Κάπνισμα

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
παλι τα ιδια, δεν υπαρχει κατι που κανεις που να μη σου προσφερει ΤΙΠΟΤΑ, αλλιως δεν θα το εκανες (μιλωντας για ανθρωπους που ειναι καλα στα μυαλα τους), μονη σου ειπες οτι σου προσφερει κατι και μετα λες οτι δεν προσφερει τιποτα, μπορει στο κατο κατο να σου προσφερει πιο πολυ κακο απο οτι καλο, αλλα αυτο δεν διαγραφει το γεγονος οτι σου προσφερει κατι

Eγώ προσωπικά δεν είπα ποτέ ότι το τσιγάρο προσφέρει κάτι.Ποτέ.
Και η πραγματικότητα είναι ότι δεν προσφέρει τίποτα,είτε θες να το πιστέψεις είτε όχι.Μόνο αρνητικά έχει.Kαι σου είπα κάποιους λόγους για του οποίους τα άτομα καπνίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Πω κουραστηκα να διαβαζω ετσι οπως γραφεις ρε παιδι μου:P@οrathac
Και ον τοπικ διαφωνω με οτι λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Γιατί εθίζεται,για να το "παίξει" κάποιος,γιατί έχει ψυχολογικά προβλήματα,γιατί,γιατί...Υπάρχουν πολλοί παράγοντες.
εδω ειναι οι λογοι που εσυ η ιδια ειπες γιατι καποιος μπορει να κανει τσιγαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
εδω ειναι οι λογοι που εσυ η ιδια ειπες γιατι καποιος μπορει να κανει τσιγαρα

Εσυ απ' ολα αυτα γιατι το αρχισες;
Και αυτα που ανεφερε η Μαρια δεν ειναι τι σου προσφερει το τσιγαρο αλλα τι σε σπρωχνει σε αυτο.
Ειπες πριν για να πουλας μουρη. Τι καθομαστε και συζηταμε τοτε....Εισαι αξιος της μοιρας σου φιλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Πω κουραστηκα να διαβαζω ετσι οπως γραφεις ρε παιδι μου:P@οrathac
Και ον τοπικ διαφωνω με οτι λες.
διαφωνεις απλα επειδη θελεις να διαφωνεις, δεν βλεπω λογους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
διαφωνεις απλα επειδη θελεις να διαφωνεις, δεν βλεπω λογους

Χαχαχα, καλο.
Εχω πει την αποψη μου και την εχω αιτιολογισει.
Ανοιξε τα ματια σου πρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Εσυ απ' ολα αυτα γιατι το αρχισες.
Και αυτα που ανεφερε η Μαρια δεν ειναι τι σου προσφερει το τσιγαρο αλλα τι σε σπρωχνει σε αυτο.
Ειπες πριν για να πουλας μουρη. Τι καθομαστε και συζηταμε τοτε....Εισαι αξιος της μοιρας σου φιλε.
δεν βλεπεις μου φενεται, εγω ειπα μερικους λογους γιατι καποιος μπορει να αρχησει να καπνιζει ενας απο αυτους ειναι να πουλισεις μουρη, δεν το κανω προσωπικα για να πουλισω μουρη το κανω γιατι μαρεση, με χαλαρωνει, για χαβαλε οπως ειπωθικε 100 φορες πιο πριν
κατι σε σπρωχνει στο να κανεις τσιγαρο, αρα εχει καποιο νοημα, παλι τα ιδια θα λεμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
εδω ειναι οι λογοι που εσυ η ιδια ειπες γιατι καποιος μπορει να κανει τσιγαρα

E ναι.Δεν είπα ότι το τσιγάρο προσφέρει κάτι.Βλέπω ότι άλλα λέω,άλλα καταλαβαίνεις ή καλύτερα άλλα θες να καταλάβεις.Τέλος πάντων,αν θες μείνε "κολλημένος" σε αυτό που πιστεύεις.Τόσα άτομα σου είπαμε ότι δεν προσφέρει κάτι.Εσύ επιμένεις ότι προσφέρει.Άποψή σου,βέβαια αβάσιμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
@ orathac Ο χαβαλες μπορει να ειναι δικοπο μαχαιρι, καθως παρασερνεσαι και μπορει να το κανεις χωρις να κοιταξεις τις επιπτωσεις πρωτα. Τις ξερεις εσυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Ωραια ακρη δεν βγαζουμε και κουραστηκα. Θα μου απαντησεις και κατι τελευταιο;
Γιατι ειπες οτι οταν σε ρωτανε αν καπνιζεις, συνηθως λες οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
E ναι.Δεν είπα ότι το τσιγάρο προσφέρει κάτι.Βλέπω ότι άλλα λέω,άλλα καταλαβαίνεις ή καλύτερα άλλα θες να καταλάβεις.Τέλος πάντων,αν θες μείνε "κολλημένος" σε αυτό που πιστεύεις.Τόσα άτομα σου είπαμε ότι δεν προσφέρει κάτι.Εσύ επιμένεις ότι προσφέρει.Άποψή σου,βέβαια αβάσιμη...
θα το ξαναπω αλλη μια φορα. παραδειγμα με την λογικη οτι το τσιγαρο δεν προσφερει τιποτα απολυτος ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ. παει ενας και περνει ενα πακετο τσιγαρα, βγαζει ενα, το αναβει, το δοκιμαζει, κατεβαζει τον καπνο, βηχει, βγαζει εξω τον καπνο, τελιωνει το τσιγαρο. πεταει το πακετο χασιμο χρονου και λεφτων και υγειας. ολοι οι ανθρωποι που θα το δοκιμαζαν θα ειχαν την ιδια αντιδραση μονο ανθρωποι τρελοι θα καπνιζαν, αλλα κοιτα ποσοι καπνιστες, μιπως υπαρχει καποιο λαθος στο γεγονος οτι το τσιγαρο δεν σου προσφερει τιποτα? γιατι να κανει κατι οταν δεν σου προσφερει απολυτος τιποτα.

τωρα ας παρουμε τα πραγματα ετσι οπως τα λεω εγω, σου προσφερει τα ταδε. ο ασχημος Χαρης καθετε στο σχολειο του, τα κοριτσια δεν το κανουνε παρεα γιατι δεν εχει σιγουρια και θαρος και δεν ειναι αστειος, τα αγορια που πεζουν μπαλα τον κοροιδευου επειδη ειναι αγγουρι, με τα φυτα και τους χαζους δεν μπορει να κανει παρεα δεν εχουν τα ιδια ενδιαφεροντα, και εμεινε η uncommon πλευρα του σχολιου στην πισω αυλη που καπνιζουν ολοι μερα. την επομενη μερα ερχεται με ενα πακετο και παει εκει πισω και καπνιζει με αυτους πεταει καμια μλκια απο εδω και απο εκει. στην αρχη του εκαναν τρακες μονο απο αυτον, αργοτερα με το καιρο εκανε και αυτος τρακες και απο αυτους, ακομα και σημερα ειναι το παιδι της φαπας αναμεσας τους αλλα πλεον εχει την δικια του παρεα.
τι του προσφερε το τσιγαρο? κοινωνικοποιηση, αμα τωρα μου πεταχτεις και μου πεις οτι δεν σου προσφερει τιποτα το τσιγαρο εισαι τρελη απλα. μπορει να πεις ελεος πρεπει να καπνιζει για να μπει σε εναν κυκλο, αλλα το γεγονος παραμενει αληθινο (και ειναι αληθινω, απο το γυμνασιο ξερο αυτο το παιδι, και ακομα στο σχολειο ντου τρωει, αλλα αμα πας να τον πειραξεις εσυ ο αγνοστος θα φας ξιλο απο την παρεα του)

θες να σου κανω παραδειγμα με καθε λογο που μπορεις να αρχισεις το τσιγαρο?
-----------------------------------------
Ωραια ακρη δεν βγαζουμε και κουραστηκα. Θα μου απαντησεις και κατι τελευταιο;
Γιατι ειπες οτι οταν σε ρωτανε αν καπνιζεις, συνηθως λες οχι;
επειδη δεν καπνιζω καθημερινα, επειδη σημερων ημερα αμα ο αλλος ακουσει "ε κανω μερικα τσιγαρα για την πλακα" ο νους του παει σε οτι ηλιθια σκεψη μπορεις να φανταστεις και επειδη οταν απαντας θετικα ο αλλως υποθετει πως καπνιζεις κανονικα και τακτικα
-----------------------------------------
@ orathac Ο χαβαλες μπορει να ειναι δικοπο μαχαιρι, καθως παρασερνεσαι και μπορει να το κανεις χωρις να κοιταξεις τις επιπτωσεις πρωτα. Τις ξερεις εσυ;
ξερω τα ρισκα που περνω και ειμαι αρκετα σιγουρος για τον εαυτο μου σε αυτο το τομεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
θα το ξαναπω αλλη μια φορα. παραδειγμα με την λογικη οτι το τσιγαρο δεν προσφερει τιποτα απολυτος ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ. παει ενας και περνει ενα πακετο τσιγαρα, βγαζει ενα, το αναβει, το δοκιμαζει, κατεβαζει τον καπνο, βηχει, βγαζει εξω τον καπνο, τελιωνει το τσιγαρο. πεταει το πακετο χασιμο χρονου και λεφτων και υγειας. ολοι οι ανθρωποι που θα το δοκιμαζαν θα ειχαν την ιδια αντιδραση μονο ανθρωποι τρελοι θα καπνιζαν, αλλα κοιτα ποσοι καπνιστες, μιπως υπαρχει καποιο λαθος στο γεγονος οτι το τσιγαρο δεν σου προσφερει τιποτα? γιατι να κανει κατι οταν δεν σου προσφερει απολυτος τιποτα.

τωρα ας παρουμε τα πραγματα ετσι οπως τα λεω εγω, σου προσφερει τα ταδε. ο ασχημος Χαρης καθετε στο σχολειο του, τα κοριτσια δεν το κανουνε παρεα γιατι δεν εχει σιγουρια και θαρος και δεν ειναι αστειος, τα αγορια που πεζουν μπαλα τον κοροιδευου επειδη ειναι αγγουρι, με τα φυτα και τους χαζους δεν μπορει να κανει παρεα δεν εχουν τα ιδια ενδιαφεροντα, και εμεινε η uncommon πλευρα του σχολιου στην πισω αυλη που καπνιζουν ολοι μερα. την επομενη μερα ερχεται με ενα πακετο και παει εκει πισω και καπνιζει με αυτους πεταει καμια μλκια απο εδω και απο εκει. στην αρχη του εκαναν τρακες μονο απο αυτον, αργοτερα με το καιρο εκανε και αυτος τρακες και απο αυτους, ακομα και σημερα ειναι το παιδι της φαπας αναμεσας τους αλλα πλεον εχει την δικια του παρεα.
τι του προσφερε το τσιγαρο? κοινωνικοποιηση, αμα τωρα μου πεταχτεις και μου πεις οτι δεν σου προσφερει τιποτα το τσιγαρο εισαι τρελη απλα. μπορει να πεις ελεος πρεπει να καπνιζει για να μπει σε εναν κυκλο, αλλα το γεγονος παραμενει αληθινο (και ειναι αληθινω, απο το γυμνασιο ξερο αυτο το παιδι, και ακομα στο σχολειο ντου τρωει, αλλα αμα πας να τον πειραξεις εσυ ο αγνοστος θα φας ξιλο απο την παρεα του)

θες να σου κανω παραδειγμα με καθε λογο που μπορεις να αρχισεις το τσιγαρο?
-----------------------------------------

επειδη δεν καπνιζω καθημερινα, επειδη σημερων ημερα αμα ο αλλος ακουσει "ε κανω μερικα τσιγαρα για την πλακα" ο νους του παει σε οτι ηλιθια σκεψη μπορεις να φανταστεις και επειδη οταν απαντας θετικα ο αλλως υποθετει πως καπνιζεις κανονικα και τακτικα
-----------------------------------------


ξερω τα ρισκα που περνω και ειμαι αρκετα σιγουρος για τον εαυτο μου σε αυτο το τομεα
Ε ναι συμφωνα με εσενα ειμαι τρελη και περιφανη για αυτο.

Εγω λεω ηλιθιο τον ταδε που αλλαζει ωστε να γινει δεκτος σε μια κλικα. Πολυ ηλιθιο μαλιστα. Δεν εχει δικη του προσωπικοτητα και παρασυρετε τοσο ευκολα.
Τετοια αδυναμα ατομα πεφτουν και στις ουσιες.
Μην μου απαντησεις αν ειναι να πεις παλι τα ιδια. Αστο καλυτερα. Εγραφες τοση ωρα ολοκληρο κειμενο για να πεις τι;

Τωρα σε αυτο με τον λογο που λες οτι δεν καπνιζεις απαντησες; Εγω λεω οτι μαλλον ντρεπεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ε ναι συμφωνα με εσενα ειμαι τρελη και περιφανη για αυτο.

Εγω λεω ηλιθιο τον ταδε που αλλαζει ωστε να γινει δεκτος σε μια κλικα. Πολυ ηλιθιο μαλιστα. Δεν εχει δικη του προσωπικοτητα και παρασυρετε τοσο ευκολα.
Τετοια αδυναμα ατομα πεφτουν και στις ουσιες.
Μην μου απαντησεις αν ειναι να πεις παλι τα ιδια. Αστο καλυτερα. Εγραφες τοση ωρα ολοκληρο κειμενο για να πεις τι;
ισως αργοτερα θα καταλαβεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
ισως αργοτερα θα καταλαβεις

Ισως καταλαβεις και εσυ οταν θα εχεις φαει το κεφαλι σου.

Ισως εγω τα βλεπω αυτα νωριτερα απο εσενα, κι ας ειμαι 15.
:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ισως καταλαβεις και εσυ οταν θα εχεις φαει το κεφαλι σου.

Ισως εγω τα βλεπω αυτα νωριτερα απο εσενα, κι ας ειμαι 15.
:bye:
και να φαω το κεφαλι μου παλι την δικη μου πλευρα θα αποδειξω
....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
θα το ξαναπω αλλη μια φορα. παραδειγμα με την λογικη οτι το τσιγαρο δεν προσφερει τιποτα απολυτος ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΟΣ. παει ενας και περνει ενα πακετο τσιγαρα, βγαζει ενα, το αναβει, το δοκιμαζει, κατεβαζει τον καπνο, βηχει, βγαζει εξω τον καπνο, τελιωνει το τσιγαρο. πεταει το πακετο χασιμο χρονου και λεφτων και υγειας. ολοι οι ανθρωποι που θα το δοκιμαζαν θα ειχαν την ιδια αντιδραση μονο ανθρωποι τρελοι θα καπνιζαν, αλλα κοιτα ποσοι καπνιστες, μιπως υπαρχει καποιο λαθος στο γεγονος οτι το τσιγαρο δεν σου προσφερει τιποτα? γιατι να κανει κατι οταν δεν σου προσφερει απολυτος τιποτα.(1)

τωρα ας παρουμε τα πραγματα ετσι οπως τα λεω εγω, σου προσφερει τα ταδε. ο ασχημος Χαρης καθετε στο σχολειο του, τα κοριτσια δεν το κανουνε παρεα γιατι δεν εχει σιγουρια και θαρος και δεν ειναι αστειος, τα αγορια που πεζουν μπαλα τον κοροιδευου επειδη ειναι αγγουρι, με τα φυτα και τους χαζους δεν μπορει να κανει παρεα δεν εχουν τα ιδια ενδιαφεροντα, και εμεινε η uncommon πλευρα του σχολιου στην πισω αυλη που καπνιζουν ολοι μερα. την επομενη μερα ερχεται με ενα πακετο και παει εκει πισω και καπνιζει με αυτους πεταει καμια μλκια απο εδω και απο εκει. στην αρχη του εκαναν τρακες μονο απο αυτον, αργοτερα με το καιρο εκανε και αυτος τρακες και απο αυτους, ακομα και σημερα ειναι το παιδι της φαπας αναμεσας τους αλλα πλεον εχει την δικια του παρεα.
τι του προσφερε το τσιγαρο? κοινωνικοποιηση(2)
, αμα τωρα μου πεταχτεις και μου πεις οτι δεν σου προσφερει τιποτα το τσιγαρο εισαι τρελη απλα. μπορει να πεις ελεος πρεπει να καπνιζει για να μπει σε εναν κυκλο, αλλα το γεγονος παραμενει αληθινο (και ειναι αληθινω, απο το γυμνασιο ξερο αυτο το παιδι, και ακομα στο σχολειο ντου τρωει, αλλα αμα πας να τον πειραξεις εσυ ο αγνοστος θα φας ξιλο απο την παρεα του)

θες να σου κανω παραδειγμα με καθε λογο που μπορεις να αρχισεις το τσιγαρο?
-----------------------------------------

επειδη δεν καπνιζω καθημερινα, επειδη σημερων ημερα αμα ο αλλος ακουσει "ε κανω μερικα τσιγαρα για την πλακα" ο νους του παει σε οτι ηλιθια σκεψη μπορεις να φανταστεις και επειδη οταν απαντας θετικα ο αλλως υποθετει πως καπνιζεις κανονικα και τακτικα

Α καλά έχουμε ξεφύγει τελείως.
(1)Επιστρέφουμε πάλι σε αυτά που έχουν ήδη ειπωθεί,αλλά επειδή μου φαίνεται πως δεν τα κατάλαβες,ας τα ξαναπώ.
Λοιπόν,ρωτάς γιατί υπάρχουν τόσοι καπνιστές αφού το τσιγάρο όπως εγώ ισχυρίζομαι δεν προσφέρει απολύτως τίποτα.
Ας αρχίσω λέγοντας ότι για να οδηγήθεί κάποιος στο κάπνισμα,έστω και για να δοκιμάσει απλά,δεν ξυπνάει μία μέρα και λέει:"Α,και δεν δοκιμάζω να καπνίσω,να δούμε".Όχι.Αυτό το άτομο έχει επηρεαστεί από γονείς(οι οποίοι ίσως να είναι καπνιστές,είτε του ασκούν βία,είτε το έχουν εγκαταλελειμμένο).Επίσης σημαντικό τόλο έχουν και οι φίλοι.Αν "εσύ" κάνεις παρέα με παιδιά που καπνίζουν,φυσικό είναι να μπεις στον πειρασμό και να δοκιμάσεις.Οι παρέες παίζουν καθοριστικό ρόλο,επηρεαζόμαστε και πολλές φορές προσπαθούμε να μιμηθούμε τους φίλους μας.Ακόμα,τα πρότυπα που υπάρχουν σήμερα μπορεί να ωθήσουν κάποιον στο τσιγάρο,αφού βλέπει τη "μάζα" να καπνίζει.
Είναι σα να μου λες ότι ε και στα ναρκωτικά που ωθούνται κάποιοι,κάτι έχουν να τους προσφέρουν.Είναι σα να μου λες αυτό το πράγμα και μην το αρνηθείς.
Σου ανέφερα τους κύριους λόγους που ωθούνται τα άτομα στο κάπνισμα(και ιδιαίτερα από μικρή ηλικία).


(2)Αυτό δε θα έπρεπε καν να το σχολιάσω.Πραγματικά δηλαδή,έλεος.Και ξανά έρχεσαι στα λόγια μου.Τί είπα πριν;Παρέες,επιθυμία ένταξης στο κοινωνικό σύνολο;Να το.Είδες λοιπόν που το τσιγάρο δεν προσφέρει τίποτα;Σε μια στιγμή απελπισίας,το συγκεκριμένο παιδί,προσπαθώντας να ενταχθεί στην παρέα ωθήθηκε στο τσιγάρο.Αν όμως οι γονείς του τον έλεγχαν και δεν τον άφηναν ανεξέλεγκτο,πρόσεχαν τις παρέες του το παιδί δε θα είχε οδηγηθεί σε κάτι τέτοιο.Βλέπεις λοιπόν πού καταλήγουμε;
Και η κοινωνικοποίηση που αναφέρεις στη προκειμένη περίπτωση δεν υφίσταται πολύ απλά γιατί με τα παιδιά που προσπάθησε να κάνει παρέα,δεν αξίζουν τίποτα.Το μόνο που κατάφερε είναι να ενταχθεί σε μια "παρέα",ο Θεός να την κάνει και τώρα όχι μόνο καπνίζει εξαιτίας τους,αλλά και έχει υποτιθέμενους "φίλους".Αυτά από εμένα,για να μην παρεκτραπώ κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
και να φαω το κεφαλι μου παλι την δικη μου πλευρα θα αποδειξω
....

Υποστηριξω εννοεις;
Εισαι απιστευτα ξεροκεφαλος τοτε. Μαθε να ακους ρε ανθρωπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από maraki:
Είναι σα να μου λες ότι ε και στα ναρκωτικά που ωθούνται κάποιοι,κάτι έχουν να τους προσφέρουν.Είναι σα να μου λες αυτό το πράγμα και μην το αρνηθείς.

Προφανως και τους προσφερουν κατι.
Δεν καταλαβαινω γιατι δε βλεπετε το αυτονοητο, για να καπνισει καποιος κατι παιρνει απο αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Υποστηριξω εννοεις;
Εισαι απιστευτα ξεροκεφαλος τοτε. Μαθε να ακους ρε ανθρωπε.
θελω να ακουω επιχειρηματα οχι γνωμες, δεν με νοιαζουν καθολου οι γνωμες σας
και εννοω οτι γραφω αρχικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Προφανως και τους προσφερουν κατι.
Δεν καταλαβαινω γιατι δε βλεπετε το αυτονοητο, για να καπνισει καποιος κατι παιρνει απο αυτο.

Εννοεις την ψευδαισθηση της στιγμης;
Αξιζει να κινδυνευει η ζωη σου και να μειωνεται για αυτο;
Ε οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top