Ιδιωτικά ή Δημόσια ΙΕΚ;

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Παιδια για το ΙΕΚ ΑΚΜΗ για την ειδικοτητα του βοηθου ιατρικων εργαστηριων τι λετε?εχει προοπτικες?
Προφανως ρωτας αν η ειδικοτητα ειναι καλη.
Ε, ολα τα παραιατρικα εχουν προοπτικες με περισσοτερες της νοσηλευτικες . Καταλα παιζει ρολο τι σου αρεσει εσενα
και ποσο το κυνηγας κ μην ξεχνας την κατασταση στη χωρα που κατοικεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivicoolgirl

Νεοφερμένος

Η Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Τα ΙΕΚ είναι καλά στα επαγγέλματα ομορφιάς και στα τουριστικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα ΙΕΚ είναι καλά στα επαγγέλματα ομορφιάς και στα τουριστικά;

Στα τουριστικά υπάρχουν και ανάλογα πανεπιστήμια και ΤΕΙ οπότε δε νομίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελη

Νεοφερμένος

Η ελη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γεια σας παιδια !!!Ειμαι νεο μελος και εχω πολλες ερωτησεις περι ιεκ.Εχω τελειωσει τει ιατρικων εργαστηριων αλλα δυσκολευομαι να βρω δουλεια,σκεφτομουν να παω σε ιεκ βοηθος ακτινολογου οπως ελεγε μια κοπελα πιο πανω αλλα δεν ξερω αν μετραει το πτυχιο στον ασεπ 150 μορια οπως λενε και αν με βοηθησει σαν επιπλεον τιτλος σπουδων.Επειδη ειναι πολλα τα χρηματα δεν θελω να πανε χαμενα και να εχω αλλο ενα αχρηστο χαρτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Όταν λές ιατρικών εργαστηρίων εννοείς ΤΕΙ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελη

Νεοφερμένος

Η ελη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
γεια σας παιδια !!!Ειμαι νεο μελος και εχω πολλες ερωτησεις περι ιεκ.Εχω τελειωσει τει ιατρικων εργαστηριων αλλα δυσκολευομαι να βρω δουλεια,σκεφτομουν να παω σε ιεκ βοηθος ακτινολογου οπως ελεγε μια κοπελα πιο πανω αλλα δεν ξερω αν μετραει το πτυχιο στον ασεπ 150 μορια οπως λενε και αν με βοηθησει σαν επιπλεον τιτλος σπουδων.Επειδη ειναι πολλα τα χρηματα δεν θελω να πανε χαμενα και να εχω αλλο ενα αχρηστο χαρτι.

To πτυχίο Ιατρικών Εργαστηρίων ΤΕΙ ΔΕΝ έχει καμία σχέση με το Βοηθός Ακτινολόγου ΙΕΚ στις προκηρύξεις υπό την έννοια, το πρώτο αναφέρεται σε θέσεις ΤΕ και το δεύτερο σε ΔΕ, αντίστοιχα. Επίσης, ακαδημαϊκά, το πρώτο σχετίζεται με την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και το δεύτερο με τη (μετα)δευτεροβάθμια. Οπότε σε κάποια (σχετική) προκήρυξη θα ληφθείς υπόψη ή με το πρώτο πτυχίο ή με το δεύτερο και ΠΟΤΕ με τα δύο πακέτο.

Για τη φράση "150 μόρια επιπλέον στον ΑΣΕΠ", που σημαίνει η ΒΕΚ του ΙΕΚ ΜΑΖΙ με την Πιστοποίησή του σε Πανελλαδικό επίπεδο, σχετίζεται με πτυχίο ΕΠΑΛ σχετικού κλάδου (και αυτό δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης) και ΟΥΧΙ με το εκάστοτε πτυχίο ΤΕΙ. Αν είσαι Εναίου/Γενικού Λυκείου, τότε όχι γενικώς (εκτός κάποιων ειδικοτήτων ΑΣΕΠ, που ΔΕΝ υποστηρίζονται από την τυπική -δευτεροβάθμια- εκπαίδευση, οπότε τότε μετράνε όλα τα πτυχία).

Δηλαδή: για προκήρυξη Βοηθού ακτινολόγου το πτυχίο ΤΕΙ ΔΕΝ μετράει καθόλου και...
α) Ενιαίο/Γενικό Λύκειο & ΙΕΚ (συν πιστοποίηση) --> θα μετρήσει για πτυχίο ΔΕ το χαρτί του ΙΕΚ (βαθμός πιστοποίησης Χσυντελεστής μορίων)
β) πτυχίο ΕΠΑΛ σχετικής ειδικότητας του τομέα της Υγείας & Πρόνοιας + ΙΕΚ (συν πιστοποίηση) --> μετράει το πτυχίο ΕΠΑΛ για τίτλος ΔΕ (βαθμός πτυχίου ΕΠΑΛ χσυντελεστής μορίων) ΣΥΝ 150 μόρια για κατοχή πτυχίου ΙΕΚ (συν πιστοποίηση)!

Όπως έχω αναφέρει ξανά με μία φράση: το ΙΕΚ θεωρείται το "μάστερ" του Λυκείου σχετικής ειδικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas6

Νεοφερμένος

Ο andreas6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ειμαι σε πολυ μεγαλο διλλημα και ειλικρινα θα ηθελα τη γνωμη σασ.. θελω να ασχοληθω με τα ναυτιλιακα και επειδη δεν περασα φετος πηγα και ρωτησα στο ιεκ ακμη και σε γενικεσ γραμμες πιστευω πως απο ολα οσα μου ειπαν τα 2/3 ειναι μουφες.. μου ελεγαν οτι ερχονται ναυτιλιακες καθε χρονο και ζητανε παιδια για πρακτικεσ σε ναυτιλιακεσ εταιρειεσ και οτι εκανα καλη επιλογη που πηγα σ αυτους, οτι το παπει ειναι καλο αλλα πολυ θεωρητικο και δεν δινει σημασια στα παιδια ενω εδω σε προσεχουν και κτλ.. βασικα για να πω την αληθεια, πιστευω πως το ιεκ θα σε βοηθησει αλλα μεχρι ενα σημειο..αργοτερα θα πρεπει να κανεισ κατι παραπανω δηλαδη να πας η σε κολλεγιο η να ξαναδωσεις πανελληνιε..επειδη δεν εχω λεφτα για κολλεγιο σκεφτομαι δυο εκδοχες.. να παω ιεκ και μολις το τελειωσω να ξαναδωσω πανελληνιες η να δωσω φετος και να μην παω καθολου ιεκ..υπαρχει κανεισ εδω που να αντιμετωπιζει παρομοιο προβλημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Εγω 99.9999% θα ξαναέδινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
οτι το παπει ειναι καλο αλλα πολυ θεωρητικο και δεν δινει σημασια στα παιδια ενω εδω σε προσεχουν και κτλ..

:hehe::hehe::hehe::hehe:

Δεν έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. Αλλά θα λάβω υπόψη αυτό που λές και στις 2 εκδοχές σου οτι δηλαδή θες να δώσεις πανελλήνιες. Θα έλεγα δαγκωτά να μην πάς καθόλου ΙΕΚ και δώσε κατεθείαν πανελλήνιες. Σε περίπτωση που περάσεις σε κάποιο ΑΕΙ το χαρτί του ΙΕΚ δεν έχει κανένα νόημα να το αναφέρεις και προφανώς η φοίτηση στο ΙΕΚ θα αποτελέσει χαμένο κόπο χρόνο και χρήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivicoolgirl

Νεοφερμένος

Η Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Τα ΙΕΚ είναι καλά ΚΑΘΑΡΑ για επαγγέλματα που είτε δεν υπαρχουν στα ΑΕΙ/ΤΕΙ είτε υπάρχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικα δικαιώματα και μπορείς να λάβεις άδεια εξασκησεως επαγγέλματος! (πχ τεχνίτης νυχιών, κομμωτική,μαγειρική-ζαχαροπλαστική,μηχανικός αυτοκινήτων-μηχανών κτλ) Είναι όμως άχρηστο χαρτί όσο αναφορά τα υπόλοιπα επαγγέλματα.Εντάξει ΔΕΝ είναι σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση το ίδιο με πανεπιστήμια/ΤΕΙ αλλά αν κάποιος θέλει να μάθει μια τέχνη ή δεν τον απασχολεί η ακαδημαική εκπαίδευση, είναι ότι πρέπει! (Vocational education που λένε εις την αλλοδαπήν :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τα ΙΕΚ είναι καλά ΚΑΘΑΡΑ για επαγγέλματα που είτε δεν υπαρχουν στα ΑΕΙ/ΤΕΙ είτε υπάρχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικα δικαιώματα και μπορείς να λάβεις άδεια εξασκησεως επαγγέλματος! (πχ τεχνίτης νυχιών, κομμωτική,μαγειρική-ζαχαροπλαστική,μηχανικός αυτοκινήτων-μηχανών κτλ) Είναι όμως άχρηστο χαρτί όσο αναφορά τα υπόλοιπα επαγγέλματα.Εντάξει ΔΕΝ είναι σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση το ίδιο με πανεπιστήμια/ΤΕΙ αλλά αν κάποιος θέλει να μάθει μια τέχνη ή δεν τον απασχολεί η ακαδημαική εκπαίδευση, είναι ότι πρέπει! (Vocational education που λένε εις την αλλοδαπήν :D)

Στο πνεύμα του post γενικά συμφωνώ (αν και το "άχρηστο χαρτί" είναι κάπως υπερβολικός χαρακτηρισμός). Μια μικρή επισήμανση: τα ΙΕΚ είναι vocational training (και ουχί "education"), γιατί μιλάμε για ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ, η οποία διαφέρει από την "εκπαίδευση".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Πιθανόν το "άχρηστο χαρτί" να είναι υπερβολικός χαρακτηρισμός. Όταν όμως μια γνωστή μου που τελείωσε τεχνικός δικτύων σε ΙΕΚ, μου λέει οτι με αυτά που τους δίδασκαν και έβλεπε εκεί, τώρα ντρέπετε ακόμα και να γράψει στο βιογραφικό της οτι τελείωσε ΙΕΚ, τότε τι να πώ :hmm: Η συγκεκριμένη ασχολιόταν από μόνη της με τα pc από μικρή, πήγε στο ΙΕΚ και τα πέρναγε όλα χωρίς διάβασμα και πήρε μια υποτροφία. Το σημαντικότερο που έπεξε ρόλο ήταν οτι η υποτροφία την βοήθησε να σπουδάσει σε κολλέγιο εντός Ελλάδας με κάποια έκπτωση επί των διδάκτρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juicy02

Νεοφερμένος

Η juicy02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
παιδια θελω να ρωτησω κατι ..σκεφτομαι να παω σε δημοσιο ιεκ ναυτηλιακα το ε3αμηνο ειναι 367 ευρω εχω ακουσει οτι μπορεις να μην τα πληρωσεις μπορει καποιος να μου ε3ηγησει τι γινετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
παιδια θελω να ρωτησω κατι ..σκεφτομαι να παω σε δημοσιο ιεκ ναυτηλιακα το ε3αμηνο ειναι 367 ευρω εχω ακουσει οτι μπορεις να μην τα πληρωσεις μπορει καποιος να μου ε3ηγησει τι γινετε??
Υπαρχουν καποια κριτηρια για να αποφυγεις τα διδακτρα πχ χαμηλο εισοδημα γονεων η δικο σου αλλα
απ οτι θυμαμαι συντρεχουν και αλλες προυποθεσεις οποτε ειναι σχεδον αδυνατο να αποφυγεις τα διδακτρα.
Δυστηχως δεν δανειοδοτουνται οι σπουδες μεσω φοιτητικων ατοκων δανειων οπως σε ολα τα στοιχειωδως σοβαρα κρατη.
Παντως αν εχεις τη δυνατοτητα φυγε Αγγλια η καπου αλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juicy02

Νεοφερμένος

Η juicy02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
εχω την πολυτεκνικοτητα πιανετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
εχω την πολυτεκνικοτητα πιανετε?

Πήγαινε να ρωτήσεις , γιατί αν έχεις την πολυτεκνικότητα αλλάζουν πολλά πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stas v

Νεοφερμένος

Η stas v αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Χαίρετε. βλέπω την συζήτηση σας και θα ήθελα την άποψη σας σε ενα θεματακι μου.
Μολις πηρα πτυχιο και θα δουλεψω σαν ελευθερος επαγγελματιας αλλα σκεφτομουν να παρω και πτυχιο σε μια ασχετη για μενα ειδικοτητα την μηχανολογια ή οτι εχει σχεση με τα αμαξια ωστε να βοηθησω τον πατερα μου..
Η ερωτηση μου ειναι η εξης αξιζει ενα ιεκ ? δεν μπορω να μπω σε διαδικασια ουτε πανελλαδικων ουτε κατατακτηριων θελουν πολυ διαβασμα και εχουν πολυ δυσκολα μαθηματα. οποτε με ενα δημοσιο ιεκ θα βγαλω ακρη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να πας ΙΕΚ για να δουλέψεις στο συνεργείο(?) του πατέρα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stas v

Νεοφερμένος

Η stas v αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
αλλο να δουλεψω απλα και αλλο να το αναλαβω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top