Ιδιωτικό vs Δημόσιο σχολείο

Babalu

Νεοφερμένος

Η Λουιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Και εμένα η γνώμη μου είναι ότι στα ιδιωτικά δεν γίνεται σοβαρή δουλειά. Δεν μορφώνεσαι, προετοιμάζεσαι για τις Πανελλήνιες. Βέβαια την ίδια νοοτροπία έχουν και μερικοί καθηγητές στο Δημόσιο, αλλά ευτυχώς είναι λιγότεροι (εγώ είμαι τυχερός, δεν έχω ούτε έναν καθηγητή τέτοιας νοοτροπίας που να μου κάνει μάθημα)

Όπως και για πολλά δημόσια ακούγεται ότι είναι "μπάτε σκύλοι αλέστε" μιας και πολλοί καθηγητές λένε "θα τα μάθετε στο φροντηστήριο".

Εγώ νομίζω πως συνήθως το αντίθετο γίνεται, στα ιδιωτικά θέλουν να μορφώσουν διότι εκεί οι καθηγητές νοιάζονται περισσότερο (και για τους λόγους που είπε ο Anarki) να τα πηγαίνουν καλά τα παιδιά. Είναι λίγο περίεργο το θέμα διότι για να έχει κανείς ολοκληρωμένη άποψη θα πρέπει να έχει δει και τις δύο πλευρές αλλά και περισσότερα σχολεία.


βασικα, δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα. στα ιδιωτικα, συνηθως μαθαινεις και κατι παραπανω. ο καθηγητης υποχρεουται απο τον διευθυντη [aka εργοδοτη του] να ειναι δημιουργικος. οποτε, μαθαινει στα παιδια περισσοτερα [πανω στο μαθημα ή οχι].

μπορει βεβαια να μην ειναι απολυτο, αλλα συνηθως ετσι γινεται.


στην τελικη, νομιζω πως και τα δυο σχολεια εχουν ισαριθμα πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα απλα για τον καθε ανθρωπο [οικογενεια] μπορει να εκφραζονται διαφορετικα η ακομα κ να διαφοροποιουνται.
ετσι ειναι στο 8εμα του καθενος.. κ δν νομιζω να καταληξουμε σε συμπερασμα οπως κ να'χει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristogata**

Νεοφερμένος

Η Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
βασικα, δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα. στα ιδιωτικα, συνηθως μαθαινεις και κατι παραπανω. ο καθηγητης υποχρεουται απο τον διευθυντη [aka εργοδοτη του] να ειναι δημιουργικος. οποτε, μαθαινει στα παιδια περισσοτερα [πανω στο μαθημα ή οχι].

μπορει βεβαια να μην ειναι απολυτο, αλλα συνηθως ετσι γινεται.


στην τελικη, νομιζω πως και τα δυο σχολεια εχουν ισαριθμα πλεονεκτηματα-μειονεκτηματα απλα για τον καθε ανθρωπο [οικογενεια] μπορει να εκφραζονται διαφορετικα η ακομα κ να διαφοροποιουνται.
ετσι ειναι στο 8εμα του καθενος.. κ δν νομιζω να καταληξουμε σε συμπερασμα οπως κ να'χει :)


Συνφωνώ με ολους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για μενα στο Δημοσιο διαπλαθεις καλυτερο χαρακτηρα, αν φυσικα εχεις τις σωστες βασεις. Στο ιδιωτικο ειναι λιγο πιο στημενα, πιο κωδικοποιημενα τα πραγματα. Πολλες φορες παιδια απο ιδιωτικα που ξερω εχω την εντυπωση οτι ειναι κλεισμενα σε κλουβι.
Σε επιπεδο μαθησης ενταξει, οι ωρες των ιδιωτικων πιο πολλες, χασουρα μαθηματος μηδεν και καπως πιο καταρτισμενοι καθηγητες, τουλαχιστον κατ'ονομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Έχοντας μιλήσει με καθηγητή μεγάλου ιδιωτικού σχολείου που γνωρίζω προσωπικά, μου έχει πει πως ο,τι πληρώνεις παίρνεις. Τι σημαίνει αυτό; Πως αντίθετα με το δημόσιο, σε ένα ιδιωτικό σχολείο - ειδικά δημοτικό και γυμνάσιο - αν κάποιο παιδί είναι δυσαρεστημένο με κάποιον καθηγητή είτε δικαιολογημένα είτε όχι, στέλνει τη καλή του μανούλα στον διευθυντή, ο οποίος στη συνέχεια απειλεί τον αντίστοιχο καθηγητή με απόλυση αν δεν συμμορφωθεί με τις επιθυμίες του πελάτη καθώς ως γνωστόν, αυτός έχει πάντα δίκιο.

Δεν ξέρω αν συμβαίνει παντού, πάντως συμβαίνει σε πολλά σχολεία του είδους και δεν νομίζω ότι είναι και παράλογο. Από τη στιγμή που απλά αγοράζεις γνώσεις θα ισχύουν και όλοι οι κανόνες του εμπορίου.

:)


Κανενας ελευθερος ανθρωπος δεν λειτουργει σωστα υπο πιεση και φοβο απολυσης. Ειναι το μεγαλυτερο λαθος του εργοδοτη να ΑΠΕΙΛΗΣΕΙ. Και δε νομιζω οτι κανενας σοβαρος διευθυντης το κανει. Εκτος κι αν ακριβως δεν ξερει απο εμποριο κι επιχειρησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ουφ ρε παιδιά ποτε προλάβατε έχουμε και λέμε:
Υπάρχουν 2 βασικές διαφορές κατά την άποψη μου ανάμεσα σε δημόσια και ιδιωτικά σχολεία :

1) Οι καθηγητές στα ιδιωτικά σχολεία μπορούν να απολυθούν, σε αντίθεση με τα δημόσια. Αυτό οδηγεί σε διάφορα συμπεράσματα όπως πχ. ο καθηγητής αναγκαστικά πρέπει να κάνει καλά την δουλειά του, καθώς εάν δεν συμβαίνει αυτό θα υπάρχουν κυρώσεις - κάτι που δεν συμβαίνει στο δημόσιο, δηλαδή ο καθηγητής μπορεί να κάνει "χαβαλέ" χωρίς καμία απολύτως συνέπεια. Γι' αυτό τον λόγο το επίπεδο των καθηγητών στα ιδιωτικά είναι υψηλότερο από το αντίστοιχο (ακόμα και αν ήταν οι ίδιοι καθηγητές) στα δημόσια σχολεία.

2) (Ώς απόρροια του πρώτου) οι μαθητές δεν χρειάζονται να κάνουν φροντιστήρια το απόγευμα - αν και αυτό έχει διαψευστεί ήδη αρκετές φορές:P - και έτσι μπορούν να επικεντρωθούν στο διάβασμά τους (θεωρητικά πάντα:D). Αντίθετα οι μαθητές στα δημόσια συχνά έχουν πολυάσχολα και γεμάτα από φροντιστήρια απογεύματα που τους αφήνουν "εξουθενωμένους".

Επίσης υπάρχουν κάποιες άλλες διαφορές, όπως πχ. καλύτερες κτιριακές εγκαταστάσεις, δυνατότητα μεταφοράς από και πρός το σχολείο με λεοφωρείο κτλ, αλλά δεν νομίζω ότι αυτά βοηθάνε καθόλου έναν μαθητή στην απόδοση του, γι' αυτό και δεν τα αναφέρω παραπάνω.

1) Θέλω να σε πληροφορήσω ότι ισχύει αλλά εν μέρη, η καθηγητές αναγκαστικά δεν είναι καλύτερη και πολλές φορές της συνέπειες της "πληρώνει" το παιδί που αναφέρει το συμβάν. Μην γελιέστε η διεύθυνση καλύπτει τους καθηγητές λόγω του ότι θα δυσφημιστεί το σχολείο που έχει ως αποτέλεσμα χάσιμο σε ευρώ.

2) Αυτό είναι απολύτως λανθασμένο :nono: πολλοί μαθητές από το Γυμνάσιο αναγκάζονται να κάνουν έστω και ένα ιδιαίτερο. Στο Λύκειο αυτοί που ενδιαφέρονται να μπουν κάπου κάνουν φροντιστήρια

(Το κτίριο δεν σε βοηθάει στην μαθητική απόδοση οπότε δεν θα το έλεγα ως μειονέκτημα. Επίσης, τα δημόσια συνήθως βρίσκονται κοντά στην περιοχή που μένεις οπότε πας είτε με τα πόδια είτε με το ποδήλατο.)

Αλλά μία ουσιαστική διαφορά είναι επίσης... οι καταλήψεις. Στα περισσότερα δημόσια χάθηκαν πέρσι μήνες διδασκαλίας, ενώ στο σχολείο μου, όπως κάθε χρονιά, η Γ' Λυκείου έκανε κανονικό μάθημα μέχρι και τις διακοπές του Πάσχα - μετά SOS ασκήσεις και τα συναφή. :niki:

Οι καταλήψεις είναι και το κυριότερο θέμα με τα Δημόσια ειδικά στο Λύκειο είναι ένα θέμα που θα έπρεπε να λυθεί. Δεν μπορεί να δίνεις Πανελλήνιες στο τέλος και να έχεις κατάληψη το μισό χρόνο.

Πάντως όπως έχει ήδη αναφερθεί οι κύριες διαφόρες είναι σε :

- κτιριακές εγκαταστάσεις & εξοπλισμό
- διάθεση των καθηγητών να "δουλέψουν"

Προσωπικά νομίζω ότι εάν οι καθηγητές είχαν την διάθεση να κάνουν δουλειά στα δημόσια σχολεία, οι διαφορές για ένα μεγάλο ποσοστό ατόμων τείνουν στο μηδέν. (δηλαδή μόνη διαφορά το κτίριο κτλ)

[offtopic]Για εσένα ίσως να μην φαίνονε ρατσισμός όμως υποσυνείδητα εφαρμόζεις διάφορα ήδη.
(πχ δημοτικό που θυμάμαι, κοροιδεύουν αυτούς που φοράνε γυαλιά ή σιδεράκια ή είναι κοντοί ή χοντροί κτλ)[/οfftopic]

Και στα δύο υπάρχουν καθηγητές οι οποίοι δεν θα κάνουν καλά την δουλεία τους και θα βαριούνται. Ώσο για τις διακρίσεις και εμείς έχουμε προς εσάς μερικές φορές έστω και υποσυνείδητα αν και λάθος.
Συγκρίνετε ανόμοια πράγματα :P

Π.χ. δε μπορώ να συγκρίνω τη ferrari μου (λέμε τώρα) με το fiat του απέναντι γειτονάκου ;)

Δεν δίνεις καλό παράδειγμα πολύ καθηγητές που έφτασαν στα ιδιωτικά ήρθαν από το Δημόσιο και κάνουν εξαιρετική δουλειά. Επίσης οι άνθρωποι δεν είναι μηχανές ούτε έχουν κυβικά...

Δημόσιο....
Δεν βλέπω το λόγο της απαξίωσης των εν λόγω σχολείων....
Άλλωστε είναι και πολλά δημόσια στα οποία γίνεται εξαιρετική δουλεια.
Τα ιδιωτικά είναι άλλο κεφάλαιο.
Κατ'αρχήν δεν είναι όλα τα ιδιωτικά καλα. Αυτά που είναι καλά και φημησμένα είναι πολύ ακριβά στα δίδακτρά τους...
Είσε εν μέρη σωστός αλλά μου τα χαλάς στο τέλος. Πολλά ακριβά σχολεία έχουν "καμπύλη". Ζωντανό παράδειγμα ο Δούκας όταν φύγαμε μας ρώτησαν πιο το πρόβλημα που αντιμετωπίσαμε γιατί γνωρίζουν και οι ίδιοι ότι το σχολείο βρίσκεται σε παρακμή.

Δεν είναι καλύτεροι απαραίτητα, απλά αναγκάζονται να κάνουν καλά τη δουλεία τους γιατί αν δεν την κάνουν κινδυνεύουν να απολυθούν. Στο δημόσιο κάνει ο,τι θέλει ο καθηγητής και δεν τον ελέγχει κανείς.
Η άποψή σου είναι λάθος κάνεις δεν αναγκάζεται να κάνει την δουλεία του. Έχω πολλά ζωντανά παραδείγματα καθηγητών οι οποίοι σε βάζουν να διαβάζεις το μάθημα και εκείνη κάθονται στην έδρα κοιτώντας τον ουρανό μην τρελαινόμαστε. Στο δημόσιο δεν έχω προσοπική εμπειρία για να απαντήσω.

Έχοντας μιλήσει με καθηγητή μεγάλου ιδιωτικού σχολείου που γνωρίζω προσωπικά, μου έχει πει πως ο,τι πληρώνεις παίρνεις. Τι σημαίνει αυτό; Πως αντίθετα με το δημόσιο, σε ένα ιδιωτικό σχολείο - ειδικά δημοτικό και γυμνάσιο - αν κάποιο παιδί είναι δυσαρεστημένο με κάποιον καθηγητή είτε δικαιολογημένα είτε όχι, στέλνει τη καλή του μανούλα στον διευθυντή, ο οποίος στη συνέχεια απειλεί τον αντίστοιχο καθηγητή με απόλυση αν δεν συμμορφωθεί με τις επιθυμίες του πελάτη καθώς ως γνωστόν, αυτός έχει πάντα δίκιο.

Δεν ξέρω αν συμβαίνει παντού, πάντως συμβαίνει σε πολλά σχολεία του είδους και δεν νομίζω ότι είναι και παράλογο. Από τη στιγμή που απλά αγοράζεις γνώσεις θα ισχύουν και όλοι οι κανόνες του εμπορίου.

:)
:nono: Αυτό που λες είναι εξωφρενικό δεν μπορείς να πας στην διεύθυνση και να απολύσεις κανέναν επειδή και μόνο πληρώνεις η μόνη σου επιλογή είναι να πάρεις το παιδί από το σχολείο. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να γίνει παρατήρηση (προσοχή όχι προειδοποίηση).


Για μενα στο Δημοσιο διαπλαθεις καλυτερο χαρακτηρα, αν φυσικα εχεις τις σωστες βασεις. Στο ιδιωτικο ειναι λιγο πιο στημενα, πιο κωδικοποιημενα τα πραγματα. Πολλες φορες παιδια απο ιδιωτικα που ξερω εχω την εντυπωση οτι ειναι κλεισμενα σε κλουβι.
Σε επιπεδο μαθησης ενταξει, οι ωρες των ιδιωτικων πιο πολλες, χασουρα μαθηματος μηδεν και καπως πιο καταρτισμενοι καθηγητες, τουλαχιστον κατ'ονομα.

Δεν ξέρω για καλύτερο χαρακτήρα αλλά ποτέ δεν ένιωσα σε κλουβί μπορεί να ένιωσα κουρασμένος αλλά ποτέ φυλακισμένος. Επίσης, το ότι το σχολείο τελειώνει στις 4:00 μ.μ.είναι πολύ κουραστικό και συνήθως οι ώρες γεμίζουν με μαθήματα όπως Γυμναστική, Μουσική κτλ.) Ώσο για τους καθηγητές έχω είδη πει πολλά!

@Giwrgos:thanks:

P.S. Πιστεύω ότι αυτό το ποστ πρέπει να μετρηθεί για 20 :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στο δικό μας πάντως σχολάμε στις 14.30 κάθε μέρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

1) Εσύ τους έστησες όλους στον τοίχο :P

2) Επιτέλους ένα άτομο που ξέρει να δικαιολογεί άριστα τα επιχειρήματά του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Να σου πω γιατι πιστευω οτι διαπλαθεις καλυτερο χαρακτηρα. Κατ'αρχην, σαν καλο χαρακτηρα οριζω εναν ανθρωπο που εχει δει σφαιρικα ολους και ολα, επιτρεπομενος να διαμορφωσει μια ορθοτερη αποψη. Το δημοσιο σχολειο εχει καθε καρυδιας καρυδι. Δε συμβαινει το ιδιο στο ιδιωτικο, που κατα κανονα φιλοξενει παιδια συγκεκριμενων κοινωνικων ταξεων. Το αν εισαι φυλακισμενος ή οχι, το αν εχασες επεισοδια απο το τι ειναι πραγματικα κοινωνια θα το διαπιστωσεις οταν βγεις στην κοινωνια, οχι τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
1) Εσύ τους έστησες όλους στον τοίχο :P

2) Επιτέλους ένα άτομο που ξέρει να δικαιολογεί άριστα τα επιχειρήματά του!
Ευχαριστώ, να μην πάνε τσάμπα τα 20 λεπτά που το έγραφα :D.

Να σου πω γιατι πιστευω οτι διαπλαθεις καλυτερο χαρακτηρα. Κατ'αρχην, σαν καλο χαρακτηρα οριζω εναν ανθρωπο που εχει δει σφαιρικα ολους και ολα, επιτρεπομενος να διαμορφωσει μια ορθοτερη αποψη. Το δημοσιο σχολειο εχει καθε καρυδιας καρυδι. Δε συμβαινει το ιδιο στο ιδιωτικο, που κατα κανονα φιλοξενει παιδια συγκεκριμενων κοινωνικων ταξεων. Το αν εισαι φυλακισμενος ή οχι, το αν εχασες επεισοδια απο το τι ειναι πραγματικα κοινωνια θα το διαπιστωσεις οταν βγεις στην κοινωνια, οχι τωρα.

Σε πληροφορώ ότι δεν χρειάζεται να δεις το θέμα τον διαφορετικών ανθρώπων στο σχολείο (αν και κύριος παράγοντας). Η γειτονιά είναι ένα ζωντανό παράδειγμα όταν παιδιά διαφορετικών κοινωνικών τάξεων κάνουν παρέα. Επίσης δεν νομίζω εσύ ο ίδιος να έχεις "δει" την κοινωνία διαφορετικά από εμένα, ακόμα τουλάχιστον! (δεν κάνω flame και δεν θέλω να θεωρηθεί ως flame:nono:)

@Giwrgos:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ποτε δεν κανουμε flame, το ξεκαθαριζω.

Στο θεμα μας, για ποια γειτονια μιλας? Που ζεις, στο '80? Εχεις υπ'οψιν σου ποσα παιδια πλεον ασχολουνται με τη γειτονια, τουλαχιστον μετα τα 12? Και τελος παντων θεωρεις σημαντικοτερο ερεθισμα μια ασχολια το πολυ μιας ωρας ημερησιως με τον τοπο και την κοινοτητα που περνας 7 ωρες απο τη μερα σου?
Τελος παντων, εγω ισχυριζομαι οτι εχω δει πιο πολλα απο σενα για δυο λογους.
α) Το δημοσιο σχολειο στο οποιο φοιτω απο Α' γυμνασιου εχει παιδια ολων των κοινωνικων ταξεων. Το ιδιωτικο δημοτικο στο οποιο φοιτουσα ειχε μονο αστους. Αποτελεσμα, οι συνομηλικοι μου απο το δημοσιο ειχαν μεγαλυτερη εμπειρια απο μενα σε κοινωνικα ζητηματα. Κατι αναλογο συμβαινει σε ολους. Παιδια της Γ' γυμνασιου ενος δημοσιου εχουν μεγαλυτερη εμπειρια απο σενα σε πολλα.
β) Εχω δει πιο πολλα γιατι ειμαι μεγαλυτερος ηλικιακα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ποτε δεν κανουμε flame, το ξεκαθαριζω.

Στο θεμα μας, για ποια γειτονια μιλας? Που ζεις, στο '80? Εχεις υπ'οψιν σου ποσα παιδια πλεον ασχολουνται με τη γειτονια, τουλαχιστον μετα τα 12? Και τελος παντων θεωρεις σημαντικοτερο ερεθισμα μια ασχολια το πολυ μιας ωρας ημερησιως με τον τοπο και την κοινοτητα που περνας 7 ωρες απο τη μερα σου?
Τελος παντων, εγω ισχυριζομαι οτι εχω δει πιο πολλα απο σενα για δυο λογους.
α) Το δημοσιο σχολειο στο οποιο φοιτω απο Α' γυμνασιου εχει παιδια ολων των κοινωνικων ταξεων. Το ιδιωτικο δημοτικο στο οποιο φοιτουσα ειχε μονο αστους. Αποτελεσμα, οι συνομηλικοι μου απο το δημοσιο ειχαν μεγαλυτερη εμπειρια απο μενα σε κοινωνικα ζητηματα. Κατι αναλογο συμβαινει σε ολους. Παιδια της Γ' γυμνασιου ενος δημοσιου εχουν μεγαλυτερη εμπειρια απο σενα σε πολλα.
β) Εχω δει πιο πολλα γιατι ειμαι μεγαλυτερος ηλικιακα!
Καλά εσύ όλοι την μέρα μέσα είσε με βγάζεις εκτός συναγωνισμού :lol:.

1)Φυσικά και έχω υπόψη μου με αυτό το παράδειγμα ήθελα να σου δείξω ότι ναι γίνεται να δημιουργήσεις δεσμούς με παιδιά από άλλες κοινωνικές τάξης. Προσωπικά γνωρίζω πολλά παιδιά που φοιτούν σε Δημόσιο και κάνουμε παρέα.

2) Πιστεύω πως δεν ισχύει και νιώθω ότι μου ασκείς διάκριση για την ηλικία μου (πως τα λέω ο άτιμος :lol:). Πάντως πέρα από την πλάκα δεν νομίζω ότι έχεις βιώσει κάτι παραπάνω από έμενα, όλοι ξέρουμε να κυκλοφορούμε δεν χρειάζεται όριο ηλικίας ;).

@Giwrgos :thanks:

P.S.Περιμένω την απάντηση σου :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εσυ μπορει να γνωριζεις, αν και παντα σε περιορισμενο πλαισιο, παιδια ολων των κοινωνικων ταξεων. Απο προσωπικη εμπειρια ομως σου λεω οτι δε συμβαινει το ιδιο για ολους.
Σχετικα με την ηλικια, δεν ασκω κανενα ρατσισμο. Ειναι νομος οτι οι γηραιοτεροι ειναι πιο εμπειροι. Εχωντας ζησει 20 μηνες τουλαχιστον παραπανω απο σενα, ολο και κατι περισσοτερο θα εχω βιωσει. Ειναι σα να μου λες οτι η δυναμη δεν αυξανεται παντα οταν αυξανεται η μαζα κι η επιταχυνση, σε μη-κβαντικο επιπεδο τουλαχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ειναι σα να μου λες οτι η δυναμη δεν αυξανεται παντα οταν αυξανεται η μαζα κι η επιταχυνση
Μπράβο, βρήκες το κατάλληλο παράδειγμα για ένα παιδί της γ γυμνασίου...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατι, αφου στη Γ΄κανουνε ΝΝ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Κάνουν; Δε θυμάμαι...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Εσυ μπορει να γνωριζεις, αν και παντα σε περιορισμενο πλαισιο, παιδια ολων των κοινωνικων ταξεων. Απο προσωπικη εμπειρια ομως σου λεω οτι δε συμβαινει το ιδιο για ολους.
Σχετικα με την ηλικια, δεν ασκω κανενα ρατσισμο. Ειναι νομος οτι οι γηραιοτεροι ειναι πιο εμπειροι. Εχωντας ζησει 20 μηνες τουλαχιστον παραπανω απο σενα, ολο και κατι περισσοτερο θα εχω βιωσει. Ειναι σα να μου λες οτι η δυναμη δεν αυξανεται παντα οταν αυξανεται η μαζα κι η επιταχυνση, σε μη-κβαντικο επιπεδο τουλαχιστον.

Φίλε μου δεν νομίζω ότι αυτό έχει σχέσει με την μάθηση των παιδιών! Το ότι οι γηραιότεροι είναι και πιο έμπειροι δεν λέει τίποτα στην περίπτωση 2 χρόνων μην δουλευόμαστε. Επίσης, το παράδειγμα που αναφέρεις δεν το καταλαβαίνω και δεν έχει σχέσει με τον άνθρωπο ή με την ανθρώπινη κοινωνικοποίηση. Θα το πω ωμά αλλά νομίζω ότι απλός πετάς λόγια στον αέρα για να δικαιολόγησης την λανθασμένη κατά εμού άποψη σου :(.

@Giwrgos:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κατ'αρχην ειναι "κατ'εμε", οχι "κατ'εμου". Θα σε ρωταγα τι σας μαθαινουν πια στο ιδιωτικο, αλλα θα το θεωρουσες flame.
Αυτο που λεω ειναι η αποψη μου, τη στηριζω με ο,τι επιχειρηματα θελω και πιστευω πως ειναι η σωστη για ενα και μονο λογο. Οταν ζεις με πιο πολλα ειδη ανθρωπων εξοικειωνεσαι και περισσοτερο με τα ειδη αυτα. Και ειναι λογικο. Μη μενεις στην ηλικια και στο οτι ειπα πως ειμαι πιο εμπειρος ηλικιακα. Απαντησα ετσι επειδη με ρωτησες. Το θεμα μας ειναι το σχολειο. Ισως για τα δυο χρονια να εχεις και δικιο, ισως οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
2 χρόνια στη συγκεκριμένη ηλικία είναι αρκέτα πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οχι απλως αρκετα. Παρα πολλα θα ελεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Νταξ, ανάλογα και τα άτομα! αλλά σίγουρα υπάρχει αρκετή διαφορά. και στο ένα άτομο, όχι μόνο σε συγκριση με αλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top