Ιατρική Vs Δημοσιογραφία

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Βρε φίλε yorgos, όλο στα λεφτά είναι ο νους σου, άρα θέλεις φράγκα και εξουσία εύκολα και το θυμήθηκες πολύ αργά.
Δεν μου φαίνεται να είναι όνειρο σου η Ιατρική αλλά οι απολαβές των λίγων μεγαλογιατρών, κρίμα.

Και επειδή έχω θεία επιμελήτρια σε νοσοκομείο της Αθήνας,όχι δεν έχουν καλές απολαβές, και αν ήξερε αγγλικά σε καλό επίπεδο θα είχε φύγει έξω.

Ναι, είναι κι αυτό ρε συ Γιώργο. Λεφτά, κύρος και εξουσία θέλεις ή να τελειώσεις μία σχολή εντός των ενδιαφερόντων σου με κάποιες προοπτικές?

Μεγάλο κρίμα αν θέλεις το πρώτο. Πήξαμε από δαύτους που ονειρεύονται να γίνουν μεγαλογιατροί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
συμφωνω..αυτο που βλεπω εγω απο το ποστ του γιωργου ειναι οτι καμια απο τις 2 σχολες δεν θελει πραγματικα και οτι το κυριο μελημα ειναι ο "μετα' μισθος..
αλλα,

1) το "μετα" τη σημερον ημερα δεν στο εξασφαλιζει κανενας
2) το θεμα ειναι να εισαι ευτυχισμενος με αυτο που κανεις εστω και αν παιρνεις λιανοδιφραγκα, μονο τοτε θα εισαι πετυχημενος
3) η επαγγελματικη αποκατασταση στις μερες μας ειναι αμφιβολη οποτε

αν θελουμε να κανουμε κατι για εμας, ας κανουμε κατι που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μας αρεσει. Αλλωστε η κοινωνια δεν βοηθαει πουθενα, ας βοηθησουμε εμεις τους εαυτους μας. Και για τους ικανους παντα υπαρχει διεξοδος.

υ.γ: και μενα αν με ρωτουσε πριν ενα χρονο ηθελα να δωσω κατατακτηριες για ιατρικη (εχω τελειωσει ασχετη σχολη, οργανωση και διοικηση στην ασοεε) πιστευοντας ξαφνικα οτι η ιατρικη ειναι ονειρο απατηλο και οτι θα ειχα καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση. Ζυγισα τα πραγματα ομως και καταλαβα οτι δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα οποτε αυτη την στιγμη ετοιμαζω τα χαρτια μου για μεταπτυχιακο πανω στο αντικειμενο μου. Εγω αυτο θα σε συμβουλευα να κανεις. Και να καταπιαστεις με αυτο που σπουδασες ωστε να τελειοποιηθεις οσο μπορεις σε αυτο το κομματι. Στις μερες μας μετραει πολυ η εξειδικευση. Και επειδη απο οτι καταλαβα σε απασχολει πολυ το οικονομικο κομματι, θαρρω πως ειναι η σωστοτερη συμβουλη που μπορω να σου δωσω.

φιλικα
ευα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Aν θες ιατρική μόνο για το μετέπειτα μισθό, μην το σκέφτεσαι καν. :P
Θα αυτοκτονήσεις από το 2ο έτος.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Ρε παιδια η ιατρικη εχει χρημα εξουσια κυρος και πουλας μουρη. Μοιαζεις με μικρο Θεο.
Αυτη ειναι η πραγματικοτητα στην Ελληνικη κοινωνια. Οι λογοι πολλοι.
Στην ουσια η δημιουργια του ΕΣΥ απο τον Γεννηματα οδηγησε σε μαζικες προσληψεις και εξασφαλιση σταθερων θεσεων
εργασιας. Απο εκει και περα τα γνωστα . Πολλοι εκμεταλλευτηκαν τη θεση τους και εγιναν φακελακηδες πινοντας το αιμα
των συνανθρωπων τους και πλουτισαν. Δεν ειναι μονο ο μισθος -που εχει πεσει πια- αλλα και η αισθηση της δυναμης.
Το θεμα ειναι οτι η χωρα ατυπα χρεοκοπησε αλλα οι κατοικοι δεν το πηρανε χαμπαρι. Σε 5 χρονια απο τωρα ολοι οι μισθοι
στο κρατος θα εχουν παει στα 400 ευρω καθαρα , οποιος αναρωτιεται γιατι μπορω να του κανω μια μικρη αναλυση.
Ασε που το ΕΣΥ δεν ειναι δεδομενο προ Πασοκ δεν υπηρχε καν. Ηδη στην Ισπανια ιδιωτικοποιουν(!) νοσοκομεια και
τα κλεινουν βαζουν ιδ εταιρειες μεσα για νοσηλευτες γιατρους κλπ
Οποτε ο Γιωργος και ο καθε Γιωργος ορθα επιλεγει την ιατρικη μονο που το κανει σε λαθος χρονο και χωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Για φράγκα και εξουσία ας γίνει πολιτικός, όχι να ευτελίζει το λειτούργημα της Ιατρικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Για φράγκα και εξουσία ας γίνει πολιτικός, όχι να ευτελίζει το λειτούργημα της Ιατρικής.
Kοπελα καλα τα λες αλλα μη κοροιδευομαστε πολλοι πηγαινουν ιατρικη οχι γιατι αγαπουν το επαγγελμα αλλα για την
εξουσια και το χρημα που θα εχουν σε συνδυασμο με πιθανη ατιμωρησια(που ως τωρα υπηρχε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Κατ'εμε δεν επιλεγει ορθα.. Θα επελεγε ορθα αν πραγματικα το ηθελε (που δεν το βλεπω) και αν πραγματικα "ζυγιζε" την ελληνικη πραγματικοτητα. Εχουμε δει ποσοι ελληνες γιατροι ξενιτευτηκαν στην γερμανια και σε οποιαδηποτε ευρωπαικη χωρα και μη. Επισης αυτο με το κυρος μου προκαλει αναγουλα.. Διοτι ο γιατρος δινει τον ορκο του ιπποκρατη οχι για τα χρηματα που επροκειτο να αποκομισει απο αυτο το επαγγελμα οσο για το τι θα προσφερει στους ανθρωπους που τον εχουν αναγκη και στην ιδια την επιστημη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Kοπελα καλα τα λες αλλα μη κοροιδευομαστε πολλοι πηγαινουν ιατρικη οχι γιατι αγαπουν το επαγγελμα αλλα για την
εξουσια και το χρημα που θα εχουν σε συνδυασμο με πιθανη ατιμωρησια(που ως τωρα υπηρχε)

Με αυτό το σκεπτικό τότε,να βγάλει ο yorgos και ο κάθε yorgos την Ιατρική και μετά για τα χρήματα-που αυτό είναι και το ζητούμενο του-
να παίρνει φακελάκια και να κάνει οποιαδήποτε παρανομία με σκοπό, ποιο άλλο? ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Εχω ακουσει οτι εαν καποιος δουλευει στο δημοσιο και εχει καποια χαρτια(οχι στην ιατρικη πχ δασκαλος),δεν περιμενει για ειδικοτητα αλλα δεν ξερω αν ισχυει πια.
?
Iσχύει μπαίνεις ως υπεράριθμος αλλά διατηρείς τον προηγούμενο μισθο σου για κάποιο διάστημα.
________

Δεν είναι σωστό να κρίνετε κάποιον, ένας άνθρωπος 27 ετων ένας απο τους σημαντικούς παράγοντες που μελετάει είναι και το οικονομικό φυσικά δεν είναι ο κυριάρχος παράγοντας . Ο yiorgos δε θέλει να μπει ιατρική για να βγάλει λεφτά αλλά γιατί ίσως είναι ένα παλιό όνειρό του που θελει να πραγματοποιηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν είναι σωστό να κρίνετε κάποιον, ένας άνθρωπος 27 ετων ένας απο τους σημαντικούς παράγοντες που μελετάει είναι και το οικονομικό φυσικά δεν είναι ο κυριάρχος παράγοντας . Ο yiorgos δε θέλει να μπει ιατρική για να βγάλει λεφτά αλλά γιατί ίσως είναι ένα παλιό όνειρό του που θελει να πραγματοποιηθεί.

fockos, εγώ με τα ποστ του το μόνο που βλέπω είναι ότι θέλει πολλά λεφτά και κύρος. Αν ήταν απλά απωθημένο, δεν θα έπαιζε το δίλημμα "ιατρική vs δημοσιογραφία", θα έπιανε τον ταύρο από τα κέρατα και τώρα θα ετοιμαζόταν για κατατακτήριες.

Yiorgos, αν θέλεις ιατρική μόνο για τα λεφτά, ατύχησες φίλε. Όπως είπε και ο Μήτσος επάνω, θα έχεις πεθάνει πριν μπεις στις κλινικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Βρε φίλε yorgos, όλο στα λεφτά είναι ο νους σου, άρα θέλεις φράγκα και εξουσία εύκολα και το θυμήθηκες πολύ αργά.
.
συμφωνω..αυτο που βλεπω εγω απο το ποστ του γιωργου ειναι οτι καμια απο τις 2 σχολες δεν θελει πραγματικα και οτι το κυριο μελημα ειναι ο "μετα' μισθος..
1) το "μετα" τη σημερον ημερα δεν στο εξασφαλιζει κανενας
2) το θεμα ειναι να εισαι ευτυχισμενος με αυτο που κανεις εστω και αν παιρνεις λιανοδιφραγκα, μονο τοτε θα εισαι πετυχημενος
3) η επαγγελματικη αποκατασταση στις μερες μας ειναι αμφιβολη οποτε
αν θελουμε να κανουμε κατι για εμας, ας κανουμε κατι που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μας αρεσει. Αλλωστε η κοινωνια δεν βοηθαει πουθενα, ας βοηθησουμε εμεις τους εαυτους μας. Και για τους ικανους παντα υπαρχει διεξοδος.
Εγω αυτο θα σε συμβουλευα να κανεις. Και να καταπιαστεις με αυτο που σπουδασες ωστε να τελειοποιηθεις οσο μπορεις σε αυτο το κομματι. Στις μερες μας μετραει πολυ η εξειδικευση. Και επειδη απο οτι καταλαβα σε απασχολει πολυ το οικονομικο κομματι, θαρρω πως ειναι η σωστοτερη συμβουλη που μπορω να σου δωσω.

Λοιπον,επειδη δεν μπορω να απαντησω σε ολους,απανταω στο ποστ της Ευας,επειδη ετσι ελεγαν την πρωην μου.

Επειδη με ρωτατε πρακτικα θα απαντησω πρακτικα.

Ειμαι αποφοιτος ηλεκτρολογος μηχανικος και εχω και πτυχιο στις ψηφιακες μορφες τεχνης.

Το ότι εχω καταληξει σε δυο σχολες,(δημοσιογραφια vs ιατρικη) σημαινει ότι εχω απορριψει καποιες άλλες που βγαζουν χοντρα φραγκα όπως και το επαγγελμα του ηλεκτρολογου ή του animator/μοντερ που εχω εργαστει στο παρελθον.

Για το εάν εχω σαν ονειρο τα φραγκα και εξουσια .

Καταρχας ονειρο μου είναι στη δημοσιογραφια να εργαστω ώστε να μαζεψω εκατομμυρια κοσμο στις πορειες και να ξεκινησει η επανασταση ώστε να αλλαξουμε/βελτιωσουμε και να πραγματοποιησουμε τη Δημοκρατια με την κυριολεκτικη εννοια του ορου,την Περιεκτικη Δημοκρατια.

Η ιατρικη ενναλλακτικα είναι μια επιστημη ακρως ενδιαφερουσα και ονειρο μου στην ιατρικη είναι να ανακαλυψω το χαπι που παρατεινει τη ζωη,ξερω λιγο κουφο αλλα θα αλλαξει αρδην τον πολιτισμο μας…Δεν θελω φραγκα και εξουσια δεν ειμαι τοσο μικρονοικος ,ειδικα όταν καταπιανεσαι με μια επιστημη με τοσο μεγαλη συστηματικη σκεψη και εμβελεια.

Σιγουρα πρεπει να κανουμε αυτό που μας αρεσει,αλλα δεν μπορω να αποφασισω ποια από τις δυο και σκοπευω να επισκεφτω νοσοκομειο αυτές τις μερες για να δω εάν μπορω να προσαρμοστω με το περιβαλλον και τη φυση της δουλειας,αν και μεγαλωσα μες τα νοσοκομεια γιατι η μανα μου είναι στο κλαδο της υγειας,αλλα ποτε δεν ειμουνα με τη σκεψη ότι μπορει καποτε να εργαστω και εγω πανω σε αυτό,γιαυτο θα παω,αλλα δεν ξερω επισης και εάν επαρκω για αυτό το επαγγελμα γιατι μπορει το επαγγελμα του γιατρου να θελει γερα νευρα και δεν ξερω και εγω τι άλλο και αισθανομαι λιγο ανεπαρκης,αυτό είναι φυσιολογικο πριν τις σπουδες?
Νομιζω ότι είναι πολύ μεγαλη ευθυνη η ιατρικη και πολύ μεγαλο λειτουργημα και δεν ξερω εάν ειμαι ανεπαρκης.

Ευα σκεφτηκα και εγω να ασχοληθω με το επαγγελμα του ηλεκτρολογου μηχανικου και να εξειδικευτω,αλλα στο επαγγελμα μου νομιζω ότι δεν χρειαζονται μεταπτυχιακα καθοτι η δουλεια είναι εφαρμοσμενη και μαθαινεται καλυτερα στην πραξη και επισης,δεν σου δινει παραπανω επαγγελματικα δικαιωματα από το πρωτο πτυχιο που μπορεις ουσιαστικα να κανεις τα παντα.Οποτε θα επελεγα στην ηλεκτρολογια μεταπτυχιακο μονο εάν ηταν να ακολουθησω ακαδημαικη πορεια.

Μου λετε γιατι σκεφτομαι τα λεφτα τοσο.Δεν τα σκεφτομαι τοσο,οσο το να κανω αυτό που μου αρεσει αλλα θελω να ειμαι ηρεμος και να μην με ενδιαφερουν και ο μονος τροπος είναι να πληρωνει το επαγγελμα που θα εχεις.Γιατι?

Ξερετε ποσο δυσκολο είναι να φερεις στο παιδι σου να φαει?

(Δεν εχω παιδια βεβαια αλλα λεω να βρω καμια πιτσιρικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Λοιπον,επειδη δεν μπορω να απαντησω σε ολους,απανταω στο ποστ της Ευας,επειδη ετσι ελεγαν την πρωην μου.

Επειδη με ρωτατε πρακτικα θα απαντησω πρακτικα.

Ειμαι αποφοιτος ηλεκτρολογος μηχανικος και εχω και πτυχιο στις ψηφιακες μορφες τεχνης.

Το ότι εχω καταληξει σε δυο σχολες,(δημοσιογραφια vs ιατρικη) σημαινει ότι εχω απορριψει καποιες άλλες που βγαζουν χοντρα φραγκα όπως και το επαγγελμα του ηλεκτρολογου ή του animator/μοντερ που εχω εργαστει στο παρελθον.

Για το εάν εχω σαν ονειρο τα φραγκα και εξουσια .

Καταρχας ονειρο μου είναι στη δημοσιογραφια να εργαστω ώστε να μαζεψω εκατομμυρια κοσμο στις πορειες και να ξεκινησει η επανασταση ώστε να αλλαξουμε/βελτιωσουμε και να πραγματοποιησουμε τη Δημοκρατια με την κυριολεκτικη εννοια του ορου,την Περιεκτικη Δημοκρατια.

Η ιατρικη ενναλλακτικα είναι μια επιστημη ακρως ενδιαφερουσα και ονειρο μου στην ιατρικη είναι να ανακαλυψω το χαπι που παρατεινει τη ζωη,ξερω λιγο κουφο αλλα θα αλλαξει αρδην τον πολιτισμο μας…Δεν θελω φραγκα και εξουσια δεν ειμαι τοσο μικρονοικος ,ειδικα όταν καταπιανεσαι με μια επιστημη με τοσο μεγαλη συστηματικη σκεψη και εμβελεια.

Σιγουρα πρεπει να κανουμε αυτό που μας αρεσει,αλλα δεν μπορω να αποφασισω ποια από τις δυο και σκοπευω να επισκεφτω νοσοκομειο αυτές τις μερες για να δω εάν μπορω να προσαρμοστω με το περιβαλλον και τη φυση της δουλειας,αν και μεγαλωσα μες τα νοσοκομεια γιατι η μανα μου είναι στο κλαδο της υγειας,αλλα ποτε δεν ειμουνα με τη σκεψη ότι μπορει καποτε να εργαστω και εγω πανω σε αυτό,γιαυτο θα παω,αλλα δεν ξερω επισης και εάν επαρκω για αυτό το επαγγελμα γιατι μπορει το επαγγελμα του γιατρου να θελει γερα νευρα και δεν ξερω και εγω τι άλλο και αισθανομαι λιγο ανεπαρκης,αυτό είναι φυσιολογικο πριν τις σπουδες?
Νομιζω ότι είναι πολύ μεγαλη ευθυνη η ιατρικη και πολύ μεγαλο λειτουργημα και δεν ξερω εάν ειμαι ανεπαρκης.

Ευα σκεφτηκα και εγω να ασχοληθω με το επαγγελμα του ηλεκτρολογου μηχανικου και να εξειδικευτω,αλλα στο επαγγελμα μου νομιζω ότι δεν χρειαζονται μεταπτυχιακα καθοτι η δουλεια είναι εφαρμοσμενη και μαθαινεται καλυτερα στην πραξη και επισης,δεν σου δινει παραπανω επαγγελματικα δικαιωματα από το πρωτο πτυχιο που μπορεις ουσιαστικα να κανεις τα παντα.Οποτε θα επελεγα στην ηλεκτρολογια μεταπτυχιακο μονο εάν ηταν να ακολουθησω ακαδημαικη πορεια.

Μου λετε γιατι σκεφτομαι τα λεφτα τοσο.Δεν τα σκεφτομαι τοσο,οσο το να κανω αυτό που μου αρεσει αλλα θελω να ειμαι ηρεμος και να μην με ενδιαφερουν και ο μονος τροπος είναι να πληρωνει το επαγγελμα που θα εχεις.Γιατι?

Ξερετε ποσο δυσκολο είναι να φερεις στο παιδι σου να φαει?

(Δεν εχω παιδια βεβαια αλλα λεω να βρω καμια πιτσιρικα)
Γιωργο φενεσαι ευαισθητος και ευγενικος ανθρωπος στοιχεια σπανια στις μερες μας.
Απο τη μια καλα κανεις και στρεφεσαι στο χωρο της ιατρικης (εχει σιγουρο μελλον) αλλα μηπως να εψαχνες για κατι παραιατρικο μιας και ξερω οτι β νοσηλευτων η νοσηλευτες απο δουλεια εχουν αρκετη.
Γιατι η ιατρικη και χρονια τρωει πολλα και ειναι και δυσκολη σχολη.
Γενικα ο χωρος της υγειας πλεον μαζευει πολυ κοσμο γιατι ειναι σχεδον ο μονος που παρεχει σταθερη εργασια ειναι προστατευομενος (ακομα) απο το κρατος κλπ
Απο ηλ μηχανικος πλεον απο οσο βλεπω δουλειες δεν υπαρχουν γιατι δε χτιζονται πια οικοδομες λογο υπερπλυθωρας
οποτε στενευουν τα περιθωρια. Αυτη η κατασταση θα παει 15 χρονια ετσι.
Οποτε στρεψου στο χωρο της υγειας που ειναι σιγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Αφού έχεις πτυχίο ηλεκτρολόγου γιατί δεν δίνεις κατατακτήριες για ημμυ;
Στην ιατρική θα φας πάρα πολλά χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Αφού έχεις πτυχίο ηλεκτρολόγου γιατί δεν δίνεις κατατακτήριες για ημμυ;
Στην ιατρική θα φας πάρα πολλά χρόνια.
Τι να το κανει ο ανθρωπος θελει να αλλαξει εντελως επαγγελματικο χωρο για πιο σταθερη εργασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Λοιπον,επειδη δεν μπορω να απαντησω σε ολους,απανταω στο ποστ της Ευας,επειδη ετσι ελεγαν την πρωην μου.

Επειδη με ρωτατε πρακτικα θα απαντησω πρακτικα.

Ειμαι αποφοιτος ηλεκτρολογος μηχανικος και εχω και πτυχιο στις ψηφιακες μορφες τεχνης.

Το ότι εχω καταληξει σε δυο σχολες,(δημοσιογραφια vs ιατρικη) σημαινει ότι εχω απορριψει καποιες άλλες που βγαζουν χοντρα φραγκα όπως και το επαγγελμα του ηλεκτρολογου ή του animator/μοντερ που εχω εργαστει στο παρελθον.

Για το εάν εχω σαν ονειρο τα φραγκα και εξουσια .

Καταρχας ονειρο μου είναι στη δημοσιογραφια να εργαστω ώστε να μαζεψω εκατομμυρια κοσμο στις πορειες και να ξεκινησει η επανασταση ώστε να αλλαξουμε/βελτιωσουμε και να πραγματοποιησουμε τη Δημοκρατια με την κυριολεκτικη εννοια του ορου,την Περιεκτικη Δημοκρατια.

Η ιατρικη ενναλλακτικα είναι μια επιστημη ακρως ενδιαφερουσα και ονειρο μου στην ιατρικη είναι να ανακαλυψω το χαπι που παρατεινει τη ζωη,ξερω λιγο κουφο αλλα θα αλλαξει αρδην τον πολιτισμο μας…Δεν θελω φραγκα και εξουσια δεν ειμαι τοσο μικρονοικος ,ειδικα όταν καταπιανεσαι με μια επιστημη με τοσο μεγαλη συστηματικη σκεψη και εμβελεια.

Σιγουρα πρεπει να κανουμε αυτό που μας αρεσει,αλλα δεν μπορω να αποφασισω ποια από τις δυο και σκοπευω να επισκεφτω νοσοκομειο αυτές τις μερες για να δω εάν μπορω να προσαρμοστω με το περιβαλλον και τη φυση της δουλειας,αν και μεγαλωσα μες τα νοσοκομεια γιατι η μανα μου είναι στο κλαδο της υγειας,αλλα ποτε δεν ειμουνα με τη σκεψη ότι μπορει καποτε να εργαστω και εγω πανω σε αυτό,γιαυτο θα παω,αλλα δεν ξερω επισης και εάν επαρκω για αυτό το επαγγελμα γιατι μπορει το επαγγελμα του γιατρου να θελει γερα νευρα και δεν ξερω και εγω τι άλλο και αισθανομαι λιγο ανεπαρκης,αυτό είναι φυσιολογικο πριν τις σπουδες?
Νομιζω ότι είναι πολύ μεγαλη ευθυνη η ιατρικη και πολύ μεγαλο λειτουργημα και δεν ξερω εάν ειμαι ανεπαρκης.

Ευα σκεφτηκα και εγω να ασχοληθω με το επαγγελμα του ηλεκτρολογου μηχανικου και να εξειδικευτω,αλλα στο επαγγελμα μου νομιζω ότι δεν χρειαζονται μεταπτυχιακα καθοτι η δουλεια είναι εφαρμοσμενη και μαθαινεται καλυτερα στην πραξη και επισης,δεν σου δινει παραπανω επαγγελματικα δικαιωματα από το πρωτο πτυχιο που μπορεις ουσιαστικα να κανεις τα παντα.Οποτε θα επελεγα στην ηλεκτρολογια μεταπτυχιακο μονο εάν ηταν να ακολουθησω ακαδημαικη πορεια.

Μου λετε γιατι σκεφτομαι τα λεφτα τοσο.Δεν τα σκεφτομαι τοσο,οσο το να κανω αυτό που μου αρεσει αλλα θελω να ειμαι ηρεμος και να μην με ενδιαφερουν και ο μονος τροπος είναι να πληρωνει το επαγγελμα που θα εχεις.Γιατι?

Ξερετε ποσο δυσκολο είναι να φερεις στο παιδι σου να φαει?

(Δεν εχω παιδια βεβαια αλλα λεω να βρω καμια πιτσιρικα)

Σιγά ρε Κομανέτσι, τι κ@λοτούμπα ήταν αυτή?

Παραληρείς σε όλα σου τα σχόλια για τα λεφτά και για την εξουσία και μόλις το παρατηρήσαμε, λες αυτά?
Επίσης, τι ασύντακτος λόγος είναι αυτός? Μου βγήκαν τα μάτια για να διαβάσω όλο το κείμενο.

Αν θέλεις να φέρνεις λεφτά στο σπίτι για το παιδί που ενδέχεται να κάνεις στο μέλλον, υπάρχουν και άλλες δουλειές με απολαβές
όπως πχ. του υδραυλικού (ξέρεις πόσα παίρνουν και πόσο περιζήτητοι είναι?)

Αλλά όχι,θες εύκολη εξουσία και εύκολα λεφτά. Δεν είναι έτσι κύριε...
Ξέρεις πόσους γιατρούς βγάζουμε το χρόνο από τα Πανεπιστήμια της χώρας μας αλλά, και γιατρούς που σπούδασαν Ιταλία-Βουλγαρία-Ρουμανία?

Που είναι και νεότεροι από σένα και με τα μυαλά τους στο κεφάλι τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Τι παρατηρησες και απο ποια σχολια μου συμπερανες οτι ειμαι εξουσιολαγνος.Με παραθεσεις και στοιχεια.

Το ευκολα λεφτα και ευκολη εξουσια που τα βλεπεις?

Δεν μιλησα για ευκολα λεφτα,μιλησα για σιγουρα.Εχει διαφορα.

Στη δημοσιογραφια.(εχω εργαστει στο παρελθον ως δημοσιογραφος για λιγο καιρο) τα πραγματα ειναι πολυ αβεβαια.

Φυσικα,λογω του οτι ειμαι εκτος του κλαδου,δεν μπορω να αντιληφθω που βλεπεις την εξουσια στο ιατρικο επαγγελμα,περαν της ψυχιατρικης και της εξουσιας που εχει μιλησει ο Φουκω.Δεν αντιλαμβανομαι ως εξουσια την ιατρικη.Η ιατρικη δεν ειναι καποια επιστημη που ειναι απομακρυσμενη απο τον κοσμο και ειναι σαν επικινδυνο ιερατειο για την κοινωνια,ειναι εφασμοσμενη και πρακτικη,στα πλαισια της κοινωνιας και μαζι με την κοινωνια.ΔΥστυχως δεν μπορω να δω που ειναι η εξουσια του γιατρου,παροτι θα το ηθελα για να καταλαβω τι εννοεις.

Εξουσια που,στον ασθενη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Yiorgos,μια φιλη μου μπηκε περυσι στα 60 στην φιλοσοφικη.Και μια φιλη μου στα 40 Αρχαιολογια.Και μια φιλη μου στα 40 παιδαγωγικα.Και αλλη μια φιλη μου επισης στα 40 παιδαγωγικα.Και ενας φιλος μου στα 40 φιλολογια.Και αλλος ενας φιλος μου στα 40 οικονομικο.Και ενας φιλος μου στα 50 παλι οικονομικο.Εγω μπηκα ιατρικη φετος στα 25.Και 40 να ημουν,θα εμπαινα.Και 50 θα εμπαινα.Και 60.Αν αυτο γουσταρα.Ασε τον καθε ενα να λεει"ειναι αργα,θα πεθανεις στα εδρανα,θα τελειωσεις γερος,δεν θα κανεις λεφτα,δεν θα εχεις επαγγελματικη αποκατασταση,θα σε απαγαγουν εξωγηινοι και αλλα πολλα.Μπες αν μπορεις.Για ενα γ@μημενο ονειρο ζουμε.Μπες,περασε τελεια,ειτε δημοσιογραφια ειτε ιατρικη,και δεν θα το μετανιωσεις.Και αν γερασεις και δεν εχεις κανει λεφτα και εισαι απορος,πηγαινε σε εναν δημοσιο οικο ευγηριας να περασεις το υπολοιπο της ζωης σου.Και εγω αυτο θα κανω.Και ασε τους αλλους με την φρικη ζωγραφισμενη στο προσωπο.Εγω ετσι τους αφησα.Ζησε το ονειρο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,102 μηνύματα.
Tα παιδιά δε μπορούν να καταλάβουν ότι το να μπάινεις σε μια σχολή όπως η ιατρική σε μεγάλη ηλικία κάνοντας ουσιαστικά μια νέα αρχή γίνεται αποκλειστικά από αγάπη για την σχολή και το επάγγελμα και για κάνεναν άλλο λογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Tα παιδιά δε μπορούν να καταλάβουν ότι το να μπάινεις σε μια σχολή όπως η ιατρική σε μεγάλη ηλικία κάνοντας ουσιαστικά μια νέα αρχή γίνεται αποκλειστικά από αγάπη για την σχολή και το επάγγελμα και για κάνεναν άλλο λογο

Εγώ έχω κάθε διάθεση να το καταλάβω και πάντα θαύμαζα όσους έμπαιναν με κατατακτήριες για το κουράγιο και την θέλησή τους να αρχίσουν ξανά. Ούτε αποτροπές του στυλ "πού πας σε τέτοια σχολή σε τετοια ηλικία", ούτε τίποτα. Αν έχει αρχίδια, θα τελειώσει και έγκαιρα, και μια φορά καλύτερες γνώσεις θα έχει από τον κάθε εισερχόμενο με πουλημένο πτυχίο από *πανεπιστήμιο* του εξωτερικού.

Εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις ότι εν προκειμένω υφίσταται ένα δίλημμα, και για να υφίσταται δίλημμα δεν υπάρχει καμιά μεγάλη αγάπη ή πώρωση για την Ιατρική. Και μεταξύ μας, αν ήθελε τόσο πολύ την Ιατρική δεν θα ζητούσε την άποψή μας σε ένα φόρουμ για το ποια σχολή να επιλέξει, τώρα θα διάβαζε για τις κατατακτήριες. Και ο ίδιος δήλωσε ότι έρχεται δεύτερη μετά την δημοσιογραφία. So, εγώ την άποψή μου την είπα, ας πάει στην πρώτη μεγάλη του αγάπη για να μην κάνουμε κύκλους εδώ μέσα με το τι είναι καλύτερο και τι απολαβές έχει ο νοσοκομειακός γιατρός και ο ιδιώτης γιατρός και ο ειδικευόμενος.

Και yiorgos, αν πηγαίνεις Ιατρική για αλτρουιστικούς σκοπούς or sth, να υποθέσω ότι τα μισά σου ποστ που ρωτούσαν για οικονομικές απολαβές ήταν για ξεκάρφωμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Ερινυς απλα ανεφερα την αξια της εποχης,σε ποια κοινωνια ζουμε,γιατι μου λετε ολοι οτι τα κανω εγω ολα για τα λεφτα λες και ζειτε σε αλλη κοινωνια.

.
Η διαφορά του επιτυχημένου από τον αποτυχημένο επαγγελματία-επιστήμονα είναι μια: τα χρήματα. Ο πρώτος κάνει την επιστήμη του επειδή του αρέσει ενώ ο άλλος για να κονομίσει. Και οι δυο στον καπιταλισμό ζουν.


+την χρυση τομη φιλε,γιατι πρεπει να ζησουμε οπωςδηποτε...Ολοι εχουν την αξια και ιδανικα στη ζωη τους και κανενας δεν σπουδαζει χωρις να δινει ενα ιδανικο στη δουλεια του.

Για να μαζεψω λιγο την κουβεντα,δεν ανοικω σε αλλο ανθρωπολογικο τυπο,αλλα ουτε υποστηριζω το συστημα που λειτουργει ετσι.Ειμαι ενσυνειδητος στη δουλεια μου σαν μηχανικος,γιατι εαν δεν το φτιαξω σωστα μπορει να σκοτωθει κανενας μετα.Αλλα εαν δεν με πληρωσει θα του στειλω εξωδικο.

Ποιος πεταει πυροτεχνηματα αλτρουισμου ρε,τι νομιζεις πως ειμαι κανενας τραπεζιτης και τα κανω ολα για τα λεφτα?Και εσυ Νιμερτης μην πετας διαπιστωσεις και επιχειρηματα υπαστυνομου Β γιατι δεν με ξερεις,και μπορει οι σημασιες να εχουν μεγαλυτερη αξια για μενα και περισσοτερο απο σενα περα απο εναν ηθοποιο και ενα αυτοκινητο,και δεν αδιαφορω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top