''Κάντε ησυχία μην ξυπνήσουμε τους Έλληνες!''

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Σρυ κραουλη, δεν ειδα το μηνυμα σου οσο εγραφα, γιαυτο επαναλαμβανονται καποια πραγματα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Τα γράψαμε simultaneously :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
...και στις εκλογές τις επόμενες τι θα ψηφίσουμε; :hmm:
https://www.facebook.com/pages/ΜΑΛΑΚΑΣ/162707473782879 :)
Βασικα πιστεύω ότι όλοι φταίμε για την κατάσταση αυτή όποτε καλά να πάθουμε.
ΟΛΟΙ??? Δεν μπορείς να το γενικεύεις για όλους όταν ανακαλύπτεις ότι εσύ έχεις ένα μερίδιο ευθύνης... :/:
Λέτε να κατέβω και εγώ μπας και κάνω καμία... γνωριμία? :P
Το ότι μπορεί κάποιοι άνθρωποι να κατεβαίνουν χωρίς να γνωρίζουν γιατί το κάνουν, και να το κάνουν για πλάκα ή για γνωριμία, δεν σημαίνει ότι αυτό κάνει και η πλειονότητα των ανθρώπων.:hmm:
το'χω ξαναπει...είμαστε Ελληνες ...αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά μας από τους υπόλοιπους λαούς ..ότι προβληματίζομαστε και αυτό είναι μια κληρονομιά από τους αρχαίους ...δεν τα δεχόμαστε όλα παθητικά για αυτό και διαφέρουμε από το κάθε αμερικανάκι που πάει στο πόλεμο επειδη του το λέει ο Μπους και ο εκάστοτε αρχηγός...
Να,τέτοιες βλακειούλες να μη λέγανε και στη συνέλευση και δε θα υπήρχε τόση απαξίωση.
Όντως... να λείπουν οι υποκειμενισμοί που δεν βαράνε κανέναν ρόλο...:/:

Χάρη,Γιάννη κτλπ δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι αλλά :

1.Κάλλιο αργά παρά ποτε
2.Δείτε το debtocracy στο youtube και θα καταλάβετε πολλά !
3.Όλα αλλάζουν...θέληση,επανάσταση,αλληλεγγύη,συλλογικότητα και ομοψυχία θέλει!
4.Δεν χρωστάμε....αυτοί μας έκαναν να χρωστάμε...δεν μας ρωτούσαν για τίποτα...ούτε κάν μας το έλεγαν!
Συμφωνα με τους όρους του Αλεξάντερ Σακ,το μεγαλύτερο μέρος του χρέους είναι παράνομο(απεχθές χρέος) άρα και διαγράφεται!
ωραίος:)... αυτό λες? https://vimeo.com/22169758


Προσωπικά συμμετείχα στην συγκέντρωση στην πλατεία ελευθερίας στο ηράκλειο.... Λίγο ειρωνικό που λέγεται πλατεία ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ... Στηρίζω αυτήν την σπάνια κίνηση, που ελπίζω να διαρκέσει και να φέρει αποτελέσματα... όμως σε τέτοια "δικτατορία" που ζούμε, αυτές οι ελπίδες μειώνονται... ΚΑΙ πάλι από το τίποτα καλύτερα αυτή η κινητοποίηση... Ακόμα και αν κάποιοι που συμμετέχουν, συμμετέχουν χωρίς να "καταλαβαίνουν πραγματικά", που ζουν στον κόσμο τους αφού δεν έχουν προβλήματα, και συμμετέχουν λόγω συναισθηματισμών...

Τόση διαφθορά... Ντροπή τους... και η ιστορία δεν θα γράψει τίποτα κακό για αυτούς... :/:

Τέσπα, πάω για ύπνο... Μην τολμήσει να με ξανά ξυπνήσει κάποιος... Όλοι την ώρα μουρμουράτε, κάντε λίγο ησυχία...:whistle:

;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Τόση διαφθορά... Ντροπή τους... και η ιστορία δεν θα γράψει τίποτα κακό για αυτούς... :/:;)

Η συγκεκριμενη ιστορια δεν τελειωσε ακομα, αρα δεν υπαρχουν νικητες προς το παρον για να την γραψουν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Τι στην ευχή γίνεται; Μια χούφτα διαδηλωτές κάθησαν οκλαδόν επί της Λ. Βασιλίσσης Σοφίας και οι βουλευτές (όσοι βρίσκονταν τη στιγμή εκείνη εντός της βουλής) φυγαδεύτηκαν μέσω του Εθνικού κήπου;

Τι στην ευχή γίνεται; Όλες οι εφημερίδες και τα κανάλια υποστηρίζουν τους αγανακτισμένους και δεν αναφέρουν πότε το: "Αλήτες, ρουφιάνοι, δημοσιογράφοι";

Τι στην ευχή γίνεται; Οι εφημερίδες της Τετάρτης έγραφαν για μαζική, ειρηνική διαδήλωση 25.000-30.000 αγανακτισμένων, ενώ την προηγούμενη βραδιά ο τόπος σειόταν από τις φωνές των διαδηλωτών;..

Τί στο διάολο γίνεται; Ο φοιτητικός κόσμος πού είναι αλήθεια; Διαβάζει για την εξεταστική;..:redface:


ΥΓ.
Έρη, έρη, έρη γ**ώ τον Πρεντέρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τι στην ευχή γίνεται; Όλες οι εφημερίδες και τα κανάλια υποστηρίζουν τους αγανακτισμένους και δεν αναφέρουν πότε το: "Αλήτες, ρουφιάνοι, δημοσιογράφοι";

Αυτό το έχω κι εγώ απορία. Δεν έχουν τα κότσια να πουν τα μισά συνθήματα από όσα ακούγονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.

*απο τη συγκεντρωση εξω απο το σπιτι του σημιτη... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Αυτό το έχω κι εγώ απορία. Δεν έχουν τα κότσια να πουν τα μισά συνθήματα από όσα ακούγονται.

Λειτουργούν ως αποσυμπιεστές* της συσσωρευμένης οργής του κόσμου. Δεν αναφέρουν τα πάντα (Σώπα...). Στήνουν δυο-τρείς κάμερες δίνοντας τον λόγο σε ορισμένους πράγματι αγανακτισμένους. Αρθογραφούν παρουσιάζοντας αλήθειες (όσες επιτρέπονται) και ταυτόχρονα λαϊκίζουν ακατάπαυστα.
Δεν θέλουν τους αγανακτισμένους, δυστυχώς όμως για τα αφεντικά τους αυτή την φορά, υπάρχει καθολική αμφισβήτηση, φασκέλωμα... Ακόμη και τα πιο συντηρητικά τμήματα των πολιτών αμφισβητούν.



Αλλά το ζήτημα, όπως λέει κι ο θείος μου (3 Msc, 2 PhD, 1 Post-PhD), είναι να μην φτάσουμε σε ακρότητες, του τύπου: άμεση δημοκρατία, αυτοοργάνωση, αυτοδιαχείρηση! Μακριά από μας τέτοιο κακό. Ως γνωστόν: Η σημερινή πολυπλόκοτητα της κοινωνίας καθιστά αδύνατη την εμφάνιση της άμεσης δημοκρατίας!

*δεν ξέρω αν είναι καταλληλότερη λέξη, τέλος πάντων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
απο αυτά που είπε που βρίσκεις το λάθος?
.........................

Διαφωνώ στ΄ότι ο εργοστασιάρχης ή όποιος εργοδότης πληρώνει τους φόρους του ( ! ), τις ασφαλιστικές εισφορές (τα ταμεία θα ήταν σε καλύτερη κατάσταση * & οι εργαζόμενοι θα είχαν τα ένσημά τους όπως είναι το σωστό), κ.ο.κ.. Ο επιχειρηματίας (και εννοώ τους μεγάλους όχι βιοτέχνες και μικρομεσαίους που "στενάζουν κάτω από το ζυγό" των φόρων και των εξόδων) σπάνια πληρώνει μόνο εισπράττει και αν οι εισπράξεις του δεν είναι πολλές παίρνει το "μαγαζάκι" του και το πάει στα Σκόπια, στη Βουλγαρία, κ.λ.π. Ο εργαζόμενος όμως δεν μπορεί να γλυτώσει και πληρώνει ,πληρώνει, πληρώνει .............. χωρίς αντίκρυσμα στο τέλος!

* (και εδώ πρέπει να αναφέρω και τη λάθος διαχείριση των αποθεματικών των ταμείων (μέχρι και στο χρηματιστήριο τα "έπαιξαν") από τις κυβερνήσεις των τελευταίων 40 χρόνων και τα έφτασαν εδώ που τα έφτασαν, αλλά αυτό το θέμα πάει αλλού απλά το αναφέρω για συμπληρωθεί το σκηνικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,277 μηνύματα.
Αλλά το ζήτημα, όπως λέει κι ο θείος μου (3 Msc, 2 PhD, 1 Post-PhD), είναι να μην φτάσουμε σε ακρότητες, του τύπου: άμεση δημοκρατία, αυτοοργάνωση, αυτοδιαχείρηση! Μακριά από μας τέτοιο κακό. Ως γνωστόν: Η σημερινή πολυπλόκοτητα της κοινωνίας καθιστά αδύνατη την εμφάνιση της άμεσης δημοκρατίας!


Είναι ακρότητα η άμεση δημοκρατία και η αυτοοργάνωση?Για ποιο λόγο?
Η μορφή της άμεσης δημοκρατίας καθιστάται δύσκολη να εφαρμοστεί στις μέρες μας , αλλά όχι αδύνατη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
Τί στο διάολο γίνεται; Ο φοιτητικός κόσμος πού είναι αλήθεια; Διαβάζει για την εξεταστική;..:redface:

Θέλουμε να πάρουμε και κανένα πτυχίο καμιά φορά...γιατί δυστυχώς οι καθηγητές Πανεπιστημίου σαν εκείνους που βρέθηκαν στην ομιλία του Μίκη, δεν χαρίζουν βαθμούς ούτε περνάνε κόσμο στην εξεταστική! Δεν θέλουμε να γεράσουμε φοιτητές. Η ζωή έχει και άλλα πράγματα καλύτερα από τις Πανεπιστημιακές σπουδές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Είναι ακρότητα η άμεση δημοκρατία και η αυτοοργάνωση?Για ποιο λόγο?

Ας πω έναν απλό και σημαντικό λόγο, από τους πολλούς.Άμεση δημοκρατία, είχαμε(λέμε τώρα) στην αρχαία Αθήνα.Το ξέρεις ότι σε κάθε συνέλευση σκοτώνονταν κυριολεκτικά, ο ένας με τον άλλο?Διάλεξε εσύ τι σου αρέσει περισσότερο.Και φυσικά αυτός είναι ο πιο χειροπιαστός λόγος, μπορώ να σου απαριθμήσω κι άλλους.


Κι επειδή φίλε μου βλέπω ότι είσαι και Αλυκείου, σε προτρέπω να σκεφτείς τη φάση με τους δύο πολιτικούς στο μάθημα των αρχαίων.Εκεί που καταδικάζουν έναν σε θάνατο με...δόλια μέσα.Εκεί θα καταλάβεις τι σκατά είναι και η άμεση δημοκρατία.Δε ξέρω αν σε κατατόπισα, αν το βρω αργότερα θα κάνω εντιτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,277 μηνύματα.
Ας πω έναν απλό και σημαντικό λόγο, από τους πολλούς.Άμεση δημοκρατία, είχαμε(λέμε τώρα) στην αρχαία Αθήνα.Το ξέρεις ότι σε κάθε συνέλευση σκοτώνονταν κυριολεκτικά, ο ένας με τον άλλο?Διάλεξε εσύ τι σου αρέσει περισσότερο.Και φυσικά αυτός είναι ο πιο χειροπιαστός λόγος, μπορώ να σου απαριθμήσω κι άλλους.


Κι επειδή φίλε μου βλέπω ότι είσαι και Αλυκείου, σε προτρέπω να σκεφτείς τη φάση με τους δύο πολιτικούς στο μάθημα των αρχαίων.Εκεί που καταδικάζουν έναν σε θάνατο με...δόλια μέσα.Εκεί θα καταλάβεις τι σκατά είναι και η άμεση δημοκρατία.Δε ξέρω αν σε κατατόπισα, αν το βρω αργότερα θα κάνω εντιτ.

Καλά εννοείται πως η άμεση δημοκρατία δε μπορεί να εφαρμοστεί όπως και στην Αρχαία Ελλάδα.Τότε είχαμε να κάνουμε με μια πόλη κράτος και τώρα με μια ολόκληρη Ελλάδα.Όμως , η Ελλάδα μπορεί να χωριστεί σε περιφέρειες , με κάποιον που θα συντονίζει τις συνελεύσεις κλπ.Τώρα με το κίνημα των αγανακτισμένων γίνονται αμεσοδημοκρατικές συνελεύσεις , άρα γιατί να μη μπορούμε να τα καταφέρουμε?Σε προηγούμενα ποστς είχαμε κάνει αναφορά στην άμεση δημοκρατία της Ελβετίας και απ' ότι φαίνεται έχει πετύχει.


Δεν έχει σχέση αυτό που μου λες με την άμεση δημοκρατία.Για τη δίκη του Θηραμένη πρέπει να λες , αλλά αυτό έγινε ύστερα απ' την ήττα των Αθηναίων και το πολίτευμα στην Αθήνα είχε γίνει ολιγαρχικό (Τριάκοντα τύραννοι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Καλά εννοείται πως η άμεση δημοκρατία δε μπορεί να εφαρμοστεί όπως και στην Αρχαία Ελλάδα.Τότε είχαμε να κάνουμε με μια πόλη κράτος και τώρα με μια ολόκληρη Ελλάδα.Όμως , η Ελλάδα μπορεί να χωριστεί σε περιφέρειες , με κάποιον που θα συντονίζει τις συνελεύσεις κλπ.Τώρα με το κίνημα των αγανακτισμένων γίνονται αμεσοδημοκρατικές συνελεύσεις , άρα γιατί να μη μπορούμε να τα καταφέρουμε?Σε προηγούμενα ποστς είχαμε κάνει αναφορά στην άμεση δημοκρατία της Ελβετίας και απ' ότι φαίνεται έχει πετύχει.


Δεν έχει σχέση αυτό που μου λες με την άμεση δημοκρατία.Για τη δίκη του Θηραμένη πρέπει να λες , αλλά αυτό έγινε ύστερα απ' την ήττα των Αθηναίων και το πολίτευμα στην Αθήνα είχε γίνει ολιγαρχικό (Τριάκοντα τύραννοι).

Τα απ'αυτά μου άμεση δημοκρατία έχουν οι Ελβετοί.


Στην αρχή λες ότι η άμεση δημοκρατία δε μπορεί να εφαρμοστεί, και στη συνέχεια λες "γιατί να μη μπορούμε να τα καταφέρουμε".Τι εννοεί ο ποιητής? :P


Ον-τόπικ:
Εγώ νομίζω πως πάτε εκεί, δήθεν σαν ακομμάτιστος όχλος,και σας φουσκώνουν τα μυαλά με αερολογίες και μαλακοθεωρίες της επανάστασης.Αυτό που γίνεται με τους αγανακτισμένους είναι το πανηγύρι της χρονιάς, να το θυμάσαι αυτό.
Όχι ότι δε καταλαβαίνω αυτούς που έχουν λόγους για να πάνε να κράξουν, όμως όμως όταν βλέπω στο κάθε μπλογκ "ΑΚΟΜΜΑΤΙΣΤΑ", "ΠΑΡΑΑΚΟΜΜΑΤΙΣΤΑ", "ΞΥΣ ΤΑ ΤΕΤΟΙΑ Σ ΑΚΟΜΜΑΤΙΣΤΑ!", ε τότε για μένα αγανακτισμένοι=κουκλοθέατρο.Απλά ρίξτε μια ματιά στο ποιοι (εκτός του Μίκη, τον οποίο ήδη αναφέρατε όπως είδα), πήγαν στις συγκεντρώσεις των αγανακτισμένων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Παίρνοντας υπόψιν την προσωπική σου άποψη, εγώ θα έγειρα στο "I find it useless". Το χτίσιμο καλύτερης κοινωνίας το βλέπεις εσύ. Οι μισοί "σοβαροί" εκεί σκέφτονται τον εαυτό τους γιατί έτσι έχουν συνηθίσει να κάνουν.
και ναι θα το ξαναπώ γιατί αξίζει να αποκατασταθεί η αλήθεια ...και που το ξέρεις εσύ ρε φίλε ότι όλοι αυτοί το κάνουν για ιδιοτελείς σκοπούς...εμένα δεν μου φαίνεται λογικό να χάνει μέρες από τη ζωή του για να προσπάθήσει να κερδίσει κάτι μόνο για υατόν με αυτό τον τρόπο ...αν θες να κερδίσεις κάτι για παρτι σου το κάνεις και μόνος ...παιδιά μην ακυρώνετε τον αγώνα τους έτσι αβασάνιστα είναι άδικο...και βέβαι μην κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια !!!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,277 μηνύματα.
Τα απ'αυτά μου άμεση δημοκρατία έχουν οι Ελβετοί.

Ναι , μόνο που δε βρίσκονται στα δικά μας χάλια.

Στην αρχή λες ότι η άμεση δημοκρατία δε μπορεί να εφαρμοστεί, και στη συνέχεια λες "γιατί να μη μπορούμε να τα καταφέρουμε".Τι εννοεί ο ποιητής? :P

Δεν είπα ότι δε μπορεί να εφαρμοστεί η άμεση δημοκρατία.Είπα ότι δε μπορεί να εφαρμοστεί με τη μορφή που είχε στην αρχαία Ελλάδα.

Ον-τόπικ:
Εγώ νομίζω πως πάτε εκεί, δήθεν σαν ακομμάτιστος όχλος,και σας φουσκώνουν τα μυαλά με αερολογίες και μαλακοθεωρίες της επανάστασης.Αυτό που γίνεται με τους αγανακτισμένους είναι το πανηγύρι της χρονιάς, να το θυμάσαι αυτό.
Όχι ότι δε καταλαβαίνω αυτούς που έχουν λόγους για να πάνε να κράξουν, όμως όμως όταν βλέπω στο κάθε μπλογκ "ΑΚΟΜΜΑΤΙΣΤΑ", "ΠΑΡΑΑΚΟΜΜΑΤΙΣΤΑ", "ΞΥΣ ΤΑ ΤΕΤΟΙΑ Σ ΑΚΟΜΜΑΤΙΣΤΑ!", ε τότε για μένα αγανακτισμένοι=κουκλοθέατρο.Απλά ρίξτε μια ματιά στο ποιοι (εκτός του Μίκη, τον οποίο ήδη αναφέρατε όπως είδα), πήγαν στις συγκεντρώσεις των αγανακτισμένων.

Δηλαδή θεωρείς ότι κάποιος ΄που πάει κάθε απόγευμα , πάει για το πανηγύρι?Επειδή δεν έχει κάτι άλλο να κάνει?Για να σκοτώσει τον ελεύθερό του χρόνο?Απ'τα λεγόμενα σου μου φαίνεται ότι μάλλον δεν έχεις παρευρεθεί σε κάποια πλατεία που γίνονται οι συγκεντρώσεις..
Μπορεί να εξελιχθεί θετικά αυτό το κίνημα , μην το κατηγορείς.Θα προτιμούσες να κάθονται όλοι στο σπίτι τους μη αντιδρώντας ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Καιρός ήτανε. Τώρα είναι ώρα εκτός από αγανακτισμένοι να γίνουμε αντιφρονούντες και στη συνέχεια αντικαθεστωτικοί. Ποτέ δεν είναι αργά για Επανάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καιρός ήτανε. Τώρα είναι ώρα εκτός από αγανακτισμένοι να γίνουμε αντιφρονούντες και στη συνέχεια αντικαθεστωτικοί. Ποτέ δεν είναι αργά για Επανάσταση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.

Μπορεί να εξελιχθεί θετικά αυτό το κίνημα , μην το κατηγορείς.Θα προτιμούσες να κάθονται όλοι στο σπίτι τους μη αντιδρώντας ?

Απλά στις μέρες μας, η αντίδραση έγινε πολύ καθυστερημένα και με πολύ "φιέστα". Δηλαδή, διαφημίζεται πολύ και αποτελεί στοιχείο αυτοπροβολής του κάθε ανθρώπου. Σημείο μιας χαμένης προσωπικότητας. Όποιος λέει ότι συμμετέχει, αμέσως ανεβαίνει στα μάτια της κοινωνίας. Ο σκοπός είναι η συμμετοχή και όχι ο προβληματισμός για την αυριανή μέρα. Αγανακτούμε και λοιπόν; Κουράστηκα να ακούω διαπιστώσεις για το τι έκαναν και κάνουν οι πολιτικοί μας,...κτλ. Δυστυχώς ο τύπος ακόμη κατευθύνεται και θα κατευθύνει τον όχλο. Ο πιος σκληρός αντίπαλος δεν είναι η πολιτική σκηνή αλλά ο τύπος. Ο τύπος διαμορφώνει συνειδήσεις και "ταμπέλες". Ο τύπος ελέγχει την κοινωνία ρυθμίζοντας τις κοινωνικές νόρμες. Θα ήθελα να ακούσω σαφή μέτρα ανάκαμψης της Ελλάδας από το 2012 και μετά. Θα ήθελα να ακούσω ρεαλιστικές προτάσεις αύξησης της εργασίας με νέες θέσεις εργασίας και ένα νέο ζωντάνεμα της αγοράς. Η αγορά πεθαίνει και μεις μιλάμε για...αμεσοδημοκρατία της Ελβετίας! Ξεχνάτε όμως ότι η Ελβετία ποτέ δεν έχει μπει σε πολεμική ή πολιτικά ασταθή κατάσταση. Σημειώστε ότι έχει και τις μεγαλύτερες τράπεζες με μαύρο χρήμα σε ράβδους χρυσού πολλών ανθρώπων της μαφίας (Ρώσικης, Ελληνικής, Ιταλικής...κτλ). Δεν είναι τυχαίο που πάνε οι μεγαλύτεροι "επιχειρηματίες" για ξεκούραση με κοπέλες σε ξενοδοχεία πληρώνουν και 400.000 € τη μέρα.

Το πρόβλημα είναι ότι ο κόσμος όταν έτρωγε το κουτόχορτο από το 1981 και μετά δεν αντέδρασε ποτέ, γιατί πολύ απλά γίνονταν λανθασμένοι διορισμοί στο δημόσιο με μισθούς από διάφορα υψηλότοκα δάνεια της Ελλάδας. Ούτε και τώρα θα αντιδρούσε, αν οι Ισπανοί δεν έλεγαν αυτήν την μαλακία. Αγώνες μέσω facebook τους θεωρώ ...αγώνες εκ του ασφαλούς. Συνήθως η Ιστορία δείχνει ότι σε στιγμές πραγματικής απόγνωσης που υπάρχει συσσωρευμένη τρέλα και αγανάκτιση η οργή και ο ξεσηκωμός του κόσμου είναι αυθόρμητος και μαζικός...και ο κόσμος δεν κάθεται να κάνει πηγαδάκια γνωριμίας διαμέσου οικονομικής φιλοσοφίας. ;) Σαν λαός έχουμε μάθει να φωνάζουμε κατόπιν εορτής. Ποτέ δεν φωνάζουμε στα λανθασμένα θεμέλια. :P Κρίμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Βασικά θα φανούμε συνεχιστές αυτών που έζησαν εδώ πριν 2000 χρόνια μόνο αν δημιουργήσουμε ένα νέο τρόπο οικονομικής και πολιτικής διακυβέρνησης, κι αυτός σίγουρα δε θα είναι δημοκρατία. Είναι πολλοί για να ακουστούν όλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top