''Κάντε ησυχία μην ξυπνήσουμε τους Έλληνες!''

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,264 μηνύματα.
Απλά στις μέρες μας, η αντίδραση έγινε πολύ καθυστερημένα και με πολύ "φιέστα". Δηλαδή, διαφημίζεται πολύ και αποτελεί στοιχείο αυτοπροβολής του κάθε ανθρώπου. Όποιος λέει ότι συμμετέχει, αμέσως ανεβαίνει στα μάτια της κοινωνίας. Το πρόβλημα είναι ότι ο κόσμος όταν έτρωγε το κουτόχορτο από το 1981 και μετά δεν αντέδρασε ποτέ, γιατί πολύ απλά γίνονταν λανθασμένοι διορισμοί στο δημόσιο με μισθούς από διάφορα υψηλότοκα δάνεια της Ελλάδας. Ούτε και τώρα θα αντιδρούσε, αν οι Ισπανοί δεν έλεγαν αυτήν την μαλακία. Αγώνες μέσω facebook τους θεωρώ ...αγώνες εκ του ασφαλούς. Συνήθως η Ιστορία δείχνει ότι σε στιγμές πραγματικής απόγνωσης που υπάρχει συσσωρευμένη τρέλα και αγανάκτιση η οργή και ο ξεσηκωμός του κόσμου είναι αυθόρμητος και μαζικός...και ο κόσμος δεν κάθονται να κάνουν πηγαδάκια γνωριμίας. ;) Σαν λαός έχουμε μάθει να φωνάζουμε κατόπιν εορτής. Ποτέ δεν φωνάζουμε στα λανθασμένα θεμέλια. :P Κρίμα...

Αγώνες μέσω facebook?Να σου υπενθυμίσω ότι η επανάσταση στην Αίγυπτο απ' το facebook ξεκίνησε και είδες πως εξελίχτηκε.
Η αντίδραση όντως έγινε καθυστερημένα , επειδή ο Έλληνας περνούσε καλά τόσα χρόνια.Δε φανταζόταν τις συνέπειες των έργων απ' τις προηγούμενες κυβερνήσεις κι να τι έπαθε.Αυτό όμως δε σημαίνει ότι είναι αργά για επανάσταση.Αυτή τη στιγμή ο Έλληνας αρχίζει να συνέρχεται απ ' το κώμμα που είχε πέσει τόσα χρόνια.Θεωρώ λάθος εκ μέρους σου να αντιμετωπίζεις αυτό το κίνημα σαν .. πάρτυ !Ξέρεις πόσοι πάνε εκεί με όραμα να αλλάξουν το κατεστημένο της Ελλάδας?Πόσοι χρόνια τώρα περίμεναν να ξυπνήσουν οι διπλανοί τους για να συμμετάσχουν σε ένα τέτοιο κίνημα?
Η αγανάκτηση και η οργή του κόσμου βρίσκεται ακόμα σε αρχικό στάδιο.Πολλοί Έλληνες έχουν ακόμα χρήματα στην άκρη , δεν έχουν γίνει μεγάλες περικοπές στους μισθούς (συγκριτικά μ' αυτές που θα έρθουν τα επόμενα χρόνια οι τωρινές δεν είναι τίποτα! ).Περίμενε λίγο καιρό , κι το πιο πιθανόν είναι να εμφανιστεί η αυθόρμητη οργή των πολιτών.


Για αυτό που είπες για την Ελβετία και τις προτάσεις για νέες θέσεις εργασίας : Αν εμείς δεν κινητοποιηθούμε πρώτα για να αλλάξουμε αυτό το χουντικό πολίτευμα , τέτοιες προτάσεις δεν είναι εφικτές για το παρόν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ ελπίζω αυτή η οργή των πολιτών να μην μας φτάσει σε χρεοκοπία και στην ζωή κάτω από το όριο της φτώχειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
Φοβάμαι ότι η πολύ δημοσιοποίηση θα χαλάσει την όλη προσπάθεια, γιατί θα καταντήσει γραφικό το γεγονός αυτό. Δηλαδή θα υπάρξει μια αυτοφθορά από τα εσωτερικά. Θα φαγωθούν λόγω διαφωνιών από την απουσία κομματικής ταμπέλας. Βλέπετε το ΠΑΜΕ που είναι κομματικά προσανατολισμένο στον χώρο του ΚΚΕ, δεν αποσυντίθεται ποτέ σε καμία διαδήλωση. Πάντα κατεβαίνουν ενωμένοι και προστατεύουν την διαδήλωσή τους από παράσιτα "τραμπουκισμού". Η συγκεκριμένη διαδήλωση χωρίς ρεαλιστικούς στόχους και με ένονη την ρομαντικοπατριωτική διάθεση κινδυνεύει να μείνει θεωρητική. Η αγανάκτιση πρέπει να σταματήσει και να περάσουμε στα μέτρα, στους όρους, στις προϋποθέσεις μια αυριανής Ελλάδας. Γενικόλογη αγανάκτιση από δήθεν βίτσιο δεν οδηγεί κάπου. Η μαγκιά είναι να αντιπροταθούν ρεαλιστικές και εφικτές προτάσεις σίγουρης επιτυχίας εκτός από τις "απελπισμένες" φωνές. Ξέρουμε όλοι το τροπάριο. Ξέρουμε όλοι την κατάσταση της χώρας μας. Κάτι καινούριο υπάρχει να ακούσουμε; Ας φύγουμε από τα συμπεράσματα...

Αλλά μάλλον στα λόγια είμαστε θεοί. Τελικά μήπως επειδή είμαστε λαός των φουσκωμένων κενών λόγων χάσαμε από τις πράξεις μας; Γιατί να μην μιλήσουμε μέσω του έργου μας; Μέσω της δημιουργίας μας; Τόσα χρόνια στο όνομα του συνδικαλισμού σκοτώσαμε κάθε έννοια δημιουργικότητας γιατί η δημιουργία θεωρήθηκε συνώνυμο του κεφαλαίου και της "κρατικής" αδικίας. Μήπως είμαστε ανίκανοι να δημιουργήσουμε μέσω συνδυαστικής και ελεύθερης σκέψης; Μήπως δεν ξέρουμε να δημιουργούμε μέσω της δουλειάς αφού δεν μάθαμε να δουλεύουμε αλλά βολευτήκαμε σε ένα δημόσιο; Γιατί;

Η νοοτροπία του Έλληνα έχει δείξει ότι δεν θέλει να έχει ηγέτη. Θέλει ο ίδιος να είναι ηγέτης και κυβερνά άλλους. Θέλουν όλοι να δίνουν διαταγές. Το πρόβλημα είναι ότι δεν θέλει κανείς να εκτελεί εντολές και να έχει ευθύνες και υποχρεώσεις. Θέλουν να έχουν μόνο τα δικαιώματα του κυβερνήτη. Το σύνδρομο του ηγεμονισμού "έφαγε" και τον Καποδίστρια...συσχετιζόμενο με την γνωστή φράση «γιατί εσύ και όχι εγώ; καλύτερος είσαι εσύ;». Μην ξεχνάμε ότι οι Έλληνες όταν γίνονται ηγέτες ή αποκτούν εξουσία γίνονται αδίστακτοι από εκείνους που είχαν όσο ήταν διοικούμενοι. Ας δούμε πόσο στυγνοί δυνάστες είναι οι Έλληνες εδώ και 300 χρόνια και πόσο καλύτεροι ήταν οι Οθωμανοί...

Χουντικό πολίτευμα με εκλογές; Πρώτη φορά βλέπω. Εμείς δεν ψηφίζαμε τόσα χρόνια; Δεν ανέχομαι την δημοκρατία να την ονομάζεις χούντα. Χούντα να ονομάσεις ότι άλλο θα έχουμε το οποίο για να επιβιώσει θα αρχίσει τις μαζικές "εκκαθαρίσεις", αν χαθεί το σημερινό πολίτευμα (όπως είχε γίνει παλιά στο νεοσύστατο καθεστώς του Λένιν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Παληκάρι, η χρεοκοπία είναι καλύτερη κατάσταση από αυτή που θα έρθει του χρόνου.
Και χρεοκοπία στην κοινωνία που θα δημιουργηθεί, δε θα υφίσταται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παληκάρι, η χρεοκοπία είναι καλύτερη κατάσταση από αυτή που θα έρθει του χρόνου.
Και χρεοκοπία στην κοινωνία που θα δημιουργηθεί, δε θα υφίσταται.

:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Να αποφύγουμε την χρεοκοπία δεν προσπαθούμε? Ή μήπως είναι καλύτερα να ζούμε με 1 ευρώ?

Όσο για την 2η πρόταση, δεν την κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,264 μηνύματα.
:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Να αποφύγουμε την χρεοκοπία δεν προσπαθούμε? Ή μήπως είναι καλύτερα να ζούμε με 1 ευρώ?

Όσο για την 2η πρόταση, δεν την κατάλαβα.

Φυσικά και όχι.Αν χρεοκοπήσουμε , σωθήκαμε !(που λέει ο λόγος).Διαγράφεται το χρέος , κάνουμε μια καινούργια αρχή.
Το θέμα είναι ότι δε μας αφήνουν να χρεοκοπήσουμε με αποτέλεσμα να βυθιζόμαστε σε μια μόνιμη φτώχεια κι ένα κράτος που θα ζει με δάνεια.


nPb: προτάσεις ακούγονται κάθε μέρα στις 21.00 (στο Σύνταγμα τουλάχιστον που ξέρω).Ίσως είναι νωρίς να υλοποιηθούν.Δώσε χρόνο στην προσπάθεια που γίνεται..μην την απορρίπτεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ναι, τζονι, όμως σκέψου πως με αυτά τα δανεικά αυξάνετε το δημόσιο χρέος, και σε συνάρτηση με την μηδενική ανάπτυξη, αυτό που λέει ο qwertyuiop έχει μια κάποια βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
αμεση δημοκρατία και συνελεύσεις ούτε εφαρμόστηκαν ποτέ αποτελεσματικά ούτε θα εφαρμοστούς είδικα σε τόσο σημαντικά ζητήματα όπως η διακυβέρνηση μιας χώρας, η οποία για να συγκροτηθεί πέρασε δια πυρός και σιδήρου.
οι συνελεύσεις που κάνετε mr crowley είναι στην ουσία απλές συζητήσεις και φιλοσοφίες. αν ποτέ κληθήτε να πάρετε μια σημαντική απόφαση τότε θα δέις τί μπουνιές και γκαρίδες θα υπάρξουν και πόσο πολιτισμένοι θα είστε.
επίσης δέν απαντάς πόσες συνελεύσεις θα υπάρχουν στην χώρα σε ενδεχόμενη επανάσταση και πόσο ρεαλιστικό είναι να πετύχει κάτι τέτοιο. για να είσαι γιατρός θα έχεις λογική σκέψη και θα βλέπεις τις δυσκολίες φαντάζομαι.

μερικά παραδείγματα δημοκρατίας και πολιτισμού




στο τελευταίο βίντεο έχει πλάκα ο χοντρός. σαν τρόλ είναι δέν πέφτει με τίποτα!
να τους χαίρεστε και αυτούς και το άσυλο και την δημοκρατία σας. !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αυτό που λέει ο qwertyuiop σε συνδυασμό με μια πραγματικά πεφωτισμένη σοσιαλιστική διακυβέρνηση και την επαναφορά της θανατικής ποινής είναι η μόνη πιθανότητα που έχουμε ως χώρα να σταθούμε στο παγκόσμιο καπιταλιστικό και ανταγωνιστικό αδηφάγο εμπόριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
Φυσικά και όχι.Αν χρεοκοπήσουμε , σωθήκαμε !(που λέει ο λόγος).Διαγράφεται το χρέος , κάνουμε μια καινούργια αρχή.
Το θέμα είναι ότι δε μας αφήνουν να χρεοκοπήσουμε με αποτέλεσμα να βυθιζόμαστε σε μια μόνιμη φτώχεια κι ένα κράτος που θα ζει με δάνεια.

εναλλακτική λύση εκτός από την χρωκοπία υπάρχει; :/:
δεν θα ήθελα να ζήσω για όλη μου την ζωή σαν Κουβανέζος ή Κινέζος...κτλ
η ανάκαμψη της Ελλάδας αν χρωκοπήσει ολικώς θα αρχίσει μετά από 100 χρόνια...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Alchemist καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά αν χρεοκοπήσουμε (πάει και σε σένα bluestas95) θα ζούμε κάτω από το όριο της φτώχειας. Φυσικά και δεν σωνόμαστε έτσι. Δεν θέλω οι γονείς μου να δουλεύουν για ένα ευρώ και δεν θέλω να αποχωριστώ αυτά που έχω. bluestas95 η χρεοκοπία εκτός απο διαγραφή του χρέους σημαίνει και επαναφορά της δραχμής που θα πει ότι όλες οι ξένες πολυτέλειες θα φαντάζουν όνειρο.Τώρα έχουμε απο 2 αμάξια και απο 2 τηλεοράσεις, ούτε σε όνειρο δεν θα τα βλέπουμε αυτά αν χρεοκοπήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ ελπίζω αυτή η οργή των πολιτών να μην μας φτάσει σε χρεοκοπία και στην ζωή κάτω από το όριο της φτώχειας.

Ήδη είμαστε καταχρεωμένοι[αν και το μεγαλύτερο μέρος του χρέους είναι απεχθές και μπορεί να αποδειχθεί) και ήδη 2 στους 10 έλληνες ζει κάτω από τα όρια της φτώχειας!!!
gaspar...Πάντα θα υπάρχουν τα φασισταριά....και γενικα οι ακραίοι...δεν είναι πρωτόγνωρα φαινόμενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ήδη είμαστε καταχρεωμένοι[αν και το μεγαλύτερο μέρος του χρέους είναι απεχθές και μπορεί να αποδειχθεί) και ήδη 2 στους 10 έλληνες ζει κάτω από τα όρια της φτώχειας!!!

Τουλάχιστον δεν ζουν οι 9 τους 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
Ήδη είμαστε καταχρεωμένοι[αν και το μεγαλύτερο μέρος του χρέους είναι απεχθές και μπορεί να αποδειχθεί) και ήδη 2 στους 10 έλληνες ζει κάτω από τα όρια της φτώχειας!!!

Και γιατί θα πρέπει να ζήσουν όλοι οι Έλληνες σε απόλυτη φτώχεια; Γιατί θα πρέπει να πληρώσει και ο πατέρας μου με το να γίνει πάμφτωχος που δεν φταίει σε τίποτα; :) Γιατί προκειμένου να διαγραφούν τα χρέη θα πρέπει να ισοπεδωθούμε όλοι; Γιατί είμαστε τόσο αυτοκαταστροφικοί; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Alchemist καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά αν χρεοκοπήσουμε (πάει και σε σένα bluestas95) θα ζούμε κάτω από το όριο της φτώχειας. Φυσικά και δεν σωνόμαστε έτσι. Δεν θέλω οι γονείς μου να δουλεύουν για ένα ευρώ και δεν θέλω να αποχωριστώ αυτά που έχω. bluestas95 η χρεοκοπία εκτός απο διαγραφή του χρέους σημαίνει και επαναφορά της δραχμής που θα πει ότι όλες οι ξένες πολυτέλειες θα φαντάζουν όνειρο.Τώρα έχουμε απο 2 αμάξια και απο 2 τηλεοράσεις, ούτε σε όνειρο δεν θα τα βλέπουμε αυτά αν χρεοκοπήσουμε.

Τα 2 αμάξια και οι 2 τηλεοράσεις είναι ο τρόπος τους για να κάτσεις στ' αυγά σου παληκάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,264 μηνύματα.
εναλλακτική λύση εκτός από την χρωκοπία υπάρχει; :/:
δεν θα ήθελα να ζήσω για όλη μου την ζωή σαν Κουβανέζος ή Κινέζος...κτλ
η ανάκαμψη της Ελλάδας αν χρωκοπήσει ολικώς θα αρχίσει μετά από 100 χρόνια...:worry:

Alchemist καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά αν χρεοκοπήσουμε (πάει και σε σένα bluestas95) θα ζούμε κάτω από το όριο της φτώχειας. Φυσικά και δεν σωνόμαστε έτσι. Δεν θέλω οι γονείς μου να δουλεύουν για ένα ευρώ και δεν θέλω να αποχωριστώ αυτά που έχω. bluestas95 η χρεοκοπία εκτός απο διαγραφή του χρέους σημαίνει και επαναφορά της δραχμής που θα πει ότι όλες οι ξένες πολυτέλειες θα φαντάζουν όνειρο.Τώρα έχουμε απο 2 αμάξια και απο 2 τηλεοράσεις, ούτε σε όνειρο δεν θα τα βλέπουμε αυτά αν χρεοκοπήσουμε.

Άρα που καταλήγουμε?Μήπως τελικά ό,τι και να γίνει δε θα φέρει κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα?
Απ' ότι φαίνεται η ποιοτική ζωή δεν έχει μέλλον πια στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Τουλάχιστον δεν ζουν οι 9 τους 10.

Πρώτον είναι οι 8 στους 10.
Δεύτερον η ανεργία χτυπάει κόκκινο.
Τρίτον οι περισσότεροι χρωστάνε πολλά λεφτά σε τράπεζες κτλπ.
Τέταρτον κοβονται μισθοι συντάξεις -> μειώνεται το εισόδημα των καταναλωτών,μειώνεται η ζήτηση και ολο και περισσότερες μικροεπιχειρήσεις κλείνουν...και ολο και περισσότεροι άνθρωποι πεινάνε!


Και γιατί θα πρέπει να ζήσουν όλοι οι Έλληνες σε απόλυτη φτώχεια; Γιατί θα πρέπει να πληρώσει και ο πατέρας μου με το να γίνει πάμφτωχος που δεν φταίει σε τίποτα; :) Γιατί προκειμένου να διαγραφούν τα χρέη θα πρέπει να ισοπεδωθούμε όλοι; Γιατί είμαστε τόσο αυτοκαταστροφικοί; :confused:

Ειπα εγώ ότι θα πρέπει να ζήσουν οι Ελληνες σε απόλυτη φτώχεια???
Είπα εγώ οτι πρέπει να πληρώσει ο πατέρας σου και ο κάθε πατέρας τα σπασμένα;
Εγώ είπα οτι το μεγαλύτερο μερος του χρέους μπορεί να διαγραφεί αν εξεταστεί και αποδειχθεί οτι είναι απεχθες και οτι ηδη 2 στους 10 ελληνες ζει κατω απο τα όρια της φτώχειας!
Καλύτερο θα ήταν να διαβάζουμε ορθά τι λεει ο άλλος και να μην προτρέχουμε [..και να βγαζουμε λάθος συμπεράσματα]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
Μα εδώ λένε ότι από το 1989 η Ελλάδα δεν ήταν σε θέση να πληρώνει μισθούς και συντάξεις. Από τότε πήρε πολλά δάνεια χωρίς να τα ξοφλήσει ποτέ. Τα δάνεια βέβαια σε μεγάλο ποσοστό κατέληξαν σε υλικό ευδαιμονισμό τόσο των Ελλήνων όσο και των διαχειριστών τους (συνδικαλιστές, πολιτικοί, πολιτευτές,...κτλ). Φταίνε οι δανειστές μας για την ασυνέπειά μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Κατσε να εξεταστεί πρώτα το χρέος και μετά ξαναμιλάμε φίλε Νικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι η Ελλάδα ήταν σε θέση να έχει πλεόνασμα για λειτουργικά έξοδα όταν κάθε χρόνο πολλά εκατομμύρια € χάνονταν σε δαπάνες; Νομίζω ότι οι δαπάνες ήταν ορατές. Οι εξαγωγές από το 1980 έπεσαν στο 0 και με τις πολιτικές του Α.Παπαντρέου μόνο εισάγαμε προϊόντα. Η Ελλάδα δεν είχε ποτέ παραγωγική οικονομία...συνεπώς το έλλειμμα μεγάλωνε. Άρα πού είναι η παρανομία;

Μ' αρέσει που θέλετε να σπουδάσετε και ΑΣΟΕΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top