Ιστορία γ λυκειου πανελλήνιες

maril8na

Νεοφερμένος

Η maril8na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
1 μήνα και κάτι μέρες πριν τις πανελλήνιες η ιστορία με βασανίζει😭. Όσοι ήσασταν θεωρητική και έχετε εμπειρία ποσο δυσκολο θεωρείτε ότι είναι να γράψω βάση αν τώρα δεν γράφω ούτε 6 όλοι μου λένε να επικεντρωθώ στην ιστορία που είναι σίγουρος βαθμός και απλά παπαγαλία. Η απλή παπαγαλία κοντεύει να με στείλει δεν αντέχω άλλο
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,407 μηνύματα.
1 μήνα και κάτι μέρες πριν τις πανελλήνιες η ιστορία με βασανίζει😭. Όσοι ήσασταν θεωρητική και έχετε εμπειρία ποσο δυσκολο θεωρείτε ότι είναι να γράψω βάση αν τώρα δεν γράφω ούτε 6 όλοι μου λένε να επικεντρωθώ στην ιστορία που είναι σίγουρος βαθμός και απλά παπαγαλία. Η απλή παπαγαλία κοντεύει να με στείλει δεν αντέχω άλλο

Να μάθεις την ιστορία παπαγαλία 1 μήνα πριν τις εξετάσεις, είναι ανέφικτο.
Ωστόσο, προσπάθησε να τα διαβάσεις όλα 2-3 φορές, να βάλεις σε μια σειρά τα ιστορικά γεγονότα κλπ ώστε τουλάχιστον να πιάσεις τα σωστό λάθος που δίνουν 2/20. Μάθε και τους ορισμούς που είναι συγκεκριμένοι και στάνταρ, δεν είναι και ολόκληρες σελίδες δα να πεις οτι είναι ζόρι, ώστε να πάρεις και απο εκεί 3/10. Αρα μάνι μάνι έφτασες τα 5/20.
Και στα υπόλοιπα γράψτα με δικά σου λόγια, ανάλυσε πάρα πολύ καλά τις πηγές ώστε να τσιμπήσεις και κάτι από εκεί. Αλλά σε καμία περίπτωση μην αφήσεις κενή απάντηση. Ακόμα και αν δε τα ξέρεις παπαγαλία αλλά με δικά σου λόγια, γράψτα, κάτι θα πιάσεις και απο εκεί.
 

maril8na

Νεοφερμένος

Η maril8na αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ποση ωρα σου παιρνει μια σελιδα?
Περίπου 40 λεπτά αλλά δεν έχω θέμα στην αποστήθιση τόσο συνήθως το θυμάμαι και ότι δεν θυμάμαι το λεω με δικα μου λόγια (στην προφορική εξέταση)στο διαγώνισμα όμως τα χανω και δεν καταλαβαίνω καν τι ζητάει η ερώτηση και έτσι χανω πολλά θέματα +τις ιστορικές γνώσεις στις πηγες
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Περίπου 40 λεπτά αλλά δεν έχω θέμα στην αποστήθιση τόσο συνήθως το θυμάμαι και ότι δεν θυμάμαι το λεω με δικα μου λόγια (στην προφορική εξέταση)στο διαγώνισμα όμως τα χανω και δεν καταλαβαίνω καν τι ζητάει η ερώτηση και έτσι χανω πολλά θέματα +τις ιστορικές γνώσεις στις πηγες
Εφόσον αυτό είναι το σημείο που σε δυσκολεύει, καλό θα ήταν, όπως αναφέρθηκε και σε προηγούμενο μήνυμα, να αρχίσεις να επικεντρώνεσαι περισσότερο στα γεγονότα, να τα βάλεις σε μια χρονολογικής σειρά και να τα συνδέσεις. Ίσως με αυτόν τον τρόπο, έχοντας τα πιο οργανωμένα στη σκέψη σου, να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις καλύτερα!
Άλλωστε η ιστορία δεν απαιτεί αποκλειστικά στείρα απομνημόνευση αλλά και κατανόηση των ιστορικών γνώσεων. Αυτός είναι και ο σκοπός των πηγών.
 

giannis8krono

Νεοφερμένος

Ο giannis8krono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εφόσον αυτό είναι το σημείο που σε δυσκολεύει, καλό θα ήταν, όπως αναφέρθηκε και σε προηγούμενο μήνυμα, να αρχίσεις να επικεντρώνεσαι περισσότερο στα γεγονότα, να τα βάλεις σε μια χρονολογικής σειρά και να τα συνδέσεις. Ίσως με αυτόν τον τρόπο, έχοντας τα πιο οργανωμένα στη σκέψη σου, να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις καλύτερα!
Άλλωστε η ιστορία δεν απαιτεί αποκλειστικά στείρα απομνημόνευση αλλά και κατανόηση των ιστορικών γνώσεων. Αυτός είναι και ο σκοπός των πηγών.
Ναι, πολυ σημαντικο να πλαισιώσεις χρονικά τα γεγονότα, αν βγάλεις 2ο φορες την υλη θα σου ειναι πολυ πιο εύκολο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οσο αναφορά τις πηγές, εγω πρωτα γράφω το κειμενο αναφορας του βιβλιου και μετα ψάχνω τις καινουργιες πληροφοριες αναλυτικα, οπως στην περιληψη της εκθεσης και στις ερμηνευτικες των αρχαιων
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top