Ισπανικά

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Muchas gracias :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
αν κάποιος ξεκινήσει προετοιμασία για C1 πχ τον Φλεβάρη και θέλει να δώσει τον Ιούλη, προλαβαίνει? μιλάω πάντα για το DELE

Πιστεύω πως ναι αλλά υπό όρους πάντα. Αν βιάζεσαι θα πρέπει να κάνεις περισσότερες ώρες μάθημα (πχ. 3 ή 4 ώρες την βδομάδα είναι ΟΚ, το λέω γιατί μερικοί κάνουν δύωρο). Θα πρέπει επίσης να διαβάζεις αρκετά μόνη σου γιατί το C1 είναι κυρίως λεξιλόγιο, εκφράσεις κτλ. οπότε όσο μάθημα και να κάνεις μόνο με προσωπικό διάβασμα θα το μάθεις. Εξαρτάται επίσης από το πόσο καλές βάσεις έχεις θέσει από το Β2. Αν ξέρεις καλά την γραμματική από πριν και θυμάσαι και κάποιες βασικές ιδιωματικές εκφράσεις και perífrasis verbales του Β2 προφανώς βοηθάει γιατί ειδικά οι τελευταίες από όσο θυμάμαι παίζουν πολύ στο C1.

Εγώ ας πούμε, έδωσα Μάιο το Β2, έκανα μαθήματα Ιούνιο, Ιούλιο, Σεπτέμβριο και Νοέμβριο και έδωσα Νοέμβριο (Το βιαζόμουν για ένα πρόγραμμα που ήθελα να παρακολουθήσω). Έκανα 4 ώρες την εβδομάδα και όλα πήγαν μια χαρά, το πτυχίο το πήρα:clapup:.

Οι εξετάσεις (DELE) για να είμαι ειλικρινής είναι αρκετά δύσκολες (από κρατικό δεν έχω εμπειρία, δεν ήταν τόσο της μόδας μάλλον όταν έδινα εγώ) και όχι τόσο από άποψη επιπέδου γλώσσας όσο από άποψη δομής και διόρθωσης. Μάλλον θα έχεις εμπειρία από τον τρόπο που διορθώνουν. Ό,τι διορθώνεται από υπολογιστή τείνει να είναι πιο αντικειμενικό, έχουν όμως μια τάση να τσεκουρώνουν στα μέρη που διορθώνουν εξεταστές, και δεδομένου ότι το C1 είναι από μόνο του δύσκολο χειροτερεύει πολύ την κατάσταση. Θα δώσω πάλι το δικό μου παράδειγμα. Πήρα 21/25 Comprensión de lectura, 23/25 Comprensión auditiva και μόλις 13 και 14/25 στην έκθεση και τα προφορικά αντίστοιχα! Δηλαδή είναι να τρελαίνεσαι! Εν τω μεταξύ το ακουστικό του είναι που είναι πανδύσκολο (ειδικά το τελευταίο tarea αν θυμάμαι καλά με τις εκφράσεις) βάζουν και κάτι άκυρους λατινοαμερικάνους από το Περού και δεν καταλαβαίνεις τίποτε έτσι που μιλάνε!

Συνοψίζοντας, ναι πιστεύω ότι με κατάλληλη προετοιμασία και αρκετό προσωπικό διάβασμα το C1 θα βγει σχετικά άνετα αν ξεκινήσεις αρχές Φλεβάρη και δώσεις Ιούλιο. Όμως το κακό με το DELE πάντα είναι ότι όση προετοιμασία και να έχεις κάνει, μπορεί πάντα να κοπείς (για βλακώδεις κατά την γνώμη μου λόγους).

Έχεις δίκιο για τη δυσκολία των εξετάσεων του Cervantes, αν και έδωσα μόνο το DELE B2 και όχι το ΚΠΓ πιστεύω ότι το δεύτερο είναι πιο εύκολο. Αυτό είναι βέβαια αρκετά υποκειμενικό :) Απλά ακούω από παλιούς μαθητές και από καθηγητές ότι η διαφορά με το C1 είναι αρκετά σημαντική και σε συνδυασμό με την επόμενη χρονιά που προβλέπεται αρκετά δύσκολη και πιεστική για εμένα για διάφορους λόγους, αποθαρρύνομαι :P Δεν με βλέπω να αντέχω πιεστικό πρόγραμμα σε συνδυασμό με φροντιστήριο, μετακινήσεις και προετοιμασία για εξετάσεις για μεγαλύτερο επίπεδο για άλλη μια χρονιά :P Γι' αυτό σκέφτομαι να συνεχίσω λίγο πιο χαλαρά, με λιγότερες ώρες, ιδιαίτερα ώστε να μιλάω πολύ περισσότερο με τον καθηγητή για να βελτιωθώ και σε αυτό το κομμάτι και για να "κυλάει" το μάθημα με βάση τις δικές μου δυσκολίες-απορίες-ανάγκες και να δώσω για C1 τον επόμενο Νοέμβριο αντί για Μάιο. Poco a poco! :D

Κοίτα, ναι, ότι βγαίνει άνετα η ύλη σε 1 χρόνο βγαίνει και 2ωρο αν κάνεις. Τώρα για το αν θα το πάρεις το πτυχίο αυτό είναι άλλη ιστορία... Έτσι όπως το πάνε στο Θερβάντες θα πρέπει να είσαι στο C2 για να δώσεις C1 και να μείνουν ευχαριστημένοι. Πάντως δυο φίλες μου ξεκινήσαν και αυτές έτσι χαλαρά (poco a poco :P) με δυωράκι την βδομάδα να μην χάσουν επαφή και στο τέλος όχι μόνο την ύλη βγάλαν αλλά και με λίγη έξτρα προετοιμασία το τελευταίο μήνα το δώσαν το πτυχίο και το πήραν κιόλας. Άρα δεν είναι και τόσο κακή η ιδέα σου.;) ¡Piénsalo bien!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Πιστεύω πως ναι αλλά υπό όρους πάντα. Αν βιάζεσαι θα πρέπει να κάνεις περισσότερες ώρες μάθημα (πχ. 3 ή 4 ώρες την βδομάδα είναι ΟΚ, το λέω γιατί μερικοί κάνουν δύωρο). Θα πρέπει επίσης να διαβάζεις αρκετά μόνη σου γιατί το C1 είναι κυρίως λεξιλόγιο, εκφράσεις κτλ. οπότε όσο μάθημα και να κάνεις μόνο με προσωπικό διάβασμα θα το μάθεις. Εξαρτάται επίσης από το πόσο καλές βάσεις έχεις θέσει από το Β2. Αν ξέρεις καλά την γραμματική από πριν και θυμάσαι και κάποιες βασικές ιδιωματικές εκφράσεις και perífrasis verbales του Β2 προφανώς βοηθάει γιατί ειδικά οι τελευταίες από όσο θυμάμαι παίζουν πολύ στο C1.

Εγώ ας πούμε, έδωσα Μάιο το Β2, έκανα μαθήματα Ιούνιο, Ιούλιο, Σεπτέμβριο και Νοέμβριο και έδωσα Νοέμβριο (Το βιαζόμουν για ένα πρόγραμμα που ήθελα να παρακολουθήσω). Έκανα 4 ώρες την εβδομάδα και όλα πήγαν μια χαρά, το πτυχίο το πήρα:clapup:.

Οι εξετάσεις (DELE) για να είμαι ειλικρινής είναι αρκετά δύσκολες (από κρατικό δεν έχω εμπειρία, δεν ήταν τόσο της μόδας μάλλον όταν έδινα εγώ) και όχι τόσο από άποψη επιπέδου γλώσσας όσο από άποψη δομής και διόρθωσης. Μάλλον θα έχεις εμπειρία από τον τρόπο που διορθώνουν. Ό,τι διορθώνεται από υπολογιστή τείνει να είναι πιο αντικειμενικό, έχουν όμως μια τάση να τσεκουρώνουν στα μέρη που διορθώνουν εξεταστές, και δεδομένου ότι το C1 είναι από μόνο του δύσκολο χειροτερεύει πολύ την κατάσταση. Θα δώσω πάλι το δικό μου παράδειγμα. Πήρα 21/25 Comprensión de lectura, 23/25 Comprensión auditiva και μόλις 13 και 14/25 στην έκθεση και τα προφορικά αντίστοιχα! Δηλαδή είναι να τρελαίνεσαι! Εν τω μεταξύ το ακουστικό του είναι που είναι πανδύσκολο (ειδικά το τελευταίο tarea αν θυμάμαι καλά με τις εκφράσεις) βάζουν και κάτι άκυρους λατινοαμερικάνους από το Περού και δεν καταλαβαίνεις τίποτε έτσι που μιλάνε!

Συνοψίζοντας, ναι πιστεύω ότι με κατάλληλη προετοιμασία και αρκετό προσωπικό διάβασμα το C1 θα βγει σχετικά άνετα αν ξεκινήσεις αρχές Φλεβάρη και δώσεις Ιούλιο. Όμως το κακό με το DELE πάντα είναι ότι όση προετοιμασία και να έχεις κάνει, μπορεί πάντα να κοπείς (για βλακώδεις κατά την γνώμη μου λόγους).
μου έκανες την καρδιά περιβόλι τώρα :hehe: για Β2 δεν έχω δώσει ακόμη, δίνω τώρα τον Ιούλιο. μετά δεν θα μπορέσω να συνεχίσω την προετοιμασία για το C1 αμέσως, θα μπορώ από τον Γενάρη και μετά, γι' αυτό και σε ρώτησα.
όπως και να 'χει, ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!Με λένε Φένια και είμαι 17!Ξεκίνησα ισπανικά πριν από περίπου 1 μήνα και μπορώ να πω οτι είναι καταπληκτική γλώσσα(τελικά το ταξίδι που πήγα απέδωσε :P).Τέλος πάντων επειδή δε θέλω να βγω εντελώς εκτός θέματος θα ήθελα να θέσω μια απορία σχετικά με τα ανώμαλα ρήματα!Συγκεκριμένα,γιατί το ρήμα πχ sentir κλίνεται διαφορετικά από το pedir αφού και τα δύο έχουν στην παραλήγουσα e?Για να γίνω πιο κατανοητή το ρήμα sentir κλίνεται έτσι:siento,sientes,siente,sentimos,sentίs,sienten ενώ το pedir έτσι pido,pides,pide,pedimos,pedίs,piden.Γιατί στην πρώτη περίπτωση δίπλα από το e προστίθεται ένα i ενώ στη δεύτερη περίπτωση το e αντικαθίσταται με i?Θα εκτιμούσα πολύ την απάντηση σας :D

Λοιπόν αν θυμάμαι καλά ο κανόνας λέει το εξής:
1) Όλα τα ρήματα 1ης και 2ης συζυγίας τουτέστιν -ar, -er con cambio vocálico de -e- τρέπουν το -e- του θέματος σε -ie- ¡siempre! ej. pensar-> pienso, perder-> pierdo.
2) Τα ρήματα της 3ης συζυγίας (-ir) με cambio vocálico του -e- τρέπουν το -e- του θέματος σε -ie- όταν ανάμεσα στο -e- του θέματος και την κατάληξη (-ir) παρεμβάλλεται -r- o -nt- ej. sentir->siento, preferir-> prefiero.
3)Τα ρήματα της 3ης συζυγίας (-ir) με cambio vocálico του -e- τρέπουν το -e- του θέματος στο ασθενές (débil) -i- όταν ανάμεσα στο -e- του θέματος και την κατάληξη (-ir) δεν παρεμβάλλεται ni -r- ni -nt- ej. pedir->pido, elegir-> eligo.
4) Μόνη εξαίρεση το ρήμα servir->sirvo

(Αν κάνω λάθος διορθώστε με, στους κανόνες δεν είμαι πολύ καλός και πάει και λίγος καιρός)

μου έκανες την καρδιά περιβόλι τώρα :hehe: για Β2 δεν έχω δώσει ακόμη, δίνω τώρα τον Ιούλιο. μετά δεν θα μπορέσω να συνεχίσω την προετοιμασία για το C1 αμέσως, θα μπορώ από τον Γενάρη και μετά, γι' αυτό και σε ρώτησα.
όπως και να 'χει, ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις :happy:

Ωχ! για καλό το είπα; :redface: ¡No te preocupes! ¡Que tengas muchísima suerte en los exámenes!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Όσοι έχετε δώσει Ισπανικά την εξεταστική περίοδο Μαϊου,τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν από τις 20 Αυγούστου. ¡Buena suerte y ánimo!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Όσοι έχετε δώσει Ισπανικά την εξεταστική περίοδο Μαϊου,τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν από τις 20 Αυγούστου. ¡Buena suerte y ánimo!

και γι' αυτους που εδωσαν τον Ιουλιο το ιδιο δεν ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς πότε θα βγουν τα αποτελέσματα για το DELE για όσους έδωσαν τον Μάιο; Προσπαθώ να βρω κάποια σχετική ανακοίνωση αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι. Ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Βγήκανε...καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Βγήκανε...καλή επιτυχία!

Συγγνώμη και πάλι, πώς ακριβώς μπορούμε να δούμε τα αποτελέσματα; υπάρχει κάποια επιλογή στο examenes.cervantes.es; δεν μου βγάζει κάτι ακόμα...Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
που το ειδες οτι βγηκανε? δεν το βγαζει πουθενα!!!!


για μας που δωσαμε ιουλιο, ποτε να περιμενουμε αποτελεσματα? γυρω στον οκτωβρη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
το CCSE βγηκε. λογικα οταν ανακοινωθουν τα αποτελεσματα για τα υπολοιπα πτυχια, θα μας στειλουν και μειλ (τουλαχιστον ετσι λενε στη σελιδα τους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Με μειλ στέλνονται στο υποψήφιο παιδιά.Μιλάμε για την εξεταστική περίοδο Μαιου 2017
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Όντως, έφτασε και σε έμενα το email. Καλά αποτελέσματα σε όλους! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους :D Να ρωτησω,αν θελω να πω στα ισπανικα "οταν η φυσικη σε τρελαινει" θα πω "quando la física te vuelve loca"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Αν έχει θετική έννοια,εγώ θα το έλεγα cuando la física te fascina...ειδάλλως αν έχει αρνητική,cuando la física te fastidia...
Το volver loca αν το χρησιμοποιήσεις στη πρόταση είναι καθαρά ελληνική επιρροή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 545651

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
να ξαναρωτησω κατι....ξερετε περιπου ποτε θα βγουν τα αποτελεσματα του dele b2 μεσα στον οκτωβρη? περσι ποτε ειχαν βγει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenia00

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Ραφαέλα σε ευχαριστώ πολυυυυυ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Σήμερα έμαθα οτι ο παγκόσμιος οργανισμός εμπορίου έχει τρεις επίσημες γλώσσες. Τα αγγλικά, τα γαλλικά και τα ισπανικά. Τις γλώσσες που μιλώ δηλαδή... :D https://el.wikipedia.org/wiki/Παγκόσμιος_Οργανισμός_Εμπορίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top