Ισπανικά

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Για την Αθήνα δεν ξέρω...Αλλα εαν το θές για ειδιαίτερο θα σου το χρεώνει 45Ε τις 2 ώρες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Παιδιά
ΠΕΡΑΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Το ΠΗΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Αναλυτικα η βαθμολογία:
Comprensión de lectura Expresión escrita Gramática y vocabulario Comprensión auditiva Expresión oral
13.33 puntos 12.75 puntos 15.0 (APTO) 6.25 puntos 25.25 puntos
26.08 (APTO) 31.5 (APTO)

La calificación final es de APTO
Καλά αποτελέσματα και σε εσάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
σε καποιο θεμα (δεν θυμαμαι σε ποιο :( ) εγινε αναφορα για το κοστος των διπλωματων σε σχεση με αλλες χωρες
οποιος ενδιαφερεται μπορει να μπει στο https://diplomas.cervantes.es/candidatos/precios.jsp να διαλεξει χωρα και να δει ποσο κοστιζουν τα διπλωματα σε καθε χωρα
προσοχη στο νομισμα.... (το λεει στην αρχη... :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

linenblue

Νεοφερμένος

Η linenblue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μου αρέσουν πολύ τα Ισπανικά!!! :D
Έχω κάνει φίλους από το Μεξικό τα τελευταία χρόνια και μαζί τους έμαθα να καταλαβαίνω αρκετά καλά αυτά που ακούω. Προσπαθώ να μιλήσω, αλλά τα καταφέρνω μέσες άκρες. Για αυτό θέλω να αρχίσω μαθήματα :)
Προς το παρόν, εκτός από τους φίλους μου, ακούω και μαθαίνω ότι μπορώ από τραγούδια. Πολλά τραγούδια!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
:)
Μου αρέσουν πολύ τα Ισπανικά!!! :D
Έχω κάνει φίλους από το Μεξικό τα τελευταία χρόνια και μαζί τους έμαθα να καταλαβαίνω αρκετά καλά αυτά που ακούω. Προσπαθώ να μιλήσω, αλλά τα καταφέρνω μέσες άκρες. Για αυτό θέλω να αρχίσω μαθήματα :)
Προς το παρόν, εκτός από τους φίλους μου, ακούω και μαθαίνω ότι μπορώ από τραγούδια. Πολλά τραγούδια!!!:clapup:
Και πολύ καλά θα κάνεις;)Είναι μια πολύ ωραία γλώσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
παιδια.... βοηθεια....!!!:/:
εχετε να μου προτεινετε καποιο καλο βιβλιο γραμματικης για αρχαριο?
εχω ηδη στο νου μου το uso de la gramatica espagnola elemental
ειναι οντως καλο?
ξερετε και κανενα αλλο?
και κατι τελευταιο...
καποιο βιβλιο "ταξης" (με κειμενα-κατανοηση-γραπτο κτλ) για αρχαριο επισης αλλα για να πηγαινει γρηγορα (σαν "ταχυρρυθμο" στυλ)
gracias :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klairy

Νεοφερμένος

Η Klairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδιά
ΠΕΡΑΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Το ΠΗΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Αναλυτικα η βαθμολογία:
Comprensión de lectura Expresión escrita Gramática y vocabulario Comprensión auditiva Expresión oral
13.33 puntos 12.75 puntos 15.0 (APTO) 6.25 puntos 25.25 puntos
26.08 (APTO) 31.5 (APTO)

La calificación final es de APTO
Καλά αποτελέσματα και σε εσάς!

Περάσαμε, περάσαμεεεεεεε!!! :clapup:
Comprensión de lectura Expresión escrita Gramática y vocabulario Comprensión auditiva Expresión oral
16.67 puntos 12.50 puntos 18.67 puntos 13.75 puntos 20.25 puntos - APTO δηλαδή!!! Apta μάλλον!! :D :D :D
Συγχαρητήρια μικρούλα! Είδες που τα καταφέραμε τελικά!! Άντε και εις ανώτερα τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Μπράβο σου!Και σε ευχαριστώ πολύ
Έσκισες δεν έχω λόγια να πώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta5238

Νεοφερμένος

Η zeta5238 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Gorgonokoritso,

Ένα πολύ καλό βιβλίο γραμματικής το οποίο είναι αρκετα ευχάριστο και συνδυάζει θεωρία (στα ισπανικά) με ασκήσεις πάνω στη θεωρία είναι το ''Gramática básica del estudiante de español'' εκδόσεις difusión. Εγώ αυτό κάνω τώρα..είναι επιπέδου A1 μέχρι B1, οπότε καταλαβαίνεις ότι καλύπτει ένα ευρύ φάσμα επιπέδων. Εγώ φέτος το Μάιο θα δώσω το Β2, οπότε έιναι μία καλή ευκαίρια και καλύπτω και τυχόν κενά που έχω..Μόνη σου διαβάζεις; Εάν ναι, θα σου πρότεινα να γραφτείς σε ένα καλό φροντιστήριο ή εάν διαθέτεις τα χρήματα να κάνεις ιδιαίτερα αλλά με καλό-ή καθηγητή-τρια. Η γραμματική είναι αρκετά απαιτητική και θέλει διάβασμα και καλη κατανόηση, τώρα όσον αφορά στο vocabulario είναι αρκετά βατό με παρόμοιες λέξεις από την ιταλική και τη γαλλική. Καλή δύναμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
Gorgonokoritso,

Ένα πολύ καλό βιβλίο γραμματικής το οποίο είναι αρκετα ευχάριστο και συνδυάζει θεωρία (στα ισπανικά) με ασκήσεις πάνω στη θεωρία είναι το ''Gramática básica del estudiante de español'' εκδόσεις difusión. Εγώ αυτό κάνω τώρα..είναι επιπέδου A1 μέχρι B1, οπότε καταλαβαίνεις ότι καλύπτει ένα ευρύ φάσμα επιπέδων. Εγώ φέτος το Μάιο θα δώσω το Β2, οπότε έιναι μία καλή ευκαίρια και καλύπτω και τυχόν κενά που έχω..Μόνη σου διαβάζεις; Εάν ναι, θα σου πρότεινα να γραφτείς σε ένα καλό φροντιστήριο ή εάν διαθέτεις τα χρήματα να κάνεις ιδιαίτερα αλλά με καλό-ή καθηγητή-τρια. Η γραμματική είναι αρκετά απαιτητική και θέλει διάβασμα και καλη κατανόηση, τώρα όσον αφορά στο vocabulario είναι αρκετά βατό με παρόμοιες λέξεις από την ιταλική και τη γαλλική. Καλή δύναμη!

σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες
εχω ψιλοαρχισει και διαβαζω καποια πραγματακια μονη μου
αλλα μαλλον θα κανω ιδιαιτερα
γιατι δεν θα εχω χρονο για φροντιστηριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Πάντως αν θέλετε να δώσετε για Β2 τον Μαιο είναι ένα πτυχίο που θέλει προσοχή-διάβασμα-εξωσχολικές δραστηριότητες!Επειδή έτυχε να το δόσω τον Μαιο και ευτυχώς το πέρασα θα σας έλεγα να του δώσετε πολύ μεγάλη προσοχή!Όσο για το βιβλίο είναι αρκετά καλό:).Σας εύχομαι πολύ καλή επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta5238

Νεοφερμένος

Η zeta5238 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ Ραφαέλα!

Ναι το γνωρίζω ότι είναι αρκετά απαιτητικό και γι' αυτό έχω ήδη αρχίσει εντατικό διάβασμα ;) Έχεις δίκιο, καλό είναι όποιος δίνει το Β2 να διαβάζει και άλλα βιβλία (εξωσχολικά) είτε λογοτεχνικά, είτε εκπαιδευτικά γιατί αν κάνει εντατικά μαθήματα - όπως εγώ - δεν μένει και χρόνος ούτε περιθώριο για κενά. Όσον αφορά τώρα εσένα, συγχαρητήρια που τα κατάφερες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ!Αφού ήδη έχεις ξεκινήσει το διάβασμα μην φοβάσαι τίποτα!Θα τα πάς μια χαρά!;)Διάβασε καλά Υποτακτική-Χρήση του como-διαφορές pero-sino(έπεσε στο Β2 τον Μαιο)Ρήματα με προθέσεις,por-para,ser-estar,Χρόνοι(Παρατατικός-Αόριστος),παθητική φωνή,πλάγιος λόγος(Όλα αυτά πέσανε τον Μαιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta5238

Νεοφερμένος

Η zeta5238 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Τίποτα Ραφαέλα μου, να είσαι καλά και πάντα επιτυχίες!! Σε ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές, θα τις λάβω σοβαρά υπόψιν. Μήπως θυμάσαι το θέμα της έκθεσης και των προφορικών για να δω πανω-κατω τι πέφτει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Λοιπόν όπως ξέρεις στο Β2 γράφεις υποχρεωτικά 2 εκθέσεις!Η πρώτη επιλογή που διάλεξα εγώ ήταν:Έχεις κερδίσει ένα εισιτήριο ταξιδιού,και απαφάσισες να πας σε χώρες της Λατινικής Αμερικής ή και ακόμα στην ίδια την Ισπανία.Γράψε μια ένα γράμμα σε έναν φίλο/η σου που μένει εκεί στην οποία θα περιλαμβάνονται:
-Να τον χαιρετήσεις και να του πείς το λόγο που γράφεις το γράμμα
-Να του εξηγήσεις πότε θα φτάσεις
-Να του ζητήσεις να σε ξεναγήσει στην χώρα του/της
-Να τον αποχαιρετήσεις και να του/της πεις οτι περιμένεις νέα του/της
Το Δευτερο μέρος είναι η έκθεση
Θέμα στην έκθηση του Μαιου ήταν:
Όλοι έχουμε αποκτήσει στην ζωή μας ένα φίλο/η πολύ σημαντικό/ή για εμάς.Γράψε μια έκθεση σχετικά για αυτον/αυτήν,και γράψτε γιατι είναι τόσο σημαντική φιλια για εσάς!
Αυτά όσον αφορά στην έκθεση!Εγώ συνολικά στην έκθεση έγραψα 13/15
Λοιπόν όσον αφορά τα προφορικά!Η γραμματείας θα σου δόσει 3 θέματα εσύ θα επιλέξεις 1 απο τα 3!Έχεις 15 λεπτα να τα προετοιμάσεις!Τα θέματα που μου είχανε πέσει σε εμένα ήταν:Los avances tecnologicos,El dinero plastico,La lectura!Εγώ φυσικά διάλεξα την La lectura!Σε φωνάζει μέσα,σου κάνει κάποιες πρωσοπικές ερωτήσεις για να χαλαρώσεις και μετά ξεκινάς με το θέμα που έχεις επιλέξει!Δεν σε υποχρεώνει να πείς όλες τις ερωτήσεις που περιλαμβάνει το θέμα!Μετά μόλις τελειώσεις το θέμα ο εξεταστής θα σου δόσει 2 εικόνες!Εσύ θα επιλέξεις 1 απο τις 2!Στο τέλος μόλις περιγράψεις το τι βλέπεις στην εικόνα στο τέλος θα γίνει ένας διάλογος με βάση πάντα το τι γίνετε στην 4 εικόνα!Και μετά ΤΕΛΟΣ!
Στα προφορικά έπιασα 25,25/30!
Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαι εγώ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Τι μου θύμισες Ραφαέλα... Όταν έδινα, τα θέματα που έγραψα ήταν: Το πρώτο έλεγε πως η αεροπορική εταιρεία που ταξίδεψα έχασε τη βαλίτσα μου και έπρεπε να στείλω γράμμα παραπόνων που να περιλαμβάνει:
- Τα στοιχεία μου
- Να περιγράψω το πρόβλημα
- Τι περιείχε η βαλίτσα
- Να προτείνω μια λύση στο πρόβλημα
Και η έκθεση έλεγε: Πολλές φόρές ακούμε πως η πρώτη εντύπωση ου έχουμε για κάποιον είναι αυτή που παραμένει. Έπρεπε να επιχειρηματολογήσω υπέρ ή κατά, να δώσω παραδειγματα για να δικαιολογήσω τη γνώμη μου, να γράψω μια προσωπική μου εμπειρία και να βγάλω ένα συμπέρασμα.
Αν θυμάμαι καλά είχα παρει 13/15. Η έκθεση ήταν το αγαπημένο μου μέρος και εξακολουθεί να είναι και τώρα στο Superior.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spystou

Νεοφερμένος

Η spystou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,
Σκέφτομαι να αρχίσω ισπανικά φέτος τον Οκτώβριο. Για ιδιαίτερο πόσες ώρες τη βδομάδα χρειάζεται για να δώσω την επόμενη χρονιά το Νοέμβριο το Β2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Κοίτα για Β2 είναι περίπου για 1-2 χρόνια!Αυτο θα εξαρτηθεί απο εσένα και απο τον καθηγιτή/τρια σου!Εγώ έκανα ειδιαίτερο κάθε Σάββατο 2,5 ώρες!
Στέφανε,τι βιβλία έκανες για Superior?Εχω κατεβάσει το Nuevo Ven 3 μέχρι να έρθει η καθηγιτρια μου να ξεκινήσουμε μάθημα αλλα αυτά τα βιβλία ειναι ποιο πολυ για Intermedio παρα για Superior!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Λοιπόν κάνω το Dominio εκδόσεις Edelsa και το Preparación al Diploma de Español, Nivel Superior, C2 εκδόσεις Edelsa καθώς και πολλά παλιά θέματα. Το Nuevo Ven 3 είναι επιπέδου Β2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta5238

Νεοφερμένος

Η zeta5238 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ραφαέλα μου σε υπερευχαριστώ! Μπορώ να πω ότι ήσουν κατατοπιστικότατη!!! Μπράβο για τις βαθμολογίες που σημείωσες τα πήγες εξαιρετικά.

Σκέφτομαι να δώσω και πανελλήνιες του χρόνου για ισπανική φιλολογία. Τι λέτε θα καταφέρω να διαβάσω για το intermedio, για τις πανελλήνιες και παράλληλα να δουλεύω; Θα με ενδιέφερε οι γνώμη σας παίδες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top