Κάπνισμα

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
θελω να ακουω επιχειρηματα οχι γνωμες, δεν με νοιαζουν καθολου οι γνωμες σας
και εννοω οτι γραφω αρχικα

Διάβασε το ποστ μου και δες τα επιχειρήματά μου.Για να δω τι έχεις να πεις "πάνω" σε αυτά που είπα...
-----------------------------------------
Προφανως και τους προσφερουν κατι.
Δεν καταλαβαινω γιατι δε βλεπετε το αυτονοητο, για να καπνισει καποιος κατι παιρνει απο αυτο.

Σαν τί δηλαδή;Παρηγοριά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εννοεις την ψευδαισθηση της στιγμης;
Αξιζει να κινδυνευει η ζωη σου και να μειωνεται για αυτο;
Ε οχι.


Δεν ειναι απαραιτητα ψευδαισθηση της στιγμης.
Το οτι προσφερει, προσφερει, αλλα το ζητουμενο ειναι αν αξιζει, οπως ρωτησες κι εσυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
θελω να ακουω επιχειρηματα οχι γνωμες, δεν με νοιαζουν καθολου οι γνωμες σας
και εννοω οτι γραφω αρχικα

Ειπα επιχειρηματα και την γνωμη μου.
Ειπα αυτο που πιστευω.
Αν δεν σε νοιαζει η γνωμη μου τοτε τι μπαινεις στον κοπο και απαντας; Τι επισκεπτεσαι το θεμα; Κανε οτι θες και γραψε με. Μην αιτιολογισε καν, αν το βλεπεις ετσι. Αλλα προφανως σε νοιαζει.
Οτι ειπα εδω ηταν για εσενα-για το καλο σου.
Δεν με ακους, οκ.
Εγω την κανω τωρα γιατι εχω και δουλειες.
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σαν τί δηλαδή;Παρηγοριά;

Θα μπορουσε να ειναι και παρηγορια ναι, αλλα και "αποδραση", ή διασκεδαση. Ο καθενας που το κανει το κανει για δικους του λογους, αλλα σιγουρα του προσφερει κατι, για να το κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Δεν ειναι απαραιτητα ψευδαισθηση της στιγμης.
Το οτι προσφερει, προσφερει, αλλα το ζητουμενο ειναι αν αξιζει, οπως ρωτησες κι εσυ.

Εγώ αυτό το "προσφέρει",ακόμα δεν το έχω καταλάβει.Αν μπορείτε εξηγείστε μου τι προσφέρει και πολύ ευχαρίστως να το δεκτό.Αλλά όχι σαν αυτά που ειπώθηκαν προηγουμένως περί κοινωνικοποίησης κλπ...Θέλω ορθά επιχειρήματα.
-----------------------------------------
Θα μπορουσε να ειναι και παρηγορια ναι, αλλα και "αποδραση", ή διασκεδαση. Ο καθενας που το κανει το κανει για δικους του λογους, αλλα σιγουρα του προσφερει κατι, για να το κανει.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να παρηγορηθείς,να διασκεδάσεις,να αποδράσεις.Δεν είναι απαραίτητο το τσιγάρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ αυτό το "προσφέρει",ακόμα δεν το έχω καταλάβει.Αν μπορείτε εξηγείστε μου τι προσφέρει και πολύ ευχαρίστως να το δεκτό.Αλλά όχι σαν αυτά που ειπώθηκαν προηγουμένως περί κοινωνικοποίησης κλπ...Θέλω ορθά επιχειρήματα.
-----------------------------------------


Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να παρηγορηθείς,να διασκεδάσεις,να αποδράσεις.Δεν είναι απαραίτητο το τσιγάρο.


Ορθα επιχειρηματα ειναι αυτα που ειπωθηκαν, εσυ τι περιμενεις να ακουσεις οτι προσφερει; Γιατι μου φαινεται οτι περιμενεις κατι συγκεκριμενο, ή συγκεκριμενης φυσης απαντηση.


Ναι συμφωνω, αλλα καποιοι ανθρωποι για τους λογους τους επιλεγουν αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Ορθα επιχειρηματα ειναι αυτα που ειπωθηκαν, εσυ τι περιμενεις να ακουσεις οτι προσφερει; Γιατι μου φαινεται οτι περιμενεις κατι συγκεκριμενο, ή συγκεκριμενης φυσης απαντηση.


Ναι συμφωνω, αλλα καποιοι ανθρωποι για τους λογους τους επιλεγουν αυτα.

Eγώ αυτά που ανέφερε ο orathac σαν επιχειρήματα τα βρίσκω τελειώς αβάσιμα.Ίσως σε κάποιους να φαίνονται ορθά.Εγώ πάντως όταν ακούω για παράδειγμα σαν επιχείρημα ότι ένα παιδί ήταν απομονωμένο και επειδή οι υπόλοιποι κάπνιζαν,άρχισε να καπνίζει,εντάχθηκε αμέσως στην "παρέα" κι έτσι κοινωνικοποιήθηκε το θεωρώ τελείως "άκυρο".Αποτελεί το συγκεκριμένο παράδειγμα,επιχείρημα που να δείχνει ότι το τσιγάρο προσφέρει κάτι;Δε νομίζω.
Όχι,δεν περιμένω να ακούσω κάτι συγκεκριμένο.Απλά,δε μπορώ να ακούω επιχειρήματα τα οποία είναι αδαμιαία,δε στηρίζονται πουθενά...
Αυτά που ανέφερες εσύ,ναι αποτελούν επιχειρήματα,τα οποία κάλλιστα θα μπορούσαν να με κάνουν να σκεφτώ και αυτό που εσείς λέτε,αλλά όπως προανέφερα υπάρχουν πιο ουσιώδεις τρόποι αν θες να παρηγορηθείς,να ξεχάσεις,να διασκεδάσεις ή οτιδήποτε άλλο,οι οποίοι συνάμα δεν έχουν και αρνητικές συνέπειες όπως το τσιγάρο.Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Α καλά έχουμε ξεφύγει τελείως.
(1)Επιστρέφουμε πάλι σε αυτά που έχουν ήδη ειπωθεί,αλλά επειδή μου φαίνεται πως δεν τα κατάλαβες,ας τα ξαναπώ.
Λοιπόν,ρωτάς γιατί υπάρχουν τόσοι καπνιστές αφού το τσιγάρο όπως εγώ ισχυρίζομαι δεν προσφέρει απολύτως τίποτα.
Ας αρχίσω λέγοντας ότι για να οδηγήθεί κάποιος στο κάπνισμα,έστω και για να δοκιμάσει απλά,δεν ξυπνάει μία μέρα και λέει:"Α,και δεν δοκιμάζω να καπνίσω,να δούμε".
απο την αρχη εκανες ενα λαθος, εγω και η παρεα μου στην εκτη δημοτικου βρικαμε ενα πακετο σε μια οικοδομη, το πειραμε και το καπνισαμε ετσι για να δουμε πως ειναι, της στιγμης ηταν μετα ξανακαπνισαμε μετα απο 2-3 μηνες. δεν μπορεις να εισαι απολυτη, οπως δεν μπορεις να εισαι απολυτη πως το τσιγαρο δεν σου προσφερει τιποτα, απο την στιγμη και μονο που σου προσφερει καρκυνο στα πνευμονια σου προσφερει κατι ακομα και αρνητικο στο προσφερει, απο την αρχη αρχη ειστε και οι δυο λαθος
Όχι.Αυτό το άτομο έχει επηρεαστεί από γονείς(οι οποίοι ίσως να είναι καπνιστές,είτε του ασκούν βία,είτε το έχουν εγκαταλελειμμένο).Επίσης σημαντικό τόλο έχουν και οι φίλοι.Αν "εσύ" κάνεις παρέα με παιδιά που καπνίζουν,φυσικό είναι να μπεις στον πειρασμό και να δοκιμάσεις.Οι παρέες παίζουν καθοριστικό ρόλο,επηρεαζόμαστε και πολλές φορές προσπαθούμε να μιμηθούμε τους φίλους μας.Ακόμα,τα πρότυπα που υπάρχουν σήμερα μπορεί να ωθήσουν κάποιον στο τσιγάρο,αφού βλέπει τη "μάζα" να καπνίζει.
και παλι αρχισει το καπνισμα επειδη του προσφερει κατι για να ειναι χαρουμενος τον ανεβασει ψυχολογικα. ε και αυτο για τις παρεες ειναι η αισθηση του θελω να ανηκω
παλι κατι που του το προσφερει το τσιγαρο εκεινη την στιγμη

Είναι σα να μου λες ότι ε και στα ναρκωτικά που ωθούνται κάποιοι,κάτι έχουν να τους προσφέρουν.Είναι σα να μου λες αυτό το πράγμα και μην το αρνηθείς.
Σου ανέφερα τους κύριους λόγους που ωθούνται τα άτομα στο κάπνισμα(και ιδιαίτερα από μικρή ηλικία).
να το αρνηθω, τα ναρκωτικα ειναι μια απο της καλυτερες ουσιες του κοσμου, σε χαλαρωνουν βρισκεσε σε αλλο κοσμο, δεν σε νοιαζει τιποτα και ολα ειναι πολυ ωραια, βεβαια αξιζει να χαλασεις ολη σου την ζωη για μερικες ωρες γαληνεις ενω παραλληλα ολες οι αλλες ωρες τις ζωης σου θα ειναι εποδηνες? για μενα που το τσιγαρο το κανο για χαβαλε και για πλακα, αξιζει να κανω μερικα τσιγαρα την ημερα την εβδομαδα τα ποσα κανω, ξερω τις συνεπιες και ξερω ποτε θα πραξω, τωρα αμα αποτυχο και εθιστο η το ανιτθετο δεν παιζει κανενα ρολο το τσιγαρο μου προσφερε αυτα που ηθελα να μου προσφερει

(2)Αυτό δε θα έπρεπε καν να το σχολιάσω.Πραγματικά δηλαδή,έλεος.Και ξανά έρχεσαι στα λόγια μου.Τί είπα πριν;Παρέες,επιθυμία ένταξης στο κοινωνικό σύνολο;Να το.Είδες λοιπόν που το τσιγάρο δεν προσφέρει τίποτα;
μωλις τωρα εσυ η ιδια ειπες τι του προσφερε το τσιγαρο, ενταχτικε σε ενα κοινωνικο συνολο το τσιγαρο, τον βοηθησε

Σε μια στιγμή απελπισίας,το συγκεκριμένο παιδί,προσπαθώντας να ενταχθεί στην παρέα ωθήθηκε στο τσιγάρο.Αν όμως οι γονείς του τον έλεγχαν και δεν τον άφηναν ανεξέλεγκτο,πρόσεχαν τις παρέες του το παιδί δε θα είχε οδηγηθεί σε κάτι τέτοιο.Βλέπεις λοιπόν πού καταλήγουμε;
Και η κοινωνικοποίηση που αναφέρεις στη προκειμένη περίπτωση δεν υφίσταται πολύ απλά γιατί με τα παιδιά που προσπάθησε να κάνει παρέα,δεν αξίζουν τίποτα.Το μόνο που κατάφερε είναι να ενταχθεί σε μια "παρέα",ο Θεός να την κάνει και τώρα όχι μόνο καπνίζει εξαιτίας τους,αλλά και έχει υποτιθέμενους "φίλους".Αυτά από εμένα,για να μην παρεκτραπώ κιόλας.
ολα αυτα που λες δεν μας νοιαζουν αμεσα, ειναι λεπτομεριες, το αμα το παιδι ειναι αδυνατο, αμα το κανεν σε στιγμη απελπισιας αμα η παρεα αξιζει ι οχι κλπ. εμεις κοιταμε το γεγονος οτι το τσιγαρο του προσφερε αυτη την δυνατοτητα. θα μπορουσε ανετα να παει να κανει 4 πακετα μπροστα τους και μετα στο 5 να το δωσει σε εναν και να το παιξει οτι προσπαθει να το κοψει, και το γεγονος οτι δεν εχει εθιστη ακομα και ειναι ευκολο για αυτον να το κοψει θα τον ανεβασει ακομα πιο πολυ μπροστα τους. αλλα εδω δεν ηρθαμε να κρινουμε την πραξη του αλλα το γεγονος οτι το τσιγαρο του προσφερε αυτην την ευκερια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Ότι το τσιγάρο προσφέρει, προσφέρει. Για να λέμε και του στραβού το δίκιο. Διασκέδαση, μούρη στις γκόμενες/φίλους, ηρεμείς και ξεφεύγεις. Κάτι παρόμοιο με το αλκοόλ δηλαδή. Εντελώς λάθος νοοτροπία βέβαια να το αρχίσει κανείς για τέτοιους λόγους αλλά οκ, στην κρίση του καθενός είναι. Τώρα για το συγκεκριμένο παιδί που βρήκε παρέα επειδή άρχισε να καπνίζει. Το λυπάμαι. Δήθεν φίλους, δήθεν μία παρέα να ανήκουμε, έλλειψη αυτοπεποίθησης και ΜΗΔΕΝ θέληση, μηδέν εμπιστοσύνη στον εαυτό μας; Με τα ψέματα δεν κάνεις τίποτα. Και όχι μόνο φορώντας ένα ψεύτικο προσωπείο για να αρέσεις στους άλλους αλλά και να αυταπατάς και τον ίδιο σου τον εαυτό προσπαθώντας να βαφτίσεις το "λάθος" "σωστό". Και όταν καταλάβεις την μαλακία σου, σε πιάνει κατάθλιψη, λυπάσαι τον εαυτό σου και εύχεσαι να μην το είχες κάνει ποτέ. Αργά πια, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Ούτε πραγματικούς φίλους βρίσκεις, ούτε την ψυχική σου υγεία τουλάχιστον. Την σωματική ναι ίσως την ξαναβρείς. Τραγικότητα στο μεγαλείο της. Και όσο για τον εθίσμό, όπως ξαναείπα, χτίζεται, δεν τον έχεις από την αρχή. Στην αρχή είναι ο χαβαλές, το περιστασιακό κάπνισμα κτλ κτλ. Μετά από λίγο όμως δεν είναι μόνο αυτό. Αρχίζεις να καπνίζεις με το κιλό και σιγά σιγά γίνεσαι πλήρης εθισμένος. Και ντάξει, εσύ orathac μπορεί να το κόψεις, ένας άλλος όχι. Και για θύμησε μου καπνιστές που στην αρχή δεν έλεγαν "έχω τον έλεγχο, το κόβω όποτε θέλω"; Δεν υπάρχουν. Γιατί οι περισσότεροι αυτό λένε ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ. Εγώ το κόβω όποτε θέλω, εγώ έχω τον έλεγχο. Π@Π@ΡΙ@. Τώρα οκ, ότι κόβεται, κόβεται. Από μερικούς πιο δύσκολα, από άλλους πιο εύκολα. Αλλά αυτό δεν γίνεται πάντα νωρίς. Πρώτα τρως τα μούτρα σου συνήθως, και μετά σκέφτεσαι την μαλακία που έκανες. Αποψή μου βέβαια. Ο καθένας κρίνει και πράττει. Δημοκρατία έχουμε. Ελεύθερη βούληση :P
-----------------------------------------
Και κάτι να συμπληρώσω. Καταστάσεις/Συμβάντα στη ζωή σου επιβαρύνουν και επιταχύνουν τον δρόμο σου προς τον εθισμό. Πχ. σε παράτησε η γκόμενα που την αγαπούσες τρελά. Θα πας θα το γαμίσεις για κάποιο χρονικό διάστημα στο αλκοόλ/τσιγάρο. Κατάχρηση στο φουλ για να την ξεχάσεις. Πέθανε ένα αγαπημένο πρόσωπο (χτύπα ξύλο), και καταφεύγεις πάλι σε καταχρήσεις. Υπάρχουν άπειρα τέτοια παραδείγματα. Βέβαια δεν θα αντιδράσουν όλοι οι άνθρωποι έτσι, αλλά κάποιοι θα ακολουθήσουν αυτή τη λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Αυτά που ανέφερες εσύ,ναι αποτελούν επιχειρήματα,τα οποία κάλλιστα θα μπορούσαν να με κάνουν να σκεφτώ και αυτό που εσείς λέτε,αλλά όπως προανέφερα υπάρχουν πιο ουσιώδεις τρόποι αν θες να παρηγορηθείς,να ξεχάσεις,να διασκεδάσεις ή οτιδήποτε άλλο,οι οποίοι συνάμα δεν έχουν και αρνητικές συνέπειες όπως το τσιγάρο.Αυτά.
γιατι νομιζω οτι σε νοιαζει ποιο πολυ ποιος στα λεει παρα το τι σου λεει?
υπαρχουνε απειρα πραγματα που προσφερει το τσιγαρο, δεν ειπα ποτε οτι ειναι μονοπωλειο ουτε οτι αξιζουν, αμα εσυ βρισκεις τους λογους γελοιους δεν αλαζει το γεγονος οτι ειναι λογοι, και εγω το βρισκω γελοιο να αρχησει καποιος το καπνιζμα για να κοινωνικοποιηθει, αλλα παραμενει κατι που το προσφερει το τσιγαρο, σοβαρος λογος μπορει να ειναι ψυχολογικα προβληματα, νευρα, και πρεπει να καταληξει στο τσιγαρο
-----------------------------------------
Ότι το τσιγάρο προσφέρει, προσφέρει. Για να λέμε και του στραβού το δίκιο. Διασκέδαση, μούρη στις γκόμενες/φίλους, ηρεμείς και ξεφεύγεις. Κάτι παρόμοιο με το αλκοόλ δηλαδή. Εντελώς λάθος νοοτροπία βέβαια να το αρχίσει κανείς για τέτοιους λόγους αλλά οκ, στην κρίση του καθενός είναι. Τώρα για το συγκεκριμένο παιδί που βρήκε παρέα επειδή άρχισε να καπνίζει. Το λυπάμαι. Δήθεν φίλους, δήθεν μία παρέα να ανήκουμε, έλλειψη αυτοπεποίθησης και ΜΗΔΕΝ θέληση, μηδέν εμπιστοσύνη στον εαυτό μας; Με τα ψέματα δεν κάνεις τίποτα. Και όχι μόνο φορώντας ένα ψεύτικο προσωπείο για να αρέσεις στους άλλους αλλά και να αυταπατάς και τον ίδιο σου τον εαυτό προσπαθώντας να βαφτίσεις το "λάθος" "σωστό". Και όταν καταλάβεις την μαλακία σου, σε πιάνει κατάθλιψη, λυπάσαι τον εαυτό σου και εύχεσαι να μην το είχες κάνει ποτέ. Αργά πια, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Ούτε πραγματικούς φίλους βρίσκεις, ούτε την ψυχική σου υγεία τουλάχιστον. Την σωματική ναι ίσως την ξαναβρείς. Τραγικότητα στο μεγαλείο της. Και όσο για τον εθίσμό, όπως ξαναείπα, χτίζεται, δεν τον έχεις από την αρχή. Στην αρχή είναι ο χαβαλές, το περιστασιακό κάπνισμα κτλ κτλ. Μετά από λίγο όμως δεν είναι μόνο αυτό. Αρχίζεις να καπνίζεις με το κιλό και σιγά σιγά γίνεσαι πλήρης εθισμένος. Και ντάξει, εσύ orathac μπορεί να το κόψεις, ένας άλλος όχι. Και για θύμησε μου καπνιστές που στην αρχή δεν έλεγαν "έχω τον έλεγχο, το κόβω όποτε θέλω"; Δεν υπάρχουν. Γιατί οι περισσότεροι αυτό λένε ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ. Εγώ το κόβω όποτε θέλω, εγώ έχω τον έλεγχο. Π@Π@ΡΙ@. Τώρα οκ, ότι κόβεται, κόβεται. Από μερικούς πιο δύσκολα, από άλλους πιο εύκολα. Αλλά αυτό δεν γίνεται πάντα νωρίς. Πρώτα τρως τα μούτρα σου συνήθως, και μετά σκέφτεσαι την μαλακία που έκανες. Αποψή μου βέβαια. Ο καθένας κρίνει και πράττει. Δημοκρατία έχουμε. Ελεύθερη βούληση :P
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!
δεν ειπα οτι ειναι σωστη νοοτροπια η τιποτα τετοιο εγω απλα να αποδειξω το γεγονος οτι ολοι αρχησαν το τσιγαρο για καποιο λογο αμα δεν τους προσφερε τιποτα δεν θα το αρχισαν.
το ξερω οτι πολυ λενε οτι τον ελεγχουν και στο τελος παπαρια, δεν θα ηθελα να κανταντισω σαν αυτους, θα επεφτα πολυ κατο, παντος πιστευω στον εαυτο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
απο την αρχη εκανες ενα λαθος, εγω και η παρεα μου στην εκτη δημοτικου βρικαμε ενα πακετο σε μια οικοδομη, το πειραμε και το καπνισαμε ετσι για να δουμε πως ειναι, της στιγμης ηταν μετα ξανακαπνισαμε μετα απο 2-3 μηνες. δεν μπορεις να εισαι απολυτη, οπως δεν μπορεις να εισαι απολυτη πως το τσιγαρο δεν σου προσφερει τιποτα, απο την στιγμη και μονο που σου προσφερει καρκυνο στα πνευμονια σου προσφερει κατι ακομα και αρνητικο στο προσφερει, απο την αρχη αρχη ειστε και οι δυο λαθος

Ε και πάλι οι γονείς δε φταίνε;Αν σας είχαν μιλήσει για τοτσιγάρο,θα καπνίζατε;Ίσως,αλλά τουλάχιστον θα ξέρατε τις συνέπειες που έχει και μπορεί να το σκεφτόσασταν καλύτερα πριν πράξετε με αυτό τον τρόπο.

και παλι αρχισει το καπνισμα επειδη του προσφερει κατι για να ειναι χαρουμενος τον ανεβασει ψυχολογικα. ε και αυτο για τις παρεες ειναι η αισθηση του θελω να ανηκω
παλι κατι που του το προσφερει το τσιγαρο εκεινη την στιγμη

Εντάξει,άποψή σου.Εγώ διαφωνώ κάθετα με αυτό που λες.Ποτέ δε θα ήθελα να καπνίσω μόνο και μόνο για να ενταχθώ σε μια "παρέα",η οποία πριν γίνω "όμοια" με αυτούς,δεν ήθελε ούτε να με βλέπει.Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.Εγώ ας πούμε αυτό δεν το βλέπω ως "χαρά",αλλά είναι για λύπηση,να το πω έτσι.Και μόνο που μπήκε σε αυτή τη διαδικασία.Είχε ψυχολογικά προβλήματα,οι γονείς του δε θα πρεπε να κάνουν κάτι;Σαφώς και ναι.Τέλος πάντων.αφού εσύ και ο φίλος σου το βλέπετε αλλιώς το θέμα,εμένα δε μου "πέφτει" λόγος.Ό,τι και να πω,δεν πρόκειται και δε θέλω να σας αλλάξω μυαλά.


να το αρνηθω, τα ναρκωτικα ειναι μια απο της καλυτερες ουσιες του κοσμου, σε χαλαρωνουν βρισκεσε σε αλλο κοσμο, δεν σε νοιαζει τιποτα και ολα ειναι πολυ ωραια, βεβαια αξιζει να χαλασεις ολη σου την ζωη για μερικες ωρες γαληνεις ενω παραλληλα ολες οι αλλες ωρες τις ζωης σου θα ειναι εποδηνες? για μενα που το τσιγαρο το κανο για χαβαλε και για πλακα, αξιζει να κανω μερικα τσιγαρα την ημερα την εβδομαδα τα ποσα κανω, ξερω τις συνεπιες και ξερω ποτε θα πραξω, τωρα αμα αποτυχο και εθιστο η το ανιτθετο δεν παιζει κανενα ρολο το τσιγαρο μου προσφερε αυτα που ηθελα να μου προσφερει

Ok,αφού εσύ έτσι νιώθεις και πιστεύεις,δε θα σου φέρω αντίρρηση.Εγώ τη γνώμη μου την είπα.Από εκεί και πέρα εσύ διαλέγεις και κάνεις ό,τι θες.

μωλις τωρα εσυ η ιδια ειπες τι του προσφερε το τσιγαρο, ενταχτικε σε ενα κοινωνικο συνολο το τσιγαρο, τον βοηθησε

Λάθος.Μέγα λάθος.Αυτό τον οδήγησε στο τσιγάρο.Δεν του το προσέφερε το τσιγάρο.
Αυτό βέβαια που του προσέφερε είναι μια "εικονική" παρέα.


Ότι το τσιγάρο προσφέρει, προσφέρει. Για να λέμε και του στραβού το δίκιο. Διασκέδαση, μούρη στις γκόμενες/φίλους, ηρεμείς και ξεφεύγεις. Κάτι παρόμοιο με το αλκοόλ δηλαδή. Εντελώς λάθος νοοτροπία βέβαια να το αρχίσει κανείς για τέτοιους λόγους αλλά οκ, στην κρίση του καθενός είναι.Τώρα για το συγκεκριμένο παιδί που βρήκε παρέα επειδή άρχισε να καπνίζει. Το λυπάμαι. Δήθεν φίλους, δήθεν μία παρέα να ανήκουμε, έλλειψη αυτοπεποίθησης και ΜΗΔΕΝ θέληση, μηδέν εμπιστοσύνη στον εαυτό μας; Με τα ψέματα δεν κάνεις τίποτα. Και όχι μόνο φορώντας ένα ψεύτικο προσωπείο για να αρέσεις στους άλλους αλλά και να αυταπατάς και τον ίδιο σου τον εαυτό προσπαθώντας να βαφτίσεις το "λάθος" "σωστό". Και όταν καταλάβεις την μαλακία σου, σε πιάνει κατάθλιψη, λυπάσαι τον εαυτό σου και εύχεσαι να μην το είχες κάνει ποτέ. Αργά πια, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Ούτε πραγματικούς φίλους βρίσκεις, ούτε την ψυχική σου υγεία τουλάχιστον. Την σωματική ναι ίσως την ξαναβρείς. Τραγικότητα στο μεγαλείο της. Και όσο για τον εθίσμό, όπως ξαναείπα, χτίζεται, δεν τον έχεις από την αρχή. Στην αρχή είναι ο χαβαλές, το περιστασιακό κάπνισμα κτλ κτλ. Μετά από λίγο όμως δεν είναι μόνο αυτό. Αρχίζεις να καπνίζεις με το κιλό και σιγά σιγά γίνεσαι πλήρης εθισμένος. Και ντάξει, εσύ orathac μπορεί να το κόψεις, ένας άλλος όχι. Και για θύμησε μου καπνιστές που στην αρχή δεν έλεγαν "έχω τον έλεγχο, το κόβω όποτε θέλω"; Δεν υπάρχουν. Γιατί οι περισσότεροι αυτό λένε ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ. Εγώ το κόβω όποτε θέλω, εγώ έχω τον έλεγχο. Π@Π@ΡΙ@. Τώρα οκ, ότι κόβεται, κόβεται. Από μερικούς πιο δύσκολα, από άλλους πιο εύκολα. Αλλά αυτό δεν γίνεται πάντα νωρίς. Πρώτα τρως τα μούτρα σου συνήθως, και μετά σκέφτεσαι την μαλακία που έκανες. Αποψή μου βέβαια. Ο καθένας κρίνει και πράττει. Δημοκρατία έχουμε. Ελεύθερη βούληση :P
-----------------------------------------
Και κάτι να συμπληρώσω. Καταστάσεις/Συμβάντα στη ζωή σου επιβαρύνουν και επιταχύνουν τον δρόμο σου προς τον εθισμό. Πχ. σε παράτησε η γκόμενα που την αγαπούσες τρελά. Θα πας θα το γαμίσεις για κάποιο χρονικό διάστημα στο αλκοόλ/τσιγάρο. Κατάχρηση στο φουλ για να την ξεχάσεις. Πέθανε ένα αγαπημένο πρόσωπο (χτύπα ξύλο), και καταφεύγεις πάλι σε καταχρήσεις. Υπάρχουν άπειρα τέτοια παραδείγματα. Βέβαια δεν θα αντιδράσουν όλοι οι άνθρωποι έτσι, αλλά κάποιοι θα ακολουθήσουν αυτή τη λύση.

Ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Εμένα ακόμα και ο πατέρας μου είπε να δοκιμάσω δίνοντας μου πριν κάνα 3 χρόνια τσιγάρο να δω πως είναι. Εγώ αρνήθηκα ωστόσο :P. Και ντάξει ας μην είμαστε απόλυτοι, όλοι κάνουμε τις καταχρήσεις μας. Άλλοι πολύ, άλλοι λίγο. Εγώ πχ. έκλεινα 24ωρα στο PC(αθάνατο WOW). 1-2 φορές το μήνα το έχω καθιερώσει να γίνομαι λιώμα με το ποτό και να μην ξέρω που πατάω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ε και πάλι οι γονείς δε φταίνε;Αν σας είχαν μιλήσει για τοτσιγάρο,θα καπνίζατε;Ίσως,αλλά τουλάχιστον θα ξέρατε τις συνέπειες που έχει και μπορεί να το σκεφτόσασταν καλύτερα πριν πράξετε με αυτό τον τρόπο.



Εντάξει,άποψή σου.Εγώ διαφωνώ κάθετα με αυτό που λες.Ποτέ δε θα ήθελα να καπνίσω μόνο και μόνο για να ενταχθώ σε μια "παρέα",η οποία πριν γίνω "όμοια" με αυτούς,δεν ήθελε ούτε να με βλέπει.Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.Εγώ ας πούμε αυτό δεν το βλέπω ως "χαρά",αλλά είναι για λύπηση,να το πω έτσι.Και μόνο που μπήκε σε αυτή τη διαδικασία.Είχε ψυχολογικά προβλήματα,οι γονείς του δε θα πρεπε να κάνουν κάτι;Σαφώς και ναι.Τέλος πάντων.αφού εσύ και ο φίλος σου το βλέπετε αλλιώς το θέμα,εμένα δε μου "πέφτει" λόγος.Ό,τι και να πω,δεν πρόκειται και δε θέλω να σας αλλάξω μυαλά.




Ok,αφού εσύ έτσι νιώθεις και πιστεύεις,δε θα σου φέρω αντίρρηση.Εγώ τη γνώμη μου την είπα.Από εκεί και πέρα εσύ διαλέγεις και κάνεις ό,τι θες.



Λάθος.Μέγα λάθος.Αυτό τον οδήγησε στο τσιγάρο.Δεν του το προσέφερε το τσιγάρο.
Αυτό βέβαια που του προσέφερε είναι μια "εικονική" παρέα.




Ακριβώς.
εγω δεν προσπαθω να σε πισω οτι το τσιγαρο ειναι καλο, ειναι ο τροπος που πρεπει να δρας, εγω απλα σου λεω οτι το τσιγαρο σου προσφερει καποια πραγματα, οπως τα παντα στον κοσμο σου προσφερουν κατι το ιδιο και αυτο, ειναι χαζο να το αρνιεσε, το οτι δεν ειναι σωστο αυτο το ξερουν ολοι, και δεν σου μιλαω για αποψης η γνωμες.
-----------------------------------------
α και αυτος ο βλακας ΔΕΝ ειναι φιλος μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
εγω δεν προσπαθω να σε πισω οτι το τσιγαρο ειναι καλο, ειναι ο τροπος που πρεπει να δρας, εγω απλα σου λεω οτι το τσιγαρο σου προσφερει καποια πραγματα, οπως τα παντα στον κοσμο σου προσφερουν κατι το ιδιο και αυτο, ειναι χαζο να το αρνιεσε, το οτι δεν ειναι σωστο αυτο το ξερουν ολοι, και δεν σου μιλαω για αποψης η γνωμες.
-----------------------------------------
α και αυτος ο βλακας ΔΕΝ ειναι φιλος μου :P

Ναι,σου προσφέρει...Περνάς την ώρα σου.:P
Πέρα από την πλάκα,αυτά που μπορεί να σου προσφέρει είναι αυτά που ανέφερε η Krou,αλλά εγώ ενίσταμαι στο γεγονός ότι αυτά μπορούν να στα προσφέρουν και άλλα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ναι,σου προσφέρει...Περνάς την ώρα σου.:P
Πέρα από την πλάκα,αυτά που μπορεί να σου προσφέρει είναι αυτά που ανέφερε η Krou,αλλά εγώ ενίσταμαι στο γεγονός ότι αυτά μπορούν να στα προσφέρουν και άλλα πράγματα.
ποτε δεν ειπα οτι το τσιγαρο ειναι μονοπωλιο σε αυτα που προσφερει (τουλαχιστον σε αυτα που αναφερε η Κρου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
orathac αυτά περί χαβαλέ εγώ τα ψιλοθεωρώ μαλακία...Εγώ καπνίζω καθαρά επειδή μαρέσει..Και μόνος μου όχι μονο με παρέα.Σε χαλαρώνει ώρες ώρες κακά τα ψέμματα.Ούτε για μαγκιά ούτε για χαβαλέ.Μπορεί να το ξεκινήσεις έτσι αλλά δε θα μείνεις εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantina3a2

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Και εγώ είπα δεν θα ξανακαπνήσω απο τότε που δοκίμασα και κάπνιζα για καμιά βδομάδα αλλά άμα είμαι χάλια συναισ8ηματικά μπορεί να πάρω κανένα στα κρυφά και να πάω να ξεδώσω!!! Όσο για το αν προσφέρει τιποτα το κάπνισμα εγώ πιστεύω πως μπορεί να είναι μια ευχαρήστηση αλλά δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φραντσεσκα

Νεοφερμένος

Η Φραντσεσκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ουτε εγω εχω δοκιμασει ποτε τσιγαρο και ουτε θελω. μου τη δινει διοτι θεωρω πως ειναι μια απο τις μεγαλυτερες ενδειξεις πως υπαρχει μαζοποιηση. ακομη και αν ειναι ολοφανερο πως βλαπτει δεν ενδιαφερει σχεδον κανεναν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
orathac αυτά περί χαβαλέ εγώ τα ψιλοθεωρώ μαλακία...Εγώ καπνίζω καθαρά επειδή μαρέσει..Και μόνος μου όχι μονο με παρέα.Σε χαλαρώνει ώρες ώρες κακά τα ψέμματα.Ούτε για μαγκιά ούτε για χαβαλέ.Μπορεί να το ξεκινήσεις έτσι αλλά δε θα μείνεις εκεί...
ε για χαβαλε καπνιζεις το ιδιο πραγμα ειναι αμα δεν μαρεσε δεν θα το εκανα ουτε και εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
απο την αρχη εκανες ενα λαθος, εγω και η παρεα μου στην εκτη δημοτικου βρικαμε ενα πακετο σε μια οικοδομη, το πειραμε και το καπνισαμε ετσι για να δουμε πως ειναι, της στιγμης ηταν μετα ξανακαπνισαμε μετα απο 2-3 μηνες. δεν μπορεις να εισαι απολυτη, οπως δεν μπορεις να εισαι απολυτη πως το τσιγαρο δεν σου προσφερει τιποτα, απο την στιγμη και μονο που σου προσφερει καρκυνο στα πνευμονια σου προσφερει κατι ακομα και αρνητικο στο προσφερει, απο την αρχη αρχη ειστε και οι δυο λαθος
και παλι αρχισει το καπνισμα επειδη του προσφερει κατι για να ειναι χαρουμενος τον ανεβασει ψυχολογικα. ε και αυτο για τις παρεες ειναι η αισθηση του θελω να ανηκω
παλι κατι που του το προσφερει το τσιγαρο εκεινη την στιγμη


μωλις τωρα εσυ η ιδια ειπες τι του προσφερε το τσιγαρο, ενταχτικε σε ενα κοινωνικο συνολο το τσιγαρο, τον βοηθησε


ολα αυτα που λες δεν μας νοιαζουν αμεσα, ειναι λεπτομεριες, το αμα το παιδι ειναι αδυνατο, αμα το κανεν σε στιγμη απελπισιας αμα η παρεα αξιζει ι οχι κλπ. εμεις κοιταμε το γεγονος οτι το τσιγαρο του προσφερε αυτη την δυνατοτητα. θα μπορουσε ανετα να παει να κανει 4 πακετα μπροστα τους και μετα στο 5 να το δωσει σε εναν και να το παιξει οτι προσπαθει να το κοψει, και το γεγονος οτι δεν εχει εθιστη ακομα και ειναι ευκολο για αυτον να το κοψει θα τον ανεβασει ακομα πιο πολυ μπροστα τους. αλλα εδω δεν ηρθαμε να κρινουμε την πραξη του αλλα το γεγονος οτι το τσιγαρο του προσφερε αυτην την ευκερια


Τώρα αυτό τι ήταν?
Το "προσφέρω" εμπεριέχει μια θετική έννοια μέσα του. Αναφέρεται σε κάτι θετικό και ωφέλιμο. Το τσιγάρο, δεν προσφέρει απολύτως τίποτα. Μόνο προξενεί προβλήματα.
Να τη χέσω την ένταξη στο κοινωνικό σύνολο.
Αυτή μπορεί να επιτευχθεί και με άλλα πράγματα. Η χαλάρωση, επιτυγχάνεται και με τη μουσική, ή την ανάγνωση ενός βιβλίου κλπ. Δεν είναι το τσιγάρο η λύση σε όλα τα προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top