Ισπανικά

hercule poirot

Νεοφερμένος

Ο hercule poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ήμουν στην αίθουσα 428.Στην γραμματική στο parte 1 απ οτι θυμάμαι έβαλα 3 a και 2 b
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CLONOA

Νεοφερμένος

Ο CLONOA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγώ 430.Για πες τι άλλο θυμάσαι από απαντήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisi

Νεοφερμένος

Η xrisi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κάνω Ισπανικά εδώ και 5 χρόνια το περασμένο Σάββατο έδωσα για Intermedio.Τώρα θα δόσω προφορικά δέν ξέρω πόσο καλά τα πήγα στην έκθεση αλλά για να μου πεί να δώσω κάτι θα ήξερε.Όσοι έδωσαν τον μαϊο Ισπανικά καλα αποτελέσματα!!!:no1:


¡Hola Rafaela! ¡Tienes 11 anos y aprendes español? ¿Verdad? No hay mucha gente de tu edad que participa en los exámenes de básico. ¿Cómo lo decidiste? ¿Qué libro trabajáis? ¿Y cómo te parece? Yo soy profesora y utilizo “club prisma”(que a los alumnos les parece difícil) en la escuela privada y en las clases particulares que doy "español 2000" y "chicos y chicas".
Me interesa saber de qué libro utilizáis y como te parece. Besos de Salónica.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
No tengo 15 anos.los libros que utilizo son nuevo ven 2 y para la gramatica es uso de la grammatica espanola nivel intermedio!! Muchos beso Me parece muy facil.Esto Adios
-----------------------------------------
Να κάνω μια ερώτηση Έκανα τεστ στην ιστοσελίδα του Θερβάντες σε ποιο επίπεδο στα ισπανικά βρίσκομαι και μου έβγαλε ότι είμαι ανάμεσα Β1.3 και Β1.4 Θα μου πει κάποιος σε ποια επίπεδα αντοιστοιχούνε σας παρακλώ.Στα άλλα δυο που έκανα μου έβγαλε ότι είμαι στο intermedio.Σας παρακαλώ περιμένω την απάντηση σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bicoolini

Νεοφερμένος

Η bicoolini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Κι εγώ έδινα intermedio το Σάββατο..no fue muy dificil...solo el auditivo..:(pero el senor en la prueba oral era muy bueno!!a ti como te pareciste??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
EL AUDIO ERA MUY DIFICIL.PERO EL ORAL ERA FUI FACIL.CREO QUE NO TENGO PROBLEMA CON EL DIPLOMA
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovespain

Νεοφερμένος

Η lovespain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ΤΑ ΙΣΠΑΝΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2009-2010 ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΩΣ ΓΛΩΣΣΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ.

Σήμερα καταχωρήθηκε ότι η Ισπανική γλώσσα θα διδάσκεται απο το νέο σχολικό έτος στα Γυμνάσια, αν φυσικά την επιλέξουν οι μαθητές της 6ης δημοτικού ως 2η ξένη γλώσσα στις δηλώσεις τους.

Είναι ευχάριστη εξέλιξη αν και αναμενόμενη μετά την είσοδο των Ιταλικών πέρσι.
Η γλώσσα είναι υπέροχη, η σχολή είναι σχετικά νέα και θα προσφέρει για τα επόμενα 10 χρόνια εύκολη επαγγελματική αποκατάσταση.
Η γλώσσα είναι σταθερά στις πρώτες προτιμήσεις των Ελλήνων λόγω της ευκολίας στην εκμάθηση και της διείσδησης των Ισπανών - Λατινοαμερικάνων σε κάθε μορφή τέχνης.

Πιστεύω ότι θα πάει πολύ καλά στην δημόσια εκπαίδευση διότι έχει πολύ γερές βάσεις.
Δεν είναι τυχαίο που τόσοι πολλοί Έλληνες συμμετέχουν σε εξετάσεις του ΚΠΓ και του Cervantes, αυτό δείχνει ότι οι Έλληνες την αγαπούν πιθανόν διότι αγαπούν την latin μουσική, τα ταξίδια, τον καλό Ευρωπαικό κινηματογράφο.

Εύχομαι τα καλύτερα στους νέους συναδέλφους :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εμάς στο γυμνάσιο μας έδωσαν την αίτηση για το Γενικό Λυκειο ως δεύτερη γλώσσα τα Ισπανικα.Αφού κάνω και έχω πάρει και πτυχία γιατί να μην τα επέλεγα.Ομολογώ να πώ ότι μόλις το είδα τρελάθηκα.Ήταν το πρώτο που επέλεξα:yeah:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Ρίξε μία ματιά εδώ,
Η επίσημη στατιστική για τις γλώσσες που μιλούνται στο διαδίκτυο

Top Ten Languages Used in the Web
( Number of Internet Users by Language )

TOP TEN LANGUAGES
IN THE INTERNET
Internet Users
by Language
Internet
Penetration
by Language
Growth
in Internet
( 2000 - 2008 )
Internet Users
% of Total
World Population
for this Language
(2008 Estimate)
English
463,790,410
37.2 %
226.7 %
29.1 %
1,247,862,351
Chinese
321,361,613
23.5 %
894.8 %
20.1 %
1,365,138,028
Spanish
130,775,144
32.0 %
619.3 %
8.2 %
408,760,807
Japanese
94,000,000
73.8 %
99.7 %
5.9 %
127,288,419
French
73,609,362
17.8 %
503.4 %
4.6 %
414,043,695
Portuguese
72,555,800
29.7 %
857.7 %
4.5 %
244,080,690
German
65,243,673
67.7 %
135.5 %
4.1 %
96,402,666
Arabic
41,396,600
14.2 %
1,545.2 %
2.6 %
291,073,346
Russian
38,000,000
27.0 %
1,125.8 %
2.4 %
140,702,094
Korean
36,794,800
51.9 %
93.3 %
2.3 %
70,944,739
TOP 10 LANGUAGES
1,337,527,402
30.4 %
329.2 %
83.8 %
4,406,296,835
Rest of the Languages
258,742,706
11.2 %
424.5 %
16.2 %
2,303,732,235
WORLD TOTAL
1,596,270,108
23.8 %
342.2 %
100.0 %
6,710,029,070

Αν διαβάζανε στατιστικές θα τα είχαν βάλει νωρίτερα στα σχολεία....
Ο πίνακας αυτός αφορά το 2009 αλλά και τα προηγούμενα χρόνια τα αποτελέσματα ήταν ίδια.:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Τώρα με κάνετε και ζηλεύω πάρα πολύ! Και γω θέλω να μάθω ισπανικά!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bicoolini

Νεοφερμένος

Η bicoolini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εμείς μπορούμε να επιλέξουμε μόνο ανάμεσα σε γερμανικά,γαλλικά και αγγλικά για το Λύκειο...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Εμείς μόνο γαλλικά!!!! Μακάρι να είχα τη δυνατότητα των ισπανικών!!!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ σ΄όσες-ους έδωσαν εξετάσεις για τα διπλώματα Ισπανικών!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Είναι σημαντικό να γίνει κατανοητό ότι ισχύει για 2η γλώσσα την οποία θα δηλώσουν οι μαθητές απο την 6η δημοτικού για να ακολουθήσουν στο γυμνάσιο απο την Α Γυμνασίου.
Οι επιλογές πλέον είναι 4 πλέον και οι μαθητές θα κρίνουν - κανένας άλλος.
Με πάνω απο 12 νομίζω μαθητές (μπορεί και με 8 σε μερικές περιπτώσεις δεν είμαι απόλυτα σίγουρος) σχηματίζεται τμήμα.
Οι μαθητές θα δηλώσουν την επιθυμία τους.
Το κράτος είναι υπεύθυνο να διορίσει τους καθηγητές ωρομίσθιους ή αναπληρωτές για να καλύψει την απαίτηση των μαθητών.
ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ - ΔΗΛΩΣΤΕ ΙΤΑΛΙΚΑ Ή ΙΣΠΑΝΙΚΑ Ή ΓΑΛΛΙΚΑ Ή ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΜΕΙΝΕΤΕ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΑΣ. ΑΝ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΑΡΚΟΥΝ ΓΙΑ ΤΜΗΜΑ ΜΗΝ ΔΕΧΘΕΙΤΕ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ.
ΑΝ ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑ Ή ΚΑΙ ΤΑ ΙΣΠΑΝΙΚΑ ΛΕΙΠΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΓΡΑΨΤΕ ΤΑ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ, ΠΕΡΣΙ ΤΑ ΙΤΑΛΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lovespain

Νεοφερμένος

Η lovespain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω για να γίνει πιο κατανοητό και να μην υπάρχουν παρερμηνείες διαβάστε τα παρακάτω που βρίσκονται στo www.ispania.gr, Για όσους δεν το ξέρουν είναι site με θέματα για την Ισπανική γλώσσα και πολιτισμό πιστεύω ότι θα σας αρέσει.

Απαντώντας σε ερωτήσεις βουλευτών σχετικά με την Ισπανική γλώσσα στην Ελλάδα o υφυπουργός Παιδείας Ανδρέας Λυκουρέντζος, ανακοίνωσε ότι η Ισπανική γλώσσα θα διδάσκεται ως δεύτερη ξένη γλώσσα, παράλληλα με τη Γαλλική, Γερμανική και Ιταλική σε όλα τα Γυμνάσια της χώρας, από το σχολικό έτος 2009-2010.
Επίσης συμπλήρωσε ότι, για τη διδασκαλία της Ισπανικής, θα προσληφθούν ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί που έχουν τα παρακάτω προσόντα: Πτυχίο Τμήματος Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας ή πτυχίο τμήματος Ιταλικής και Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας με κατεύθυνση Ισπανικής Γλώσσας και Φιλολογίας Πανεπιστημίου της ημεδαπής ή ισότιμο αντιστοίχου ειδικότητας ομοταγούς ιδρύματος της αλλοδαπής ή πτυχίο προγράμματος σπουδών «Ισπανική Γλώσσα και Πολιτισμός» του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου.

Οπότε όντως οι μαθητές κάνουν παιχνίδι...αφήστε τους να το χαρούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Δεν ξέρω άμα θα συγεντρωθούμε στο Γενικό Λυκειο για τα Ισπανικά γιατί απότι ρώτησα μόνο εγώ θα είμαι απο το Γ3 τμήμα μου μακάρι να έχουνε συμετέχει και άλλα παιδιά από τά άλλα τμήματα.Είναι κρίμα να χαθεί τέτοια γλώσσα!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisi

Νεοφερμένος

Η xrisi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το θέμα βρίσκεται στα χέρια σας παιδιά . Πέρσι συμμετείχα στην καμπάνια προώθησης της γλώσσας στα σχολεία και μιλώντας με τους διευθυντές οι περισσότεροι μου είπαν ότι είναι δύσκολο γιατί υπάρχουν αντιδράσεις από καθηγητές άλλων δεύτερων γλωσσών και κυρίας από αυτούς των γαλλικών . Πολλοί από αυτούς που είναι μεγαλύτεροι σε ηλικία και έχουν και κάποιο βέτο στο σχολειό η καλή σχέση με τον διευθυντή , «δεν αφήνουν» άλλη δεύτερη γλώσσα να μπει. Έτσι ο διευθυντής απλά αναφέρει στους μαθητές για τα ισπανικά χωρίς πλήρη ενημέρωση. Και με τρόπο ρητορικής ερώτησης. Θέλει κανείς ισπανικά; Μπα. (Εγώ ρωτάω εγώ απαντάω).
Επίσης πολλοί καθηγητές γαλλικών λένε στους μαθητές ότι τα ισπανικά είναι άχρηστα και ότι στον εργασιακό χώρο χρειάζονται μόνο αγγλικά και γαλλικά. Ξέρετε βέβαια τι αυτό δεν ισχύει . Και άλλωστε η χρήση δεύτερης γλώσσας εξαρτάται από τα δουλειά που κάνει κανείς. Δε μπορούμε να πούμε ότι κάποια γλώσσα όπως τα ισπανικά ότι είναι άχρηστη. Αν έχεις συναλλαγές με ισπανόφωνους χρειάζεσαι ισπανικά και αν έχεις συναλλαγές με γαλλόφωνους γαλλικά. Και ας μη ξεχνάμε ότι η ισπανική είναι η δεύτερη διεθνής γλώσσα μετά τα αγγλικά.
Αυτό που συμβαίνει είναι ότι οι καθηγητές των γαλλικών που για πολλά χρόνια ηταν η δεύτερη και υποχρεωτική γλώσσα βλέπουν τα ισπανικά σαν απειλή. Παρόμοιες αντιδράσεις υπήρχαν και όταν μπήκαν τα ιταλικά. Όμως δεν ήταν τόσο έντονες . Τώρα τα πράγματα είναι πολύ διφορετικά γιατι τα ισπανικά έχουν πολύ μεγαλύτερη επιτυχία και σταθερά ανοδική πορεία για χρόνια. Μόνο στο φροντιστήριο που δουλέυω έχω για την επόμενη χρονιά 2 τμήματα από παιδια περίπου δεκα ετών και ένα από 6 χ ρ ο ν α παιδάκια που με εξέπληξε !!!
Η ζήτηση καθορίζει την προσφορά. Ζητήστε ε σ ε ι ς τα ισπανικά αν θέλετε να μπουν στα σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Για όλες τις εξελίξεις στό θέμα των Ισπανικών η πληρέστερη ενημέρωση βρίσκεται στο www.ispania.gr, επίσης για θέματα πχ εκδηλώσεων, συναυλιών, κουλτούρας (ποίησης και λογοτεχνίας) θα βρείτε πολλά άρθρα και συνεντεύξεις, άρθρα των συντονιστών και μελών του site στα Ισπανικά θα σας βοηθήσουν στο επίπεδο κατανόησης της γλώσσας, χρήσιμα προσεκτικά επιλεγμένα links θα σας πάνε σε άλλους ιστότοπους με θέμα την Ισπανία. Επίσης κατάλογος καθηγητών και φροντιστηρίων, πολλοί με κριτικές, για εκμάθηση της Ισπανικής γλώσσας και ένα σωρό άλλα χρήσιμα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Να κάνω μια διευκρίνηση!!!

Για το θέμα των ισπανικών στα σχολεία υπάρχει ήδη θέμα και καλό είναι να συνεχιστεί εκεί ( https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=46354 ).

Το συγκεκριμένο θέμα αφορά πιο πολύ την άποψη για την ισπανική γλώσσα (αν μαθαίνει ή ξέρει ήδη κάποιος ισπανικά, αν του αρέσουν σαν γλώσσα κλπ) :)

Φιλικά,

Jenny
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
εγώ πρόκειται να ξεκινήσω αυτό το καλοκαίρι...ωστοσο δεν ξερω ποσα χρονια θα χρειαστώ για β2 και γιατί οχι για γ1...εχετε καποια γνώμη?πληροφοριακά είμαι β2 στα γαλλικά και απ'οτι εχω καταλαβει ειναι παρόμοιες γλώσσες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω ποια σχολή θεωρείτε καλύτερη, Αυτή που είναι στην Κέρκυρα ή αυτή που είναι στην Αθήνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top