Ιστορία Θεωρητικής κατεύθυνσης-επαναληπτικές πανελλήνιες 2009

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
https://www.ypepth.gr/docs/them_ist_kat_c_hmer_epan_0906.pdf

Πώς σας φάνηκαν τα θέματα;;;
Εγώ νομίζω δεν ήταν ιδιαιτέρως δύσκολα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spring_mx

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
ωραια θεματακια...ναι δεν ηταν δυσκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arkenea moses

Νεοφερμένος

Η arkenea moses αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
μακαρι να γραφαμε αυτα τα θεματα.:(
αχ αυτη η πηγη με τους προσφυγες και τους γηγενεις!!:'(:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korinoula22

Νεοφερμένος

Η Κορινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μακαρι να εγραφα αυτα τα θεματα....Σιγουρα θα εγραφα πανω απο 15....κ οχι 9....Αμαν αυτες οι πηγες που εβαλαν.....:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria_

Νεοφερμένος

Η Ria_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά μόλις είδα τα θέματα της ιστορίας και μπορώ να πω ότι ήταν βατά και σε αντίθεση με τα δικά μας υπήρχαν αρκετά sos θέματα(όπως η συνθήκη της Λωζάνης και τα θέματα απο τις πηγές)Σίγουρα θα προτιμούσα αυτά τα θέματα αλλά τι να κάνουμε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
παιδια!!!γαματα θεματα!πολυ καλη επιλογη...απο τις ερωτησεις μεχρι τις πηγες βαζω αριστα!τα δικα μας ηταν ψιλοαθλια...τι πηγες ηταν αυτες??το μονο καλο ηταν οτι εγραψα καλα....χεχε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
παιδια!!!γαματα θεματα!πολυ καλη επιλογη...απο τις ερωτησεις μεχρι τις πηγες βαζω αριστα!τα δικα μας ηταν ψιλοαθλια...τι πηγες ηταν αυτες??το μονο καλο ηταν οτι εγραψα καλα....χεχε:D

Kαι εγώ έγραψα καλά!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lifeisgood

Νεοφερμένος

Η lifeisgood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Επεσαν πολλα απο αυτα που φοβομουν οταν διναμε...πιστευω αν εδινα επαναληπτικες θα ειχα αγχωθει παρα πολλα με αυτα τα θεματα..
-----------------------------------------
Μπορει να ηταν βατα αλλα οσο να ναι η σκεψη μονο και η προδιαθεση που εχεις σε αγχωνουν...το μονο που θα ηθελα απο αυτα τα θεματα να πεσει και στα δικα μας ηταν η Λοζάνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Για όσους δίνουν φέτος:τη Λωζάννη και τα μάτια σας.Όσα μπαίνουν στις επαναληπτικές όχι μόνο δεν καίγονται αλλά και θεωρούνται καλοί υποψήφιοι για τις πανελλαδικές της επόμενης χρονιάς.Δε ξέρω γιατί,αλλά ειδικά τη Λωζάννη τη θεωρώ πολύ καλό θέμα για παράθεμα.Κάντε εξάσκηση και με τα παραθέματα του βιβλίου που αναφέρονται στη συνθήκη και δε θα έχετε πρόβλημα.Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα τη διαβάσετε παραπάνω εις βάρος των άλλων μαθημάτων.Αν πέσει,θέλω κέρασμα:P.

Τα θέματα των επαναληπτικών καλά μου φάνηκαν,αν και λίγο ανούσια στο σημείο που ζητούσαν τους πρωτεργάτες του ποντιακού ζητήματος.Αν ξέχναγες δηλαδή ένα όνομα ή μια περιοχή έχανες και μόριο?Είπαμε,παπαγαλία αλλά όχι κι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@Nefe@

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μακαρι να γραφαμε αυτα τα θεματα.:(
αχ αυτη η πηγη με τους προσφυγες και τους γηγενεις!!:'(:P



ΠΕΣ ΤΑ!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Θέτω την ερώτησή μου σε αυτό το θέμα διότι από όσο βλέπω στο forum επικρατεί μια Α συμφόρηση.
Το βιβλίο της ιστορίας κατεύθυνσης είναι ολίγον τι της πλάκας. Αν μη τι άλλο αφήνει πολλά κενά και δεν εξηγεί πολλά σημαντικά θέματα αφήνοντας εμάς τους μαθητές μεταίωρους. Αυτά τα κενά, εξηγούνται κάπου; Μπορούμε να τα βρούμε για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά στο κεφάλι μας; Είτε αυτό λέγεται βοήθημα ή κάτι άλλο;
Όποιος καλός Σαμαρείτης...ας βοηθήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krysta

Νεοφερμένος

Η krysta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Θέτω την ερώτησή μου σε αυτό το θέμα διότι από όσο βλέπω στο forum επικρατεί μια Α συμφόρηση.
Το βιβλίο της ιστορίας κατεύθυνσης είναι ολίγον τι της πλάκας. Αν μη τι άλλο αφήνει πολλά κενά και δεν εξηγεί πολλά σημαντικά θέματα αφήνοντας εμάς τους μαθητές μεταίωρους. Αυτά τα κενά, εξηγούνται κάπου; Μπορούμε να τα βρούμε για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά στο κεφάλι μας; Είτε αυτό λέγεται βοήθημα ή κάτι άλλο;
Όποιος καλός Σαμαρείτης...ας βοηθήσει!

Προφανώς ο καθηγητής είναι αυτός που θα σου λύσει τις απορίες που κατά τη γνώμη σου δημιουργεί το βιβλίο-εγώ βέβαια πιστεύω ότι το συγκεκριμένο βιβλίο ήταν σαφώς καλύτερο από αλλα π.χ από αυτό της ιστορίας γενικής παιδείας. Στο ίντερνετ φυσικά όπως και στα βοηθήματα υπάρχει υποστηρικτικό υλικό αλλά τίποτα δεν είναι καλύτερο από έναν καθηγητή με γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Προφανώς ο καθηγητής είναι αυτός που θα σου λύσει τις απορίες που κατά τη γνώμη σου δημιουργεί το βιβλίο-εγώ βέβαια πιστεύω ότι το συγκεκριμένο βιβλίο ήταν σαφώς καλύτερο από αλλα π.χ από αυτό της ιστορίας γενικής παιδείας. Στο ίντερνετ φυσικά όπως και στα βοηθήματα υπάρχει υποστηρικτικό υλικό αλλά τίποτα δεν είναι καλύτερο από έναν καθηγητή με γνώσεις.
Έλα και που ο καθηγητής "κολλάει"! Υπάρχουν κατά διαστήματα πολλά κουφά και ανεξήγητα που δημιουργούν ασάφιες και κενά στον μαθητή που το διαβάζει. Καλή είναι η αποστήθιση αλλά τι νόημα έχει αν δεν καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε;
Όντως, πιθανότατα να είναι καλύτερο του βιβλίου της γενικής παιδείας αλλά πάντοτε εξαρτάται με τι συγκρίνεσαι. Π.χ. το βιβλίο της γενικής παιδείας πριν από το νέο "εξάμβλωμα" ήταν χάρμα ιδέσθαι για να μην πάω στο πιο παλιό βιβλίο όταν ακόμη υπήρχαν οι δέσμες!
Προσωπικά δεν μου έκανε καμμία θετική εντύπωση σαν βιβλίο. Κακογραμμένο θα έλεγα, μια κακή αντιπατάρα ορισμένων χωρίων από τους τόμους της Ιστορίας του "Ελληνικού Έθνους"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krysta

Νεοφερμένος

Η krysta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Καλή είναι η αποστήθιση αλλά τι νόημα έχει αν δεν καταλαβαίνουμε τι διαβάζουμε;

Μην αποκλείεις να καταλάβεις αυτά που δεν κατάλαβες την πρώτη φορά με τη 2η...την 3η...η τη 10η επανάληψη που θα κάνεις.Άσε που όταν δεις όλη την ύλη θα βάλεις κάποια πράγματα σε χρονική σειρά.Ας πούμε ο Βενιζέλος πετάγεται παντού.Εγώ προσωπικά κατάλαβα με ποια σειρά είχε κάνει όσα είχε κάνει όταν είδα το αφιέρωμα στον ΣΚΑΙ:lol:.Α και οι πηγές κάποιες φορές βοηθάνε να καταλάβεις καλύτερα τι λέει το βιβλίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Μην αποκλείεις να καταλάβεις αυτά που δεν κατάλαβες την πρώτη φορά με τη 2η...την 3η...η τη 10η επανάληψη που θα κάνεις.Άσε που όταν δεις όλη την ύλη θα βάλεις κάποια πράγματα σε χρονική σειρά.Ας πούμε ο Βενιζέλος πετάγεται παντού.Εγώ προσωπικά κατάλαβα με ποια σειρά είχε κάνει όσα είχε κάνει όταν είδα το αφιέρωμα στον ΣΚΑΙ:lol:.Α και οι πηγές κάποιες φορές βοηθάνε να καταλάβεις καλύτερα τι λέει το βιβλίο...
Δεν το αποκλέιω, απλά λέω πως...δεν υπάρχει περίπτωση!
Για το κλήρινγκ π.χ. αναφέρει ένα σωρό μπούρδες και στο τέλος μένει πάλι μια μπούρδα που δεν την καταλαβαίνεις. Από ειδικούς λογαριασμούς και πράσινα άλογα τα οποία δεν γίνονται σαφή και που μόνο μπερδεύουν τον μαθητή. Ακριβώς για να μην μάθω κι εγώ ιστορία από τον... ΣΚΑΪ ευελπιστώ να βρω κάτι που να με βοηθήσει να καλύψω τα συγκεκριμένα κενά. Γιατί αλλιώς πρέπει να πάρω ανά χείρας τους τόμους της Ιστορίας του Ελληνικού Έθνους και μην τον είδατε τον Παναή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DIMOS FOITHTHS

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλκηδόνα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ελα ρε δεν ηταν και τραγικα τα θεματα των κανονικων πανελλαδικων, αν εξαιρεσουμε βεβαια το "Εθνικο κομμα" Που μ' εφαγε!!! Αλλα γενικα εγραψα πολυ καλα! Οσο γι' αυτο περι των θεματων των επαναληπτικων εξετασεων που δεν θεωρουνται καμμενα... Ισχυει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top