Ιατρική στο εξωτερικό

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γεια σας,
Θα πάω τρίτη λυκείου και θέλω να περάσω στην Ιατρική. Γνωρίζοντας όμως πόσο δύσκολο είναι αυτό σκέυτομαι σε περίπτωση που δεν τα καταφέρω να βάλω για εξωτερικό. Έχω καταλήξει σε αυτές τις τρείς χώρες: Ρωσία, Ουγγαρία, Τσεχία. Ποιά είναι η γνώμη σας για το επίπεδο σπουδών που προσφέρεται σε αυτές τις χώρες σε σχέση με την Ελλάδα, και ποια από αυτές τις τρεις προτείνεται. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αν υπάρχει κάποιος που σπουδάζει/ε ιατρική εξωτερικό η γνώμη του θα ήταν επίσης πολύ χρήσιμη.


Τι θέλεις να μαθεις Ιατρική ή να την
βγάλεις εύκολα;

Αν θέλεις να μάθεις Το Πανεπιστήμιο του Καρόλου ( Charles University) (Τσεχία νομιζω)
Γενικά στην Τσεχία υπάρχουν πολλά πανεπιστήμια μερικά ειναι αρκετά ποιοτητά και μερικα της πλάκας.
Το θετικό της Τσεχίας είναι ότι μπορείς να κάνειες εδικότητα εκεί.

Aν θέλεις να βγάλεις μια σχολή εύκολα (και να εξελιχθείς με προσωπικό διάβασμα) σε καλό περιβάλλον να πας στην Παρτσισλάβα της Ουγγαρίες ενώ πολλοί Ελληνες στρέφονται και στην Ιταλία (δεν στην συνηστώ γιατί δε θα μπορείς να κάνεις ευκολα ειδικότητα εκει (δεν ξέρω γιατί) :).

Επίσης σκέψου και την Γερμανία. Την Ιταλία ξέχνα την. (δεν την έβαλες καν)

Παρτισλάβα (Ουγγαρια) πήγα για τουρισμο μια φορά και ειδα πολλους Ελληνες μετά έμαθα πως όλοι σπουδάζανε Ιατρικη- Οδοντιατκή- Φαρμακευτική :)
(ειναι πολύ ωραιο περιβάλλον) που θυμίζει Ελλάδα. Δεν ξέρω από ποιότητα πανεπιστημίου (αλλά από την κατάλαβα είναι μέσο επίπεδό) παρόλα αυτά πιστεύω ότι θα σου αρέσει.

Συγγνώμη που δε σου έδωσε ακριβείς πληροφορίες αλλα σου είπα ότι ξέρω (δεν ειναι αερολογίες) απλώς δεν έχω ασχοληθεί με το θεμα ότι ακούω από φίλους μου ή συνεργάτες από εκεί που δουλεύω.

Να ξέρεις πως απόφοιτοι από την Ελλάδα θα σε σνομπάρουνε το ίδιο θα κάνουνε και οι διευθυντές σου όταν κάνεις εδικοτητα. (προσωπικά από εξωτερικό έχω βρει άτομα που δεν ξέρουν βασική ανατομία (π.χ. που βρίσκεται το ήπαρ) (σοβαρά μιλάω) και άτομα αστέρια (πραγματικούς επιστήμονες)


Ρωσία δεν ξέρω αλλά δε θα συο συνιστούσα επειδή είναι κάπως ψυχροι :).


σου προτείνω Τσεχία και ως δεύτερη επιλογή Ουγγαρία (Παρτισλάβα κάπως έτσι)
:) ελπίζω να βοήθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Τι θέλεις να μαθεις Ιατρική ή να την βγάλεις εύκολα;

Αν θέλεις να μάθεις Το Πανεπιστήμιο του Καρόλου ( Charles University) (Τσεχία νομιζω)
Γενικά στην Τσεχία υπάρχουν πολλά πανεπιστήμια μερικά ειναι αρκετά ποιοτητά και μερικα της πλάκας.
Το θετικό της Τσεχίας είναι ότι μπορείς να κάνειες εδικότητα εκεί.

Aν θέλεις να βγάλεις μια σχολή εύκολα (και να εξελιχθείς με προσωπικό διάβασμα) σε καλό περιβάλλον να πας στην Παρτσισλάβα της Ουγγαρίες ενώ πολλοί Ελληνες στρέφονται και στην Ιταλία (δεν στην συνηστώ γιατί δε θα μπορείς να κάνεις ευκολα ειδικότητα εκει (δεν ξέρω γιατί) :).

Επίσης σκέψου και την Γερμανία. Την Ιταλία ξέχνα την. (δεν την έβαλες καν)

Παρτισλάβα (Ουγγαρια) πήγα για τουρισμο μια φορά και ειδα πολλους Ελληνες μετά έμαθα πως όλοι σπουδάζανε Ιατρικη- Οδοντιατκή- Φαρμακευτική :)
(ειναι πολύ ωραιο περιβάλλον) που θυμίζει Ελλάδα. Δεν ξέρω από ποιότητα πανεπιστημίου (αλλά από την κατάλαβα είναι μέσο επίπεδό) παρόλα αυτά πιστεύω ότι θα σου αρέσει.

Συγγνώμη που δε σου έδωσε ακριβείς πληροφορίες αλλα σου είπα ότι ξέρω (δεν ειναι αερολογίες) απλώς δεν έχω ασχοληθεί με το θεμα ότι ακούω από φίλους μου ή συνεργάτες από εκεί που δουλεύω.

Να ξέρεις πως απόφοιτοι από την Ελλάδα θα σε σνομπάρουνε το ίδιο θα κάνουνε και οι διευθυντές σου όταν κάνεις εδικοτητα. (προσωπικά από εξωτερικό έχω βρει άτομα που δεν ξέρουν βασική ανατομία (π.χ. που βρίσκεται το ήπαρ) (σοβαρά μιλάω) και άτομα αστέρια (πραγματικούς επιστήμονες)


Ρωσία δεν ξέρω αλλά δε θα συο συνιστούσα επειδή είναι κάπως ψυχροι :).


σου προτείνω Τσεχία και ως δεύτερη επιλογή Ουγγαρία (Παρτισλάβα κάπως έτσι)
:) ελπίζω να βοήθησα

Και εγώ για Τσεχία κείτομαι περισσότερο. Δεν είπα θέλω για πρώτη επιλογή εξωτερικό αλλά για να περάσω Ελλάδα χρειάζεται να πάρω 18,000 μόρια και πάνω. Αν εγώ πάρω 17,000 αυτό σημαίνει ότι είμαι άσχετος σε σχέση με κάποιο που πήρε 18,000. Και τα 1000 μόρια μπορεί να τα χάσω και από άσχετο μάθημα από τον κλάδο πχ Νέα ελληνικά.

Και για όσους είπαν ότι στην Ελλάδα δεν παίρνονται πτυχία με πλαγίους τρόπους. Σε αυτό έχουν απόλυτο δίκαιο. Εδώ οι βρωμιές για πτυχία γίνονται μπροστά στα μάτια μας. Και για όσους έχουν απορίες απλά ας σκεφτούν για την "γιατρό" Νατάσσα Καραμανλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και εγώ για Τσεχία κείτομαι περισσότερο. Δεν είπα θέλω για πρώτη επιλογή εξωτερικό αλλά για να περάσω Ελλάδα χρειάζεται να πάρω 18,000 μόρια και πάνω. Αν εγώ πάρω 17,000 αυτό σημαίνει ότι είμαι άσχετος σε σχέση με κάποιο που πήρε 18,000. Και τα 1000 μόρια μπορεί να τα χάσω και από άσχετο μάθημα από τον κλάδο πχ Νέα ελληνικά.

Και για όσους είπαν ότι στην Ελλάδα δεν παίρνονται πτυχία με πλαγίους τρόπους. Σε αυτό έχουν απόλυτο δίκαιο. Εδώ οι βρωμιές για πτυχία γίνονται μπροστά στα μάτια μας. Και για όσους έχουν απορίες απλά ας σκεφτούν για την "γιατρό" Νατάσσα Καραμανλή.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου (περί Νατάσας και φυσικά υπάρχουν και άλλες πολλές τέτοιες περιπτωσεις).

Παρόλα αυτά η Ελλάδα έχει ένα θετικό το επίπεδο των φοιτητών (το οποίο είναι υψηλό) σίγουρα όποιος περάσει ιατρική από πανελλαδικές ξέρει να διαβάζει, έχει κάποιες βασικές λυκειακες γνώσεις (χημείας-βιολογιας τα άλλα δε χρειάζονται :)), σε πολλά πανεπιστήμια εξωτερικού τα κριτήρια επιλογής είναι αρκετά ελαστικά (συνεπώς υπάρχουν φοιτητες (που γράψανε 10 στις πανελλαδικες ή οποίοι δεν έχουν μαθει να διαβάζουν και το σημαντικότερο κατά πάσα πιθανότητα δε θα μαθουν να διαβαζουν και στην σχολή που είναι).

Γενικά μπορεις να κρίνεις το επίπεδο ενος πανεπιστημιου αν δεις τα κριτήρια επιλογής όσο πιο αυστηρά είναι τόσο πιο υψηλό είναι το επίπεδο.

Αν ασχοληθείς σοβαρά και στο χειρότερο πανεπιστήμιο του κόσμου να πας θα γίνεις πολύ καλος (δεν εννοώ ότι τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό ειναι χειροτερο πραγμα που δε συμβαίνει αλλα ότι η πρόοδος ενός φοιτητή εξαρτάται κυριως από προσωπική πρακτικη και διάβασμα). Το ότι κοιτάς από τώρα και εναλλακτική λύση για εξωτερικό αν δεν περάσεις στις πανελλαδικές είναι και αυτό πολύ θετικό (σημαίνει ότι αυτό θέλεις να κάνεις).

Γενικά σε εκτίμηση έχω τα πανεπιστημια της Τσεχίας (επειδή έχω γνωρίσει πολύ καλούς ιατρούς που στην πρακτική ήταν καλυτεροι από τους Έλληνες (θεωρητικες γνώσεις δε μπορώ να κρίνω σλλά μου φάνηκαν αρκετά καλες).

Ρουμανία, βουλγαρια (δεν ξέρω τι τους κάνουνε στα πανεπιστήμια, ούτε τι πρακτική ξέρουν, ως τώρα όσους γνωρίσει απόφοιτους από τέτοιες σχολές είναι φανερά πιο κάτω σε επιπεδο από τον μεσο Ελληνα απόφοιτο μερικοί έχουν χειρότερες γνώσεις και από ένα παιδί λυκείου σε πολλα πράγματα. :)

Για την Ουγγαρία δεν έχω γνωρίσει απόφοιτο αλλα έχω πάει στην Παρντισλάβα για τουρισμό και σίγουρα θα την αγαπήσεις αυτή την πόλη (οι περισσότεροι φοιτητές εκεί ειναι Ελληνες συνεπως θα σου θυμίζει Ελλάδα (δεν θα νιωθεις ξενητεμένος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου (περί Νατάσας και φυσικά υπάρχουν και άλλες πολλές τέτοιες περιπτωσεις).

Παρόλα αυτά η Ελλάδα έχει ένα θετικό το επίπεδο των φοιτητών (το οποίο είναι υψηλό) σίγουρα όποιος περάσει ιατρική από πανελλαδικές ξέρει να διαβάζει, έχει κάποιες βασικές λυκειακες γνώσεις (χημείας-βιολογιας τα άλλα δε χρειάζονται :)), σε πολλά πανεπιστήμια εξωτερικού τα κριτήρια επιλογής είναι αρκετά ελαστικά (συνεπώς υπάρχουν φοιτητες (που γράψανε 10 στις πανελλαδικες ή οποίοι δεν έχουν μαθει να διαβάζουν και το σημαντικότερο κατά πάσα πιθανότητα δε θα μαθουν να διαβαζουν και στην σχολή που είναι).

Γενικά μπορεις να κρίνεις το επίπεδο ενος πανεπιστημιου αν δεις τα κριτήρια επιλογής όσο πιο αυστηρά είναι τόσο πιο υψηλό είναι το επίπεδο.

Αν ασχοληθείς σοβαρά και στο χειρότερο πανεπιστήμιο του κόσμου να πας θα γίνεις πολύ καλος (δεν εννοώ ότι τα πανεπιστήμια στο εξωτερικό ειναι χειροτερο πραγμα που δε συμβαίνει αλλα ότι η πρόοδος ενός φοιτητή εξαρτάται κυριως από προσωπική πρακτικη και διάβασμα). Το ότι κοιτάς από τώρα και εναλλακτική λύση για εξωτερικό αν δεν περάσεις στις πανελλαδικές είναι και αυτό πολύ θετικό (σημαίνει ότι αυτό θέλεις να κάνεις).

Γενικά σε εκτίμηση έχω τα πανεπιστημια της Τσεχίας (επειδή έχω γνωρίσει πολύ καλούς ιατρούς που στην πρακτική ήταν καλυτεροι από τους Έλληνες (θεωρητικες γνώσεις δε μπορώ να κρίνω σλλά μου φάνηκαν αρκετά καλες).

Ρουμανία, βουλγαρια (δεν ξέρω τι τους κάνουνε στα πανεπιστήμια, ούτε τι πρακτική ξέρουν, ως τώρα όσους γνωρίσει απόφοιτους από τέτοιες σχολές είναι φανερά πιο κάτω σε επιπεδο από τον μεσο Ελληνα απόφοιτο μερικοί έχουν χειρότερες γνώσεις και από ένα παιδί λυκείου σε πολλα πράγματα. :)

Για την Ουγγαρία δεν έχω γνωρίσει απόφοιτο αλλα έχω πάει στην Παρντισλάβα για τουρισμό και σίγουρα θα την αγαπήσεις αυτή την πόλη (οι περισσότεροι φοιτητές εκεί ειναι Ελληνες συνεπως θα σου θυμίζει Ελλάδα (δεν θα νιωθεις ξενητεμένος).


Για Βουλγαρία και Ρουμανία όντως είναι χάλια το θέμα. Όμως για Ουγγαρία και Τσεχία έχω ακούσει καλά. Για Ρωσία τίποτα.
Έκανα search στο google για την κατάταξη των ευρωπαϊκών πανεπιστημίων και τα πανεπιστήμια τις Τσεχίας και της Ρωσίας βρίσκονται πιο ψηλά από αυτά της Ελλάδας ενώ τα ουγγρικά φαίνονται στο ίδιο επίπεδο με της ελληνικά..... πανεπιστήμια απο Βουλγαρία Ρουμανία και Σερβία δε!ν υπαρχουν στην λιστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Επίσης σκέψου και την Γερμανία. Την Ιταλία ξέχνα την. (δεν την έβαλες καν)

Δεν έβαλα Γερμανία και Ιταλία γιατί από όσο ξέρω τα μαθήματα γίνονται στα γερμανικά και ιταλικά αντίστοιχα και εγώ μόνο για αγγλόφωνα ενδιαφέρομαι.
Επίσης άκουσα πως στην Ιταλία για να μπεις πρέπει να δώσεις εξετάσεις στις οποίας υπάρχει το μάθημα cultura (ιταλική ιστορία-πολιτισμός) και ότι θεωρείσαι ίσος με τους Ιταλούς άρα οι πιθανότητες είναι ελάχιστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν έβαλα Γερμανία και Ιταλία γιατί από όσο ξέρω τα μαθήματα γίνονται στα γερμανικά και ιταλικά αντίστοιχα και εγώ μόνο για αγγλόφωνα ενδιαφέρομαι.
Επίσης άκουσα πως στην Ιταλία για να μπεις πρέπει να δώσεις εξετάσεις στις οποίας υπάρχει το μάθημα cultura (ιταλική ιστορία-πολιτισμός) και ότι θεωρείσαι ίσος με τους Ιταλούς άρα οι πιθανότητες είναι ελάχιστες.

Την Ιταλία δεν στην προτείνω όχι για λόγους ποιότητας αλλά επειδή υπάρχει ένα σύστημα περίεργο με τις ειδικότητες (γενικά είναι δύσκολο να αρχίσεις ειδικότητα στην Ιταλία και θα αναγκαστείς να περιμένεις αναμονή στην Ελλάδα). Στην Τσεχία αρχίζεις ειδικότητα εκεί και δεν χρειαζεται να παριμένεις να έρθει η σειρά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Χαιρετω ολους τους αναγνωστες του θεματος, ειμαι αποφοιτος της ιατρικης σχολης του πανεπιστημιου του Καρολου στην Τσεχια.Επεσα τυχαια σε αυτο το τοπικ μετα απο αναζητηση στο γκουγκλ και θελησα να παραθεσω κ γω την αποψη μου ως εκπροσωπος των "ακατονομαστων", "καταπτιστων" αυτων ανθρωπων που ειχαν την επιθυμια, το ονειρο κ την θεληση να σπουδασουν κ να εξασκησουν το ιατρικο λειτουργημα και τελικα το πετυχαν.
Εν μερη καταλαβαινω τον kondar κ τους υπολοιπους, καταλαβαινω τις ανησυχιες σας, και σε μερικα πραγματα ισως και να συμφωνουμε.Συμφωνω λοιπον οτι υπαρχουν αρκετα πανεπιστημια στις Βαλκανικες χωρες (σερβια, βουλγαρια, ρουμανια) κυριως, που υστερουν σε οργανωση κ σε αυστηροτητα κ συνεπως στην ποιοτητα εκπαιδευσης των φοιτητων.Ομως σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να βαζουμε ολους τους αποφοιτους αυτων των πανεπιστημιων στο ιδιο σακι.Εχω γνωρισει νεαρους ιατρους κ οδοντιατρους απο αυτες τις χωρες που ειμαι απολυτα σιγουρος οτι θα εχουν λαμπρη σταδιορομια στον τομεα τους κ αυτο θα το κερδισουν με το σπαθι τους γιατι τους αξιζει κ οχι λογω οικογενιακου background κ γνωριμιων.Συμφωνω επισης στο οτι ειναι αδικια (οχι κ τοσο δυσβασταχτη ρε αδερφε αλλα οκ) για τα παιδια που μοχθησαν στο λυκειο κ πετυχαν την εισαγωγη τους στις ιατρικες σχολες της ελλαδας αριστευοντας σε ολα τα μαθηματα...αυτο ειναι πραγματι σπουδαιος αθλος.Ομως σκεφτητε τι μπορει να χε συμβει αν καποιος διορθωτης σε 1 απο τα 13 μαθηματα ηταν σε κακη μερα, η αν εσεις για τον α, β λογο ησασταν σε κακη μερα, η αν λογω χιλιων δυο λογων η αποδοση σας σε εκεινες τις τρομακτικες 2 εβδομαδες των πανελληνιων ηταν κατω των προσδοκιων σας?Θα μπορουσε αυτο να σας σταματησει απο το να ακολουθησετε το ονειρο σας?Εμενα παντως οχι.Στο κατω κατω τι ειναι αυτες οι δυο εβδομαδες αφορητου (δυσβασταχτου) στρες που θα κρινουν σhμαντικοτατα το μελλον μου κ το υπολοιπο της ζωης μου?Επισης...αν καποιος ηταν μετριος μαθητης στο σχολειο στην ηλικια μεταξυ 12-17 δεν σημαινει οτι δεν μπορει να αλλαξει μυαλο κ ενδιαφεροντα και να γινει ενας πολυ καλος φοιτητης κ αργοτερα επαγγελματιας.
Συμφωνω στο οτι πολλοι φοιτητες σε ιατρικες σχολες του εξωτερικου ειναι οντως στουρναρια και δεν εχουν, ουτε θα αποκτησουν ποτε τους σχεση με το αντικειμενο, αυτοι ομως ειναι μειοψηφια και ητε δεν τελειωνουν ποτε ητε περιπλανωνται απο πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο καταληγωντας συνηθως στη ρουμανια οπου με διαφορους τροπους καταφερνουν να παρουν πτυχιο μετα απο 10 χρονια.Ομως μη μου πειτε οτι στα ελληνικα πανεπιστημια δεν υπαρχουν και εκει τροποι να περασεις μαθηματα πλαγιως γιατι θα ειστε η ψευτες η αφελεις η μαλλον κομματοσκυλα που ντρεπεστε να αποκαλυφθητε.Ναι η διαφθορα στα πανεπιστημια ειναι κ Ελληνικο φαινομενο αν δεν το χατε ακουσει!
Τελος θα ηθελα να ρωτησω εσας τους ιδυοφυεστατους ελληναραδες φοιτητες ιατρικης στην ελλαδϊτσα...Ποιος σας ειπε οτι τα ελληνικα πανεπιστημια ιατρικης προσφερουν καλο επιπεδο εκπαιδευσης στους φοιτητες?Ποιος σας ειπε οτι οι Ελληνες ιατροι υπερεχουν των ιατρων αλλων χωρων?Απο ποτε η ελλαδα εχει παραδοση στην ιατρικη?(μη πει κανεις απο τον ιπποκρατη γιατι θα φανει γελοιος).Σας πληροφορω πως χωρες οπως η Τσεχια, η Σλοβακια και η Πολωνια (ΠολωνοΣλοβακοΤσεχιες), ειναι αρκετα βηματα μπροστα απο μας σε ολους τους τομεις και τα πανεπιστημια τους δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο κανενα αλλο ευρωπαικο πανεπιστημιο(ποσο μαλλον απο ελληνικο).Απλα ανοιξτε τα ματια σας, αφηστε τους κομπλεξισμους κ τις εγωπαθειες κ κρινετε εναν συναδελφο πρωτα απο τις γνωσεις του κ την επαγγελματικη καταρτιση του.Εξαλλου αυτοι που δεν αξιζουν γρηγορα θα χαθουν.
Φιλικα Νικος Π.


Συμφωνώ με όσα λες, και εγώ Τσεχία σκοπεύω να πάω αν δεν τα καταφέρω για Ελλάδα.
Μπορείς να μου πεις πως είναι γενικά το κλήμα εκεί? και όσων αφορά τις εξετάσεις για εισαγωγή εκεί, τι γνώσεις χρειάζονται?,, πήρα σε κάποιο αντιπρόσωπο και μου είπαν πως οι εγγραφές γίνονται Οκτώβριο και τότε δίνουν κάποια βιβλία προετοιμασία κτλ.... Μήπως γνωρίζεις κάποιο βιβλίο με το απαραίτητο syllabous κα,,,??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kall1as

Νεοφερμένος

Ο kall1as αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Φιλαρακο προσωπικα ξεκινησες με ασχημες προοπτικες, κατα την γνωμη μ θα πρεπει να το παλεψεις οσο μπορεις για να περασεις ελλαδα κ μετα να κανεις ειδικοτητα στο εξωτερικο.Βεβαια θα μ πεις οτι οι βασεις εχουν φτασει στον Θεο αλλα και παλι οι πανελλαδικες ειναι εξετασεις που απευθυνονται σε μαθητες λυκειου οποτε σιγουρα δεν ειναι ενα απιαστο ονειρο αν πραγματικα κοπιασεις ενα ολοκληρο χρονο κ δν σκεφτεσαι οτι εχεις για εναλλακτικη λυση το εξωτερικο.Τελος παντων για να μην σε κουραζω αν αποφασισεις να φυγεις καλυτερα να διαλεξεις καποια χωρα απο την ευρωπαικη ενωση για να αποφυγεις τον δικατσα.Α και οσον αφορα την Ρωσια τα τμηματα π αξιζουν ειναι μονο τα ρωσοφωνα οποτε θα εχεις ενα προβλημα με την γλωσσα.Αυτα,καλη επιτυχια με τις πανελληνιες και πιστεψε με δν πρεπει να υποτιμας το επιπεδο των ελληνικων πανεπιστημιων γιατι οι γνωσεις παρεχονται αλλο που οι φοιτητες δν τις αφομιωνουν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Φιλαρακο προσωπικα ξεκινησες με ασχημες προοπτικες, κατα την γνωμη μ θα πρεπει να το παλεψεις οσο μπορεις για να περασεις ελλαδα κ μετα να κανεις ειδικοτητα στο εξωτερικο.Βεβαια θα μ πεις οτι οι βασεις εχουν φτασει στον Θεο αλλα και παλι οι πανελλαδικες ειναι εξετασεις που απευθυνονται σε μαθητες λυκειου οποτε σιγουρα δεν ειναι ενα απιαστο ονειρο αν πραγματικα κοπιασεις ενα ολοκληρο χρονο κ δν σκεφτεσαι οτι εχεις για εναλλακτικη λυση το εξωτερικο.Τελος παντων για να μην σε κουραζω αν αποφασισεις να φυγεις καλυτερα να διαλεξεις καποια χωρα απο την ευρωπαικη ενωση για να αποφυγεις τον δικατσα.Α και οσον αφορα την Ρωσια τα τμηματα π αξιζουν ειναι μονο τα ρωσοφωνα οποτε θα εχεις ενα προβλημα με την γλωσσα.Αυτα,καλη επιτυχια με τις πανελληνιες και πιστεψε με δν πρεπει να υποτιμας το επιπεδο των ελληνικων πανεπιστημιων γιατι οι γνωσεις παρεχονται αλλο που οι φοιτητες δν τις αφομιωνουν.:)

Ελλάδα θέλω να περάσω, όμως αυτό θα εξαρτηθεί μόνο από δυο εβδομάδες μέσα στις οποίες μπορεί να τύχει οτιδήποτε ή ακόμα την ώρα της εξέτασης λόγω άγχους κτλ. Όπως είπες και εσύ οι βάσεις έχουν φτάσει στον Θεό άρα το παραμικρό λάθος "κοστίζει". Εννοείτε πως θα προσπαθήσω πολύ και για Ελλάδα όμως αν δεν τα καταφέρω αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει να κάνω αυτό που θέλω?
Και όσον αφορά τα ελληνικά πανεπιστήμια δεν τα υποτίμησα, απλά είπα για κάποιες διεθνείς αναγνωρισμένες αξιολογήσεις που τα έχουν πιο χαμηλά ή εξισωμένα με των χωρών που προσπαθούμε να υποβαθμίσουμε για το επίπεδό τους (Ρωσία. Τσεχία, Ουγγαρία).
Για τον τρόπο εισαγωγής να πω πως στην Αγγλία απαιτούνται 3 A levels. Οι εξετάσεις αυτές υπάρχουν για πολλά θέματα. Για ιατρική χρειάζεσαι Χημεία, Βιολογία και Μαθηματικά ή Φυσική. Κάθε μάθημα είναι χωρισμένο σε 6 μέρη (Units) (στη Χημεία, Βιολογία και Φυσική τα 2 units είναι πειραματικές εργασίες των υπόλοιπων άρα ουσιαστικά είναι 4 units). Κάθε A level διαρκεί 2 χρόνια στα οποία κάθε Ιανουάριο και Ιούνιο υπάρχουν εξετάσεις (διδάσκονται 3 units τον χρονο). Δηλαδή κάποιος αν ξεκινίσει Α levels τον Σεπτεμβρη μπορεί να δώσει 1 Unit απο το καθε ένα Α Level τον Ιανουαριο αν θέλει μπορεί να ξαναδώσει αυτο το unit τον Ιούνιο όπου θα δώσει και τα units 2 -3 απο καθε Α level. Τον επόμενο Σεπτέμβρη θα ξεκινήσει το unit 4 του κάθε A level το όποιο θα το δώσει τον επόμενο Ιανουάριο ενώ θα έχει την δυνατότητα να δώσει και όλα τα units 1,2,3 του προηγούμενου έτους. Στη συνέχει θα κάνει τα Units 5,6 τα δώσει οποία θα τον Ιούνιο ενώ όπως καταλαμβάνεται θα μπορεί επίσης να δώσει και όλα τα προηγούμενα ξανά (δηλ 3 φόρες το καθε unit, εκτός τα τελευταία δύο). Αυτό που περίγραψα μπορεί να γίνει από κάποιο που θα ξεκινήσει τα Α Levels όταν πάει δευτέρα λυκείου, σκεφτείτε για κάποιο που θα τα ξεκινήσει στην πρώτη λυκείου άρα θα έχει τρία χρόνια άρα θα τα δώσει όλα περίπου 5 φορές!!!
Αυτή η διαδικασία γίνεται απο τα περισσότερα ιδιοτηκά σχολεία και θεωρείται το πρώτο έτος ως δευτερα λυκείου και το δέυτερο ωε τρίτη, ενώ την ακολουθουν και αρκετοι του δημοσίου που αντι για φροντιστιρια για το σχολείο πηγαίνουν για A levels.
Άρα το σύστημα της Αγγλίας δεν διαφέρει και τόσο πολύ από αυτό της Τσεχίας` μάλιστα στην Αγγλία από τα A levels κερδίζουν πολύ περισσότερα εκατομμύρια.
Όσον αφορά την ύλη των Α-levels είναι παραπλήσια των μαθημάτων του σχολείου, ενώ το επίπεδο είναι πιο χαμηλό. Συγκεκριμένα έχω κάνει Μαθηματικά Α-level και είναι πολύ πιο εύκολα από του σχολείου με πολύ τυποποιημένες ασκήσεις. Προσωπικά στην παράδοση δεν καταλάβαινα πολλά πράγματα. Μας έδινε Papers προηγούμενων χρόνων και λύνοντας καμία δεκαριά από αυτά έγραφα 80/100 και 90/100 την πρώτη φορά που τα έδωσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Για Βουλγαρία και Ρουμανία όντως είναι χάλια το θέμα. Όμως για Ουγγαρία και Τσεχία έχω ακούσει καλά. Για Ρωσία τίποτα.
Έκανα search στο google για την κατάταξη των ευρωπαϊκών πανεπιστημίων και τα πανεπιστήμια τις Τσεχίας και της Ρωσίας βρίσκονται πιο ψηλά από αυτά της Ελλάδας ενώ τα ουγγρικά φαίνονται στο ίδιο επίπεδο με της ελληνικά..... πανεπιστήμια απο Βουλγαρία Ρουμανία και Σερβία δε!ν υπαρχουν στην λιστα!

Τα κριτήρια για τη κατάταξη των Πανεπιστημίων δεν είναι πάντοτε απόλυτα και ορθά! Πολλά κριτήρια δεν είναι διαφανή και πλήρως ξεκαθαρισμένα. Σημασία εχεί να αναζητείτε για το ερευνητικό έργο των καθηγητών μιας σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Τα κριτήρια για τη κατάταξη των Πανεπιστημίων δεν είναι πάντοτε απόλυτα και ορθά! Πολλά κριτήρια δεν είναι διαφανή και πλήρως ξεκαθαρισμένα. Σημασία εχεί να αναζητείτε για το ερευνητικό έργο των καθηγητών μιας σχολής.

Άρα το ότι στα πρώτα συγκαταλέγονται αυτά του Harvard Oxford Cambridge κτλπ δεν ισχυει,,,,δεν νομίζω. Προσωπικά δεν γνωρίζω πολλά σχετικά με τον τρόπο κατάταξης, ίσως να έχεις και δίκαιο,,,, αυτό που ξέρω είναι ότι θεωρούμε τα πανεπιστήμια της Γαλλίας, Ηνωμένου Βασιλείου, Ιταλίας Γερμανίας κτλ καλύτερα και αυτά της Τσεχίας Ουγγαρίας Ρωσίας κατώτερα. Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα... Αυτό που θέλω να μάθω είναι τα πανεπιστήμια της Ελλάδας που βρίσκονται ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ένα παιδί που πήγε για μεταπτυχιακό στην Αγγλία μου είπε ότι εκεί το σύστημε γενικότερα είναι κάπως διαφορετικό και όχι μόνο όσο αφορά στον τομέα της ιατρικής αλλά και σε όλα τα πανεπιστήμια! Εκεί λοιπόν οι φοιτητές δεν βασίζονται αυτό καθ αυτό στην θεωρία πρώτα και μετά να πρέπει να εφαρμόσουν στην πράξη όλα όσα έχουν μάθει, τέσσερα πέντα χρόνια-πόσο είναι πριν την ειδικότητα δεν ξέρω-. Οι Άγγλοι φοιτητές παίρνουν κάθε περιστατικό και εφαρμόζουν πράξη και θεωρία ταυτόχρονα, ακόμα και αν βρίσκονται στο πρώτο έτος, από τα πρώτα κιόλας μαθήματα. Γιατί κακά τα ψέματα η θεωρία απέχει πολύ από την πράξη!!!.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ένα παιδί που πήγε για μεταπτυχιακό στην Αγγλία μου είπε ότι εκεί το σύστημε γενικότερα είναι κάπως διαφορετικό και όχι μόνο όσο αφορά στον τομέα της ιατρικής αλλά και σε όλα τα πανεπιστήμια! Εκεί λοιπόν οι φοιτητές δεν βασίζονται αυτό καθ αυτό στην θεωρία πρώτα και μετά να πρέπει να εφαρμόσουν στην πράξη όλα όσα έχουν μάθει, τέσσερα πέντα χρόνια-πόσο είναι πριν την ειδικότητα δεν ξέρω-. Οι Άγγλοι φοιτητές παίρνουν κάθε περιστατικό και εφαρμόζουν πράξη και θεωρία ταυτόχρονα, ακόμα και αν βρίσκονται στο πρώτο έτος, από τα πρώτα κιόλας μαθήματα. Γιατί κακά τα ψέματα η θεωρία απέχει πολύ από την πράξη!!!.....

Και εγώ πιστεύω πως τα πάντα στην ιατρική είναι η πρακτική. Όσο δύσκολες και αν είναι οι εξεταστικές όσο τεράστια και αν είναι η ύλη πιστεύω πως τα περισσότερα αποστηθίζονται με παπαγαλία και πολύ λιγότερα αφομοιώνονται πραγματικά … μόνο όταν τα εφαρμόσεις σου μένουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

authentic

Νεοφερμένος

Ο authentic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.


Καλησπέρα,

Του χρόνου δίνω πανελλήνιες και έχω ως στόχο την ιατρική. Βλέποντας τις βάσεις των τελευταίων χρόνων και γενικά την κατάσταση και το σύστημα στην Ελλάδα αποφάσησα σε περίπτωση που δεν πάρω τα απαραίτητα μόρια να πάω εξωτερικό


Θα ήθελα πρώτιστος Αμερ, Γερμανία, Ιταλία ή Ηνωμ. Βασίλειο όμως αν και προσπάθησα δεν κατάφερα να βρω επαρκείς πληροφορίες για αυτές τιε χώρες. Συγκεκριμένα:
- Για Ηνωμ. Βασίλειο χρειάζονται A levels τα οποία δεν μπορεί κάποιος να τα εξασφαλίσει σε έναν χρόνο όπως και άλλες εξετάσεις για εισαγωγή, άρα είναι εξαιρετικά ελάχιστες έως ανύπαρκτες οι πιθανότητες.
- Για την Ιταλία το σύστημα για εισαγωγής εξισώνει τους ιταλούς με τους αλλοδαπούς άρα σίγουρα αυτοί θα έχουν προβάδισμα αφού θα γνωρίζουν πιο πολλά ειδικά για ένα υποχρεωτικό μάθημα ιστορίας, ιταλική κουλτούρα και ουσιαστικά θα εξετάζονται σε ότι ακριβώς διδάχτηκαν και από ότι νομίζω δεν υπάρχουν αγγλόφωνα τμήματα και τέλος πάντων απαιτείται γνώση ιταλικής γλώσσας την οποία και δεν έχω.
-Για Αμερική και Γερμανία δεν γνωρίζω πολλά πράγματα ….
Μπορείτε να βοηθήσετε με ότι σχετικό ξέρεται ( τρόπος εισαγωγής κλπ)
(Να διευκρινίσω πως η μόνη γλώσσα που ξέρω σε ικανοποιητικό επίπεδο είναι τα Αγγλικά)

Από την άλλη πλευρά έκανα και κάποια «έρευνα» για κάποιες αμφιλεγόμενες χώρες της Ευρώπης (Βουλγαρία, Ρουμανία, Σλοβακία, Ουκρανία, Σερβία, Πολωνία κλπ κλπ). Έχω καταλήξει σε Ουγγαρία και Τσεχία. Τι πιστεύεται για την ποιότητα των σπουδών που παρέχεται σε αυτές τις χώρες; κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.


Καλησπέρα,

Του χρόνου δίνω πανελλήνιες και έχω ως στόχο την ιατρική. Βλέποντας τις βάσεις των τελευταίων χρόνων και γενικά την κατάσταση και το σύστημα στην Ελλάδα αποφάσησα σε περίπτωση που δεν πάρω τα απαραίτητα μόρια να πάω εξωτερικό


Θα ήθελα πρώτιστος Αμερ, Γερμανία, Ιταλία ή Ηνωμ. Βασίλειο όμως αν και προσπάθησα δεν κατάφερα να βρω επαρκείς πληροφορίες για αυτές τιε χώρες. Συγκεκριμένα:
- Για Ηνωμ. Βασίλειο χρειάζονται A levels τα οποία δεν μπορεί κάποιος να τα εξασφαλίσει σε έναν χρόνο όπως και άλλες εξετάσεις για εισαγωγή, άρα είναι εξαιρετικά ελάχιστες έως ανύπαρκτες οι πιθανότητες.
- Για την Ιταλία το σύστημα για εισαγωγής εξισώνει τους ιταλούς με τους αλλοδαπούς άρα σίγουρα αυτοί θα έχουν προβάδισμα αφού θα γνωρίζουν πιο πολλά ειδικά για ένα υποχρεωτικό μάθημα ιστορίας, ιταλική κουλτούρα και ουσιαστικά θα εξετάζονται σε ότι ακριβώς διδάχτηκαν και από ότι νομίζω δεν υπάρχουν αγγλόφωνα τμήματα και τέλος πάντων απαιτείται γνώση ιταλικής γλώσσας την οποία και δεν έχω.
-Για Αμερική και Γερμανία δεν γνωρίζω πολλά πράγματα ….
Μπορείτε να βοηθήσετε με ότι σχετικό ξέρεται ( τρόπος εισαγωγής κλπ)
(Να διευκρινίσω πως η μόνη γλώσσα που ξέρω σε ικανοποιητικό επίπεδο είναι τα Αγγλικά)

Από την άλλη πλευρά έκανα και κάποια «έρευνα» για κάποιες αμφιλεγόμενες χώρες της Ευρώπης (Βουλγαρία, Ρουμανία, Σλοβακία, Ουκρανία, Σερβία, Πολωνία κλπ κλπ). Έχω καταλήξει σε Ουγγαρία και Τσεχία. Τι πιστεύεται για την ποιότητα των σπουδών που παρέχεται σε αυτές τις χώρες; κλπ



μπες στις ιστοσελιδες των πανεπιστημιων και δες
στειλε και κανα εμαιλ στους καθηγητες που ασχολουνται με admissions
Ρουμανια ειναι καλα.Οι γονεις μου σπουδασαν εκει οδοντιατρικη και ειναι πολλοι καλοι γιατροι και διαπιστωνω οτι το επιπεδο σπουδων ειναι αρκετα καλο...
καλη επιτυχια...
πηγαινε δυτικη ευρωπη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jeator

Νεοφερμένος

Ο Jeator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ξέρει κανείς καμιά οικονομική σχολή στο εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Lol
Σε ολα τα παραπανω ποστ ισχυει αν δεν παινεψεις το σπιτι σου,θα σε πλακωσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,825 μηνύματα.
Lol
Σε ολα τα παραπανω ποστ ισχυει αν δεν παινεψεις το σπιτι σου,θα σε πλακωσει.

ποιος θα άφηνε το σπίτι του να τον πλακώσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ενας που ισως δεν ξερει οτι καταρρεει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Ξέρει κανείς καμιά οικονομική σχολή στο εξωτερικό;
Κανείς δεν απαντάει σε τέτοια, στείλε pm και ρώτα ότι θες, έχω ψαξει αρκετά το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top