Ιδιωτικά με Οικοτροφείο

anastasis06

Νεοφερμένος

Ο anastasis06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Είμαι μαθητής Γ' Γυμνασίου σε γυμνάσιο της επαρχίας, και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος εμπειρίες από σχολεία της Ελλάδος με οικοτροφείο (καθαρά λόγω τοποθεσίας) και ίσως να μου προτείνει κάποια. Επίσης θα το εκτιμούσα αν κάποιος έχει και γνώμη ως απόφοιτος από αυτά τα σχολεία και γενικά αν αξίζουν υπέρ των δημοσίων (δηλαδή αξίζει το να πληρώνεις δίδακτρα). Εγώ βρήκα πληροφορίες για το Κολλέγιο Ανατόλια που δίνει υποτροφίες και γενικά διάβασα ότι είναι καλό. Γενικά ενδιαφέρομαι κυρίως για σπουδές στο εξωτερικό και όχι τόσο για Πανελλήνιες, οπότε και ένα πρόγραμμα τύπου Μπακαλορεά θα ήταν καλό (αν και απ' ότι ξέρω είναι για τις αντίστοιχες Β'-Γ' λυκείου του Ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος)

Ευχαριστώ!
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γιατί να θέλει κάποιος να περάσει τα πιο ωραία του χρόνια εσώκλειστος σε οικοτροφείο; Ίσως γιατί δεν ξέρει ότι τα οικοτροφεία έχουν πολύ αυστηρούς κανονισμούς. Μοιάζουν πολύ με στρατόπεδα ή και φυλακές. Οι τρόφιμοι των οικοτροφείων βρίσκονται υπό συνεχή επιτήρηση με διαρκή καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων τους. Προσωπικά δεν θα άντεχα ούτε μια μέρα εκεί.

museum.jpg
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Γιατί να θέλει κάποιος να περάσει τα πιο ωραία του χρόνια εσώκλειστος σε οικοτροφείο; Ίσως γιατί δεν ξέρει ότι τα οικοτροφεία έχουν πολύ αυστηρούς κανονισμούς. Μοιάζουν πολύ με στρατόπεδα ή και φυλακές. Οι τρόφιμοι των οικοτροφείων βρίσκονται υπό συνεχή επιτήρηση με διαρκή καταπάτηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων τους. Προσωπικά δεν θα άντεχα ούτε μια μέρα εκεί.

Υπάρχουν τέτοιου είδους σχολεία στην Ελλάδα; Γενικά ξέρω ότι έχουμε στη χώρα μας ιδιωτικά σχολεία στα οποία μένουν οι μαθητές αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν είναι στα πρότυπα των ξένων κολλεγίων. Σχολεία τύπου Αλκατράζ έχουν σε κάτι χώρες όπως η Ελβετία, η Αγγλία κ.λ.π. Εγώ προσωπικά σε τέτοιου είδους σχολεία, αν ήμουν γονέας, ουδέποτε θα έστελνα το παιδί μου.
 

anastasis06

Νεοφερμένος

Ο anastasis06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Υπάρχουν τέτοιου είδους σχολεία στην Ελλάδα; Γενικά ξέρω ότι έχουμε στη χώρα μας ιδιωτικά σχολεία στα οποία μένουν οι μαθητές αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν είναι στα πρότυπα των ξένων κολλεγίων. Σχολεία τύπου Αλκατράζ έχουν σε κάτι χώρες όπως η Ελβετία, η Αγγλία κ.λ.π. Εγώ προσωπικά σε τέτοιου είδους σχολεία, αν ήμουν γονέας, ουδέποτε θα έστελνα το παιδί μου.
Απ' ότι ξέρω δεν είναι ακριβώς αυτά τα σχολεία όπως τα εσώκλειστα στην Ελβετία. Προς Θεού ούτε εγώ θα πήγαινα σε ένα τέτοιο σχολείο. Νομίζω ότι απλά είναι ένα μέρος διαμονής και σίτισης, χωρίς να έχει αυτόν τον σκληρό χαρακτήρα ενός οικοτροφείου. Ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι είναι καθαρά ότι επειδή μένω στην επαρχία είναι πρακτικά αδύνατο να πηγαίνω καθημερινά σπίτι-σχολείο στην Αθήνα ή Θεσσαλονίκη
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Απ' ότι ξέρω δεν είναι ακριβώς αυτά τα σχολεία όπως τα εσώκλειστα στην Ελβετία. ..... Νομίζω ότι απλά είναι ένα μέρος διαμονής και σίτισης, χωρίς να έχει αυτόν τον σκληρό χαρακτήρα ενός οικοτροφείου.
Για το ΑΝΑΤΟΛΙΑ μην είσαι τόσο σίγουρος.

unnamedββ.jpg
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Το ανατολια και η αμερικανική γεωργικη σχολη έχουν οικοτροφεια που από ότι ξέρω δεν είναι τύπου Ελβετίας. Τωρα το αν αξίζει αυτο εχει να κάνει με τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά
 

SofiaBrt

Νεοφερμένος

Η SofiaBrt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Για οικοτροφία κλπ δεν γνωρίζω καθόλου δυστυχώς. Το Μπακαλορεά το οποίο τελείωσα όμως πράγματι είναι για Β και Γ Λυκείου μόνο. Προσωπικά δεν το μετάνιωσα στιγμή που επέλεξα το IB αντί για το Γενικό Λύκειο, αν έχεις καμία απορία σχετικά με αυτό μπορώ να σε βοηθήσω.
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Γνωστος μου ειχε κερδισει υποτροφια ο γιος του στο Ανατολια και μου λεγε τα διδακτρα εκει ειναι 7500 ε και να εισαι οικοτροφος σου βγαινει 14000 το χρονο.Κι αυτο πριν 13 χρονια.Αν εχεις τα 14000 και θελεις να τα διαθεσεις καντο.Γνωμη μου ειναι κατσε σε δημοσιο σχολειο και δωσε χρηματα σε καλους καθηγητες να κανεις ιδιαιτερα.Επισης τα ιδιωτικα σχολεια δε βαζουν μεσα κακους ή μετριους μαθητες.Με εξετασεις μπαινεις και θελουν μονο καλους μαθητες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης ηταν πολυ λιγα τα παιδια που μεναν μεσα ισως μετρημενα και στο δαχτυλο του ενος χεριου.
 

anastasis06

Νεοφερμένος

Ο anastasis06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Για οικοτροφία κλπ δεν γνωρίζω καθόλου δυστυχώς. Το Μπακαλορεά το οποίο τελείωσα όμως πράγματι είναι για Β και Γ Λυκείου μόνο. Προσωπικά δεν το μετάνιωσα στιγμή που επέλεξα το IB αντί για το Γενικό Λύκειο, αν έχεις καμία απορία σχετικά με αυτό μπορώ να σε βοηθήσω.
H αλήθεια είναι πως το μπακαλορεά είναι φανταστικό για όσους θέλουν να προχωρήσουν σε σπουδές στο εξωτερικό, απλά το θέμα είναι πως δυστυχώς ή ευτυχώς εκτός από ιδιωτικά σχολεία δύσκολο να βρεις τρόπο να το πάρεις.
Γνωστος μου ειχε κερδισει υποτροφια ο γιος του στο Ανατολια και μου λεγε τα διδακτρα εκει ειναι 7500 ε και να εισαι οικοτροφος σου βγαινει 14000 το χρονο.Κι αυτο πριν 13 χρονια.Αν εχεις τα 14000 και θελεις να τα διαθεσεις καντο.Γνωμη μου ειναι κατσε σε δημοσιο σχολειο και δωσε χρηματα σε καλους καθηγητες να κανεις ιδιαιτερα.Επισης τα ιδιωτικα σχολεια δε βαζουν μεσα κακους ή μετριους μαθητες.Με εξετασεις μπαινεις και θελουν μονο καλους μαθητες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης ηταν πολυ λιγα τα παιδια που μεναν μεσα ισως μετρημενα και στο δαχτυλο του ενος χεριου.
Αλίμονο κι' αν είχα να διαθέσω 14.000€ το χρόνο, σε μία υποτροφία στηρίζομαι και γω, που απ'ότι ξέρω δίνουν (αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει περί του θέματος θα το εκτιμούσα). Ειδάλλως αναγκαστικά η μόνη επιλογή είναι το δημόσιο σχολείο και όντως πολύ καλοί καθηγητές ιδιαιτέρων.
 
Top