''Κάντε ησυχία μην ξυπνήσουμε τους Έλληνες!''

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Πού είναι οι αγανακτισμένοι πολίτες της Ελλάδας τελικά??

κοιτάνε να δούνε πως θα επιβιώσουν αύριο
όταν οι "φραπεδοαγανακτισμένοι" του σήμερα αύριο θα είναι κρυμμένοι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,277 μηνύματα.
Έτσι είναι.Και όλοι κάθονται σ' ένα καναπέ και κατηγορούν τους άλλους.


Υ.Γ: Οι αγανακτισμένοι στο facebook έφτασαν τους 57.000 :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Δεν κάθονται στον καναπέ για να κατηγορούν, απλά σκέφτονται πως θα βγάλουν λεφτά να πληρώσουν τα πάγια έξοδα του σπιτιού και τα πιθανά φροντιστήρια αν έχουν παιδιά. Με τις καθιστικές διαμαρτυρίες, δεν γεμίζει το στομάχι τροφή...;) Αν δεν ψάξεις μόνος-η σου για δουλειά, κανείς δεν θα σε βοηθήσει. Όλοι φωνάζουν για διαδηλώσεις με "αγανάκτιση" από θέση ισχύος και με γεμάτο το στομάχι. Όταν έχεις προβλήματα βιοπορισμού δεν έχεις τις "πολυτέλειες" να πας να διαδηλώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,277 μηνύματα.
Δεν κάθονται στον καναπέ για να κατηγορούν, απλά σκέφτονται πως θα βγάλουν λεφτά να πληρώσουν τα πάγια έξοδα του σπιτιού και τα πιθανά φροντιστήρια αν έχουν παιδιά. Με τις καθιστικές διαμαρτυρίες, δεν γεμίζει το στομάχι τροφή...;) Αν δεν ψάξεις μόνος-η σου για δουλειά, κανείς δεν θα σε βοηθήσει. Όλοι φωνάζουν για διαδηλώσεις με "αγανάκτιση" από θέση ισχύος και με γεμάτο το στομάχι. Όταν έχεις προβλήματα βιοπορισμού δεν έχεις τις "πολυτέλειες" να πας να διαδηλώσεις.

Βασικά όσοι δεν κατεβαίνουν να διαδηλώσουν είναι επειδή έχουν προσαρμοστεί στο ότι δεν αλλάζει η κατάσταση.
Και οι πραγματικά αγανακτισμένοι όμως μπορούν να κατέβουν.Γιατί όταν τελικά τα προβλήματα βιοπορισμού μεγαλώνουν και δε σου μένει να κάνεις τίποτα άλλο , η διαδήλωση είναι η μόνη σου επιλογή.Αυτοί που έχουν πολυτέλειες αμφιβάλλω αν ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν σε μια τέτοια συνάντηση.Αφού δεν έχουν προβλήματα.Εκτός αν αναφέρεσαι στους σχετικά εύπορους που διαδηλώνουν για να μη χάσουν την οικονομική "άνεση" που είχαν μέχρι τώρα.

Υ.Γ. :δεν είναι δικό μου το -1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Bασικα το συνθημα "... μην ξυπνησουμε τους Ελληνες" δεν το ειπαν οι Ισπανοι!!
Μουφα ειδηση ηταν. Δεν ξερω αν εχει ξαναειπωθει... αλλα οπως εγινε γνωατο οι Ισπανοι διαδηλωτες δεν φωναξαν κανενα συνθημα για τους Ελληνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Guys, αυτή είναι λαοθάλασσα, όχι οι 20.000 που μαζεύονται τώρα:




Αν κατάφερνε όλους αυτούς τουλάχιστον να κατεβούν στους δρόμους, θα είχε πετύχει το happening.

Βγάλτε τον ήχο αν σας ενοχλεί.:P Η εικόνα μετράει.


---------------------------------------------------------
Στην Ισπανία ξεκίνησανε να τους δέρνουν κι ακόμα δεν έχουν καταφέρει το παραμικρό.
Εστην Ισπανία μια φορά για να τους έδιωξαν μάλλον τους έτσουξε λίγο.

Καλά χαλαρώστε. Δεν τους έτσουξε και τόσο πολύ. Σε μια πόλη έγινε αυτό, και μαντέψτε γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ ένα πράγμα ξέρω, ό,τι δε φτάνει η αλεπού τα κάνει ξέρετε τι.
Αν κάποιοι βαριέστε να κατεβείτε στην πλατεία τότε δε σας φταίνε οι υπόλοιποι, οι οποίοι ούτε ψευδοεπαναστάτες είναι ούτε τίποτα. Πραγματικά δεν με ενδιαφέρει αν ο κόσμος εκεί έχει την όποια εντύπωση του τι κάνει, με ενδιαφέρει το γεγονός ότι κατέβηκαν άνθρωποι που σε άλλη περίπτωση δεν θα το έκαναν, κι ας είναι και σε τέτοιο κλίμα, σημασία έχει ό,τι κάτι έγινε, και πως τέτοιες διαμαρτυρίες έχουν αρχίσει να απομυθοποιούνται στα μάτια του κόσμου.
Εγώ πήγα χθες για πρώτη φορά, και κάποια πράγματα με εξέπληξαν ευχάριστα.
Το αν θα έχει αποτέλεσμα ή όχι θα δείξει, στην Ισπανία μια φορά για να τους έδιωξαν μάλλον τους έτσουξε λίγο.

Npb, λες ότι έτσι δεν λύνονται τα προβλήματα της χώρας, στο 80% των post σου, λες αυτό το πράγμα, ε πες μου λοιπόν ΠΩΣ περιμένεις εσύ να λυθούν τα προβλήματα της χώρας; ως δια μαγείας; περιμένοντας; τι;


Καλά χαλαρώστε. Δεν τους έτσουξε και τόσο πολύ. Σε μια πόλη έγινε αυτό, και μαντέψτε γιατί.

Αυτό είναι η δικαιολογία, και αν θέλω το πιστεύω. Ακόμη κι έτσι να ήταν όμως μάλλον αυτο δείχνει ότι δεν πέρασε και πολύ απαρατήρητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Guys, αυτή είναι λαοθάλασσα, όχι οι 20.000 που μαζεύονται τώρα:




Αν κατάφερνε όλους αυτούς τουλάχιστον να κατεβούν στους δρόμους, θα είχε πετύχει το happening.

Βγάλτε τον ήχο αν σας ενοχλεί.:P Η εικόνα μετράει.

Μπράβο στους τότε ανθρώπους, βγήκαν να πανηγυρίσουν την καταδίκη της Ελλάδας, γιατί οι αποφάσεις αυτού του ανθρώπου μας κυνηγάνε τώρα:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
...πήγαν για κατασκήνωση 3 μέρες ...Εντάξει, συσπειρώθηκε ο κόσμος, φώναξε κτλ. μπλα μπλα μπλα, αλλά ποιο το αποτέλεσμα?Πρακτικά τι έγινε?Επειδή λύσαξαμε στα φορουμς και στα μπλογκς να το συζητάμε έγινε κάτι?
Ο Alchemist κάπου έχει ένα δίκιο σε αυτό που λέει. Χθές ήμουν περαστική από το Σύνταγμα, δεν είχα χρόνο να κάτσω αλλά από μία ματιά μου φάνηκε και μένα κάπως σαν..."κατασκήνωση".:/:Βέβαια ήταν νωρίς ακόμα, δεν είχε μαζευτεί κόσμος, ίσως να κάνω λάθος.
Προσωπικά, θεωρώ πως είναι μια καλή κίνηση, μάζεψε κόσμο που θέλησε με κάποιο τρόπο να δείξει τη διαμαρτυρία του στην όλη έκρυθμη κατάσταση που επικρατεί αλλά έχει αρκετά τρωτά σημεία. Το κυρίοτερο είναι, πιστεύω, ότι δεν έχει ένα πολιτικό περιεχόμενο πέρα από τη διαμαρτυρία. Γιατί ναι μεν το σύνθημα "να καεί το μπουρδέλο η Βουλή" δείχνει αγανάκτηση αλλά δεν νομίζω ότι κάποιος από τους αγανακτισμένους που συμμετέχουν στην κίνηση σκοπεύει να την κάψει (εφόσον έχει ειρηνικό χαρακτήρα). Αντίθετα, αν υπήρχε ένα αίτημα, μία αντιπρόταση (πχ. "θέλουμε δημοψήφισμα για το ΔΝΤ") θα ήταν καλύτερο.
Από το τίποτα, είναι καλό που έγινε κι αυτό. Έχει περιθώρια βελτίωσης. Δεν θέλω να πω περισσότερα εφόσον δεν έχω παρεβρεθεί ακόμα. Μέσα στο Σ/Κ ενδέχεται να πάω, οπότε θα επανέλθω με προσωπικές εμπειρίες.

Μπράβο στους τότε ανθρώπους, βγήκαν να πανηγυρίσουν την καταδίκη της Ελλάδας, γιατί οι αποφάσεις αυτού του ανθρώπου μας κυνηγάνε τώρα:mad:
Πλάκα-πλάκα είχε λέγειν ο μπαμπάς Παπανδρέου, κάτι που δεν έχει κληρονομήσει ο Γιωργάκης για να ξεσηκώνει τα πλήθη :P
Bad for him! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Npb, λες ότι έτσι δεν λύνονται τα προβλήματα της χώρας, στο 80% των post σου, λες αυτό το πράγμα, ε πες μου λοιπόν ΠΩΣ περιμένεις εσύ να λυθούν τα προβλήματα της χώρας; ως δια μαγείας; περιμένοντας; τι;

Για να θες "επαναστατικό" τρόπο αλλαγής των προβλημάτων σημαίνει ότι έχουμε χούντα; :hmm:Περίμενε μέχρι τις επόμενες εκλογές και ψήφισε εκείνο το κόμμα που θα βγάλει την χώρα από το σημερινό αδιέξοδο. Δεν ανέχομαι να μιλάμε για επανάσταση όταν υποτίθεται εμείς οι ίδιοι ψηφίσαμε αυτούς που μας κυβερνούν τώρα είτε με μορφή κυβέρνησης είτε με μορφή αντιπολίτευσης, αφού όλοι κυβερνούν από το "μαγαζί" τους. Επομένως να πάμε να επαναστατήσουμε τώρα για ποιο πράγμα; Για τις λάθος επιλογές του εαυτού μας; Μήπως και να αυτομαστιγωθούμε ως ένδειξη διαμμαρτυρίας; :hmm: Ποιος άλλος φταίει όταν κάθε φορά που έχουμε εκλογές, η ατμόσφαιρα είναι πανηγυρική; Πού είναι τότε οι φραπεδοεπαναστάτες με τις κιθάρες, τις σκηνές και τα νταούλια...να εκφράσουν την ιερή "αγανάκτησή" τους απέναντι σε ένα κατεστημένο που οι ίδιοι το στηρίζουν με κάθε μέσο; Όλοι ξέρουμε, ότι και οι φραπεδοεπαναστάτες βολεύτηκαν από το σημερινό σύστημα με μια ...θεσούλα ή κάποιο άλλο τρόπο! Μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια. Οι σημερινοί "αγανακτισμένοι" Έλληνες και χθες αγανακτισμένοι ήταν, αλλά στην διαφθορά ήταν και είναι πρώτοι.

Δεν είμαστε καινούριοι σε αυτό το έργο. Το έχουμε ξαναπαίξει πολλές φορές. Κανένα νέο σενάριο δεν παίζει μπας και αναβαθμιστεί το "θέατρο" σκιών...στο οποίο συμμετέχουμε; :confused: Χούντα είχαμε Βασιλίνα τόσα χρόνια; Μοναρχία είχαμε Βασιλίνα τόσα χρόνια; Στο ψυγείο ήμασταν Βασιλίνα τόσα χρόνια; Πού ήμασταν; Μας φταίνε οι πολιτικοί (αόριστη λέξη) ενώ γούσταρουμε και τους ψηφίζουμε κάθε 4 χρόνια; ε; :worry: Μην βγάζετε τον εαυτό σας απέξω, γιατί και στην Πάτρα βρίζουν το ΠΑΣΟΚ αλλά στις εκλογές όλοι οι Πατρινοί ΠΑΣΟΚ πάνε και ψηφίζουν...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έχει δίκιο ο nPb. Από την άλλη όμως, δεν έχουμε και κανέναν να ψηφίσουμε. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να βολευτούμε με έναν μικρό, ο οποίος θα παίρνει οδηγίες από τους μεγάλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Οι ευκαρίες υπήρξαν μετά τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο και μετά την πτώση της Χούντας. Ο Ελληνικός λαός πού ήταν τότε; Στα αμπέλια και στις στάνες; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Για να θες "επαναστατικό" τρόπο αλλαγής των προβλημάτων σημαίνει ότι έχουμε χούντα; :hmm:Περίμενε μέχρι τις επόμενες εκλογές και ψήφισε εκείνο το κόμμα που θα βγάλει την χώρα από το σημερινό αδιέξοδο. Δεν ανέχομαι να μιλάμε για επανάσταση όταν υποτίθεται εμείς οι ίδιοι ψηφίσαμε αυτούς που μας κυβερνούν τώρα είτε με μορφή κυβέρνησης είτε με μορφή αντιπολίτευσης, αφού όλοι κυβερνούν από το "μαγαζί" τους. Επομένως να πάμε να επαναστατήσουμε τώρα για ποιο πράγμα; Για τις λάθος επιλογές του εαυτού μας; Μήπως και να αυτομαστιγωθούμε ως ένδειξη διαμμαρτυρίας; :hmm: Ποιος άλλος φταίει όταν κάθε φορά που έχουμε εκλογές, η ατμόσφαιρα είναι πανηγυρική; Πού είναι τότε οι φραπεδοεπαναστάτες με τις κιθάρες, τις σκηνές και τα νταούλια...να εκφράσουν την ιερή "αγανάκτησή" τους απέναντι σε ένα κατεστημένο που οι ίδιοι το στηρίζουν με κάθε μέσο;

Δεν είμαστε καινούριοι σε αυτό το έργο. Το έχουμε ξαναπαίξει πολλές φορές. Κανένα νέο σενάριο δεν παίζει μπας και αναβαθμιστεί το "θέατρο" σκιών...στο οποίο συμμετέχουμε; :confused: Χούντα είχαμε Βασιλίνα τόσα χρόνια; Μοναρχία είχαμε Βασιλίνα τόσα χρόνια; Στο ψυγείο ήμασταν Βασιλίαν τόσα χρόνια; Πού ήμασταν; Μας φταίνε οι πολιτικοί (αόριστη λέξη) ενώ γούσταρουμε και τους ψηφίζουμε κάθε 4 χρόνια; ε; :worry: Μην βγάζετε τον εαυτό σας απέξω, γιατί και στην Πάτρα βρίζουν το ΠΑΣΟΚ αλλά στις εκλογές όλοι οι Πατρινοί ΠΑΣΟΚ πάνε και ψηφίζουν...:whistle:

Η διαφορά μεταξύ χούντας και κοινοβουλευτικής δημοκρατίας είναι πολύ λεπτή, οπότε αστο καλύτερα αυτό.

Δεν ξέρω πώς έχεις αντιλήφθεί την κατάσταση αλλά ο λαός δεν είναι κανένας μάντης. Για πολλά χρόνια η κύρια πηγή πληροφοριών ήταν τα ΜΜΕ, τα οποία νομίζω πως ξέρεις τι ρόλο βαράνε. Ε, λοιπόν εγώ χθες άκουσα πολλά ωραία συνθήματα για τους δημοσιογράφους.
Ο λόγος που ψηφίζονται τα δυο κόμματα είναι γιατί κάθε φορά κάποιος δίνει ελπίδα. Στις τελευταίες εκλογές το ΠΑΣΟΚ έβγαινε και έλεγε ότι λεφτα υπάρχουν κλπ. Ε στην κατάσταση που επικρατούσε τότε ο κόσμος από ελπίδα ότι κάτι θα αλλάξει τους ψήφισε. Και ξέρεις γιατί ψήφισε πάλι αυτούς τους ίδιους; Γιατί στα μάτια μας δεν υπάρχουν εναλλακτικές. Αφού ξέρεις πώς σκέφτονται οι περισσότεροι τι με ρωτάς. Ωραία δε θα ψηφίσεις ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, τι θα ψηφίσεις; ΚΚΕ; ΣΥΡΙΖΑ; Μπακογιάννη; Καρανταφύρερ; τι;

Οι αλλαγές δεν περιμένεις να επέλθουν μέσα από τις εκλογές, εκεί όλοι λένε. Περιμένεις όμως να αλλάξει κάτι μέσα από τις δικές σου πράξεις. Έτσι αλλάζουν οι νοοτροπίες, όταν ο άλλος δει κάτι έμπρακτο, κι όταν δει πώς διεκδικώντας κάτι μπορείς να πετύχεις. Όχι περιμένοντας τον ικανό πολιτικό που θα του έρθει εξ ουρανού να του λύσει όλα τα προβλήματα. Δικομματισμός υπάρχει σχεδόν παντού. Άρα μάλλον δεν είναι αυτό που μας φταίει.

Επίσης μη μου συγκρίνεις το τώρα με το χθες. Οι συνθήκες αλλάζουν μαζί και οι άνθρωποι, τίποτα δε μένει στάσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Αλλά όποιος έχει μυαλό δεν τρώει το κουτόχορτο της προεκλογικής περιόδου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αλλά όποιος έχει μυαλό δεν τρώει το κουτόχορτο της προεκλογικής περιόδου.

αλλά κάνει τι; :whistle:
όλα εύκολα είναι στα μάτια μας, βγες να δουλέψεις και να δεις τι είναι να μετράς τα χρήματά σου ένα ένα για να πληρώσεις τις υποχρεώσεις σου και έλα μετά να μιλήσεις για κουτόχορτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PavloS

Νεοφερμένος

Ο παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Το μονο που βλεπω σ αυτο το φορουμ ειναι να κρινετε τα παντα με βαρυγδουπα λογια και ακατασχετο μπλα μπλα μπλα απλα και μονο για να εναντιωθειτε σε οποιοδηποτε αερα αλλαγης.Ειναι αληθεια πως πολλοι επωφεληθηκαν αλλα το να καταδικαζεις ολους οσους βγαινουν τον δρομο επειδη το φταιξιμο ηταν και των πολιτων δειχνει,τουλαχιστον για μενα,τιποτα παραπανω απο μια κομπλεξικη συμπεριφορα.Προσωπικα κι εγω εχω τις αμφιβολιες μου για το αποτελεσμα του κινηματος αλλα πηγα στο Συνταγμα και αυτο που ειδα ηταν απλοι πολιτες χωρις φανατισμο και ιδεολογιες να εχουν ελπιδα οτι αυτοι που πρωτοστατησαν τοσα χρονια (και με συμμετοχη ενος μερους του λαου) στην κατασπαταληση του δημοσιου χρηματος θα φυγουν.Κάτι που με απογοητευσε, αν και σε μικρο βαθμο ηταν το γεγονος οτι πολλοι φαινονταν περισσοτερο να εχουν παει για χαβαλε και βολτα παρα με αγανακτηση και διαθεση για αλλαγη.Επισης εσεις που κρινετε για το πληθος του κοσμου σκεφτηκατε οτι δεν ειναι αρκετο επειδη ακομα καθεστε πισω απο τις οθονες και κρινετε τα παντα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Το σύστημα της κοινοβουλευτικής "δημοκρατίας" όμως είναι διαρθρωμένο ώστε κάποιος απ' όλους αυτούς εκεί πάνω θα κυβερνήσει και οι υπόλοιποι θα βρίσκονται στην αντιπολίτευση.
Μέχρι τώρα έχουν κυβερνήσει ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Θα προτιμούσαμε ίσως ΚΚΕ, ΛΑΟΣ, ΣΥΡΙΖΑ...; Νίκο απ' όσο έχεις πει ούτε κι αυτά σου γεμίζουν το μάτι. Εφόσον προτείνεις αλλαγή ψήφου στις εκλογές θα ήθελα να σε ρωτήσω αν θεωρείς πως υπάρχει κάποιο κόμμα στην πολιτική σκηνή της Ελλάδας που αξίζει την προσοχή.
(Εγώ διαφωνώ ούτως ή άλλως με τις εκλογές απλά σε ρωτάω επειδή έχω την εντύπωση ότι συμφωνούμε πως δεν υπάρχει και κάτι αξιόλογο).
Μας φταίνε οι πολιτικοί (αόριστη λέξη) ενώ γούσταρουμε και τους ψηφίζουμε κάθε 4 χρόνια; ε; :worry: Μην βγάζετε τον εαυτό σας απέξω,
Βασικά όταν απευθύνεσαι σε ένα μαθητικό φόρουμ όπου η πλειονότητα των συμμετεχόντων δεν έχουν δικαίωμα ψήφου (λόγω ηλικίας) ή έχουν πάρει μέρος στις εκλογές άντε μία φορά στη ζωή τους, νομίζω πως είναι απόλυτα λογικό να βγάζουν τον εαυτό τους απ' έξω. Και είναι επίσης λογικό να προβληματίζονται, να αγανακτούν και να θέλουν μία καλύτερη πραγματικότητα.
γιατί και στην Πάτρα βρίζουν το ΠΑΣΟΚ αλλά στις εκλογές όλοι οι Πατρινοί ΠΑΣΟΚ πάνε και ψηφίζουν...:whistle:
Α ναι, κλασικά η Πάτρα και η Κρήτη είναι "πράσινες" περιοχές. :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Βασικά όσοι δεν κατεβαίνουν να διαδηλώσουν είναι επειδή έχουν προσαρμοστεί στο ότι δεν αλλάζει η κατάσταση.

Αυτό είναι ...έχουν προσαρμοστεί σε μια ζωούλα ...σε μια μικροαστική πραγματικότητα και δεν τολμάνε να διεκδικήσουν αυτά που τους ανήκουν...η ζωή μόνο συμβιβασμούς και μεμψιμοιρία δεν θέλει όμως...αυτή είναι η αξία της διαδήλωσης ..ότι σου δίνει την ελπίδα και την Ικανοποίηση οτι εσύ τπυλάχιστον προσπάθησες ...δεν έμεινες παθητικός δέκτης των εξελίξεων και όσων σε ενοχλούν και σε υποβιβάζουν έμμεσα και άμεσα ως ανθρώπινη οντότητα...(αυτό απαντάει και στο ερώτημα του alchiemist για το αν υπάρχει τελικά κάποιο αποτέλεσμα...)

και nPb ...τα προβλήματα ναι ..μένουν άλυτα αν το πιστέψουμε κι αν το αποδεχτούμε - σίγουρα δεν πρόκειται να λυθούν δια μαγείας μόνα τους!!!

εγώ πάντως ελπίζω να κρατήσουν κι άλλο κι άλλο κι άλλο αυτά τα κινήματα και οι διαδη΄'ωσεις τους με τον ίδιο ειρηνικό τρόπο και χωρίς κομματα(επιτέλους - βαρέθηκα πάνττα και παντού να μπλέκεται το ΠΑΜΕ) και να μην βρουν -όπως συνηθίζεται - οι ματάδες κανένα καινούριο γελοίο πρόσχημα για να γροθοκοπήσουν αλύπητα τους διαμαρτυρόμενους είτε με γκλοπς είτε ...σφαίρες από καουτσούκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Didonia

Νεοφερμένος

Η Υπερτατη Ελληνιδα Θεα(ΕΓΩ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Συμφωνω με την φούλα -απο το αδερφούλα- μ !
Γιωργακη Μ@λ@κ@ δεν εχεις πλακα(ενα απο τα συνθηματα της ενδοξης διαμαρτυριαςςςς!)
Ας μη σχολιάσω που ολοι οι διαδηλωτες πάνε για πάρτυ μου,και οχι για καποιο αλλο λόγο...ΟΛοι φωνάζουν DI-DO-NI-A!!:clapup:Σας το λέω για να μην υπάρχει παραπληροφορηση!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,277 μηνύματα.
Όποιος θέλει να δει live τι γίνεται στο Σύνταγμα εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top