Ιδιωτικά ή Δημόσια ΙΕΚ;

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
και εγώ είμαι απο ΤΕΙ και σκεφτόμουνα να πάω για ΙΕΚ για μηχανολογία(ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ) , είναι καλή φάση αλλά τελικά σε σχέση με αυτό που έχω σπουδάσει(μηχανολογία) ουσιατικά θα είναι υποβιβασμός γιατί αυτοί που βγαίνουν από τα ΙΕΚ μηχανολογίας δουλεύουν σε συνεργεία αυτοκινήτων.
τώρα για σένα κουνελάκι Go 4 it ,και θα γεμίσεις το χρόνο σου και θα ασχολείσαι με κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Σημερα το κοιταξα τί ειδικοτητες εχει μεχρι στιγμης στην περιοχη μου και θα πάω Διοικητικο και Οικονομικό Στέλεχος Επιχειρήσεων

ρε παιδια, είναι κανεις αλλος που να τελειωσε και να πηγαινει και ιεκ οχι επειδη δεν του αρέσει η ειδικοτητα που σπουδασε αλλά έτσι??για άλλους λόγους ή είμαι η μόνη??:hmm:


ειμαι κι εγω εδω καλο μου...

ναι καλέ καταλαβαίνω με ποια λογικη το λες μην αγχώνεσαι
ναι ναι εχω ενημερωθει στις 4/9 αρχίζουν και αυριο θα πάω να ρωτησω τί χρειάζεται.
Να ρωτησω κάτι??'ασχετο εχω χδασει το απολυτηριο του Λυκείου αν πάωτο πτυχίο θα τους κάνει άραγε?Αν πάω στο σχολειο που τελείωσα θα μου βγάλουν ενα ή θα χρειάζεται ολοκληρη διαδικασία??:hmm:
Στην μετακόμοιση εχασα πολλά(δνε ξέρω που τα εχω ακόμα σε κουτες στιβαγμένα σε μια αποθηκη είναι:/:)

bunny μου πηγες τελικα?
σημερα το site τους ειναι off και δε μπορω να δω κι εγω πραγματα που με ενδιαφερουν...
τι σου ειπαν? εκανες αιτηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι...
Που κυμαίνεται πάνω κάτω το κόστος παρακολούθησης σε ΙΕΚ;
Πόσα χρόνια σπουδάζει κανείς εκεί; (2; )

Thanks!
-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Δυο χρόνια μεταξύ 2 και 5 χιλιάδων ευρώ το χρόνο από όσο θυμούμαι.

EDIT: Για ιδιωτικό λέγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana

Νεοφερμένος

Ο tatiana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα σας. Ειμαι 23 χρονων. 7 Χρονια πριν δηλωσα και περασα στο φυσικο Ιωαννινων μονο και μονο για να το παρατησω πριν 1 μηνα γιατι απλως δεν αντεχα αλλο. Απο το λυκειο με ενδιεφερε παρα πολυ η γραφιστικη και επειτα η διακοσμητικη (ο λογος που δεν τα δηλωσα ειναι αλλο θεμα). Μπορω να παω σε οποιαδηποτε σχολη θελω μονο που πρεπει να περιμενω μεχρι του χρονου το Σεπτεμβρη. Το ΤΕΙ γραφιστικης στην Αθηνα το αποκλειω γιατι δεν γινεται να παω εκει ενω σε ενα χρονο και μερικους μηνες απο τωρα θα μπορω να φοιτω στο ΤΕΙ διακοσμητικης στις Σερρες.

Παρ'όλα αυτά η αναμονη με εκνευριζει και η ορεξη μου για μαθηση δε λεει να φυγει. Εχω ηδη σπιτι στη Θεσσαλονικη επιπλωμενο ,ετοιμο το οποιο μπορω να συντηρησω για τα επομενα 2 χρονια. Σας ρωτω λοιπον: αξιζει να αφιερωσω τα επομενα 2 χρονια μου σε καποιο ΙΕΚ που να διδασκει γραφιστικη; Υπαρχει "καλυτερο" και "χειροτερο" ΙΕΚ για γραφιστικη στη Θεσσαλονικη; Ποια η διαφορα μεταξυ δημοσιου και ιδιωτικου ΙΕΚ; Τα μαθηματα φαινονται ιδια αλλα μηπως διαφερει η αναγνωρισημοτητα του πτυχειου, η πρακτικη ασκηση και οι επαγγελματικες σχεσεις που εχει το καθε ΙΕΚ με τις οποιες μετα βοηθα τους αποφοιτους του και την αποκατασταση τους;

Θα σας ειμαι ευγνωμων αν απαντησετε μιας και εχει 2 βδομαδες αναζητησεων στο google και τηλεφωνων σε ΙΕΚ και ακομα δεν εχω βγαλει συμπερασμα που να με ικανοποιει. Τελος να τονισω οτι μου αρεσει πολυ, ΠΟΛΥ η γραφιστικη σαν επαγγελμα και μπορω να πληρωσω ανετα τα διδακτρα των ιδιωτικων ΙΕΚ για χαρη της!..


να αναφερω πως ΤΕΙ διακοσμητικης Σερρων θα παω ουτως η αλλως απλως σε 1μισι χρονο απο τωρα μιας και ζω Σερρες και ειναι το μονο ευκολο. Μεχρι τοτε θα ηθελα πολυ να ασχοληθω με γραφιστικη σε ΙΕΚ Θεσσαλονικης απλως δεν ξερω αν αξιζει και ποιο αξιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Θα σου προτεινα να ερθεις Σερρες.Το ΤΕΙ εχει πολυ καλο επιπεδο εδω.Το πρπβλημα ειναι οτι η σχολη της γραφιστικης θα λειτουργησει απο του χρονου απο οσο ξερω..Αν θες να μαθεις περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου π.μ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana

Νεοφερμένος

Ο tatiana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ειμαι ηδη Σερρες, εκει ζω, οποτε δε τιθεται θεμα χρηματων και το ΤΕΙ διακοσμητικης θα το βγαλω ουτως η αλλως νωριτερα η αργοτερα. Δυστυχως το ΤΕΙ γραφιστικης κανεις δε ξερει ποτε θα λειτουργησει στις Σερρες ακριβως, το εμαθα απο εγκυρη πηγη του ΤΕΙ Σερρων και μου ειναι αδυνατον να μπω σε ταξη με μια τοσο μεγαλη αμφιβολια. Επομενως αυτη τη στιγμη αυτο που με απασχολει ειναι: να κρατησω το σπιτι στη Θεσσαλονικη και να βγαλω το ΙΕΚ η να το ξενοικιασω και να περιμενω Σερρες για 1μισι χρονο χωρις να κανω τιποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
επειδη παραλληλα δουλευω κ ως διοικητικος υπαλληλος στο τει(2ωρα) εχω ακουσει οτι το τμημα προς το παρων δεν θα ανοιξει,κατα πασα πιθανοτητα ισως και του χρονου..περιμενουν κονδυλια που δεν τα εχει εγκρινει ακομα το κρατος.αν μαθω κατι περι του θεματος θα σε ενημερωσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιλιαδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Soledad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
γεια σας! ανοίγω αυτό το θέμα διότι φέτος έδωσα πανελλήνιες όπως και πολλοί από άλλοι και με τα μόρια που έχω βγάλει δεν νομίζω να περνώ εκεί που θέλω και δεν πρόκειτε να πάω να σπουδάσω κάτι που δεν μου αρέσει σε περίπτωση που περάσω κάπου άλλου..έτσι είπα στον ευατό μου πως δεν πειράζει θα δώσω πάλι, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν νομίζω να αντέξω άλλη μια χρόνια να διαβάζω πράγματα τα οποία έχω διδακτή ξανά (συνήθως βαριέμαι να κάνω πράγματα που έχω κάνει στο παρελθόν, πόσο μάλλον να ξανά διαβάζω τα ίδια μαθήματα)..και το είπα στους γονείς μου αφού για αρκετές μέρες δεν είμουν καλά και σηνεχεια με ρωτούσαν τί έχω,.. και εκείνοι όταν τους το είπα μου πρότειναν να γραφτώ σε κάποιο ιεκ(σε περίπτωση που δεν περάσω εκεί που θέλω αλλά κάπου που δεν μου αρέσει) ..κάπως έτσι άρχισα να ψάχνω για ιεκ και έμαθα τυχαία πως υπάρχουν και δημόσια ιεκ και χάρηκα διότι πληρώνεις μόνο δύο φορές το χρόνο και έτσι δεν θα επιβαρίνω αρκετά οικονομικά τους γονείς μου...πιστεύω πως και αλλά παιδιά βρίσκοντε στο ίδιο δηλημα στο τί να επιλέξουν.. τί είναι καλύτερο; δημόσιο ή ιδιωτικό ιεκ; που βασίζετε την άποψη σας; εδώ λοιπών μπορεί ο καθένας να πει την γνώμη του για τα δημόσια και ιδωτικά ιεκ , αλλά και να προτίνει επαγγέλματα που κατά την γνώμη του θα έχουν ανάπτηξη στο μέλλον οπότε και επαγγελματική αποκατάσταση στο μέλλον και όχι μόνο φυσικά ..α! επίσης αν κάποιος έχει τελιωσει ιεκ ιδιωτικό αν θέλει μπορεί να πει ή να προσδιορίσει πάνα κάτω ποιες είναι οι τιμές(δίδακτρα) το μήνα.. αυτά και ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους απαντήσουν και βοηθσουν όσους έχουμε απορίες για το τί είναι καλύτερο να επιλέξουμε.

υ.γ. ζητώ συγνώμη στα ματάκια σας σε περίπτωση που δουν οθογραφικά λάθη!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εξαρτάται πιστεύω από το αντικείμενο, τι από τα δύο θα επιλέξεις...Μερικά ιδιωτικά τάζουν τον ουρανό με τα άστρα και μόνο αυτό δεν δίνουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιλιαδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Soledad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
δηλαδή εσύ θα πρότεινες κάποιο δημόσιο γιατί θεωρείται πως είναι πιο αξιόπιστο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εξαρτάται τι θες να κάνεις...Ας πούμε έχω πολλά παραδείγματα ιεκ λογιστικής ή ψυκτικών από δημόσια ΙΕΚ που τα παιδιά βρήκαν αμέσως δουλειά και μάλιστα καλή. Ή επίσης ηχολήπτες, εικονολήπτες κλπ. Αυτά από δημόσια. Επίσης έχω πολύ αρνητικές εμπειρίες από ΙΕΚ δημοσιογραφίας.

Εσύ με τι θες να ασχοληθείς;
Έχεις ρίξει μια ματιά και εδώ;
https://www.oeek.gr/index2.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Τα ιδιωτικά IEK συνήθως έχουν πολύ καλύτερες εγκαταστάσεις & ορθότερα επιλεγμένο προσωπικό, σίγουρα η διάρκεια της εκπαίδευσης σου σε ένα ιδιωτικό θα είναι αρκετά πιο ευχάριστη. Μερικά δημόσια ΙΕΚ θυμίζουν εγκαταλειμμένες εργοστασιακές μονάδες!
Τα μεγαλύτερα ιδιωτικά ΙΕΚ καυχιούνται πως έχουν διασυνδέσεις με κάθε μεγάλη επιχείρηση (και τω όντι έχουν) και έτσι εξασφαλίζουν επάγγελμα στους απόφοιτους τους, πράγμα το οποίο δεν ισχύει, ούτε σε ελάχιστο ποσοστό.

Όσον αφορά το "όνομα" του ΙΕΚ, πίστεψε με κανένας&ποτέ δε πρόκειται να κοιτάξει αν το ΙΕΚ που τελείωσες λέγετε ΑΚΜΗ ή ΞΥΝΗ ή είναι δημόσιο (εξάλλου δεν πρόκειται να κοιτάξει καν πως τελείωσες ΙΕΚ).

Επαγγέλματα με μέλλον υπάρχουν, δε βρίσκονται όμως στα ελληνικά ΙΕΚ.

Επαγγελματική αποκατάσταση? Μηδενική!
Συλλήβδην, το χαρτί που θα πάρεις από το ΙΕΚ δε θα σε βοηθήσει στο να βρεις ένα επάγγελμα, πόσο μάλλον ένα επάγγελμα με σχετικό αντικείμενο.
Είναι η πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η δική σου πραγματικότητα. Η δική μου άλλα λέει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
γεια σας! ανοίγω αυτό το θέμα διότι φέτος έδωσα πανελλήνιες όπως και πολλοί από άλλοι και με τα μόρια που έχω βγάλει δεν νομίζω να περνώ εκεί που θέλω και δεν πρόκειτε να πάω να σπουδάσω κάτι που δεν μου αρέσει σε περίπτωση που περάσω κάπου άλλου..έτσι είπα στον ευατό μου πως δεν πειράζει θα δώσω πάλι, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν νομίζω να αντέξω άλλη μια χρόνια να διαβάζω πράγματα τα οποία έχω διδακτή ξανά (συνήθως βαριέμαι να κάνω πράγματα που έχω κάνει στο παρελθόν, πόσο μάλλον να ξανά διαβάζω τα ίδια μαθήματα)..και το είπα στους γονείς μου αφού για αρκετές μέρες δεν είμουν καλά και σηνεχεια με ρωτούσαν τί έχω,.. και εκείνοι όταν τους το είπα μου πρότειναν να γραφτώ σε κάποιο ιεκ(σε περίπτωση που δεν περάσω εκεί που θέλω αλλά κάπου που δεν μου αρέσει) ..κάπως έτσι άρχισα να ψάχνω για ιεκ και έμαθα τυχαία πως υπάρχουν και δημόσια ιεκ και χάρηκα διότι πληρώνεις μόνο δύο φορές το χρόνο και έτσι δεν θα επιβαρίνω αρκετά οικονομικά τους γονείς μου...πιστεύω πως και αλλά παιδιά βρίσκοντε στο ίδιο δηλημα στο τί να επιλέξουν.. τί είναι καλύτερο;αι όχι μόνο φυσικά ..α! επίσης αν κάποιος έχει τελιωσει ιεκ ιδιωτικό αν θέλει μπορεί να πει ή να προσδιορίσει πάνα κάτω ποιες είναι οι τιμές(δίδακτρα) το μήνα.. αυτά και ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους απαντήσουν και βοηθσουν όσους έχουμε απορίες για το τί είναι καλύτερο να επιλέξουμε.

υ.γ. ζητώ συγνώμη στα ματάκια σας σε περίπτωση που δουν οθογραφικά λάθη!!:)

Είσαι σε μια ηλικία που μπορεί να κάνεις ότι θέλεις.(και όταν λέω ότι θέλεις το εννοώ). Για αυτό δε θα απαντήσω στην ψηφοφορία γιατί δε ξέρω τι σου αρέσει. Πες μου αν σου δινόταν να σπουδάσεις ότι θέλεις ανεξάρτητα από τα μόρια που έβγαλες ποια σχολή θα διάλεγες;.

Τι κατεύθυνση ήσουνα;

Υποθέτω πως διάλεξες θεωρητικη; κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιλιαδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Soledad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
ευχαριστώ για το λινκ γιατί γενικός έξω ψάξει διάφορες σελίδες αλλά τίποτα συγκεκριμένο δεν έξω διαβάσει μέχρι στιγμής και ελπίζω να με βοηήσεις με αυτό..
μέχρι στιγμής ότι έξω διαβάσει δεν με βοηθάει όσον αφορά τα δημόσια ιεκ επειδή δεν είναι βέβαιο πως ένα τμήμα που υπρχε περιση πως θα υπάρχει και φέτος.. από μια μάτια όμως που έριξα γενικός μπορώ να βρω και σε δημόσια ιεκ αυτά που με ενδιαφέρουν που είναι β.φαρμακοποιού , β.φυσικοθεραπευτή , διαιτολογία, υποκριτική θεάτρου/κινηματογράφου, παραγωγός ραδιοφωνικού σταθμού/ κάτι παρόμοιο, φωτογραφία, διαφήμηση, προσχολική δραστηριότητα δημιοιυργίας σε παιδιά με ειδικές ανάγκες..νομίζω πως αυτά περίπου από όσα κοίταξα υπάρχουν αλλά δεν υπάρχουν σηγούρα κάθε χρόνο στο δημόσιο ιεκ της περιοχής σου..δηλαδή μπορεί περιση να είχε φυσικοθεραπια αλλά φέτος να μην έχει και γι'αυτό προβληματιζομε τη είναι τελικά πιο αξιόπιστο ένα δημόσιο ιεκ που δεν έχει κάθε χρόνο της ίδιες ιδικότητες η ένα ιδιωτικό ιεκ που κάθε χρόνια ασχολητε με τα ίδια αλλά υπάρχουν άλλοι λόγοι που το κάνουν αναξιόπιστο .. ελπίζω να μην σε μπερδεύω έτσι όπως τα γράφω...περίπου λοιπών από τα επαγγέλματα που σου έγραψε τη μου proteineis να πάω καλύτερα σε κάποιο ιδιωτικό η σε δημόσιο; ποια η γνώμη σου για αυτά τα επαγγέλματα; ελπίζω να πάρουν μέρος στην σηζητηση και άλλοι για να μάθω και της άποψης άλλων :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Η δική σου πραγματικότητα. Η δική μου άλλα λέει...:)

Πολύ σωστά το θέτεις!
Πάντως αλήθεια είναι, πως τo πλήθος των ψευτο-ερευνών από κάθε ιδιωτικό ΙΕΚ, οι οποίες θέτουν το ίδιο ΙΕΚ πρώτο στις προτιμήσεις του του εργοδότη, και η ταυτόχρονη έλλειψη κάποιας ουσιαστικής έρευνας, θολώνουν αρκετά το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιλιαδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Soledad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Τα ιδιωτικά IEK συνήθως έχουν πολύ καλύτερες εγκαταστάσεις & ορθότερα επιλεγμένο προσωπικό, σίγουρα η διάρκεια της εκπαίδευσης σου σε ένα ιδιωτικό θα είναι αρκετά πιο ευχάριστη. Μερικά δημόσια ΙΕΚ θυμίζουν εγκαταλειμμένες εργοστασιακές μονάδες!
Τα μεγαλύτερα ιδιωτικά ΙΕΚ καυχιούνται πως έχουν διασυνδέσεις με κάθε μεγάλη επιχείρηση (και τω όντι έχουν) και έτσι εξασφαλίζουν επάγγελμα στους απόφοιτους τους, πράγμα το οποίο δεν ισχύει, ούτε σε ελάχιστο ποσοστό.

Όσον αφορά το "όνομα" του ΙΕΚ, πίστεψε με κανένας&ποτέ δε πρόκειται να κοιτάξει αν το ΙΕΚ που τελείωσες λέγετε ΑΚΜΗ ή ΞΥΝΗ ή είναι δημόσιο (εξάλλου δεν πρόκειται να κοιτάξει καν πως τελείωσες ΙΕΚ).

Επαγγέλματα με μέλλον υπάρχουν, δε βρίσκονται όμως στα ελληνικά ΙΕΚ.

Επαγγελματική αποκατάσταση? Μηδενική!
Συλλήβδην, το χαρτί που θα πάρεις από το ΙΕΚ δε θα σε βοηθήσει στο να βρεις ένα επάγγελμα, πόσο μάλλον ένα επάγγελμα με σχετικό αντικείμενο.
Είναι η πραγματικότητα.

πρέπει να πω πως με προβλημάτισες ακόμη περισσότερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γενικά, αν πρόκειται για ειδικότητες υγείας, θα πρότεινα ιδιωτικό. Σίγουρα θα χρειαστείς εγκαταστάσεις και εκεί θα τις έχουν.

Με διαφήμιση μην ασχοληθείς, ο κλάδος πάει για φούντο. Με υποκριτική επίσης, είναι κλίκα των ιδιωτικών σχολών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιλιαδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Soledad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Είσαι σε μια ηλικία που μπορεί να κάνεις ότι θέλεις.(και όταν λέω ότι θέλεις το εννοώ). Για αυτό δε θα απαντήσω στην ψηφοφορία γιατί δε ξέρω τι σου αρέσει. Πες μου αν σου δινόταν να σπουδάσεις ότι θέλεις ανεξάρτητα από τα μόρια που έβγαλες ποια σχολή θα διάλεγες;.

Τι κατεύθυνση ήσουνα;

Υποθέτω πως διάλεξες θεωρητικη; κάνω λάθος;

είμουν πάντα ανάμεσα στην θεωρητική και την θετική τελικά επέλεξα θεωρητική και πήρα επιλεγόμενο μάθημα βιολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top