''Κάντε ησυχία μην ξυπνήσουμε τους Έλληνες!''

gime

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
...και στις εκλογές τις επόμενες τι θα ψηφίσουμε; :hmm:

Δύσκολη απάντηση. Εγώ δεν την έχω. Γι αυτό θεωρώ ευτυχές το γεγονός ότι με όποια αφορμή βγήκαμε από το καβούκι μας και πλέον μιλάμε ανοιχτά για αυτά που μας απασχολούν. Μπορεί μέσα από αυτές τις συγκεντρώσεις να βρούμε και κάποιες απαντήσεις για το μέλλον, ένα φως στο τούνελ. Πάντως σίγουρα μέσα από το σπίτι μας κλεισμένοι στις σκέψεις μας, στην κατάθλιψή μας ή στην αδράνειά μας δε θα κάνουμε τίποτε... Γι αυτό είμαστε κάτω 8 ημέρες, γι αυτό ελπίζω να είμαστε και τις επόμενες ημέρες, να γίνουμε περισσότεροι, εκατομμύρια αν είναι δυνατό. Να μας νιώσουν και ίσως να μας υπολογίσουν λίγο. Και να πάρουμε κουράγιο ο ένας από τον άλλο γιατί έχουμε αγώνα μπροστά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Αν δε λιντσάρουν οι άνεργοι και οι υπερφορολογημένοι μέχρι θανάτου, έλα να μας πεις την εμπειρία σου.

Και οι γονείς μου σκληρά υπερφορολογημένοι είναι, αλλά δεν κάνουν έτσι. :P Λίγο μέτρο δεν βλάπτει. Μας έπιασε το ψευτοπατριωτικό ύφος επειδή είπαν μια βλακεία οι Ισπανοί ενώ κάθε χρόνο συμβάλλουμε με κάθε τρόπο όλοι μας στην φθορά της χώρας μας (βλ. πολιτικές επιλογές στις εκλογές,...κτλ). Αντιθέτως οι γονείς μου κοιτάνε πως θα δημιουργήσουν μέσω της δουλειάς τους. Τους γεμίζει αυτό που κάνουν. Μήπως κάποιοι που φωνάζουν και πήραν τους δρόμους με τις κατσαρόλες ανά χείρας, έχουν λερωμένη την φωλιά τους; Εξάλλου σε μια χώρα 10.700.000 και να γίνει η χρεωκοπία και Αργεντινή να γίνει η Ελλάδα,...κτλ αποκλείεται και τα 10.700.000 να φτωχύνουν. Με απλά μαθηματικά, θα φτωχύνει εκείνο το μέρος του πληθυσμού που ζούσε με ψεύτικα χρήματα και υποθηκευμένη όλη την περιουσία του στις τράπεζες. Μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι συμπατριώτες μας είναι στο κόκκινο λόγω υπερδανεισμού από τις τράπεζες για προσωπικούς καταναλωτικούς σκοπούς. Αυτοί που έμαθαν τόσα χρόνια στο...φακελάκι και στα κεκτημένα επιδόματα των επιδομάτων τους. Που οι περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι είναι απόφοιτοι γυμνασίου και πληρώνονται με περισσότερα λεφτά από ένα πτυχιούχο Πανεπιστημίου. Όσοι δεν έκαναν καλή διαχείρηση στα δημοσιονομικά του σπιτιού τους καλό είναι να μην κλαίγονται και να μην ζητάνε τα ρέστα από τους άλλους. Κάποια στιγμή κάποιοι θα πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους για τις επιλογές τους. Η Ελλάδα είναι μια φτωχή χώρα με πλούσιους πολίτες. Πηγαίνετε να δείτε πως ζουν οι πολίτες άλλων Ευρωπαϊκών χωρών...

Άρα gime, σαν χώρα αμφισβητούμε το δημοκρατικό πολίτευμα ακυρώνοντας την σημασία των εκλογών για πολιτική αλλαγή. Στην θέση μιας δημοκρατίας στον σημερινό κόσμο οικονομικών συμφερόντων, ποιο πολίτευμα θα μπορούσε να σταθεί; Η Ελλάδα έχει την δύναμη να υψώσει φωνή σε εκείνους που της δίνουν "ζωή" (και εννοώ τις οικονομικά ισχυρές χώρες); Μην τρέφουμε αυταπάτες. Δεν ζούμε στην εποχή του Μ.Αλεξάνδρου ή του Βυζαντίου του Κ.Πορφυρογέννητου Ζ' όπου σαν πολιτική εθνότητα ήμασταν "ισχυροί". Ζούμε απομονωμένοι από τις διεθνείς εξελίξεις, χωμένοι στην μιζέρια μας. Είμαστε μια μικρή και πολύ φτωχή χώρα με φιλοδοξίες ζάμπλουτων. Περιμένουμε κάποιο θάμα, μπας και έχουμε κανένα ξεροκόματο για αύριο...Από χέρι που δεν μπορείς να το δαγκώσεις, φίλησέ το. Θα είναι οδυνηρές οι συνέπειες ένας λαός σαν τους Έλληνες να διαλύσει το σημερινό πολίτευμα και να κάνει αποτυχημένες "δοκιμές" όπως έκαναν άλλοι λαοί όπως Κινέζοι, Ρώσοι,...Ας μην πληρώσουμε με αίμα αθώων τις ρομαντικές αοριστολογίες "έξω το ΔΝΤ-έξω από το €-μας χρωστάνε οι δανειστές" κάποιων εξασφαλισμένων ονειροπόλων, όπου στα δύσκολα θα την κάνουν για να σώσουν το τομάρι τους, αφήνοντας τον λαό σε εμφύλιο σπαραγμό. Δεν θα ήθελα το 2060 να ζω σε μια φασιστική αριστερά ή δεξιά. Το επόμενο μονοπάτι από την δημοκρατία του σήμερα, είναι κάτι που δεν το έχουμε ζήσει εμείς η νέα γενιά και καλό θα ήταν να μην το ζήσουμε. Καλύτερη η φτώχεια και η ανθρωπιά από έναν φασισμό ελπίδας και οραμάτων...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Και οι γονείς μου σκληρά υπερφορολογημένοι είναι, αλλά δεν κάνουν έτσι. :P Λίγο μέτρο δεν βλάπτει. Μας έπιασε το ψευτοπατριωτικό ύφος επειδή είπαν μια βλακεία οι Ισπανοί ενώ κάθε χρόνο συμβάλλουμε με κάθε τρόπο όλοι μας στην φθορά της χώρας μας (βλ. πολιτικές επιλογές στις εκλογές,...κτλ). Αντιθέτως οι γονείς μου κοιτάνε πως θα δημιουργήσουν μέσω της δουλειάς τους. Τους γεμίζει αυτό που κάνουν. Μήπως κάποιοι που φωνάζουν και πήραν τους δρόμους με τις κατσαρόλες ανά χείρας, έχουν λερωμένη την φωλιά τους; Εξάλλου σε μια χώρα 10.700.000 και να γίνει η χρεωκοπία και Αργεντινή να γίνει η Ελλάδα,...κτλ αποκλείεται και τα 10.700.000 να φτωχύνουν. Με απλά μαθηματικά, θα φτωχύνει εκείνο το μέρος του πληθυσμού που ζούσε με ψεύτικα χρήματα και υποθηκευμένη όλη την περιουσία του στις τράπεζες. Μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι συμπατριώτες μας είναι στο κόκκινο λόγω υπερδανεισμού από τις τράπεζες για προσωπικούς καταναλωτικούς σκοπούς. Αυτοί που έμαθαν τόσα χρόνια στο...φακελάκι και στα κεκτημένα επιδόματα των επιδομάτων τους. Που οι περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι είναι απόφοιτοι γυμνασίου και πληρώνονται με περισσότερα λεφτά από ένα πτυχιούχο Πανεπιστημίου. Όσοι δεν έκαναν καλή διαχείρηση στα δημοσιονομικά του σπιτιού τους καλό είναι να μην κλαίγονται και να μην ζητάνε τα ρέστα από τους άλλους. Κάποια στιγμή κάποιοι θα πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους για τις επιλογές τους. Η Ελλάδα είναι μια φτωχή χώρα με πλούσιους πολίτες. Πηγαίνετε να δείτε πως ζουν οι πολίτες άλλων Ευρωπαϊκών χωρών...


Μιλάς χωρίς να ξέρεις. Προσωπικά τουλάχιστον που μπορώ να μιλήσω, σε διαβεβαιώ πως η οικογένειά μου δεν είχε ποτέ ιστορίες με δανεισμούς και ψεύτικα χρήματα. Την κρίση και το ΔΝΤ ωστόσο μια χαρά τα νιώσαμε. Δεν είναι όλοι όπως περιγράφεις, έλεος πια με αυτό το μηδενισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
...και στις εκλογές τις επόμενες τι θα ψηφίσουμε; :hmm:

Αφού δε σε εκφράζει κανένα κόμμα,γιατί δε φτιάχνεις ένα δικό σου?Δημοκρατία έχουμε.Βρες άλλους 6 και ξεκίνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Παιδες ειναι αληθεια πως οι περισσοτεροι εχουν κατεβει συνατγμα με μασκας του v?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gime

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Και οι γονείς μου σκληρά υπερφορολογημένοι είναι, αλλά δεν κάνουν έτσι. :P Λίγο μέτρο δεν βλάπτει. Μας έπιασε το ψευτοπατριωτικό ύφος επειδή είπαν μια βλακεία οι Ισπανοί ενώ κάθε χρόνο συμβάλλουμε με κάθε τρόπο όλοι μας στην φθορά της χώρας μας (βλ. πολιτικές επιλογές στις εκλογές,...κτλ). Αντιθέτως οι γονείς μου κοιτάνε πως θα δημιουργήσουν μέσω της δουλειάς τους. Τους γεμίζει αυτό που κάνουν. Μήπως κάποιοι που φωνάζουν και πήραν τους δρόμους με τις κατσαρόλες ανά χείρας, έχουν λερωμένη την φωλιά τους; Εξάλλου σε μια χώρα 10.700.000 και να γίνει η χρεωκοπία και Αργεντινή να γίνει η Ελλάδα,...κτλ αποκλείεται και τα 10.700.000 να φτωχύνουν. Με απλά μαθηματικά, θα φτωχύνει εκείνο το μέρος του πληθυσμού που ζούσε με ψεύτικα χρήματα και υποθηκευμένη όλη την περιουσία του στις τράπεζες. Μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι συμπατριώτες μας είναι στο κόκκινο λόγω υπερδανεισμού από τις τράπεζες για προσωπικούς καταναλωτικούς σκοπούς. Αυτοί που έμαθαν τόσα χρόνια στο...φακελάκι και στα κεκτημένα επιδόματα των επιδομάτων τους. Που οι περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι είναι απόφοιτοι γυμνασίου και πληρώνονται με περισσότερα λεφτά από ένα πτυχιούχο Πανεπιστημίου. Όσοι δεν έκαναν καλή διαχείρηση στα δημοσιονομικά του σπιτιού τους καλό είναι να μην κλαίγονται και να μην ζητάνε τα ρέστα από τους άλλους. Κάποια στιγμή κάποιοι θα πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους για τις επιλογές τους. Η Ελλάδα είναι μια φτωχή χώρα με πλούσιους πολίτες. Πηγαίνετε να δείτε πως ζουν οι πολίτες άλλων Ευρωπαϊκών χωρών...

Ακούγεσαι πολύ σκληρός, μάλλον γιατί δεν έχεις δουλέψει ακόμα ( δεν το ξέρω το κρίνω απλά από τη φοιτητική σου ιδιότητα άρα και τη μικρή σου ηλικία) για να καταλάβεις τι σημαίνει ανεργία. Και ναι είπαμε ότι όλοι έχουμε κάνει λάθη, δε ψηφίσαμε σωστά ( αν και θα ήθελα κάποιος να μου πει ποιο θα ήταν το σωστό αφού το σύστημα προμόταρε τον δικομματισμό εδώ και εκατό χρόνια, ποια άλλη επιλογή είχαμε, τις δοκιμάσαμε όλες αν δε με απατά η μνήμη μου), ναι παραμυθιαστήκαμε, δανειστήκαμε, μπήκαμε στο τριπάκι του lifestyle και του νεοπλουτισμού που εντιέχνως μας πούλησαν όλα τα προηγούμενα χρόνια γι'αυτό και επειδή αναλογιζόμαστε τις ευθύνες μας εδώ και ένα χρόνο πληρώνουμε χωρίς να μιλάμε. Απλά ο κόμπος έφτασε στο χτένι... Επειδή δεν ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων που πλούτισαν ή φοροδιέφυγαν δικαιούμαι να διαμαρτύρομαι για τη ζωή μου που έχει πάρει την κατηφόρα. Μαζί με μένα και κάποιες χιλιάδες ανθρώπων. Γι αυτό πιστεύουμε στην δημοκρατία. Εσύ μπορείς να καθήσεις στο σπίτι σου, να τελειώσεις τις σπουδές σου και να ακολουθήσεις το παράδειγμα των γονιών σου. Απλά υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι που κάνουν ακριβώς τα ίδια με τους γονείς σου, δουλεύουν σε κάτι που τους αρέσει, προσφέρουν, φορολογούνται αρκετά αυστηρά αλλά δε θέλουν να ευτελιστεί άλλο η ζωή τους και η αξιοπρέπεια τους. Αυτή είναι η διαφορά μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Παιδες ειναι αληθεια πως οι περισσοτεροι εχουν κατεβει συνατγμα με μασκας του v?

Μούφα το κόβω.Αν σ'ενδιαφέρει,πήγαινε to see for yourself και πες μας.Στη Θεσσαλονίκη πάντως δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Σε μια εποχή κρίσης αξιών, ήθους, νοοτροπίας,...κτλ μας λείπει η δημιουργικότητα. Αυτή θα μας σώσει από τον πάτο! Ίσως τώρα να μου βάζετε -1,-2...και να με βρίζετε με τα χειρότερα λόγια από μέσα σας. Ίσως και να μισείτε ή να θέλετε να με χτυπήσετε (κλασική Ελληνική συμπεριφορά τραμπουκισμού όταν υπάρχει διαλογική διαφωνία). Θα λυπηθώ όμως μετά από χρόνια αν βγω αληθινός όχι μόνο εγώ αλλά και άλλα άτομα φοιτητές, μέλη του φόρουμ, επιστήμονες, κάποιο μέρος της κοινωνίας μας,...κτλ που επισημαίνουν μια διαφορετική άποψη. Ο κουτοεγωϊσμός είναι η αρχή του τέλους για το Ελληνικό κράτος ως πολιτισμικό κύτταρο και ως φορέας ιδεών. Θεωρούμε βλάκα ή χαζόν όποιον δεν συμφωνεί μαζί μας. Θεωρούμε φασίστα όποιον θέλει να σκέφτεται κάπως διαφορετικά. Θέλουμε όλοι να ανήκουμε στο ίδιο μαντρί. Συνεπώς για ποια δημοκρατία μιλάτε; Οι πόρτες είναι ανοιχτές...να δημιουργήσετε μέχρι και φασισμό! Στο χέρι σας είναι. Στην δημοκρατία όλα επιτρέπονται. Μπορείτε να φτιάξετε ότι θέλετε. Ζήστε το σήμερα, κάνετε τις επαναστάσεις σας, φαγωθείτε, επιστρέψτε στην μιζέρια σας. Μια κλασική Ελληνική πορεία 180 χρόνων. Το ίδιο σενάριο με αλλαγμένα τα πρόσωπα. Απλά δεν θα ξέρω τι να πω στα παιδιά μου αν με ρωτήσουν ποτέ, γιατί διαλύσαμε την δημοκρατία...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Man,δεν απαντάς σε κανέναν συγκεκριμένα και απλά γράφεις σεντόνια παραληρηματικού ύφους,saying the same over & over again σαν κασέτα,filled with despair,χωρίς όμως να καταλήγεις σε κάποιο συμπέρασμα.Έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Να απαντήσετε εσείς που μιλάτε με επιχειρήματα αριστερού λαϊκισμού και με αγγλοελληνικές λέξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜαθητήςΕΠΑΛ

Νεοφερμένος

Ο ΜαθητήςΕΠΑΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Να απαντήσετε εσείς που μιλάτε με επιχειρήματα αριστερού λαϊκισμού και με αγγλοελληνικές λέξεις...

Κατ'αρχάς be a man και απάντα μου συγκεκριμένα και άσε τις δήθεν ειρωνικές γενικολογίες.Μου φαίνεται dude πως απλά βγάζεις κόμπλεξ,για λόγους που δεν μπορώ να γνωρίζω,ελπίζω να βγω λάθος.Έχω ξεκαθαρίσει πολλάκις ότι είμαι δίγλωσσος και μιας και είμαστε informal forum με βολεύει να γράφω στη γλώσσα που μου έρχεται πρώτα.Όσο για το τι προτείνω,τα έχω δηλώσει σαφήνεια πολλές φορές (ανεξάρτητα αν ο καθένας διαφωνεί ή συμφωνεί μαζί μου,ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι έχω το αλάθητο) και έχω διαχωρίσει τη θέση μου απ'την αριστερά.Περί λαϊκισμού,ουδέποτε χρησιμοποίησα συναισθηματισμούς και επικλήσεις στο συναίσθημα,they disgust me.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Μακαρι να συνεχιζουν οι διαδηλωσεις μεχρι αυγουστο...

(Εκτος κι αν βρεθει λυση μεχρι τοτε, τοτε οκ, ακομα καλυτερα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Oh the coincidence, ούτε εσύ κύριε Crowley δεν απαντάς ευθέως σε αυτά που λέει ο nPb.

Απάντα ευθέως σε εμένα τουλάχιστον. Ποιος είναι ο στόχος αυτού του κινήματος? Τι ακριβώς ζητά? Να φύγει η κυβέρνηση που ψήφισε ο λαός (να έρθει ποια?)? Να φύγει το ΔΝΤ?
Επίσης θέλω να μου πεις τι καλό θα βγει από αυτό... καθώς και στις 2 περιπτώσεις βλέπω τα ίδια αρνητικά αποτελέσματα. Πτώχευση και εξαθλίωση.

Μακαρι να συνεχιζουν οι διαδηλωσεις μεχρι αυγουστο...

Εγώ κόβω τους περισσότερους δημόσιους υπάλληλους να είναι στις διακοπές τους και να κάνουν τα μπανάκια τους. Σίγουρα κάποιοι θα συνεχίσουν (συνταξιούχοι κλπ), αλλά θα είναι πολύ λιγότεροι.

Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος. Σε 2 μήνες θα ξέρουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ποιος είναι ο στόχος αυτού του κινήματος? Τι ακριβώς ζητά? Να φύγει η κυβέρνηση που ψήφισε ο λαός (να έρθει ποια?)? Να φύγει το ΔΝΤ?
Επίσης θέλω να μου πεις τι καλό θα βγει από αυτό... καθώς και στις 2 περιπτώσεις βλέπω τα ίδια αρνητικά αποτελέσματα. Πτώχευση και εξαθλίωση.

Από πότε έγινα εκπρόσωπος του κινήματος?Εγώ είπα ότι η στάση μου απέναντι στο κίνημα γέρνει περισσότερο προς το "I rather like it".Πάνω σε αυτό,ξεκαθάρισα τον λόγο,ότι βλέπω τον κόσμο να βλέπει όλο και περισσότερο με καλό μάτι δύο στοιχεία που θεωρώ essential για το χτίσιμο μιας καλύτερης κοινωνίας:την άμεση δημοκρατία και την αυτοδιαχείριση των επιχειρήσεων απ'τους ίδιους τους εργαζομένους.Το γιατί,είναι άλλη κουβέντα,για άλλα threads.Κατά τ'άλλα,πολλά πράγματα με κάνουν σκεπτικιστή απέναντι στο κίνημα,όπως για παράδειγμα τα ατέρμονα loops που γίνονται στις συνελεύσεις (λέει ο Χ ένα point,ο Υ κάτι άλλο σ'ένα τελείως διαφορετικό θέμα,βγαίνει μία και τραγουδάει,ακούγονται συνθήματα και φτου απ'την αρχή),ή ότι το κίνημα δέχεται πολλούς επαίνους απ'τα ΜΜΕ,που δεν το συνηθίζουν,ή ότι πολλοί το βλέπουν ως "πανηγυράκι" και competition ανάμεσα στην Ελλάδα και την Ισπανία & much more.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Επισης "επικινδυνο" ειναι το οτι και οι πολιτικοι προσπαθουν να δειξουν οτι το βλεπουν το κινημα με καλο ματι. Εννοωντας τις δηλωσεις παγκαλου και λοιπων σχετικα με το συμβαν της φυγαδευσης των πολιτικων απο τη βουλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ είπα ότι η στάση μου απέναντι στο κίνημα γέρνει περισσότερο προς το "I rather like it".Πάνω σε αυτό,ξεκαθάρισα τον λόγο,ότι βλέπω τον κόσμο να βλέπει όλο και περισσότερο με καλό μάτι δύο στοιχεία που θεωρώ essential για το χτίσιμο μιας καλύτερης κοινωνίας:την άμεση δημοκρατία και την αυτοδιαχείριση των επιχειρήσεων απ'τους ίδιους τους εργαζομένους.Το γιατί,είναι άλλη κουβέντα,για άλλα threads.Κατά τ'άλλα,πολλά πράγματα με κάνουν σκεπτικιστή απέναντι στο κίνημα,όπως για παράδειγμα τα ατέρμονα loops που γίνονται στις συνελεύσεις (λέει ο Χ ένα point,ο Υ κάτι άλλο σ'ένα τελείως διαφορετικό θέμα,βγαίνει μία και τραγουδάει,ακούγονται συνθήματα και φτου απ'την αρχή),ή ότι το κίνημα δέχεται πολλούς επαίνους απ'τα ΜΜΕ,που δεν το συνηθίζουν,ή ότι πολλοί το βλέπουν ως "πανηγυράκι" και competition ανάμεσα στην Ελλάδα και την Ισπανία & much more.
Παίρνοντας υπόψιν την προσωπική σου άποψη, εγώ θα έγειρα στο "I find it useless". Το χτίσιμο καλύτερης κοινωνίας το βλέπεις εσύ. Οι μισοί "σοβαροί" εκεί σκέφτονται τον εαυτό τους γιατί έτσι έχουν συνηθίσει να κάνουν. Επίσης η αυτοδιαχείριση των επιχειρήσεων δεν νομίζω να αναφέρεται πουθενά, όχι το ότι θα ήταν εύκολο να ξεφύγουμε από το καπιταλιστικό σύστημα. Αρνητικά ανέφερες από μόνος σου. Για αυτούς αλλά και άλλους λόγους εγώ δεν υποστηρίζω το κίνημα. Όχι σε αυτήν την φάση του τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Παίρνοντας υπόψιν την προσωπική σου άποψη, εγώ θα έγειρα στο "I find it useless". Το χτίσιμο καλύτερης κοινωνίας το βλέπεις εσύ. Οι μισοί "σοβαροί" εκεί σκέφτονται τον εαυτό τους γιατί έτσι έχουν συνηθίσει να κάνουν. Επίσης η αυτοδιαχείριση των επιχειρήσεων δεν νομίζω να αναφέρεται πουθενά, όχι το ότι θα ήταν εύκολο να ξεφύγουμε από το καπιταλιστικό σύστημα. Αρνητικά ανέφερες από μόνος σου. Για αυτούς αλλά και άλλους λόγους εγώ δεν υποστηρίζω το κίνημα. Όχι σε αυτήν την φάση του τουλάχιστον.

Θα έλεγα ότι οι περισσότεροι που συμμετέχουν στις συνελεύσεις πλέον συνειδητοποιούν ότι δεν γίνεται να έχουμε ατομική πρόοδο αν παράλληλα δεν υπάρχει και κοινωνική ευημερία.Σχετικά με την αυτοδιαχείριση της παραγωγής,στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον παίζει πολύ σαν ιδέα,προχθές που μια κοπέλα ανακοίνωσε την κατάληψη τη διοίκηση κάποιων επιχειρήσεων απ'τους εργαζομένους τους έγινε χαμός στο κοινό.Προφανώς και υπάρχουν αρνητικά & there's stuff I haven't even mentioned.Αλλά πολλά κινήματα ξεκινάνε "μουδιασμένα" και αυτό το κίνημα φαίνεται να εκφράζει μεγάλη μερίδα του κοινού και φαίνεται πολύ φρέσκο.Υπάρχει παλμός και μαζικότητα σ'αυτό το κίνημα,οπότε θεωρώ πολύ ενδιαφέρον to stay close και να δω που θα καταλήξει αυτό το κίνημα.Interaction με τον κόσμο,έτσι έρχεσαι στην καρδιά της κοινωνίας,τη νιώθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Παίρνοντας υπόψιν την προσωπική σου άποψη, εγώ θα έγειρα στο "I find it useless". Το χτίσιμο καλύτερης κοινωνίας το βλέπεις εσύ. Οι μισοί "σοβαροί" εκεί σκέφτονται τον εαυτό τους γιατί έτσι έχουν συνηθίσει να κάνουν. Επίσης η αυτοδιαχείριση των επιχειρήσεων δεν νομίζω να αναφέρεται πουθενά, όχι το ότι θα ήταν εύκολο να ξεφύγουμε από το καπιταλιστικό σύστημα. Αρνητικά ανέφερες από μόνος σου. Για αυτούς αλλά και άλλους λόγους εγώ δεν υποστηρίζω το κίνημα. Όχι σε αυτήν την φάση του τουλάχιστον.

Εσυ τι περιμενες, να πανε εκει για το τιποτα; :confused:
Για να διεκδικησουν οσα τους ανηκουν πανε, και για να προστατεψουν και να υπερασπιστουν τους εαυτους τους. Απλως επιτελους πηραν χαμπαρι οτι ειναι ασκοπο να παλευεις μονος σου και για την παρτη σου, και πως αν οι γυρω σου ολοι πεινανε το πιο πιθανο ειναι να πεινασεις κι εσυ... Με λιγα λογια πως αν δεν προσπαθησεις να βελτιωσεις την κοινωνια στην οποια ζεις, εσυ ο ιδιος προκοπη δεν θα βρεις ποτε σου.

Εσυ γιατι περιμενες αληθεια να κατεβαινει τοσος κοσμος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heidi.enjoy

Νεοφερμένος

Η heidi.enjoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ευτυχώς -για εμάς- οι Έλληνες ξύπνησαν.Όλοι οι αγανακτισμένοι της Θεσσαλονίκης,ραντεβού στο Λευκό Πύργο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top