Κάπνισμα

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ναι αλλά μπορείς να το αποφύγεις.
Και το καφσαεριο μπορεις να αποφυγεις, αλλα δεν μπορεις να τρεχεις απο εδω και απο εκει κυνηγημενος. Και το τσιγαρο σου προσφερει κατι, και ο καφες σου προσφερει κατι, και τα ποτα σου προσφερουν κατι, δεν μπορεις να καταργισεις τα παντα απο την ζωη σου για να νομιζεις οτι ζεις την τελεια ζωη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Οκ. σε σένα ίσως να προσφέρει κάτι. Εγώ δεν το βλέπω σαν απόλαυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το τσιγάρο,το ποτό,ο καφές,τα τηγανιτά :p (ό,τι λέει ο γιατρός να κοπεί) κλπ είναι για τον καθένα που το επιλέγει απόλαυση τελικά.Δεν του το επιβάλλει κανείς,το επιλέγει.Ίσως βέβαια να επιβάλλεται έμμεσα αλλά αυτό δεν καταργεί το δικαίωμα αποδοχής ή άρνησης.Οπότε και να γράψει κάποιος μία λίστα με τις συνέπειες που μπορεί να έχει το καθένα από τα παραπάνω δεν θα καταφέρει και πολλά.Όσοι καπνίζουν το κάνουν γιατί τους αρέσει και είναι επιλογή τους.Όλοι ξέρουν τις συνέπειες του καπνίσματος,γράφει ακόμα και στα κουτιά κάποιες όμως οι καπνιστές συνεχίζουν ακάθεκτοι.Όποιος το κόβει το κάνει επειδή μπορεί και επειδή θέλει κι όχι επειδή ένας φίλος του μια μέρα του έκανε κήρυγμα για το τι μπορεί να πάθει.Αν το τσιγάρο είναι αδυναμία,τότε οι καπνιστές έχουν κι αυτοί την αδυναμία τους.Άλλοι έχουν αδυναμία στο φαγητό,άλλοι στο ποτό που και αυτές προκαλούν προβλήματα.Εγώ πάντως όταν γνωρίζω κάποιον και είναι καπνιστής κάνω πάντα την ερώτηση ''γιατί το άρχισες?'' καλοπροαίρετα.Οι απαντήσεις ποικίλουν βέβαια και πιο πολύ εμφανίζεται μία:μου το πρότεινε κάποιος σε μια παρέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
οντας ενεργητικος καπνιστης για περισσοτερο απο πεντε χρονια εχω να πω το εξης:
μαγκια δεν ειναι να πεις εγω τσιγαρο ποτε...μαγκια ειναι να το δοκιμασεις να δεις αν σου τεριαζει-αρεσει και αν ναι συνεχισε. αλλιως κοφτο μαχαιρι

τωρα καλο δεν το λες αλλα ειναι μια συνηθια-απολυση κ αυτο...

μεγαλη μαλακια να προσπαθουν οι αλλοι να νομιμοποιησουν την επιλογη τους με τετοιους τροπους.

σκασιλα μου για την μαγκια, εγω βλεπω οτι οι καπνιστες χαλανε την ποιοτητα της ζωης τους και δεν εχω καμια ορεξη να μπω σε αυτη τη τρυπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

totazoula

Νεοφερμένος

Η totazoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ασε και εγω,πριν λιγο καιρο εκανα ενα χορτο,και απο τοτε εχω κολλησει.να φανταστεις μεχρι και καλλιεργεια εχω φυτεψει στον κηπο της πισω αυλης.

χαχα ειπα βρε συ...
του εδωσες και καταλαβε!!
απο τη στιγμη ομως που το καταλαβαινεις σημαινει πως ακομα κατι μπορεις να κανεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
χαχα ειπα βρε συ...
του εδωσες και καταλαβε!!
απο τη στιγμη ομως που το καταλαβαινεις σημαινει πως ακομα κατι μπορεις να κανεις!!
μπα,δεν υπαρχουν αλλα περιθωρια.σε μερικους μηνες θα με βρουνε ψοφιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Και το καφσαεριο μπορεις να αποφυγεις, αλλα δεν μπορεις να τρεχεις απο εδω και απο εκει κυνηγημενος. Και το τσιγαρο σου προσφερει κατι, και ο καφες σου προσφερει κατι, και τα ποτα σου προσφερουν κατι, δεν μπορεις να καταργισεις τα παντα απο την ζωη σου για να νομιζεις οτι ζεις την τελεια ζωη.

το τσιγαρο δεν σου προσφρει κατι που δεν μπορεις να το εχεις με πιο υγειη τροπο. ο καφες και το ποτο (σε λογικα πλαισια) δεν βλαπτουν. το τσιγαρο (σε λογικα πλαισια-αν υπαρχουν) βλαπτει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
το τσιγαρο (σε λογικα πλαισια-αν υπαρχουν) βλαπτει
Ουτε το τσιγαρο βλαπτει σε λογικα πλαισια, απλα ειναι πιο δυσκολο να συγκρατησεις αυτα τα πλαισια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ουτε το τσιγαρο βλαπτει σε λογικα πλαισια, απλα ειναι πιο δυσκολο να συγκρατησεις αυτα τα πλαισια.

βλαπτει. η πισσα βλαπτει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
βλαπτει. η πισσα βλαπτει
και η καφεινη βλαπτει. δεν βλεπω την λογικη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
και η καφεινη βλαπτει. δεν βλεπω την λογικη σου.

η καφεινη διεγείρει, η πισσα γεμιζει τους πνευμονες.

https://en.wikipedia.org/wiki/Caffeine#Effects_when_taken_in_moderation
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
η καφεινη διεγείρει, η πισσα γεμιζει τους πνευμονες.

https://en.wikipedia.org/wiki/Caffeine#Effects_when_taken_in_moderation

Η καφεινη σε μεγαλες ποσοτητες προκαλει καρκινο. Δεν το λεω εγω η βιολογια 3ης λυκειου το λεει.:D

Η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν χιλιαδες πραγματα που κανουμε καθημερινα που μας βλαπτουν αρκετα ασχετα που δεν τα βλεπουμε.. Εγω παντως πιστευω το προβλημα του τσιγαρου ειναι οτι σου καταστρεφει την ποιοτητα ζωης κ οχι οτι σκοτωνει.. Ετσι κ αλλιως οτι γινεται σε παραλογα πλαισια(20 τσιγαρα/ημερα) ειναι επικυνδινο.. Αλλα αυτο δεν πρεπει να το εστιαζουμε μονο στο τσιγαρο.. Αν αρχισεις για παραδειγμα κ πινεις 2 λιτρα coca cola την ημερα δεν νομιζω να αργησεις να ψωφισεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Η καφεινη σε μεγαλες ποσοτητες προκαλει καρκινο. Δεν το λεω εγω η βιολογια 3ης λυκειου το λεει.:D

Η αληθεια ειναι οτι υπαρχουν χιλιαδες πραγματα που κανουμε καθημερινα που μας βλαπτουν αρκετα ασχετα που δεν τα βλεπουμε.. Εγω παντως πιστευω το προβλημα του τσιγαρου ειναι οτι σου καταστρεφει την ποιοτητα ζωης κ οχι οτι σκοτωνει.. Ετσι κ αλλιως οτι γινεται σε παραλογα πλαισια(20 τσιγαρα/ημερα) ειναι επικυνδινο.. Αλλα αυτο δεν πρεπει να το εστιαζουμε μονο στο τσιγαρο.. Αν αρχισεις για παραδειγμα κ πινεις 2 λιτρα coca cola την ημερα δεν νομιζω να αργησεις να ψωφισεις..

σε μεγαλες ποσοτητες. και βασικα χρειαζεται ερευνα για να το επιβεβαιωσει

+1 στα υπολοιπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
και η καφεινη βλαπτει. δεν βλεπω την λογικη σου.


Αυτό που λες, δε στέκει.
Η καφεϊνη, έχει πολλά ευεργετικά αποτελέσματα όταν καταναλώνεται σε λογικές ποσότητες. Ο καφές για παράδειγμα έχει μια μικρή ποσότητα αντιοξειδωτικών. Η καφεϊνη επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί για διάφορες θεραπείες (το τσιγάρο όχι).

Το τσιγάρο είτε σε μικρές είτε σε μεγάλες "ποσότητες", μόνο βλάπτει τον οργανισμό.
Και όχι μόνο εμάς, αλλά και το περιβάλλον... Οι καπνοί που απελευθερώνονται είναι καυσαέρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
και επίσης η καφείνη δεν προκαλεί σε μικρές ποσότητες εθισμό ,σε αντίθεση με τη νικοτίνη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
και η καφεινη βλαπτει. δεν βλεπω την λογικη σου.

1/60 του γραμμαρίου κονιορτοποιημένης νικοτίνης στη γλώσσα σου, σε σκοτώνει σε δέκα λεπτά της ώρας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Το τσιγάρο είτε σε μικρές είτε σε μεγάλες "ποσότητες", μόνο βλάπτει τον οργανισμό.

Μιλωντας παντα σωματικα ομως.
-----------------------------------------
1/60 του γραμμαρίου κονιορτοποιημένης νικοτίνης στη γλώσσα σου, σε σκοτώνει σε δέκα λεπτά της ώρας. :)

Ναι, ειπα οτι το τσιγαρο δεν βλαπτει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Μιλωντας παντα σωματικα ομως.
-----------------------------------------

Ναι, αναφέρθηκα στον οργανισμό... Αλλά και αν δεν έχεις καθαρό περιβάλλον, ή και την υγεία σου, τότε πώς θα χαρείς και τα άλλα που υποστηριζεις ότι το τσιγάρο προσφέρει? Πχ, κοινωνικοποίηση?

Ναι, ειπα οτι το τσιγαρο δεν βλαπτει?

Βασικά σε άλλα ποστ, είπες ότι το τσιγάρο προσφέρει, κάτι θετικό. Να σου πω, από τη στιγμή που θα μου στερήσει την υγεία μου, τι θετικό μπορεί να κρύβεται πίσω του? Η απόλαυση της στιγμής? Το έχω ξαναπει, υπάρχουν και πολλά άλλα για να φχαριστηθείς μέσα από αυτά, σε αυτή τη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
-----------------------------------------

Ναι, αναφέρθηκα στον οργανισμό... Αλλά και αν δεν έχεις καθαρό περιβάλλον, ή και την υγεία σου, τότε πώς θα χαρείς και τα άλλα που υποστηριζεις ότι το τσιγάρο προσφέρει? Πχ, κοινωνικοποίηση?



Βασικά σε άλλα ποστ, είπες ότι το τσιγάρο προσφέρει, κάτι θετικό. Να σου πω, από τη στιγμή που θα μου στερήσει την υγεία μου, τι θετικό μπορεί να κρύβεται πίσω του? Η απόλαυση της στιγμής? Το έχω ξαναπει, υπάρχουν και πολλά άλλα για να φχαριστηθείς μέσα από αυτά, σε αυτή τη ζωή.

Δεν ειμαστε εδω να κρινουμε αμα ειναι ο σωστος τροπος, η αμα υπαρχουν καλυτερη τροποι κλπ. Αμα το τσιγαρο δεν προσφερε κατι δεν θα καπνιζε κανεις, απλη λογικη ειναι. Κατι του βρικανε και το κανανε, απο εκει και περα εχει συνεπιες, ειναι ευκολη λυση, με πολλα αρνητικα.
Το τσιγαρο σου χαλαει τα πνευμονια, το ποτο το σικοτη, το χορτο το μυαλο, καντα ολα με μετρο αμα μπορεις, απλα το τσιγαρο ειναι πιο εθιστικο απο τα αλλα. Επισης χαλαρωστε με το "εκανες ενα τσιγαρο, εχασες 5,10,50,1000 χρονια απο την ζωη σου" ξερω γυναικα που καπνιζε απο τα 15 και πεθανε 104 (καπου εκει δεν ειμαι σιγουρος), το τσιγαρο απλα αμα εχεις ηδη παθει κατι, θα στο χειροτερεψει, σαν το διαβητη δλδ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Δεν ειμαστε εδω να κρινουμε αμα ειναι ο σωστος τροπος, η αμα υπαρχουν καλυτερη τροποι κλπ. Αμα το τσιγαρο δεν προσφερε κατι δεν θα καπνιζε κανεις, απλη λογικη ειναι. Κατι του βρικανε και το κανανε, απο εκει και περα εχει συνεπιες, ειναι ευκολη λυση, με πολλα αρνητικα.
Το τσιγαρο σου χαλαει τα πνευμονια, το ποτο το σικοτη, το χορτο το μυαλο, καντα ολα με μετρο αμα μπορεις, απλα το τσιγαρο ειναι πιο εθιστικο απο τα αλλα. Επισης χαλαρωστε με το "εκανες ενα τσιγαρο, εχασες 5,10,50,1000 χρονια απο την ζωη σου" ξερω γυναικα που καπνιζε απο τα 15 και πεθανε 104 (καπου εκει δεν ειμαι σιγουρος), το τσιγαρο απλα αμα εχεις ηδη παθει κατι, θα στο χειροτερεψει, σαν το διαβητη δλδ.



Ακόμα και το ποτο σε μικρές ποσότητες είναι ευεργετικό... Ή και το χόρτο. Έχει κάποιες θεραπευτικές ιδιότητες. Το τσιγάρο, αυτό που καπνίζει η μάνα μου κι ο πατέρας μου, αυτό που καπνίζουν οι συμμαθητές μου, δεν έχει τίποτε, μα τίποτε το ευεργετικό. Είναι σκέτη αρρωστια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top