''Κάντε ησυχία μην ξυπνήσουμε τους Έλληνες!''

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,932 μηνύματα.
τι κοινό έχει η φτωχή μπανανία Ελλάδα με την οικονομικά ισχυρή και βιομηχανική Ισπανία; :hmm:

οικονομική κρίση περνάνε όλες οι χώρες, κάτι σαν κλιμακτήριο

νομίζω ότι έχουμε μεγαλύτερο εξωτερικό χρέος (από την Ισπανία) της τάξεως 180% του ΑΕΠ...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ρε παιδιά τι θέλετε να κάνουμε? Να πάρουμε τα όπλα και να κατεβάσουμε την κυβέρνηση? Υποτίθεται ότι στην ψήφο μας είναι η δύναμή μας αλλά εμείς ξαφνικά τότε ξεχνάμε όλα τα προηγούμενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Το παράδειγμα των Ισπανών φαίνεται ότι αποφάσισαν να ακολουθήσουν οι Έλληνες...
Συγκεντρώσεις ενάντια στο πολιτικό και χρηματοπιστωτικό σύστημα σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Πάτρα θα πραγματοποιηθούν αύριο Τετάρτη στις έξι το απόγευμα χωρίς κόμματα, ομάδες ή ιδεολογίες.

επιτελους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!





Καλά ντάξει, προτού δεις αποτέλεσμα μην ενθουσιάζεσαι, γιατί είμαστε ο ίδιος λαός που πριν 3.5 χρόνια έκαψε την Αθήνα για ψύλλου πήδημα.Τώρα μας κλέβουν και τα βρακιά οι ευρωπαίοι(σταδιακά) και θα πάμε να κάνουμε camping σε 3 πλατείες.Μη τρώτε παραμύθι τόσο εύκολα αν δε δείτε χειροπιαστά αποτελέσματα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
npb +1000000

η χρεωκοπία είναι τόσο σίγουρη όσο η ανατολή του ήλιου άυριο. το θέμα είναι αν όλο αυτό το σοκ θα λειτουργήσει δημιουργικά, και καταλάβει ο έλληνας τι πραγματικά συμβαίνει στην οικονομία και στον κόσμο.
γιατί δέν γίνεται να κάνεις πορεία και μετά να αράζεις για φραπέ, να σε ταίζουν κουτόχορτο αντίστασης και ανηπακοής τα κόμματα της αριστεράς και εσύ να υπακούς τυφλά χωρίς να σκέφτεσαι, σαν πρόβατο έρμαιο του λαικισμού...
οσο τα έξοδα της ελλάδας είναι μεγαλύτερα απο τα έσοδα, προκοπή δεν θα βρούμε όσες διαληλώσεις-πορείες και αν γίνουν.
δέν υπάρχει καμία παραγωγική δύναμη στην χώρα. μόνο μιζέρια, φραπές, και γκρίνια.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michael2393

Νεοφερμένος

Ο Michael2393 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ε, μείνε τότε σπίτι και κοιμήσου και αν αλλάξει τίποτα (προς το καλύτερο) έλα και πες μου.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,932 μηνύματα.
Μιχάλη, το πρόβλημα είναι καθαρά οικονομικό...να βράσω τα μαθηματικά που σας μαθαίνουν

μην το ανάγετε(ουμε) σε πολιτικό ή εθνικό, ενώ δεν είναι :)

την "επανάσταση" του ipod να την κάνουμε τότε που πρέπει, δηλ., στις εκλογές!

αλλά ξέχασα:

οι δικοί σας οι γονείς είναι διορισμένοι από το ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ-ΛΑΟΣ στο σάπιο Ελληνικό δημόσιο; συνεπώς λογικά κλαίγονται επειδή θα κοπούν οι μάσες και θα μπει μια τάξη στο μπουρδέλο...
το θέμα είναι το Ελληνικό δημόσιο που πάει κατά διαόλου...και εμείς κοιτάμε το φαγοπότι των μισθών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ε, μείνε τότε σπίτι και κοιμήσου και αν αλλάξει τίποτα (προς το καλύτερο) έλα και πες μου.......
το να αλλάξει η οικονομία προς το καλλίτερο, γίνεται με δημιουργία παραγωγικών μονάδων, εξαγωγές, επιχειρηματικότητα, κυνήγι ευκαιριών, φορολογική συνέπεια κτλ.

πάνε κάνε 100 πορέιες και αν αλλάξεις κάτι έλα ξύπνα με.
εκανες ενα λάθος στην διατύπωση. οι πορείες στην ελλάδα τελευταία γίνονται όχι για να αλλάξει κάτι, αλλα για να διατηρηθούν τα κεκτημένα. για να μήν αλλάξει δηλαδή τίποτα.

να διατηρηθούν οι άχρηστες δέκο,οι άχρηστες επιδοτήσεις, το τεράστιο δημόσιο κτλ
αυτά νομίζω δημιούργησαν το χρέος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Το παράδειγμα των Ισπανών φαίνεται ότι αποφάσισαν να ακολουθήσουν οι Έλληνες...
Συγκεντρώσεις ενάντια στο πολιτικό και χρηματοπιστωτικό σύστημα σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Πάτρα θα πραγματοποιηθούν αύριο Τετάρτη στις έξι το απόγευμα χωρίς κόμματα, ομάδες ή ιδεολογίες.

επιτελους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποϊδεολογικοποίηση,πλήρης απουσία εναλλακτικών προτάσεων με άλλα λόγια.Wow,great,just what we needed.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,932 μηνύματα.
Οι περισσότεροι υγιής (όσο δύναται λόγω κομματικών διοικήσεων) Δημόσιοι Οργανισμοί μετατράπηκαν σε χρεωκοπημένες ΔΕΚΟ. :)

Αδαμαντία και Μιχάλη δείτε:

α). Οι ιδιωτικοποιήσεις είναι ένα θέμα όπου ο ανεπτυγμένος κόσμος της Ευρώπης το έχει κάνει εδώ και 100 χρόνια :) αλλά στην Ελλάδα πάσχουμε από οθωμανική βλακεία και συντεχνειακή λογική ή πελατειακό κράτος.
β). Το "ξεπούλημα" είναι αποτέλεσμα της οθωμανικής βλακείας και συντεχνειακής λογικής ή πελατειακό κράτος. Μην ξεχνάμε την καταγωγή μας. Εδώ και 180 χρόνια ελεύθεροι από τους Τούρκους, δεν μπορέσαμε να κάνουμε μια καλύτερη οικονομία από εκείνη που είχαμε όσο ήμασταν υπό την Οθωμανική κατοχή. Κοινώς, δεν μπορέσαμε (ή δεν θελήσαμε καλύτερα) να φτιάξουμε κράτος, να φτιάξουμε υποδομές, να φτιάξουμε παραγωγή. Μας άρεσε και μας αρέσει ο μαχαλάς με τα τσατίρια....και μετά μας φταίνε οι αθίγγανοι που ζουν στο περιθώριο και στα τσατίρια! Μήπως και μείς είμαστε στο περιθώριο της Ευρώπης και απλά μας δίνουν ένα ξεροκόματο από οίκτο; Γιατί να μας δουν με άλλο μάτι, εφόσον δεν δώσαμε διαφορετικά δείγματα γραφής. 180 χρόνια λαμογιές, βόλεμα των ψηφοφόρων, ψεύτικες πολιτικές υποσχέσεις, ακατάσχετη εκλογολογία,... :) Γιατί να μην έχουμε σύγχρονες βιομηχανίες και παραγωγή τεχνολογίας; Μας λείπουν τα μυαλά; Κοτζάμ μάχη για το ΕΜΠ γίνεται κάθε χρόνο...με φόντο πτυχία της ανεργίας!
γ). Οι Έλληνες συνδικαληστές είναι μια συνιστώσα που οδήγησε στα δυο παραπάνω. Είναι η ψυχή του πελατειακού κράτους. Είναι η ψυχή του διεφθαρμένου πολιτικού συστήματος και οι εκλέκτορες των πολιτικάντηδων σε θέσεις εξουσίας. Τρώνε από κοινού. Βολέψανε κόσμο στο δημόσιο φέρνοντας ψήφους στους πασάδες-βουλευτές/ υπουργούς. Ήταν τα καλά παιδιά του Ελληνικού κωλοσυστήματος που συντήρησαν τον κομματικό φασισμό σε κάθε πτυχή του δημόσιου βίου από Νοσοκομεία μέχρι Πανεπιστήμια. Είναι οι «τα φάγανε μαζί» κάνοντας κάθε υπηρεσία ή οργανισμό του δημοσίου μια χρεωκοπημένη ΔΕΚΟ με χρέη της τάξης 200% του ΑΕΠ. Εξασφαλίσαν προνόμια και υψηλούς μισθούς από τον προϋπολογισμό με ειδικές φορολογικές ρυθμίσεις. Είναι εκείνοι που θα φωνάξουν πρώτοι παρακινώντας τις λαϊκές μάζες... για να μην χάσουν τις καρέκλες. Είναι εκείνοι που μόνιμα απαιτούν λεφτά για τις τσέπες τους! Το φαγοπότι τους αρέσει. Γίνανε 60ρηδες...με μπυροκοίλια ακολασίας. Η μάχη της καρέκλας γίνεται εδώ και 180 χρόνια και οι Ισπανοί με το δίκιο τους μας αποκαλούν κοιμισμένους...που δεν τους έχουμε κρεμάσει!

Αυτό είναι το πρόβλημα της Ελλάδας! :)

Πήραμε πολλά εκατομμύρια € αγροτικές επιδοτήσεις από την Ε.Ε. για ενίσχυση του Αγροτικού Τομέα στην Ελλάδα και κατέληξαν σε βίλλες, δίδακτρα ξένων Πανεπιστημίων, κότερα, ψήφους,...κτλ συνδικαληστών, πολιτικάντηδων και άλλων σκουλικιών. Οι απλοί αγρότες απλά πήραν το π**ς της ηλιθιότητας...:P Τα λεφτά αυτά δεν έχουν επιστραφεί γιατί η Ελλάδα δεν είναι σε θέση να τα επιστρέψει. Ο Αγροτικός Τομέας της Ελλάδας είναι όπως μιας χώρας πριν το 1800...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Μιχάλη, το πρόβλημα είναι καθαρά οικονομικό...να βράσω τα μαθηματικά που σας μαθαίνουν

μην το ανάγετε(ουμε) σε πολιτικό ή εθνικό, ενώ δεν είναι :)

την "επανάσταση" του ipod να την κάνουμε τότε που πρέπει, δηλ., στις εκλογές!

αλλά ξέχασα:

οι δικοί σας οι γονείς είναι διορισμένοι από το ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ-ΛΑΟΣ στο σάπιο Ελληνικό δημόσιο; συνεπώς λογικά κλαίγονται επειδή θα κοπούν οι μάσες και θα μπει μια τάξη στο μπουρδέλο...

Τόσα πολλά επιχειρήματα σε αυτό το αναιτιολόγητο ξέσπασμα...

το θέμα είναι το Ελληνικό δημόσιο που πάει κατά διαόλου...και εμείς κοιτάμε το φαγοπότι των μισθών

Αγαπητέ nPb που υποστηρίζεις ότι η πορεία την οποία ακολουθούμε είναι αναγκαίο κακό, δεν υπάρχει ελπίδα βελτίωσης για το ελληνικό δημόσιο σε αυτό το δρόμο. Απλούστατα γιατί σε λίγους μήνες δεν θα υπάρχει. :)


Α, και το θέμα είναι ακριβώς πολιτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
τι κοινό έχει η φτωχή μπανανία Ελλάδα με την οικονομικά ισχυρή και βιομηχανική Ισπανία; :hmm:

Το αστείο της μέρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Admiral

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Admiral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Δεν μπορω να διαβασω τωρα τις 4 σελιδες για να απαντησω και φοβαμαι οτι μεχρι αυριο το βραδυ θα εχουν γινει 12 :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Το αστείο της μέρας.

την Ισπανια την εχει αγγι3ει η κριση, ναι, αρκετα κιολας...επισης εχει και (πολλη) ανεργια...
αλλα παραμενει ισχυρη ευρωπαικη δυναμη και κατα τη γνωμη μου δυσκολα 8α αλλα3ει αυτο, αποτελειται απο γερες βασεις και καλη οργανωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
ΑΧΑΧαχαχαχαχα με κάνανε add σε μια εκδήλωση στο facebook: "ΑΓΑΝΑΤΙΣΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ (ΠΟΛΗ)" έλεος πάλι ανούσιες διαδηλώσεις θα γίνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,275 μηνύματα.
ΑΧΑΧαχαχαχαχα με κάνανε add σε μια εκδήλωση στο facebook: "ΑΓΑΝΑΤΙΣΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ (ΠΟΛΗ)" έλεος πάλι ανούσιες διαδηλώσεις θα γίνουν...

Εμένα λέει αγανακτισμένοι στο Σύνταγμα :P

Βασικά παίζει να λέμε το ίδιο, δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Καποια στιγμη θα ξυπνησουν και οι Ελληνες και τοτε αλοιμονο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Εσείς που είστε αντίθετοι σε αυτή την εκδήλωση, που θέλω να πιστεύω ότι θα είναι απολύτως υγιής (χωρίς επεισόδια και τέτοια) και μακρυά από κόμματα και οργανώσεις, τί θέλετε δηλαδή να γίνει;

Να καθίσουμε και άλλο στη καρέκλα και μήπως να τους πούμε καλά κάνετε και σκοτώνετε την Ελλάδα, κόβετε συντάξεις (λες και δε δουλεύτηκαν αυτά τα λεφτά), απολύετε κτλ Μήπως να τους επιβραβεύσουμε κιόλας;

Μην ακούω είμαστε σε πολύ κακή οικονομική κατάσταση και μπούρδες.. Ε, ποιος οδήγησε σε αυτή τη κατάσταση; Εγώ που είμαι μαθητής; Εγώ δε το δημιούργησα αλλά εγώ θα τα πάθω!

Ούτε μια φορά δε μπήκε πολιτικός-λαμόγιο στη φυλακή, αλλά μπαίνει ο θείος μου που χρωστάει 100 ευρώ στο κράτος αφού τον απέλυσαν και δεν έχει λεφτά να ξοφλήσει..(υποθετικά μιλάω)

Αυτό σας φαίνεται δίκαιο; Να καθίσω και άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εσείς που είστε αντίθετοι σε αυτή την εκδήλωση, που θέλω να πιστεύω ότι θα είναι απολύτως υγιής (χωρίς επεισόδια και τέτοια) και μακρυά από κόμματα και οργανώσεις, τί θέλετε δηλαδή να γίνει;

Να καθίσουμε και άλλο στη καρέκλα και μήπως να τους πούμε καλά κάνετε και σκοτώνετε την Ελλάδα, κόβετε συντάξεις (λες και δε δουλεύτηκαν αυτά τα λεφτά), απολύετε κτλ Μήπως να τους επιβραβεύσουμε κιόλας;

Μην ακούω είμαστε σε πολύ κακή οικονομική κατάσταση και μπούρδες.. Ε, ποιος οδήγησε σε αυτή τη κατάσταση; Εγώ που είμαι μαθητής; Εγώ δε το δημιούργησα αλλά εγώ θα τα πάθω!

Ούτε μια φορά δε μπήκε πολιτικός-λαμόγιο στη φυλακή, αλλά μπαίνει ο θείος μου που χρωστάει 100 ευρώ στο κράτος αφού τον απέλυσαν και δεν έχει λεφτά να ξοφλήσει..(υποθετικά μιλάω)

Αυτό σας φαίνεται δίκαιο; Να καθίσω και άλλο;

Και εγώ μαθητής είμαι.

Καταρχάς πρέπει να ξεκαθαρίσουμε ότι όλοι αυτοί που έκλεψαν, φυλακή δεν θα μπουν. Αυτά τα λένε οι ρομαντικοί.

Επιπλέον, ο λαός τους επιβραβεύει απο μόνος του. Πως? Παρόλο που όλο τον χρόνο λέμε ότι μας τρώνε και μας τρώνε λεφτά, ξαφνικά την ώρα της ψήφου θυμόμαστε ότι είμαστε διορισμένοι στο δημόσιο! Και ψηφίζουμε τους ίδιους... Οι οποίοι το μόνο που θέλουν φυσικά, είναι να τρώνε κι άλλο.

Με τέτοιες κινήσεις δεν θα πετύχουμε τίποτα. Μόνο χρόνο θα χάσουμε. Εγώ προσωπικά έχω διάβασμα αλλά και να μην είχα δεν θα πήγαινα ποτέ σε τέτοια διαδήλωση και καλά εξοργισμένων που οι περισσότεροι θα πάνε και θα ψηφίσουν πάλι τους ίδιους. Έχω βαρεθεί της ψευτο-διαδηλώσεις, μπουχτίσαμε από δαύτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,932 μηνύματα.
Babisgr γιατί πάλι συνεχίζουμε το τροπάριο "φταίνε οι άλλοι" και ποτέ ο κακός μας εαυτός; Πάλι τα κόμματα θα μπουν μέσα με τα "τσιράκια" τους και της οσίας πόπης θα γίνει...με αποτέλεσμα μηδέν εις το πηλίκιο που έλεγε και ο Τζέφρι. Ποια είναι η οικονομική θέση της Ισπανίας και ποιας της Ελλάδας; Γιατί συγκρίνουμε αυγά με πατάτες; Μια Ισπανία έχει αποικίες, έχει βιομηχανία, έχει τεχνολογία...και περνάει μια οικονομική κρίση. Η Ελλάδα τι έχει από όλα αυτά; Μόνο μια οικονομική διαφθορά και κρίση νοοτροπίας. Στην Ελλάδα το πρόβλημα είναι ο δημόσιος τομέας. Η Ισπανία έχει μόνο 33% του πληθυσμού της στον δημόσιο τομέα και η Ελλάδα έχει το 80% του πληθυσμού της στον δημόσιο τομέα. Συνεπώς εμείς να "επαναστατήσουμε" εναντίον ποιων; Του κράτους που εμείς φτιάξαμε; Που εμείς στηρίξαμε και στηρίζουμε εδώ και 30 χρόνια ως παιδιά παιδιών της δημοκρατικής μεταπολίτευσης; Μέχρι το 2008 ήταν όλα μέλι γάλα που διοριζόταν και η κουτσή μαρία στο δημόσιο από την πίσω πόρτα και παιδιά με 2 μεταπτυχιακά έμεναν στον πάγκο. Γι' αυτήν την αξιοκρατία τι έχεις να πεις babisgr; :) Ας μην κάνουμε το παιχνίδι των ΜΜΕ. Ας προσδιορίσουμε επιτέλους το πρόβλημα της Ελλάδας ότι είναι Ελληνικό και μοναδικό! Ας πάρουμε επιτέλους μια απόφαση τι Ελλάδα θέλουμε μετά την οικονομική κρίση; Μια ίδια Ελλάδα του βολέματος και των μισθοσυντάξεων χωρίς παραγωγική οικονομία; :hmm:Αυτή μας κατέστρεψε και ...όχι το μνημόνιο. Οι Ισπανοί είναι Κέλτες και δεν έχουν ίδια γονίδια με μας. Έχουν άλλη κουλτούρα άλλα νοοτροπία, άλλες παραδόσεις, άλλη ιστορική βάση, άλλη φιλοσοφία ζωής και άλλο επίπεδο ζωής. Οι Έλληνες είναι σπάνιο είδος, υπό μελέτη ψυχιάτρων, πώς γίνεται να κατηγορούν ένα κωλοσύστημα στο οποίο και με μεταπτυχιακές γνώσεις το έφτιαξαν! Κανείς δεν είναι αθώος...ούτε ο γράφων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Βεβαίως και όσοι μπαίνουν αναξιοκρατικά φωτιά αν το θες..Συμφωνώ με αυτά που λες και τα υποστηρίζω και άλλωστε και γι'αυτά θα πρέπει να διαμαρτηρηθούμε.. Σίγουρα η νοοτροπία μας είναι σκ... Διότι τότε που τα βλέπαμε να γίνονται δεν κάναμε τίποτα απλώς τώρα που μας τσούζι τώρα θα βγούμε. Δε συμφωνώ με αυτό αλλά άμα είναι να αλλάξει η κατάσταση θα το κάνω..

Όταν όμως ο πατέρας μου ή ο πατέρας σου (είτε είναι δημόσιος υπάλληλος είτε όχι) και δεν έχετε ψωμί να φάτε ίσως να θέλουμε τότε να βγούμε αλλά θα είναι πολύ αργά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top