Ισπανικά ή Ιταλικά για Erasmus

Konstantinos_m

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Καλησπέρα αδέρφια!

Λοιπόν, θέλω να κάνω μια ερώτηση. Είναι δυνατόν να αποκτήσει κάποιος το Α2 είτε στα ιταλικά είτε στα ισπανικά με προσωπική μελέτη χωρίς τη βοήθεια κάποιου καθηγητή; Δεν με απασχολεί να τα μιλάω απαραίτητα, απλώς προσπαθώ με κάθε τρόπο να μαζέψω μόρια για το Erasmus. Αν ναι,ποια γλώσσα προτείνετε; Έχετε κάποιο βιβλίο στον νου σας;
ΥΓ. Έριξα μια ματιά στα ιταλικά,και λόγω γνώσης λατινικών ( φιλολογία) μου φάνηκαν εύκολα!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου Κωνσταντίνε!

Δεν έχουν σημαντικές διαφορές στο βαθμό δυσκολίας εκμάθησής τους. Θεωρώ πως μπορείς να το αποκτήσεις αυτό το επίπεδο μία φίλη έκανε Ισπανικά με το φροντιστήριο και σταμάτησε, αφού μπορούσε να κάνει τις ασκήσεις μόνη της απλώς πήγαινε και έκανε speaking (για το Ισπανικό Proficiency).
Ναι, σίγουρα μπορείς να προετοιμαστείς για το επίπεδο Α2 στο σπίτι μόνος σου, αρκεί να το πάρεις σοβαρό το θέμα.

Εγώ θα πρότεινα Ισπανικά, αλλά και τα Ιταλικά πάνω κάτω την ίδια ευκολία/δυσκολία έχουν.

Φιλικά :)
 

Konstantinos_m

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Εμένα μου κάνει εντύπωση το οτι θέλεις να μάθεις μια ξένη γλώσσα μόνο για το εράσμους. Είναι πολύς κόπος να το κάνεις μόνο για αυτό, αν και καταλαβαίνω πως μπορεί να θέλεις πολύ να πας. Πόσα μόρια παίρνεις μόνο με το Α2 (εμάς ήταν 0,5 αλλά φαντάζομαι πάει ανάλογα το τμήμα) ; θεωρείς πως αυτά τα μόρια θα κάνουν την διαφορά και αλλιώς δεν θα πέρναγες; Επίσης, αν δεν έχεις Γ2 στα αγγλικά ίσως να ήταν πιο εύκολο/χρήσιμο να ξεκινήσεις από εκεί για μόρια που μπορεί να σου χρειαστεί και αλλού. Όχι πως μια άλλη ξένη γλώσσα δεν είναι χρήσιμη, αλλά αν είναι μόνο για αυτό και μόνο για α2 δεν νομίζω πως θα σου χρησιμεύσει αλλού αν δεν την συνεχίσεις. Πάντως, αν και τα ισπανικά είναι πιο διαδεδομένα από όσο ξέρω τα ιταλικά είναι πιο χρήσιμα στην φιλολογία. Για δυσκολία δεν μπορώ να συγκρίνω τα δύο μιας και ξέρω μόνο ισπανικά. Θεωρώ όμως πως το παράδειγμα που αναφέρθηκε για προφορικά για Γ2 δεν είναι το ίδιο. Πιστεύω πως είναι πιο εύκολο σε ένα ανώτερο επίπεδο που ήδη ξέρεις την γραμματική να καλύψεις πράγματα μόνο σου παρά όταν ξεκινάς και δεν ξέρεις τίποτα!
Ένα άλλο ερώτημα είναι το πότε θέλεις να κάνεις αίτηση. Αν μιλάμε για του χρόνου τέτοια εποχή (και πιο πριν, όταν γίνονται οι αιτησεις) έχεις λιγότερο από έναν χρόνο και πρέπει να υπολογίσεις και το πότε είναι η εξέταση και πόσο χρόνο θα κάνουν να βγουν τα αποτελέσματα. Το Cervantes όπως και το Κρατικό μπορούν χαλαρά να κάνουν τρεις μήνες. Αυτό σημαίνει πρακτικά πως αν διαλέξεις Ισπανικά πρέπει να δώσεις στην εξαταστική Νοεμβρίου (αν μιλάμε για Cervantes) ή Δεκεμβρίου αν μιλάμε για Κρατικό ( Ιταλικά δεν ξέρω ημερομηνίες αν και νομίζω κρατικό ίδιες είναι). Αλλιώς μετά πας για του παρά χρόνου την αίτηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Konstantinos_m

Νεοφερμένος

Ο Konstantinos_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Καλησπέρα,και ευχαριστώ για την βοήθεια! Τα αγγλικά είναι τελειωμένα (έχω προφισενσι). Ναι , 0,5 είναι το Α2 μια 3ης γλώσσας, ωστόσο όπως λέει και η παροιμία"μάζευε και ας είν'και ρώγες!"...ως βασικός λόγος είναι το Εράσμους, αλλά και ο άπλετος ελεύθερος χρόνος!:lol:
Απλώς νομίζω τείνω πρός τα ιταλικά γιατί βασίζονται στα λατινικά αφενός,και κατά δεύτερον σε περίπτωση που πάω για Εράσμους στην Ιταλία, μπορώ να συνδυάσω τις σπουδές σχετικά με την ρωμαϊκή αυτοκρατορία και τον πολιτισμό της με την κλασική φιλολογία! Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Εμένα μου κάνει εντύπωση το οτι θέλεις να μάθεις μια ξένη γλώσσα μόνο για το εράσμους. Είναι πολύς κόπος να το κάνεις μόνο για αυτό, αν και καταλαβαίνω πως μπορεί να θέλεις πολύ να πας. Πόσα μόρια παίρνεις μόνο με το Α2 (εμάς ήταν 0,5 αλλά φαντάζομαι πάει ανάλογα το τμήμα) ; θεωρείς πως αυτά τα μόρια θα κάνουν την διαφορά και αλλιώς δεν θα πέρναγες; Επίσης, αν δεν έχεις Γ2 στα αγγλικά ίσως να ήταν πιο εύκολο/χρήσιμο να ξεκινήσεις από εκεί για μόρια που μπορεί να σου χρειαστεί και αλλού. Όχι πως μια άλλη ξένη γλώσσα δεν είναι χρήσιμη, αλλά αν είναι μόνο για αυτό και μόνο για α2 δεν νομίζω πως θα σου χρησιμεύσει αλλού αν δεν την συνεχίσεις. Πάντως, αν και τα ισπανικά είναι πιο διαδεδομένα από όσο ξέρω τα ιταλικά είναι πιο χρήσιμα στην φιλολογία. Για δυσκολία δεν μπορώ να συγκρίνω τα δύο μιας και ξέρω μόνο ισπανικά. Θεωρώ όμως πως το παράδειγμα που αναφέρθηκε για προφορικά για Γ2 δεν είναι το ίδιο. Πιστεύω πως είναι πιο εύκολο σε ένα ανώτερο επίπεδο που ήδη ξέρεις την γραμματική να καλύψεις πράγματα μόνο σου παρά όταν ξεκινάς και δεν ξέρεις τίποτα!
Οι τοποθετήσεις της φίλης είναι βάσιμες. Στο επίπεδο Α2 έχει όλων των ειδών την εξέταση (προφορικό, γραπτό, ακουστικό, κατανόηση), επομένως θα χρειαστεί να καταβάλεις όπως ανέφερα προηγουμένως αρκετή προσπάθεια. Ο προβληματισμός για το αν αξίζει τόσος κόπος για λίγα μόρια στο ερασμους ευσταθεί και από μεριάς μου. Αλλά αν θεωρείς ότι δεν έχεις κάτι καλύτερο να κάνεις, διάβασε και αν δεις ότι δυσκολεύεσαι αρκετά να αποταθείς σε κάποιον καθηγητή. Στο διαδίκτυο θα έχει θέματα παρόμοια με αυτά που εξετάζεται στο επίπεδο Α2 για να ελέγξεις την πρόοδο σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top