Ιατρική στο εξωτερικό

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Μarina.dot ο pizza1993 νομίζω ότι έχει ένα δίκιο τόσο δα. Στις χώρες του ανατολικού μπλοκ με το σοβιετικό μακιγιάζ, μπορεί να υπάρχει μια προσπάθεια εξευρωπαϊσμού των κοινωνιών τους αλλά η διαφθορά του παλαιού κράτους έχει ξεμείνει και βασιλεύει. Καταλαβαίνεις τι λέω; Δ Ι Α Φ Θ Ο Ρ Α. Η διαφθορά δυστυχώς υπάρχει και μέσα στα Πανεπιστήμιά τους. Βέβαια εξαιρέσεις λαμπρών πτυχιούχων από αυτά τα Πανεπιστήμια υπάρχουν, αλλά κατά γενική ομολογία, το μορφωτικό επίπεδο είναι αρκετά χαμηλό τόσο σε θέματα σύγχρονης τεχνολογικής κουλτούρας πάνω στην επιστήμη όσο και σε επίπεδο εξεταστέας ύλης, ώστε οι φοιτητές να τελειώνουν εύκολα. Μην ξεχνάμε ότι μεγάλο μέρος πτυχιούχων της Βουλγαρίας, Ρουμανίας,... έχουν «εξαγοράσει» κατά κάποιον τρόπο το πτυχίο τους, επειδή ο καθηγητής Πανεπιστημίου λόγω διαφθοράς και οικονομικής στενότητας δεν λέει όχι σε επιπλέον λεφτά...Δυστυχώς, στην σημερινή εποχή πολύ λίγα πράγματα δεν γίνονται για τα λεφτά.

ΔΙΑΦΘΟΡΑ υπάρχει και στα ελληνικά πανεπιστήμια,όπως γενικά στο ελληνικο κράτος υπάρχει παντού:στην εκάστοτε κυβέρνηση,σε όλα τα κόμματα,στις δημόσιες υπηρεσίες,στα νοσοκομεια κτλ κτλ
Πρίν λίγο καιρό έκανα μία συζήτηση για τον τρόπο που θα καταβληθούν τα δίδακτρα στο πανεπιστήμιο που θα σπουδάσω.Συγκεκριμένα ζητήσαμε μία διευκόλυνση για να πληρώσουμε τα διδακτρα μισά το πρώτο εξαμηνο και τα υπόλοιπα το δεύτερο για να μην πιεστούμε να τα δώσουμε όλα μαζί.Η πρώτη ερώτηση ξέρεις πια ήταν?Από την Ελλάδα είστε?"Τετοιες διευκολύνσεις κανουμε σε όλους με εξαιρεση πλέον τους Έλληνες", είπαν και συνέχισαν "κλέψατε τη χώρα σας δε θα κλέψετε και τη δική μας".Αυτό για να καταλάβετε τι γνώμη έχουν για μας αυτοί που αποκαλείτε κατώτερους.Γενικά ακόμη και σ'αυτές τις χώρες που αναφέρετε ως υποδεέστερες μας βλέπουν πολύ καχύποπτα και με απαξίωση.Η αδυναμία των κυβερνήσεων να υποστηρίξουν την Ελλάδα μας έχει κάνει ρεζίλι διεθνώς.Θλίβομαι πραγματικα για την κατάντια στην οποία οδήγησαν τη χώρα μου οι εκάστοτε κυβερνήσεις με την ανικανότητά τους!Είναι πραγματικά κρίμα γιατί έχουμε το λαμπρότερο πολιτισμό και φτάσαμε σ'αυτό το σημείο εξευτελισμου.Θέλετε η ανικανότητα των πολιτικών όπως προανέφερα,θέλετε η παθητικότητα και η αδιαφορία μας μας οδήγησαν εδω που είμαστε.
Και κάτι άλλο..Στην εκδρομή μας στην Τσεχία όταν το ξενοδοχείο έμαθε ότι θα φιλοξενήσει Έλληνες μαθητές ζήτησε προκαταβολή 30 ευρώ από τον καθένα γιατί είπαν ότι έχουν ακούσει ότι οι Ελληνες κάνουν πολλές ζημιές και καταστροφές και δε σέβονται ούτε την ίδια τους τη χώρα και ότι καταστρέφουν τα πανεπίστημιά τους,τα σχολεία τους κτλ.Αφότου τελείωσε βέβαια η διαμονή εκεί και τα παιδιά ήταν ιδιαιτερα προσεκτικά μετά από αυτό έγινε έλεγχος για τυχον ζημιές και η προκαταβολή επιστράφηκε...
Απλά θέλω να πω ότι οπως τους απαξιώνουμε κι εμείς έτσι μας απαξιώνουνε κι αυτοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Marina.dot

Νεοφερμένος

Η Marina.dot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εν μερει συμφωνω και με σενα nPb και με τον pizza1993 γιατι οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια...ολοι εχουμε και απο ενα γνωστο ο οποιος πηγε σε βαλκανικο πανεπιστημιο χωρις να το αξιζει και γυρισε με πτυχιο...αλλα η αποψη του ogame23 για μενα ειναι υπερβολικη..δεν μπορει να θεωρησει ως 'συναδελφο' του κανεναν που να εχει τελειωσει στο εξωτερικο??μην τρελαθουμε εντελως...οποιος ειναι αποφοιτος ελληνικου πανεπιστημιου θεωρειται και αυθεντια?μηπως να καταργησουμε ολες τις ιατρικες σχολες του κοσμου και να κρατησουμε μονο της Ελλαδας? για μενα ειναι παρωχημενες αντιληψεις..διεφθαρμενος γιατρος?αταλαντος γιατρος?ασχετος γιατρος?ολοι ανεξαιρετως κρινονται βαση των επιτυχιων τους στο χειρισμο των διαφορων περιστατικων....καλως ή κακως οταν εισαι σε ενα νοσοκομειο εχεις αντιστοιχα καλη ή κακη φημη, κανενας δεν γλιτωνει απο το κραξιμο αν ειναι ασχετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
ΔΙΑΦΘΟΡΑ υπάρχει και στα ελληνικά πανεπιστήμια,όπως γενικά στο ελληνικο κράτος υπάρχει παντού:στην εκάστοτε κυβέρνηση,σε όλα τα κόμματα,στις δημόσιες υπηρεσίες,στα νοσοκομεια κτλ κτλ
Πρίν λίγο καιρό έκανα μία συζήτηση για τον τρόπο που θα καταβληθούν τα δίδακτρα στο πανεπιστήμιο που θα σπουδάσω.Συγκεκριμένα ζητήσαμε μία διευκόλυνση για να πληρώσουμε τα διδακτρα μισά το πρώτο εξαμηνο και τα υπόλοιπα το δεύτερο για να μην πιεστούμε να τα δώσουμε όλα μαζί.Η πρώτη ερώτηση ξέρεις πια ήταν?Από την Ελλάδα είστε?"Τετοιες διευκολύνσεις κανουμε σε όλους με εξαιρεση πλέον τους Έλληνες", είπαν και συνέχισαν "κλέψατε τη χώρα σας δε θα κλέψετε και τη δική μας".Αυτό για να καταλάβετε τι γνώμη έχουν για μας αυτοί που αποκαλείτε κατώτερους.Γενικά ακόμη και σ'αυτές τις χώρες που αναφέρετε ως υποδεέστερες μας βλέπουν πολύ καχύποπτα και με απαξίωση.Η αδυναμία των κυβερνήσεων να υποστηρίξουν την Ελλάδα μας έχει κάνει ρεζίλι διεθνώς.Θλίβομαι πραγματικα για την κατάντια στην οποία οδήγησαν τη χώρα μου οι εκάστοτε κυβερνήσεις με την ανικανότητά τους!Είναι πραγματικά κρίμα γιατί έχουμε το λαμπρότερο πολιτισμό και φτάσαμε σ'αυτό το σημείο εξευτελισμου.Θέλετε η ανικανότητα των πολιτικών όπως προανέφερα,θέλετε η παθητικότητα και η αδιαφορία μας μας οδήγησαν εδω που είμαστε.
Και κάτι άλλο..Στην εκδρομή μας στην Τσεχία όταν το ξενοδοχείο έμαθε ότι θα φιλοξενήσει Έλληνες μαθητές ζήτησε προκαταβολή 30 ευρώ από τον καθένα γιατί είπαν ότι έχουν ακούσει ότι οι Ελληνες κάνουν πολλές ζημιές και καταστροφές και δε σέβονται ούτε την ίδια τους τη χώρα και ότι καταστρέφουν τα πανεπίστημιά τους,τα σχολεία τους κτλ.Αφότου τελείωσε βέβαια η διαμονή εκεί και τα παιδιά ήταν ιδιαιτερα προσεκτικά μετά από αυτό έγινε έλεγχος για τυχον ζημιές και η προκαταβολή επιστράφηκε...
Απλά θέλω να πω ότι οπως τους απαξιώνουμε κι εμείς έτσι μας απαξιώνουνε κι αυτοι..

το οτι και στα 2 παραδειγματα στο ειπαν προφανως για να τσιμπησουν το 30αρακι στη δευτερη περιπτωση κι ολα τα διδακτρα μαζι στην πρωτη μην τυχον κ φυγεις απο το πανεπιστημιο πριν δωσεις τα υπολοιπα δεν το σκεφτηκες?? :P Μην υπερβαλεις. Υπαρχουν καλοι ελληνες λαμογια ελληνες οπως κ κακοι ξενοι κ λαμογια ξενοι! Μην υποβαθμιζεις τη χωρα σου για να αναδειξεις την επιλογη σου την οποια κανεις δεν κατακρινει. Το τι γιατρος θα βγεις εξαρταται απο σενα οχι απο τα κακα της ελλαδας κ την τεραστια αξια της τσεχιας που θες σωνει κ καλα να δειξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
το οτι και στα 2 παραδειγματα στο ειπαν προφανως για να τσιμπησουν το 30αρακι στη δευτερη περιπτωση κι ολα τα διδακτρα μαζι στην πρωτη μην τυχον κ φυγεις απο το πανεπιστημιο πριν δωσεις τα υπολοιπα δεν το σκεφτηκες?? :P Μην υπερβαλεις. Υπαρχουν καλοι ελληνες λαμογια ελληνες οπως κ κακοι ξενοι κ λαμογια ξενοι! Μην υποβαθμιζεις τη χωρα σου για να αναδειξεις την επιλογη σου την οποια κανεις δεν κατακρινει. Το τι γιατρος θα βγεις εξαρταται απο σενα οχι απο τα κακα τις ελλαδας κ την τεραστια αξια της τσεχιας που θες σωνει κ καλα να δειξεις.

+10000000000000000000000000

υ.γ Gina54, έχεις καταλάβει ότι με αποκορύφωμα το τελευταίο σου μήνυμα, βγάζεις σκάρτους τους Έλληνες και τα ελληνικά πανεπιστήμια, ενώ ονειρικό αυτό που ''διάλεξες''?βάλε λίγο φρένο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
+10000000000000000000000000

υ.γ Gina54, έχεις καταλάβει ότι με αποκορύφωμα το τελευταίο σου μήνυμα, βγάζεις σκάρτους τους Έλληνες και τα ελληνικά πανεπιστήμια, ενώ ονειρικό αυτό που ''διάλεξες''?βάλε λίγο φρένο...;)

Μια χαρά τα είπε η τύπισσα, τουλάχιστον στο τελευταίο της μήνυμα

Τα bold που αναφέρεις δε τα είδα πουθενά μέσα στο μήνυμα της.

Και έστω ότι τα υπονόησε somehow.Πιστεύεις ότι δεν αληθεύουν ως ένα σημείο?Θεωρώ πως ισχύουν, γενικά.Βέβαια με το "βγάζεις σκάρτους τους Έλληνες" δεν κατάλαβα ακριβώς σε ποιους αναφέρεσαι, αλλά για το Ελληνικά Unis Vs Ξένα Unis, ΧΩΡΙΣ να είμαι φοιτητής, νομίζω πως έχει δίκιο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Μια χαρά τα είπε η τύπισσα, τουλάχιστον στο τελευταίο της μήνυμα

Τα bold που αναφέρεις δε τα είδα πουθενά μέσα στο μήνυμα της.

Και έστω ότι τα υπονόησε somehow.Πιστεύεις ότι δεν αληθεύουν ως ένα σημείο?Θεωρώ πως ισχύουν, γενικά.Βέβαια με το "βγάζεις σκάρτους τους Έλληνες" δεν κατάλαβα ακριβώς σε ποιους αναφέρεσαι, αλλά για το Ελληνικά Unis Vs Ξένα Unis, ΧΩΡΙΣ να είμαι φοιτητής, νομίζω πως έχει δίκιο.:P

καλά, μάλλον τότε δεν ξέρω να διαβάζω ελληνικά...

καταρχάς, συγκρίνεται η διαφθορά των χωρών αυτών?και δε μιλάω μόνο στο χώρο των πανεπιστημίων, αλλά παντού...στις βαλκανικές χώρες όπως η Βουλγαρία(αναλογικά με άλλες είναι μια χαρά αυτή) υπάρχει πείνα, η ανάγκη για χρήμα είναι μεγάλη...ξεπουλάνε άνετα Ό,ΤΙ μπορείς και δεν μπορείς να φανταστείς από χαρτιά...
επιπλέον, όλα αυτά περί της προκατάληψης και της καχυποψίας των έξω για τους Έλληνες, είναι από λίγο έως πολύ τραβηγμένα...έχω πάει στο εξωτερικό πρόσφατα και έχω ζήσει για μερικούς μήνες, οπότε σε διαβεβαιώ ότι τουλάχιστον ακόμα δεν έχουμε ξεπέσει τόσο στα μάτια τους ώστε να μας συμπεριφέρονται με αυτόν το χυδαίο(κατ εμέ) τρόπο που περιγράφει η Gina54...;)

edit>κάνε ένα κόπο και διάβασε και προηγούμενα μηνύματα και θα καταλάβεις τι εννοώ...(γι αυτό γράφω ''με αποκορύφωμα αυτό το μηνυμα'', δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σ αυτό αλλά σε ένα σύνολο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
καλά, μάλλον τότε δεν ξέρω να διαβάζω ελληνικά...

καταρχάς, συγκρίνεται η διαφθορά των χωρών αυτών?και δε μιλάω μόνο στο χώρο των πανεπιστημίων, αλλά παντού...στις βαλκανικές χώρες όπως η Βουλγαρία(αναλογικά με άλλες είναι μια χαρά αυτή) υπάρχει πείνα, η ανάγκη για χρήμα είναι μεγάλη...ξεπουλάνε άνετα Ό,ΤΙ μπορείς και δεν μπορείς να φανταστείς από χαρτιά...
επιπλέον, όλα αυτά περί της προκατάληψης και της καχυποψίας των έξω για τους Έλληνες, είναι από λίγο έως πολύ τραβηγμένα...έχω πάει στο εξωτερικό πρόσφατα και έχω ζήσει για μερικούς μήνες, οπότε σε διαβεβαιώ ότι τουλάχιστον ακόμα δεν έχουμε ξεπέσει τόσο στα μάτια τους ώστε να μας συμπεριφέρονται με αυτόν το χυδαίο(κατ εμέ) τρόπο που περιγράφει η Gina54...;)

edit>κάνε ένα κόπο και διάβασε και προηγούμενα μηνύματα και θα καταλάβεις τι εννοώ...(γι αυτό γράφω ''με αποκορύφωμα αυτό το μηνυμα'', δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σ αυτό αλλά σε ένα σύνολο)

Συμφωνω απολυτα!!Και γενικα εγω πιστευω πως απο τη στιγμη που αν καποιος επιανε τη βαση ελλαδα θα καθοταν ειναι υποκριτικο να την κατακρινει εκ των υστερων. Οσο για το πανεπιστημιο της τσεχιας δεν θα κανω πως ξερω πως ειναι αλλα φυσικα και υπαρχει συγκριση για βαλκανιακα πανεπιστημια μιλαμε οχι για mit kai yale!! Κι επισης σιγα πια την οικονομικη επιφανεια των τσεχων που θα μας την πουν κιολας με αυτο το χυδαιο τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
καλά, μάλλον τότε δεν ξέρω να διαβάζω ελληνικά...

καταρχάς, συγκρίνεται η διαφθορά των χωρών αυτών?και δε μιλάω μόνο στο χώρο των πανεπιστημίων, αλλά παντού...στις βαλκανικές χώρες όπως η Βουλγαρία(αναλογικά με άλλες είναι μια χαρά αυτή) υπάρχει πείνα, η ανάγκη για χρήμα είναι μεγάλη...ξεπουλάνε άνετα Ό,ΤΙ μπορείς και δεν μπορείς να φανταστείς από χαρτιά...
επιπλέον, όλα αυτά περί της προκατάληψης και της καχυποψίας των έξω για τους Έλληνες, είναι από λίγο έως πολύ τραβηγμένα...έχω πάει στο εξωτερικό πρόσφατα και έχω ζήσει για μερικούς μήνες, οπότε σε διαβεβαιώ ότι τουλάχιστον ακόμα δεν έχουμε ξεπέσει τόσο στα μάτια τους ώστε να μας συμπεριφέρονται με αυτόν το χυδαίο(κατ εμέ) τρόπο που περιγράφει η Gina54...;)

edit>κάνε ένα κόπο και διάβασε και προηγούμενα μηνύματα και θα καταλάβεις τι εννοώ...(γι αυτό γράφω ''με αποκορύφωμα αυτό το μηνυμα'', δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σ αυτό αλλά σε ένα σύνολο)

Μαλλον δεν ξέρεις να διαβάζεις ελληνικά!Δεν υποτίμησα ποτέ τη χωρα μου για να εξυψωσω την επιλογή μου!Απλά λέω ότι όλοι το ίδιο είμαστε όσο κι αν δε σας αρέσει να το ακούτε!Η διαφθορά ζει και βασιλεύει και στη χώρα μας...Δυστυχως εδώ το ποιος είναι αξιος για μια δουλεια κρίνεται με βάση την παραταξη που ανήκει με αποτέλεσμα να εκδιωχνονται απο τη χωρα ικανοί επιστήμονες και να μένουν τα κομματόσκυλα...

Εγω αναφέρω δύο παραδειγματα από τη δική μου εμπειρία δεν είπα και ότι οι ανθρωποι έξω είναι εχθρικοί..

το οτι και στα 2 παραδειγματα στο ειπαν προφανως για να τσιμπησουν το 30αρακι στη δευτερη περιπτωση κι ολα τα διδακτρα μαζι στην πρωτη μην τυχον κ φυγεις απο το πανεπιστημιο πριν δωσεις τα υπολοιπα δεν το σκεφτηκες?? :P Μην υπερβαλεις. Υπαρχουν καλοι ελληνες λαμογια ελληνες οπως κ κακοι ξενοι κ λαμογια ξενοι! Μην υποβαθμιζεις τη χωρα σου για να αναδειξεις την επιλογη σου την οποια κανεις δεν κατακρινει. Το τι γιατρος θα βγεις εξαρταται απο σενα οχι απο τα κακα της ελλαδας κ την τεραστια αξια της τσεχιας που θες σωνει κ καλα να δειξεις.

Μα γιαυτό ακριβώς το έκαναν για να είναι σίγουροι ότι θα πάρουν όλα τα λεφτά και δε θα την κανουμε με ελαφρα πηδηματακια στο τέλος χωρίς να πληρώσουμε.Απλά δε μας εμπιστεύονται γιατί διευκολύνσεις έχουν γίνει σε Αραβες και Κινέζους φοιτητές..Την ίδια τύχη με εμάς έχουν και οι Ισπανοι.Επίσης δεν τους εμπιστεύονται ιδιαιτερα στο θεμα χρηματα..
Όσο για τη δευτερη περιπτωση τα 30 ευρω μας τα επεστρεψαν αφότου είδαν ότι δεν έγιναν ζημιες, δεν ειχαν καποιο οικονομικο όφελος.
Ξαναλέω..Δεν υποβαθμισα τη χώρα μου σε καμία περίπτωση!Απλά λέω ότι δεν πρέπει να κατηγορούμε μόνο τους άλλους γιατί και εμείς δεν είμαστε και τα καλυτερα παιδια..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μια χαρά μας εμπιστεύονται οι ξένοι και αυτό αποδεικνύεται περίτρανα από τον αριθμό των Ελλήνων που σπουδάζουν στις ευρωπαϊκές χώρες και μάλιστα και σε πανεπιστήμια με υψηλά δίδακτρα. Το ότι κάποια τσογλάνια πάνε και σπάνε ξενοδοχεία, μπορείτε να το αντιστρέψετε και να δείτε τι ζητάνε οι 'Ελληνες ξενοδόχοι από τους Άγγλους στα Μάλια και στο Φαληράκι. Μην στέκεστε σε μεμονωμένες περιπτώσεις.

Ο καλός γιατρός θα φανεί στο πρακτικό κομμάτι. Αλλά επειδή το ρίσκο είναι μεγάλο, ΕΙΔΙΚΑ για το επάγγελμα αυτό (καθώς παίζει με την ανθρώπινη ζωή), κοιτάς να πάρεις την καλύτερη εκπαίδευση, να προετοιμαστείς όσον το δυνατόν καλύτερα.

Για σύγκριση ελληνικών και βαλκανικών πανεπιστημίων, δεν μπορώ να έχω άποψη παρά μόνο από τις λίστες ( πχ. https://www.researchranking.org/index.php?action=ranking) όπου βλέπω μόνο ένα τσέχικο (αφού αναφέρεστε στην Τσεχία). Το επίπεδο ενός πανεπιστημίου κρίνεται όμως σε μεγάλο βαθμό από τους φοιτητές του. Αν οι φοιτητές είναι στουρνάρια, δεν πάνε να σπουδάζουν και την υπερ-επιστήμη στα χαρτιά...;Πάλι στουρνάρια θα μείνουν...Αν λοιπόν, στη Βουλγαρία και στη Ρουμανία πάνε άνθρωποι που δεν κατάφεραν να πιάσουν βάση στο ελληνικό σχολείο (πόση πια ατυχία να τους έπεσε στις πανελλαδικές;;;; ), τι θαύμα μπορεί να γίνει ώστε αυτοί οι άνθρωποι να γίνουν καλοί γιατροί...; Θα τους ανοίξει κάποιος το κεφάλι και θα τους τα φυτέψει μέσα, όταν δεν κατάφεραν να μάθουν 150 σελίδες βιολογία στο σχολείο...;

Αν είναι να πάτε στο εξωτερικό λοιπόν (και αυτό ισχύει για όλες τις επιστήμες) κάνε ένα καλό ψάξιμο και δείτε ΤΙ ζητάει το κάθε πανεπιστήμιο. Και πηγαίνετε σε αυτό που έχει τα αυστηρότερα κριτήρια. Κανείς δεν θα μπορεί να πει ούτε το ελάχιστο μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τεσπα το που θα σπουδασω ειναι δικο μου θεμα και δε γουσταρω υποδειξεις!Επίσης αλλη φορα να εισαι πιο ευγενικη δεν ειμαι υποχρεωμενη να απανταω σε ερωτησεις του στυλ ποσα μόρια έβγαλες? που γινονται με υποτιμητικο τονο!-δεν ειναι κακο να ζητησεις μια συγγνωμη απο τη στιγμη που ειπα οτι θιχτηκα!
Τέλος δεν θελω να αποδειξω τιποτα και σε κανεναν παρα μόνο στον εαυτο μου!Σε αυτον λογοδοτώ..όποιος έχει διαθεση να επιδυκνυεται και να σπουδαζει για να αποδειξει κατι στους αλλους δικο του προβλημα..

Κανουμε καποια face2face συζητηση και μπορεις να καταλαβεις τον τονο της φωνης μου για να πεις οτι σε υποτιμησα?:eek: Γιατι απ' ο.τι θυμαμαι ειχα γραψει ενα ξεκαρφωτο μηνυμα "ποσα μορια εβγαλες?"...και σταματα να βαζεις τον εαυτο σου στο στοχαστρο και να απαντας αναλογως, οι περισσοτεροι απο εδω μεσα δεν σε κατηγορουμε για την επιλογη που εκανες, αυτο που κανουμε λεγεται ΣΥΖΗΤΗΣΗ...


Εγωιστικο είναι αυτο που κανεις εσύ να υποτιμάς τους αλλους..Αμα διαβαζες και πιο πανω το θεμα αγαπητέ θα καταλαβαινες ότι αναγκάστηκα να απαντήσω με ενα εγωιστικό τόνο γιατί με ρωτησαν παραπάνω για το ποσα μόρια συγκέντρωσα υπονοόντας ότι δε διαβάζω

Αμάν ρε κοπελα μου, σε εκπαιδευτικό φόρουμ βρίσκεσαι, σε συζητηση που εμπλεκει τις πανελληνιες συμμετεχεις, υπάρχει πιο φυσιολογική ερώτηση σε μια φετινή υποψήφια από το "πόσα μόρια έβγαλες?" (και επειδη την εκανα εγω, να πω, ηταν μια τυπικη ερωτηση χωρις υπονοουμενα απο πισω) Ε, δηλαδή ελεος κιολας! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΝΕΦΥ

Νεοφερμένος

Η ΝΕΦΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κεχρόκαμπος (Καβάλα). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Κλασσική η περίπτωση μου....1η επιλογή ιατρικές οδοντιατρικές ,αλλά με τα τωρινά δεδομένα δε μπορώ να είμαι σίγουρη για το αν θα πιάσω τη βάση...κ έτσι σκέφτομαι την περίπτωση του εξωτερικού (ευρώπη κατά προτιμηση )....οποιαδήποτε πληροφορία για καλά πανεπιστήμια σε αυτούς τους κλάδους θα βοηθήσει απίστευτα ...για παν ενδεχόμενο...αν ξέρετε για αιτήσεις ,απαιτήσεις , δίδακτρα κ.λ.π...(εξαιρούνται βουλγαρίες ,ρουμανίες κ ανατολικό μπλοκ γενικά)...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κλασσική η περίπτωση μου....1η επιλογή ιατρικές οδοντιατρικές ,αλλά με τα τωρινά δεδομένα δε μπορώ να είμαι σίγουρη για το αν θα πιάσω τη βάση...κ έτσι σκέφτομαι την περίπτωση του εξωτερικού (ευρώπη κατά προτιμηση )....οποιαδήποτε πληροφορία για καλά πανεπιστήμια σε αυτούς τους κλάδους θα βοηθήσει απίστευτα ...για παν ενδεχόμενο...αν ξέρετε για αιτήσεις ,απαιτήσεις , δίδακτρα κ.λ.π...(εξαιρούνται βουλγαρίες ,ρουμανίες κ ανατολικό μπλοκ γενικά)...:hmm:

:hmm: Η κύπρος έχει μια πολύ καλή ιατρική σχολή αλλά προυποθέτει να έχεις πρώτο πτυχίο.
Ιταλία πιστεύω πως σου κάνει αλλά πρέπει να μάθεις Ιταλικά.

και η Σλοβακία καλή είναι αλλά είπες ότι δε θέλεις ανατολικό μπλοκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΕΦΥ

Νεοφερμένος

Η ΝΕΦΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κεχρόκαμπος (Καβάλα). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
τίποτα σε αγγλία δανία βέλγιο εδιμβούργο κ.λ.π που έχω ακούσει??

λέγοντας βάση ενννοούσα τη βάση για ιατρικές (18.300 κ ανω )...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
τίποτα σε αγγλία δανία βέλγιο εδιμβούργο κ.λ.π που έχω ακούσει??

Αγγλία είναι αρκετά δύσκολο να σε πάρουνε και πανάκριβα δίδακτρα (φέτος θα πάνε 9000+ το χρόνο)
Δανία έχει πολύ ακριβή ζωή. (πανεπιστήμιο δε ξερω)

Βέλγιο και Εδιμβούργο δε ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
fockos συμφωνώ σε ο,τι έχεις πει πιο πάνω...Νεφέλη επειδή το έχω ψάξει το θέμα, ιατρική στην Αγγλία θέλει απολυτήριο πάνω απο 18.5 και οποσδήποτε CAMBRIDGE PROFICIENCY ή εναλλακτικά το IELTS.Επίσης θα σου ζητηθεί να κάνεις μια συνέντευξη αλλά αυτό έχει να κάνει με το ποιό πανεπιστήμιο επιλέξεις...Αν έχεις αυτά και έχεις και καλή οικονομική κατάσταση GO FOR IT!Τώρα για Δανία δεν ξέρω αλλά θα σου πω για Σουηδία.Απαιτείται απολυτήριο λυκείου πάνω απο 19(πραγματικά δεν το περίμενα όταν μου το είπαν) αγγλικά proficiency(δεν διευκρινίζουν) και αν δεν έχεις πιστοποιητικό επάρκειας στη σουηδική γλώσσα θα πρέπει να δώσεις ένα τέστ που λέγεται TISUS καθώς ζητάνε να ξέρεις τα σουηδικά σε επίπεδο τουλάχιστον advanced.Γενικά όλες οι ευρωπαϊκές χώρες έχουν σχετικά πολλές προϋποθέσεις.Πάρε τηλέφωνο και στη πρεσβεία της χώρας που σε ενδιαφέρει,κάτι θα μάθεις και απο εκεί;)

P.S μην υποτιμάς καθόλου τη Σλοβακία μόνο αυτό σου λέω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Η Γερμανία είναι είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή αν ξέρεις Γερμανικά! Μικρό κόστος ζωής λίγα έως καθόλου δίδακτρα ανάλογα με την περιοχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΕΦΥ

Νεοφερμένος

Η ΝΕΦΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κεχρόκαμπος (Καβάλα). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Ρroficiecy Cambridge ευτυχώς έχω ...και απολυτήριο βγάζω ούτως η άλλως πάνω από 19..δε νομίζω στη Γ' Λυκείου να είναι πιο δύσκολο απ τις προηγούμενες τάξεις να βγάλω τόσο.... τα δίδακτρα ok ..είναι ένα θεματάκι...αλλά εν ανάγκη...άκουσα και για Ουγγαρία αγγλόφωνο...αλλα μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη στην ποιότητα των σπουδών;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Ρroficiecy Cambridge ευτυχώς έχω ...και απολυτήριο βγάζω ούτως η άλλως πάνω από 19..δε νομίζω στη Γ' Λυκείου να είναι πιο δύσκολο απ τις προηγούμενες τάξεις να βγάλω τόσο.... τα δίδακτρα ok ..είναι ένα θεματάκι...αλλά εν ανάγκη...άκουσα και για Ουγγαρία αγγλόφωνο...αλλα μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη στην ποιότητα των σπουδών;;

Και εγώ έχω ακούσει πολλά για την Ουγγαρία.Πραγματικά λένε οτι το επίπεδο σπουδών είναι αρκετά υψηλό(αν και πάλι πρέπει να σου πώ ότι θα σου ζητήσουν advanced στα αγγλικά(είσαι καλυμένη με το proficiency) και θα κάνεις ένα τεστ εισόδου -συνήθως στη βιολογία-χημεία- έστι ώστε να σε δεχτούν.
Αυτά είναι απο τα μεγαλύτερα πανεπιστήμια της χώρας: τα Ιατρικά Πανεπιστήμια του Pécs, του Szeged και του Debrecen.Περίπου τα ίδια ισχύουν και για τη Σλοβακία-Τσεχία με τη μόνη διαφορά οτι οι θέσεις είναι αρκετά λιγότερες(γιατί αραγε??:P;))...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alexgreen

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
fockos συμφωνώ σε ο,τι έχεις πει πιο πάνω...Νεφέλη επειδή το έχω ψάξει το θέμα, ιατρική στην Αγγλία θέλει απολυτήριο πάνω απο 18.5 και οποσδήποτε CAMBRIDGE PROFICIENCY ή εναλλακτικά το IELTS.Επίσης θα σου ζητηθεί να κάνεις μια συνέντευξη αλλά αυτό έχει να κάνει με το ποιό πανεπιστήμιο επιλέξεις...Αν έχεις αυτά και έχεις και καλή οικονομική κατάσταση GO FOR IT![/I]
Να ενημερώσω πως η εισαγωγή σε ιατρικές σχολές στην Αγγλία είναι πολύ πιο δύσκολη κ πολύπλοκη απ' ότι την παρουσιάζεις. Το απολυτήριο ελάχιστες σχολές το δέχονται μόνο του (και το 18.5 είναι χαμηλό. Τουλάχιστον 19+ για να έχεις κάποιες πιθανότητες), και ακόμα και αυτές που το δέχονται ποτέ σχεδόν δεν κάνουν conditional offer χωρίς επιπρόσθετα (είτε αυτά είναι GCEs, είτε κάποιο foundation year στη σχολή που ουσιαστικά αυξάνει τη διάρκεια σπουδών). Επιπλέον, συνέντευξη γίνεται σε ΟΛΟΥΣ τους υποψηφίους που θα γίνουν short-listed. Κοινώς, ΚΑΝΕΙΣ δεν εισάγεται σε ιατρική σχολή χωρίς συνέντευξη (εκτός από μερικούς υποψήφιους (σπάνια) στα πανεπιστήμια του Southampton, Queens Belfast, Edinburgh και Glasgow).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Να ενημερώσω πως η εισαγωγή σε ιατρικές σχολές στην Αγγλία είναι πολύ πιο δύσκολη κ πολύπλοκη απ' ότι την παρουσιάζεις. Το απολυτήριο ελάχιστες σχολές το δέχονται μόνο του (και το 18.5 είναι χαμηλό. Τουλάχιστον 19+ για να έχεις κάποιες πιθανότητες), και ακόμα και αυτές που το δέχονται ποτέ σχεδόν δεν κάνουν conditional offer χωρίς επιπρόσθετα (είτε αυτά είναι GCEs, είτε κάποιο foundation year στη σχολή που ουσιαστικά αυξάνει τη διάρκεια σπουδών). Επιπλέον, συνέντευξη γίνεται σε ΟΛΟΥΣ τους υποψηφίους που θα γίνουν short-listed. Κοινώς, ΚΑΝΕΙΣ δεν εισάγεται σε ιατρική σχολή χωρίς συνέντευξη (εκτός από μερικούς υποψήφιους (σπάνια) στα πανεπιστήμια του Southampton, Queens Belfast, Edinburgh και Glasgow).

Τώρα να σου πω πως έχεις άδικο θα πω ψέματα:redface:...Απλά πρίν κάτι μήνες (μέσα Απριλίου) πήγα στο βρετανικό συμβούλιο στη Θεσ/νίκη και μου είπαν να έχω απολυτήριο γύρω στο 18.5 και οποσδήποτε PROFICIENCY με καλό βαθμό...απο εκεί και πέρα δεν ξέρω τι γίνεται.Πάντως δεν μπορείς να βρείς εύκολα πληροφορίες για σπουδές στο εξωτερικό...και στις διάφορες πρεσβείες που πήρα τηλέφωνο απ' όλους άκουσα οτι πρέπει και καλά να μπώ στο site.Τεσπα προφανώς έχεις δίκιο...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top