Ισπανικά

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι να μάθω ισπανικά!Μέσω ίντερνετ..Καμιά ιδέα?? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Και πολύ καλά θα κάνεις που θες να μάθεις Ισπανικά.Είναι μια πολύ ωραία γλώσσα και με πολλές ομοιότητες ιδίως αν ξέρεις Γαλλικά ή Ιταλικά.Αν ξέρεις σε ένα ικανοποιητικό βαθμό μια λατινική γλώσσα σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα θα φτάσεις στο επίπεδο Intermedio B2 ανάλογο επίπεδο αγγλικώ F.C.E.=Lower.Μια καλη ιστοσελίδα για την εκμάθηση Ισπανικών είναι το hola¿qué tal? καθώς μπορείς να την βρείς και απο την ιστοσελίδα του Instituto Cervantes de Atenas και επίσης άλλη μια καλή είναι η aula diez πάλι που βρήσκεται στην ιστοσελίδα του Instituto Cervantes de Atenas
Καλή επιτυχία:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Και πολύ καλά θα κάνεις που θες να μάθεις Ισπανικά.Είναι μια πολύ ωραία γλώσσα και με πολλές ομοιότητες ιδίως αν ξέρεις Γαλλικά ή Ιταλικά.Αν ξέρεις σε ένα ικανοποιητικό βαθμό μια λατινική γλώσσα σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα θα φτάσεις στο επίπεδο Intermedio B2 ανάλογο επίπεδο αγγλικώ F.C.E.=Lower.Μια καλη ιστοσελίδα για την εκμάθηση Ισπανικών είναι το hola¿qué tal? καθώς μπορείς να την βρείς και απο την ιστοσελίδα του Instituto Cervantes de Atenas και επίσης άλλη μια καλή είναι η aula diez πάλι που βρήσκεται στην ιστοσελίδα του Instituto Cervantes de Atenas
Καλή επιτυχία:)


Μέσω του σχολείου έμαθα λατινικά και έχω ήδη το Β2 στα γαλλικά!
Λες να μου φανούν εύκολα? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Φυσικά και θα σου φανούν εύκολα!Αν ήδη μπήκες σε ιστοσελίδες εκμάθησης Ισπανικών θα διαπύστωσες ότι σε μερικές λέξεις ταιριάζουν!Το μόνο πράγμα που θα σου έλεγα να δόσεις περισσότερη βάση είναι η γραμματική των Ισπανικών!Σε επίπεδο Β1 θα έλεγα ότι η γραμματική δεν έχει κάποια ειδιαίτερη δυσκολία είναι για παράδειγμα Ενεστώτας-Αόριστος-Παρατατικός κ.τ.λ.Στο επίπεδο Β2 θα θέλει λίγο περισσότερο διάβασμα σε σχέση με την γραμματική και να ξέρεις ένα 70-80% του λεξιλογίου.Στο επίπεδο C2 θα χρειαστεί μόνο λεξιλόγιο η γραμματική θα είναι επίπεδο Β1-Β2 μόνο μια επανάληψη θα κάνετε!
Αν έχεις κάποια άλλη απορία εδώ είμαι εγώ!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Φυσικά και θα σου φανούν εύκολα!Αν ήδη μπήκες σε ιστοσελίδες εκμάθησης Ισπανικών θα διαπύστωσες ότι σε μερικές λέξεις ταιριάζουν!Το μόνο πράγμα που θα σου έλεγα να δόσεις περισσότερη βάση είναι η γραμματική των Ισπανικών!Σε επίπεδο Β1 θα έλεγα ότι η γραμματική δεν έχει κάποια ειδιαίτερη δυσκολία είναι για παράδειγμα Ενεστώτας-Αόριστος-Παρατατικός κ.τ.λ.Στο επίπεδο Β2 θα θέλει λίγο περισσότερο διάβασμα σε σχέση με την γραμματική και να ξέρεις ένα 70-80% του λεξιλογίου.Στο επίπεδο C2 θα χρειαστεί μόνο λεξιλόγιο η γραμματική θα είναι επίπεδο Β1-Β2 μόνο μια επανάληψη θα κάνετε!
Αν έχεις κάποια άλλη απορία εδώ είμαι εγώ!;)


Σ' ευχαριστώ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν αντέχω άλλο βαρέθηκα!Τα αποτελέσματα των αγγλικών και των γαλλικών που έδωσαν σχεδόν μια εβδομάδα ποιο μπροστά βγήκαν!Αν είναι δυνατόν!Δηλαδή μόνο οι Ισπανοί έχουν τόσο δουλειά ενώ οι άλλοι όχι;Δηλαδή ένα multiple choice και μια έκθεση την ημέρα διωρθόνουν!Έλεος πιά.Θέλω να δώ το apto!Και επίσης κάτι άλλο!Τα pasados papeles του Αυγούστου-Νοεμβρίου 2009 δεν έχουν βγεί!Και επίσης έχουν περάσει 4-5 εβδομάδες που χρειάζονται για να ανεβαστούν στην επίσημη ιστοσελίδα του Cervantes!Ξέρετε τίποτα εσείς;;;ότιδήπωτε άλλο γνωρίζετε ενημερώστε με!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
γεια και απο μενα...
αποφασισα να μαθω ισπανικα και γω.. στην αρχη μονη μου και αν τα βρω πολυ σκουρα τοτε βλεπουμε..
ειμαι καθηγητρια γαλλικων, οποτε δεν μου ειναι καθολου δυσκολα... (ευτυχως!!!)
για αρχη βεβαια εχω μια απορια..
μπορει να ειναι λιγο χαζη, αλλα εγω θα την κανω
στον ενεστωτα, τα ρηματα στο γ' πληθυντικο τονιζονται στη ληγουσα ή στην παραληγουσα?
πχ. amar = > ellos aman (άμαν ή αμάν)
correr = > ellos corren (κόρεν ή κορέν)
κτλ κτλ....
απλα αλλου το βρισκω να τονιζεται στη ληγουσα και αλλου στην παραληγουσα, και εχω μπερδευτει...
σας ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klairy

Νεοφερμένος

Η Klairy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τονίζονται στην παραλήγουσα : ellos aman (άμαν)
Γενικά στα ισπανικά δεν τονίζουμε σχεδόν ποτέ στη λήγουσα (σε αντίθεση φυσικά με τα γαλλικά ;-) παρά μόνο σε ορισμένες λέξεις. Αυτά τα μαθαίνεις εμπειρικά με τον καιρό. Πάντως τα απαρέμφατα τονίζονται στη λήγουσα : amar (αμάρ)
Besos!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
σ'ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
επειδη πλεον εχουν μπει κανινουρια διπλωματα στην αγορα, εσεις τι θα μου προτεινατε να δωσω πρωτο?
να θυμισω οτι εχει ηδη δημιουργηθει το α1, και απο μαη θα υπαρχει και το α2.και μετα κλασσικα το β1
απο αυτα τα 3, ποιο πιστευετε οτι θα μπορουσα να δωσω πρωτο?
τα παω αρκετα καλα (να'ναι καλα και τα γαλλικα...)
στην συνομιλια υστερω λιγακι, αλλα πιστευω θα ανακαμψω..
αν μπορεσει καποιος να μου δωσει μια αναλυτικη υλη για καθε επιπεδο, θα του ημουν ευγνωμων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
να προσθεσω οτι οσα τονιζονται διαφορετικα παιρνουν τονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
επειδη πλεον εχουν μπει κανινουρια διπλωματα στην αγορα, εσεις τι θα μου προτεινατε να δωσω πρωτο?
να θυμισω οτι εχει ηδη δημιουργηθει το α1, και απο μαη θα υπαρχει και το α2.και μετα κλασσικα το β1
απο αυτα τα 3, ποιο πιστευετε οτι θα μπορουσα να δωσω πρωτο?
τα παω αρκετα καλα (να'ναι καλα και τα γαλλικα...)
στην συνομιλια υστερω λιγακι, αλλα πιστευω θα ανακαμψω..
αν μπορεσει καποιος να μου δωσει μια αναλυτικη υλη για καθε επιπεδο, θα του ημουν ευγνωμων...

Θα σου πρότεινα να μην δόσεις καθόλου για Α1 ούτε για Α2!Είναι το νέο σύστημα των Ισπανών για να παίρνουν τα λεφτά!Μπορείς να δόσεις κατευθείαν για Β1!Που είναι όλα αυτά που κάνεις τώρα!
Το Β1 χρειάζεται:
https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&cd=8&ved=0CD0QFjAH&url=http%3A%2F%2Flfkl.edu.my%2Fweb%2Fimages%2Fdocuments%2Fespace-parents-2009-2010%2Fdele_informacion2010.pdf&ei=UVdFTMWfAdmUOIOkwOID&usg=AFQjCNF8-WBz5S_UugA9duq1Y1X0AnrnHg
Για δες αυτό το σύνδεσμο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
Rafaela σε ευχαριστω για το σαιτ, αλλα δεν λεει κατι χρησιμο σχετικα με την υλη.... :/::/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Αν πάς στην ιστοσελίδα του Ινστοτούτο Θερβάντες,θα πάς εκεί που λέει Publicaciones DELE ή DELE Literature πάτα στον σύνδεσμο του 2010!Εκεί τα λέει ποιο αναλυτικά για την ύλη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
μπαινω στο σαιτ, αλλα αυτο που μου λες δεν το βρισκω.... :/::/:
ή ειμαι πολυ χαζη, ή στανταρ κοιταω αλλου... :whistle::whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Παιδιά να σας κάνω μια ερώτηση;;Το πρωί μπήκα στην ιστοσελίδα του Ινστιτούτο Θερβάντες!Ήθελα να μπώ να δω τα αποτελέσματα αν έχουν βγεί!Μου βγάζει μια εντελώς λευκη ιστοσελίδα και δεν μου λεει ούτε καν να πατήσω τον κωδικό και την ημερομηνία γέννησης!Μήπως ανεβάζουν τα αποτελέσματα;;;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jordan01

Νεοφερμένος

Ο jordan01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ανακοινώθηκε ότι οι εξετάσεις για το ΚΠΓ θα διεξαχθούν 20-21 Νοεμβρίου. Αυτό σημαίνει ότι μάλλον θα διεξαχθούν ταυτόχρονα με εκείνες του Ινστ. Θερβάντες. Θα είναι δυνατόν να δώσουμε εξετάσεις και για τα 2 πτυχία?? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Λοιπόν,το θεωρώ απίθανο να καταφέρεις να δόσεις και τα 2 την ίδια μέρα!Θα πρέπει να αποφασίσεις τώρα είναι δική σου η απόφαση!Αν και θα ήταν και προτιμότερο να ρωτήσεις τον/την καθηγητή/τρια σου να σου πεί!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
παιδιαααα,
ξερετε καμια καλη καθηγητρια για ιδιαιτερα κοντα στο κεντρο της Αθηνας?
και ποσο περιπου χρεωνει (για αν ξερω...)??
ευχαριστω...............:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top