυσμού των ανεπτυγμένων (κυρίως) κοινωνιών... Και άρα αντιτίθεμαι σε οτιδήποτε την εξυπηρετεί... Αυτά τα ολίγα! Ελπίζω να σε κάλυψα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
σιγουρα δεν κερδιζω κατι με το να τους χαρακτηριζω ετσι,αλλα πως μπορεις να χαρακτηρισεις εναν ανθρωπο ο οποιος γινεται υποχειριο του καθε διαφημηστικου τρικ?
Μπορει καποιος να μην νοιαζεται για κατι και απλως να το δεχεται.Αφου δεν τον ενδιαφερει γιατι να ψαξει αν ειναι αληθεια/ψεμμα;
-----------------------------------------
Αν πρόσεξες, μίλησα γι' αυτούς που καπνίζουν επειδή τους αρέσει, επειδή το γουστάρουν και δεν έχουν ανάγκη κανένα. Δε μίλησα για το κάπνισμα της τζάμπα-μαγκιάς (τύπου "αφού καπνίζουν οι άλλοι μάγκες, ας το κάνω κι εγώ να φανώ μάγκας"). ΑΥΤΟ εννοώ ελεύθερη βούληση...

Τέλος, φίλε μου, μου φαίνεται λίγο περίεργο που δεν κατάλαβες για ποιά μαζοποίηση μιλάω. Θα γίνω πιο σαφής.

Έρχεται η ΕΕ και προφασιζόμενη τη δημόσια υγεία (πράγμα το οποίο είναι ιερό, αν μη τι άλλο) θέτει περιοριστικά μέτρα στους καπνιστές, τα οποία σε μερικές περιπτώσεις είναι κραυγαλέα. (πχ να κλείνονται σε μικρούς χώρους, σε κοινή θέα, που αναμφίβολα τους κάνει να αισθάνονται τουλάχιστον αμήχανα)
Αλλά το θέμα είναι ο στόχος... Γιατί να λάβουν τέτοια μέτρα; Στόχος τους είναι η εξάλειψη της διαφορετικότητας. Εκβιάζουν τους νυν και μέλλοντες καπνιστές να μην το συνεχίσουν (ή μην το αρχίσουν, αντίστοιχα) γιατί τους περιμένει περιθωριοποίηση ή και ρατσισμός ακόμα.

Θέλουν η κοινωνία να αποτελείται ΜΟΝΟ από μη καπνιστές. Είναι ένα ακόμα βήμα προς το να πετύχουν πλήρη ομοιογένεια στις μάζες, ώστε να μπορούν να μας βάλουν όλους σε ένα τσουβάλι. Οι άνθρωποι να είναι σαν πρόβατα, να μη διαφέρουν ο ένας από τον άλλο σε τίποτα και να κάνουν όλοι το ίδιο πράγμα, απλά γιατί έτσι τους λένε... Αυτή είναι η παγκοσμιοποίηση, φίλε μου, και καλό είναι να υπάρχει διαφορετικότητα και ελεύθερη βούληση για να την καθυστερήσουμε, όσο γίνεται...

Ακολουθούν κι άλλες μορφές παγκοσμιοποίησης. Αυτή η υπόθεση με το τσιγάρο αφορά μόνο έναν τομέα.

Το ξαναλέω, δεν είμαι καπνιστής, αλλά είμαι φανατικός πολέμιος της παγκοσμιοποίησης και της "πολτοποίησης", αν θες, του πληθυσμού των ανεπτυγμένων (κυρίως) κοινωνιών... Και άρα αντιτίθεμαι σε οτιδήποτε την εξυπηρετεί... Αυτά τα ολίγα! Ελπίζω να σε κάλυψα...
Και εγω ειμαι κατα της παγκοσμιοποιησης, αλλα σε μερικες "παγκοσμιοποιησεις" του στυλ: 'να μην πεφτει κανεις απο τα παραθυρα της πολυκατοικιας του' ειμαι υπερ.Ελπιζω να καταλαβες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Γιατί να μην ποινικοποιηθεί και το τσιγάρο?Μέσα! Θα κάπνιζαν πολλοί στα προαύλια των σχολείων έτσι?Θα το άρχιζαν τόσοι πολλοί?Θα κάπνιζαν όσοι ήδη καπνίζουν, στο σπίτι τους, ή κάτω από τον απορροφητήρα.Στην εφηβεία, το άτομο κινδυνεύει για ένα και μοναδικό λόγο.Αισθάνεται άτρωτο.Η ψευδαίσθηση αυτή λήγει κάπου στα 20-25 όπου πλέον είσαι υπεύθυνος για τον εαυτό σου, και δεν αισθάνεσαι πλέον πως ό,τι κι αν γίνει δεν κινδυνεύεις γιατί θα σε σώσουν ο μπαμπάς κι η μαμά.Το τσιγάρο είναι ένας φόρος βλακείας.(Διαμέρισμα θα έπαιρνα αν δεν τον έδινα 10 χρόνια).Καμία διάθεση κηρύγματος δεν έχω.Μου έχουν κάνει τόσο κι εμένα, που ξέρω ούτως ή άλλως πως αν δεν ''τη δεις'' εσύ διαφορετικά, ό,τι και να σου πουν οι γύρω σου, λες ''έλα μωρέ, δεν θα συμβεί σε 'μένα'', ή ''έχω χρόνο να το κόψω μέχρι να παρουσιαστούν τα προβλήματα''.Ο μόνος λόγος που τα γράφω αυτά, είναι γιατί μπορεί έστω και ένας από όσους τα διαβάζουν αυτά, να καταλάβει, και να σωθεί νωρίτερα από το κάπνισμα.Κι αυτό κέρδος θα 'ναι, όσο κι αν κράξετε οι υπόλοιποι.Δυστυχώς, δεν μπορώ να γυρίσω πίσω στα δεκάξι παρά και να μιλήσω στον εαυτό μου, γιατί μόνο έτσι δεν θα το άρχιζα, γι' αυτό μιλάω σ' εσάς, κι όποιος θέλει ακούει.Ο οργανισμός είναι ένα μηχάνημα.Αν του διοχετεύεις συνέχεια τοξίνες, θα χαλάσει.Και μηχάνημα παίρνεις άλλο.Οργανισμό όχι.Ούτε πουθενά πουλάνε ανταλλακτικά. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blast_791

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Και εγω ειμαι κατα της παγκοσμιοποιησης, αλλα σε μερικες "παγκοσμιοποιησεις" του στυλ: 'να μην πεφτει κανεις απο τα παραθυρα της πολυκατοικιας του' ειμαι υπερ.Ελπιζω να καταλαβες.:P
Σε κατάλαβα, απλά διαφωνώ (πολιτισμένα) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Το "light" τσιγάρο, όπως μου είπαν πρόσφατα, αναφέρεται στο πακετό, και όχι στο ίδιο το τσιγάρο.

Δεν τον πίστεψα, αλλά επέμενε!
Δεν ξέρω αν με κοροΐδευε, αλλά οφείλω να σας το πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Τώρα περί της απαγόρευσης, δεν θα σχολιάσω, γιατί είναι άλλο θέμα.Ό,τι είπα παραπάνω περί ποινικοποίησης, είναι μια ακραία ιδέα σαφώς, κι αν τα διάβαζα αυτά πριν λίγο καιρό, θα λεγα ''καλά τι λέει αυτή''...Συγχωρέστε μου το απόλυτο του ύφους (να τι κάνει η έλλειψη νικοτίνης, νεύρα πολλά όταν έχει υπάρξει γερός εθισμός πριν), αναγνωρίζω κι εγώ στον εαυτό μου τα σπαστικά στοιχεία των αντικαπνιστών και μου τη σπάει, ας ξεμπερδεύω με το τσιγάρο όμως, κι ας γίνω και σπαστικιά αντικαπνίστρια. Με όσα λέτε περί παγκοσμιοποίησης κι ότι το κράτος δεν θεσπίζει τους νόμους αυτούς για το καλό μας, συμφωνώ.Άλλωστε χάνει τόσο εργατικό δυναμικό κάθε χρόνο από το τσιγάρο+πληρώνει για θεραπείες ασθενών..δεν το συμφέρει να είναι υγιείς οι εργάτες του?
-----------------------------------------
Το "light" τσιγάρο, όπως μου είπαν πρόσφατα, αναφέρεται στο πακετό, και όχι στο ίδιο το τσιγάρο.

Δεν τον πίστεψα, αλλά επέμενε!
Δεν ξέρω αν με κοροΐδευε, αλλά οφείλω να σας το πω.
Για το μαλακό πακέτο μιλάς.Όχι για τα light.Άλλο αυτό.
-----------------------------------------
Επίσης, κάποτε η Philip Morris, δεν θυμάμαι σε ποιο κράτος, το οποίο ήθελε να απαγορέψει το κάπνισμα, είχε στείλει μια έκθεση, όπου παρέθετε τους λόγους για τους οποίους συμφέρει τη χώρα να καπνίζουν οι πολίτες της.Θυμάμαι 2 από αυτούς:1)Οι φόροι που εισπράττει το κράτος, και τα χρήματα από τις συντάξεις που οι εργαζόμενοι καπνιστές δεν θα λάβουν ποτέ, γιατί θα τους έχει σκοτώσει το κάπνισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blast_791

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Με όσα λέτε περί παγκοσμιοποίησης κι ότι το κράτος δεν θεσπίζει τους νόμους αυτούς για το καλό μας, συμφωνώ.Άλλωστε χάνει τόσο εργατικό δυναμικό κάθε χρόνο από το τσιγάρο+πληρώνει για θεραπείες ασθενών..δεν το συμφέρει να είναι υγιείς οι εργάτες;
Γιατί; Για να πληρώνει περισσότερους μισθούς και συντάξεις;;; Τρελλοί είναι;

Ξαναλέω. Όλα ΟΛΑ ΟΛΑ είναι θέμα κέρδους και συμφερόντων. Μην περιμένετε κανένα κράτος να δείξει ελεημοσύνη σε κανέναν εργάτη αν δεν το επιβάλλουν ανάλογα συμφέροντα. Period

Και δεν αντιλαμβάνομαι προς τι το ειρωνικό του ύφους σας, κυρία καθηγήτρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Γιατί να μην ποινικοποιηθεί και το τσιγάρο?Μέσα!
πραγματικα,δεν μπορω να πιστεψω στα αυτια μου.πες μου πως ολα αυτα που λες,δεν τα εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Μετά από το μήνυμά μου που παραθέτεις, ακολούθησε ένα άλλο, όπου γράφω πως η πρόταση αυτή που χρησιμοποίησα ήταν ακραία.Δεν έχω τίποτα να χωρίσω μαζί σας, τα μηνύματά μου δεν είχαν καμία δόση ειρωνίας, ίσως περιείχαν θυμό, για κάτι που ενώ όλους μας βλάπτει, άλλοι βρισκόμαστε να το υπερασπιζόμαστε, και άλλοι να το καταδικάζουμε.Το κυρία καθηγήτρια παραπάνω με ενόχλησε, γιατί δεν απευθύνομαι με διάθεση κηρύγματος σε εσάς, αλλά με διάθεση φιλική και συμβουλευτική, έχοντας δει κάτι παραπάνω στα λίγα ηλικιακά χρόνια που μας χωρίζουν.Οι νόμοι για την απαγόρευση στους εσωτερικούς χώρους δεν με βρήκαν σύμφωνη γιατί είναι για τα μάτια του κόσμου, της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την ακρίβεια.Όσοι κάπνιζαν πριν καπνίζουν και τώρα, και όσοι είναι να το αρχίσουν θα το αρχίσουν.Αν το κράτος ήθελε να κάνει κάτι για το καλό των πολιτών του, θα έβρισκε άλλους τρόπους να το πετύχει.Και τέλος, όταν μιλούσα για εργατικό δυναμικό, είπα πως δεν συμφέρει ένα κράτος να πληρώνει από τα ταμεία για τις ασθένειες που προκαλούνται από το τσιγάρο.Εκεί ο blast κατάλαβε πως εννοούσα ότι το κράτος θέλει να προστατέψει τους πολίτες του.Καθόλου αυτό δεν έγραφα.Αν ένα κράτος χάσει το εργατικό του δυναμικό, ταυτόχρονα πέφτει και η οικονομία του.
-----------------------------------------
Δεν προσπαθώ να επιβάλλω σε κανέναν τις απόψεις μου, και δεν είχα την πρόθεση να προσβάλω.Απλά όπως έγραψα και παραπάνω, αν μπορούσα να γυρίσω πίσω το χρόνο, θα μου έλεγα ποια είναι τα οφέλη του.Κι αφού δεν μπορώ να το κάνω, το λέω σε σας.Το κακό είναι πως τελικά όλοι μέσα από τα λάθη μας μαθαίνουμε..και θα ήταν υπέροχο αν μαθαίναμε κι από εκείνα των άλλων.Με λυπεί το γεγονός πως κι όταν κάνω παιδί ενδεχομένως να κάνει τα ίδια λάθη, και να μην μπορέσω να το κάνω να καταλάβει ποια είναι τα άσχημα που το τσιγάρο επιφέρει στην υγεία του ανθρώπου.Το μόνο που σίγουρα μπορώ να κάνω, είναι έστω να μην δώσω το κακό παράδειγμα.Σας αφήνω.Ήδη έγραψα πολλά.Να είστε όλοι καλά!Φιλιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
γιατι ο καπνος στο σακουλι,τι νομιζεις οτι δεν ειναι εργοστασιακος?επισης,δεν νομιζω να υπαρχει καποια αξιοσημειωτη διαφορα μεταξυ κανονικου καπνου και light.αυτα ειναι μ@λ@κιες για να παραπλανουν κατι βλ@κες.(σορρυ για τις εκφρασεις)

Δεν μου την σπανε οι χαζοι, αλλα αυτοι που κανουν τους χαζους και λενε πρεπει οπωσδηποτε να βγουν απο πανω αν θες... Και ναι, δυστυχως για σενα την πεταξα αυτην την σποντα..
Οπως σου ξαναειπα δεν ειπα οτι ο καπνος που πουλανε δεν ειναι επεξεργασμενος, ΑΠΛΑ οτι τα τσιγαρα σε πακετα λεγονται εργοστασιακα, για να ξεχωριζουν απο τα αλλα-τα στριφτα (μαλλον).. Τι ακριβως δεν καταλαβαινεις απο αυτο που λεω?

Και δευτερον μου φαινεται οτι λες πραγματα χωρις να ξερεις η να εχεις δοκιμασει.. Και βεβαια υπαρχει ΜΕΓΑΛΗ διαφορα μεταξυ των καπνων, δεν ειναι για να παραπλανουν βλακες οπως λες.. Δεν ξερω αν εχεις δοκιμασει πχ drum, αλλα αν ειχες δοκιμασει θα καταλαβαινες οτι ο drum ασπρος ειναι πολυ πιο ΕΛΑΦΡΥΣ απο τον (πχ)drum μπλε.. Εσυ λες να αλλαζει μονο το χρωμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top