ΚΠΓ-Γαλλικά

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,146 μηνύματα.
Γνωρίζει μήπως κάποιος πως βγαίνει η βαθμολογία για το β1-2 γαλλικών? Η καθηγήτρια μου δεν το γνωρίζει και ούτε στο ίντερνετ το έχω βρει
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,146 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απλά δεν καταλαβαίνω τι πράξεις να κάνω για να καταλάβω τον βαθμό μου .
Πχ ενώ μια άσκηση είναι στα 60, η βαθμολογία είναι στα 50 , τι πράξη να κάνω για να βρω τη βαθμολογία στα 50;
 
Τελευταία επεξεργασία:

phoni

Νεοφερμένος

Η phoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Η άσκηση στα 60 (50+10) βαθμολογείται ως εξής: Οι ερωτήσεις των 50 από 0,8 μονάδες και οι υπόλοιπες 10 από 1 μονάδα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,146 μηνύματα.

phoni

Νεοφερμένος

Η phoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Οι ερωτήσεις είναι 25 (15 επιλογής και 10 με συμπλήρωση )και βαθμολογούνται από 2 μονάδες η κάθε μία.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,146 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,146 μηνύματα.
IMG_20240527_152409.jpg

15 στα 50 εννοεί ?
 

phoni

Νεοφερμένος

Η phoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ακριβώς!
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,146 μηνύματα.
Όχι στα 25???
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μου φαίνεται πολύ μικρό ποσοστό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Διάβασα ότι με την ελάχιστη δεν περνάς απαραίτητα
 
Τελευταία επεξεργασία:

phoni

Νεοφερμένος

Η phoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Πρέπει για να πάρεις Β2 να πιασεις τουλάχιστον 15 στα 50 στο ακουστικό κομμάτι. Αυτό δε σημαίνει ότι πιάνεις οπωσδήποτε το επίπεδο Β2. Εφόσον χρειάζεσαι 120 στα 200 για να πιάσεις το Β2, πρέπει να πιάσεις μέσον όρο 30 στα 50 σε κάθε ενότητα. Αν πιάσεις 15 στα 50 στα ακουστικά θα πρεπει να συγκεντρώσεις μεγαλύτερη βαθμολογία στα άλλα για να βγει ο μέσος όρος. Προϋπόθεση είναι ομως στο συγκεκριμένο μέρος (το ακουστικό) να πιάσεις τουλάχιστον 15, αν πιάσεις 14 π.χ. δεν το παίρνεις κι ας έχεις πιάσει μεγαλύτερη βαθμολογία στα άλλα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,146 μηνύματα.
Είναι γενικά αυστηροί στην έκθεση κ το προφορικό?
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 873 μηνύματα.
Ξέρει κάποιος ;
Στην έκθεση δεν νομιζω τοσο για Β1 Β2, στο προφορικό εξαρταται.

Αν και είχα δώσει για Γ1 Γ2 στην έκθεση στο τμήμα μου ήταν αρκετα αυστηροι. Αρκετοί παροτι που συγκέντρωσαν τους βαθμούς για Γ1, στην έκθεση πάνω από δύο άτομα πήραν 2 και 3 με συνεπεια να μην μπορούν να πάρουν ούτε το Γ1.

Αλλά για να μην σε αγχωσω η καθηγήτρια μας είχε πει ότι σε συγκριση με το DELF το Β1 Β2 δεν ειναι τίποτα και όταν έδωσα για Γ2 μπορώ να σου πω μου φάνηκε περισσότερο για Β2. Οπότε μην σε ανησυχεί καθόλου
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,146 μηνύματα.

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 873 μηνύματα.
Τι εννοείς; 2 και 3 στα 60????? Πως γίνεται αυτό? Μόνο το όνομα τους έγραψαν?
Δεν γνωρίζω καθόλου, κι ένας από τους μαθητές ήταν καταπληκτικός. Μέχρι και σήμερα μου έχει μείνει απορία
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,146 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω καθόλου, κι ένας από τους μαθητές ήταν καταπληκτικός. Μέχρι και σήμερα μου έχει μείνει απορία
Εγώ πάλι έχω ακούσει ότι (στο β1-2 τουλάχιστον) περνάνε σχεδόν όλοι .... Η καθηγήτρια μου είπε ότι είχε κάτι μαθητές που δεν είχαν ιδέα , στις εκθέσεις έγραφαν μόνο 1-2 προτάσεις και πέρασαν (το β1 μόνο προφανώς αλλά και πάλι )
Επίσης ακούγεται ότι πρέπει να περάσουν τα 2/3 των εξεταζομένων για να φανεί επιτυχής η εξέταση... Κάτι τέτοιο ...
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 873 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω ακούσει ότι (στο β1-2 τουλάχιστον) περνάνε σχεδόν όλοι .... Η καθηγήτρια μου είπε ότι είχε κάτι μαθητές που δεν είχαν ιδέα , στις εκθέσεις έγραφαν μόνο 1-2 προτάσεις και πέρασαν (το β1 μόνο προφανώς αλλά και πάλι )
Επίσης ακούγεται ότι πρέπει να περάσουν τα 2/3 των εξεταζομένων για να φανεί επιτυχής η εξέταση... Κάτι τέτοιο ...
Το ξέρω, το Β1 Β2 δεν είναι τίποτα μην αγχώνεσαι. Όταν έδωσα για το Γ1 έδωσα παράλληλα για Β2 DELF και μπορώ να σου πω ότι για εμένα το Ντελφ μου φάνηκε πιο δύσκολο
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,146 μηνύματα.
Το ξέρω, το Β1 Β2 δεν είναι τίποτα μην αγχώνεσαι. Όταν έδωσα για το Γ1 έδωσα παράλληλα για Β2 DELF και μπορώ να σου πω ότι για εμένα το Ντελφ μου φάνηκε πιο δύσκολο
Ελπίζω να πάνε όλα καλά 😅

Για γ2 έχω ακούσει ότι το Sorbonne είναι σχετικά βατο
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,819 μηνύματα.
Ελπίζω να πάνε όλα καλά 😅

Για γ2 έχω ακούσει ότι το Sorbonne είναι σχετικά βατο
Κοίτα, C2 γαλλικών και βατό στην ίδια πρόταση δεν πάνε εύκολα :lol: Νομίζω ότι το λένε αυτό για το Sorbonne γιατί ένα μέρος είναι η λογοτεχνία που παίζει και μεγάλο ρόλο το διάβασμα που έχεις κάνει. Αν είσαι καλά διαβασμένος, θα γράψεις. Αλλά αν θυμάμαι καλά έχει και μεταφράσεις από τα ελληνικά στα γαλλικά και αντίστροφα. Αντίθετα, στο DALF αξιολογείσαι όλο κι όλο από μία έκθεση τουλάχιστον 700 λέξεων κι έναν συνδυασμό ακουστικού και προφορικού. Εγώ το DALF έδωσα οπότε για το ΚΠΓ και το Sorbonne σε επίπεδο C2 δεν έχω ιδιαίτερη άποψη.
 
Top