Ιατρική vs Κτηνιατρική

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Λοιπόν καταλάβαμε ότι πιστεύεις πως η Ιατρική είναι ανώτερη επιστήμη. Τέρμα το trolling σε αυτό το τόπικ.
εσυ τι προβλημα εχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
εσυ τι προβλημα εχεις;

Μου την σπάνε οι χρήστες οι οποίοι συνεχώς θέλουν να μειώνουν το περιέχόμενο των τοπικ υποβαθμίζοντας την συζήτηση προκαλόντας. :)
Και το ότι κάνεις αυτό ακριβώς το πράγμα φαίνεται απο αυτό το ποστ:
ΙΑΤΡΙΚΗ ΜΕ ΤΑ 1000. ΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ. ΤΙ ΜΕ ΖΩΑ ΘΑ ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Μου την σπάνε οι χρήστες οι οποίοι συνεχώς θέλουν να μειώνουν το περιέχόμενο των τοπικ υποβαθμίζοντας την συζήτηση προκαλόντας. :)
Και το ότι κάνεις αυτό ακριβώς το πράγμα φαίνεται απο αυτό το ποστ:
με την ειρωνια μου πολλες φορες περναω την αποψη μου. Θεωρω την ανθρωπινη ζωη ανεκτιμητη και οποιον ασχολειται με αυτη τον σεβομαι και τον υποληπτομαι αφανταστα. Αγαπω τα ζωα, αλλα με εκνευριζει αυτη η υπερβολικη ζωοφιλια, που φτανει μεχρι και στην υπαρξη κομμωτηριων σκυλων, τη στιγμη που χιλιαδες ανθρωποι και δη μικρα παιδακια πεθαινουν σε ολο τον κοσμο απο πεινα ή απο επιδημιες. με εκνευριζει επισης το ομπλεξ καποιων που προκειμενου να εκθειασουν τη σχολη τους λενε ενα σωρο ανοησιες. Εγω ποτε δεν θα ελεγα οτι η φιλολογια ειναι ιση ή ανωτερη σχολη απο την ιατρικη και λογω αντικειμενου και λογω δυσκολιας. αν επρεπε να σωσω τη ζωη ενος γατιου και τη ζωη ενος παιδιου, θα διαλεγα το πρωτο. Δεν υποτιμω καμια επιστημη, αλλα καποια ιεραρχηση υπαρχει θελουμε δεν θελουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
με την ειρωνια μου πολλες φορες παιρναω την αποψη μου. Θεωρω την ανθρωπινη ζωη ανεκτιμητη και οποιον ασχολειται με αυτη τον σεβομαι και τον υποληπτομαι αφανταστα. Αγαπω τα ζωα, αλλα με εκνευριζει αυτη η υπερβολικη ζωοφιλια, που φτανει μεχρι και στην υπαρξη κομμωτηριων σκυλων, τη στιγμη που χιλιαδες ανθρωποι και δη μικρα παιδακια πεθαινουν σε ολο τον κοσμο απο πεινα ή απο επιδημιες.Εγω ποτε δεν θα ελεγα οτι η φιλολογια ειναι ιση ή ανωτερη σχολη απο την ιατρικη και λογω αντικειμενου και λογω δυσκολιας. αν επρεπε να σωσω τη ζωη ενος γατιου και τη ζωη ενος παιδιου, θα διαλεγα το πρωτο. Δεν υποτιμω καμια επιστημη, αλλα καποια ιεραρχηση υπαρχει θελουμε δεν θελουμε

Το επάγγελμα του Κτηνίατρου υπάρχει σχεδόν απο τα χρόνια που υπάρχει και η Ιατρική και μάλιστα ,νομίζω, πως στην αρχαιότητα αυτά τα δύο μπορεί και να ταυτίζονταν. Η ύπαρξη κομμωτηρίων ζώων δεν έχει καμία σχέση με το επάγγελμα του Κτηνίατρου. Αν θες με πιστεύεις η Κτηνίατροι δεν ασχολούνται μόνο με τα σκυλάκια και τα γατάκια. Πολλοί εργάζονται σε ερευνητικές ομάδες όπου γίνονται έρευνες για την δημιουργία φαρμάκων για ασθένεις που προσβάλουν τον άνθρωπο και χρησιμοποιούνται πειραματόζωα. Επίσης, ο Κτηνίατρος έχει πολύ μεγαλήτερη εξιδείκευση απο τον συμβατικό Ιατρό, γιατί πολύ απλά είναι Παθολόγος, Χειρουργός, Ορθοπεδικός, Οφθαλμίατρος, Μικροβιολόγος τα πάντα. Γι'αυτό ναι κάποιες σχολές Κτηνιατρικής είναι πιο δύσκολες απο κάποιες σχολές Ιατρικής.

Ο Ιατρός μπορεί να θεραπεύει την ασθένεια αλλά ο Κτηνίατρος πολλές φορές συμβάλει στην πρόληψη ασθενιών, πολύ απλά γατί πολλές ασθένειες ματαλλάσονται-εξελίσονται ώστε να προσβάλουν τον άνθρωπο απο τα ζώα. Επομένως θέλουμε δεν θέλουμε οι Κτηνίατροι μας είναι απαραίτητοι.

Δεν αντιλέγω για την ιεράρχηση. Άλλά δεν μπορείς να υποβαθμίζεις ως επιστήμονες τους Κτηνιάτρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
αν επρεπε να σωσω τη ζωη ενος γατιου και τη ζωη ενος παιδιου, θα διαλεγα το πρωτο.
Τυχερό το γατί.

Ποιος ο παρασημοφορηθέντας; Δε φαίνεται καθαρά στη φωτογραφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Τυχερό το γατί.

Ποιος ο παρασημοφορηθέντας; Δε φαίνεται καθαρά στη φωτογραφία.
το δευτερο ηθελα να πω

Το επάγγελμα του Κτηνίατρου υπάρχει σχεδόν απο τα χρόνια που υπάρχει και η Ιατρική και μάλιστα ,νομίζω, πως στην αρχαιότητα αυτά τα δύο μπορεί και να ταυτίζονταν. Η ύπαρξη κομμωτηρίων ζώων δεν έχει καμία σχέση με το επάγγελμα του Κτηνίατρου. Αν θες με πιστεύεις η Κτηνίατροι δεν ασχολούνται μόνο με τα σκυλάκια και τα γατάκια. Πολλοί εργάζονται σε ερευνητικές ομάδες όπου γίνονται έρευνες για την δημιουργία φαρμάκων για ασθένεις που προσβάλουν τον άνθρωπο και χρησιμοποιούνται πειραματόζωα. Επίσης, ο Κτηνίατρος έχει πολύ μεγαλήτερη εξιδείκευση απο τον συμβατικό Ιατρό, γιατί πολύ απλά είναι Παθολόγος, Χειρουργός, Ορθοπεδικός, Οφθαλμίατρος, Μικροβιολόγος τα πάντα. Γι'αυτό ναι κάποιες σχολές Κτηνιατρικής είναι πιο δύσκολες απο κάποιες σχολές Ιατρικής.

Ο Ιατρός μπορεί να θεραπεύει την ασθένεια αλλά ο Κτηνίατρος πολλές φορές συμβάλει στην πρόληψη ασθενιών, πολύ απλά γατί πολλές ασθένειες ματαλλάσονται-εξελίσονται ώστε να προσβάλουν τον άνθρωπο απο τα ζώα. Επομένως θέλουμε δεν θέλουμε οι Κτηνίατροι μας είναι απαραίτητοι.

Δεν αντιλέγω για την ιεράρχηση. Άλλά δεν μπορείς να υποβαθμίζεις ως επιστήμονες τους Κτηνιάτρους.
εγω δεν ειπα οτι δεν ειναι απαραιτητοι, αλλα οτι δεν ειναι το ιδιο με τους γιατρους. Η αρχαιοτητα και η δυσκολια μιας επιστημης δεν ειναι για μενα κριτηρια για την αξια μιας σχολης τοσο οσο το αντικειμενο σπουδων της . και στην προκειμενη η ανθρωπινη ζωη με την οποια ασχολειται ο γιατρος ΑΜΕΣΑ κι οχι εμμεσα οπως ο κτηνιατρος εχει πιο μεγαλη αξια για μενα. Γι' αυτο υπαρχουν και οι εξειδικευσεις στην ιατρικη για να πετυγχανεται καλυτερα η θεραπεια του νοσουντος μελους του ανθρωπινου οργανισμου απο τον ειδικο γιατρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Επίσης, ο Κτηνίατρος έχει πολύ μεγαλήτερη εξιδείκευση απο τον συμβατικό Ιατρό, γιατί πολύ απλά είναι Παθολόγος, Χειρουργός, Ορθοπεδικός, Οφθαλμίατρος, Μικροβιολόγος τα πάντα.
Αυτό είναι το αντίθετο της εξειδίκευσης. Δεν μπορεις να εξειδικευτείς σε 15 ειδικότητες .. απλά μαθαίνεις βασικά.. όπως μαθαίνουμε και εμείς διάφορες ειδικότητες προπτυχιακά στην Ιατρική. Ας χρησιμοποιούμε σωστά την γλώσσα μας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάτε και συγκρίνεται διαφορετικά αντικείμενα. Αν είναι δυνατόν εδώ μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γνώρισα μια κοπέλα που πέρασε πέρυσι στην κτηνιατρική Θεσσαλονίκης. Από μικρή είχε τη σχολή αυτή σαν όνειρο, καθώς αγαπούσε πολύ τα ζωάκια (γατάκια, σκυλάκια, πουλάκια). Όμως τώρα βρίσκεται στη φάση να εγκαταλείψει τη σχολή της. Ο λόγος? Όπως λέει ανακάλυψε ότι η κτηνιατρική δεν έχει σχέση τόσο με τη ζωοφιλία, όσο με την εκμετάλλευση των ζώων από τον άνθρωπο. Ενώ αγαπά τα ζώα, μαθαίνει να τα χρησιμοποιεί σαν πειραματόζωα, φυσικά σκοτώνοντάς τα βασανιστικά. Διδάσκεται ότι βασικά τα ζώα είναι για μας τροφή και στόχος της είναι να μάθει πώς να ανατρέφονται και να αναπαράγονται ώστε να έχουμε όσο το δυνατόν περισσότερο και φθηνότερο κρέας. Επίσης, στη σχολή της υπάρχουν μαθήματα για το πώς να σφάζονται τα ζώα και να μετατρέπονται σε μπριζόλες. Όλα τα παραπάνω, όπως λέει, την έκαναν να έχει κρίση συνείδησης και σκέπτεται να τα παρατήσει και να κάνει μηχανογραφικό 10% για κάτι άλλο. Δεν συμμερίζομαι τις απόψεις της και δεν είμαι σίγουρος ότι η εικόνα είναι ακριβώς αυτή που παρουσιάζει (ίσως κάποιος φοιτητής κτηνιατρικής μπορεί να μας κατατοπίσει καλύτερα). Γράφω αυτό το μήνυμα, σαν μια "άλλη" άποψη για τα παιδιά που στοχεύουν την κτηνιατρική από αγάπη για τα ζώα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε συγγνώμη. Στην κοινωνία που ζούμε τρώμε κρέας. Οι περισσότεροι τουλάχιστον. Στα σφαγεία υπάρχει πάντα κτηνίατρος να κάνει έλεγχο. Οπότε πρέπει να τα μάθουν και αυτά. Αλλά δεν νομίζω στη σχολή να μιλάνε μόνο για αγελάδες,πρόβατα,κατσίκια και αρνιά. Υπάρχουν και τα υπόλοιπα ζώα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ πάντως δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι 5 χρόνια σ' αυτή τη σχολή μαθαίνεις κυρίως πώς να σφάξεις αυτό που θα ταΐσει το γείτονά σου, ειδικά από την στιγμή που ένα μεγάλο ποσοστό κτηνιάτρων πηγαίνει και ανοίγει ιδιωτικό ιατρείο για να φροντίζει ζώα όπως οι σκύλοι και οι γάτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pinkheart

Νεοφερμένος

Η pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Καταρχήν εγώ έκανα την ερώτηση για να μαζέψω απόψεις.. Ανέφερα πως και οι 2 επιστήμες μου αρέσουν πάρα πολύ γιατί ιατρική είναι και οι 2. Έχω κάνει μια έρευνα για την κτηνιατρική και γνωρίζω ότι δεν μαθαίνουν μόνο για γάτες και σκυλιά και πώς κάνουν ένα εμβόλιο και τέλος. Και ανατομία αλιγάτορα λέει κάνουν και σαφώς ποντίκια σκοτώνουν, αλλά αυτό γίνεται για το καλό των υπολοίπων ζώων και των ανθρώπων. Έτσι είναι, έτσι προχωρά η επιστήμη. Αλλιώς σήμερα ούτε ιατρική θα υπήρχε ούτε τίποτα. Είναι μεγάλο το δίλλημα και γνωρίζω για τις δυσκολίες κάθε σχολής, άλλωστε κάθε σχολή έχει τις ιδιαιτερότητες της. Να ρωτήσω κάτι άλλο. Για ειδικότητα στο εξωτερικό όσον αφορά την ιατρική απαιτεί λιγότερα χρόνια απ' ότι στην Ελλάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λιγότερα χρόνια αναμονής ή διάρκεια ειδικότητας.
Γιατί αν εννοείς αναμονή...ναι έξω δεν έχει τους χρόνους αναμονής της Ελλάδας
Αν εννοείς τη διάρκεια google!
Είναι ένας κουβάς ειδικοτητες! Η καθεμιά με διαφορετική διάρκεια! Να κάτσουμε να στα γραψουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top