Κάπνισμα

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Εγώ δεν πρόκειται να καπνίσω ποτέ!Ο κόσμος να χαλάσει.

Στην ηλικία σου τα ίδια έλεγε κι ένας μλκας "φίλος" μου και πλέον είναι σχεδόν μαστούρης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Στην ηλικία σου τα ίδια έλεγε κι ένας μλκας "φίλος" μου και πλέον είναι σχεδόν μαστούρης.
Nα ενα καλο παραδειγμα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Και εγώ τα ίδια έλεγα στην ηλικία του και τώρα καπνίζω. (όχι πολλά, 5-6 τσιγάρα την ημέρα). Μια φιλική συμβουλή: Μη λέτε μεγάλα λόγια του τύπου "δε θα καπνίσω ποτέ" (γιατί από ότι έχω παρατηρήσει οι περισσότεροι που το λένε αυτό στο τέλος καταλήγουν να καπνίζουν) απλά αντισταθείτε στον πειρασμό!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Εχετε την ιδια ηλικια και οριμοτητα ρε Δημο??? :fss::fss::fss:


Τωρα ειδα την ηλικια του,αλλα και τοτε και εγω το ιδιο ελεγα και το πιστευα,και το λεω ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

randy1989

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Εγώ δοκίμασα πρώτη φορά στην 1η Γυμνασίου. Το συνέχισα για κανα μήνα, γιατί είχα εθιστεί πολύ, αλλά μετά, επειδή κρυβόμουν και τέτοια, βαρέθηκα και το 'κοψα.Από τότε δεν το 'χω ξαναβάλει στο στόμα μου, αν και πολλές φορές νιώθω αυτήν την ανάγκη. Δεν ξέρω γιατί... Έχουν περάσει χρόνια και ακόμα μπαίνω στον πειρασμό...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoiSy MaN

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Kι εγώ έχω δοκιμάσει μερικά σε δυο τριήμερες. Ούτε εθίστηκα, ούτε έβηξα, ούτε τίποτα. Μια μλκια και μισή ήταν. Βρωμούσα τσιγαρίλα και είχα μια στιφή γεύση στο στόμα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Kι εγώ έχω δοκιμάσει μερικά σε δυο τριήμερες. Ούτε εθίστηκα, ούτε έβηξα, ούτε τίποτα. Μια μλκια και μισή ήταν. Βρωμούσα τσιγαρίλα και είχα μια στιφή γεύση στο στόμα μου.
Παντα βηχεις πρωτη φορα, εκτος και αν δεν το "καταπιες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ρε σεις δεν σας πιεζω μα πραγματικα δεν ειναι καθολου καλο το καπνισμα.... τωρα που ειναι αρχη ολα σας φαινονται ωραια ομως μετα θα λετε τι βλακειες εκανα.... αρκει να ακουσετε το βηχα του παππου μου και ποσες φορες το χρονο παει στο νοσοκομειο και δεν νομιζω πως προκειται να καπνισετε ποτε ξανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NoiSy MaN

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Παντα βηχεις πρωτη φορα, εκτος και αν δεν το "καταπιες".

Κι όμως. Εντάξει με ενόχλησε λίγο, αλλά όχι σαν κάτι άλλους που τρελένονται στο βήχα. Ίσως φταίει το ότι μέχρι τοτε ήμουν και αρκετά παθητικός καπνιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
κόψτε το κάπνισμα εε!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Πολλοι γονεις κατα καιρους λενε στα παιδια τους "Μη καπνιζετε γτ κανει κακο"..Ωστοσο η εννοια αυτη ειναι τελειως αφηρημενη-Σε ποιον κανει κακο και γιατι?-Βεβαια ειναι ενα πολυσυζητημενο και πολυδιευκρηνισμενο θεμα..Το καπνισμα σκοτωνει γραφουν τα πακετα τσιγαρων...και αυτο ειναι το παραξενο..αγοραζουμε καθημερινα κατι που μας σκοτωνει..σκοτωνουμε καθημερινα τον εαυτο μας..εξασφαλιζουμε καθημερινα μια θεση στα νοσοκομεια με προσβολη απο ΧΑΠ(Χρονια αποφρακτικη πνευμονοπαθεια)ειμαστε με λιγα λογια αυτοχειρες...Στη τελευταια χρονια του γυμνασιου μια καθηγητρια μας φροντιζε να μας ενημερωνει με διαφορα dvds και videos για τις επιπτωσεις του καπνισματος,δε δυσταζε μαλιστα να προβαλει ακομα και ακραια βιντεο με που παρουσιαζαν ανθρωπους που υπεφεραν απο ΧΑΠ..εγχειρησεις βουλομενων αρτηριων και αλλα παρομοια σχετικα με τς αμεσες συνεπειες του καπνισματος στην ανθρωπινη ζωη..Ωστοσο πιστευω πως ο αγωνας που γινεται δε πρεπει να σταματησει καθως τα ποσοστα θανατων στη χωρα μας ξεπερνουν τα φυσιολογικα και αποτελουν παραγοντα αμεσης δραστηριοποιησης των πολιτων σε θεματα ανθρωπινης συνειδησης...Ελπιζω και ολοι μας ελπιζουμε σε μια βελτιωση αυτης της καταστασης....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

totazoula

Νεοφερμένος

Η totazoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καπνίζετε???Τι γνωμη εχετε για το τσιγάρο...?Θα δοκιμάζαρε ποτε αν δεν καπνιζετε ήδη.....?Γενικότερα πείτε τη γνώμη σας γι αυτο τελοσπαντων................:bye:

πριν απο λιγους μηνες...δεν ηθελα καν να δοκιμασω...το απεφευγα...! ελεγα πως δεν προκειται να καπνισω..!! αλλα ειπα με την κολλητη μου να δοκιμασουμε...!
και την πατησα προσωπικα! στο πρωτο μας..λεγαμε και οι δυο..πως δεν μας αρεσει.. αναρωτιομασταν γιατι τους ευχαριστει τους καπνιστες?
απο τοτε εχω ξανα καπνισει αλλα 30 τσιγαρα ...και αυτα μπορω να πω πως πιεζομουν να τα κανω..δε μου αρεσαν..! ασε που με χαλουσανε πολυ...μου εκαναν αμεσως ζαλαδα..! μπορει επειδη δε το εχω συνηθησει...παλι καλα δηλαδη!! φοβαμαι πως σιγα σιγα αν συνεχισω ετσι θα μου γινει συνηθεια... και απο τη στιγμη που δεν μου αρεσει δε ξερω γιατι μπαινω στον πειρασμο να καπνισω... σιγουρα με τραβαει η κινηση..!! αλλα οχι ο καπνος ουτε η μαστουρα που νιωθω..αν και λιγη!
σα συμβουλη ομως θα εδινα οσοι δεν εχουν καπνισει να μην δοκιμασουν κιολας..!! αν το κανεις μια φορα...ειναι ο πειρασμος και η ανεση του οτι το εχεις κανει ηδη..και σιγα σιγα 8α κολλησεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
πριν απο λιγους μηνες...δεν ηθελα καν να δοκιμασω...το απεφευγα...! ελεγα πως δεν προκειται να καπνισω..!! αλλα ειπα με την κολλητη μου να δοκιμασουμε...!
και την πατησα προσωπικα! στο πρωτο μας..λεγαμε και οι δυο..πως δεν μας αρεσει.. αναρωτιομασταν γιατι τους ευχαριστει τους καπνιστες?
απο τοτε εχω ξανα καπνισει αλλα 30 τσιγαρα ...και αυτα μπορω να πω πως πιεζομουν να τα κανω..δε μου αρεσαν..! ασε που με χαλουσανε πολυ...μου εκαναν αμεσως ζαλαδα..! μπορει επειδη δε το εχω συνηθησει...παλι καλα δηλαδη!! φοβαμαι πως σιγα σιγα αν συνεχισω ετσι θα μου γινει συνηθεια... και απο τη στιγμη που δεν μου αρεσει δε ξερω γιατι μπαινω στον πειρασμο να καπνισω... σιγουρα με τραβαει η κινηση..!! αλλα οχι ο καπνος ουτε η μαστουρα που νιωθω..αν και λιγη!
σα συμβουλη ομως θα εδινα οσοι δεν εχουν καπνισει να μην δοκιμασουν κιολας..!! αν το κανεις μια φορα...ειναι ο πειρασμος και η ανεση του οτι το εχεις κανει ηδη..και σιγα σιγα 8α κολλησεις!
ασε και εγω,πριν λιγο καιρο εκανα ενα χορτο,και απο τοτε εχω κολλησει.να φανταστεις μεχρι και καλλιεργεια εχω φυτεψει στον κηπο της πισω αυλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Πολλοι γονεις κατα καιρους λενε στα παιδια τους "Μη καπνιζετε γτ κανει κακο"..Ωστοσο η εννοια αυτη ειναι τελειως αφηρημενη-Σε ποιον κανει κακο και γιατι?-Βεβαια ειναι ενα πολυσυζητημενο και πολυδιευκρηνισμενο θεμα..Το καπνισμα σκοτωνει γραφουν τα πακετα τσιγαρων...και αυτο ειναι το παραξενο..αγοραζουμε καθημερινα κατι που μας σκοτωνει..σκοτωνουμε καθημερινα τον εαυτο μας..εξασφαλιζουμε καθημερινα μια θεση στα νοσοκομεια με προσβολη απο ΧΑΠ(Χρονια αποφρακτικη πνευμονοπαθεια)ειμαστε με λιγα λογια αυτοχειρες...Στη τελευταια χρονια του γυμνασιου μια καθηγητρια μας φροντιζε να μας ενημερωνει με διαφορα dvds και videos για τις επιπτωσεις του καπνισματος,δε δυσταζε μαλιστα να προβαλει ακομα και ακραια βιντεο με που παρουσιαζαν ανθρωπους που υπεφεραν απο ΧΑΠ..εγχειρησεις βουλομενων αρτηριων και αλλα παρομοια σχετικα με τς αμεσες συνεπειες του καπνισματος στην ανθρωπινη ζωη..Ωστοσο πιστευω πως ο αγωνας που γινεται δε πρεπει να σταματησει καθως τα ποσοστα θανατων στη χωρα μας ξεπερνουν τα φυσιολογικα και αποτελουν παραγοντα αμεσης δραστηριοποιησης των πολιτων σε θεματα ανθρωπινης συνειδησης...Ελπιζω και ολοι μας ελπιζουμε σε μια βελτιωση αυτης της καταστασης....:(
Μια χαρα ειναι η κατασταση, απορω γιατι τα βλεπετε ολα σκουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Πολλοι γονεις κατα καιρους λενε στα παιδια τους "Μη καπνιζετε γτ κανει κακο"..Ωστοσο η εννοια αυτη ειναι τελειως αφηρημενη-Σε ποιον κανει κακο και γιατι?-Βεβαια ειναι ενα πολυσυζητημενο και πολυδιευκρηνισμενο θεμα..Το καπνισμα σκοτωνει γραφουν τα πακετα τσιγαρων...και αυτο ειναι το παραξενο..αγοραζουμε καθημερινα κατι που μας σκοτωνει..σκοτωνουμε καθημερινα τον εαυτο μας..εξασφαλιζουμε καθημερινα μια θεση στα νοσοκομεια με προσβολη απο ΧΑΠ(Χρονια αποφρακτικη πνευμονοπαθεια)ειμαστε με λιγα λογια αυτοχειρες...Στη τελευταια χρονια του γυμνασιου μια καθηγητρια μας φροντιζε να μας ενημερωνει με διαφορα dvds και videos για τις επιπτωσεις του καπνισματος,δε δυσταζε μαλιστα να προβαλει ακομα και ακραια βιντεο με που παρουσιαζαν ανθρωπους που υπεφεραν απο ΧΑΠ..εγχειρησεις βουλομενων αρτηριων και αλλα παρομοια σχετικα με τς αμεσες συνεπειες του καπνισματος στην ανθρωπινη ζωη..Ωστοσο πιστευω πως ο αγωνας που γινεται δε πρεπει να σταματησει καθως τα ποσοστα θανατων στη χωρα μας ξεπερνουν τα φυσιολογικα και αποτελουν παραγοντα αμεσης δραστηριοποιησης των πολιτων σε θεματα ανθρωπινης συνειδησης...Ελπιζω και ολοι μας ελπιζουμε σε μια βελτιωση αυτης της καταστασης....:(


To κάπνισμα αποτελεί σοβαρό εθισμό, και δύσκολα κόβεται... Ξέρω, από τους γονείς μου... Η νομιμότητα του καπνίσματος και η επικινδυνότητά του είναι αυτή που υποχρεώνει το υπουργείο να προειδοποιεί, αλλά ακριβώς επειδή το κάπνισμα επιτρέπεται, δε μπορεί να γίνει τίποτε παραπάνω. Και απ'ότι φαίνεται όλοι διαβάζουν τα μηνύματα, όλοι είναι γνώστες του φαινομένου, αλλά τις περισσότερες φορές, η ανάγκη είναι τόσο ισχυρή που οι προειδοποιήσεις παραβλέπονται και γι'αυτό πάμε από το κακό στο χειρότερο.
Το στάνταρ είναι ότι οι καπνιστές είτε είναι μανιώδεις είτε όχι, θα υποστηρίξουν ότι τους διευκολύνει στις κοινωνικές σχέσεις και συναναστροφές, ή ότι είναι μια διασκέδαση, μια σημαντική ανάγκη, ένα ευχάριστο διάλειμμα, τέλοσπάντων, κάτι αγχολυτικό...
Αυτά όμως που μπορεί να πρσφέρει το τσιγάρο, και που σχετίζονται με τον ψυχισμό του ατόμου, προσωπικά τα θεωρώ αμελητεα μπροστά στα προβλήματα υγείας που προκαλεί... Καρκίνος, αρτηριοσκλήρυνση, κούραση, το ανοσοποιητικό σύστημα γίνεται όλο και πιο ανίσχυρο και πολλά άλλα.


Μια χαρα ειναι η κατασταση, απορω γιατι τα βλεπετε ολα σκουρα.
Για τους ενεργητικούς καπνιστές, ναι είναι μια χαρά, αν εκείνοι συμφωνούν με την ιδέα της σταδιακής τους αυτοκτονίας. Τους παθητικούς καπνιστές τους ρώτησε κανένας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Για τους ενεργητικούς καπνιστές, ναι είναι μια χαρά, αν εκείνοι συμφωνούν με την ιδέα της σταδιακής τους αυτοκτονίας. Τους παθητικούς καπνιστές τους ρώτησε κανένας?

"σταδιακης απτοκτονιας" ποιος σου τα μαθε αυτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
"σταδιακης απτοκτονιας" ποιος σου τα μαθε αυτα?


Έτσι το αντιμετωπίζω. Σε σκοτώνει αργά... Και το κάνεις εσύ ο ίδιος στον εαυτό σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bephometh

Νεοφερμένος

Ο bephometh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καπνίζετε???Τι γνωμη εχετε για το τσιγάρο...?Θα δοκιμάζαρε ποτε αν δεν καπνιζετε ήδη.....?Γενικότερα πείτε τη γνώμη σας γι αυτο τελοσπαντων................:bye:
οντας ενεργητικος καπνιστης για περισσοτερο απο πεντε χρονια εχω να πω το εξης:
μαγκια δεν ειναι να πεις εγω τσιγαρο ποτε...μαγκια ειναι να το δοκιμασεις να δεις αν σου τεριαζει-αρεσει και αν ναι συνεχισε. αλλιως κοφτο μαχαιρι

τωρα καλο δεν το λες αλλα ειναι μια συνηθια-απολυση κ αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Έτσι το αντιμετωπίζω. Σε σκοτώνει αργά... Και το κάνεις εσύ ο ίδιος στον εαυτό σου...
Το τσιγαρο δεν ειναι το μονο πραγμα που σε "σκοτωνει" αργα και το κανεις εσυ ο ιδιος στο εαυτο σου. Με την λογικη σου μονο που αναπνεουμε αυτοσκοτωνομαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ναι αλλά μπορείς να το αποφύγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top