Ισπανικά

alice b

Νεοφερμένος

Η alice b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα. Μόλις πληροφορήθηκα ότι βγηκαν τα αποτελέσματα B2 Cervantes Intermedio του Νοεμβρίου 2011 και έχω κοπεί μόνο στο προφορικό-ακουστικό για πολύ λίγο ενώ στα υπόλοιπα πήγα πολύ καλά. Έχω ακούσει ότι μπορεί κανείς να κάνει ένσταση αν είναι πολύ κοντά στη βάση και ειδικά για αυτό το part. Επίσης κάπου είχα πετύχει σ αυτό το φορουμ μια καθηγητρια πριν καιρό που έκανε ένσταση για μια μαθήτριά της και δεν μπορώ να το βρω. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα είμαι ευγνωμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω σε πόσο χρονικό διάστημα περίπου δίνεις για κάποιο πτυχιο; Μου αρέσουν πάρα πολύ τα ισπανικά (είχα κάνει κάποια μαθήματα μέσω ίντερνετ και διάβαζα και μόνη μου :redface: ) και θέλω πάρα πολύ να ξεκινήσω και με κάποιον "κανονικό" δάσκαλο.
Οποια πληροφορία ευπρόσδεκτη!!!! Ευχαριστώ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Εξαρτάται το πτυχίο που σε ενδιαφέρει και τον αριθμό μαθημάτων που μπορείς να κάνεις κάθε βδομάδα.Οπωσδήποτε τα πτυχία του Θερβάντες είναι πιο απαιτητικά απο του κρατικού που είναι πιο προσιτά.Πχ φέτος έχω μια μαθήτρια που με χαλαρό ρυθμό(2 ώρες/βδομάδα και μετά απο 2 χρόνια) θα προσπαθήσει το Β1 ίσως Β2 του κρατικού.Του χρόνου όμως θα πάμε για Β2 Θερβάντες.Αν βέβαια σε ενδιαφέρει για να μπεις στο κλίμα να δώσεις κάποιο απο τα πρώτα πτυχία, υπάρχει και το Α2 του Θερβάντες το οποίο πιστεύω βγαίνει σε μια χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Βασικά, σκεφτόμουν και εγώ για ένα 2ωρο ή 3ωρο την εβδομάδα μόνη μου είτε σε φροντιστήριο είτε στο σπίτι. Είχα και στο νου μου το Θερβάντες το ινστιτούτο, αλλά είναι πολλές ώρες την εβδομάδα και δεν έχω τόσο χρόνο. :/: Θα ενδιαφερόμουν περισσότερο για το Θερβάντες που όσο να 'ναι, μπορεί να είναι πιο απαιτητικά, αλλά έχουν αναγνώριση και στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Απο την εμπειρία μου σε φροντιστήρια στην Αθήνα ξέρω οτι αρκετά απο αυτά κάνουν 4ωρα τη βδομάδα απο τη μία για να είναι πιο σίγουροι για την επιτυχία του μαθητή (λόγο φήμης) και απο την άλλη για κέρδος. Επίσης πρόσεχε τα συμβόλαια γιατί βάζουν κάτι ρήτρες όπως πχ αν αποφασίσεις να φύγεις πρέπει να τους πληρώσεις ολόκληρο το ποσό της χρονιάς κτλ..Αν προτιμήσεις φροντιστήριο καλό θα ήταν να αποφύγεις μεγάλες αλυσίδες και να ψάξεις για κάποιο συνοικιακό.Αν παλι κοιτάξεις για ιδιαίτερα, θα πρότεινα να αναζητήσεις καθηγητή ισπανικής φιλολογίας ή τουλάχιστον πανεπιστημιακής εκπαίδευσης ακόμα κι αν είναι ισπανόφωνος.Δεν έχει νόημα να κατάγεται κάποιος απο Ισπανία, Αργεντινή κτλ.. αλλά να είναι μόνο απόφοιτος λυκείου και να ασκεί διδακτικό έργο.

Και μιας και αναφέρθηκες στα πτυχία Θερβάντες, βρήκα σήμερα κάτι ενδιαφέρον
https://www.youtube.com/watch?v=PRKXDS4XKrU
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Πολύ χρήσιμη ιστοσελίδα !

https://www.practicaespanol.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Το πανεπιστήμιο στο οποίο σκέφτομαι να παώ, χρειάζεται Typical A level offer: AAB-BBB incl. το οποίο και δεν έχω ιδέα σε τι πτυχίο ισοδυναμεί. Εδώ όμως έρχεται και το πρόβλημα. Μαθήματα ισπανικών δεν έχω κάνει, βέβαια είμαι αυτοδίδακτη τα τελευταία χρόνια και όλο και κάτι κάνω.Άρα από πτυχίο τίποτα και είναι δύσκολοι καιροί για πολλά μαθήματα και χάσιμο καθώς ήδη διαβάζω για κάτι άλλο την προκειμένη στιγμή. Στις ιστοσελίδες αγγλικών πανεπιστημίων είχα κάνει ένα τεστ για να δείξει το επίπεδο μου στα ισπανικά και με είχε βγάλει intermediate ii κάτι τέτοιο. Φυσικά και έχω πολλά κενά αλλά αυτό που με ενδιαφέρει προς το παρόν είναι να ξέρω πόσο χρόνο πρέπει να διαθέσω και σε πόσα χρόνια ισούται αυτό το πτυχίο. Χρειάζεται να κάνω πολλά μαθήματα;πόσο περίπου θα κοστίσει; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Δυστυχώς το μόνο που βρήκα είναι οτι το ΑΑΒ-ΒΒΒ είναι η βαθμολογία που πρέπει να επιτύχει ο υποψήφιος για να γίνει αποδεκτός απο το πανεπιστήμιο.Δηλαδή να έχει δύο Α και ένα Β τουλάχιστον.Αλλά αυτό συνήθως αφορά τα πιστοποιητικά που παίρνει ο υποψήφιος αφού έχει παρακολουθήσει δυο προπαρασκευαστικά έτη παρακολουθώντας μαθήματα που περιλαμβάνονται στον οδηγό σπουδών του εκάστοτε πανεπιστημίου-συνήθως βρετανικού.Δεν μπορώ να καταλάβω τι αντιστοιχία μπορεί να έχει αυτό με το πτυχίο της ξένης γλώσσας. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakip

Νεοφερμένος

Η marakip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας. κάνω μαθήματα ισπανικών εδώ και 2 χρόνια όχι πολυ εντατικά λόγω δουλειάς.παράλληλα παρακολουθώ καμιά ταινία ισπανική.ότι προλαβαίνω δηλαδη. θα ήθελά αν εχετε να μου προτείνεται κανενα βιβλίο λογοτεχνικο ισως κάτι τέλος πάντων να διαβάζω λίγο όταν ξεκλεύω λίγο χρόνο.ξέρω ένα site στο ίντερνετ το youkioske τ οοποίο είναι πολύ καλό αλλα δεν μπορω να είμαι συνέχεια μπροστά απο έναν υπολογιστή.Ή αν γνωρίζεται κάποιο βιβλιοπωλείο στην θεσσαλονίκη που να μπορώ να βρώ κανενα βιβλιο.
ευχαιστώ πολύ....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Απο το florasfun.gr αλλά και το ισπανικό casa del libro.com μπορείς να παραγγείλεις βιβλία και να σου αποσταλούν με κούριερ.Για βιβλιοπωλεία όμως,στη Θεσσαλονίκη δεν γνωρίζω πολλά πράγματα.Επίσης, καλό είναι να προτιμάς βιβλία τα οποία διαχωρίζονται ανάλογα με το επίπεδο του μαθητή πχ.να αναγράφουν Α2-Β1 κτλ. Ο εκδοτικός οίκος klett.gr έχει ποικιλία βιβλίων (λογοτεχνικά-αστυνομικά-ιστορικά..) και μπορείς να κάνεις παραγγελία τηλεφωνικά πληρώνοντας με αντικαταβολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikmil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
γειά σας!ξεκίνησα μαθήματα ισπανικών πριν 3 μήνες και έχω ξετρελαθεί!έχω όμως μια απορία.αυτή την στιγμή μαθαίνω το ρήμα gustar και βλέπω ότι χρησιμοποιείται γ' ενικό που είναι gusta και γ' πληθυντικό gustan αντίστοιχα.γιατί όμως λέμε"me gustas tu"ας πούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Το ρήμα gustar έχει μεν την ιδιομορφία να είναι αυτοπαθές αλλά κλίνεται κανονικά gusto-gustas-gusta-gustamos etc..Όταν όμως το χρησιμοποιείς σε μια φράση μαζί με την αντωνυμία του -me,te,le..τότε το υποκείμενό του είναι το αντικείμενο (η επόμενη λέξη) και ακολουθεί τον αριθμό και το πρόσωπο αυτού πχ me gusta la casa de Jorge.Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα παραπάνω:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Πολιτιστικές εκδηλώσεις του ινστιτούτου Θερβάντες

https://xenesglosses.eu/2012/03/cervantes/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Πριν λίγους μήνες ξεμπέρδεψα με τα αγγλικά αλλά θέλω να μάθω κι άλλες γλώσσες...τα γαλλικά που έκανα στο γυμνάσιο τα έχω ήδη ξεχάσει :worry: και το τελευταίο καιρό έχω φάει κόλλημα με τα Ισπανικά! Την βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα γλώσσα και θέλω να τη μάθω..έστω να έχω τη στοιχειώδη γνώση! :) Καμία συμβουλή για το πως να αρχίσω(μόνη μου)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Hola! Λοιπόν, αφού θα ξεκινήσεις μόνη σου καλό είναι να πάρεις πρώτα απ'όλα μια γραμματική κι ένα λεξικό. Εύχρηστη γραμματική είναι η gramática de la lengua española en practica -εκδόσεις πρίμους, γιατί είναι γραμμένη η θεωρία στα ελληνικά κι έχει αρκετά παραδείγματα στα ισπανικά, μεταφρασμένα.Απο λεξικά , αν θες διπλό υπάρχει το ισπανοελληνικό- ελληνοισπανικό εκδόσεις Καπάτου (μπλέ) η χωριστά της μέδουσα.Για ασκήσεις γραμματικής, πολύ καλή είναι η uso de la gramática ed. edelsa.Τέλος για βιβλίο μαθητή προτείνω, nos vemos, ed. difusión επίπεδο Α1.Είναι ενδιαφέρον βιβλίο, με εικόνες, κείμενα και πολιτιστικές αναφορές στην Ισπανία και στη νότιο Αμερική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Hola! Λοιπόν, αφού θα ξεκινήσεις μόνη σου καλό είναι να πάρεις πρώτα απ'όλα μια γραμματική κι ένα λεξικό. Εύχρηστη γραμματική είναι η gramática de la lengua española en practica -εκδόσεις πρίμους, γιατί είναι γραμμένη η θεωρία στα ελληνικά κι έχει αρκετά παραδείγματα στα ισπανικά, μεταφρασμένα.Απο λεξικά , αν θες διπλό υπάρχει το ισπανοελληνικό- ελληνοισπανικό εκδόσεις Καπάτου (μπλέ) η χωριστά της μέδουσα.Για ασκήσεις γραμματικής, πολύ καλή είναι η uso de la gramática ed. edelsa.Τέλος για βιβλίο μαθητή προτείνω, nos vemos, ed. difusión επίπεδο Α1.Είναι ενδιαφέρον βιβλίο, με εικόνες, κείμενα και πολιτιστικές αναφορές στην Ισπανία και στη νότιο Αμερική.

Οοοοκ! Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakip

Νεοφερμένος

Η marakip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
4ο Φεστιβάλ Ισπανόφωνου Κινηματογράφου στην Ξάνθη

https://paspif.gr/4-6/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top