Ιατρική vs Φαρμακευτική

Τι σχολή θα διαλέγατε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)
  • Ιατρική

  • Φαρμακευτική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,862 μηνύματα.
στην Ελλάδα, της αξιοκρατίας, της προόδου και της τιμιότητας, άδεια για φαρμακείο (σύμφωνα με μια φαρμακοποιό που έκανε τηλεφωνική παρέμβαση σε ραδιοφωνική εκπομπή του Σκάϊ) έχει να δοθεί από το 1997...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vaco

Νεοφερμένος

Η Vaco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
κανα λογαριασμό μονο και μονο για να πω την άποψη μου.. λοιπόν ο πατέρας μου είναι φαρμακοποιός και επειδή έχω βρεθεί εννοείται μέσα στο φαρμακείο εν ώρα λειτουργίας μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι ο φαρμακοποιός δη είναι μονο έμπορος φαρμακων.. δη πουλάει dld μονο φάρμακα! είναι ο πρώτος σύμβουλος υγείας..! πολλοί άνθρωποι έρχονται στο φαρμακείο του πατέρα μου για να του πουν το τάδε πρόβλημα τους και να σιτίσουν βοήθεια.( ο καθένας με το μακρύ του κα το κοντό του φυσικά και δη εννοώ βεβαια σοβαρές ασθένειες. για αυτές χρειάζεται γιατρός ok!) εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ένας φαρμακοποιός βοηθάει πολύ σαν σύμβουλος υγείας..εμενα ο παππούς μου ο οποιος είχε πάθει έμφραγμα σώθηκε και είναι ευτυχώς καλά( μετά από εγχείριση βεβαια καρδιας) χάρι στον πατέρα μου ο οποιος κατάλαβε άμεσος ότι εκείνη η ξαφνική αδιαθεσία και ζάλη που ένιωθε οφειλόταν σε αυτό και για αυτό το λόγο τρέξαμε έγκαιρα στο νοσοκομείο..

η φαρμακευτική σαν σχολη έχει ευρύ επιστημονικό φάσμα και δίνει στον φαρμακοποιό γενικές βασικές γνώσεις! προσωπικά εγώ σκοπεύω να σπουδάσω φαρμακευτική σε πανεπιστήμιο τις ιταλίας.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
ιατρική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
κανα λογαριασμό μονο και μονο για να πω την άποψη μου.. λοιπόν ο πατέρας μου είναι φαρμακοποιός και επειδή έχω βρεθεί εννοείται μέσα στο φαρμακείο εν ώρα λειτουργίας μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι ο φαρμακοποιός δη είναι μονο έμπορος φαρμακων.. δη πουλάει dld μονο φάρμακα! είναι ο πρώτος σύμβουλος υγείας..! πολλοί άνθρωποι έρχονται στο φαρμακείο του πατέρα μου για να του πουν το τάδε πρόβλημα τους και να σιτίσουν βοήθεια.( ο καθένας με το μακρύ του κα το κοντό του φυσικά και δη εννοώ βεβαια σοβαρές ασθένειες. για αυτές χρειάζεται γιατρός ok!) εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ένας φαρμακοποιός βοηθάει πολύ σαν σύμβουλος υγείας..εμενα ο παππούς μου ο οποιος είχε πάθει έμφραγμα σώθηκε και είναι ευτυχώς καλά( μετά από εγχείριση βεβαια καρδιας) χάρι στον πατέρα μου ο οποιος κατάλαβε άμεσος ότι εκείνη η ξαφνική αδιαθεσία και ζάλη που ένιωθε οφειλόταν σε αυτό και για αυτό το λόγο τρέξαμε έγκαιρα στο νοσοκομείο..

η φαρμακευτική σαν σχολη έχει ευρύ επιστημονικό φάσμα και δίνει στον φαρμακοποιό γενικές βασικές γνώσεις! προσωπικά εγώ σκοπεύω να σπουδάσω φαρμακευτική σε πανεπιστήμιο τις ιταλίας.!

Με αυτά που είπες υποβιβάζεις την φαρμακευτική ως επιστήμη αφού στην ουσία λες τον φαρμακοποιό μικρό ιατρό (ενώ στην πραγματικότητα ο φαρμακοποιός είναι κάτι εντελώς άλλο από τον ιατρό).

Δουλειά του φαρμακοποιού είναι να φτιάχνει φάρμακα. Εξαιτίας των φαρμακευτικών εταιριών αυτό δε συμβαίνει αρκετά στις μέρες μας για αυτό οι φαρμακοποιοί έχουν μετατραπεί ως παρασκευαστές (όχι δημιουργοί) και πωλητές φαρμάκων.

Πολλά φάρμακα θέλουν ειδικούς χειρισμούς π.χ. τα χημειοθεραπευτικά, φωτοσκιερά και μερικά απαιτούν ειδικές διαλύσεις ή πολλές φορές απαιτούν συνδυασμών φαρμάκων (χημειοθεραπευτικό σχήμα). Αυτά γίνονται σε καθημερινή κλίμακα μέσα στο φαρμακείο ενός νοσοκομείου. Δυστυχώς οι περισσότεροι ταυτίζουμε το φαρμακοποιό με των πωλητή φαρμάκων (που στην Ελλάδα λάθος κατά την γνώμη μου οι εύνοιες ταυτίζονται με αποτέλεσμα να χάσει ο φαρμακοποιός την επιστημονική του αξία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ό,τι σ'αρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efhh

Νεοφερμένος

Η efhh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ποια ειναι πιο δυσκολη σχολη ,η οδοντια τρικη η η φαρμακευτικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Mόνο που κοιτώ τα μαθήματα της φαρμακευτικής τρομάζω (είναι πιο δύσκολη ως σχολή)


Ως επάγγελμα όμως πιο δύσκολη είναι η οδοντιατρική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aektsis R21

Νεοφερμένος

Ο aektsis R21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
παιδιά καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω ποια σχολή θεωρείται δυσκολότερη η φαρμακευτική η οδοντιατρική ή η ιατρική .........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThanosShadow

Νεοφερμένος

Ο ThanosShadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Καλημερα, Θανος εδω. Προχθες περασα Φαρμακευτικη Αθηνων. Δευτερη σχολη επιλογης, ενω πρωτη ηταν η Ιατρικη!
Οπως λεω σε ολους :P ... Εχασα την Ιατρικη για 40 χαζομορια!!!
Ομως δεχομαι το αποτελεσμα, εκτος και αν κατι αναζοπυρωσει την επιθυμια μου για το παλιο μου ονειρο και δηλωσω 10% φετος.
Κ
αι επειδη θελω να το διευθετησω αυτο γρηγορα, θαθελα να κανουμε μια ενδιαφερουσα συζητηση.
Θαθελα να μαθω ποιες ειναι οι διαφορες που μετρανε, μεταξυ Φαρμακευτικης και Ιατρικης.
Σε καποιον μεγαλυτερο η ερωτηση μπορει να ακουγεται χαζη. <<Μικρε τι σου μαθαν στο σχολειο?? :hmm: >>
Αλλα δεν ρωταω τα προφανη!
Και οχι ποια σχολη εχει καλυτερη καφετερια :/:

Αυτο που θελω να ξερω ειναι ορισμενα πιο συγκεκριμενα πραγματα για αυτες τις δυο σχολες. Και αυτο προκυπτει διοτι στο 18χρονο μυαλο μου δεν διαφερουν και πολυ.. Σχετικα με τις γνωσεις και τις δυνατοτητες.
Ενα τυπικο παραδειγμα τι θαθελα να ακουσω: "Ο γιατρος ξερει περισσοτερη γενετικη απτον φαρμακοποιο" (BTW μαρεσει πολη η γενετικη)
ή
"Ο γιατρος εχει αμεση επαφη με τον ασθενη, αλλα και ο φαρμακοποιος κανει ενεσεις η παιρνει πιεση αν χρειαστει"
ή
"Και ο γιατρος και ο φαρμακοποιος μπορουν να κανουν θεραπεια, ενω ο γιατρος μονο διαγνωση"

Αν πιστευετε πως το θεμα δεν θα με βοηθησει, μπορειτε να μου προτεινετε καποιο ολοκληρωμενο site ή θεμα με πληροφοριες, εκτος απτα site των σχολων βεβαια!

Thnx!

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 109-118 προήλθαν από νήμα με παρόμοιο θέμα με το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ειναι αυτο το 10 %? εστω και σε pm για να μην βγουμ off topic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Oι φαμρακοποιοι δουλεύουν ως ελέυθεροι επαγγελματίες ανοίγοντας δικό τους φαρμακείο
σε ιδιωτικές κλινικές
σε φαρμακοβιομηχανίες
σε δημόσιες υπηρεσίες (ως ελεχτές ιατρικών συνταγών
σε νοσοκομεία.

Η φαρμακευτική έχει περισσότερο χημεία από την ιατρική όπως και περισσότερη γενετικη (Στο τομέα όμως που έχει να κάνει με την επεξεργασία των φαρμάκων).

Ο ιατρός μόνο κάνει διάγνωση κ θεραπεία, ο κλινικός φαρμακοποιός (που δεν υπάρχει στην Ελλάδα) έχει ρόλο συμβουλευτικό, ο κλασικός φαρμακοποις φτιάχνει τα φάρμακα, τα προμηθεύεται και τα πουλάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Κλινικός φαρμακοποιός μπορείς να γίνεις από τη σχολή.Ειδικά κάνοντας μεταπτυχιακό στη Φαρμακολογία-Θεραπευτική.
Γενετική δεν κάνουμε περισσότερη από τους γιατρούς.
Κάνουμε σίγουρα περισσότερη χημεία που οι γιατροί δεν κάνουν καθόλου και μαθαίνουμε την τεχνολογία των φαρμάκων.
Κάνουμε και τις φαρμακολογίες,βιοχημείες,βιολογίες όπως οι γιατροί.Μάθημα Γενετική όμως δεν έχουμε ενώ οι γιατροί έχουν.

Φαρμακείο έχουν οι δικοί σου;Ή η οικονομική σας κατάσταση σηκώνει να αγοράσετε φαρμακείο όταν τελειώσεις;
Αν ναι μην το σκέφτεσαι και κάτσε στη φαρμακευτική.Θα περάσεις καλύτερα στη ζωή σου και οικονομικά περισσότερα θα βγάζεις από την πλειοψηφία των γιατρών και δε θα σπουδάζεις 10 χρόνια.
Αν όμως δεν υπάρχει οικονομική ευχέρεια η ιατρική είναι καλύτερη από την άποψη πως όταν τελειώσεις αγοράζεις ένα ακουστικό και ασκείς το επάγγελμα.
Βέβαια μπαίνει πάντα το θέμα τι πιστεύεις ότι ταιριάζει σε σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Από πότε ρε παιδιά ένας γιατρός ασκεί επάγγελμα με ένα ακουστικό? Εκτός κι αν είσαι παθολογος αλλά πλέον υπάρχουν πολλοί σε αυτή την ειδικότητα. Επίσης ποιος λέει ότι ένας φαρμακοποιός βγάζει πιο πολλά από ένα γιατρό?

Ξέρει κανείς πως γίνεται να βγάλεις άδεια φαρμακείου και πόσο κανει? Επίσης ακούγεται ότι σε λίγα χρόνια θα πουλάνε φάρμακα και τα σούπερ μάρκετ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Από πότε ρε παιδιά ένας γιατρός ασκεί επάγγελμα με ένα ακουστικό? Εκτός κι αν είσαι παθολογος αλλά πλέον υπάρχουν πολλοί σε αυτή την ειδικότητα. Επίσης ποιος λέει ότι ένας φαρμακοποιός βγάζει πιο πολλά από ένα γιατρό?

Ξέρει κανείς πως γίνεται να βγάλεις άδεια φαρμακείου και πόσο κανει? Επίσης ακούγεται ότι σε λίγα χρόνια θα πουλάνε φάρμακα και τα σούπερ μάρκετ

Είπα ότι έχεις αυτή τη δυνατότητα δεν είπα ότι όλοι οι γιατροί παίρνουν ένα ακουστικό και αρχίζουν δουλειά.
Το αν βγάζουν οι φαρμακοποιοί περισσότερα μπορείς να ρωτήσεις γνωστούς σου γιατρούς και φαρμακοποιούς.Πολλοί φαρμακοποιοί βγάζουν 60.000 με 80.000 το χρόνο κέρδος.Τα καλά φαρμακεία μπορεί να φτάνουν και τα 150.000
Η άδεια φαρμακείου κάνει συνήθως από 200.000 και μερικές φτάνουν μέχρι 350.000
Αυτά για τα σούπερ μάρκετ είναι απλά αστείο και που ακούγονται.Δεν γίνεται να ακυρώσουν το ρόλο και την επιστήμη του φαρμακοποιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Γενετική δεν κάνουμε περισσότερη από τους γιατρούς.
Κάνουμε σίγουρα περισσότερη χημεία που οι γιατροί δεν κάνουν καθόλου και μαθαίνουμε την τεχνολογία των φαρμάκων.
Κάνουμε και τις φαρμακολογίες,βιοχημείες,βιολογίες όπως οι γιατροί.Μάθημα Γενετική όμως δεν έχουμε ενώ οι γιατροί έχουν.

Πάντως στις ιατρικές Αθήνας και Πάτρας, η μόνη γενετική πού κάνουν εντάσσεται σε μάθημα πού ονομάζεται βιολογία II και αναφέρεται στην γενετική βάση διαφόρων νοσημάτων, κοινώς δεν ασχολούνται και πολύ σοβαρά, άλλοι είναι οι στόχοι της ιατρικής, τουλάχιστον στην Ελλάδα η σχολή δεν παρέχει βασικές γνώσεις γενετικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πάντως στις ιατρικές Αθήνας και Πάτρας, η μόνη γενετική πού κάνουν εντάσσεται σε μάθημα πού ονομάζεται βιολογία II και αναφέρεται στην γενετική βάση διαφόρων νοσημάτων, κοινώς δεν ασχολούνται και πολύ σοβαρά, άλλοι είναι οι στόχοι της ιατρικής, τουλάχιστον στην Ελλάδα η σχολή δεν παρέχει βασικές γνώσεις γενετικής.

Και στην Θεσσαλονίκη το ίδιο κάνουμε. Είναι εισαγωγικό μάθημα, όπως σχεδόν όλα του πρώτου έτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Η ιατρική ειναι λίγο από όλα για αυτό μου αρέσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThanosShadow

Νεοφερμένος

Ο ThanosShadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Οχι δεν εχουμε Φαρμακειο ...
Εχω δει τα μαθηματα (ονομαστικα) και στις δυο σχολες.
Δεν ειχα και ουτε εχω ομως κανεναν να με βοηθησει να επιλεξω (σε περιπτωση που κατι φανταζομια λαθος δηλαδη, γιατι εγω ημουν αποφασισμενος και για τις δυο σχολες, ελεγα οποια μου τυχει θα το αποδεχτω)
Οποτε θα δω πως θα παει η πρωτη χρονια και βλεπουμε! Αλλιως, 10%... (40 μοναδες ηθελα ακομα , γκρρρρ :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalMiNd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GlobalMiNd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Μεινε φαρμακευτικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Ουαου, δεν ήξερα ότι θέλει τόσο μεγάλο κεφάλαιο, ουσιαστικά τότε είναι αδύνατο να γίνεις φαρμακοποιός αν δεν έχεις φαρμακείο η γονείς με λεφτά.
Κανονικά η άδεια δεν θα πρεπε να είναι δωρεάν όπως είναι η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος του γιατρού?
Επίσης έχω ακούσει ότι μπορείς να νοικιασεις από κάποιον άλλο άδεια, ισχύει?

Γιατί να μείνει φαρμακευτικη αφού δεν θα μπορει να ανοίξει φαρμακείο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top