Ιστορία Γ' Λυκείου Κατεύθυνσης - δε μπορώ την παπαγαλία

Aaron's Warner wife

Νεοφερμένος

Η Aaron's Warner wife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Φέτος δίνω παννεληνιες και ενώ είναι ήδη μια δυσκολη χρόνια για να ισορροπήσω σχολείο φροντιστήριο και ψυχική υγεία η ιστορία έρχεται και μου διαλύει τα πάντα.Δεν μπορώ να τα μάθω παπαγαλια και με αγχωνει πάρα πάρα πολύ!Έχω προσπαθήσει να την λέω σε κάποιον ή ακόμα και να την γράφω αλλά δε τα συγκρατώ.Μου παίρνει παρά πολύ χρόνο να αποστήθισω και να καταλάβω και το μάθημα και ο χρόνος που έχω πχ μέσα στην ημέρα δεν είναι αρκετός.Τι να κάνω δε ξέρω βρίσκομαι σε απόγνωση πραγματικά.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
η ιστορια πραγματικά είναι από τα πιο δύσκολα μαθήματα της κατεύθυνσης , προτείνω καλή κατανόηση του μαθήματος και μετά να προσπαθείς να το λες σιγα σιγα ανα παραγραφο.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,143 μηνύματα.
  1. Μετράς τις σελίδες της ύλης σου.
  2. Τις χωρίζεις σε τμήματα ώστε να την βγάλεις σε -λέμε τώρα- δύο μήνες.
  3. Πχ. 5 σελίδες την ημέρα.
  4. Κάθε μέρα τις γράφεις/διαβάζεις/λες, όπως σε βολεύει.
  5. Μέχρι να δώσεις Ιστορία θα έχεις βγάλει την ύλη καμια τρεις-τέσσερεις φορές ενώ οι συνυποψήφιοί σου μετά βιας θα την έχουν βγάλει μια-δυο.
  6. Έτσι αποκτάς αποφασιστικό πλεονέκτημα, τα υπόλοιπα περί κούρασης κλπ. τα ακούω βερεσέ. Αν έχεις πρόγραμμα και στόχους τα πάντα καταφέρνονται για πλάκα, και χωρίς παπαγαλία.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Διάβαζε την ιστορία δυνατά και κάνε πολλές επαναλήψεις. Αν δεν μπορείς αλλιώς και δεν βλέπεις βελτίωση, προσπάθησε να την μαθαίνεις από σχεδιαγράμματα (θα βρεις πολλά στο διαδίκτυο ή από βοήθημα)
 

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Πιστευετε είναι αναγκαίο να αρχίσεις απο β λυκείου να διαβάζεις για ιστορία γ ώστε να ανταπεξέλθεις;
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Φέτος δίνω παννεληνιες και ενώ είναι ήδη μια δυσκολη χρόνια για να ισορροπήσω σχολείο φροντιστήριο και ψυχική υγεία η ιστορία έρχεται και μου διαλύει τα πάντα.Δεν μπορώ να τα μάθω παπαγαλια και με αγχωνει πάρα πάρα πολύ!Έχω προσπαθήσει να την λέω σε κάποιον ή ακόμα και να την γράφω αλλά δε τα συγκρατώ.Μου παίρνει παρά πολύ χρόνο να αποστήθισω και να καταλάβω και το μάθημα και ο χρόνος που έχω πχ μέσα στην ημέρα δεν είναι αρκετός.Τι να κάνω δε ξέρω βρίσκομαι σε απόγνωση πραγματικά.
Μην απελπίζεσαι. Το 2022 που έδινε η κόρη μου είχε το ίδιο πρόβλημα. Τα διάβαζε ώρες πολλές, τα ξεχναγε, αγχώνονταν, έκλαιγε, τα έλεγε σε εμένα.....Για μια εβδομάδα την κράτησα σπίτι να ηρεμήσει, δεν πήγε ούτε σχολείο ούτε φροντιστήριο. Μετά μιλήσαμε, ηρέμησε, άρχιζε να υπογραμιζει οσα ξεχνουσε με διαφορα χρώματα και γέμισε το γραφείο της με post it που έγραφε ότι την δυσκόλευε. Μετά τα έλεγε σε εμένα (περάσαμε τρελά ξενύχτια) και δεν την άφηνα να απελπιστεί. Όταν μου έλεγε ότι δε θυμάμαι τίποτα της έλεγα όταν πας εκεί θα σου έρθουν όλα στο μυαλό. Και όταν πήγε να γραψει, αγχώθηκε, την έπιασε πονοκέφαλος πήρε ένα ντεπον, ήπιε λίγο νερό και οταν συνήλθε άρχισε να γράφει. Ξεκίνησε μισή ώρα μετά από τους άλλους κι όμως έγραψε καλά.
Να μην αγχώνεσαι, ψάξε λύσεις να θυμάσαι τα πιο δύσκολα και να ξέρεις πως έχεις διαβάσει. Τωρα νομίζεις δεν τα θυμάσαι από το άγχος εκείνη την ώρα θα σου έρθουν στο μυαλό όλα.
Εύχομαι να γραψεις καλά και να πετύχεις τη σχολή που θέλεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πιστευετε είναι αναγκαίο να αρχίσεις απο β λυκείου να διαβάζεις για ιστορία γ ώστε να ανταπεξέλθεις;
Την κόρη μου τη βοήθησε που άρχισε απο Δευτέρα Λυκείου.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Πιστευετε είναι αναγκαίο να αρχίσεις απο β λυκείου να διαβάζεις για ιστορία γ ώστε να ανταπεξέλθεις;
ναι γιατί μέσα απο τις επαναλήψεις τα μαθαίνεις καλά , αν τα διαβάσεις μια φορά θα μπορέσεις να τα πεις και μετα απο 2-3 μερες θα τα ξεχάσεις παλι
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο βιβλίο ιστορίας είναι ένα κακογραμμένο, σιχαμερό και τρισάθλιο πράγμα (ναι, ακόμα το έχω άχτι).

ΑΛΛΑ, τι να κάνουμε που πρέπει να το μάθουμε παπαγαλία; Μέγα λάθος και αυτό γιατί θα έπρεπε να ξέρουν ότι η παπαγαλία δεν σε βοηθάει στο να αφομοιώσεις καμία γνώση, το αντίθετο μάλιστα.. Εγώ θα σου προτείνω, όπως έκανα κι εγώ και πήρα έναν πάρα πολύ καλό βαθμό στις πανελλήνιες (ήταν πάνω από 16) να το πάρεις από την αρχή πολλές πολλές φορές, να διαβάζεις παράγραφο - παράγραφο και να της λες 200 φορές μέχρις ότου κλείσεις το βιβλίο και να το λες απ' έξω μόνη σου, δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος..🥺
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο βιβλίο ιστορίας είναι ένα κακογραμμένο, σιχαμερό και τρισάθλιο πράγμα (ναι, ακόμα το έχω άχτι).

ΑΛΛΑ, τι να κάνουμε που πρέπει να το μάθουμε παπαγαλία; Μέγα λάθος και αυτό γιατί θα έπρεπε να ξέρουν ότι η παπαγαλία δεν σε βοηθάει στο να αφομοιώσεις καμία γνώση, το αντίθετο μάλιστα.. Εγώ θα σου προτείνω, όπως έκανα κι εγώ και πήρα έναν πάρα πολύ καλό βαθμό στις πανελλήνιες (ήταν πάνω από 16) να το πάρεις από την αρχή πολλές πολλές φορές, να διαβάζεις παράγραφο - παράγραφο και να της λες 200 φορές μέχρις ότου κλείσεις το βιβλίο και να το λες απ' έξω μόνη σου, δυστυχώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος..🥺
εγω τα διάβαζω καλά ώστε να τα κατανοήσω και μετά παράγραφο , παράγραφο προσπαθώ να τα πω απεξω. Αλλά παρατηρώ ότι τώρα που έχω κάνει 3+ επαναληψεις μπορώ να τα λέω με άνεση
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Πιστευετε είναι αναγκαίο να αρχίσεις απο β λυκείου να διαβάζεις για ιστορία γ ώστε να ανταπεξέλθεις;
Ρε μην τρελαίνεστε με τις πανελλήνιες.. Έλεος πια τόσα χρόνια μας ζαλίζουν το μυαλό λες και είναι ακατόρθωτες (στις σχολές να δείτε δυσκολία)

Σου μιλάει άνθρωπος που δεν άνοιγε βιβλίο (τα άφησα όλα τελευταία στιγμή) και έγραψα πάνω από 15.000

Ηρεμία και πάρτε το χαλαρά
 

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Ρε μην τρελαίνεστε με τις πανελλήνιες.. Έλεος πια τόσα χρόνια μας ζαλίζουν το μυαλό λες και είναι ακατόρθωτες (στις σχολές να δείτε δυσκολία)

Σου μιλάει άνθρωπος που δεν άνοιγε βιβλίο (τα άφησα όλα τελευταία στιγμή) και έγραψα πάνω από 15.000

Ηρεμία και πάρτε το χαλαρά
15.000 χωρίς να ανοίγεις βιβλίο ιστορίας; 😮
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
15.000 χωρίς να ανοίγεις βιβλίο ιστορίας; 😮
Μάλλον ήταν θέμα τύχης δεν γίνεται αλλιώς , ξέρω παιδιά που διαβάζουν κάθε μέρα το μάθημα της ιστορίας αλλα επειδή ίσως το διαβάζουν πρόχειρα ας πούμε γράφουν στα διαγωνίσματα γύρω στο 12-13.Εγω για να πω ότι κάτι το ξέρω τέλεια και μπορώ να απαντήσω σε μια ερώτηση χωρίς να τα έχω κάνει επαναληψη πριν μια ωρα χρειαζομαι τουλάχιστον τρεις καλές επαναλήψεις.
 

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Μάλλον ήταν θέμα τύχης δεν γίνεται αλλιώς , ξέρω παιδιά που διαβάζουν κάθε μέρα το μάθημα της ιστορίας αλλα επειδή ίσως το διαβάζουν πρόχειρα ας πούμε γράφουν στα διαγωνίσματα γύρω στο 12-13.Εγω για να πω ότι κάτι το ξέρω τέλεια και μπορώ να απαντήσω σε μια ερώτηση χωρίς να τα έχω κάνει επαναληψη πριν μια ωρα χρειαζομαι τουλάχιστον τρεις καλές επαναλήψεις.
Ναι αυτό , αν και σχετικά στην αποστήθιση είμαι καλή , όλοι οι συμμαθητές έχουν αρχίσει φροντιστήριο για ιστορία γ ( είμαστε β ) οπότε δεν ξέρω
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
15.000 χωρίς να ανοίγεις βιβλίο ιστορίας; 😮
Και χωρίς ίχνος φροντιστηρίου.. Εντάξει, εγώ ηθοποιός ήθελα να γίνω οπότε η αποστήθιση είναι το φόρτε μου, το χω και με τις εκθέσεις, αρχαία διάβαζα από παιδάκι.. οπότε δεν με δυσκόλεψε τίποτα, ούτε διάβαζα γιατί η σχολή που ήθελα είναι μεσαίας βαθμολογίας, ήξερα ότι θα την πιάσω!

Δεν λέω να μη διαβάζετε, αλλά μην είστε προκατειλημμένοι με τις πανελλήνιες, δεν είναι τίποτα το ακατόρθωτο.. σαν ένα πιο δύσκολο διαγώνισμα είναι, μην τρελαίνεστε! Στο πανεπιστήμιο θα τα θυμάστε και θα γελάτε🤍
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Ναι αυτό , αν και σχετικά στην αποστήθιση είμαι καλή , όλοι οι συμμαθητές έχουν αρχίσει φροντιστήριο για ιστορία γ ( είμαστε β ) οπότε δεν ξέρω
Εγω δεν κάνω φροντιστήριο ιστορία , πιστεύω δεν είναι απαραίτητα εκτός και αν θες κάποιον να σε επιβλέπει και να σου εξηγεί ακριβώς τι θα διαβάσεις ώστε να μην βαρεθείς μόνη σου και χάσεις τη μπάλα. Κάνω ιδιαίτερα στα υπόλοιπα μαθηματα και γράφω διαγωνίσματα στην ιστορία όμως.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

όντως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο από τα θέματα πανελλήνιων προηγούμενων ετών που κάνω για εξάσκηση αλλα σίγουρα θέλει αποστήθιση τουλαχιστον ιστορία και λατινικά και κριτική αντίληψη.
Δεν λέω να μη διαβάζετε, αλλά μην είστε προκατειλημμένοι με τις πανελλήνιες, δεν είναι τίποτα το ακατόρθωτο.. σαν ένα πιο δύσκολο διαγώνισμα είναι, μην τρελαίνεστε! Στο πανεπιστήμιο θα τα θυμάστε και θα γελάτε🤍
 
Top