Ιδιαίτερα και φροντιστήρια στη Β' Λυκείου

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Δλδ θα ρισκάρουμε? Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα κάνε σε όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Γεια σας ψαχνω φροντιστηριο για καθαρα προετοιμασια Πανελληνιων και οχι για βοηθεια στην β'λυκειου και θελω να ρωτησω αν τα μαθηματα που διδασκονται φετος (Μαθηματικα,φυσικη,χημεια γενικης και μαθηματικα, φυσικη κατ/σης) εχουν σχεση με αυτα της 3ης λυκειου ωστε να χρειαζομαι οντως να παω σε καποιο φροντιστηριο. Αν οχι πειτε μου ετσι ωστε να ξερω να προσανατολιστω αλλου.
Ευχαριστω!!!
Καλη σχολικη χρονια!!!

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 239-241 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NirvanaC&C

Νεοφερμένος

Η NirvanaC&C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
χριστίνα εγω προσωπικα πιστευω οτι ειναι καλη ιδεα να ξεκινησεις προετοιμασια απο φετος γιατι πολλοι καθηγητες (σε σχολειο και φροντιστηριο που κανω εγω) μου εχουν πει οτι τα περισσοτερα μαθηματα απο οσα κανουμε στη β' λυκειου (ιδιαιτερα στην κατευθυνση!) ειναι σχεδον αχρηστα για του χρονου!:confused: αν δεν δυσκολευεσαι ιδιαιτερα με τα φετινα μαθηματα ξεκινα κατευθειαν προετοιμασια για πανελληνιες!;) ελπιζω να βοηθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς γιατι στο πρόβλημα 3,92/σελ 138 δεν μπορεί να θεωρηθει το βάρος αμελητέο?

Υπολόγισε το κάνε και μια σύγκριση με τη δύναμη που δέχεται και θα καταλάβεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ami Almendarez

Νεοφερμένος

Η Ami Almendarez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας !
Κατ'αρχας ευχαριστω που αφιερωνεται ενα μερος του πολυτιμου χρονου σας για να διαβασετε/απαντησετε στο θεμα που εθεσα .

Εχω καποιες αμφιβολιες και ερωτησεις σε σχεση με τα φροντιστηρια που πρεπει να γινουν στη Β λυκειου

Συγκεκριμενα καθε βδομαδα εγω κανω :

3 ωρες αρχαια (γνωστο- αγνωστο)
2 ωρες εκθεση
2 ωρες λατινικα (θα ξεκινησουμε σε λιγο της γ'λυκειου υλη)
και τωρα ο καθηγητης θελει να προσθεσει 1-1.30 ωρα Ιστορια Γ Λυκειου

-3 ωρες την Τριτη και 4 (5.30 αν ξεκινησω ιστορια) τη παρασκευη (χωρις διαλειμμα)-

Περιττο να πω πως δεν μου μενει χρονος να ασχοληθω με τιποτα το οποιο μου αρεσει εκτος απο την πολυαγαπημενη μου κιθαρα κ την ποιηση .. :')

Αντιλαμβανομαι οτι οι επιδωσεις μου στα μαθηματα ειναι μετριες προς καθοδικες ιδιαιτερα στα μαθηματα που κανω φροντιστηριο (πλην της εκθεσης καθως ημουν παντοτε καλη σε αυτο το μαθημα)

Επισης μπορω να πω πως ειμαι πολυ εξαντλημενη ..
Δεν ειναι μονο οι ωρες απο τα φροντιστηρια αλλα και η μετακινηση ..Βλεπετε ζω σε χωριο και αναγκαζομαι να ταξιδευω 1.15+ ωρες με σκοπο να παω στο φροντιστηριο.. Ολο αυτο ειναι απιστευτα κουραστικο..

Μου εχει περασει απο το μυαλο να "κοψω" καποια μαθηματα πχ λατινικα (με καλο διαβασμα στο σπιτι δεν θα ηταν ευκολα?) και ισως να μην κανω ιστορια γ λυκειου απο τωρα...αλλα η κοπελα με την οποια μενουμε στο ιδιο χωριο και πηγαινουμε στη πολη για φροντιστηριο επιμενει να κανει ολα τα μαθηματα .(να σημειωσω οτι δεν ειναι καθολου καλυτερη μαθητρια απο εμενα..)- Επομενως ποιος ο σκοπος εαν δεν κανω καποια μαθηματα να την περιμενω να τελειωσει μεχρι για να γυρισουμε στο χωριο με τους γονεις μας ?..

Σκεφτηκα επισης να κανω φροντιστηριο στο χωριο ..υπαρχουν καποια απλα δεν ειμαι σιγουρη κατα ποσο ειναι καλα και αξιοπιστα..Παντως κοπελες τις οποιες γνωριζω να πηγαινουν εκει εχουν εξαιρετικη προοδο στο σχολειο σε σχεση με αλλες χρονιες..

Η μηπως να μην κανω καθολου φροντιστηρια ? Μολις βεβαια εθεσα αυτο το ερωτημα στους γονεις μου αμεσως μου απαντησαν "Μην κανεις και μεινε εδω στο χωριο..γινε αγροτισσα" Ενοχληθηκα πολυ απο τα σχολια τους οχι γιατι περιφρονω τις αγροτικες ασχολιες -ειναι μια τιμια δουλεια !- αλλα εφοσον δεν θελω να ασχοληθω με αυτο το επαγγελμα γιατι προσπαθουν να με τρομαξουν?

Ολα αυτα με προβληματιζουν εδω και πολυ καιρο.. +το γεγονος πως ακομα δεν ξερω με την θελω να ασχοληθω στη ζωη μου !
Μηπως τελικα ειναι πολυ αργα ακομα και αν θελω να σταματησω το φροντιστηριο ?
Να ρωτησω και τη γνωμη των καθηγητων στο σχολειο?
Αν μπορειτε επισης απαντηστε μου και για το θεμα της ιστορια γ λυκειου..

Συγνωμη αν το θεμα ειναι πολυ εκτενες και μπερδεμενο αλλα πραγματικα βρισκομαι σε μεγαλη συγχυση :(



Σας ευχαριστω θερμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Αν και δεν ειμαι μαθητης της θεωρητικης κατευθυνσης,νομιζω οτι πρεπει να το συνεχισεις και επισης κανε τα παραπονα σου τουλαχιστον να σας αφηνουν διαλειμμα ,ακομα αξιοποιησε τον χρονο σου οταν εισαι στο αυτοκινητο π.χ διαβασε τα σχολικα μαθηματα της επομενης μερας ,κανε επαναληψη στα μαθηματα του φροντιστηριο σου,διαβασε κανενα βιβλιο(Υ.Γ.Φορα ζωνη;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Αν και δεν ειμαι μαθητης της θεωρητικης κατευθυνσης,νομιζω οτι πρεπει να το συνεχισεις και επισης κανε τα παραπονα σου τουλαχιστον να σας αφηνουν διαλειμμα ,ακομα αξιοποιησε τον χρονο σου οταν εισαι στο αυτοκινητο π.χ διαβασε τα σχολικα μαθηματα της επομενης μερας ,κανε επαναληψη στα μαθηματα του φροντιστηριο σου,διαβασε κανενα βιβλιο(Υ.Γ.Φορα ζωνη;))

ρε φιλε τι του λες του παιδιου;; δευτερα λυκειου παει....ας μην ξεχναμε οτι το φροντιστηριο ειναι μια επιπροσθετη βοηθεια..αν συνεχισει ετσι θα εξαντληθει τελειως και του χρονου θα νιωθει αρκετα πιεσμενη...

γνωμη μου..μην κανεις ιστορια..θα εχεις απλετο χρονο να βγαλεις την υλη...επισης, αν νιωθεις πιεσμενη ζητησε να μειωθουν οι ωρες η αλλαε φροντιστηριο...το να κανεις πολλες ωρες φροντ. και να μην εχεις χρονο να διαβαζεις,δεν εχει καμια ουσια..και κουραζεσαι και δεν επωφελεισαι...

so,its up to you!! καλη επιτυχια ...και εγω θεωρητικη ειμαι!! κανω ιδιαιτερα 2 ωρες αγνωστο
1 ωρα λατινικα
1 ωρα εκθεση...και τα παω μια χαρα.και διαβαζω οπως θελω και εχω και ελευθερο χρονο ωστε να τον αξιοποιησω καταλληλως.

προσπαθησε να ηρεμησεις γιατι του χρονου ερχεται δυσκολη χρονια...
Αυτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Izabella.N

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dwsdw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 309 μηνύματα.
κοιτα παω και εγω β λυκειου και κανω
3 ωρες γνωστο αγνωστο
1ωρα λατινικα
2 ωρες εκθεση
και ειναι μια χαρα...απο το καλοκαιρι θα ξεκινησω και τα αλλα μαθηματα που θα δωσω στις πανελληνιες. Δεν ειναι αναγκη να εξαντληθεις τοσο απο τωρα.
Και οσον αφορα την ιστορια, ολη η δουλεια γινεται στο σπιτι. Θελει μιση ωρα εξηγηση απο τον καθηγητη και να σου δινει 100 πηγες να κανεις για εξασκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Καλησπέρα μιας και βρήκα αυτό το ποστ είπα να θέσω και εγώ το ερώτημά μου. Θα τα καταφέρω χωρίς φροντιστήριο στη Β λυκείου; (θετική). Έχω κενά από άλγεβρα και φυσική της πρώτης τα οποία λέω να καλύψω μέσα στο Πάσχα αλλά και το καλοκαίρι. Επίσης ούτε στην γεωμετρία έχω αφήσει σημαντικά κενά(με 2 μέρες διάβασμα αναπληρώνονται) στην Χημεία είναι όλα άψογα. Τέλος πάντων αυτό που μου λείπει όμως είναι το συστηματικό διάβασμα και φοβάμαι πως δεν θα προλαβαίνω δηλαδή δεν θα διαχειρίζομαι σωστά το χρόνο μου. Για να καταλάβετε μερικές φορές παρασέρνομαι και λέω θα λύσω 10 ασκήσεις και η κατάληξη είναι να λύνω όλο το απόγευμα ασκήσεις. Άλλες φορές πάντως βαριέμαι και λέω δεν πειράζει και αύριο μέρα είναι. Κάτι τελευταίο δεν θέλω να πάω φροντιστήριο όχι για λόγω οικονομικού προβλήματος (δεν είμαστε πλούσιοι αλλά ένα φροντιστήριο μπορούμε να το πληρώσουμε) αλλά βλέπω πως το μεγαλύτερο ποσοστό της τάξης μου που πάει φροντιστήριο κάνουν μια τρύπα στο νερό(σπατάλη χρόνου και χρημάτων).Να αναφέρω επίσης ότι τα κενά σε άλγεβρα και φυσική δεν είναι σημαντικά.

Υ.Γ1 Εάν γράφω εκθέσεις στο σπίτι ποίος θα μου τις διορθώνει;
Υ.Γ2 Ελπίζω να μην σας κούρασα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Καλησπέρα μιας και βρήκα αυτό το ποστ είπα να θέσω και εγώ το ερώτημά μου. Θα τα καταφέρω χωρίς φροντιστήριο στη Β λυκείου; (θετική). Έχω κενά από άλγεβρα και φυσική της πρώτης τα οποία λέω να καλύψω μέσα στο Πάσχα αλλά και το καλοκαίρι. Επίσης ούτε στην γεωμετρία έχω αφήσει σημαντικά κενά(με 2 μέρες διάβασμα αναπληρώνονται) στην Χημεία είναι όλα άψογα. Τέλος πάντων αυτό που μου λείπει όμως είναι το συστηματικό διάβασμα και φοβάμαι πως δεν θα προλαβαίνω δηλαδή δεν θα διαχειρίζομαι σωστά το χρόνο μου. Για να καταλάβετε μερικές φορές παρασέρνομαι και λέω θα λύσω 10 ασκήσεις και η κατάληξη είναι να λύνω όλο το απόγευμα ασκήσεις. Άλλες φορές πάντως βαριέμαι και λέω δεν πειράζει και αύριο μέρα είναι. Κάτι τελευταίο δεν θέλω να πάω φροντιστήριο όχι για λόγω οικονομικού προβλήματος (δεν είμαστε πλούσιοι αλλά ένα φροντιστήριο μπορούμε να το πληρώσουμε) αλλά βλέπω πως το μεγαλύτερο ποσοστό της τάξης μου που πάει φροντιστήριο κάνουν μια τρύπα στο νερό(σπατάλη χρόνου και χρημάτων).Να αναφέρω επίσης ότι τα κενά σε άλγεβρα και φυσική δεν είναι σημαντικά.

Υ.Γ1 Εάν γράφω εκθέσεις στο σπίτι ποίος θα μου τις διορθώνει;
Υ.Γ2 Ελπίζω να μην σας κούρασα.:)

Κοίτα να δεις.Το ότι κάποια παιδιά που πάνε φροντιστήριο τα πάνε άσχημα δεν παίζει κανένα ρόλο.Αν ο μαθητής δεν κάνει την κατάλληλη ατομική προσπάθεια τότε και οι καλύτεροι καθηγητές δεν μπορούν να κάνουν κάτι.Επίσης κανείς δε μπορεί να αμφισβητήσει το γεγονός ότι το φροντιστήριο βοηθάει πολύ το μαθητή.

Ωστόσο κατά την προσωπική μου άποψη,παρά τα όσα πλεονεκτήματα,δεν πιστεύω ότι χρειάζεται φροντιστήριο στη β λυκείου.Μπορείς κάλλιστα με βοηθήματα και με πολύ όρεξη και υπομονή να μάθεις τα πάντα και πολύ καλά.Ωστόσο μπορεί να αντιμετωπίσεις κάποια προβλήματα στη διάρκεια της χρονιάς όπως απορίες και προβλήματα κατανόησης κάποιων σημείων της θεωρίας τα οποία δε μπορούν να σου εξηγήσουν καλά τα βοηθήματα.Τότε φυσικά θα απευθυνθείς στους καθηγητές του σχολείου σου.Όσον αφορά την έκθεση αν διαβάζεις δοκίμια τότε δε θα υπάρχει πρόβλημα.Ωστόσο αν θες να προετοιμαστείς καλύτερα, καλό θα ήταν στο μάθημα της έκθεσης να κάνεις ιδιαίτερα ώστε να στα διορθώνει κιόλας.

Τώρα όσον αφορά τα κενά μπορείς άνετα να τα καλύψεις το καλοκαίρι.Αυτά στα λέω εκ πείρας καθώς και εγώ σαν και εσένα ήμουν.Θετική χωρίς φροντιστήριο.Αλλά να ξέρεις το εξής:Θέλει πολύ παραπάνω προσπάθεια από ότι αν πήγαινες φροντιστήριο επειδή πολλοί καθηγητές προχωρούν γρήγορα καθώς νομίζουν ότι όλοι πάνε φροντιστήριο.Οπότε αν είσαι διατεθειμένος να κάνεις μεγάλη προσπάθεια και να κουραστείς λίγο παραπάνω από τα υπόλοιπα παιδιά τότε μπορείς να τη βγάλεις μόνος σου τη χρονια.Τώρα αν δεν έχεις υπομονή και όρεξη και δε μπορείς να λειτουργήσεις μόνος τότε καλύτερα να πας σε φροντιστήριο.

Ξέχασα να πω πως αν καταφέρεις και πετύχεις τους στόχους που έθεσες στη β λυκείου χωρίς βοήθεια αλλά μόνος σου τότε η αυτοπεποίθηση σου θα ανεβεί και θα βλέπεις την τρίτη λυκείου(όπου θα κάνεις φροντιστήριο) χωρίς άγχος με μεγάλη εμπιστοσύνη στον εαυτό σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ευακι Τ.

Νεοφερμένος

Η Ευακι Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Θελει οργανωση η αληθεια ειναι αλλα μπορεις να μιλησεις κ με τους αντιστοιχους καθηγητες στο σχολειο σ, ισως σ δωσουν καποια συμβουλη! οσο για τις εκθεσεις θεωρω οτι αν ζητησεις απο καποιο φιλολογο του σχολειου σ να τις διορθωνει δν νομιζω να εχει προβλημα? αν οντως ενδιαφερεται κ εχει ορεξη να βοηθησει θα διορθωσει κ μια εκθεση παραπανω, δν χαθηκε κ ο κοσμος!;)
Υ.Γ: αρκει κ συ να δειξεις προθυμια βεβαια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας θα τα λάβω υπόψιν .:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας θα τα λάβω υπόψιν .:D

Βέβαια εξαρτάται και απο τους καθηγητες στο σχολείο . Αν είναι ορεξάτοι για μάθημα και πρόθυμοι να σε βοηθήσουν ,ακόμα και στο διάλειμμα αν χρειαστείς εξηγηση , τότε μπορείς να το αποφύγεις .. Βέβαια its up to you ! Ανάλογα πως νιώθεις εσύ σίγουρος ! Μπορείς να δοκιμάσεις ότι έκανα και εγώ .. Πήγα φροντηστήριο στις εξετάσεις Α Λυκείου μόνο για τις επαναλήψεις να δω πως ειναι ρε παιδί μου και αν ειναι χρήσιμο και επειδή το θεώρησα αρκέτα σωστά και πως το χρειαζόμουν έμεινα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευακι Τ.

Νεοφερμένος

Η Ευακι Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
σιγουρα ο καθηγητης παιζει τεραστιο ρολο! πολλοι ειναι μονο για να λενε δυο τρεις προτασεις να ξεμπερδευουν(πως μετα να μην κανεις ιδιαιτερα η φροντ.) αλλα ειναι αλλοι ρ παιδι μ π θελουν οντως να σ βοηθησουν! κ υλικο επιπλεον θ σ δωσουν, κ αποριες θα κατσουν να σ λυσουν..αλλα ειξαι που θα πεσεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
σιγουρα ο καθηγητης παιζει τεραστιο ρολο! πολλοι ειναι μονο για να λενε δυο τρεις προτασεις να ξεμπερδευουν(πως μετα να μην κανεις ιδιαιτερα η φροντ.) αλλα ειναι αλλοι ρ παιδι μ π θελουν οντως να σ βοηθησουν! κ υλικο επιπλεον θ σ δωσουν, κ αποριες θα κατσουν να σ λυσουν..αλλα ειξαι που θα πεσεις!:)

Μια χαρά είναι οι καθηγητές μου(οι φετινοί τουλάχιστον) θα καθίσουν να με βοηθήσουν για τους καινούριους που θα έχω δεν ξέρω.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θα τα καταφέρω χωρίς φροντιστήριο στη Β λυκείου; (θετική) ............. αυτό που μου λείπει όμως είναι το συστηματικό διάβασμα ............. δεν θέλω να πάω φροντιστήριο όχι για λόγω οικονομικού προβλήματος (δεν είμαστε πλούσιοι αλλά ένα φροντιστήριο μπορούμε να το πληρώσουμε) αλλά βλέπω πως το μεγαλύτερο ποσοστό της τάξης μου που πάει φροντιστήριο κάνουν μια τρύπα στο νερό(σπατάλη χρόνου και χρημάτων)........ Εάν γράφω εκθέσεις στο σπίτι ποίος θα μου τις διορθώνει;
Δεν χρειάζεσαι στη Β λυκείου φροντιστήριο σε μαθηματικά, φυσικές, χημείες. Μπορείς μόνος σου άνετα να τα βγάλεις πέρα με ένα-δύο βοηθήματα, την αρωγή των καθηγητών του σχολείου σου και το προσωπικό σου στρώσιμο. Σωστά λες ότι το φροντιστήριο είναι σπατάλη χρόνου, χρρημάτων και (προσθέτω) ενέργειας. Τώρα για την έκθεση χρειάζεσαι πράγματι κάποιον διορθωτή. Δεν μπορείς να κάνεις φροντιστήριο (ή ιδιαίτερο καλύτερα) μόνον στην έκθεση?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Δεν χρειάζεσαι στη Β λυκείου φροντιστήριο σε μαθηματικά, φυσικές, χημείες. Μπορείς μόνος σου άνετα να τα βγάλεις πέρα με ένα-δύο βοηθήματα, την αρωγή των καθηγητών του σχολείου σου και το προσωπικό σου στρώσιμο. Σωστά λες ότι το φροντιστήριο είναι σπατάλη χρόνου, χρρημάτων και (προσθέτω) ενέργειας. Τώρα για την έκθεση χρειάζεσαι πράγματι κάποιον διορθωτή. Δεν μπορείς να κάνεις φροντιστήριο (ή ιδιαίτερο καλύτερα) μόνον στην έκθεση?



Κάτι τέτοιο θα γίνει μάλλον. Θα αρχίσω να ψάχνω για καθηγητή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ami Almendarez

Νεοφερμένος

Η Ami Almendarez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Hello~
Και ναι μετά από δυο μήνες βρήκα χρόνο να απαντήσω χ.χ
Κατ'αρχάς ευχαριστώ όσους απάντησαν στην ερώτησή μου.
Τελικά ξεκίνησα μαθήματα ιστορίας και γενικά όλο αυτό το πρόγραμμα συνεχίζεται όπως πριν με χίλια ζόρια..
Θα σταματήσω φροντιστήριο από τη πόλη μετά τις εξετάσεις και λογικά θα ξεκινήσω από το καλοκαίρι μαθήματα σε ένα κοντινό χωριό (περίπου 15 λεπτά) όπου διδάσκει μια αρκετά καλή φιλόλογος. Αν και πλέον είμαι "δεμένη" με το περιβάλλον του φροντ. που πηγαίνω , τους συμμαθητές μου κτλ δεν νομίζω πως θα αντέξω του χρόνου που θα αυξηθούν τα ωράρια..
Anyway ! Έχω άλλο ένα ερώτημα : Βιολογία ή Μαθηματικά ?
Η αλήθεια είναι πως οι σχολές που με ενδιαφέρουν βρίσκονται καθαρά στο 1 πεδίο οπότε δεν ξέρω πιο μάθημα επιλογής να διαλέξω.. Τα μαθηματικά τα συμπαθώ αρκετά αλλά έχω πολλά κενά ... Από την άλλη μέχρι τώρα η βιολογία στο σχολείο μου φαίνεται εύκολη , μήπως όμως η ύλη είναι τεράστια ? Δεν μπορώ να πω πως είμαι τέλεια στην 'παπαγαλία'..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Γεια σας! Τελειώνω Α' Λυκείου φέτος και δήλωσα Τεχνολογική. Για πείτε, ποιά φροντιστήρια είναι "απαραίτητα"; Φυσική και μαθηματικά, σίγουρα! Έχω ακούσει πως τα άλλα δύο μαθήματα είναι εύκολα. Α, και έκθεση είμαι καλή.Προτείνετε ιδιαίτερα ή όχι (αναλόγως και το παιδί); Επίσης, τα μαθηματικά Β' και Γ' Λυκείου έχουν μόνο άλγεβρα μέσα, έτσι;; Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα #256-258 προήλθαν από συγχώνευση παρόμοιου θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ViPeRMiMiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο FA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Μαθηματικα μονο. Φυσικη δεν χρειαζεσαι. Αλλα αν νιωθεις πως δεν τα καταλαβαινεις πηγαινε :D . Και στη Γ που θα πας σε 1 χρονο και κατι μηνες μονο μαηθματικα χρειαζεται, ενταξει πηγαινε και φυσικη, αλλα κυριως μαθηματικα, το ΑΕΠΠ και το ΑΟΔΕ ειναι σχετικα ευκολα μαθηματα, ειδικα το ΑΟΔΕ που ειναι απλα θεωρια. Στη Β απλα μαθε μαθηματικα καλα και επισης μαθε και φυσικη κυριως ηλεκτρολογια-στυλ (πυκνωτες, αυτεπαγωγη και αυτα). Δεν θα χρειαστεις κατι αλλο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top