Ισοτιμία ΑΕΙ και ΤΕΙ: Τι ισχύει για τους παλαιότερους πτυχιούχους;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

zizoy

Νεοφερμένος

Η zizoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Έχω τελειώσει το τμήμα κοινωνικής εργασίας των ΤΕΙ Αθήνας το 1990.Τώρα τα ΤΕΙ είναι πλέον ισότιμα με τα ΑΕΙ και ονομάζονται ΑΤΕΙ.Με τους παλαιότερους όμως πτυχιούχους τι γίνεται?Πρόσφατα πέρασα με κατατακτήριες στο Τμήμα Κοινωνικής Διοίκησης με κατεύθυνση την Κοινωνική Εργασία-σχολή στην ουσία ίδια με αυτή που τελείωσα -και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο και τον χρόνο ,τώρα που τα ΤΕΙ έγιναν ισότιμα με τα ΑΕΙ.Που μπορώ να μάθω αν το πτυχίο μου θεωρείται ή μπορεί να γίνει ισότιμο με το πτυχίο που δίνεται στους σημερινούς πτυχιούχους του Τμήματος Κοινωνικής Εργασίας των ΑΤΕΙ Αθήνας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Τα αει και τα τει δεν είναι ισότιμα.Επομένως μην ανησυχείς.Το πτυχίο σου δεν διαφέρει με τον σημερινών αποφοίτων επειδή έγινε ατει.Το ίδιο πράμα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τι ακριβώς εννοείς δεν είναι ισότιμα; Είναι και τα δύο ανώτατα ιδρύματα ενώ μέχρι πρότινος τα ΤΕΙ ήταν ανώτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Τι ακριβώς εννοείς δεν είναι ισότιμα; Είναι και τα δύο ανώτατα ιδρύματα ενώ μέχρι πρότινος τα ΤΕΙ ήταν ανώτερα...
Δεν ξέρω τί συμβαίνει στις υπόλοιπες σχολές αλλά στους μηχανικούς δεν υπάρχει ισοτιμία μεταξύ αποφοίτων αει και τει.Όσο υπάρχουν μηχανικοί Π.Ε. και Τ.Ε. ισοτιμία δεν πρόκεται να υπάρξει.Για τις υπόλοιπες κατηγορίες επαγγελμάτων δεν ξέρω τί ισχύει.Πχ ο απόφοιτος λογιστικής και χρηματοοικονομικής αει και απόφοιτος τει λογιστικής είναι ισότιμοι?Δεν ξέρω τί παίζει εκεί.Η μετονομασία ΤΕΙ -> (Α)ΤΕΙ μου κάνει λίγο να νιώσουν κάποιοι καλύτερα.Ουσιαστικά δεν άλλαξε κάτι μέσα στα τει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν έχει σχέση αυτό, είναι ανώτατα ιδρύματα και τα τεχνικά ιδρύματα και τα πανεπιστήμια και τα πολυτεχνεία και οι πολυτεχνικές σχολές. Απο κει και πέρα εσυ το πας στα επαγγελματικά δικαιώματα, δεν το πας στην ισοτιμία. Ενα B.Sc. είναι ίδιο είτε απο τει είτε απο αει κι αυτό θ'αλλάξει αν και μονο αν περάσει ο εκβιασμός των πολυτεχνείων να δίνουν M.Sc. Χλωμό το βλέπω πάντως...Κατα τ'αλλα αυτό που περιγράφεις ειναι εντελώς ρευστό...Υπάρχει μονο και μονο επειδή το ΤΕΕ λειτουργεί με έναν εντελώς απαράδεκτο και συντεχνιακό τρόπο....Άλλα επιμελητήρια όπως το ΟΕΕ που λειτουργούν πολύ πιο αξιοκρατικά και λογικά έχουν εφαρμοσει τις ισοτιμίες όπου πρέπει. Πχ. για τους λογιστές της Γ' ταξης, έχει θεσπίσει ότι μπορούν με το πτυχίο τους να πάρουν τον τίτλο και οι λογιστές απο ΤΕΙ και οι λογιστές από ΑΕΙ αφού αντικειμενικά για το επίπεδο αυτό οι των ΑΕΙ δεν έχουν κάποια παραπάνω γνώση.
Μέσα στα ΤΕΙ δεν άλλαξε κατι σε πρώτη όψη γιατι πολύ απλά δεν ειχε λόγο ν'αλλαξει. Η αναγνωριση της ανωτατης εκπαιδευσης σε ένα ιδρυμα δεν σημαίνει οτι αλλάζει και ο σκοπός του και συγγνώμη φίλε μου, αλλά ένα τεχνικό ίδρυμα με προγράμματα 8 εξαμήνων δεν έχει κανένα λόγο να είναι κατώτερο ενός ΑΕΙ ή Πολυτεχνείου. Περνάει κατά πολύ τα 3 υποχρεωτικά χρόνια που προβλέπει η Μπολόνια για λήψη Bachelor's πτυχίου. Συμφωνώ ότι με αυτή τη λογική όλες οι 5ετεις σχολές (πολυτεχνεία και φαρμακευτική) θα έπρεπε να παίρνουν Master's, μιας που η Μπολόνια απαιτεί 5 χρόνια γι'αυτο, αλλά εκεί έχω άλλες ενστάσεις, όπως πχ. το ότι το μεταπτυχιακό δίπλωμα συνίσταται σε ειδίκευση μεταπτυχιακού επιπέδου κι όχι απλά σε επέκταση του οδηγού σπουδών παραμένοντας, όμως, σε προπτυχιακό επίπεδο. Και φαντάζομαι ότι το Υπ. Παιδείας έχει καποιες παρόμοιες ενστάσεις που αρνείται να αναγνωρίσει διάφορες τέτοιες πολυτεχνικές αξιώσεις. Κατα τ'αλλα δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση ότι ένας διπλωματούχος μηχανικός ανταγωνίζεται έναν τεχνολόγο μηχανικό σε ίδιες θέσεις εργασίας. Το ότι ειναι πλεον ισότιμοι ακαδημαικά δεν σημαίνει ότι τα ιδρύματα σταματάνε να έχουν διαφορετικό σκοπό, σίγουρα κάθε θέση εργασίας απευθύνεται σε διαφορετική κατηγορία πτυχιούχου, ειδικά στο δημοσιο τομέα αυτό ειναι κι επισήμως ξεκαθαρισμένο.
Κατα τ'αλλα τα ΤΕΙ είναι ανώτατα ιδρύματα, όπως τα ΑΕΙ και τα Πολυτεχνεία. Το πρακτικό αποτέλεσμα της ανωτατοποίησης είναι περισσότερα λεφτά για τα ΤΕΙ, περισσότερες συνεργασίες με τα ΑΕΙ και ισότιμη παρουσία τους στην τριτοβάθμια εκπαιδευση της χώρας. Το σημαντικότερο είναι ότι έχουν πλέον ισότιμη πρόσβαση σε οποιοδήποτε εγχώριο μεταπτυχιακό όπως και οι απόφοιτοι πανεπιστημίων και πολυτεχνείων. Το να λες, λοιπόν, ότι δεν άλλαξε τίποτα με την προσθήκη του 'Α' μπροστά απ'το 'ΤΕΙ' μπορώ να το αποδώσω μόνο σε άγνοια.
Η ισοτιμία είναι ακαδημαική και υπαρκτή, ΔΕΝ είναι επαγγελματική, στον επαγγελματικό τομέα και ειδικά στον ιδιωτικό δεν ισχύει τίποτα απ'τα ΠΕ, ΤΕ, ισοτιμίες, βεβαιώσεις ισοτιμίας, Μουντζούρηδες και λοιπά, ισχύουν ΜΟΝΟ οι νόμοι της αγοράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
epsilon,δεν υπήρχε λόγος να αλλάξει κάτι στα ΤΕΙ!Ήταν ήδη ιδρύματα 4ετούς φοίτησης με προγράμματα σπουδών αντίστοιχα των τότε Γερμανικών Fachochschule,απόφοιτοι των οποίων είχαν γραφτεί προ 20ετίας κανονικά στο ΤΕΕ(:D) κ.λπ. κ.λπ. (που βαριέμαι και να τα γράφω δηλαδή) και σημειώνω ήταν ΑΔΙΑΒΑΘΜΗΤΑ...
Όσων αφορά τους μηχανικούς έχεις απόλυτο δίκιο και όσο περνάει απ'το χέρι του ΤΕΕ δεν θα πάρουμε Ε.Δ. αντάξια των ειδικοτήτων...πρόσεξε,λέω "αντάξια των ειδικοτήτων",δηλαδή ο ηλεκτρολόγος αυτόνομα ηλεκτρολογικά κ.λπ. καθότι τα Β.Δ. του 1930 που αφορούν συγκεκριμένες,"ευνοημένες" θα λέγαμε,ειδικότητες (Πολιτικοί Μηχανικοί,Η/Μ) όπως καταλαβαίνεις φυλάσσονται ως "κόρη οφθαλμού" απ'τις εκάστοτε διοικήσεις!;)Αυτό το επισημαίνω γιατί οι διάφοροι παπαγάλοι διαλαλούν,μεταξύ άλλων,τα περι ισοτίμησης επαγγελματικών δικαιωμάτων...anyway ξέφυγα!:D
Οι άλλες ειδικότητες πάνω κάτω έχουν να ίδια Ε.Δ.,αλλά υπάρχει ακόμη το προβάδισμα της "ΠΕ" κατηγορίας έναντι της "ΤΕ"...κατάλοιπο και αυτό των πλείστων αντιδράσεων της "αντίπερα" οχθης!

Τώρα για να απαντήσω και στο ερώτημα:
ΔΕΝ τίθεται θέμα διαχωρισμού παλαιών και νέων αποφοίτων ΤΕΙ και γενικά οποιονδήποτε σχολών αναβαθμίστηκαν με τον (Α) ή (Β) τρόπο με την πάροδο των χρόνων!Οποιοσδήποτε διαχωρισμός αποφοίτων ΤΕΙ προ και μετά του 2005 είναι εκ του πονηρού...
Π.χ. οι παλιοί δάσκαλοι που δεν φοιτούσαν σε τμήμα ΑΕΙ αλλά σε ακαδημία 2ετούς φοίτησης δεν είναι ισότιμοι με τους σημερινούς;Φυσικά και είναι!

Υ.Γ. Σταματήστε επιτέλους αυτό το "ΑΤΕΙ"!Είναι σαν να λέμε "Άνθρωπος Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος"!!!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

go2jimmys

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ναι.....μονο που πριν απο 20 χρόνια ήταν και λιγότερα τα χρόνια σπουδών(2 νομίζω)....δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα....αυτή τη στιγμή είναι σαν τα σημερινά ιεκ....αν δεν κάνω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Καλώς σας βρήκα και πάλι παιδιά!
Ελπίζω η εξεταστική σας να πηγαίνει καλά γιατί η δική μου...πίκρα!:whistle:

ναι.....μονο που πριν απο 20 χρόνια ήταν και λιγότερα τα χρόνια σπουδών(2 νομίζω)....δεν έχουν τα ίδια δικαιώματα....αυτή τη στιγμή είναι σαν τα σημερινά ιεκ....αν δεν κάνω λάθος.

Φίλε Δημήτρη,θα σε πάω αρκετά πίσω για να έχεις μια πλήρη εικόνα του παρελθόντος,αλλά και του...παρόντος!:D
Πριν τα ΤΕΙ υπήρχαν τα ΚΑΤΕ/ΚΑΤΕΕ,σχολές ανωτέρας εκπαίδευσης (ξέρεις τώρα,Ελληνική πατέντα "Ανώτερη-Ανώτατη":clapup:(βλέπε Άρθρο 16 του Συντάγματος) ενώ σε όλο τον (πολιτισμένο) κόσμο ισχύει το "Higher Education System") οι οποίες είχαν διάρκεια φοίτησης τουλάχιστον 3 έτη!Συγκεκριμένα είχαν 6 εξάμηνα σπουδών (μαθημάτων δηλαδή) και ένα εξάμηνο πρακτικής άσκησης,το οποίο (δυστυχώς για τους απόφοιτους) διεξαγόταν "εκτός" του προγράμματος σπουδών,συνήθως τα καλοκαίρια,γι'αυτό μπορεί να ακούσεις απόφοιτους τέτοιων σχολών να αναφέρονται σε 7 εξάμηνα και όχι 6...
Έπειτα,το 1983 ιδρύονται τα ΤΕΙ...τα οποία από ιδρύσεώς τους έχουν διάρκεια σπουδών τα 4 έτη όπου είχαμε 7 εξάμηνα σπουδών (μαθημάτων) και ένα εξάμηνο πτυχιακής εργασίας και πρακτικής άσκησης!
'Ετσι έγραφε και ο ιδρυτικός τους νόμος!

Τώρα που και από ποιον άκουσες ότι υπήρξαν ποτέ ΤΕΙ 2ετούς φοίτησης,δεν μπορώ να καταλάβω...(είσαι σίγουρος ότι μιλάμε για Ελλάδα;:P)

Όσο για τα περί αναγνώρισης,να έχεις (κι εσύ και όλοι) υπόψη σου ότι οποιαδήποτε μορφή "αναγνώρισης" λαμβάνει μια σχολή/τμήμα σύμφωνα με τη νομοθεσία (αλλά και τη "λογική") ισχύει αναδρομικά!
Αυτό σημαίνει ότι,τα πτυχία ΚΑΤΕ και ΚΑΤΕΕ είναι ισότιμα προς τα πτυχία των ΤΕΙ,πράγμα το οποίο σημαίνει ότι όταν με το καλό αποδωθούν επαγγελματικά δικαιώματα στα τμήματα που εκκρεμούν μέσω Π.Δ.,το ίδιο Π.Δ. ισχύει και για τους απόφοιτους των "προγόνων" των ΤΕΙ!
Και για να καταλάβετε τι εννοώ πάρε το παράδειγμα των δασκάλων:
Οι σχολές που έβγαζαν παλαιότερα τους δασκάλους ήταν οι Παιδαγωγικές Ακαδημίες που είχαν διάρκεια φοίτησης 2 έτη!Πλέον οι Ακαδημίες αυτές έχουν ενσωματωθεί ως γνωστόν στα Πανεπιστήμια και έχουν διάρκεια σπουδών 4 έτη!Αυτό τι σημαίνει,ότι οι καινούργιοι έχουν περισσότερα "δικαιώματα" ή μεγαλύτερη "αναγνώριση";Τα ίδια λεφτά δεν παίρνουν οι παλιοί και οι νέοι;Αυτό λοιπόν διότι οι παλιοί είναι ισότιμοι ΠΡΟΣ τους νέους,καθότι οι νέες σχολές αποτελούν "εξέλιξη" των παλαιώ Ακαδημιών,όπως και τα ΤΕΙ αποτελούν "εξέλιξη" των ΚΑΤΕ/ΚΑΤΕΕ...

*Για να καταλάβετε,έχω διαβάσει απόφαση ΔΙΚΑΤΣΑ του 1987 όπου ισοτιμεί 4ετές πτυχίο Bachelor (BSc) από Αγγλικό Πανεπιστήμιο με τα πτυχία "ΚΑΤΕ-ΚΑΤΕΕ-ΤΕΙ";)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zizoy

Νεοφερμένος

Η zizoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 56 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
δηλαδή μπορώ σαν απόφοιτος ΑΤΕΙ ,όπως λέγονται τώρα πια ,να διεκδικήσω διευθυντικές θέσεις?(από όσο ξέρω παλαιότερα δεν μπορούσα) και να παίρνω στο μισθό μου επίδομα ισόποσο όπως οι απόφοιτοι ΑΕΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ποπο. Έχω βαρεθεί αυτές τις μλκς της Ελλάδας. Σε λίγο ένας απόφοιτος δημοτικού θα είναι ισάξιος με έναν που έχει διδακτορικό από το MIT. Ε ρε που θα γίνουμε όλοι ίσοι και όμοιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirkouaz

Νεοφερμένος

Ο tirkouaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πες τα ρε φιλε .Ορισμενα ατομα ειναι τελειως κομπλεξικα,δεν μπορουν να διαχωρισουν τον ορο ΤΕΙ-ΑΕΙ.Απο το ενα βγαινεις τεχνικος και απο το αλλο επιστημονας,απλα πραγματα.Εχετε δει οικονομικο διευθυντη ή διευθυντη παραγωγης με πτυχιο ΤΕΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πες τα ρε φιλε .Ορισμενα ατομα ειναι τελειως κομπλεξικα,δεν μπορουν να διαχωρισουν τον ορο ΤΕΙ-ΑΕΙ.Απο το ενα βγαινεις τεχνικος και απο το αλλο επιστημονας,απλα πραγματα.
Μέχρι εδώ καλά.
Εχετε δει οικονομικο διευθυντη ή διευθυντη παραγωγης με πτυχιο ΤΕΙ
Εδώ παλι όχι. Και κάποιος που δεν έχει πτυχίο μπορεί να καταφέρει να ανελιχθεί. Όχι τόσο εύκολα, αλλά μην ταυτίζεις το πτυχίο με την αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirkouaz

Νεοφερμένος

Ο tirkouaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Mε μαθηματική ακρίβεια το 95% των ανώτατων διοικητικών στελεχών πολυεθνικών εταιρειών είναι απόφοιτοι ΑΕΙ,οπότε και πάλι βγάζεις συμπέρασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
πάντως ο Υφυπουργός Δικαιοσύνης στην τωρινή κυβέρνηση, έχει πτυχίο ΤΕΙ...:hmm:

Όπως και να έχει, η πιθανή εξίσωση των ΑΕΙ-ΤΕΙ θα σημάνει την ισοπέδωση της πανεπιστημιακής παιδείας. Γιατί υπάρχει τέτοια φαγομάρα γι' αυτό το «ληξάν» θέμα; Από την στιγμή που διαφέρουν οι ακαδημαϊκοί, επαγγελματικοί και ερευνητικοί στόχοι των ΑΕΙ-ΤΕΙ γιατί να το συζητάμε; Το ΦΕΚ ξεκαθαρίζει την ύπαρξη των ΑΕΙ και των ΤΕΙ. Όποιος έχει αμφιβολίες, ας πάει να διαβάσει το ΦΕΚ. Γιατί όμως στην χώρα μας, γίνεται τόσος ντόρος; Μήπως είναι στα πλαίσια κακεντρεχούς ζήλιας, αρρωστημένου ψώνιου και γκιαούρικου μίσους και φθόνου του στυλ: «γιατί εσύ και όχι εγώ» που μας δέρνει ή της παπαρήγικης εξίσωσης των πάντων με αρνητικές συνέπειες;

Για παράδειγμα στο δυτικό εξωτερικό, οι κοινωνίες έχουν αποδεχθεί την ύπαρξη των ΤΕΙ, αλλά σε άλλα εργασιακά και κοινωνικά πλαίσια. Επίσης, στο δυτικό εξωτερικό, δεν αποκαλούν επιστήμονα έναν απόφοιτο των ΤΕΙ (ή ΑΤΕΙ όπως αναβαθμίστηκε στον τίτλο) αλλά απόφοιτο τεχνικής εκπαίδευσης ή τεχνικού σχολείου (technical school). Eμείς γιατί σκεφτόμαστε, συζητάμε, επιδιώκουμε αρνητικές και βλακώδεις πρωτοπορίες με άσχημα αποτελέσματα στην ακαδημαϊκή παιδεία; Μήπως μας τρώει ο πωπός μας; :hmm:(λέω εγώ τώρα)

...αντί να αναλωνόμαστε σε ανούσιες συζητήσεις του στυλ ποιος την έχει μεγαλύτερη, ας κοιτάξουμε να προοδεύσουμε και να γίνουμε ανταγωνιστικότεροι ως χώρα, μέσω έργων και όχι υπερφύαλων λόγων, στο παγκόσμιο γίγνεσθαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
υπαρχουν τει που ειναι ανωτερης ποιοτητας απο Αει.Μην κολλατε στον τιτλο.ξερω αει πληροφορρικης πχ που σπανια κανουν εργαστηρια ενω στα τει που ειμαι τα μισα μαθηματα ειναι εργαστηρια..

αντε πες μου εσυ οτι ειναι καλυτερος ο μηχανικος υπολογιστη που δεν εχει δει κομπιουτερ απο αυτον που κανει εργαστηρια συνεχεια..

τα τει δεν ειναι τεχνικη εκπαιδευση..

αλλα Τεχνολογικη,οποτε σε πολλα τεχνολογικα μαθηματα υπερτερουν και εχω ακουσει οτι τους προτιμουν πολλες φορές οι εταιριες απο τα Αει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
υπαρχουν τει που ειναι ανωτερης ποιοτητας απο Αει.Μην κολλατε στον τιτλο.ξερω αει πληροφορρικης πχ που σπανια κανουν εργαστηρια ενω στα τει που ειμαι τα μισα μαθηματα ειναι εργαστηρια..

αντε πες μου εσυ οτι ειναι καλυτερος ο μηχανικος υπολογιστη που δεν εχει δει κομπιουτερ απο αυτον που κανει εργαστηρια συνεχεια..
Σωστός. Και δύο τρεις συμφοιτητές που έχω που έχουν τελειώσει τει υπολογιστικών συστημάτων,τεί πληροφορικής και τει ηλεκτρονικής, οι οποίοι μπήκαν με κατατακτήριες στους ΗΜΜΥ ΕΜΠ και τώρα γίνονται μηχανικοί υπολογιστών, είναι μλκς και άμυαλοι. Απλά αυτά που έμαθαν από τα τει έψαχναν τρόπο να τα ξεχάσουν.
Ρε δεν σοβαρεύεται λίγο λέω εγώ; Άντε δείτε τα πράγματα πιο ρεαλιστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δηλαδη λετε οτι ολα τα Τει ειναι κατωτερα απο ολα τα αει?
καποιαυψηλα Τει ειναι ανωτερα απο τα χαμηλοτερα αει.
Οποτε αν θελουν ,μπορουν να κανουν τα υψηλα τει που αξιζουν αει,και τα υπολοιπα αν κλεισουν που ειναι ιχθυοκομιες κλπ σαβουρες ή να γινουν ιεκ,τεε κλπ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirkouaz

Νεοφερμένος

Ο tirkouaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε σχολές όπως Πληροφορική,Οικονομικά,Λογιστική,Πολυτεχνείο,ναι είναι, και με διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimis-mhx

Νεοφερμένος

Ο jimis-mhx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ρε παιδια...μην πλαναστε....δεν ειναι ισοτιμα τα ΤΕΙ με τα ΑΕΙ ουτε θα γινουν....και μαλιστα η ''αναβαθμιση'' των ΤΕΙ σε ΑΤΕΙ ξερετε τι σημαινει? απλα ενα 'Α' απο μπροστα,τιποτα παραπανω,και ολο αυτο εγινε για να μπορεσουν και οι τιτλοι των πολυτεχνειων να ειναι ισοτιμοι του master, ολα αυτα βεβαια γιατι σιγα σιγα οδηγουμαστε στο συστημα με τα 4ετη πολυτεχνεια(Bachelor ) και με εναν χρονον επιπλεον θα γινεται MASTER
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top