Ισπανικά

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Gracias :)
Εγω θα συνεχισω για Β2 μολις μπω στην σχολη μου και θελω να παω μεχρι και C2..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Buena suerte! Yo voy a presentarme al C2 el Noeviembre!Ojala todo vaya bien :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Buena suerte a ti tambien :) -δεν ειναι και τοσο καλα τα ισπανικα μου,οποτε αν κανω οποιοδηποτε λαθος, διορθωστε με :) -
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Μια χαρά είναι μην φοβάσαι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikmil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
καλησπέρα:)μόλις ξεκίνησα μαθήματα ισπανικών και είμαι πολύ χαρούμενος.φοβερή γλώσσα!ο καθηγητής μου,μου είπε να πάρω τα βιβλία
aula internacional 1:(σειρά)
actividades
curso de espanol
γραμματική
το θέμα όμως είναι ότι δεν μπορώ να τα βρώ στα βιβλιοπωλεία.μήπως θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος να τα βρω από κάποιο μεγάλο βιβλιοπωλείο της αθήνας ώστε να τα παραγγείλω μέσω internet γιατί δεν μπορώ να τα βρω.ευχαριστώ εκ των προτέρων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Στον Φλωρά πήγες;Αυτός έχει τα πάντα απο ξενόγλωσσα βιβλία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

porthitis

Νεοφερμένος

Ο porthitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα τη γνώμη σας. Έδωσα το Intermedio πριν από 5 χρόνια χωρίς επιτυχία έπειτα από προετοιμασία-εξπρες σε φροντιστήριο. Σε μόλις 8 μήνες λάθος επιλογή. Τώρα έχω βρει ένα καλό φροντιστήριο (έτσι δείχνει) τουλάχιστον και σκέφτομαι να μπώ στο τμήμα για Β2 το Μάιο και να μην αρχίσω πάλι από την αρχή. Ποιά η γνώμη σας; Επίσης συνεχίζω Ιταλικά που ξεκίνησα πέρυσι για Β2 πιστεύεται ότι μπορώ να τα συνδυάσω;Κάποιοι μου έχουν πεί ότι η ομοιότητα των δύο γλωσσών βοηθάει. Οι περισσότεροι μου λένε ότι θα είναι μεγάλο μπέρδεμα. Τι νομίζετε SOS. Διαφορετικά να συνεχίσω για Β2 Γερμανικά και να ασχοληθώ με τα αγαπημένα Ισπανικά του χρόνου. Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CLONOA

Νεοφερμένος

Ο CLONOA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Άμα έχεις 5 χρόνια να κάνεις Ισπανικά (χωρίς να έχεις επαφή) και συνεχίσεις τώρα μαζί με Ιταλικά ίσως θα σε δυσκολέψουν και θα μπερδευτείς.
Ασχολήσου φέτος με Ιταλικά - Γερμανικά και του χρόνου με καθαρό μυαλό ασχολείσαι με τα Ισπανικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Eλπίζω να περάσατε Feliz Navidad !

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
παιδιά θα ήθελα τη συμβουλή σας:

Ξέρω ιταλικά στο Επίπεδο περίπου στο Γ1 (θα δώσω το Μάιο). Θα συνεχίσω και του χρόνου για να φτάσω στο Γ2. Πιατεύετε οτι θα μου ήταν εύκολο να μάθω Ισπανικά; και αν ναι, πόσο καιρό θα μου πάρει να φτάσω στο Β2 ; Έχω ακούσει ότιεπειδή γνωρίζω τα ιταλικά μπορώ και μεσά σε 1-2 χρόνια να το φτάσω, αληθεύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
παιδιά θα ήθελα τη συμβουλή σας:

Ξέρω ιταλικά στο Επίπεδο περίπου στο Γ1 (θα δώσω το Μάιο). Θα συνεχίσω και του χρόνου για να φτάσω στο Γ2. Πιατεύετε οτι θα μου ήταν εύκολο να μάθω Ισπανικά; και αν ναι, πόσο καιρό θα μου πάρει να φτάσω στο Β2 ; Έχω ακούσει ότι επειδή γνωρίζω τα ιταλικά μπορώ και μεσά σε 1-2 χρόνια να το φτάσω, αληθεύει;

Θα σου είναι πολύ εύκολο να μιλήσεις, να μάθεις την γραμματικη και φυσικά να καταλαβαίνεις τι λένε από το πρώτο κιόλας μάθημα, αρκεί βέβαια να μην σου έρχονται ιταλικές λέξεις, αντί για ισπανικές! :P
Εμένα, δηλαδή, περισσότερο με έχει παιδέψει που σκέφτομαι μια λέξη στα ισπανικά και την λέω στα ιταλικά, ακόμα και τώρα που προετοιμάζομαι να δώσω το C1 και μετά από 3 και χρόνια, παρά τα υπόλοιπα και για αυτό και εσύ, πιστεύω, οτι πρέπει από την αρχή να κάνεις τον διαχωρισμό μεταξύ των δυο γλωσσών!
Φυσικά και μπορείς να δώσεις σε 2 χρόνια και χωρίς να έχεις κάποιο πρόβλημα! Στο λέω αυτό γιατί και εγώ έδωσα για το B2 των ισπανικών στα 2 χρόνια και χωρίς να έχω το δικό σου επίπεδο στα Ιταλικά! Για τον 1 χρόνο δεν ξέρω αν θα είναι τόσο εύκολο να το δώσεις, γιατί είναι πολύ λίγος καιρός για να αφομοιώσεις την ύλη, αλλά και να εξασκηθείς στα γραπτά και στα προφορικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Υπέροχα! Βέβαια όχι δε νομίζω να μου έρχονται οι λέξεις στα ιταλικά, αν και στα γαλλικά που κάνουμε στο σχολείο τα πάντα μου έρχονται στα ιταλικά:redface: Είναι ενδιαφέρουσα γλώσσα τα ισπανικά! Ίσως να ξεκινήσω από Σεπτέμβρη!

Έχω ακούσει πως μιλούνται διάφοροι διάλεκτοι στην Ισπανία. Όταν κάποιος μαθαίνει ισπανικά ποια διάλεκτο μαθαίνει ακριβώς;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Υπέροχα! Βέβαια όχι δε νομίζω να μου έρχονται οι λέξεις στα ιταλικά, αν και στα γαλλικά που κάνουμε στο σχολείο τα πάντα μου έρχονται στα ιταλικά:redface: Είναι ενδιαφέρουσα γλώσσα τα ισπανικά! Ίσως να ξεκινήσω από Σεπτέμβρη!

Έχω ακούσει πως μιλούνται διάφοροι διάλεκτοι στην Ισπανία. Όταν κάποιος μαθαίνει ισπανικά ποια διάλεκτο μαθαίνει ακριβώς;:worry:

Τα Καστιλιάνικα μαθαίνεις και τουλάχιστον οι εξεταστές του Θερβάντες μιλάνε με το θου όπως και οι περισσότεροι ισπανοί της Ισπανίας! Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο φροντιστήριο που να σου μαθαίνει Καταλανικά ή Βασικά, παρόλο που μιλούνται στην Ισπανία!
Όσον αφορά τα Ισπανικά που μιλάνε στην Λατινική Αμερική, δεν διαφέρουν από τα Καστιλιάνικα, απλά έχουν κάποιες διαφορετικές λέξεις, εκφράσεις και ιδιωματισμούς και αν πας στην Λατινική με τα Καστιλιάνικα μια χαρά θα μιλήσεις και θα σε καταλάβουν! Σκέψου το σαν να πηγαίνεις σε διαφορετικές πόλεις της Ελλάδας, παντού μιλάνε ελληνικά απλά σε κάποιες περιοχές έχουν άλλο τρόπο προφοράς, άλλες εκφράσεις και ιδιωματισμούς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Τα Καστιλιάνικα μαθαίνεις και τουλάχιστον οι εξεταστές του Θερβάντες μιλάνε με το θου όπως και οι περισσότεροι ισπανοί της Ισπανίας! Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο φροντιστήριο που να σου μαθαίνει Καταλανικά ή Βασικά, παρόλο που μιλούνται στην Ισπανία!
Όσον αφορά τα Ισπανικά που μιλάνε στην Λατινική Αμερική, δεν διαφέρουν από τα Καστιλιάνικα, απλά έχουν κάποιες διαφορετικές λέξεις, εκφράσεις και ιδιωματισμούς και αν πας στην Λατινική με τα Καστιλιάνικα μια χαρά θα μιλήσεις και θα σε καταλάβουν! Σκέψου το σαν να πηγαίνεις σε διαφορετικές πόλεις της Ελλάδας, παντού μιλάνε ελληνικά απλά σε κάποιες περιοχές έχουν άλλο τρόπο προφοράς, άλλες εκφράσεις και ιδιωματισμούς!

Είχα πάντα απορία: Μετά δεν ψευδίζεις και στα ελληνικά;:redface: :hehe:

Ναι καταλαβαίνω γιατί σε χωριό μένω και παρ'όλο που είμαστε κοντά σε πόλη έχουμε δικές μας λέξεις και ιδιωματισμούς(τους οποίους απέφυγα να μάθω και τώρα δεν καταλαβαίνω τι λένε οταν μιλάνε)

Ντάξει τώρα αμα τα άλλα είναι παρεμφερή με τα Καστιλιάνικα, πίστευω πως με μια επίσκεψη εκεί μπορείς να τα καταλάβεις. Αλλά εδώ δεν έχω ξεκινήσει καν τα ισπανικά, τι λέω;! :P

(Το Θερβάντες τι είναι; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Είχα πάντα απορία: Μετά δεν ψευδίζεις και στα ελληνικά;:redface: :hehe:

Ναι καταλαβαίνω γιατί σε χωριό μένω και παρ'όλο που είμαστε κοντά σε πόλη έχουμε δικές μας λέξεις και ιδιωματισμούς(τους οποίους απέφυγα να μάθω και τώρα δεν καταλαβαίνω τι λένε οταν μιλάνε)

Ντάξει τώρα αμα τα άλλα είναι παρεμφερή με τα Καστιλιάνικα, πίστευω πως με μια επίσκεψη εκεί μπορείς να τα καταλάβεις. Αλλά εδώ δεν έχω ξεκινήσει καν τα ισπανικά, τι λέω;! :P

(Το Θερβάντες τι είναι; )

Χαχαχα!!! Μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει συμπτώματα ψευδισμού! :P

Το Ινστιτούτο Θερβάντες (ή αλλιώς Instituto Cervantes :D) είναι διεθνής φορέας που ασχολείται με την διδασκαλία της Ισπανικής γλώσσας! Για τα ισπανικά νομίζω οτι εξετάσεις διεξάγει μόνο το Θερβάντες (τα διπλώματα του λέγονται και DELE και μοναδικός τους φορέας είναι το Ισπανικό Υπουργείο Παιδείας) και το Ελληνικό Υπουργείο Παιδείας με το Κρατικό! Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι φορείς που παρέχουν πτυχία ισπανικών, αλλά εγώ δεν το γνωρίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Χαχαχα!!! Μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει συμπτώματα ψευδισμού! :P

Το Ινστιτούτο Θερβάντες (ή αλλιώς Instituto Cervantes :D) είναι διεθνής φορέας που ασχολείται με την διδασκαλία της Ισπανικής γλώσσας! Για τα ισπανικά νομίζω οτι εξετάσεις διεξάγει μόνο το Θερβάντες (τα διπλώματα του λέγονται και DELE και μοναδικός τους φορέας είναι το Ισπανικό Υπουργείο Παιδείας) και το Ελληνικό Υπουργείο Παιδείας με το Κρατικό! Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι φορείς που παρέχουν πτυχία ισπανικών, αλλά εγώ δεν το γνωρίζω!

Σε ευχαριστώ πολύ:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΧριστίναΤσ

Νεοφερμένος

Η ΧριστίναΤσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
εγω κανω ισπανικα στο σχολειο εδω στην Κυπρο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
τι τυχεροι που ειστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
SHAKIRA - Je l'aime a mourir ( La Quiero A Morir )



Y yo que hasta ayer solo fui un holgazán
Y hoy soy guardian sus sueños de amor
La quiero a morir...

Puede destrozar todo aquello que ve
Porque ella de un soplo lo vuelve a crear
Como si nada, como si nada
La quiero a morir...

Ella para las horas de cada reloj,
Y me ayuda a pintar transparente el color con sus sonrisa.
Y levanta una torre desde el cielo hasta aqui
Y me cose unas alas y me ayuda a subir a toda prisa, a toda prisa
La quiero a morir...

Conoce bien, cada guerra, cada herida, cada ser
Conoce bien cada guerra de la vida, y del amor también.
Hehehehehehehe (x3)

Moi je n'étais rien
Et voilà qu'aujourd'hui
Je suis le gardien
Du sommeil de ses nuits
Je l'aime à mourir

Vous pouvez détruire
Tout ce qu'il vous plaira
Elle n'a qu'à ouvrir
L'espace de ses bras
Pour tout reconstruire
Pour tout reconstruire
Je l'aime à mourir

Elle a gommé les chiffres
Des horloges du quartier
Elle a fait de ma vie
Des cocottes en papier
Des éclats de rire
Elle a bâti des ponts
Entre nous et le ciel
Et nous les traversons
À chaque fois qu'elle
Ne veut pas dormir
Ne veut pas dormir
Je l'aime à mourir

Elle a dû faire toutes les guerres
Pour être si forte aujourd'hui
Elle a dû faire toutes les guerres
De la vie, et l'amour aussi

Elle a dû faire toutes les guerres
Pour être si forte aujourd'hui
Elle a dû faire toutes les guerres
De la vie, et l'amour aussi

Elle a dû faire toutes les guerres
Pour être si forte aujourd'hui
Elle a dû faire toutes les guerres
De la vie, et l'amour aussi...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iosonoyosoy

Νεοφερμένος

Ο iosonoyosoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας!Εχω τα βιβλια Nuovos encuentros της primus,αλλά δεν έχω βιβλίο λέξεων όμως!Το επίπεδο είναι Α1-Α2!Έχετε να μου προτείνετε κανένα βιβλίο?Και nivel B1 θέω..δεν έχω πρόβλημα.Κι από άλλη σειρά βιβλίο.Απλά θέλω να έχει λέξεις γενικά για να ενισχύσω το λεξιλόγιό μου! Ευχαριστώ ΄!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top