Ισπανικά

lovespain

Νεοφερμένος

Η lovespain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν υπαρχει θέμα για το ποια είναι καλύτερη αλλά για το ποιά κατοχυρώνεται επαγγελματικά και κυρίως στο δημόσιο.
Η Κέρκυρα είναι μεταφραστικό και δεν κατοχυρώνεται στην δημόσια εκπαίδευση (ακόμα), επίσης νομίζω ότι διαφέρουν αρκετά και τα μαθήματα, οι απόφοιτοι είναι ελάχιστοι (μετριούνται στα δάκτυλα των 2 χεριών) και στο ΠΕ40 έχει διευκρινηστεί απο το Υπουργείο ότι στα γυμνάσια και γενικά στο δημόσιο θα προσληφθούν αποφοιτοι α/ του Ανοιχτού Πανεπιστημίου Πατρών και β/ της Ισπανικής φιλολογίας Αθηνών.
Οι απόφοιτοι μόνο των παραπάνω δύο σχολών έχουν την δυνατότητα να γίνουν ωρομίσθιοι και αναπληρωτές τώρα.
Ακολουθεί το απόσπασμα απο την εγκύκλιο "Πρόσκληση υποψηφίων εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για ένταξη στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών σχολικού έτους 2009-2010."
15. Για τον υπό σύσταση εκπαιδευτικό κλάδο ΠΕ40-Ισπανικής Γλώσσας της Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης απαιτείται ως τυπικό προσόν πρόσληψης Πτυχίο Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας ή πτυχίο Τμήματος Ιταλικής και Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας με κατεύθυνση Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας Πανεπιστημίου της ημεδαπής ή ισότιμο αντιστοίχου ειδικότητας ομοταγούς ιδρύματος της αλλοδαπής ή πτυχίο προγράμματος σπουδών «Ισπανική Γλώσσα και Πολιτισμός» του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου.
Απ' όσο γνωρίζω οι απόφοιτοι της Κέρκυρας δεν έχουν την δυνατότητα απόκτησης παιδαγωγικής κατάρτησης.
Ξέχνα την Κέρκυρα αν ψάχνεσαι για το ποιά σχολή θα δηλώσεις τώρα, στο μέλλον μπορεί να παίξει.
Όπως ο συντονιστής είπε είναι καλύτερο για οποιαδήποτε απάντηση / ερώτηση για αυτά τα σοβαρά θέματα να μιλάμε στο θέμα ( https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=46354 ) το συγκεκριμένο που μιλάμε τώρα έχει πιο ελαφρια θεματολογία όπως εκείνος καθόρισε.
Σίγουρα στην Κέρκυρα θα είχες καλύτερα φοιτητικά χρόνια όμως η Ισπανική φιλολογία Αθήνας είναι νέα σχολή και για πολύ καιρό οι απόφοιτοι της θα προσλαμβάνονται σχετικά γρήγοραα αξίζει να την προσπαθήσεις.
-----------------------------------------
"εγώ πρόκειται να ξεκινήσω αυτό το καλοκαίρι...ωστοσο δεν ξερω ποσα χρονια θα χρειαστώ για β2 και γιατί οχι για γ1...εχετε καποια γνώμη?πληροφοριακά είμαι β2 στα γαλλικά και απ'οτι εχω καταλαβει ειναι παρόμοιες γλώσσες..."

Είναι μια ερώτηση που δεν έχει απάντηση...πλήν όμως στα φροντιστήρια είναι έτοιμοι να την απαντήσουν μάλιστα σε πολλά φροντιστήρια κυρίως μεγάλα γίνονται σεμινάρια για την παραπάνω ερώτηση. Πρέπει να βάλεις παραμέτρους που θα τηρήσεις 1/ πόσο χρόνο σκοπεύεις να δώσεις α/ για παρακολούθηση μαθημάτων β/ για διάβασμα, 2/ πόσο σε ενδιαφέρει ως εφόδιο στην μετέπειτα καριέρα σου ή το κάνεις για απλή ευχαρίστηση 3/ αν σκοπεύεις να ασχοληθείς επαγγελματικά στο μέλλον και σκέπτεσαι τον κλάδο Ισπανικής ή Γαλλικής φιλολογίας θα πρέπει να διαμορφώσεις το πρόγραμμα σου έτσι ώστε να είσαι σε ένα καλό επίπεδο για να δώσεις αυτές τις γλώσσες στην 3η Λυκείου και να είσαι σίγουρος ότι θα γράψεις καλά.
Εσύ θα ορίσεις τις παραμέτρους και τους στόχους και θα καταβάλεις προσπάθεια για να τους πετύχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tati6

Νεοφερμένος

Η tati6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
τα ισπανικα ειναι φοβερα...μπορω να πω οτι ειναι αρκετα ευκολα...!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elefantaki07

Νεοφερμένος

Η elefantaki07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Παιδιά, επειδή μια φίλη μου έδωσε τώρα(το Μαη) το Α1 και έχει μπερδευτεί στο κομματι της έκθεσης μήπως ξέρετε καμιά σελίδα να βρει τα θέματα;;
Υ.Γ: Η καθηγήτριά της τής έχει πει ότι δε δημοσιεύονται. Δηλαδή, το πιο πιθανό είναι να είναι παράνομη δημοσιευση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Aπο όσο γνωρίζω θα δημοσιευτούν τα θέματα απο το Cervantes στην επίσημη ιστοσελίδα του. Αυτό γίνεται συνήθως 1-1,5 μήνα μετά τις εξετάσεις. Να μπαίνεις στο www.atenas.cervantes.es/es/default.shtm. Εκεί τώρα έχει ένα baner που σε παραπέμπει στο παρακάτω link. Επειδή είναι καινούργιο δίπλωμα στην ιστοσελίδα του Cervantes υπάρχει ένα προσχέδιο (σαν κανονικό τεστ) που μπορεί να σε βοηθήσει
www.atenas.cervantes.es/imagenes/File/MODELO%20DE%20EXAMEN%20A1.pdf
Θα χρειαστείς acrobat reader για να το ανοίξεις αλλά είναι ενδεικτικό του βαθμού δυσκολίας και ίσως σε βοηθήσει.
Αν θέλεις μπορείς να στείλεις και ένα email στην γραμματεία του cervantes cenate@cervantes.es, και να τους ενημερώσεις με τον κωδικό σου ότι έδωσες για Α1 και να τους παρακαλέσεις να σου στείλουν τα θέματα με email. Ζήτα την βοήθεια της καθηγήτριας σου για το email, μην ξεχάσεις να ρωτήσεις αν θα το δημοσιεύσουν στην ιστοσελίδα τους και πότε. Ελπίζω να απαντήσουν.
Από όσο γνωρίζω δημοσιεύονται κανονικά και νόμιμα τα θέματα 1-1,5 μήνα μετά τις εξετάσεις στην ιστοσελίδα τους αλλά δεν ξέρω πιθανόν να άλλαξε κάτι πρόσφατα και να μην το γνωρίζω...Θα το παρακολουθώ και εγώ γιατί με ενδιαφέρει.
Απο την άλλη μεριά, στο Κ.Π.Γ. (Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσόμάθειας) στο site του Υπουργείου www.ypepth.gr θα δεις κανονικά δημοσιευμένα τα θέματα που έδωσαν για Κ.Π.Γ. οι εξεταζόμενοι στα αμέσως επόμενα ανώτερα διπλώματα, (το Κ.Π.Γ. δεν έχει προς το παρόν Α1). Βρες τα με την βοήθεια της καθηγήτριας σου, εγώ χθές μπήκα και τα είδα. Τράβηξε τα μπορεί να σε βοηθήσουν.
ΟΔΗΓΙΕΣ : Πας www.ypepth.gr επιλέγεις ελληνικά, πας στο "ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ" πας "ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΓΛΩΣΣΟΜΑΘΕΙΑΣ" πας "ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ" επιλέγεις "ΙΣΠΑΝΙΚΑ" πας "ΘΕΜΑΤΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ" Θα δεις θέματα Β2.
Απο του χρόνου τον Μάιο θα έχει και Α1 αλλά εύχομαι να περάσεις τώρα και να μην το χρειαστείς.
To εργαλείο αυτό του ΥΠΕΠΘ είναι χρήσιμο και για τις άλλες γλώσσες οπότε θα το χρειαστείς πχ για θέματα Αγγλίκων.
Επίσης μπορείς να εγγραφείς στο site www.ispania.gr και στο forum να ανοίξεις θέμα για το Α1 και να ζητήσεις τα θέματα.
Πολλοί απο τους αρθρογράφους είναι καθηγητές Ισπανικών και αρκετοί απο το Cervantes με πολύ καλές γνώσεις, ίσως να σε βοηθήσουν πιο γρήγορα.
Υπάρχει ήδη ανοιχτό θέμα, με 60 μυνήματα στο forum: www.ispania.gr/index.php?option=com_fireboard&interim=64&func=showcat&catid=9. ΘΕΜΑ: ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΑΙΟΥ ΑΠΟ KOSTIS, στην πρώτη σελίδα του forum. Ίσως βοηθηθείς αν όχι βάλε μύνημα συγκεκριμένο για την έκθεση στο Α1.
Πάντως σε ένα μήνυμα απο τα 60 στο θέμα ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΑΙΟΥ αναφέρει ότι θα αναρτηθούν στο internet σε 4 βδομάδες περίπου (δεν είναι πάντα ακριβείς στις ημερομηνίες οι Ισπανοί) τα θέματα και οι λύσεις, οπότε δεν έχει αλλάξει κάτι στην διαδικασία όπως την ήξερα.

Εύχομαι καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elefantaki07

Νεοφερμένος

Η elefantaki07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofaki

Νεοφερμένος

Η sofaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ξέρετε πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα Μαίου 2009 του cervantes?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
ξέρετε πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα Μαίου 2009 του cervantes?
16 Αυγούστου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Είναι εύκολη σαν γλώσσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Παρα πολύ ευκολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ξεκίνατα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Και εγώ σου προτείνω να τα αρχίσεις. Είναι πολύ ωραία γλώσσα (μη σου πω η ωραιότερη). Εγώ έχω πάρει το Intermedio και τώρα που τελείωσα το σχολείο πάω για Superior!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εγώ περιμένω τα αποτελέσματα του Inicial-Intermedio:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Πως έγραψες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Λίγο στην έκθεση είχε πέσει κάπως περίεργα θέματα.Στα κείμενα πιστευω να έχω πιάσει 9/12,Έκθεση 12/15,Ακουστικό 8/12,Προφορικά 29/30,(Intermedio).Τώρα το Inicial πιστευω κείμενα 16/20,ακουστικό 19/22,Γραμματική 16/20,Προφορικά 29/30.Με λίγα λόγια πρέπει να τα έχω περάσει και τα 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Τι εννοείς περίεργο θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Δεν το καταλάβαινες στην δευτερη επιλογή το Δευτερο θέμα οπότε επέλεξα το πρώτο.Και θεώρισα ότι κάπου εκεί έχω γράψει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Εγώ που έχω δει μερικά θέματα του Superior μου φαίνονται αρκετά δύσκολα. Ιδιαίτερα τα κέιμενα. Έχω πολλές αμφιβολίες αν θα το πάρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Λίγο εξάσκηση θέλει.Άν τα αγαπάς μην σε φοβίζει τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Έχω κάνει λίγα tests αλλά τις περισσότερες φορές περνάω στο τσακ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top