Ισπανικά

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Eίναι και οι δύο λατινογενείς γλώσσες, οπότε λογικά θα είναι παρόμοιας δυσκολίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
ισπανικα ή ιταλικα θα λεγατε οτι ειναι πιο δυσκολα;

Τα ιταλικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Τα ιταλικα...

Με ποιο κριτήριο; :P
Συγγνώμη αλλά αν δεν έχεις επαφή και με τις δύο γλώσσες πώς μπορείς να συγκρίνεις;


ισπανικα ή ιταλικα θα λεγατε οτι ειναι πιο δυσκολα;

Προσωπικά, διευκολύνθηκα στα ιταλικά λόγω επαφής στο λύκειο με τα λατινικά. Τα ιταλικά είναι μια σχετικά εύκολη γλώσσα. Το καλό είναι ότι εμείς οι Έλληνες έχουμε το προνόμιο να μοιραζόμαστε πολλές ρίζες με τα ιταλικά. Συνεπώς, για μας είναι λίγο πιο εύκολο να τα μάθουμε.

Τα ισπανικά, μεγάλη μου λατρεία, μου φάνηκαν πιο απαιτητικά. Αν όμως ξέρεις ήδη πριν γαλλικά, βοηθιέσαι πολύ. Εμένα τα γαλλικά με βοήθησαν πάρα πολύ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ILHM

Νεοφερμένος

Η ILHM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Προσωπικά, διευκολύνθηκα στα ιταλικά λόγω επαφής στο λύκειο με τα λατινικά. Τα ιταλικά είναι μια σχετικά εύκολη γλώσσα. Το καλό είναι ότι εμείς οι Έλληνες έχουμε το προνόμιο να μοιραζόμαστε πολλές ρίζες με τα ιταλικά. Συνεπώς, για μας είναι λίγο πιο εύκολο να τα μάθουμε.

Τα ισπανικά, μεγάλη μου λατρεία, μου φάνηκαν πιο απαιτητικά. Αν όμως ξέρεις ήδη πριν γαλλικά, βοηθιέσαι πολύ. Εμένα τα γαλλικά με βοήθησαν πάρα πολύ .

Δυστυχως, δεν εχω γνωση γαλλικων περα απο 2 απλα πραγματακια που εκανα στο σχολειο πριν αρκετα χρονια, οποτε τα ισπανικα θα τα ξεκινησω απο το μηδεν. Επισης, δεν εχω καμια γνωση λατινικων..οποτε και τα ιταλικα απο το μηδεν θα τα ξεκινησω. Να σε ρωτησω, πας φροντ, ή κανεις ιδιαιτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Με ποιο κριτήριο; :P
Συγγνώμη αλλά αν δεν έχεις επαφή και με τις δύο γλώσσες πώς μπορείς να συγκρίνεις;

Προσπαθω.. ( λεμε τωρα) να μαθω Ισπανικα! Αλλα απο οτι εχω ακουσει τα Ιταλικα ειναι δυσκολοτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δυστυχως, δεν εχω γνωση γαλλικων περα απο 2 απλα πραγματακια που εκανα στο σχολειο πριν αρκετα χρονια, οποτε τα ισπανικα θα τα ξεκινησω απο το μηδεν. Επισης, δεν εχω καμια γνωση λατινικων..οποτε και τα ιταλικα απο το μηδεν θα τα ξεκινησω. Να σε ρωτησω, πας φροντ, ή κανεις ιδιαιτερα;

Πλέον τίποτα, ισπανικά ξεκίνησα μόνη μου το καλοκαίρι πριν την Α λυκείου, με online βοηθήματα και στη συνέχεια με αυτά τα cd γλωσσών. Τα διατηρώ διαβάζοντας άρθρα και βλέποντας ισπανόφωνες σειρές :P

Τα ιταλικά μου έχουν σκουριάσει από την αχρηστία. Ένα χρόνο έκανα μαθήματα.

Μη σε φοβίζουν, όσο είναι λατινογενείς γλώσσες και έχουν κοντινό ήχο στον δικό μας, μαθαίνονται εύκολα. Αλίμονο σε περιπτώσεις που θες να μάθεις αραβικά. Πάντως δεν πιστεύω να τα κάνεις και τα δύο μαζί και μάλιστα από το μηδέν ;

Προσπαθω.. ( λεμε τωρα) να μαθω Ισπανικα! Αλλα απο οτι εχω ακουσει τα Ιταλικα ειναι δυσκολοτερα

Όχι, δεν θεωρούνται δύσκολη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Όχι, δεν θεωρούνται δύσκολη γλώσσα.

Τελος παντων δεν θα εμπαινα ποτε στην διαδικασια να ασχοληθω μαζι τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά :):D !!!Σκέφτομαι στο μέλλον να ξεκινήσω ισπανικά :). Είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα και σπουδαία γλώσσα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω, αν υποθέσουμε ότι ξεκινήσω με 1 2ωρο την 7μάδα ιδιαίτερα στα ισπανικά. Σε πόσο καιρό θα μπορούσα να φτάσω στο επίπεδο Β2?! Ήδη γνωρίζω 3 γλώσσες, αγγλικά, γαλλικά και ιταλικά και όταν ξεκινώ μια ξένη γλώσσα πάντα ασχολούμαι μαζί της:) . Στα ιταλικά μάλιστα μέσα σε 2 μήνες με 2 ώρες την 7μάδα, έφτασα από την Α2 στη Β1 , την οποία πήρα και με Β :D . Σας ευχαριστώ πολύ !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bio_

Νεοφερμένος

Η Bio_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ξέρετε κάποιο καλό φροντιστήριο για ισπανικά στη Λάρισα;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά :):D !!!Σκέφτομαι στο μέλλον να ξεκινήσω ισπανικά :). Είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα και σπουδαία γλώσσα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω, αν υποθέσουμε ότι ξεκινήσω με 1 2ωρο την 7μάδα ιδιαίτερα στα ισπανικά. Σε πόσο καιρό θα μπορούσα να φτάσω στο επίπεδο Β2?! Ήδη γνωρίζω 3 γλώσσες, αγγλικά, γαλλικά και ιταλικά και όταν ξεκινώ μια ξένη γλώσσα πάντα ασχολούμαι μαζί της:) . Στα ιταλικά μάλιστα μέσα σε 2 μήνες με 2 ώρες την 7μάδα, έφτασα από την Α2 στη Β1 , την οποία πήρα και με Β :D . Σας ευχαριστώ πολύ !!

Από την στιγμή που έχεις κάνει Ιταλικά και έχεις φτάσει σε κάποιο επίπεδο δεν νομίζω να κουραστείς πολύ με τα ισπανικά!Απλά προσπάθησε να ακούς τραγούδια,να διαβάζεις βιβλιαράκια για κάνεις επανάληψη αυτά που μαθαίνεις και να προοδεύεις σε θέμα λεξιλογίου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Προσπαθω.. ( λεμε τωρα) να μαθω Ισπανικα! Αλλα απο οτι εχω ακουσει τα Ιταλικα ειναι δυσκολοτερα

Τα ιταλικα...


Όχι, δεν είναι δύσκολα.
Όπως είπε πάνω και η Δαλιδά τα ελληνικά με τα ιταλικά μοιράζονται πολλές κοινές ρίζες.
Η μόνη δυσκολία που βρίσκω στα ιταλικά είναι οι σύνθετοι χρόνοι, αλλά τίποτα δεν είναι δύσκολο αν το δουλέψεις ;)

Πάντως, τα ισπανικά είναι υπέροχα :happy:
Και όλες οι γλώσσες γενικά, μ'αρέσουν :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Όχι, δεν είναι δύσκολα.
Όπως είπε πάνω και η Δαλιδά τα ελληνικά με τα ιταλικά μοιράζονται πολλές κοινές ρίζες.
Η μόνη δυσκολία που βρίσκω στα ιταλικά είναι οι σύνθετοι χρόνοι, αλλά τίποτα δεν είναι δύσκολο αν το δουλέψεις ;)

Πάντως, τα ισπανικά είναι υπέροχα :happy:
Και όλες οι γλώσσες γενικά, μ'αρέσουν :redface:

Δεννν ξερω.... δεν θα μαθω ποτε μαλλον:P
εισαι λατρης το ξερωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Από την στιγμή που έχεις κάνει Ιταλικά και έχεις φτάσει σε κάποιο επίπεδο δεν νομίζω να κουραστείς πολύ με τα ισπανικά!Απλά προσπάθησε να ακούς τραγούδια,να διαβάζεις βιβλιαράκια για κάνεις επανάληψη αυτά που μαθαίνεις και να προοδεύεις σε θέμα λεξιλογίου ;)

Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου :) ,καλό βράδυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Geork7

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Είχα ξεκινήσει μόνος μου Ισπανικά απο το duolingo.com φέτος, με αποτέλεσμα να έχω μάθει αρκετές βασικές λέξεις και φράσεις στα Ισπανικά. Προχθές ανακάλυψα το ινστιτούτο Θερβάντες. Οι εγγραφές έλεγε το σαιτ οτι έχουν τελειώσει για τα εαρινά τμήματα, αλλά σε mail που έστειλα μου απαντησαν οτι υπάρχουν τμήματα που ξεκινάνε απο την αλλη βδομάδα, με τις εγγραφές να κλείνουνε αύριο,και με εκπτωση 10% στους φοιτητές! Αν κάποιος ξέρει απο το ινστιτούτο, αξίζει να το κάνω και να δηλώσω για τα μαθήματα, έστω και αν είναι μια απόφαση που δεν θα προλάβω να την πολυσκεφτώ λόγω πίεσης χρόνου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
ξερει κανεις αν υπαρχει βιβλιο προετοιμασιας για το κπγ επιπεδο β?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Ξέρει κάποιος τι περιλαμβάνει το επίπεδο Α2 στα ισπανικά;;; (με ενδιαφέρει η γραμματική κυρίως, αν ξέρετε...) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Το Α2 περιλαμβάνει τα βασικά!Άρθρο,προσωπικές αντωνυμίες,ρήματα 1ης-2ης-3ης συζηγίας ,κλήση ενεστώτα,παρατατικού,αορίστου,κανόνες τονισμού,ομαλά και ανώμαλα ρήματα,μέλλοντα,σύγκριση,παρακείμενος,υποτακτική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

muchachita

Νεοφερμένος

Η muchachita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας!! είμαι επίπεδο Β1 στα ισπανικά και θέλω να κάνω το Β2 εντατικα ώστε να δωσω εξετάσεις το Νοέμβρη. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό φροντιστήριο?..Έχω ακούσει για το abanico και το el mundo..μπορείτε να μου πείτε γνώμες όσοι γνωρίζετε? Πρέπει άμεσα να μάθω ώστε να μάθω τιμές,ημερομηνιες κτλ.! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Και αυτά είναι καλά φροντιστήρια όπως και οι σχολές ''Καπάτου'' καλά λόγια επίσης έχω ακούσει και για το Almudena ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top