Ιστορικό - Αρχαιολογικό ή Κοινωνική Εργασία;

tototony

Νεοφερμένος

Η tototony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ειμαι μαθητρια τησ τριτησ λυκειου ,δινω πανελληνιες σε 4 μηνες ,αλλα δεν εχω αποφασισει τι θελω να σπουδασω. Με ενδιαφερει το τμημα τησ κοινωνικη εργασιασ στην πατρα αλλα εχω ακουσει mixed αποψεισ για το αν εχει επαγγελματικη αποκατασταση η οχι . Καποιοι λενε οτι εχει απο τις καλυτερεσ ενω αλλοι λενε πωσ θα μεινω ανεργη. Απο την αλλη μερια απο παντα αγαπουσα την ιστορια και θα μου αρεσε να την σπουδασω κιολασ, ομως για το ιστορικο αρχαιολογικο εχω ακουσει χειροτερα πραγματα για την αποκατασταση. Αν καποιοσ γνωριζει κατι να απαντησει. Ευχαριστωω!!!
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Αν σου αρέσει, θα πετύχεις.

Αν πας κάπου μόνο με την προοπτική να δουλέψεις, μην πας καν πανεπιστήμιο. Ξεκίνα μεροκάματα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Και τα δύο είναι δύσκολα στο τομέα της αποκατάστασς. Η σχολή της ιστορίας λίγο παραπάνω. Είμαστε ένας κλάδος με αρκετές δυσκολίες σε επίπεδο αποκατάστασης. Για κοινωνικής εργασίας δεν ξέρω να σε πω πάντως από ιστορικό η πιο πιθανή διέξοδος συνήθως είναι ιδιαίτερα ή φροντιστήριο (με προτίμηση στο πρώτο μιας που στο δεύτερο παίζει τρελλή εκμετάλλευση και από φίλους που έχουν πάει εκεί ακούω πάντα τα χειρότερα).
 

Ιωαννα 86

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα 86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ειμαι μαθητρια τησ τριτησ λυκειου ,δινω πανελληνιες σε 4 μηνες ,αλλα δεν εχω αποφασισει τι θελω να σπουδασω. Με ενδιαφερει το τμημα τησ κοινωνικη εργασιασ στην πατρα αλλα εχω ακουσει mixed αποψεισ για το αν εχει επαγγελματικη αποκατασταση η οχι . Καποιοι λενε οτι εχει απο τις καλυτερεσ ενω αλλοι λενε πωσ θα μεινω ανεργη. Απο την αλλη μερια απο παντα αγαπουσα την ιστορια και θα μου αρεσε να την σπουδασω κιολασ, ομως για το ιστορικο αρχαιολογικο εχω ακουσει χειροτερα πραγματα για την αποκατασταση. Αν καποιοσ γνωριζει κατι να απαντησει. Ευχαριστωω!!!
Είμαι απόφοιτος του Ιστορικού Αρχαιολογικού του ΑΠΘ...με κατεύθυνση Αρχαιολογία και Ιστορία Τέχνης...αν σε ενδιαφέρει πραγματικά η αρχαιολογία ακολύθησε την...συμβουλη ομως..να έχεις από κοντά κάποιον καθηγητή. Είνα πολυ ένδιαφέρον κλάδος και μπορείς να πας όσο μακρυά θέλεις στην καριέρα σου.
 

tototony

Νεοφερμένος

Η tototony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είμαι απόφοιτος του Ιστορικού Αρχαιολογικού του ΑΠΘ...με κατεύθυνση Αρχαιολογία και Ιστορία Τέχνης...αν σε ενδιαφέρει πραγματικά η αρχαιολογία ακολύθησε την...συμβουλη ομως..να έχεις από κοντά κάποιον καθηγητή. Είνα πολυ ένδιαφέρον κλάδος και μπορείς να πας όσο μακρυά θέλεις στην καριέρα σου.
Ευχαριστω για την απαντηση! μπορεισ να μου πεις περιπου τι δουλειεσ μπορω να κανω?
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση! μπορεισ να μου πεις περιπου τι δουλειεσ μπορω να κανω?

Καλησπέρα, κι εγώ είμαι απόφοιτη ιστορικού αρχαιολογικού. Για κοινωνική εργασία δεν γνωρίζω, αλλά από ιστορικό αρχαιολογικό μπορείς να εργαστείς:
-στην εκπαίδευση είτε ιδιωτική είτε δημόσια, βέβαια αυτό δεν είναι ακριβώς καλή προοπτική γιατί οι φιλόλογοι έχουν τις λιγότερες πιθανότητες να εργαστούν στο δημόσιο και κάθε χρόνο χειροτερεύουν και στον ιδιωτικό τομέα οι συνθήκες είναι αρκετά συχνά κακές (σε βαθμό εκμετάλλευσης).
-αν επιλέξεις αρχαιολογική κατεύθυνση μπορείς να εργαστείς σαν αρχαιολόγος με κάποια σύμβαση αλλά συνήθως οι συμβάσεις είναι για κάποιους μήνες και μετά δεν ξέρεις αν θα ανανεωθεί, για πόσο και πού θα είναι η επόμενη.
- συμβάσεις υπάρχουν και σε ερευνητικά ινστιτούτα, αλλά λίγο πιο δύσκολο θα ήθελε κάποιες επαφές, κάποια πρακτική εκεί κτλ.
- Ίσως σε κάποιο μουσείο ή γκαλερί (με κάποιο ανάλογο μεταπτυχιακό)
-πλέον υπάρχουν τα ταχύρρυθμα προγράμματα δύο μηνών για κατάρτιση ξεναγών αν και δεν είναι βέβαιο το κατά πόσο θα συνεχίσουν να υπάρχουν κτλ (δηλαδή δεν θα πρότεινα να μπεις ιστορικό αρχαιολογικό έχοντας στο μυαλό σου αυτό σαν στόχο).
-βέβαια πολλοί απόφοιτοι δραστηριοποιούνται και σε άλλους τομείς του τουρισμού, όχι πάντα με ιδανικές συνθήκες.
- κάποιοι από ανθρωπιστικές επιστήμες κάνουν μεταπτυχιακό στο HR.
-κάποιοι το γυρνάνε σε πληροφορική με μεταπτυχιακό σε digital humanities κτλ
- και τέλος κάποιοι στρέφονται και σε γραμματειακή υποστήριξη.

Το μεταπτυχιακό είναι απαραίτητη προϋπόθεση για τα περισσότερα που ανέφερα και συχνά δεν είναι αρκετό.

Αυτά μπορώ να σκεφτώ. Η δική μου συμβουλή είναι αν επιλέξεις ιστορικό αρχαιολογικό να ασχοληθείς από το πρώτο έτος και με ξένες γλώσσες. Να πάρεις δηλαδή Γ2 σε αγγλικά αν δεν έχεις και να ξεκινήσεις μια άλλη (γερμανικά/γαλλικά πιο χρήσιμα σε ιστορία/αρχαιολογία αλλιώς κάτι άλλο μπορεί να σου φανεί χρήσιμο αν ασχοληθείς με τομέα του τουρισμού πχ).
 

Ιωαννα 86

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα 86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top