Ιδιωτικά ή Δημόσια ΙΕΚ;

νικοσ856

Νεοφερμένος

Ο νικοσ856 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
An xrstas 2 mathimata se dhmosio iek pou to ena prepei na to doseis kai to allo prepei na to ksana parakolouthiseis.. Prepei prwta na doseis to prwto mathima na to peraseis gia na pas sto deutero? paidia einai epigon apanthste... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Ο καλυτερος που μπορει να απαντησει ειναι η ιδια σχολη. Εκει ρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ειχα φοιτησει και εγω το 2006-2008 σε δημοσιο ΙΕΚ..Ενα εχω να πω..Οργανωση μηδεν..Κατανοηση -1...Δεν μπορεις να συνεννοηθεις με κανεναν απο κει μεσα.Λιγοι ειναι οι καθηγητες που θα σου κανουν μαθημα με ορεξη.Ωραια τα ιεκ,κανεις νεους φιλους,αλλα απο κει και περα ειναι πεταμενος χρονος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Ειχα φοιτησει και εγω το 2006-2008 σε δημοσιο ΙΕΚ..Ενα εχω να πω..Οργανωση μηδεν..Κατανοηση -1...Δεν μπορεις να συνεννοηθεις με κανεναν απο κει μεσα.Λιγοι ειναι οι καθηγητες που θα σου κανουν μαθημα με ορεξη.Ωραια τα ιεκ,κανεις νεους φιλους,αλλα απο κει και περα ειναι πεταμενος χρονος.
Η λεξη πεταμενος χρονος ειναι μια κουβεντα.
Υπαρχουν ανθρωποι(οχι εγω) που μεσω των ΙΕΚ διοριστικαν στο δημοσιο . Αντιθετα εχω γνωστους απο ΑΕΙ που ειναι ντελιβερι μποι.
Συμφωνω με την ασυννενοησια ειναι οντως μεγαλη οπως με ολο γενικα το δημοσιο.
Δυστηχως τα ΙΕΚ εμειναν ιδια οπως ηταν προν απο 10 χρονια.
Ευθυνεται το κρατος γι αυτο.
Για μενα ΙΕΚ πας αν δεν εχεις αλλη επιλογη . Απο εκει και περα επειδη ειναι αδυναμο χαρτι παιζει τεραστιο ρολο
η ΚΑΛΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ. Το πτυχιο εχει περιορισμενες δυνατοτητες γιατι δεν αποτελει τριτοβαθμια επισημα.
Καλες ειδικοτητες ειναι η κομμωτικη , η νοσηλευτικη , τα εκαβ και καποιες που πιθανον να μην ξερω.
Απο εκει και περα το απολυτο χαος.
Παντως τα ιεκ τα θεωρω ξεπερασμενο θεσμο ετσι οπως ειναι αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα.
Πρεπει γενικα να εχεις τα ματια σου ανοιχτα και να ψαχνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Στα ΙΕΚ για να κινηθείς στην αγορά πρέπει να έχεις γνωριμίες και καλές συστάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Στα ΙΕΚ για να κινηθείς στην αγορά πρέπει να έχεις γνωριμίες και καλές συστάσεις
Συμφωνω απολυτα , απο ΙΕΚ χρειαζεσαι γνωριμιες και σπρωξιμο.
Παντως ειναι πολυ καλυτερα να χεις χαρτι ΙΕΚ απο το να εχεις μονο το λυκειο. Αυτο ειναι σιγουρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου,εκτος απο πεταμενος χρονος,ειναι και πεταμενα λεφτα.Τα 380 ευρω που δινεις το εξαμηνο,σε καμια περιπτωση δεν εχουν καποιο αντικρισμα.Στο λεω εγω που εχω φοιτησει σε ΤΕΕ,ΙΕΚ,ΓΕΛ,ΤΕΙ και εν τελει ΑΕΙ...Οσο για το ποιο διπλωμα απο τα προαναφερθεντα μπορει να σου φανει πιο χρησιμο,ενα απο αυτα,κατα πολυ λιγοτερο,του ΙΕΚ.Διορισμους με πτυχια ΙΕΚ ξεχνα τους.Οπως και να το κανουμε,αν εισαι αποφοιτος ΤΕΙ η ΑΕΙ μπορεις να βρεις πολυ πιο ευκολα δουλεια.Ισως οχι στο αντικειμενο που εχεις τελειωσει,αλλα εστω καπου.Διαβασα σε μια αγγελια πριν καμποσο "Ζητειται ατομο,τελειοφοιτος πανεπιστημιου,για χειρισμο φωτοτυπικου μηχανηματος σε βιβλιοπωλειο".Θα μου πεις ακραιο παραδειγμα.Θα σου πω πλεον τα προσοντα θα μετρανε πολυ,οπουδηποτε και αν πας.Και σερβιτορος ακομα.Και για να το ξεκαθαρισω:Το οτι εχεις πτυχιο ΙΕΚ δεν σε κανει πιο χαζο απο καποιον που εχει τελειωσει ΤΕΙ η ΑΕΙ.Η γνωση,οποια και αν ειναι αυτη,ειναι παντα γνωση.Και ειναι παντα ενα + στον ανθρωπο.Και ας ειναι αυτη η γνωση του ΙΕΚ.Αλλα το δυνατο πτυχιο, οπως και να το κανουμε,θα ειναι παραγοντας για την επαγγελματικη αποκατασταση,η εστω της ευκολοτερης ευρεσης εργασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Τα ΙΕΚ πιστεύω πως είχαν νόημα ύπαρξης όταν υπήρχαν πολλές δουλειές και μπορούσες να βρείς κάπου μια δουλειά στην ειδικότητα ΙΕΚ που τελείωσες και μετά μαζί και με την προϋπηρεσία να μπορέσεις να κάνεις κάτι δικό σου ή να εξεληχθείς επαγγελματικά π.χ επιχείρηση/ ελεύθερος επαγγελματίας/ συνεργάτης κοκ.
Πλέον θεωρώ οτι είναι ένας άχρηστος θεσμός που δεν έχει νόημα ύπαρξης. Θα μου πείτε και από τα ΑΕΙ-ΤΕΙ είδαμε τι ανεργεία υπάρχει και τι γίνεται, συμφωνώ απόλυτα, επίσης σίγουρα δεν είναι κακό ούτε σε κάνει περισσότερο χαζό το να έχεις τελειώσει ΙΕΚ από έναν που έχει τελειώσει ΑΕΙ-ΤΕΙ, δεν χάνεις τίποτε με λίγη γνώση παραπάνω σε κάτι, αλλά αυτή είναι η δική μου γνώμη για αυτόν τον θεσμό πλέον. Για να μην είμαι απόλυτος, λέω ίσως αξίζει να σπουδάσει κάποιος σε κάποιες πολύ λίγες ειδικότητες που ίσως μπορεί να βρείς δουλειά και να καταφέρεις να επιβιώσεις στην ελληνική ζούγκλα που υπάρχει, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των ειδικοτήτων στα ΙΕΚ θεωρώ πως είναι τζάμπα κόπος να πάει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Οταν πας σε ΙΕΚ ξερεις και οφειλεις να ξερεις οτι δεν φοιτας σε τριτοβαθμια . Ειναι μεταδευτεροβαθμια.
Επισης απο ΙΕΚ δε βγαινεις γιατρος. Ετσι οπως τα παρουσιαζουν σε διαφημισεις νομιζει κανεις οτι φοιτα σε σουπερ ουαου
σχολες. Ειναι βασικα σχολες αναγκης πχ δεν εχεις λεφτα για εξωτερικο η θες να γινεις κουρεας.
Θα συμφωνησω οτι με πτυχιο ΑΕΙ βρισκεις πιο ευκολα εργασια αναλογα ομως με το τι ψαχνεις.
Το να πας σερβιτορος επειδη εχεις πτυχιο τριτοβαθμιας ειναι γελοιο αλλα εκει καταντησαμε σαν κοινωνια και προκειται
για στρεβλωση. Σε αλλες χωρες αυτο δε συμβαινει γιατι δουλευει η οικονομια.
Επισης υπαρχει μαζικη παραγωγη πτυχιουχων ΑΕΙ-ΤΕΙ ουτως η αλλως οποτε και εκει θεριζει η ανεργια και μην ακουσω για στατιστικες σε μια χωρα που ακομα και τωρα δεν ξερει ποσοι ειναι τελικα οι κρατικοι υπαλληλοι η οι μαιμου συνταξιουχοι.
Επικρατουν αγρια μεσανυχτα με τα πραγματικα στοιχεια της ανεργιας.
Οι εργοδοτες γενικα ζητουν οτι τους κατεβει. Συνηθως απο αγγελιες ειτε οι δουλειες ειναι μαιμου ειτε οι εργοδοτες προβληματικοι ανθρωποι ,δεν πληρωνουν κλπ. Τυγχανει ο ιδιος να ειμαι ελ επαγγελματιας .
Συνηθως δουλεια βρισκεις μεσω γνωστου αλλιως μαλλον την εβαψες.
Και επειδη αναφερθηκε το θεμα των διορισμων στο δημοσιο πλεον διορισμοι δεν γινονται γενικα αλλα ως το 2009 εγιναν
πολλοι σε αποφοιτους ΙΕΚ αλλα απο συγκεκριμενες ειδικοτητες οπως Νοσηλευτες και εκαβιτες.
Καταταλα τα ΙΕΚ οπως ειναι πρεπει ειτε να καταργηθουν ειτε να αλλαξουν και να ιδρυθουν κρατικα ΚΕΜΕ οπως τα ιδιωτικα . Τα ΙΕΚ ειναι πλεον ξεπερασμενος θεσμος ετσι οπως ειναι καθως τα Κολεγια εκτιμω οτι θα τα εξαφανισουν
αλλα θα και θα κυριαρχησουν επι των ΑΕΙ- ΤΕΙ καθως οσοι εχουν λεφτα ακομα αντι να πανε φυτικη παραγωγη σε χωριο
θα πηγαινουν σε κολεγιο ψυχολογοι , οικονομικα κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Έτσι είναι δυστυχώς αν δεν έχεις γνωστό πολύ δύσκολα τα πράγματα. Οι περισσότεροι φίλοι μου/συμφοιτητές από την σχολή χώθηκαν κάπου στον ιδιωτικό τομέα μέσω γνωστού και γνωστού του γνωστού του φίλου του μπατζανάκη κοκ. Αλλά εντελώς μόνος του όποιος βγήκε να ψάξει δουλειά ή από αγγελίες έφαγε τα μούτρα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Έτσι είναι δυστυχώς αν δεν έχεις γνωστό πολύ δύσκολα τα πράγματα. Οι περισσότεροι φίλοι μου/συμφοιτητές από την σχολή χώθηκαν κάπου στον ιδιωτικό τομέα μέσω γνωστού και γνωστού του γνωστού του φίλου του μπατζανάκη κοκ. Αλλά εντελώς μόνος του όποιος βγήκε να ψάξει δουλειά ή από αγγελίες έφαγε τα μούτρα του.
Φιλε μου κανε ενα πειραμα και ψαξε δουλεια εστω καθαριστη μονος σου . Αν βρεις χωρις γνωστο τρυπα μου τη μυτη.
Οι αγγελιες ειναι γεματες απο ανακυκλωσιμες δουλειες ντιλερ που δε βγαζεις φραγκο.
Οταν ημουν πιο νεος υπηρχαν διαφημιστικες οπου ετρεχες ντορ του ντορ και εβγαζες ενα χιλιαρικακι τωρα πλεον ουτε για δειγμα.
Οι συνθηκες ειναι πλεον τριτοκοσμικες οποιος μπορει να φευγει απο τη χωρα.
Πλεον ενα πτυχιο ΤΕΙ-ΑΕΙ δε λεει σχεδον τιποτα απο μονο του εκτος αν εχεις καλη ειδικευση πχ φυσιοθεραπευτης.
Βαλε οτι διορισμοι στο δημοσιο πλεον ελαχιστοι καταλαβαινεις οτι η κατασταση ειναι ακομα χειροτερη απο παλια που πολλοι
κυνηγουσαν τον ΑΣΕΠ και αφηναν χωρο για τις παρακατιανες δουλειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Συμφωνώ σε όλα αγαπητέ, το μόνο που υπάρχει είναι τζάμπα δουλειά σε εταιρείες από νέους που μόλις περάσει ένα χρονικό διάστημα και δεν αντέχουν ή ρωτήσουν τι θα γίνει τελικά και αν θα προσληφθούν με μισθό τους πετάνε. Μαρέσει κιόλας που σε ορισμένα φόρουμς βγαίνουν κάποιοι έξυπνοι και λένε όποιος ψάχνει βρίσκει και κάτι τέτοια κλισέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Τα ιεκ ειναι fail...Θα ειχαν ενα νοημα αν μετα απο κει ειχες το δικαιωμα να μπεις ΤΕΙ η ΑΕΙ.Λεγανε-τωρα δεν ξερω-οτι αυτο θα γινοταν καποια στιγμη.Πιστευω πως δεν θα γινει ποτε ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Τα ιεκ ειναι fail...Θα ειχαν ενα νοημα αν μετα απο κει ειχες το δικαιωμα να μπεις ΤΕΙ η ΑΕΙ.Λεγανε-τωρα δεν ξερω-οτι αυτο θα γινοταν καποια στιγμη.Πιστευω πως δεν θα γινει ποτε ομως.
Τα ΙΕΚ ειναι παλια ιστορια , ειχαν ''περαση'' προ δεκαετιας καθως οι αποφοιτοι δεν ηταν πολλοι .
Τωρα με τα ΚΕΜΕ νομιζω θα μετεξελιχθουν σε κατι αλλο συντομα.
Παντως το ζητουμενο δε νομιζω να ειναι απλα να εισαι αποφοιτος ΑΕΙ ετσι αοριστα.
Θεωρω οτι υπαρχουν ειδικοτητες ΙΕΚ που εχουν περισσοτερες προοπτικες απο πολλα ΤΕΙ - ΑΕΙ ιδιως στον παραιατρικο χωρο.
Απλα θελει να ξερεις απο νωρις τι περιπου θες να κανεις ,που θες να πας και τι σου ταιριαζει.
Εχω γνωρισει ατομα που τελειωσαν νοσοκομοι απο ιεκ και δουλευουν κανονικοτατα σε δημοσιο-ιδ τομεα αλλα ηξεραν
τι ηθελαν να κανουν ,και αλλα που τελειωσαν επισης νοσοκομοι και πηγαν χωρις να τους αρεσει κ στην πορεια
εκαναν ασχετες δουλειες και τωρα ειναι στον αερα.
Η διαφωνια μου μαζι σου εχει να κανει με το οτι θεωρω την επιλογη ειδικοτητας το σημαντικοτερο αν σε ενδιαφερει
το να κανεις κατι στη ζωη σοβαρο και να μην αναλωνεσαι στο να βρεις δουλεια του ποδαριου.
Το να τελειωσω απλα πανεπιστημιο χωρις καλη ειδικευση κατηληγω στο πουθενα ειδικα τωρα με την κριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Φιλε μου Λαλαουνη,και καλη ειδικοτητα να διαλεξεις στο ιεκ,δεν ειναι αρκετο..Το ιεκ ειναι ιεκ.Πολυ χαμηλοβαθμο.Και εγω που τελειωσα ιεκ νοσηλευτικη τραυματολογια,με ειδα τι εκανα..Και το βασικοτερο που ξεχνας(που ισως να μην το ξερεις)ειναι οτι στα δημοσια ιεκ το επιπεδο διδασκαλιας-μαθησης ειναι-ας μην σχολιασω-.Οταν πηγαιναμε να κανουμε εξασκηση στο νοσοκομειο 2 φορες την βδομαδα το δευτερο εξαμηνο,μας πηγαιναν σε κλινικες και το μονο που καναμε ηταν να στρωνουμε και να ξεστρωνουμε κρεβατια.Και να πηγαινουμε στο υπογειο του νοσοκομειου να φερνουμε πλαστικα ποτηρακια για να πινουν οι αρχινοσηλευτριες.Τιποτα αλλο.Προσωπικα εγω την κοπανουσα και πηγαινα μονιμως επειγοντα,γιατι δεν γινοταν αλλιως.Και φυσικα δεν εκανα αγγαρια για κανεναν.Τωρα τι γνωσεις θα εχει ενας βοηθος νοσηλευτη(ναι,βοηθος νοσηλευτη βγαινεις απο ιεκ,ουτε καν νοσηλευτης)ειναι ενα σοβαρο θεμα.Εχει βεβαια να κανει με το καθε ατομο,κατα ποσο εχει διαθεση να ασχοληθει.Πλεον,οι αποφοιτοι τει νοσηλευτικης ειναι τοσοι πολλοι,που οτι και να κανει ο ΒΟΗΘΟΣ νοσηλευτη που εχει τελειωσει ιεκ,οι ελπιδες να βρει εργασια και να αμοιβεται οπως πρεπει,ειναι πολυ δυσκολο(ακατορθωτο βασικα).Γιατι το θεμα ειναι η αμοιβη.Και ανταξια αμοιβη των υπηρεσιων του δεν προκειται να παρει ποτε!.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Φιλε μου Λαλαουνη,και καλη ειδικοτητα να διαλεξεις στο ιεκ,δεν ειναι αρκετο..Το ιεκ ειναι ιεκ.Πολυ χαμηλοβαθμο.Και εγω που τελειωσα ιεκ νοσηλευτικη τραυματολογια,με ειδα τι εκανα..Και το βασικοτερο που ξεχνας(που ισως να μην το ξερεις)ειναι οτι στα δημοσια ιεκ το επιπεδο διδασκαλιας-μαθησης ειναι-ας μην σχολιασω-.Οταν πηγαιναμε να κανουμε εξασκηση στο νοσοκομειο 2 φορες την βδομαδα το δευτερο εξαμηνο,μας πηγαιναν σε κλινικες και το μονο που καναμε ηταν να στρωνουμε και να ξεστρωνουμε κρεβατια.Και να πηγαινουμε στο υπογειο του νοσοκομειου να φερνουμε πλαστικα ποτηρακια για να πινουν οι αρχινοσηλευτριες.Τιποτα αλλο.Προσωπικα εγω την κοπανουσα και πηγαινα μονιμως επειγοντα,γιατι δεν γινοταν αλλιως.Και φυσικα δεν εκανα αγγαρια για κανεναν.Τωρα τι γνωσεις θα εχει ενας βοηθος νοσηλευτη(ναι,βοηθος νοσηλευτη βγαινεις απο ιεκ,ουτε καν νοσηλευτης)ειναι ενα σοβαρο θεμα.Εχει βεβαια να κανει με το καθε ατομο,κατα ποσο εχει διαθεση να ασχοληθει.Πλεον,οι αποφοιτοι τει νοσηλευτικης ειναι τοσοι πολλοι,που οτι και να κανει ο ΒΟΗΘΟΣ νοσηλευτη που εχει τελειωσει ιεκ,οι ελπιδες να βρει εργασια και να αμοιβεται οπως πρεπει,ειναι πολυ δυσκολο(ακατορθωτο βασικα).Γιατι το θεμα ειναι η αμοιβη.Και ανταξια αμοιβη των υπηρεσιων του δεν προκειται να παρει ποτε!.
Φιλε μου τα ΙΕΚ ειναι ΙΕΚ. Δεν πας Πανεπιστημιο ουτε και γιατρος.
Απο τη ειδικοτητα σου υπαρχει κοσμος που δουλευει ειτε ιδιωτικο ειτε δημοσιο τομεα.
Παλιοτερα χωθηκε κοσμος και κοσμακης
Απο τη μια εισαι τυχερος που εχει αυτο το χαρτι γιατι και στο εξωτερικο να πας για δουλεια σαν β.νοσηλευτη
θα βρεις εργασια σχετικα ευκολα.
Γνωριζω απο Γερμανια και στο γραφω υπευθυνα . Το θεμα ειναι βασικα τι θελουμε εμεις οι ιδιοι απο την ζωη.
Εχω δυο γνωστους που τελειωσαν νοσηλευτικη αλλος απο τει κ αλλος ιεκ και κανεις δε δουλευει στο αντικειμενο
γιατι δεν τους αρεσει. Εδω φταινε κι αυτοι γιατι εξ αρχης δεν επρεπε να πανε νοσηλευτικη.
Ειδικα οι αντρες εχουν συχνα προβλημα με το χωρο.
Το επαγγελμα ειναι πολυ δυσκολο και επαχθες.οκ
Τωρα κριση περνουν σχεδον ολες οι δουλειες εκτος απο τους γιατρους που εχουν αλλες προσβασεις.
Τωρα για το μαθημα που γραφεις δε βαριεσαι . Το χαρτι να παρεις και τελος.
Γιατι στα ΑΕΙ γινεται παντα μαθημα; Οι φοιτητες δεν πατανε καν. Υπαρχουν σοβαρες σχολες πχ ψυχολογια
που περνανε μια δεκαετια φοιτητες χωρις να πατανε και τους δινουν το πτυχιο στα γεραματα που σε αλλα κρατη
θα ειχαν διαγραφει . Η μηπως δεν υπαρχουν ανεργοι αποφοιτοι ΑΕΙ-ΤΕΙ , γινεται χαμος γνωριζω 35αρη αποφοιτο
ΠΑΜΑΚ ντελιβερα, ολα φιλε κορεστηκαν πλεον.
Συγνωμη αν σε κουρασα αλλα νομιζω επικρατουν πολλοι μυθοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia......

Νεοφερμένος

Η anastasia...... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
φετος τελειωνω το λυκειο και δεν εχω τη δυνατοτητα να παω για σπουδες... πιστευετε οτι το δημοσιο ιεκ θα βοηθουσε σε κατι (στους καιρους αυτους) απο το να εχω μονο το απολυτηριο του λυκειου????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
φετος τελειωνω το λυκειο και δεν εχω τη δυνατοτητα να παω για σπουδες... πιστευετε οτι το δημοσιο ιεκ θα βοηθουσε σε κατι (στους καιρους αυτους) απο το να εχω μονο το απολυτηριο του λυκειου????

φυσικά, θα σου δώσει κάποια εφόδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,410 μηνύματα.
φετος τελειωνω το λυκειο και δεν εχω τη δυνατοτητα να παω για σπουδες... πιστευετε οτι το δημοσιο ιεκ θα βοηθουσε σε κατι (στους καιρους αυτους) απο το να εχω μονο το απολυτηριο του λυκειου????

Αναλόγως με την ειδικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasia......

Νεοφερμένος

Η anastasia...... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
security?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top