Ιατρική vs Φαρμακευτική

Τι σχολή θα διαλέγατε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)
  • Ιατρική

  • Φαρμακευτική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εννοεις δεν γραφουν συνταγες ,στην wiki διαβαζω αυτο
στην αμερικη μια φορα προτεινουν φαρμακα,δοση,βλεπουν την ανταποκριση του ασθενη στην φαρμακευτικη θεραπεια κ.λπ
Plus το χαλιναρι που αναφερεις

oι Ελληνες ιατροί είναι επικίνδυνοι χρειάζονται φαρμακοποιούς για να τους ελέγχουν κατά την διάρκεια της επίσκεψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
oι Ελληνες ιατροί είναι επικύνδινοι χρειάζονται φαρμακοποιούς για να τους ελέγχουν κατά την διάρκεια της επίσκεψης.

Μάλλον φιλολογους χρειάζονται περισσότερο, ειδικά αν πετάνε τέτοια μαργαριτάρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μάλλον φιλολογους χρειάζονται περισσότερο, ειδικά αν πετάνε τέτοια μαργαριτάρια.
έχεις δίκιο , ευτυχώς τα γράμματα των ιατρών τα διαβάζει μόνο ο φαρμακοποιός και έτσι δεν εκτίθεται ο ιατρός.

Oι φιλόλογοι είναι καλοί για αμπελοφιλοσοφίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
έχεις δίκιο , ευτυχώς τα γράμματα των ιατρών τα διαβάζει μόνο ο φαρμακοποιός και έτσι δεν εκτίθεται ο ιατρός.

Oι φιλόλογοι είναι καλοί για αμπελοφιλοσοφίες.

Εκτίθεται στον φαρμακοποιό, εκτός αν κι εκείνος ανήκει στην ίδια συνομοταξία. Anyway πολύ που χέστηκε ο ανορθόγραφος γιατρός θα μου πεις και θα έχεις και δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Εκτίθεται στον φαρμακοποιό, εκτός αν κι εκείνος ανήκει στην ίδια συνομοταξία. .


μερικες φορες και στον ασθενη! :D
ειχα πετυχει εκδηλωτικο φαρμακοποιο σε ενα νησι που ημουν διακοπες,δεν εβγαζε ακρη με τα ορνιθοσκαλισματα του γιατρου,στο προσωπο του διεκρινες την δυσφορια να εναλλασεται με ειρωνικα γελακια
τελικα τον πηρε τηλεφωνο για επιβεβαιωσει!

οκ ολο αυτο μου εκατσε εμενα καπως :confused:
μια φορα δεν ηταν θεμα ορθογραφιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εκτίθεται στον φαρμακοποιό, εκτός αν κι εκείνος ανήκει στην ίδια συνομοταξία. Anyway πολύ που χέστηκε ο ανορθόγραφος γιατρός θα μου πεις και θα έχεις και δίκιο.

ο φαρμακοποιός δε διαβάζει τις λέξεις αλλά διαβάζει πρώτο τελευταίο γράμμα και βγάζει νόημα. Τα ι, η ,ω, ο δε φαίνονται νομίζω.

Κλαμρεα τι κναιες εσια κλαα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ισχυει,αλλα ο συγκεκριμενος που πετυχα μαλλον δεν βρηκε ακρη

τωρα βεβαια τα περισσοτερα δινονται ετοιμα απο το συστημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
ο φαρμακοποιός δε διαβάζει τις λέξεις αλλά διαβάζει πρώτο τελευταίο γράμμα και βγάζει νόημα. Τα ι, η ,ω, ο δε φαίνονται νομίζω.

Κλαμρεα τι κναιες εσια κλαα;

Επομένως θα κάνεις ζωάρα, μια χαρά σου έκατσε η παραδοσιακή ιατρική ''καλλιγραφία''.

ισχυει,αλλα ο συγκεκριμενος που πετυχα μαλλον δεν βρηκε ακρη

τωρα βεβαια τα περισσοτερα δινονται ετοιμα απο το συστημα

Η δυσφορία και η αναρρίχηση του αίματος στην κεφαλή είναι αμφίδρομη, ειδικά στην περίπτωση που ο φαρμακοποιός προτείνει κάποιο φάρμακο στον ασθενή. Εκεί, εγώ συγκεκριμένα, τα παίρνω άγρια. Ευτυχώς ο ασθενής εμπιστεύεται τον φαρμακοποιό μόνο για να του πιάσει το κουτάκι από το ράφι, οπότε όλα οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
χωρις να εχει γινει διαγνωση κ.λπ ειναι οντως απαραδεκτο να δινεται φαρμακο

ΥΣ γενικα εμπιστοσυνη εχει το κοινο στο φαρμακοποιο του κρινοντας απο αυτην την ερευνα
https://farmakopoioi.blogspot.gr/2013/06/blog-post_2436.html
για τα της ελλαδας δεν ξερω,αλλα λογικα κατι αναλογο θα ισχυει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
χωρις να εχει γινει διαγνωση κ.λπ ειναι οντως απαραδεκτο να δινεται φαρμακο

ΥΣ γενικα εμπιστοσυνη εχει το κοινο στο φαρμακοποιο του κρινοντας απο αυτην την ερευνα
https://farmakopoioi.blogspot.gr/2013/06/blog-post_2436.html
για τα της ελλαδας δεν ξερω,αλλα λογικα κατι αναλογο θα ισχυει

Μα δεν λέω κάτι διαφορετικό, ο Έλληνας εμπιστεύεται τον φαρμακοποιό για τον λόγο που προανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδια γιατί νυσταξά και αύριο έχω εκκλησία να πάω γιατί είναι Θεοφάνια

Υπεύθυνος στην θεραπεία νομικά είναι ο ιατρός. Αυτός ότι σας λέει το καταγράφει και αν το φάρμακο χρεώνεται είναι γραμμένο και ηλεκτρονικά σε περίπτωση που γίνει κάτι λάθος ο ιατρός θα την πληρώσει. Αν συμβουλεύεστε τον φαρμακοποιό σας να ξέρετε πως δε φέρει καμία ευθύνη και αν γίνει κάτι λάθος με την αγωγή το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα λάβει την ευθύνη που του αντιστοιχεί. Η νομική ευθύνη του είναι μόνο αν εκτέλεσαι σωστά την συνταγή του ιατρού και τίποτα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Μα δεν λέω κάτι διαφορετικό, ο Έλληνας εμπιστεύεται τον φαρμακοποιό για τον λόγο που προανέφερα.

γινεσαι αρκετα προσβλητικος παντως τωρα απεναντι σε εναν ολοκληρο κλαδο προασπιζομενος τον δικο σου
βρηκα τελικα μια αναλυτικοτητα ερευνα
αυτο που ενδιαφερει εδω βρισκεται στην σελ.13 της ερευνας εως την 16
https://emvia.upatras.gr/images/siteimages/education/Plakoutsi_Aggeliki.pdf

Παιδια γιατί νυσταξά και αύριο έχω εκκλησία να πάω γιατί είναι Θεοφάνια

Υπεύθυνος στην θεραπεία νομικά είναι ο ιατρός. Αυτός ότι σας λέει το καταγράφει και αν το φάρμακο χρεώνεται είναι γραμμένο και ηλεκτρονικά σε περίπτωση που γίνει κάτι λάθος ο ιατρός θα την πληρώσει. Αν συμβουλεύεστε τον φαρμακοποιό σας να ξέρετε πως δε φέρει καμία ευθύνη και αν γίνει κάτι λάθος με την αγωγή το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα λάβει την ευθύνη που του αντιστοιχεί. Η νομική ευθύνη του είναι μόνο αν εκτέλεσαι σωστά την συνταγή του ιατρού και τίποτα παραπάνω.
ο γιατρος κανει την διαγνωση της ασθενειας γραφει την δραστικη ουσια,ο φαρμακοποιος με την σειρα του προτεινει μια σειρα εμπορικων σκευασματων που περιλαμβανουν την δραστικη .Αυτο ειναι το τοπιο συγκεκριμενα στην Ελλαδα αυτην την στιγμη.
Δεν ειναι σωστο,ουτε λογικο να παιρνει φαρμακα καποιος που ασθενει χωρις να τον εχει δει πρωτα ο γιατρος .Δεν μπορει ο φαρμακοποιος να υποκαταστησει τον ρολο του γιατρου,ειναι διαφορετικος ο ρολος του.
παρεμπιπτοντως ποσα φαρμακα εχουν ενταχθει τελευταια στα ΜΗΣΥΦΑ; καθε τρεις και λιγο διαβαζω για προσθηκες.Του εχουν ματωσει το πορτοφολι του φουκαρα του ελληνα

μην ξεχασω ,Χρονια Πολλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
γινεσαι αρκετα προσβλητικος παντως τωρα απεναντι σε εναν ολοκληρο κλαδο προασπιζομενος τον δικο σου
βρηκα τελικα μια αναλυτικοτητα ερευνα
αυτο που ενδιαφερει εδω βρισκεται στην σελ.13 της ερευνας εως την 16
https://emvia.upatras.gr/images/siteimages/education/Plakoutsi_Aggeliki.pdf

Το ίδιο κάνεις κι εσύ και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, ούτε ο Λουράντος να ήσουν. Εγώ απλά λέω την αλήθεια, εσένα μπορεί να σε θίγει, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα, ο ασθενής εμπιστεύεται την υγεία του στον γιατρό του, η δουλειά του φαρμακοποιού είναι να εκτελεί σωστά την συνταγή, είναι μέγα λάθος όσο κι αν δεν ηχεί καλά στα αυτιά σου, να παρέχει συμβουλές υγείας ο φαρμακοποιός. Το ίδιο μπορούν να κάνουν και οι νοσηλευτές, ίσως είναι και καταλληλότεροι των φαρμακοποιών, ψάξε όλο και κάποια αντίστοιχη έρευνα νοσηλευτή θα βρεις, ωστόσο ο τελικός λόγος και η ευθύνη ανήκουν στον γιατρό και μόνο.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
να θιχτω δεν γινεται,ακριβως επειδη δεν ειμαι ο Λουραντος ή καποιος συναδελφος του (ουτε εχω και καποιον στην οικογενεια)
το ειπα και παραπανω ο ρολος του φαρμακοποιου ειναι διαφορετικος απο αυτον του γιατρου

ο ρολος του φαρμακοποιου που εργαζεται στο φαρμακειο ειναι προφανως να διατηρει σε καλη κατασταση στον χωρο του ποικιλια και επαρκεια φαρμακων(αυτο δεν ειναι και τοσο προφανες για ολους δεδομενου πως τα ασφαλιστικα ταμεια δεν πληρωνουν παντα στην ωρα τους), να εκτελεσει την συνταγη οπως ειπες,πλεον να προτεινει σειρα εμπορικων σκευασματων που περιεχουν την δραστικη ουσια και φυσικα η παροχη συμβουλων σχετικων με τα φαρμακα(και μια και υπαρχουν οι οδηγιες κ οι αντενδειξεις σε χαρτι,αυτες μαλλον εξαντλουνται σε ατομα της τριτης ηλικιας κ σε ατομα με αναπηρια).Κανει και καποια αντιτετανικα εμβολια π.χ (τουλαχιστον πριν με κραξετε εγω κ οι δικοι μου τις ανανεωσεις εκει τις κανω ).Αυτο
ο Γιατρος κανει διαγνωση ασθενειας,εξεταζοντας τον ασθενη και γραφει την δραστικη ουσια
αλλοι ρολοι.
να διδεται φαρμακο χωρις να εχει αποφανθει ο γιατρος για την ασθενεια και να εχει προτεινει την δραστικη ουσια,ειναι λαθος και παραλογο
αυτα ανεφερα.τωρα αν σου φαινεται ολο αυτο παραξενο δεν ξερω
αλλα ετσι εχουν τα πραγματα στην ελλαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
να θιχτω δεν γινεται,ακριβως επειδη δεν ειμαι ο Λουραντος ή καποιος συναδελφος του (ουτε εχω και καποιον στην οικογενεια)
το ειπα και παραπανω ο ρολος του φαρμακοποιου ειναι διαφορετικος απο αυτον του γιατρου

ο ρολος του φαρμακοποιου που εργαζεται στο φαρμακειο ειναι προφανως να διατηρει σε καλη κατασταση στον χωρο του ποικιλια και επαρκεια φαρμακων(αυτο δεν ειναι και τοσο προφανες για ολους δεδομενου πως τα ασφαλιστικα ταμεια δεν πληρωνουν παντα στην ωρα τους), να εκτελεσει την συνταγη οπως ειπες,πλεον να προτεινει σειρα εμπορικων σκευασματων που περιεχουν την δραστικη ουσια και φυσικα η παροχη συμβουλων σχετικων με τα φαρμακα(και μια και υπαρχουν οι οδηγιες κ οι αντενδειξεις σε χαρτι,αυτες μαλλον εξαντλουνται σε ατομα της τριτης ηλικιας κ σε ατομα με αναπηρια).Κανει και καποια αντιτετανικα εμβολια π.χ (τουλαχιστον πριν με κραξετε εγω κ οι δικοι μου τις ανανεωσεις εκει τις κανω ).Αυτο
ο Γιατρος κανει διαγνωση ασθενειας,εξεταζοντας τον ασθενη και γραφει την δραστικη ουσια
αλλοι ρολοι.
να διδεται φαρμακο χωρις να εχει αποφανθει ο γιατρος για την ασθενεια και να εχει προτεινει την δραστικη ουσια,ειναι λαθος και παραλογο
αυτα ανεφερα.τωρα αν σου φαινεται ολο αυτο παραξενο δεν ξερω
αλλα ετσι εχουν τα πραγματα στην ελλαδα

Η παροχή ιατρικών συμβουλών, τρόπου και συχνότητας λήψης των φαρμάκων είναι καθαρά δουλειά του γιατρού, ο φαρμακοποιός δεν έχει καμία τέτοια αρμοδιότητα. Καταλαβαίνω πως είσαι φαρμακοποιολάγνος, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα. Ευτυχώς ο ασθενής εμπιστεύεται τον γιατρό του κι ας προτείνει ο φαρμακοποιός ότι θέλει. Μ'αρέσει επίσης που τα ξέρεις τα πράγματα καλύτερα από εμάς, είσαι μεγάλος.

ΥΓ. Για τα εμβόλια ήμουν σίγουρος ότι στα κάνει ο φαρμακοποιός, δεν χρειαζόταν καν να το πεις. Αλλά μόνο τα αντιτετανικά? Εδώ με στενοχωρείς, όλα μπορεί να τα κάνει, αφού τα έχει στο μαγαζί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Η παροχή ιατρικών συμβουλών, τρόπου και συχνότητας λήψης των φαρμάκων είναι καθαρά δουλειά του γιατρού, ο φαρμακοποιός δεν έχει καμία τέτοια αρμοδιότητα. [...]

Σε αυτο νομιζω θα διαφωνησω. Ο φαρμακοποιος ειναι επιστημονας που εμαθε πώς δρουν και πώς πρέπει να γίνεται η λήψη των φαρμάκων. Σε πολλές περιπτώσεις ο φαρμακοποιός μπορεί να καθοδηγήσει τον ιατρό ως προς τη δοσολογία κλπ.
Επειδή ζω στην Ολλανδία, πήγα στο γιατρό να μου γράψει κάτι χάπια και όταν ρώτησα "Κάθε πότε και με τι φαγητό πρέπει να το παίρνω;" μου είπε πολύ ευγενικά "Να ρωτήσεις το φαρμακοποιό εγώ δεν ξέρω"

(μάλλον πρέπει να αλλάξω γιατρό:worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Η παροχή ιατρικών συμβουλών, τρόπου και συχνότητας λήψης των φαρμάκων είναι καθαρά δουλειά του γιατρού, ο φαρμακοποιός δεν έχει καμία τέτοια αρμοδιότητα. Καταλαβαίνω πως είσαι φαρμακοποιολάγνος, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα. Ευτυχώς ο ασθενής εμπιστεύεται τον γιατρό του κι ας προτείνει ο φαρμακοποιός ότι θέλει. Μ'αρέσει επίσης που τα ξέρεις τα πράγματα καλύτερα από εμάς, είσαι μεγάλος.

ΥΓ. Για τα εμβόλια ήμουν σίγουρος ότι στα κάνει ο φαρμακοποιός, δεν χρειαζόταν καν να το πεις. Αλλά μόνο τα αντιτετανικά? Εδώ με στενοχωρείς, όλα μπορεί να τα κάνει, αφού τα έχει στο μαγαζί του
.


Ηρεμα
ασε κατα μερους τους χαρακτηρισμους να χαρεις!
ΥΣ για τα αντιτετανικα εμβολια(δεν μιλησα για ολα) παντως σιγονταρω,πρεπει να γνωριζει τις αλλεργιες του, να ρωτα πρωτα ο καθενας τον γιατρο του ,να εχει κανει τις οποιες εξετασεις χρειαστουν, γι αυτο και εγραψα για ανανεωσεις,πρωτα πηγα και μου το εκανε γιατρος,ε μετα δεν εβρισκα λογο να τρεχω να πληρωνω επισκεψη απλα για να μου κανει την ενεση κ μονο.λαθος; λαθος.
σαμπως ο γιατρος με εκανε καποια εξεταση(κακως βεβαια); με ρωτησε απλα αν εχω αλλεργιες!
κατα τα λοιπα συνεχιζεις να πετας το τσιτατο περι ιατρικων συμβουλων ,πουθενα δεν γραφω πως ειναι σωστο ο φαρμακοποιος να παρεχει τετοιου ειδους συμβουλες.Τελος παντων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
(μάλλον πρέπει να αλλάξω γιατρό:worry:)

εξαρτάται από το φάρμακο είναι Κινονόλη ή τετρακυκλίνη πιστεύω ότι είναι σημαντική έλλειψη :hmm: αν είναι νέος δε πειράζει που δε το ξερε και είναι καλό που το είπε κακό είναι που δε το έψαξε.


Ο ιατρός ξέρει καλύτερα τις ασθένειες στερείται όμως στην βιοχημεία των φαρμάκων.
ο φαρμακοποιός ξέρει καλύτερα τα φάρμακα αλλά έχει σοβαρές ελλείψεις στις ασθένειες.


Πρέπει και οι δύο κλάδοι να λειτουργούν ως φίλοι και όχι ως εχθροί για το καλό της υγείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σχετική - άσχετη απορία: Γιατί οι γιατροί όταν έγραφαν συνταγές με το χέρι, έκαναν τόσο απαίσια γράμματα (και όχι μόνο στην Ελλάδα) που μόνον οι φαρμακοποιοί μπορούσαν να διαβάσουν; (Ευτυχώς τώρα οι συνταγές γράφονται κυρίως στον υπολογιστή).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σχετική - άσχετη απορία: Γιατί οι γιατροί όταν έγραφαν συνταγές με το χέρι, έκαναν τόσο απαίσια γράμματα (και όχι μόνο στην Ελλάδα) που μόνον οι φαρμακοποιοί μπορούσαν να διαβάσουν; (Ευτυχώς τώρα οι συνταγές γράφονται κυρίως στον υπολογιστή).


Νομίζω ότι κάποια στιγμή λόγω φόρτου εργασίας και βιασύνης στο νοσοκομείο κατά την ειδικότητά τους, τα γράμματα κατέληξαν σε μια μορφή ιερογλυφικών ή γραμμικής Α. Όταν ξελάσκαραν λίγο και θεωρητικά είχαν χρόνο να γράψουν την συνταγή με την ησυχία τους, το κακό είχε ήδη γίνει.

Πάντως έχω δει και υπέροχα γράμματα γιατρών ακόμα και στο νοσοκομείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top