Ιδιαίτερα, φροντιστήριο και πανελλήνιες ξανά

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Κοίταξε να δεις. Κάποιος ο οποίος "δεν την ψάχνει" θα μείνει άνεργος ακόμη και αν ξέρει 10 υπουργούς, δεν τον σώζει τίποτα. Είναι λάθος να σκεφτόμαστε έτσι. Όπως λάθος είναι και να θέλουμε όλοι να γίνουμε πρόεδροι, διευθυντές, διοικητές από τα <30 μας. ;)


Μην κοιτάς ποιος τομέας έχει δουλειά. Κοίτα τι γουστάρεις. Γουστάρεις αγγλική φιλολογία; Παλεψέ το. Δεν το πιάνεις; Δεν πειράζει, πας παρακάτω. Μην ψάχνεις ποια σχολή έχει ψωμί, γιατί καμία δεν έχει (δεν δίνονται έτσι απλόχερα).
Μπήκα σε σχολή 1ης επιλογής μου (σ'αυτή που λες οτι είναι άνεργοι) και θέλω να σου πω ότι δεν είναι έτσι. Βασικά καθόλου έτσι δεν είναι. Αν είσαι καλός σ'αυτό που θα διαλέξεις ανοίγονται πολλές πόρτες! Εξωτερικό και εσωτερικό. Απλά μην μπεις στη σχολή με την νοοτροπία "Εγώ θέλω να περνάω όλα τα μαθήματα με 10αρι, για να πάω να κάνω μεταπτυχιακό στο ΜΙΤ για την 'Παραψυχολογία της Πέστροφας'". Μπες εκεί που γουστάρεις και μην κοιτάς τι έχει μέλλον. Σε 10 χρόνια πολλά αλλάζουν.


λοιπον ενταξει..έχετε δίκιο σ αυτο γιατί πράγματι γενικολογούσα...αλλά ας πούμε συγκεκριμένα για φιλόλογους..κάθε χρόνο βγένουν και γω δεν ξέρω πόσοι (απο τον κλάσσικο τησ φιλολογίας,απο ΦΠΨ ,απο ιστορικό αρχαιολογικό ) .. όόόλοι αυτοι που να χωρέσουνε στην Ελλάδα? υπάρχει υπέρ του δεόντος πληθώρα.. τέλοσπαντων.. ζητώ συγνώμη αν προσεβαλα καποιον.. και εχετε δικιο οτι ολα με δουλεια γινονται,αλλα εγω το καλοκαίρι που μοιραζα φυλλαδια,μαζι μου ηταν μια αποφοιτος νομικης,ενας απο ιστορικό αρχαιολογικο και μια κοπελα απ το μουσικο.. κ όλοι τουσ μοιραζουνε φυλλαδια... απλα αναρωτιέμαι...αξιζουν τόσα χρονία κοπου και λεφτα σε φροντίστηρια για να καταλίξουμε να μοιράζουνε φυλλάδια με 3 ευρω την ώρα?? :/:

Απλά μην μπεις στη σχολή με την νοοτροπία "Εγώ θέλω να περνάω όλα τα μαθήματα με 10αρι, για να πάω να κάνω μεταπτυχιακό στο ΜΙΤ για την 'Παραψυχολογία της Πέστροφας'". Μπες εκεί που γουστάρεις και μην κοιτάς τι έχει μέλλον. Σε 10 χρόνια πολλά αλλάζουν.

τι εννοεις με αυτο?δεν καταλαβα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Όσοι έχουν μάθει με το χτες καλύτερα να ξεβολευτούν από τον ύπνο του δικαίου και να αλλάξουν οι ίδιοι πρώτα σαν άνθρωποι. Τα ψέμματα του χτες μας τελείωσαν. Επαναδομείται η κοινωνία και για να επιβιώσουμε πρέπει να επαναδομήσουμε την ρομαντική (και εξωπραγματική) νοοτροπία που έχουμε σε πολλά καθημερινά θέματα. Κανείς δεν ταϊζει κηφήνες πουθενά στον πλανήτη Γη, εκτός από την χώρα μας (μέχρι πριν λίγο καιρό). Ακόμη και στο εξωτερικό που το θεωρείτε Γη επαγγελίας σε δουλειές, τρόπο ζωής..κλπ, για να σε κρατήσουν πρέπει να το αξίζεις. Πρέπει να τους παράγεις έργο W σε χρόνο dt. Αλλιώς είναι τόσο ευγενικοί και σου στέλνουν το απολυτήριο με το ταχυδρομείο στο σπίτι. Λάθη ή δικαιολογίες για παραθέρισμα δεν έχει. Θέλουν συνέπεια και ταχύτητα. Εφόσον στην χώρα μας, δεν είστε διατεθειμμένοι να δουλέψετε σοβαρά και να αγαπήσετε πολύ αυτό που (θα) κάνετε γιατί στο εξωτερικό θα δουλέψετε σοβαρά; Επειδή θα υπάρχει βούρδουλας; ε; Ας σταματήσει η καραμέλα του εξωτερικού και ας δούμε τι μπορούμε να κάνουμε στην χώρα μας. Αλλά δυστυχώς δεν βλέπω κανέναν σοβαρό και πρόθυμο για δουλειά. Αυτό σημαίνει ότι τα ΜΜΕ κάνουν καλά την δουλειά τους και ο λαός τρώει μασημένη φασολάδα. Περισσότερο αναλωνόμαστε στο τι κάνουν στο εξωτερικό και όχι στο τι μπορούμε να κάνουμε οι ίδιοι. Μας αρέσει να αυτομηδενιζόμαστε..και αυτή η λογική έχει περάσει (μέσω της προπαγάνδας των στημένων δημοσκοπήσεων) ότι όλα είναι μαύρα, όλα είναι μπιπ..κλπ. Και να είναι τόσο μαύρα, εσάς τι σας φοβίζει; Μήπως δεν ξέρετε τι θέλετε; Μήπως δεν θέλετε να δουλέψετε; Καλύτερα, τουλάχιστον αφήστε χώρο για όσους νέους θέλουν να δουλέψουν και καθείστε πίσω από ένα facebook να σας συντηρούν οι γονείς σας (όσο μπορούν και αυτοί). Υπάρχουμε και μεις, οι οποίοι δεν τρώμε ψωμί μιζέριας. Πιστεύουμε στην δημιουργική αντικρίση. Σε όλες τις δύσκολες περιόδους, οι δυνατοί (στο μυαλό και στην θέληση) και οι προσγειωμένοι επιβίωσαν. Οι υπόλοιποι ως ωχαδερφιστές απλά έκλαιγαν την μοίρα που έφτιαξαν οι ίδιοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
λοιπον ενταξει..έχετε δίκιο σ αυτο γιατί πράγματι γενικολογούσα...αλλά ας πούμε συγκεκριμένα για φιλόλογους..κάθε χρόνο βγένουν και γω δεν ξέρω πόσοι (απο τον κλάσσικο τησ φιλολογίας,απο ΦΠΨ ,απο ιστορικό αρχαιολογικό ) .. όόόλοι αυτοι που να χωρέσουνε στην Ελλάδα? υπάρχει υπέρ του δεόντος πληθώρα.. τέλοσπαντων.. ζητώ συγνώμη αν προσεβαλα καποιον.. και εχετε δικιο οτι ολα με δουλεια γινονται,αλλα εγω το καλοκαίρι που μοιραζα φυλλαδια,μαζι μου ηταν μια αποφοιτος νομικης,ενας απο ιστορικό αρχαιολογικο και μια κοπελα απ το μουσικο.. κ όλοι τουσ μοιραζουνε φυλλαδια... απλα αναρωτιέμαι...αξιζουν τόσα χρονία κοπου και λεφτα σε φροντίστηρια για να καταλίξουμε να μοιράζουνε φυλλάδια με 3 ευρω την ώρα?? :/:

Δώσε τις Πανελλήνιες σου και κάνε ότι μπορείς για να περάσεις στη σχολή που θες. Μην αγχώνεσαι με τέτοιου είδους ερωτήματα. Πραγματικά δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει. Συμφωνώ ότι υπάρχει υπερσυσσώρευση σε κάποια επαγγέλματα αλλά οι ικανοί θα ξεχωρίσουν, οι μέτριοι θα χαθούν στη μάζα.
Και η ξαδέρφη μου νομική τελείωσε και επειδή μπλέχτηκε με γάμους και ιστορίες δεν μπόρεσε να κάνει ένα μεταπτυχιακό να έχει κάτι + στα χέρια της, και τώρα τρέχει πίσω από κάθε νομικαρίσκο της Θεσσαλονίκης που είχε πλάτες και έτοιμη πελατεία. Με πιάνεις; ;) Κάνε κάτι να ξεχωρίσεις και να μην έχεις ανάγκη κανένα!

τι εννοεις με αυτο?δεν καταλαβα?

Μην κοιτάς να περνάς με καλό βαθμό τα μαθήματα για να μπεις ντε-και-καλά σε κάποιο γνωστό πανεπ. ίδρυμα (εδώ το ΜΙΤ), πολυεθνική εταιρεία σαν μεγαλοστέλεχος, στο δημόσιο κτλ κτλ. Κοίτα να παίρνεις 10αράκια για να μαθαίνεις όσο το δυνατόν περισσότερα για τη μελλοντική σου εργασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Πρέπει να τους παράγεις έργο W σε χρόνο dt. Αλλιώς είναι τόσο ευγενικοί και σου στέλνουν το απολυτήριο με το ταχυδρομείο στο σπίτι. Λάθη ή δικαιολογίες για παραθέρισμα δεν έχει. Θέλουν συνέπεια και ταχύτητα.

ενταξει να θέλουν παραγωγη,αλλα με αυτη την λογικη θελουν ρομποτ ,όχι ανθρώπους... έχω δουλέψει για πολυεθνικές και ξέρω τι σου λέω.. αν για 1 λεπτο ζαλιστείς να σε δουνε ,σε διώχνουν.. ειναι ανθρωπινο αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι ανθρώπινο, ξέρω όμως ότι πολλοί ονειρεύονται την θέση του μεγαλο-ερευνητή / στελέχους στο εξωτερικό. Νομίζουν ότι θα τους υποκλίνονται. Φτάσαμε στο άλλο άκρο. Άνθρωποι που δεν είμαστε του κλώτσου και του μπάτσου, αν λέμε ότι θέλουμε να μείνουμε στην χώρα μας, να μας αντιμετωπίζουν με περιφρονητικό ύφος και να μας θεωρούν πτυχιούχους μέτριας ποιότητας που δεν μπορούμε για κάτι περισσότερο, φτωχούς συγγενείς..κλπ. Έλεος. Στις χώρες του εξωτερικού λείπει η φαντασία. Οι πολίτες ζουν μια ζωή που την φροντίζει το κράτος για αυτούς. Πληρώνουν τα πάντα και ζουν σε τετράγωνα πλαίσια (στον έρωτα, στην οικογένεια, στην εργασία, στην κοινωνικοποίηση, στις σπουδές) με απουσία εξόδου από αυτά. Ζουν μια μονότονη ζωή χωρίς εικόνες. Στην Ελλάδα από την άλλη, ζούμε εσωστρεφείς ανθρώπους και μίζερους σε ημερήσια βάση. Τελικά μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξουμε πλανήτη; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Δώσε τις Πανελλήνιες σου και κάνε ότι μπορείς για να περάσεις στη σχολή που θες. Μην αγχώνεσαι με τέτοιου είδους ερωτήματα. Πραγματικά δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει. Συμφωνώ ότι υπάρχει υπερσυσσώρευση σε κάποια επαγγέλματα αλλά οι ικανοί θα ξεχωρίσουν, οι μέτριοι θα χαθούν στη μάζα.
Και η ξαδέρφη μου νομική τελείωσε και επειδή μπλέχτηκε με γάμους και ιστορίες δεν μπόρεσε να κάνει ένα μεταπτυχιακό να έχει κάτι + στα χέρια της, και τώρα τρέχει πίσω από κάθε νομικαρίσκο της Θεσσαλονίκης που είχε πλάτες και έτοιμη πελατεία. Με πιάνεις; ;) Κάνε κάτι να ξεχωρίσεις και να μην έχεις ανάγκη κανένα!



Μην κοιτάς να περνάς με καλό βαθμό τα μαθήματα για να μπεις ντε-και-καλά σε κάποιο γνωστό πανεπ. ίδρυμα (εδώ το ΜΙΤ), πολυεθνική εταιρεία σαν μεγαλοστέλεχος, στο δημόσιο κτλ κτλ. Κοίτα να παίρνεις 10αράκια για να μαθαίνεις όσο το δυνατόν περισσότερα για τη μελλοντική σου εργασία.

νταξει,γι αυτο και ξαναπροσπάθω αλλοστε.. και αν δεν τα καταφερω,υπαρχουν και οι κατατακτηριες,σωστα? απλα είμαι αγχωμένη γιατι περσυ δεν εβγαλα τον τρομερο βαθμο και σκεφτομαι γίνεται να τον βγάλω φετος? εδω σ αυτη τη σελιδα βλεπω παιδια που εβγαλαν 16000 μορια και ξαναδινουν για να πανε παραπανω.. γίνεται εγω να τα καταφερω?

Δεν ξέρω αν είναι ανθρώπινο, ξέρω όμως ότι πολλοί ονειρεύονται την θέση του μεγαλο-ερευνητή / στελέχους στο εξωτερικό. Νομίζουν ότι θα τους υποκλίνονται. Φτάσαμε στο άλλο άκρο. Άνθρωποι που δεν είμαστε του κλώτσου και του μπάτσου, αν λέμε ότι θέλουμε να μείνουμε στην χώρα μας, να μας αντιμετωπίζουν με περιφρονητικό ύφος και να μας θεωρούν πτυχιούχους μέτριας ποιότητας που δεν μπορούμε για κάτι περισσότερο, φτωχούς συγγενείς..κλπ. Έλεος. Στις χώρες του εξωτερικού λείπει η φαντασία. Οι πολίτες ζουν μια ζωή που την φροντίζει το κράτος για αυτούς. Πληρώνουν τα πάντα και ζουν σε τετράγωνα πλαίσια (στον έρωτα, στην οικογένεια, στην εργασία, στην κοινωνικοποίηση, στις σπουδές) με απουσία εξόδου από αυτά. Ζουν μια μονότονη ζωή χωρίς εικόνες. Στην Ελλάδα από την άλλη, ζούμε εσωστρεφείς ανθρώπους και μίζερους σε ημερήσια βάση. Τελικά μήπως ήρθε η ώρα να αλλάξουμε πλανήτη; :D

και να γινουμε σαν το εξωτερικο που ζουν για να δουλευουν και δεν εχουν ζωη? δηλαδη συγνωμη,όλοι πτυχιουχοι πρεπει να είναι? δηλαδη αν καποιος θελει να γίνει κομμώτης δεν μπορει να ελπιζει οτι θα ζήσει μια αξιοπρεπη ζώη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
νταξει,γι αυτο και ξαναπροσπάθω αλλοστε.. και αν δεν τα καταφερω,υπαρχουν και οι κατατακτηριες,σωστα? απλα είμαι αγχωμένη γιατι περσυ δεν εβγαλα τον τρομερο βαθμο και σκεφτομαι γίνεται να τον βγάλω φετος? εδω σ αυτη τη σελιδα βλεπω παιδια που εβγαλαν 16000 μορια και ξαναδινουν για να πανε παραπανω.. γίνεται εγω να τα καταφερω?

Η ηττοπάθεια δεν ωφέλησε κανέναν.
Ας πούμε κάτι άλλο. Αυτοί που έβγαλαν 16000 (δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα στα παιδιά του φόρουμ, προς Θεού) θεωρείς ότι είναι καλύτεροί σου, ας πούμε και άποψη γνώσεων; Όχι απαραίτητα. Εγώ έβγαλα 13608, μπήκα προ-τελευταία αλλά φυσική ξέρω καλύτερη από τη φίλη μου που έβγαλε 15001. Καταλαβαίνεις τι εννοώ; Ξέρω παιδιά που επειδή έγραψαν 10-11 προγραμματισμό και βιολογία γεν. κατέβηκαν τα μόριά τους (πχ εγώ). Σημαίνει κάτι αυτό; Άσε τι έγινε πέρυσι και κοίτα τι θα κάνεις τώρα. Διάβασε όσο μπορείς και πάνε για το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Η ηττοπάθεια δεν ωφέλησε κανέναν.
Ας πούμε κάτι άλλο. Αυτοί που έβγαλαν 16000 (δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα στα παιδιά του φόρουμ, προς Θεού) θεωρείς ότι είναι καλύτεροί σου, ας πούμε και άποψη γνώσεων; Όχι απαραίτητα. Εγώ έβγαλα 13608, μπήκα προ-τελευταία αλλά φυσική ξέρω καλύτερη από τη φίλη μου που έβγαλε 15001. Καταλαβαίνεις τι εννοώ; Ξέρω παιδιά που επειδή έγραψαν 10-11 προγραμματισμό και βιολογία γεν. κατέβηκαν τα μόριά τους (πχ εγώ). Σημαίνει κάτι αυτό; Άσε τι έγινε πέρυσι και κοίτα τι θα κάνεις τώρα. Διάβασε όσο μπορείς και πάνε για το καλύτερο.

χαχα και γω 11 εγραψα βιολογια(για την οποια νομιζα οτι ειχα το σιγουρο 20αρι) και για μενα θεωρω οτι ειμαι πολυ εξυπνη(χαχα ψωναρα) αλλα δεν μπορω τις παπαγαλιες(αυοτ δηλαδη που απαιτουν οι πανελληνιες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top