Ιατρική στο εξωτερικό

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Να ψαχτω σε Αγγλια/Γερμανια/Ιταλια;; Ευχαριστω πολυ για τις γνωμες περι Μπρατισλαβας με βοηθησατε αρκετα!! Ειμαι σε πολυ κρισιμη φαση και πρεπει εντος εβδομαδας να επικοινωνησω με το πανεπιστημιο που θα αποφασισω...:/
Αγγλία πολύ δύσκολο, Γερμανία πρέπει να ξέρεις πολύ καλά Γερμανικά, Ιταλία είναι όπως στη Μπρατισλάβα πλέον.Άμα γνωρίζεις Γερμανικά κατά τη γνώμη μου το καλυτερο είναι Γερμανία για να κάνεις μετά και ειδικότητα εκεί.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Em_19011

Νεοφερμένος

Η Em_19011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Αγγλία πολύ δύσκολο, Γερμανία πρέπει να ξέρεις πολύ καλά Γερμανικά, Ιταλία είναι όπως στη Μπρατισλάβα πλέον.Άμα γνωρίζεις Γερμανικά κατά τη γνώμη μου το καλυτερο είναι Γερμανία για να κάνεις μετά και ειδικότητα εκεί.:)

Εχω κανει 4 χρονια πιο παλια εχω καποιες γνωσεις..αλλα σιγουρα σκουριασμενες..!! Δεν ειναι αγγλοφωνα τα πανεπιστημια εκει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
''Πίστεψέ με πρέπει να διαβαζεις πολύ περισσότερο από ότι στην Ελλάδα και έχεις πολύ περισσότερο άγχος.(Βάλτε όσες αρνητικές θέλετε :D)''
Προς Gina. Ρε κοπελιά όμως και με όλον τον σεβασμό, γιατί τα λες αυτά? Έχεις σπουδάσει καθόλου Ελλάδα? Ξέρεις τι πραγματικά συμβαίνει, όχι από τρίτους αλλά σχηματίζοντας προσωπική άποψη, βιώνοντας κάποιες καταστάσεις? Δεν λέω καλή και άγια η προσπάθειά σου, αλλά να προσέχουμε και τον τρόπο με τον οποίο περιγράφουμε ορισμένα πράγματα, γιατι ελλοχεύει ο κίνδυνος να γίνεις ως ένα βαθμό προκλητική και είμαι σίγουρος πώς δεν είναι αυτή η πρόθεσή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Em_19011

Νεοφερμένος

Η Em_19011 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Μου ειπε ενας γνωστος (για φαρμακευτικη νομιζω αλλα δεν παιρνω και ορκο) σε μια χωρα απο τις Βουλγαρια, Τσεχια, Ρουμανια, οτι σπουδασε καποια χρονια εκει και μετα με καποιες εξετασεις ηρθε Ελλαδα..ειναι δυνατο κατι τετοιο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Τι να πω υπάρχουν πολλά παραθυράκια στο Ελλάντα, είναι γεγονός πώς παλιά γινόταν, αλλά νομίζω πώς πλέον αυτό το, για γέλια και για κλάματα, φαινόμενο έχει πάψει να υφίσταται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Μου ειπε ενας γνωστος (για φαρμακευτικη νομιζω αλλα δεν παιρνω και ορκο) σε μια χωρα απο τις Βουλγαρια, Τσεχια, Ρουμανια, οτι σπουδασε καποια χρονια εκει και μετα με καποιες εξετασεις ηρθε Ελλαδα..ειναι δυνατο κατι τετοιο;;
Σχετικά με την Ιταλία έχει πλέον και αγγλόφωνα τμήματα σε κάποιες πόλεις από πέρυσι!Είναι πολύ καλά τα παενπιστήμια εκεί και πολύ καλό το επίπεδο.
Μέχρι πιο παλιά ερχόσουν εύκολα στην Ελλάδα με μεταγραφή μετά από εξετάσεις -ο νονός μου έκανε 3 χρόνια στη Ρουμανία και 3 στην Ελλάδα στην ιατρική Αθηνών απο όπου και πήρε τελικά το πτυχίο του.Μου έχει πει ότι εκείνα τα χρόνια ήταν πολύ ευκολο να έρθεις ακόμη και με ένα χαρτί γιατρού για κάποιο πρόβλημα υγείας που υποτίθεται είχες με πολιτικό μέσο.Πλέον επειδή το έχω ψάξει το θέμα είναι πολύ δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο.Είχα δύο συμφοιτητές πέρυσι που έφυγαν ξαφνικά ελλάδα και έγιναν δεκτοί ο ένας στην Αθήνα και ο άλλος ιατρική στη Θεσσαλονίκη αλλά δεν ξέρω πως ούτε μου είπαν ποτέ (σίγουρα δεν ειχαν κανει 10 τοις εκατο γτ είχαν χαμηλη βαθμολογια)...προφανώς υπάρχουν πολλά παραθυράκια αλλά πρέπει να έχει καλό μεσο.Νομίζω ότι αυτό γινεται με πλαστά χαρτιά σχετικά με αθλητισμό...αλλα δεν εχω καταλαβει γτ κανεις δεν αποκαλυπτει τα μεσα του.Επίσης, πρέπει να παρακολουθείς τους νόμους γτ μπορεί να αλλάξει κάτι για παράδειγμα για μια εβδομάδα (αυτό μου το έχει πει γνωστός μου γιος γνωστού υπουργού που ήρθε ελλάδα με αυτό τον τρόπο και μαζί όσοι το ήξεραν και πρόλαβαν να κάνουν χαρτιά στη μια εβδομάδα που άλλαξε ο νόμος για χαρη του-αυτο συνεβει προ δεκαετιας).

Τι να πω υπάρχουν πολλά παραθυράκια στο Ελλάντα, είναι γεγονός πώς παλιά γινόταν, αλλά νομίζω πώς πλέον αυτό το, για γέλια και για κλάματα, φαινόμενο έχει πάψει να υφίσταται.
Φυσικα δεν έχει πάψει να υφιστανται αλλά είναι πιο δυσκολο...;)

''Πίστεψέ με πρέπει να διαβαζεις πολύ περισσότερο από ότι στην Ελλάδα και έχεις πολύ περισσότερο άγχος.(Βάλτε όσες αρνητικές θέλετε :D)''
Προς Gina. Ρε κοπελιά όμως και με όλον τον σεβασμό, γιατί τα λες αυτά? Έχεις σπουδάσει καθόλου Ελλάδα? Ξέρεις τι πραγματικά συμβαίνει, όχι από τρίτους αλλά σχηματίζοντας προσωπική άποψη, βιώνοντας κάποιες καταστάσεις? Δεν λέω καλή και άγια η προσπάθειά σου, αλλά να προσέχουμε και τον τρόπο με τον οποίο περιγράφουμε ορισμένα πράγματα, γιατι ελλοχεύει ο κίνδυνος να γίνεις ως ένα βαθμό προκλητική και είμαι σίγουρος πώς δεν είναι αυτή η πρόθεσή σου.

Όχι δεν ειναι αυτή η πρόθεση μου σε καμία περίπτωση ;),ούτε έχω σπουδάσει στην Ελλάδα αλλά έχω πολλους φίλους στην ιατρική και μιλάμε συχνά για τις σχολές μας,ανταλλάσουμε απόψεις για τα μαθήματα και βοηθάμε ο ένας τον άλλο.Γενικά βλέπω οτι τα παιδιά σε σχέση με εμένα έχουν πολύ πιο ελαστικό πρόγραμμα-εντάξει λάθος μου να γενικεύσω γιατί απλά μπορεί να είμαι εγώ μόνο υπερβολικη στο διάβασμά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ξερει κανεις για το Iuliu Hatieganu στην Ρουμανια?Τι σοϊ γιατρους(ελληνες)βγαζει αυτο το πανεπιστημιο?




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,410 μηνύματα.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και για χοντροματσωμένους...μέχρι το τρίτο έτος όμως μετά φεύγουν!:P


Άμα δεν είσαι από αυτούς που έχουν γονείς γιατρούς και σκάνε χοντρά φράγκα για να βγει ο άχρηστος κανακάρης τους επίσης γιατρός (χωρίς να έχει τα προσόντα) και να κληρωνομήσει το ιατρίο ή την κλινική, πρέπει να διαβάζεις άπειρες ώρες και το άγχος είναι πολύ μεγάλο μη σου φάνε οι πληρωμένοι τη θέση.(Αν και στον τομέα τον πληρωμών τουλάχιστον στο comenius πλεον είναι πιο δυσκολο να λαδώσεις απ'ότι παλαιότερα).Όσον αφορά εμένα, επειδή δεν είμαι στην κατηγορία που προανέφερα φτήνω αίμα καθημερινά για να παραμείνω στο πανεπιστήμιο και οι ώρες διαβάσματος είναι ατελείωτες.Πίστεψέ με πρέπει να διαβαζεις πολύ περισσότερο από ότι στην Ελλάδα και έχεις πολύ περισσότερο άγχος.(Βάλτε όσες αρνητικές θέλετε :D)
Είσαι χαζή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Είσαι χαζή

αν μείνεις στο εξωτερκό 3 συνεχόμενες φορές σε διώχνουν από την σχολή ή επαναλαμβάνεις το εξάμηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
αν μείνεις στο εξωτερκό 3 συνεχόμενες φορές σε διώχνουν από την σχολή ή επαναλαμβάνεις το εξάμηνο
Πλεον με τον καινουργιο νομο στο comenius ξαναγυριζεις στο πρωτο ετος και ξαναδινεις εισαγωγικες.Μέχρι πέρυσι ισχυε αυτό που λες.:)

[FONT=&quot]Focko μια άσχετη ερώτηση επειδή σπουδάζεις ιατρική. Ψάχνω να βρω μια φυσιολογία στα ελληνικά να μελετήσω το καλοκαίρι τι μου προτείνεις από αυτές που κάνετε στην Ελλάδα?
Από αγγλικά εμείς εδώ έχουμε του Guyton (εξαιρετικό βιβλίο), του Berne και Levy, του Δεσπόπουλου καθώς και ένα των καθηγητών μας. Εγώ τα έχω όλα αυτά και αυτά διάβαζα κατά τη διάρκεια του έτους και για τις εξετάσεις ,απλά θέλω να πάρω και μια φυσιολογία στα ελληνικά για τη βιβλιοθήκη μου και να δω και λίγο τους ελληνικούς όρους. Είμαι και Ελλάδα τώρα και όταν έρχομαι πάντα προμηθεύομαι ελληνικά βιβλία γιατί δεν τα βρίσκω εκεί.

[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Σπουδάζω ιατρική στη Μπρατισλάβα.Τελειώνω το δευτερο έτος.Στο πρώτο έτος όλα καλά (αν και τώρα ακόμα και εκεί δυσκολεύουν).Στο δεύτερο και μετά ένα πράγμα θα σου πω...αν έχεις το κουράγιο να διαβάζεις ατελείωτες ώρες, να ξεχάσεις καλοκαίρια και διακοπές και αν έχεις γερά νεύρα να μην πάθεις νευρικό κλονισμο, έλα στο comenius.Από προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα μακριά, πάνω απόλα η ψυχική ηρεμία και όποιος θέλει να γίνει καλός θα γίνει από οποιοδήποτε παν/μιο!:) Comenius και λεξοτανιλ πάνε πακέτο :P.Τέλος μην ακούς τι σου λένε οι παλαιότεροι φοιτητές γιατί από φέτος έχουν αλλάξει όλα ριζικά και προβλέπονται και άλλες αλλαγές στο πρότυπο του παν/μιου του καρόλου στην Τσεχία και των Γερμανικών παν/μιων (π.χ αν χρωστάς ένα μάθημα δεν μπορείς να περάσεις στο επόμενο έτος και πλεον άκουσα δεν μπορεις ουτε καν να το επαναλάβεις αλλά σε διώχνουναπό το παν/μιο, δινεις ξανά εισαγωγικές και ξαναπηγαίνεις στο πρώτο).
Είναι καλό πανεπιστήμιο αλλά για πολύ διαβαστερούς και με γερά νεύρα φοιτητές!
Σιγά κορίτσι μου! Σα να διαβάζω ρεπορτάζ από εμπόλεμη ζώνη! Μη σου πω και από δημόσιο ψυχιατρείο!
Τι παραπάνω ισχύει στο πανεπιστήμιό σου από αυτά που ισχύουν σε όλα τα καλά πανεπιστήμια της Ευρώπης;
Αν και μας μπερδεύεις σε επόμενο μήνυμά σου μιλώντας για χρηματισμό κ.λ.π.
Δεν είναι εξίσου κοπιαστικό το να τελειώσεις την Ιατρική (και άλλες σχολές) στην Ελλάδα σε νορμάλ χρόνο και όχι ως αιώνιος φοιτητής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σιγά κορίτσι μου! Σα να διαβάζω ρεπορτάζ από εμπόλεμη ζώνη! Μη σου πω και από δημόσιο ψυχιατρείο!
Τι παραπάνω ισχύει στο πανεπιστήμιό σου από αυτά που ισχύουν σε όλα τα καλά πανεπιστήμια της Ευρώπης;
Αν και μας μπερδεύεις σε επόμενο μήνυμά σου μιλώντας για χρηματισμό κ.λ.π.
Δεν είναι εξίσου κοπιαστικό το να τελειώσεις την Ιατρική (και άλλες σχολές) στην Ελλάδα σε νορμάλ χρόνο και όχι ως αιώνιος φοιτητής;

Αν κοπώ σε ένα μάθημα εγώ στα @@ μου το διαβάζω και το παιρνώ οποτε γουστάρω ακόμα και στο τελευταίο έτος
αν κοπεί ένας φοιτητής σχολής εξωτερικού τότε :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Σιγά κορίτσι μου! Σα να διαβάζω ρεπορτάζ από εμπόλεμη ζώνη! Μη σου πω και από δημόσιο ψυχιατρείο!
Τι παραπάνω ισχύει στο πανεπιστήμιό σου από αυτά που ισχύουν σε όλα τα καλά πανεπιστήμια της Ευρώπης;
Αν και μας μπερδεύεις σε επόμενο μήνυμά σου μιλώντας για χρηματισμό κ.λ.π.
Δεν είναι εξίσου κοπιαστικό το να τελειώσεις την Ιατρική (και άλλες σχολές) στην Ελλάδα σε νορμάλ χρόνο και όχι ως αιώνιος φοιτητής;
Καταρχήν θλίβομαι βαθύτατα γιατί πολλοί εδώ μέσα δεν έχετε τρόπους.Είναι ένα φόρουμ και ο καθένας παραθέτει την άποψή του.Το ίδιο έπραξα κι εγώ-έγραψα τη γνώμη μου,με το προσωπικό μου ύφος και με τον τρόπο που εγώ αντιλαμβάνομαι τα γεγονότα γύρω μου-συνεπώς αυτά που αναφέρω είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ (αποτελούν τη δική μου προσωπική άποψη για αυτά που συμβαίνουν γύρω μου).
Έχεις κάθε δικαίωμα να εκφράσεις την αντίθεσή σου αλλά κόσμια,σεβόμενος το συνομιλητή σου και αποφεύγοντας εκφράσεις του στυλ "σιγά κορίτσι μου" γιατί δε με ξέρεις και απο πριν, ούτε είμαι φιλενάδα σου από το σχολείο.Σχεδόν όλοι σε αυτό το φόρουμ έχουμε βγάλει το Γυμνάσιο και συνεπώς είμαστε σε θέση να γράφουμε την άποψή μας, να τη στηρίζουμε με επιχειρήματα και να επιλέγουμε το ύφος που αρμόζει όταν απευθυνόμαστε σε έναν άνθρωπο που δε γνωρίζουμε.

Θέλω να τονίσω ξανά το γεγονός πως ότι γράφω σε αυτό το θέμα και γενικότερα στο φορουμ αποτελούν την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη από τη δική μου σκοπιά παρακολούθησης των γεγονότων. Σε ότι αφορά στους χρηματισμούς ήμουν απόλυτα ειλικρινής να παραδεχτώ πολλάκις ότι είναι ένα φαινόμενο που λαμβάνει χώρα στο πανεπιστήμιο που πηγαίνω-τα τελευταία χρόνια σε πολύ μικρότερο βαθμό.Δε συμφωνώ με αυτό που γίνεται αλλά αδικίες συμβαίνουν δυστυχώς σε όλη μας τη ζωή-που να δείτε αργοτερα στο χώρο εργασίας :P.

Ανακεφαλαιώνοντας το Comenius στην Μπρατισλάβα πιστεύω ότι είναι για αυτούς που διαβάζουν και θέλουν να γίνουν καλοί στη δουλειά τους ένα δύσκολο πανεπιστήμιο, με πολύ καλό επίπεδο αλλά με πάρα πολύ άγχος (200 μπαίνουν, 30 βγαίνουν χωρίς να επαναλάβουν έτος).Φυσικά δε θα μπορούσα ποτέ να αρνηθώ ότι και η Ιατρική στην Ελλάδα είναι μια πολύ δύσκολη σχολή με ατελείωτο διάβασμα (ιατρική είναι και η ιατρική είναι παντού δύσκολη), αλλά όπως παντού και στην Ελλάδα δεν απουσιάζουν τα φαινόμενα διαφθοράς και οι αδικίες.Γενικά θεωρώ όλα τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ δύσκολα για όσους θέλουν να μάθουν και να γίνουν καλοί επιστήμονες ή τεχνολόγοι.Όποιος είναι συνεπής και μελετάει θα γίνει καλός σε ό,τι και να σπουδάζει.Σε όλους τους κλάδους υπάρχουν καλοί και κακοί επιστήμονες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
....................Γενικά θεωρώ όλα τα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ δύσκολα για όσους θέλουν να μάθουν και να γίνουν καλοί επιστήμονες ή τεχνολόγοι.Όποιος είναι συνεπής και μελετάει θα γίνει καλός σε ό,τι και να σπουδάζει.Σε όλους τους κλάδους υπάρχουν καλοί και κακοί επιστήμονες.:)...................
Εδώ θα συμφωνήσουμε απόλυτα.
Αντέδρασα κάπως άκομψα (και ζητώ συγνώμη γι' αυτό) σε ένα κείμενο που μου φάνηκε υπερβολικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Εδώ θα συμφωνήσουμε απόλυτα.
Αντέδρασα κάπως άκομψα (και ζητώ συγνώμη γι' αυτό) σε ένα κείμενο που μου φάνηκε υπερβολικό.
Ίσως και να ήταν λιγάκι υπερβολικό!(Ήμουν σε μία πολύ δύσκολη φάση όταν το έγραφα,με αναμεικτα συναισθήματα και θυμό).Δεκτή η συγγνώμη!Δεν υπαρχει κανένα προβλημα.:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Γεια σας γεια σας! Και εγώ για Ιατρική πάω, και με τα περσινά περνάω (όχι Αθήνα βέβαια), οπότε πιστεύω όλα καλά!
Ο κολλητός μου όμως σκέφτεται για εξωτερικό (μιας και τα 17800 που έβγαλε λογικά δεν του εξασφαλίζουν θέση στην ιατρική..)
και μάλλον θα πάει στη Τσεχία στου Καρόλου (κάπως έτσι :P )
Έχω ακούσει ότι είναι απο τις πιο δύσκολες Ιατρικές αλλα δε ξέρω, κατα πόσο ισχύει; Επίσης ενδιαφέρεται να μάθει αν δίνουν κάποιες extra εξετάσεις, πάλι κάτι τέτοιο είχα ακούσει.. Είναι στην ίδια ή διαφορετική ύλη απο των πανελληνίων; Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σιγά κορίτσι μου! Σα να διαβάζω ρεπορτάζ από εμπόλεμη ζώνη! Μη σου πω και από δημόσιο ψυχιατρείο!
Τι παραπάνω ισχύει στο πανεπιστήμιό σου από αυτά που ισχύουν σε όλα τα καλά πανεπιστήμια της Ευρώπης;
Αν και μας μπερδεύεις σε επόμενο μήνυμά σου μιλώντας για χρηματισμό κ.λ.π.
Δεν είναι εξίσου κοπιαστικό το να τελειώσεις την Ιατρική (και άλλες σχολές) στην Ελλάδα σε νορμάλ χρόνο και όχι ως αιώνιος φοιτητής;
Δεν λέει μαλακίες. Μια πρώην φίλη μου, η οποία τέλειωσε Μπρατισλάβα και τώρα συνεχίζει Βουλγαρία, μου έχει πει αντίστοιχες εμπειρίες. Είναι για γερά νεύρα η Σλοβακία. ;)

Αλλά ναι, μόνο το δημόσιο ελληνικό πανεπιστήμιο είναι ανταγωνιστικό... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Γεια σας γεια σας! Και εγώ για Ιατρική πάω, και με τα περσινά περνάω (όχι Αθήνα βέβαια), οπότε πιστεύω όλα καλά!
Ο κολλητός μου όμως σκέφτεται για εξωτερικό (μιας και τα 17800 που έβγαλε λογικά δεν του εξασφαλίζουν θέση στην ιατρική..)
και μάλλον θα πάει στη Τσεχία στου Καρόλου (κάπως έτσι :P )
Έχω ακούσει ότι είναι απο τις πιο δύσκολες Ιατρικές αλλα δε ξέρω, κατα πόσο ισχύει; Επίσης ενδιαφέρεται να μάθει αν δίνουν κάποιες extra εξετάσεις, πάλι κάτι τέτοιο είχα ακούσει.. Είναι στην ίδια ή διαφορετική ύλη απο των πανελληνίων; Ευχαριστώ πολύ!
Πράγματι το πανεπιστήμιο του Καρόλου στην Τσεχία είναι πολύ δύσκολο και απαιτητικό πανεπιστήμιο και κατά τη γνώμη μου είναι καλή επιλογή.Επίσης, τα ίδια ισχύουν και για το Comenius στη Μπρατισλάβα.Η διαφορά είναι στα δίδακτρα.Το παν/μιο του Καρόλου έχει 12.000 ευρω δίδακτρα και το Comenius 9000 ευρώ ανά χρόνο.Όποιο από τα δύο να επιλέξει, να ξέρεις ότι πλέον κινούνται στο ίδιο επίπεδο συνεργάζονται,κι έχουν σχεδόν ακριβώς τους ίδιους νόμους.Άν διαβάζει πολύ και έχει την οικονομική δυνατότητα είναι καλές επιλογές.:) (Επίσης και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει το ίδιο εισαγωγικό τεστ στη Χημεία και τη Βιολογία).Η ύλη περιλαμβάνει γνώσεις από την Γ Λυκείου καθώς και από το 1ο έτος στο παν/μιο.Είναι πολλαπλής επιλογής και δεν είναι κάτι τρομακτικό (άμα έχεις δώσει πανελλήνιες είναι γελοίο), υπάρχει περισσότερο για τυπικούς λόγους θα έλεγα.Γενικά, στο εξωτερικό λόγω διδάκτρων και οικονομικών συμφερόντων ισχύει η λογική μπαίνεις εύκολα αλλά βγαίνεις δύσκολα ή ποτέ.Συνηθως το πρώτο έτος είναι εύκολο και όλοι σχεδόν πηγαίνουν στο επόμενο (για να πάρουν δίδακτρα σίγουρα των δυο πρώτων ετών) αλλά απο εκεί και μετά γίνεται μεγάλη σφαγή, ούτε τα δίδακτρα που έδωσες θα λυπηθουν ούτε τίποτα οι κανονισμοί είναι σαφέστατοι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Επίσης από Τσεχία,μπορεί να εξετάσει και το Masaryk university. Στου Καρόλου,προσωπικά,θα πρότεινα 2nd faculty. Το πανεπιστημιακό του νοσοκομείο,είναι το καλύτερο της χώρας,μετά πάει του MU,και μετά τα υπόλοιπα faculties του Καρόλου.
Όσο για το τεστ,μόνο γελοίο δεν είναι στου Καρόλου. Ναι είναι ευκολότερα,επειδή είναι πολλαπλής,αλλά θέλει παραπάνω γνώσεις από αυτές των πανελληνίων,ειδικά βιολογία,+ να τα ξέρεις στα αγγλικά. Δεν νομίζω να διάβαζαν πολλοί από εμάς χημεία και φυσική στα αγγλικά. Παράδειγμα.
Δεν μπορώ να κρίνω για το uni στην Μπρατισλάβα,αλλά τα τσέχικα έχουν πολύ καλό όνομα και συνεργάζονται με πολλά πανεπιστήμια σε άλλες χώρες,αν κάποιος σκέφτεται μεταγραφές.
Also,αν κάποιος σκέφτεται το κόστος,μπορεί να πάει στα preparatory courses του Καρόλου μια χρονιά,να μάθει γλώσσα και γράφοντας το τεστ στα Τσέχικα,να σπουδάζει ύστερα τσάμπα.

Καλή τύχη,όπως και να'χει. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top