Κάπνισμα

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
δηλαδη ενα τσιγαρο (που ποτε δεν ειναι ενα - και ειναι και σε καθημερινη βαση) κανει το ιδιο κακο με το να παιζεις PS3 η μα πινεις μια μπυρα?
2-3 τσιγαρα την ημερα για ολη σου την ζωη δεν θα σε πειραξουν σχετικα καθολου, μια μπυρα καθε μερα, σε 20 χρονια θα εχεις μια υπεροχη μπυροκοιλια.
και σου λεω δεν μιλαω για εθισμο μιλαω για μερικα τσιγαρα, που μερικες φορες ουτε αυτα μπορει να μην τα κανεις.
το τσιγαρο ειναι προβλημα οταν καταντησεις να περνεις 2-6 πακετα την ημερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
2-3 τσιγαρα την ημερα για ολη σου την ζωη δεν θα σε πειραξουν σχετικα καθολου, μια μπυρα καθε μερα, σε 20 χρονια θα εχεις μια υπεροχη μπυροκοιλια.
και σου λεω δεν μιλαω για εθισμο μιλαω για μερικα τσιγαρα, που μερικες φορες ουτε αυτα μπορει να μην τα κανεις.
το τσιγαρο ειναι προβλημα οταν καταντησεις να περνεις 2-6 πακετα την ημερα

μια μπυρα καθε μερα, δεν σου κανει μπυροκοιλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.

mercurius

Νεοφερμένος

Ο θράσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Το καπνισμα βλάπτει την υγεία. Αυτό είναι γεγονός. Αναμφισβήτητο.
Το θέμα είναι αν σε νοιάζει να τη βλάψεις ή όχι.
Το λιγότερο ή περισσότερο δεν έχει σημασία, έτσι κι αλλιώς χαλάς τα πνευμόνια σου. τα 3 τσιγάρα τη μέρα δεν έχουν μεγάλη διαφορά στην υγεία από τα 20.
Είναι σαν να λέμε ότι αν καπνιζεις αφιλτρα πειράζει αλλά αν καπνίζεις με φίλτρο, ε, δεν είναι τόσο κακό! Κι αυτό λέγεται αυταπάτη:P
Προσπαθώ εδώ κι ένα μήνα να το κόψω και οι μέρες που ένιωθα ότι δε μου λέει τίποτα ήταν ακριβώς οι μέρες χωρίς ούτε ένα τσιγάρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 272341

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Το λιγότερο ή περισσότερο δεν έχει σημασία, έτσι κι αλλιώς χαλάς τα πνευμόνια σου. τα 3 τσιγάρα τη μέρα δεν έχουν μεγάλη διαφορά στην υγεία από τα 20.
τι λες ρε ανθρωπε, και το ποτο βλαπτει την υγεια, δεν μπορεις να με βαλεις εμενα στο ιδιο καλουπι με τον μεθιστακα.
δεν στεκουν λογικα αυτα που λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aiginhths

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
2-3 τσιγαρα την ημερα για ολη σου την ζωη δεν θα σε πειραξουν σχετικα καθολου, μια μπυρα καθε μερα, σε 20 χρονια θα εχεις μια υπεροχη μπυροκοιλια.
και σου λεω δεν μιλαω για εθισμο μιλαω για μερικα τσιγαρα, που μερικες φορες ουτε αυτα μπορει να μην τα κανεις.
το τσιγαρο ειναι προβλημα οταν καταντησεις να περνεις 2-6 πακετα την ημερα

δηλαδη μου λες οτι και ενα πακετο την ημερα να κανεις δεν θα εχεις προβλημα.με μια μπυρα κανεις κοιλια?τοτε με 5 τι κανεις ρε?μπυρομπαλονι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mercurius

Νεοφερμένος

Ο θράσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
τι λες ρε ανθρωπε, και το ποτο βλαπτει την υγεια, δεν μπορεις να με βαλεις εμενα στο ιδιο καλουπι με τον μεθιστακα.
δεν στεκουν λογικα αυτα που λες
σ εβαλα εγώ στο ίδιο καλούπι??? ανέπτυξε λίγο τη σκέψη σου γιατί δε την κατάλαβα καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
σ εβαλα εγώ στο ίδιο καλούπι??? ανέπτυξε λίγο τη σκέψη σου γιατί δε την κατάλαβα καλα
μου γραφεις αυτα "Το καπνισμα βλάπτει την υγεία. Αυτό είναι γεγονός. Αναμφισβήτητο.
Το θέμα είναι αν σε νοιάζει να τη βλάψεις ή όχι.
Το λιγότερο ή περισσότερο δεν έχει σημασία, έτσι κι αλλιώς χαλάς τα πνευμόνια σου. τα 3 τσιγάρα τη μέρα δεν έχουν μεγάλη διαφορά στην υγεία από τα 20.
"
και εγω σου λεω το ποτο με την σειρα του χαλαει την υγεια δεν μπορεις να πεις ομως, οτι ο καθημερινος ανθρωπος που πινει ενα ποτο οποτε βγενει εξω χαλαει το ιδιο την υγεια του με τον μεθιστακα που πινει ολη μερα.
το ιδιο ισχυει και για το τσιγαρο, αυτος που κανει λιγα τσιγαρα την ημερα δεν συγκρινεται με αυτον που κανει πακετα ολοκληρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mercurius

Νεοφερμένος

Ο θράσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
το ότι δε μπορείς να τα συγκρίνεις στο πε κάποιος ειδικός ή μονος σου το συμπεραίνεις? 1 ποτήρι κρασί είναι λιγότερο επιβλαβές από 3 τσιγάρα. αλλά, συγγνώμη, τι συζητάμε? αν είναι καλύτερο να τριγυρνάς με ένα τσιγάρο στο χέρι ή να είσαι μεθύστακας? και τα δυο κακό κάνουν (στην υγεία πάντα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aiginhths

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
οχι εχεις δικιο.και οι 4 περιπτωσεις ομως που ειπες κανουν κακο στον οργανισμο.με διαφορετικο ρυθμο βεβαια αλλα κανουν.και δεν νομιζω οτι υπαρχει ανθρωπος που κανει λιγοτερα απο 5 τσιγαρα την ημερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
οχι εχεις δικιο.και οι 4 περιπτωσεις ομως που ειπες κανουν κακο στον οργανισμο.με διαφορετικο ρυθμο βεβαια αλλα κανουν.και δεν νομιζω οτι υπαρχει ανθρωπος που κανει λιγοτερα απο 5 τσιγαρα την ημερα...
Υπάρχει...αλλά για πολύ λίγο διάστημα!!Μετά τα ξεπερνάει!(για νέους καπνιστές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
αναλογα το μερος και τον ανθρωπο, και πλεον με τους νομους αυτο δεν θα ισχυει τοσο πολυ.
ουτε εγω πλεον βρισκω κατι χαλαρωτικο σε ενα απλο τσιγαρο, προτιμω το ναργιλε η το μαυρο αλλα συμβιβαζομαι και με τα απλα

Thats ma boy...

:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
προσφερει οτι δεν προσφερει οτιδηποτε αλλο, δεν μπορεις να βρεις υποκαταστατο του ποτου, ετσι και δεν μπορεις και για το τσιγαρο, το καθε πραγμα εχει την χρηση του

Δηλαδή; Πολύ αόριστο είναι αυτό.

με την ιδια λογικη σε τι χρησιμευει το ποτο? ειναι ουσιες που σε χαλαρωνουνε απο το τσιγαρο το απλο εως και το παρανομο, το ιδιο και για το ποτο.

Δε διαφωνώ. Άσε που το αλκοόλ παχαίνει πάρα πολύ. Όπως επισημάνθηκε, ωστόσο, με το αλκοόλ δε βλάπτεις τους γύρω σου (εκτός κι αν οδηγάς, οπότε είναι εξίσου κατακριτέο με το τσιγάρο).

ετσι οπως κατακρινετε το τσιγαρο, μπορουμε να κατακρινουμε οτιδηποτε, γιατι τρως απο τα Goodies, γιατι πινεις φραπε, γιατι πινεις ποτο, γιατι πινεις κοκα κολα, γιατι καθεσε στο PC, γιατι βλεπεις πολυ ωρα TV.

Γιατί αναπνέεις, γιατί κατουράς;:P
Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν τρώνε από τα Goodies και δεν πίνουν κόκα-κόλα ή πιοτό. Και που δε βλέπουν πολλή ώρα τηλεόραση ή δεν κάθονται πολλή ώρα στον υπολογιστή.
Ο καφές δεν είναι κατ' ανάγκην κακός:
https://en.wikipedia.org/wiki/Coffee_and_health

τα παντα σου προκαλουν κακο στον οργανισμο σου, ακομα και οταν αναπνεεις μεσα στην πολη παθενει κακο ο οργανισμος σου, δεν μπορεις να κληστεις σε εναν θαλαμο και ζησεις την ζωη σου.

Δε μπορείς, αλλά έχει διαφορά το να πας να πέσεις στη θάλασσα χωρίς να ξέρεις κολύμπι από το να σε παρασύρει ένα τσουνάμι.

εγω καπνιζω μερικα τσιγαρα την ημερα, αλλα ουτε καφε πινω, ουτε ποτα πινω πολλα, ουτε εξω τρωω και αλλα χιλια δυο.
ο καθενας χτυπαει μια ισωροποια, καποιοι το παρακανουνε καποιοι οχι, αλλα οταν λες δεν υπαρχει λογος υπαρξεις του τσιγαρου, τοτε δεν υπαρχει λογος υπαρξεις για τις μισες ουσιες του κοσμου φαγητα ποτα κλπ.

Δηλαδή θεωρείς το τσιγάρο ισάξιο της τροφής;

2-3 τσιγαρα την ημερα για ολη σου την ζωη δεν θα σε πειραξουν σχετικα καθολου, μια μπυρα καθε μερα, σε 20 χρονια θα εχεις μια υπεροχη μπυροκοιλια.
και σου λεω δεν μιλαω για εθισμο μιλαω για μερικα τσιγαρα, που μερικες φορες ουτε αυτα μπορει να μην τα κανεις.
το τσιγαρο ειναι προβλημα οταν καταντησεις να περνεις 2-6 πακετα την ημερα

Μ-Υ-Θ-Ο-Σ.
https://news.bbc.co.uk/2/hi/health/4265600.stm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Eμένα πάντως που καπνίζαν πάρα πολλοί στο σόι μου όλοι το κόψαν κάποτε γύρω στα 50 κυρίως...Οπότε εγώ προσωπικά δεν αγχώνομαι.:)
Κι απαυτούς που ξέρω που καπνίζαν μέχρι μεγάλη ηλικια ο παππούς μ τοκοψε στα 80 κι έζησε μεχρι τα 88 και ο αδερφός του παππού μ έπαθε έμφραγμα στα 72 τοκοψε και πέθανε στα 80.Ε εγώ ας φτάσω 72 κι ας πεθάνω απτο έμφραγμα αρκεί να ζήσω τη ζωη που μαρέσει...Μια χαρά πολλά χρόνια θα ζήσω...Το θέμα είναι η μεγάλη υπερβολή..Είμαι 1000% σίγουρος ότι κάνει τη διαφορά...Και τωρα τι χαζομάρα αυτή που είπε κάποιος πριν ότι 2-3 τσιγάρα σ κάνουν την ίδια ζημιά με τα 20...Αναλογικά σκέψου τη διαφορά πίσσας νικοτίνης και μονοξειδίου που εισπνέεις...Anyway πιστεύω ότι σαυτό το τοπικ λέμε συνεχώς τα ίδια και τα ίδια.Το θέμα είναι ένα,όλοι το ξερουμε ότι το τσιγάρο είναι επιβλαβές.Κι άμα θέλει κάποιος να το κόψει από μονος του θα το κόψει ότι και να του πουν οι άλλοι το θεωρώ σαν λόγια που χτυπάν σε τοίχο...

offtopic(Κρουκ βλέπεις Heroes?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aiginhths

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αίγινα (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Eμένα πάντως που καπνίζαν πάρα πολλοί στο σόι μου όλοι το κόψαν κάποτε γύρω στα 50 κυρίως...Οπότε εγώ προσωπικά δεν αγχώνομαι.:)
Κι απαυτούς που ξέρω που καπνίζαν μέχρι μεγάλη ηλικια ο παππούς μ τοκοψε στα 80 κι έζησε μεχρι τα 88 και ο αδερφός του παππού μ έπαθε έμφραγμα στα 72 τοκοψε και πέθανε στα 80.Ε εγώ ας φτάσω 72 κι ας πεθάνω απτο έμφραγμα αρκεί να ζήσω τη ζωη που μαρέσει...Μια χαρά πολλά χρόνια θα ζήσω...Το θέμα είναι η μεγάλη υπερβολή..Είμαι 1000% σίγουρος ότι κάνει τη διαφορά...Και τωρα τι χαζομάρα αυτή που είπε κάποιος πριν ότι 2-3 τσιγάρα σ κάνουν την ίδια ζημιά με τα 20...Αναλογικά σκέψου τη διαφορά πίσσας νικοτίνης και μονοξειδίου που εισπνέεις...Anyway πιστεύω ότι σαυτό το τοπικ λέμε συνεχώς τα ίδια και τα ίδια.Το θέμα είναι ένα,όλοι το ξερουμε ότι το τσιγάρο είναι επιβλαβές.Κι άμα θέλει κάποιος να το κόψει από μονος του θα το κόψει ότι και να του πουν οι άλλοι το θεωρώ σαν λόγια που χτυπάν σε τοίχο...

offtopic(Κρουκ βλέπεις Heroes?)

θα συμφωνησω μαζι σου για δυο λογους.γιατι τα ειπες σωστα!!!και γιατι εισαι παναθας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Δηλαδή θεωρείς το τσιγάρο ισάξιο της τροφής;
δεν ζεις για να τρως, τρως για να ζεις, δεν χρειαζεται να τρως ολοι μερα απο εξω.
για τα αλλα δεν εχω να πω τιποτα αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δηλαδή; Πολύ αόριστο είναι αυτό.



Δε διαφωνώ. Άσε που το αλκοόλ παχαίνει πάρα πολύ. Όπως επισημάνθηκε, ωστόσο, με το αλκοόλ δε βλάπτεις τους γύρω σου (εκτός κι αν οδηγάς, οπότε είναι εξίσου κατακριτέο με το τσιγάρο).



Γιατί αναπνέεις, γιατί κατουράς;:P
Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν τρώνε από τα Goodies και δεν πίνουν κόκα-κόλα ή πιοτό. Και που δε βλέπουν πολλή ώρα τηλεόραση ή δεν κάθονται πολλή ώρα στον υπολογιστή.
Ο καφές δεν είναι κατ' ανάγκην κακός:
https://en.wikipedia.org/wiki/Coffee_and_health



Δε μπορείς, αλλά έχει διαφορά το να πας να πέσεις στη θάλασσα χωρίς να ξέρεις κολύμπι από το να σε παρασύρει ένα τσουνάμι.



Δηλαδή θεωρείς το τσιγάρο ισάξιο της τροφής;



Μ-Υ-Θ-Ο-Σ.
https://news.bbc.co.uk/2/hi/health/4265600.stm

καλα, δεν μπορεις να υποστηριζεις οτι ειναι μυθος απο μια ερευνα που εκαναν(αμφιβολλου ποιοτητας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grigoris91

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γρηγορησ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 930 μηνύματα.
ΠΑΤΡΗΣ,ΘΡΗΣΚΕΙΑ, ΚΑΠΝΙΣΜΑ................
καλα,ειναι,απο,κανενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer

Νεοφερμένος

Η summer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Δν καπνιζω και μονο που τ αναπνεω απο τς αλλους μου φτανει,τ σιχαινομαι...
Δν εχω σκοπο να δοκιμασω δν ειμαι περιεργη να δω πως ειναι ...
Οσοι καπνιζουν ειναι επιλογη τς απλα να τ κανουν σε μερη ωστε να μν αναγκαζουν και τς υπολοιπους να καπνιζουν παθητικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top