Ισπανικά

marion1

Νεοφερμένος

Η marion1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ρε παιδια να ρωτησω κατι,το inicial γιατι το δινετε?Πραγματικα απορω γιατι ειναι ενα πτυχιο που δε ζηταται πουθενα.Ειναι πολυ μικρου επιπεδου και θεωρω οτι ειναι χαμενα λεφτα ειτε το παρεις ειτε οχι.Ειναι σαν να κανεις αγγλικα και να δινεις ενα πτυχιο μικροτερο του lower.Και τα εξεταστρα δεν ειναι και λιγα για να πεις οτι παω για την εμπειρια.Δε λετε καλυτερα στα φροντιστηρια σας να σας οργανωσουν ενα test του ιδιου επιπεδου αν ειναι μονο η εμπειρια το ζητουμενο?

Εμένα προσωπικά, όλοι οι μαθητές μου θα το δώσουν φέτος, αν και τους έχω εξηγήσει την κατάσταση. Φυσικά αν κάποιος δεν το πάρει, θα συνεχίσει κανονικά για το επόμενο. Ο καθενας επελεξε να το δώσει για τους δικούς του λόγους. (πχ ένας θέλει να πάει του χρόνου Erasmus στην Ισπανία και δεν πρόκειται να τον επιλέξουν από τη σχολή του αν δεν έχει μια απόδειξη ότι γνωρίζει ισπανικά). Και δε θα έλεγα ότι είναι πολύ χαμηλού επιπέδου, είναι Β1 ενώ το intermedio Β2. Το Μάιο θα γίνουν πρώτη φορά εξετάσεις για Α1, το οποίο είναι πράγματι πολύ χαμηλό και δε βρίσκω το λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelikoulitsa

Νεοφερμένος

Η angelikoulitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
πραγματικά είναι υπέροχη γλώσσα! μαθαίνω εδώ και εναμιση χρόνο και έχω πάρει το inicial.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,909 μηνύματα.
πραγματικά είναι υπέροχη γλώσσα! μαθαίνω εδώ και εναμιση χρόνο και έχω πάρει το inicial.

Όλες οι λάτιν γλώσσες είναι υπέροχες - ισπανικά, γαλλικά, ιταλικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRITNEY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BRITNEY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.

angelikoulitsa

Νεοφερμένος

Η angelikoulitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
δίνεις ένα πτυχίο για να τσεκάρεις το επιπεδο σου και τις δυνατότητες σου. δεν ειναι κακό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotos87

Νεοφερμένος

Ο sotos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα:no1: Βασικά πάντα μου άρεσαν οι ξένες γλώσσες και έχω ασχοληθεί σε μεγάλο βαθμό με τα αγγλικά και τα γερμανικά. Οι δύο παραπάνω γλώσσες αν και μου άρεσαν τις έμαθα γιατί τις χρειαζόμουν κιόλας λόγω σπουδών ωστόσο τα ισπανικά αν και προς στιγμήν δεν γνωρίζω τπτ τα λατρεύω ως άκουσμα και θα ηθελα να δοκιμάσω να μάθω μόνος μου αν γίνεται.

Γι αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας αν μπορείτε να μου προτείνετε:

ένα βιβλίο που να έχει κείμενα και ασκήσεις
απότι κατάλαβα το Nuevo Ven 1 Libro Del Alumno από Edelsa είναι καλό

Μια γραμματική που να έχει επεξηγήσεις στα Ελληνικά. Για όποιον έχει ασχοληθεί με Γερμανικά κάτι σαν τη γραμματική του Κουκίδη που περιέχει αναλυτικά όλα τα γραμματικά φαινόμενα και τις επεξηγήσεις των κανόνων.

Το Nuevo Ven 1 Libro Del Alumno από Edelsa συνοδεύεται από κάποιο βιβλίο που περιέχει το λεξιλόγιο και τις μεταφράσεις στα Ελληνικά (κάτι σαν το Vocabulary που είχαμε στα αγγλικά παλιά)

Θα ήθελα να μου συστήσετε έα καλό ελληνοισπανικό λεξικό

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Hola! Μπορείτε να επαναλάβετε ποια είναι η ιστιοσελίδα, που μπορείς να δεις ποιο είναι το επίπεδό σου (αφού συμπληρώσεις κάποια tests); :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ginaz28

Νεοφερμένος

Η ginaz28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τα ισπανικά είναι υπέροχα!Ειδικά για όποιον ξέρει γαλλικά και λατινικά. Σκεφτείτε ότι τα λατινικα τα μιλούσαν στην Ισπανία έως τον 12ο αιώνα μ. Χ. Τα διδάσκω εδώ και 2 χρόνια και πρέπει να ομολογήσω ότι τα έχω ερωτευτεί!
-----------------------------------------
θα πας στην ιστοσελίδα του ινστιτούτου Θερβάντες και κάπου έχει AULA VIRTUAL εκεί κάτω κάτω έχει μια επιλογή που λέει: pruebas de nivel κάπως έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου συστήσετε έα καλό ελληνοισπανικό λεξικό

Αν και δεν το έχω αγοράσει ακόμα, η καθηγήτρια που μου κάνει ισπανικά μου πρότεινε:

Ισπανο-ελληνικό & Ελληνο-ισπανικό λεξικό (είναι 2 ξεχωριστοί τόμοι δηλαδή)
από τις εκδόσεις Μέδουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riaro

Νεοφερμένος

Η riaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπερα!δινω κπγ β2 τον Μαιο και φοβαμαι πολυ για τα προφορικα γιατι μπηκα και ειδα οτι πρεπει να μεταφρασω ενα κειμενο που θα μου δωσουν:'(Αν υπαρχει καποιος που το εχει δωσει και ξερει ας μου πει λιγο πως γινεται η εξεταση και αν ειναι αυστηροι οι εξεταστες..:thanks::thanks:Α!και για τα γραπτα,εχει εκθεση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisi

Νεοφερμένος

Η xrisi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
τα προφορικα στο κπγ δεν ειναι δυσκολα. ουτε σου ζητουν κατα λεξη μεταφραση κειμενου.αυτο που τους ενδιαφερει ειναι με απλα λογια να φερεις εις περας αυτο ακριβως που σου ζητουν.δηλαδη με σαφηνεια να απαντησεις στη ερωτηση που θα σου κανουν με απλο λεξιλογιο.μη κανεις αλογιστη χρηση της υποτακτικης για να μη μπερδευεσαι οχι οτι δεν ειναι καλα να κανεις καμια απλη προταση με υποτακτ μια και ειναι βασικο στοιχειο της γραμματικης του β2.απλα δε σημαινει οτι "πετωντας" 2 υποτακτικες θα περασεις ασχετα με το αν απαντησες σ αυτο που σε ρωτησαν η οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Κάνω Ισπανικά εδώ και 5 χρόνια το περασμένο Σάββατο έδωσα για Intermedio.Τώρα θα δόσω προφορικά δέν ξέρω πόσο καλά τα πήγα στην έκθεση αλλά για να μου πεί να δώσω κάτι θα ήξερε.Όσοι έδωσαν τον μαϊο Ισπανικά καλα αποτελέσματα!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silver doe

Νεοφερμένος

Η silver doe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
:bye:Ειναι πραγματικα τελεια γλωσσα!δεν εχω κανει μαθηματα αλλα επειδη μπαινω στο youtube και βλεπω τις ισπανικες σειρες που εχουν μεταφερθει στην Ελλαδα (;))πραγματικα την εχω λατρεψει αυτη τη γλωσα!! :heart: σου φτιαχνει την διαθεση αυτη η προφορα!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amy_angel8

Νεοφερμένος

Η Λωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Hola amigos!!!como te parece el exam en el sabado por el diploma Inicial??
Εμενα τα θεματα μου φανηκα αρκετα δυσκολα. Τα μονο ευκολα ηταν ακουστικο,εκθεση και προφορικα...! Γραμματικη+Λεξ.+Κειμενα μου φανηκαν δυσκολα.Καποιος αλλος π να εδινε το inicial??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

444ever

Νεοφερμένος

Ο 444ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
δεν ξέρω γρι ισπανικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CLONOA

Νεοφερμένος

Ο CLONOA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Hola amigos!!!como te parece el exam en el sabado por el diploma Inicial??
Εμενα τα θεματα μου φανηκα αρκετα δυσκολα. Τα μονο ευκολα ηταν ακουστικο,εκθεση και προφορικα...! Γραμματικη+Λεξ.+Κειμενα μου φανηκαν δυσκολα.Καποιος αλλος π να εδινε το inicial??

Κι εγώ έδωσα ισπανικά(inicial) το Σ/Κ.Για μένα ήταν πολύ δύσκολα τα κείμενα και λίγο πιο δύσκολο το ακουστικό.Η γραμματική ήταν μεσαία,τα προφορικά εύκολα και η έκθεση βατή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hercule poirot

Νεοφερμένος

Ο hercule poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
έδωσα και εγω tambien amigos.Τα προφορικά μου φάνηκαν εύκολα,γραμματική μέτρια,listening ευκολο, έκθεση βατή,reading τα parte 2 και 3 σχετικά εύκολα ενώ το parte 1 ήταν λίγο πιο δύσκολο.θυμάστε καθόλου τι βάλατε από γράμματα στο reading?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CLONOA

Νεοφερμένος

Ο CLONOA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
έδωσα και εγω tambien amigos.Τα προφορικά μου φάνηκαν εύκολα,γραμματική μέτρια,listening ευκολο, έκθεση βατή,reading τα parte 2 και 3 σχετικά εύκολα ενώ το parte 1 ήταν λίγο πιο δύσκολο.θυμάστε καθόλου τι βάλατε από γράμματα στο reading?

Το μόνο που θυμάμαι στο κείμενο με τα galapagos είναι οτί στην τελευταία ερώτηση έβαλα το c(έλεγε κάτι για τα αυγά των χελωνών)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hercule poirot

Νεοφερμένος

Ο hercule poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
*clonoa: αυτό ήταν στο πρώτο κείμενο αν θυμάμαι καλά και το είχα βάλει και εγώ c.βασικα στο πρώτο κείμενο τα έβαλα a, b, c
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CLONOA

Νεοφερμένος

Ο CLONOA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
θυμαμαι και απο το parte numero 1 της γραμματικης οτι απο τα πεντε τα τεσσερα ηταν α.αληθεια σε ποια αιθουσα ησουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top