Κάπνισμα

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ε, παλιά κάπνιζαν λίγοι, και λίγο, επειδή το τσιγάρο ήταν "επαναστατικό", τους έκανε να νιώθουν "επαναστάτες" και μόνο που βάζανε το καπνό στο στόμα (όπως γίνεται σήμερα με τους μπάφους). Και παλιά τους λέγαν ότι το κάπνισμα ίιιιιιισως και να κάνει καλό, από εδώ κι από 'κει το φέρναν το θέμα.
Τώρα, καπνίζουν πολλοί, και πολύ, επειδή το τσιγάρο έχει γίνει μόδα, κάνει τους ανώριμους καπνιστές να νιώθουν "μάγκες" και μόνο που βάζουν το καπνό στο στόμα, είναι "τα τυπάκια", οι οποίοι παρά τις προειδοποιήσεις των "μεγάλων", ΤΟΛΜΑΝΕ και καπνίζουν...
Άμα στο δημοτικό μας λέγαν "κάνει κακό, αλλά θα το αποφασίσετε όταν μεγαλώσετε", πιστεύω θα ήταν απείρως λιγότερα τα κρούσματα, όσο κι αν είναι μη πολιτικά ορθή αυτή η λογική.

και τότε πολλοί κάπνιζαν. Σκέψου ότι τα χρυσά χρόνια του τσιγάρου, ήταν κάτι δεκαετίες πριν. Οι σημερινοί 40-50ηδες δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Τοσο σιγουρος εισαι?

Ναι.

και τότε πολλοί κάπνιζαν. Σκέψου ότι τα χρυσά χρόνια του τσιγάρου, ήταν κάτι δεκαετίες πριν. Οι σημερινοί 40-50ηδες δηλαδή.

Define: πολλοί.
Μπορείς να πεις, πολλοί παίζουν ποδόσφαιρο, μπορείς να πεις, πολλοί βλέπουν ποδόσφαιρο, αλλά οι δεύτεροι είναι υπερβολικά πολύ περισσότεροι από τους πρώτους.

Το timeline της χρήσης του τσιγάρου είναι μια γραμμή προς τα πάνω (όχι ευθεία). Η κατανάλωση δεν έχει πέσει τόσα χρόνια. Άρα το λογικό είναι να ανεβαίνει. Τσούκου τσούκου, αλλά ανεβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oikonomikarios

Νεοφερμένος

Ο oikonomikarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.


Φιλε μου μιας και ηλικιακα εισαι μικρος να σε πληροφορησω οτι το μπαφο μια χαρα το περνας και απο τους πνευμονες για μια περαιτερω επεξεργασια...:D
Μην εισαι απολυτος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ε πότε είπα το αντίθετο; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Define: πολλοί.
Μπορείς να πεις, πολλοί παίζουν ποδόσφαιρο, μπορείς να πεις, πολλοί βλέπουν ποδόσφαιρο, αλλά οι δεύτεροι είναι υπερβολικά πολύ περισσότεροι από τους πρώτους.

Το timeline της χρήσης του τσιγάρου είναι μια γραμμή προς τα πάνω (όχι ευθεία). Η κατανάλωση δεν έχει πέσει τόσα χρόνια. Άρα το λογικό είναι να ανεβαίνει. Τσούκου τσούκου, αλλά ανεβαίνει.

έλα μωρέ πού κολλάς > 25%

Κι εσύ πού το ξέρεις ότι η κατανάλωση δεν έχει πέσει; που και να μην έχει πέσει, αυτό δεν συνεπάγεται άνοδο λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δεν μπορώ να βρω το table που έδειχνε το consumption ανά χρόνο, πάντως δεν έχει πέσει.

Και επειδή μιλάμε για μαθηματικά εκτός εργαστηρίου, είναι απίθανο να μην μεταβάλλεται καθόλου ο αριθμός, και άμα δεν έχει πέσει, έχει ανέβει (ΧΑ!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν μπορώ να βρω το table που έδειχνε το consumption ανά χρόνο, πάντως δεν έχει πέσει.

Και επειδή μιλάμε για μαθηματικά εκτός εργαστηρίου, είναι απίθανο να μην μεταβάλλεται καθόλου ο αριθμός, και άμα δεν έχει πέσει, έχει ανέβει (ΧΑ!).

ή μπορεί και να μένει απλά σταθερή εντός ενός εύρους τιμών -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
'σχύει, αλλά... Παντελής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bianca2o

Νεοφερμένος

Η Bianca2o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εε...οχι!δν καπνιζω.....!να σ πω την αληθεια δν θα με πειραζε να δοκιμασω..αλλαδν θελω να το αρχισω γτ καπιοι φιλοι μ καπνιζουν κ τους βλεπω..π δν μπορουν ουτε μια μερα χωρις τσιγαρο ¨/..κ καπνιζουν κ οι γονεις μ κ ο αδερφος μ..παντως δν θα ηθελα να τ ξεκινησω,μ φαινεται κακια συνηθεια οπως τ ειπες΄)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εε...οχι!δν καπνιζω.....!να σ πω την αληθεια δν θα με πειραζε να δοκιμασω..αλλαδν θελω να το αρχισω γτ καπιοι φιλοι μ καπνιζουν κ τους βλεπω..π δν μπορουν ουτε μια μερα χωρις τσιγαρο ¨/..κ καπνιζουν κ οι γονεις μ κ ο αδερφος μ..παντως δν θα ηθελα να τ ξεκινησω,μ φαινεται κακια συνηθεια οπως τ ειπες΄)
13 ετων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Why the hell not;
Κι εγώ που σιχαίνομαι το τσιγάρο και το καπνό τύπου τσιμπούκι/πούρο, θέλω να δοκιμάσω χασίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Why the hell not;
Κι εγώ που σιχαίνομαι το τσιγάρο και το καπνό τύπου τσιμπούκι/πούρο, θέλω να δοκιμάσω χασίς.

εσυ εισαι ανοητος...πανε δοκιμασε και πρεζα ρε και κανενα σιροπακι..φαε και κανενα μανιταρι και θα σαι κομπλε..και μην αρχισεις λεγοντας πως το χασις δν ειναι βλαβερο οπως ισχυριζονται αυτοι που το κανουν επειδη δν μιλας με καθυστερημενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Το άρχισα για μαγκιά στα 15...
Το έκοψα για μαγκιά(για μενα) στα 16...πίστεψα στην straight edge(η εγκράτεια ως στάση ζωής)
ονομάστηκα sellout για κάποιους...συνέχισα να μην καπνίζω μέχρι πρίν 2-3 βδομάδες που το ξανάρχισα...Ποιός ο λόγος?Δεν ξέρω...πάντως το ''ειμαιγαματηπουκαπνιζω'' με ξενερώνει απίστευτα πλέον...
ΑΥΤΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
εσυ εισαι ανοητος...πανε δοκιμασε και πρεζα ρε και κανενα σιροπακι..φαε και κανενα μανιταρι και θα σαι κομπλε..και μην αρχισεις λεγοντας πως το χασις δν ειναι βλαβερο οπως ισχυριζονται αυτοι που το κανουν επειδη δν μιλας με καθυστερημενα...

Είναι βλαβερό.
Αλλά πήγαινε και ρώτα οποιονδήποτε βιολόγο αν είναι πιο βλαβερό από το τσιγάρο ή το αλκοόλ (no need, η απάντηση είναι όχι).
Ουσιαστικά φαντάσου 1 τσιγάρο χασίς ολόκληρο γύρω στα 4 λίτρα μπύρας, χωρίς τον πονοκέφαλο και τον εμετό (ούτε 4 λίτρα μπύρας έχω πιεί, ούτε έχω καπνίσει μπάφο, αλλά έχω μείνει σε κάτι σαν κατασκήνωση με παιδί που έκανε και τα δύο, και τη μέρα που κάπνισε μπάφο δεν έμεινα ξύπνιος μέχρι τις 7 το πρωί για να μην πάθει αυτός αναρρόφηση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Το άρχισα για μαγκιά στα 15...
Το έκοψα για μαγκιά(για μενα) στα 16...πίστεψα στην straight edge(η εγκράτεια ως στάση ζωής)
ονομάστηκα sellout για κάποιους...συνέχισα να μην καπνίζω μέχρι πρίν 2-3 βδομάδες που το ξανάρχισα...Ποιός ο λόγος?Δεν ξέρω...πάντως το ''ειμαιγαματηπουκαπνιζω'' με ξενερώνει απίστευτα πλέον...
ΑΥΤΑ.
τι straight edge και τι sellout ? καλυτερα το καπνιζω για μαγκια που ειπες παρα το δεν ξερω τον λογο..μαλλον ο προηγουμενος ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Πφφ...κλασσικά πικρόχολα σχολιάκια...Βασικά ναι μπορεί να χεις και δίκιο...αλλά μπορεί και να φταίει το γεγονός οτι εδώ στο εξωτερικό που μένω το πιο ακριβό πακέτο κάνει 3,70 :Pοπότε δε μπόρεσα με τπτ ν κρατηθώ και να αρπάξω ένα πακέτο τσιγάρα για να πουλήσω μούρη...αυτό περίμενα τόσο καιρό τη μαγκιά που θα βγάλω μέσω του τσιγάρου...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Πφφ...κλασσικά πικρόχολα σχολιάκια...Βασικά ναι μπορεί να χεις και δίκιο...αλλά μπορεί και να φταίει το γεγονός οτι εδώ στο εξωτερικό που μένω το πιο ακριβό πακέτο κάνει 3,70 :Pοπότε δε μπόρεσα με τπτ ν κρατηθώ και να αρπάξω ένα πακέτο τσιγάρα για να πουλήσω μούρη...αυτό περίμενα τόσο καιρό τη μαγκιά που θα βγάλω μέσω του τσιγάρου...:/:
την προηγουμενη φορα που αρχισα συζητηση για το τσιγαρο με εβγαλαν ακομα και χαζο που ειμαι φουλ αντικαπνιστης..αρα λεω να μην το ξαναρισκαρω:) αλλα αλλο λογο περα της ''μαγκιας'' δεν μπορω με τιποτα να φανταστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
την προηγουμενη φορα που αρχισα συζητηση για το τσιγαρο με εβγαλαν ακομα και χαζο που ειμαι φουλ αντικαπνιστης..αρα λεω να μην το ξαναρισκαρω:) αλλα αλλο λογο περα της ''μαγκιας'' δεν μπορω με τιποτα να φανταστω

Δικαίωμά σου ρε συ...δεν είπα τπτ για αυτό.No prob...απλά απάντησες λίγο απότομα...:/:Anyway;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
την προηγουμενη φορα που αρχισα συζητηση για το τσιγαρο με εβγαλαν ακομα και χαζο που ειμαι φουλ αντικαπνιστης..αρα λεω να μην το ξαναρισκαρω:) αλλα αλλο λογο περα της ''μαγκιας'' δεν μπορω με τιποτα να φανταστω

Επιτέλους κάποιος παραδέχεται ότι είναι αντιπαθητικός αντικαπνιστής :P (εκτός από εμένα γκουχ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Επιτέλους κάποιος παραδέχεται ότι είναι αντιπαθητικός αντικαπνιστής :P (εκτός από εμένα γκουχ)
δεν ειπα οτι ειμαι αντιπαθητικος αντικαπνιστης:P απλα ειχα καταντησει να θεωρουμαι χαζος που δεν καπνιζω σε μια συζητηση εδω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top