Ισπανικά ή Ολλανδικά;

Παναγιώτης L

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα. Ποια από τις δύο γλώσσες πιστεύετε είναι καλύτερη επιλογή για διεθνολογους, διπλωμάτες;;
Ολλανδικα ανοίγουν πόρτες για Βέλγιο και Ολλανδία(προφανώς), ενώ Ισπανικα στην Αραβία και στην Λατινική Αμερική.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και άλλη μία ερώτηση: πόσο θέλουν αμφότερες για να φτάσεις στο B2 από το 0;
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Τα Ισπανικά είναι πολύ εύκολα. Τα Ολλανδικά θα σου φανούν εύκολα αν ξέρεις γερμανικά, μοιάζουν πάρα πολύ. Διαφορετικά θα σου φανούν πιο δύσκολα. Στα Ισπανικά πιστεύω ότι σε ενάμιση χρόνο, με εντατικά μαθήματα, άντε δύο, μπορείς να φτάσεις Β2.
Είσαι όντως 16 και έχεις αποφασίσει ότι θες να γίνεις διεθνολόγος; Εγώ θα σου πρότεινα τα Ισπανικά πάντως γιατί τα Ολλανδικά είναι πολύ συγκεκριμένη γλώσσα που θα χρειαστείς μόνο αν πας βόρειο Βέλγιο, γιατί στο υπόλοιπο κομμάτι δεν τα μιλάνε καν, ή Ολλανδία. Αν αλλάξεις γνώμη μετά από λίγα χρόνια, τότε τα Ολλανδικά ίσως δεν σου χρειαστούν πουθενά και ποτέ. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν αξίζει να τα μάθεις, απλά πιστεύω ότι ίσως θα ήταν καλύτερο να διαθέσεις τον χρόνο σου στα ισπανικά.
 

Παναγιώτης L

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Τα Ισπανικά είναι πολύ εύκολα. Τα Ολλανδικά θα σου φανούν εύκολα αν ξέρεις γερμανικά, μοιάζουν πάρα πολύ. Διαφορετικά θα σου φανούν πιο δύσκολα. Στα Ισπανικά πιστεύω ότι σε ενάμιση χρόνο, με εντατικά μαθήματα, άντε δύο, μπορείς να φτάσεις Β2.
Είσαι όντως 16 και έχεις αποφασίσει ότι θες να γίνεις διεθνολόγος; Εγώ θα σου πρότεινα τα Ισπανικά πάντως γιατί τα Ολλανδικά είναι πολύ συγκεκριμένη γλώσσα που θα χρειαστείς μόνο αν πας βόρειο Βέλγιο, γιατί στο υπόλοιπο κομμάτι δεν τα μιλάνε καν, ή Ολλανδία. Αν αλλάξεις γνώμη μετά από λίγα χρόνια, τότε τα Ολλανδικά ίσως δεν σου χρειαστούν πουθενά και ποτέ. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν αξίζει να τα μάθεις, απλά πιστεύω ότι ίσως θα ήταν καλύτερο να διαθέσεις τον χρόνο σου στα ισπανικά

Τα Ισπανικά είναι πολύ εύκολα. Τα Ολλανδικά θα σου φανούν εύκολα αν ξέρεις γερμανικά, μοιάζουν πάρα πολύ. Διαφορετικά θα σου φανούν πιο δύσκολα. Στα Ισπανικά πιστεύω ότι σε ενάμιση χρόνο, με εντατικά μαθήματα, άντε δύο, μπορείς να φτάσεις Β2.
Είσαι όντως 16 και έχεις αποφασίσει ότι θες να γίνεις διεθνολόγος; Εγώ θα σου πρότεινα τα Ισπανικά πάντως γιατί τα Ολλανδικά είναι πολύ συγκεκριμένη γλώσσα που θα χρειαστείς μόνο αν πας βόρειο Βέλγιο, γιατί στο υπόλοιπο κομμάτι δεν τα μιλάνε καν, ή Ολλανδία. Αν αλλάξεις γνώμη μετά από λίγα χρόνια, τότε τα Ολλανδικά ίσως δεν σου χρειαστούν πουθενά και ποτέ. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν αξίζει να τα μάθεις, απλά πιστεύω ότι ίσως θα ήταν καλύτερο να διαθέσεις τον χρόνο σου στα ισπανικά.
Ναι μου αρέσουν οι διεθνείς σχέσεις πάρα πολύ και η ιστορία των εθνών,για αυτό. ξέρω ότι θα υπάρχουν εμπόδια μέχρι να βρω σταθερή δουλειά αν προς αυτό ήταν η έκπληξη σου😂. (Επίσης ξέρω γερμανικά σε επίπεδο Β2 αλλά δεν ξέρω αν πραγματικά θα μου άρεσαν τα Ολλανδικά, περισσότερο για τις προοπτικές της σαν γλώσσα το σκέφτομαι)
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ναι μου αρέσουν οι διεθνείς σχέσεις πάρα πολύ και η ιστορία των εθνών,για αυτό. ξέρω ότι θα υπάρχουν εμπόδια μέχρι να βρω σταθερή δουλειά αν προς αυτό ήταν η έκπληξη σου😂
Δεν το σχολίασα γι'αυτό, το σχολίασα επειδή είσαι ακόμα μικρός και μπορεί στην πορεία να αλλάξουν τα σχέδιά σου ή να ανακαλύψεις ότι θα σου άρεσε να κάνεις και κάτι διαφορετικό που να μην περιλαμβάνει το Βέλγιο ή την Ολλανδία. Και επειδή όπως είπα, τα ολλανδικά είναι μια πολύ συγκεκριμένη γλώσσα, ίσως τελικά να μην σου χρειαστούν αν όντως αλλάξεις γνώμη για οποιοδήποτε λόγο. Βέβαια οκ, το Βέλγιο και η Ολλανδία έχουν πολλά πανεπιστήμια, θα μπορούσες να πας ακόμα και για μεταπτυχιακό πχ, απλά μην περιορίζεσαι σε κάτι πολύ συγκεκριμένο από τώρα ;) Πχ ίσως να ήταν καλύτερο να μάθεις γερμανικά που τα μιλάνε και σε Αυστρία και Ελβετία, και αν χρειαστείς στο μέλλον τα Ολλανδικά, θα σου είναι πολύ πιο εύκολο να τα μάθεις. Κατα τ'αλλα σίγουρα έχει πολύ ενδιαφέρον ο τομέας πάνω στον οποίο θες να ασχοληθείς!
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,749 μηνύματα.
Ανάλογα τι σε ψήνει. Αν έχεις στόχο για τις Κάτω Χώρες/Benelux τότε Ολλανδικά, αν μιλάς γενικά χωρίς στόχους τότε Ισπανικά. Τα Ισπανικά πρακτικά είναι η δεύτερη μεγαλύτερη γλώσσα, θεωρητικά είναι η τέταρτη αλλά εν τάξει ας βγάλουμε από τον ανταγωνισμό τα Κινεζικά Mandarin και τα Ινδικά Χίντι που δεν μας αφορούν τόσο.

Τα Ισπανικά είναι σίγουρα πιο χρήσιμα από πολλές απόψεις. Για τη διάρκεια μέχρι το Β2 συνήθως είναι 2 χρόνια, τουλάχιστον αυτό συμβαίνει στα τμήματα ενηλίκων όπου μαθαίνει Ισπανικά μία φίλη μου. Ακούω ότι είναι εύκολη γλώσσα με δυσκολίες εννοείται όπως και κάθε γλώσσα, τα πάντα θέλουν κόπο και επιμονή, τίποτα δεν κατακτιέται χωρίς προσπάθεια.
 

Παναγιώτης L

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης L αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δεν το σχολίασα γι'αυτό, το σχολίασα επειδή είσαι ακόμα μικρός και μπορεί στην πορεία να αλλάξουν τα σχέδιά σου ή να ανακαλύψεις ότι θα σου άρεσε να κάνεις και κάτι διαφορετικό που να μην περιλαμβάνει το Βέλγιο ή την Ολλανδία. Και επειδή όπως είπα, τα ολλανδικά είναι μια πολύ συγκεκριμένη γλώσσα, ίσως τελικά να μην σου χρειαστούν αν όντως αλλάξεις γνώμη για οποιοδήποτε λόγο. Βέβαια οκ, το Βέλγιο και η Ολλανδία έχουν πολλά πανεπιστήμια, θα μπορούσες να πας ακόμα και για μεταπτυχιακό πχ, απλά μην περιορίζεσαι σε κάτι πολύ συγκεκριμένο από τώρα ;) Πχ ίσως να ήταν καλύτερο να μάθεις γερμανικά που τα μιλάνε και σε Αυστρία και Ελβετία, και αν χρειαστείς στο μέλλον τα Ολλανδικά, θα σου είναι πολύ πιο εύκολο να τα μάθεις. Κατα τ'αλλα σίγουρα έχει πολύ ενδιαφέρον ο τομέας πάνω στον οποίο θες να ασχοληθείς!
Γερμανικά είμαι στο B2, αλλά έχω αποφασίσει ότι δεν θα συνεχίσω παραπέρα. σαυτό που λες για τον τομέα εννοείται πως δεν έχω κλείσει όλες τις άλλες ευκαιρίες που μπορεί να μου παρουσιαστούν ή ότι το έχω όνειρο ζωής όπως πχ άλλοι την Νομική,την Ιατρική κλπ και όταν αποτυγχάνουν τα βάφουν μαύρα. Απλώς θέλω να ξέρω του χρόνου που (αν όλα πάνε καλά) θα περάσω σε κάποια σχολή ποια 3η γλώσσα να ξεκινήσω ώστε να έχει αντίκτυπο επαγγελματικά αλλά και να μαρεσει φυσικά
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,845 μηνύματα.
Τα Ισπανικά είναι πολύ εύκολα. Τα Ολλανδικά θα σου φανούν εύκολα αν ξέρεις γερμανικά, μοιάζουν πάρα πολύ. Διαφορετικά θα σου φανούν πιο δύσκολα. Στα Ισπανικά πιστεύω ότι σε ενάμιση χρόνο, με εντατικά μαθήματα, άντε δύο, μπορείς να φτάσεις Β2.
Είσαι όντως 16 και έχεις αποφασίσει ότι θες να γίνεις διεθνολόγος; Εγώ θα σου πρότεινα τα Ισπανικά πάντως γιατί τα Ολλανδικά είναι πολύ συγκεκριμένη γλώσσα που θα χρειαστείς μόνο αν πας βόρειο Βέλγιο, γιατί στο υπόλοιπο κομμάτι δεν τα μιλάνε καν, ή Ολλανδία. Αν αλλάξεις γνώμη μετά από λίγα χρόνια, τότε τα Ολλανδικά ίσως δεν σου χρειαστούν πουθενά και ποτέ. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν αξίζει να τα μάθεις, απλά πιστεύω ότι ίσως θα ήταν καλύτερο να διαθέσεις τον χρόνο σου στα ισπανικά.
Πάντως θα περίμενα να είναι τα ολλανδικά μέσα στις 45 περισσότερο ομιλούμενες γλώσσες. Έκανα λάθος. Σίγουρα όμως είναι σημαντικότερη από κάποιες από αυτές τις 45 γλώσσες αυτής της λίστας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top