Κάπνισμα

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Τώρα αυτό τι ήταν?
Το "προσφέρω" εμπεριέχει μια θετική έννοια μέσα του. Αναφέρεται σε κάτι θετικό και ωφέλιμο. Το τσιγάρο, δεν προσφέρει απολύτως τίποτα. Μόνο προξενεί προβλήματα.
Να τη χέσω την ένταξη στο κοινωνικό σύνολο.
Αυτή μπορεί να επιτευχθεί και με άλλα πράγματα. Η χαλάρωση, επιτυγχάνεται και με τη μουσική, ή την ανάγνωση ενός βιβλίου κλπ. Δεν είναι το τσιγάρο η λύση σε όλα τα προβλήματα.
τι μλκιες λες, επειδη εσενα δεν σ'αρεσει η ενταξη στο κοινωνικο συνολο δεν σημαινει οτι ακυρωνει την προσφορα του τσιγαρου σε αυτον τον ανθρωπο
παλι τα ιδια
ειπα ποτε οτι ειναι μονοπωλιο σε αυτα που προσφερει το τσιγαρο? το οτι μπορεις να κανεις χιλια δυο πραγματα αντι για το τσιγαρο ειναι σιγουρο, και σιγουρα το τσιγαρο δεν ειναι λυση, αλλα το να λες οτι δεν σου προσφερει τιποτα το τσιγαρο ειναι αβασιμο, απλα σκεφτειτε το λογικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
τι μλκιες λες, επειδη εσενα δεν σ'αρεσει η ενταξη στο κοινωνικο συνολο δεν σημαινει οτι ακυρωνει την προσφορα του τσιγαρου σε αυτον τον ανθρωπο
παλι τα ιδια
ειπα ποτε οτι ειναι μονοπωλιο σε αυτα που προσφερει το τσιγαρο? το οτι μπορεις να κανεις χιλια δυο πραγματα αντι για το τσιγαρο ειναι σιγουρο, και σιγουρα το τσιγαρο δεν ειναι λυση, αλλα το να λες οτι δεν σου προσφερει τιποτα το τσιγαρο ειναι αβασιμο, απλα σκεφτειτε το λογικα.


Ποιος σου είπε ότι δε μου αρέσει η ένταξη στο κοινωνικό σύνολο?
Απλά θεωρώ ότι μπορεί να επιτευχθεί και με άλλο τρόπο εκτός από το τσιγάρο. Μα δεν προσφέρει τίποτα εκτός από προβλήματα... Και λογικά να το σκεφτείς, δε βγάζει νόημα? Πώς μπορεί κάτι από το οποίο είναι εξαρτημένος ο άλλος να του προσφέρει κάτι, οτιδήποτε ωφέλιμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν είσαι εθισμένος στα καρότα, δε νομίζω να σου κάνει κακό.
Δεν είναι η εξάρτηση απο μόνη της πρόβλημα δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ποιος σου είπε ότι δε μου αρέσει η ένταξη στο κοινωνικό σύνολο?
Απλά θεωρώ ότι μπορεί να επιτευχθεί και με άλλο τρόπο εκτός από το τσιγάρο. Μα δεν προσφέρει τίποτα εκτός από προβλήματα... Και λογικά να το σκεφτείς, δε βγάζει νόημα? Πώς μπορεί κάτι από το οποίο είναι εξαρτημένος ο άλλος να του προσφέρει κάτι, οτιδήποτε ωφέλιμο?

Ρε συ συνονοματη εσυ μπορει να εισαι καπως κοινωνικη και να μπορεις να προσεγγισεις αλλιως τον αλλο αλλα καποιος αλλος δεν εχει αυτη την ικανοτητα και βρισκει τετοιους τροπους. Ενταξει κι εμενα δεν μου αρεσει καθολου το τσιγαρο αλλα αυτο που κανεις ειναι λιγο αντιδραση για να αντιδρασεις μονο.
Και ο καφες ειναι εξαρτησιογονος αλλα μια χαρα αντιοξειδωτικος και οφελιμος για τον οργανισμο ειναι (αρκει να μην γινονται υπερβολες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ποιος σου είπε ότι δε μου αρέσει η ένταξη στο κοινωνικό σύνολο?
Απλά θεωρώ ότι μπορεί να επιτευχθεί και με άλλο τρόπο εκτός από το τσιγάρο. Μα δεν προσφέρει τίποτα εκτός από προβλήματα... Και λογικά να το σκεφτείς, δε βγάζει νόημα? Πώς μπορεί κάτι από το οποίο είναι εξαρτημένος ο άλλος να του προσφέρει κάτι, οτιδήποτε ωφέλιμο?
αμα δεν ητανε ωφελιμο μετα απο το πρωτο τσιγαρο δεν θα εκανες αλλα, για να εθιστεις θες πολλα τσιγαρα. αμα δεν του προσφερε τιποτα οσο τα εκανες θα πρεπει να εισαι τρελος για να το συνεχισεις, αυτο δεν μπορειτε να καταλαβετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν είσαι εθισμένος στα καρότα, δε νομίζω να σου κάνει κακό.
Δεν είναι η εξάρτηση απο μόνη της πρόβλημα δηλαδή.


Παθαινεις υπερβιταμινωση και γινεσαι πορτοκαλης :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Αν είσαι εθισμένος στα καρότα, δε νομίζω να σου κάνει κακό.
Δεν είναι η εξάρτηση απο μόνη της πρόβλημα δηλαδή.


Με τα καρότα όχι, αλλά η όλη διαδικασία της εξάρτησης είναι κάτι αρνητικό... Ο τρόπος με τον οποίον "κολλάει" κάποιος πάνω σε κάτι, και δημιουργείται μια πολύ περίεργη σχέση, νομίζω ότι αρκεί για να είναι ένα πρόβλημα. Το πόσο μεγάλο ή μικρό είναι, εξαρτάται από το είδος και το αντικείμενο της εξάρτησης. Το τσιγάρο, βλάπτει και το πρόβλημα είναι μεγάλο, αλλά και πάλι, αντιμετωπίσιμο.


Ρε συ συνονοματη εσυ μπορει να εισαι καπως κοινωνικη και να μπορεις να προσεγγισεις αλλιως τον αλλο αλλα καποιος αλλος δεν εχει αυτη την ικανοτητα και βρισκει τετοιους τροπους. Ενταξει κι εμενα δεν μου αρεσει καθολου το τσιγαρο αλλα αυτο που κανεις ειναι λιγο αντιδραση για να αντιδρασεις μονο.
Και ο καφες ειναι εξαρτησιογονος αλλα μια χαρα αντιοξειδωτικος και οφελιμος για τον οργανισμο ειναι (αρκει να μην γινονται υπερβολες).

Ε ναι, δεν το πάω καθόλου το τσιγάρο. Τι δηλαδή να μου αρέσει όταν το σχολείο μου έχει γίνει μες στη μπίχλα, και όπου και αν βρεθώ, καπνό θα μυρίσω?
Δηλαδή τι είναι? Με βλέπει ο άλλος με το τσιγάρο και σκέφτεται "Α, καπνίζει, είναι προχωρημένη". Και δεν κατάλαβα με ποιον τρόπο ακριβώς γίνεται ο χαβαλές με το τσιγάρο. Με το ποτό, εντάξει, γλαρώνεις και λίγο. Με το τσιγάρο? Γιατί δεν είναι τόσο δυνατό... Και μόνο που περιέχει CO, εμένα μου φτάνει για να το απορρίψω.

αμα δεν ητανε ωφελιμο μετα απο το πρωτο τσιγαρο δεν θα εκανες αλλα, για να εθιστεις θες πολλα τσιγαρα. αμα δεν του προσφερε τιποτα οσο τα εκανες θα πρεπει να εισαι τρελος για να το συνεχισεις, αυτο δεν μπορειτε να καταλαβετε.



Αυτό λέγεται εθισμός. Και με τα ναρκωτικά το ίδιο παθαίνεις, αλλά μη μου πεις τώρα ότι προσφέρουν οτιδήποτε θετικό γιατί θα πάω να φουντάρω επιτόπου...



Παθαινεις υπερβιταμινωση και γινεσαι πορτοκαλης :D



Υπερβιταμίνωση παθαίνεις, αλλά πορτοκαλής δε γίνεσαι, δυστυχώς...:P
Το είχα δει στο Brainiac, που κάνανε αυτό το πείραμα. Μόνο τα ούρα πορτοκαλίζαν λίγο περισσότερο από το κανονικό, αλλά η κοπελιά που είχε πορωθεί, δεν άλλαξε χρώμα... Πλάκα θα 'χε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Αυτό λέγεται εθισμός. Και με τα ναρκωτικά το ίδιο παθαίνεις, αλλά μη μου πεις τώρα ότι προσφέρουν οτιδήποτε θετικό γιατί θα πάω να φουντάρω επιτόπου...
τα ναρκεωτηκα σε χαλαρωνει/φτιαγχνει καλυτερα απο ολες τις ουσιες του κοσμου, αλλα αξιζει να εχεις λιγα χρονια επωδηνεις ζωης για μερικες ωρες χαλαρωσεις?
ενω με το τσιγαρο αμα το ελεγχεις δεν εχεις τετοια προβληματα, και παλι δεν μιλαμε για της συνεπειες, ολα σου προσφερουν γιατι αμα δεν σου προσφεραν δεν θα τα εκανες καταλαβε το, δεν ειναι καθολου δυσκολο

τεσπα κουραστικα να απανταω στο ιδιο τοπικ τα ιδια πραγματα, την αλλη φορα που σκεφτεις οτι το τσιγαρο δεν σου προσφερει τιποτα, ξαναδιαβασε τα ποστς μου -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

It's mOnEy honey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο It's mOnEy honey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Ποτε και πώς θα το κόψουμε?εγω προσωπικά εχω προσπαθήσει άπειρες φορές ξανά και ξανά αλλα τζίφος...
με την έλλειψη τσιγάρου αισθάνομαι σαν άρρωστος,σαν να εχω παθει μεγάλη εξάρτηση...καπνίζω 1 πακέτο την ημέρα...στα 15 ξεκίνησα περιστασιακά εννοείται...ξέρετε τρόπους τρικ για να κόψουμε αυτη τη βλαβερη συνήθεια:D:no1:ευχαριστω:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω το μόνο κόλπο είναι η θέληση.
Τώρα κάτι αυτοκόλλητα,βελονισμοί κτλ μμ δεν νομίζω να πετυχαίνουν και πολύ.
Άμα θες να έχεις κάτι στο στόμα σου μάσησες τσίχλες
Αν θες να κρατάς κάτι στο χέρι ,πάρε κομπολόι.
Αυτό με το κομπολόι το κάνουν πολλοί.
Μπορείς να έχεις ένα πακέτο σπίτι σου γιατί δεν νομίζω ότι το να το κόψεις μαχαίρι θα πετύχει με την μία.Μπορείς να αρχίσεις καπνίζοντας όλο και λιγότερα.Τιθάσσευσε τον εαυτό σου.

Καλή επιτυχία.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

It's mOnEy honey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο It's mOnEy honey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Νομίζω το μόνο κόλπο είναι η θέληση.
Τώρα κάτι αυτοκόλλητα,βελονισμοί κτλ μμ δεν νομίζω να πετυχαίνουν και πολύ.
Άμα θες να έχεις κάτι στο στόμα σου μάσησες τσίχλες
Αν θες να κρατάς κάτι στο χέρι ,πάρε κομπολόι.
Αυτό με το κομπολόι το κάνουν πολλοί.
Μπορείς να έχεις ένα πακέτο σπίτι σου γιατί δεν νομίζω ότι το να το κόψεις μαχαίρι θα πετύχει με την μία.Μπορείς να αρχίσεις καπνίζοντας όλο και λιγότερα.Τιθάσσευσε τον εαυτό σου.

Καλή επιτυχία.:D
κομπολόι 19 χρονών θα με κράξουνε!τωρα όσο για τα αυτοκολλητάκια που να τα βρώ?:Pδεν ξέρω εσύ καπνίζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι,αλλά από ότι έχω ακούσει το κομπολόι βοηθάει.
Πάρε ένα απο κείνα τα μπαλάκια για τα νεύρα.Που τα ζουλάς :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
υπάρχει το ηλεκτρικό τσιγάρο που απλά βγάζει καπνό και το αντικαθιστάς σιγά σιγά με το κανονικό τσιγάρο... έτσι έκοψε μια γνωστή μου το κάπνισμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Α καλό αυτό.Δεν το'ξερα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
κ εγώ έκανα 1 πακέτο τη μέρα................
καλά να το κόψεις τελείως δεν ξέρω αλλά σιγουρα όλοι θα είμαστε περήφανοι αν το ελλατώσουμε........
αυτο που έκανα εγώ ηταν απο τα 20 τσιγάρα τη μέρα , τα πήγα 17-18 , μετά απο μια βδομάδα το είχα κατεβάσει στα 15 . μετα απο καμια βδομαδα , εβαλα στοχο για μισό πακέτο τη μέρα (10 τσιγάρα).
δεν εχω ξανακάνει πάνω απο μισό, επόμενος στόχος ειναι να το παώ αν γίνεται στα 7-8 τη μερα. δε θέλω να το κόψω τελέιως, μαρεσει το ατιμο!!!

απλά οσοι κανετε προσπαθεια σας συμβουλευω: ΟΧΙ με τη μία! από ενα πακετό δεν πας στο μισο το επόμενο 24ωρο...........σιγά σιγά κ τηρώντας το όριο που βάζετε..................
γενικά νομίζω ο οργανισμός (κ στην ουσία ο ΕΘΙΣΜΟΣ) προσμαρμόζεται σε νέα δεδομενα μ αυτόν τον τροπο...............

:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

It's mOnEy honey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο It's mOnEy honey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 357 μηνύματα.
κ εγώ έκανα 1 πακέτο τη μέρα................
καλά να το κόψεις τελείως δεν ξέρω αλλά σιγουρα όλοι θα είμαστε περήφανοι αν το ελλατώσουμε........
αυτο που έκανα εγώ ηταν απο τα 20 τσιγάρα τη μέρα , τα πήγα 17-18 , μετά απο μια βδομάδα το είχα κατεβάσει στα 15 . μετα απο καμια βδομαδα , εβαλα στοχο για μισό πακέτο τη μέρα (10 τσιγάρα).
δεν εχω ξανακάνει πάνω απο μισό, επόμενος στόχος ειναι να το παώ αν γίνεται στα 7-8 τη μερα. δε θέλω να το κόψω τελέιως, μαρεσει το ατιμο!!!

απλά οσοι κανετε προσπαθεια σας συμβουλευω: ΟΧΙ με τη μία! από ενα πακετό δεν πας στο μισο το επόμενο 24ωρο...........σιγά σιγά κ τηρώντας το όριο που βάζετε..................
γενικά νομίζω ο οργανισμός (κ στην ουσία ο ΕΘΙΣΜΟΣ) προσμαρμόζεται σε νέα δεδομενα μ αυτόν τον τροπο...............

:no1::no1::no1:
εγώ ειμαι των άκρων..ή δε θα κάνω καθόλου ή ολο το πακέτο σε μισή μερα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexman2008

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εγώ δεν πρόκειται να καπνίσω ποτέ!Ο κόσμος να χαλάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Ποτε μη λες ποτε...:fss::fss:


Γιατι;Αμα γνωριζει τον εαυτο του μπορει να το λεει για τη συγκεκριμενη περιπτωση.Οπως το λεω και εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Γιατι;Αμα γνωριζει τον εαυτο του μπορει να το λεει για τη συγκεκριμενη περιπτωση.Οπως το λεω και εγω.
Εχετε την ιδια ηλικια και οριμοτητα ρε Δημο??? :fss::fss::fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top