Ιατρική στο εξωτερικό

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Εχω αναφερθει παρα πολλες φορες στην τεραστια αυτη αδικια του να σπουδαζουν παιδια του 7 και του 8 ιατρικη/φαρμακευτικη/οδοντιατρικη στην ΡουμανοΒουλγαροΤσεχοΣλοβακια.Εμεις που εχουμε κοπιασει πραγματικα για την εισαγωγη μας σε καποια απο τις παραπανω σχολες νιωθουμε ακομα πιο δυσβασταχτη την αδικια αυτη.
Ειναι πολυ σωστο που θιγουμε τετοια θεματα στο forum αυτο και σιγουρα αρκετα παρηγορητικο για καποιους απο εμας.Ωστοσο αυτο το forum το διαβαζουμε 40-50 ατομα και γι αυτο θεωρω οτι ειναι απαραιτητο να γινουν πιο συντινισμενες κινησεις για την αναδειξη της αδκιας αυτης...Και φυσικα πιστευω πως εμεις οι μελλοντικοι επαγγελματιες του κλαδου αυτου,δηλαδη των επιστημων υγειας,πρεπει να διαδραματισουμε πρωταγωνιστικο ρολο.
Η ιδεα της σελιδας στο facebook μου ακουγεται πολυ καλη καθως αποτελει το πλεον δημοφιλες μεσο κοινωνικης δικτυωσης.
Επιπλεον μπορουμε να οργανωθουμε ακομη περισσοτερο και να συμβαλουμε στην ενημερωση του κοσμου.Στο κατω κατω ειναι υποχρεωση μας αλλα και αναφαιρετο δικαιωμα ταυτοχρονα.
Εχω πολλες σκεψεις στο μυαλο μου αλλα εδω θα ειμαστε και θα τα λεμε.Εγω προσωπικα θα παρακολουθω στενα το θεμα και ελπιζω να ανταλλαξουμε πολλες αποψεις ακομα αλλα και να δραστηριοποιηθουμε εντονοτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neos air

Νεοφερμένος

Ο neos air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μηπως εχεις καμια ιδεα τι τιτλο να δωσουμε στην ομαδα στο facebook?? ωστε να το κανουμε πραξη τελικα και να ξυπνησει ετσι σιγα σιγα ο κοσμος !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Nα ξυπνήσει ως προς τι; Να μην επισκέπτεται γιατρούς που έχουν τελειώσει αυτές τις σχολές ή να μη στέλνει τα παιδιά του σε αυτές τις σχολές; Τίποτα από όλα αυτά δε θα ισχύσει. Εδώ τόσο καιρό λέγεται πως οι νομικές και οι ιατρικές σχολές βγάζουν άνεργους επιστήμονες και, παρ' όλα αυτά, δεν έχει αλλάξει η επιθυμία παιδιών και γονιών να επιλέγουν αυτές τις κατευθύνσεις. Βέβαια, σε αυτή τη ζωή αν δεν προσπαθήσουμε για κάτι, δεν πρόκειται να δούμε και το αποτέλεσμα. Οπότε, τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Nα ξυπνήσει ως προς τι; Να μην επισκέπτεται γιατρούς που έχουν τελειώσει αυτές τις σχολές ή να μη στέλνει τα παιδιά του σε αυτές τις σχολές; Τίποτα από όλα αυτά δε θα ισχύσει. Εδώ τόσο καιρό λέγεται πως οι νομικές και οι ιατρικές σχολές βγάζουν άνεργους επιστήμονες και, παρ' όλα αυτά, δεν έχει αλλάξει η επιθυμία παιδιών και γονιών να επιλέγουν αυτές τις κατευθύνσεις. Βέβαια, σε αυτή τη ζωή αν δεν προσπαθήσουμε για κάτι, δεν πρόκειται να δούμε και το αποτέλεσμα. Οπότε, τι να πω...
Ετσι ακριβως...Αν δεν προσπαθησεις για κατι τοτε τι καταλαβες???Αν και εδω που τα λεμε πρεπει πρωτα να αλλαξει η νοοτροπια του Ελληνα που βλεπει γιατρο και κανει λες και ειδε κανεναν αγιο...Δεν λεω λειτουργημα το να υπηρετεις τον κλαδο αυτο αλλα μονο αν το αξιζεις...Ετσι κανουν και οι γονεις που προκειμενου να καμαρωνουν στη γειτονια κανουν τα παντα για να δουν το παιδι τους ¨επιστημονα¨ ακομα και αν ειναι στουρναρι....Γι αυτο φτασαμε εδω που φτασαμε και βλεπουμε τωρα τις συνεπειες στην χωρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickos1983

Νεοφερμένος

Ο Nickos1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Χαιρετω ολους τους αναγνωστες του θεματος, ειμαι αποφοιτος της ιατρικης σχολης του πανεπιστημιου του Καρολου στην Τσεχια.Επεσα τυχαια σε αυτο το τοπικ μετα απο αναζητηση στο γκουγκλ και θελησα να παραθεσω κ γω την αποψη μου ως εκπροσωπος των "ακατονομαστων", "καταπτιστων" αυτων ανθρωπων που ειχαν την επιθυμια, το ονειρο κ την θεληση να σπουδασουν κ να εξασκησουν το ιατρικο λειτουργημα και τελικα το πετυχαν.
Εν μερη καταλαβαινω τον kondar κ τους υπολοιπους, καταλαβαινω τις ανησυχιες σας, και σε μερικα πραγματα ισως και να συμφωνουμε.Συμφωνω λοιπον οτι υπαρχουν αρκετα πανεπιστημια στις Βαλκανικες χωρες (σερβια, βουλγαρια, ρουμανια) κυριως, που υστερουν σε οργανωση κ σε αυστηροτητα κ συνεπως στην ποιοτητα εκπαιδευσης των φοιτητων.Ομως σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να βαζουμε ολους τους αποφοιτους αυτων των πανεπιστημιων στο ιδιο σακι.Εχω γνωρισει νεαρους ιατρους κ οδοντιατρους απο αυτες τις χωρες που ειμαι απολυτα σιγουρος οτι θα εχουν λαμπρη σταδιορομια στον τομεα τους κ αυτο θα το κερδισουν με το σπαθι τους γιατι τους αξιζει κ οχι λογω οικογενιακου background κ γνωριμιων.Συμφωνω επισης στο οτι ειναι αδικια (οχι κ τοσο δυσβασταχτη ρε αδερφε αλλα οκ) για τα παιδια που μοχθησαν στο λυκειο κ πετυχαν την εισαγωγη τους στις ιατρικες σχολες της ελλαδας αριστευοντας σε ολα τα μαθηματα...αυτο ειναι πραγματι σπουδαιος αθλος.Ομως σκεφτητε τι μπορει να χε συμβει αν καποιος διορθωτης σε 1 απο τα 13 μαθηματα ηταν σε κακη μερα, η αν εσεις για τον α, β λογο ησασταν σε κακη μερα, η αν λογω χιλιων δυο λογων η αποδοση σας σε εκεινες τις τρομακτικες 2 εβδομαδες των πανελληνιων ηταν κατω των προσδοκιων σας?Θα μπορουσε αυτο να σας σταματησει απο το να ακολουθησετε το ονειρο σας?Εμενα παντως οχι.Στο κατω κατω τι ειναι αυτες οι δυο εβδομαδες αφορητου (δυσβασταχτου) στρες που θα κρινουν σhμαντικοτατα το μελλον μου κ το υπολοιπο της ζωης μου?Επισης...αν καποιος ηταν μετριος μαθητης στο σχολειο στην ηλικια μεταξυ 12-17 δεν σημαινει οτι δεν μπορει να αλλαξει μυαλο κ ενδιαφεροντα και να γινει ενας πολυ καλος φοιτητης κ αργοτερα επαγγελματιας.
Συμφωνω στο οτι πολλοι φοιτητες σε ιατρικες σχολες του εξωτερικου ειναι οντως στουρναρια και δεν εχουν, ουτε θα αποκτησουν ποτε τους σχεση με το αντικειμενο, αυτοι ομως ειναι μειοψηφια και ητε δεν τελειωνουν ποτε ητε περιπλανωνται απο πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο καταληγωντας συνηθως στη ρουμανια οπου με διαφορους τροπους καταφερνουν να παρουν πτυχιο μετα απο 10 χρονια.Ομως μη μου πειτε οτι στα ελληνικα πανεπιστημια δεν υπαρχουν και εκει τροποι να περασεις μαθηματα πλαγιως γιατι θα ειστε η ψευτες η αφελεις η μαλλον κομματοσκυλα που ντρεπεστε να αποκαλυφθητε.Ναι η διαφθορα στα πανεπιστημια ειναι κ Ελληνικο φαινομενο αν δεν το χατε ακουσει!
Τελος θα ηθελα να ρωτησω εσας τους ιδυοφυεστατους ελληναραδες φοιτητες ιατρικης στην ελλαδϊτσα...Ποιος σας ειπε οτι τα ελληνικα πανεπιστημια ιατρικης προσφερουν καλο επιπεδο εκπαιδευσης στους φοιτητες?Ποιος σας ειπε οτι οι Ελληνες ιατροι υπερεχουν των ιατρων αλλων χωρων?Απο ποτε η ελλαδα εχει παραδοση στην ιατρικη?(μη πει κανεις απο τον ιπποκρατη γιατι θα φανει γελοιος).Σας πληροφορω πως χωρες οπως η Τσεχια, η Σλοβακια και η Πολωνια (ΠολωνοΣλοβακοΤσεχιες), ειναι αρκετα βηματα μπροστα απο μας σε ολους τους τομεις και τα πανεπιστημια τους δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο κανενα αλλο ευρωπαικο πανεπιστημιο(ποσο μαλλον απο ελληνικο).Απλα ανοιξτε τα ματια σας, αφηστε τους κομπλεξισμους κ τις εγωπαθειες κ κρινετε εναν συναδελφο πρωτα απο τις γνωσεις του κ την επαγγελματικη καταρτιση του.Εξαλλου αυτοι που δεν αξιζουν γρηγορα θα χαθουν.
Φιλικα Νικος Π.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Χαιρετω ολους τους αναγνωστες του θεματος, ειμαι αποφοιτος της ιατρικης σχολης του πανεπιστημιου του Καρολου στην Τσεχια.Επεσα τυχαια σε αυτο το τοπικ μετα απο αναζητηση στο γκουγκλ και θελησα να παραθεσω κ γω την αποψη μου ως εκπροσωπος των "ακατονομαστων", "καταπτιστων" αυτων ανθρωπων που ειχαν την επιθυμια, το ονειρο κ την θεληση να σπουδασουν κ να εξασκησουν το ιατρικο λειτουργημα και τελικα το πετυχαν.
Εν μερη καταλαβαινω τον kondar κ τους υπολοιπους, καταλαβαινω τις ανησυχιες σας, και σε μερικα πραγματα ισως και να συμφωνουμε.Συμφωνω λοιπον οτι υπαρχουν αρκετα πανεπιστημια στις Βαλκανικες χωρες (σερβια, βουλγαρια, ρουμανια) κυριως, που υστερουν σε οργανωση κ σε αυστηροτητα κ συνεπως στην ποιοτητα εκπαιδευσης των φοιτητων.Ομως σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να βαζουμε ολους τους αποφοιτους αυτων των πανεπιστημιων στο ιδιο σακι.Εχω γνωρισει νεαρους ιατρους κ οδοντιατρους απο αυτες τις χωρες που ειμαι απολυτα σιγουρος οτι θα εχουν λαμπρη σταδιορομια στον τομεα τους κ αυτο θα το κερδισουν με το σπαθι τους γιατι τους αξιζει κ οχι λογω οικογενιακου background κ γνωριμιων.Συμφωνω επισης στο οτι ειναι αδικια (οχι κ τοσο δυσβασταχτη ρε αδερφε αλλα οκ) για τα παιδια που μοχθησαν στο λυκειο κ πετυχαν την εισαγωγη τους στις ιατρικες σχολες της ελλαδας αριστευοντας σε ολα τα μαθηματα...αυτο ειναι πραγματι σπουδαιος αθλος.Ομως σκεφτητε τι μπορει να χε συμβει αν καποιος διορθωτης σε 1 απο τα 13 μαθηματα ηταν σε κακη μερα, η αν εσεις για τον α, β λογο ησασταν σε κακη μερα, η αν λογω χιλιων δυο λογων η αποδοση σας σε εκεινες τις τρομακτικες 2 εβδομαδες των πανελληνιων ηταν κατω των προσδοκιων σας?Θα μπορουσε αυτο να σας σταματησει απο το να ακολουθησετε το ονειρο σας?Εμενα παντως οχι.Στο κατω κατω τι ειναι αυτες οι δυο εβδομαδες αφορητου (δυσβασταχτου) στρες που θα κρινουν σhμαντικοτατα το μελλον μου κ το υπολοιπο της ζωης μου?Επισης...αν καποιος ηταν μετριος μαθητης στο σχολειο στην ηλικια μεταξυ 12-17 δεν σημαινει οτι δεν μπορει να αλλαξει μυαλο κ ενδιαφεροντα και να γινει ενας πολυ καλος φοιτητης κ αργοτερα επαγγελματιας.
Συμφωνω στο οτι πολλοι φοιτητες σε ιατρικες σχολες του εξωτερικου ειναι οντως στουρναρια και δεν εχουν, ουτε θα αποκτησουν ποτε τους σχεση με το αντικειμενο, αυτοι ομως ειναι μειοψηφια και ητε δεν τελειωνουν ποτε ητε περιπλανωνται απο πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο καταληγωντας συνηθως στη ρουμανια οπου με διαφορους τροπους καταφερνουν να παρουν πτυχιο μετα απο 10 χρονια.Ομως μη μου πειτε οτι στα ελληνικα πανεπιστημια δεν υπαρχουν και εκει τροποι να περασεις μαθηματα πλαγιως γιατι θα ειστε η ψευτες η αφελεις η μαλλον κομματοσκυλα που ντρεπεστε να αποκαλυφθητε.Ναι η διαφθορα στα πανεπιστημια ειναι κ Ελληνικο φαινομενο αν δεν το χατε ακουσει!
Τελος θα ηθελα να ρωτησω εσας τους ιδυοφυεστατους ελληναραδες φοιτητες ιατρικης στην ελλαδϊτσα...Ποιος σας ειπε οτι τα ελληνικα πανεπιστημια ιατρικης προσφερουν καλο επιπεδο εκπαιδευσης στους φοιτητες?Ποιος σας ειπε οτι οι Ελληνες ιατροι υπερεχουν των ιατρων αλλων χωρων?Απο ποτε η ελλαδα εχει παραδοση στην ιατρικη?(μη πει κανεις απο τον ιπποκρατη γιατι θα φανει γελοιος).Σας πληροφορω πως χωρες οπως η Τσεχια, η Σλοβακια και η Πολωνια (ΠολωνοΣλοβακοΤσεχιες), ειναι αρκετα βηματα μπροστα απο μας σε ολους τους τομεις και τα πανεπιστημια τους δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο κανενα αλλο ευρωπαικο πανεπιστημιο(ποσο μαλλον απο ελληνικο).Απλα ανοιξτε τα ματια σας, αφηστε τους κομπλεξισμους κ τις εγωπαθειες κ κρινετε εναν συναδελφο πρωτα απο τις γνωσεις του κ την επαγγελματικη καταρτιση του.Εξαλλου αυτοι που δεν αξιζουν γρηγορα θα χαθουν.
Φιλικα Νικος Π.

Μας λες αρχικά πως κάποιος ατύχησε στις πανελλήνιες και δεν έγραψε καλά για τον α ή β λόγο. Όχι όμως να γράφει 2000 και 3000 μόρια και να σπουδάζει ιατρός. Αυτό είναι αδικία. Εγώ κατάλαβα πως σε όλο το thread δεν μιλούσαμε για Πολωνίες και Τσεχίες αλλά για Βουλγαρίες και Ρουμανίες κυρίως. Και όσο για τα μέσα που λες υπάρχουν στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο γιατί ξέρω πως λειτουργούν οι ντεμέκ παρατάξεις(ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΟΜΜΑΤΑ, ΚΟΜΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΔ ΟΧΙ Η ΔΑΠ), δεν είναι έτσι. Είναι κάποια καμμένα άτομα που νομίζουν θα καταφέρουν να κάνουν πολιτική καριέρα γλύφοντας τους 1οετής στο πανεπιστήμιο, αλλά ως εκεί, αν δεν υπάρχει κάνας οικογενειακός πολιτικός γνωστός κτλ, δεν πάνε πουθενά. Φυσικά 2-3 τυχεροί θα έχουν μέσο, είτε πολιτικό γνωστό είτε γνωστό καθηγητή κτλ. Αλλά όταν μιλάμε για μερικές παρακμιακές(το τονίζω αυτό) βαλκανικές χώρες, εκεί δεν υπάρχει η έννοια του μέσου. Εκεί υπάρχει η έννοια του πληρώνω-παίρνω. Και αυτό μπορεί να εφαρμοστεί από μία τεράστια μερίδα, πολύ μεγαλύτερη από όσο στη Ελλάδα. Μιλάμε για ποσοστά εδώ. Εξάλλου στην Ελλάδα τα παιδιά κρίνονται για να μπουν στην σχολή μέσω αδιάβλητου θεσμού, ενώ εκεί σε πολλά(ΚΑΙ ΤΟΝΙΖΩ ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ) παρακμιακά πανεπιστήμια με ίδιας αξίας πτυχίο απλά είναι γράφομαι-πληρώνω-σπουδάζω. Οικογενειακώς λόγο μπαμπά ιατρού ξέρουμε πολλούς ιατρούς που στέλνουν τα παιδιά τους σε βαλκανικές χώρες και γενικά το όλο κλίμα με τα πληρωμένα πτυχία που κυριαρχεί. Όσο για την πιστότητα και το κύρος των ελληνικών πανεπιστημίων, συμφωνώ είναι σκατά και απόσκατα και έχουμε πατώσει. Δεν νομίζω να ανέφερε κανείς ότι η Ελλάδα έχει τα τοπ πανεπιστήμια. Αν θες να μάθεις πραγματικά και να γίνεις καλός γιατρός, όπου και να είσαι, θα γίνεις, σε αυτό δεν αντιλέγει κανείς. Όσο μέτριος και να είσαι, αν έχεις φιλοδοξία, θα πας πολύ μπροστά. Απλά δεν έχουν όλοι αυτό το προσόν. Η πλειοψηφία των γιατρών από αυτές τις χώρες είναι αδαήδες που μια ζωή παίζαν WoW ή ήταν όλη μέρα στα μπαράκια. Σε ένα 5% θα τους καρφωθεί να διαβάσουν και να πετύχουν, αφού βαρέθηκαν να κάθονται μια ζωή, οι υπόλοιποι τα ίδια παντελή μου τα ίδια παντελάκο μου. Οπότε άσε τα παραμυθάκια σου να μας αποκαλείς εγωιστές και εγωπαθείς και δεν ξέρω και γω τι άλλο. Στο κάτω κάτω ο γιατρός πλέον κρίνεται από το πως πλασάρει τον εαυτό του και όχι από το πόσο καλός είναι. Αυτό είναι το σημείο που θέλω να επικεντρώσω και στο τέλος την πατάει ο κοσμάκης. Εδώ ένώ εμείς λιώνουμε στα 1000σέλιδα βιβλία και στα εργαστήρια, κάτι πανεπιστήμια στη Βουλγαρία τους δίνουν 10 σελίδες σημειώσεις να διαβάσουν για εξεταστική. Φαντάσου δηλαδή τι διαφορά γνώσης, που στο τέλος θα την πατήσουν οι ανήξεροι πολίτες.

Δεν στα λέω αυτά γιατί με καίει το ελληνικό ζήτημα με τους Ιατρούς γιατί δεν σκοπεύα ποτέ να μείνω εδώ για να μπω στον ανταγωνισμό της Ελλάδος ή να μου παίρνουν την πελατεία μερικοί αδαήδες. Εγώ προσωπικά έχω δικές μου βλέψεις για το μέλλον μου. Δεν είχα καμιά όρεξη βλέπεις να μείνω Ελλάδα, απλά το "σύστημα" κυρίως μας βάζει στη διαδικασία Πανελλήνιες=μέλλον και πέρνα σε σχολή ελληνική μπλα μπλα μπλα. Στην Ελλάδα θα περάσεις ζωή και κότα σαν φοιτητής, αλλά ως εκεί, για αυτό και αν με αξιώσει ο Θεός να τελειώσω με το καλό, θα πάω για ειδικότητα εξωτερικό και μάλλον θα μείνω μόνιμα εκεί γιατί εδώ τα έχουμε κάνει σκατά.

Συγγχώρεσαι με για τον επιθετικό μου τόνο αλλά χθες μιλούσα με μία γνωστή που σπουδάζει σε πανεπιστήμιο Ιατρικής στο Plodiv (Φιλιπούπολη) και μου έλεγε την λούφα και την παραλαγή που επικρατεί. Το κορίτσι έβγαλε 2000 μόρια και είναι ιατρός. Παλιά όλη μέρα με διαφορετικό ΕΠ.ΟΠ την έβλεπα. Διάβαζε και διάβαζει βλέπεις... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickos1983

Νεοφερμένος

Ο Nickos1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Φιλε ζοντ, στο θρεντ αναφερεται η λεξη ΡουμανοΒουλγαροΤσεχοΣλοβακια κ αυτος ηταν ο μονος λογος που αποφασισα να μπω στον κοπο να απαντησω.Ακριβως αυτου του ειδους τις συζητησεις εχει χρειαστει να τις κανω απειρες φορες στο παρελθον κυριως με ατομα που στη ζωη τους δεν εχουν διαβασει ουτε περιοδικο...και ξαναλεω....ειδικοτερα η τσεχια, η σλοβακια, η ουγγαρια και η πολωνια εχουν αρκετα καλα πανεπιστημια με πολυ καλους φοιτητες και υψηλο επιπεδο εκπαιδευσης.Και εγω ειχα λιωσει στα εργαστηρια κ ακομα λιωνω στα 1000σελιδα βιβλια.Επισης δεν μιλησα για μαθητες που εγραφαν 2 και 3 χιλιαδες μορια,αλλα για μετριους μαθητες του 14-17, χωρις να αποκλειω οτι καποιος που γραφε τετοιους βαθμους π.χ. στα μαθηματικα δεν μπορει να γινει καλος γιατρος.Αν διαβαζες μια 2η φορα το ποστ μου δεν θα ειχες αυτον τον επιθετικο τονο κ θα καταλαβαινες οτι συμφωνω μαζι σας σε πολλα θεματα, απλα διεκρινα μια απολυτοτητα κ ηθελα να διευκρινισω ορισμενα πραγματα.Οσον αφορα το Πλοντιφ, ειχα την τυχη να γνωρισω βουλγαρο φοιτητη απο εκει που ειχε ερθει με ερασμους στην Τσεχια κ σε πληροφορω πως ειχε φοβερες γνωσεις.Τελος να σου πω πως η σχεση μεταξυ ιατρου κ ασθενη ειναι πολυ ιδιαιτερη κ βασιζεται στην απολυτη εμπιστοσυνη...αυτη η εμπιστοσυνη κερδιζεται και ο ασθενης δεν ειναι χαζος,θα καταλαβει αμεσως ποιος την αξιζει κ ποιος οχι.
-----------------------------------------
Ξεχασα να αναφερθω κ στο θεμα με τους πλαγιους τροπους να περασεις μαθηματα στα ελληνικα πανεπιστημια....επειδη κ εγω οπως κ εσυ ξερουμε, δεν εχεις ακουσει ποτε για λιστες με ονοματα φοιτητων που παραδιδοντε σε καθηγητες με ανταλαγμα την ψηφο τους?Κ μη μου λες σε παρακαλω οτι τα ενεργα μελη κομματικων παραταξεων στα πανεπιστημια δεν ειναι κομματοσκυλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xpredatorx

Νεοφερμένος

Ο xpredatorx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το 500-600 γιατροί/ πολίτη προφανώς και ήταν τυπογραφικό λάθος :lol: Εννοούσα 1 γιατρος ανα 500-600 πολίτες.

Οσο για να φύγει έξω, είναι δύσκολο να το κάνει ο καθένας ZoD. Αλλοι δεν έχουν οικονομική άνεση, άλλους τους κρατάει οικογένεια ,άλλοι δεν τους αρέσει η ιδέα κτλ.

Δεν είναι έτσι στην Αγγλία. Βασικά αντισατοιχούν 2 γιατροί σε 100.000 κατοίκους!!!!!!!!
Στην Ελλάδα περίπου 450 κ λίγο παραπάνω στους 100.000.
Εντελώς διαφορετικά τα πράγματα.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickos1983

Νεοφερμένος

Ο Nickos1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Στην Ελλαδα ειχα περασει στην ιατρικη σχολη Ιωαννινων. Αλλα δεν μου αρεσε ουτε η σχολη ουτε καν η ιδεα να κανω τις προπτυχιακες μου σπουδες σε ενα ελληνικο πανεπιστημιο και ετσι εφυγα για την Ιταλια, οπου και εδωσα πανιταλικες εξετασεις και περασα Βιολογια Μπολονιας

Ωραια αυτα ποθ μας λες ομως για να μπεις στο βιολογικο στην Μπολονια κ σε καθε βιολογικο στην Ιταλια δεν χρειαζεται εξετασεις....οποιος αποτυγχανει στις πανιταλικες για ιατρικη παει η φαρμακευτικη η βιολογια...παρακαλω αφηστε την παραπληροφορηση υπαρχουν παιδια που ψαχνονται κ δεν τους βοηθατε καθολου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Φιλε ζοντ, στο θρεντ αναφερεται η λεξη ΡουμανοΒουλγαροΤσεχοΣλοβακια κ αυτος ηταν ο μονος λογος που αποφασισα να μπω στον κοπο να απαντησω.Ακριβως αυτου του ειδους τις συζητησεις εχει χρειαστει να τις κανω απειρες φορες στο παρελθον κυριως με ατομα που στη ζωη τους δεν εχουν διαβασει ουτε περιοδικο...και ξαναλεω....ειδικοτερα η τσεχια, η σλοβακια, η ουγγαρια και η πολωνια εχουν αρκετα καλα πανεπιστημια με πολυ καλους φοιτητες και υψηλο επιπεδο εκπαιδευσης.Και εγω ειχα λιωσει στα εργαστηρια κ ακομα λιωνω στα 1000σελιδα βιβλια.Επισης δεν μιλησα για μαθητες που εγραφαν 2 και 3 χιλιαδες μορια,αλλα για μετριους μαθητες του 14-17, χωρις να αποκλειω οτι καποιος που γραφε τετοιους βαθμους π.χ. στα μαθηματικα δεν μπορει να γινει καλος γιατρος.Αν διαβαζες μια 2η φορα το ποστ μου δεν θα ειχες αυτον τον επιθετικο τονο κ θα καταλαβαινες οτι συμφωνω μαζι σας σε πολλα θεματα, απλα διεκρινα μια απολυτοτητα κ ηθελα να διευκρινισω ορισμενα πραγματα.Οσον αφορα το Πλοντιφ, ειχα την τυχη να γνωρισω βουλγαρο φοιτητη απο εκει που ειχε ερθει με ερασμους στην Τσεχια κ σε πληροφορω πως ειχε φοβερες γνωσεις.Τελος να σου πω πως η σχεση μεταξυ ιατρου κ ασθενη ειναι πολυ ιδιαιτερη κ βασιζεται στην απολυτη εμπιστοσυνη...αυτη η εμπιστοσυνη κερδιζεται και ο ασθενης δεν ειναι χαζος,θα καταλαβει αμεσως ποιος την αξιζει κ ποιος οχι.
-----------------------------------------
Ξεχασα να αναφερθω κ στο θεμα με τους πλαγιους τροπους να περασεις μαθηματα στα ελληνικα πανεπιστημια....επειδη κ εγω οπως κ εσυ ξερουμε, δεν εχεις ακουσει ποτε για λιστες με ονοματα φοιτητων που παραδιδοντε σε καθηγητες με ανταλαγμα την ψηφο τους?Κ μη μου λες σε παρακαλω οτι τα ενεργα μελη κομματικων παραταξεων στα πανεπιστημια δεν ειναι κομματοσκυλα...

Είχα καιρό να δω το thread οπότε δεν ξέρω αν μίλησαν τα παιδιά για Τσεχία/Σλοβακία. Πάω πάσο.

Οκ δεν κατάλαβα πως μιλούσες για μέτριους μαθητές.

Όσο για το Plodiv, μάλλον ήσουν ΠΟΛΥ τυχερός, παίξε και κάνα joker αργότερα :P, γιατί γνώρισες μία από τις ελάχιστες εξαιρέσεις.

Όσο για τα κομματόσκυλα ξέρω άτομα από την ΔΑΠ που ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ τα οποία είναι πολύ ενεργά μέσα στην παράταξη. Βέβαια υπάρχουν και παιδιά σαν αυτά που λες, αλλά η πλειοψηφία(το 90%)στις παρατάξεις είναι τηλεκατευθυνόμενα πρόβατα από 1-2 μέλη. Τέσπα, το κόβω εδώ γιατί δεν γουστάρω να μιλήσω για πολιτικά εδώ μέσα και για θέματα με παρατάξεις και ανούσιες λοιπές βλακείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neos air

Νεοφερμένος

Ο neos air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
παρακαλω αφηστε την παραπληροφορηση
ποια παραπληροφορηση;; Ολα αυτα που λες για τον τροπο εισαγωγης στην Βιολογια δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Μηπως πρεπει να ενημερωθεις περισσοτερο ; μηπως; Τα χαιρετισματα μου στην τσεχια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickos1983

Νεοφερμένος

Ο Nickos1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
φιλε μου δεν χρειαζεται να ενημερωθω γιατι κ εγω ειχα γραφτει στο βιολογικο στην μπολονια ομως δεν πηγα ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neos air

Νεοφερμένος

Ο neos air αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 57 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
μονο φιλε μου που τα συστηματα αλλαζουν συνεχεια καθε χρονο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elios

Νεοφερμένος

Ο elios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
χωρις να θελω να ειμαι επιθετικος προς τον οποιονδηποτε..διαβασα καπου να αναφερετε το ονομα της Πολωνιας και της Τσεχιας ως χωρες με κατωτερου επιπεδου πανεπιστημεια...Οποιος απο εσας πιστευει οτι το πανεπιστημειο του Καρολου στην Τσεχια ειναι κατωτερο απο οποιοδηποτε ελληνικο απλα ειναι το λιγοτερο αστοιχειοτος για το εν λογο θεμα.Στη Πολωνια, στην Κρακοβια συγκεκριμενα υπαρχει ενα απο τα πιο παλια πανεπιστημεια στην Ευρωπη με αριστο τμημα ιατρικης που εχουν να ζηλεψουν πολλα πανεπιστημεια παγκοσμια...απλα εγινε παραπληροφορηση και εχει πεσει ενας μανδυας πανω απο της ανατολικες χωρες...ισως και δικαιολογημενα..απλα οι γενικευσεις πρεπει να αποφευγονται για να μην γινεται και παραπληροφορηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Χαιρετω ολους τους αναγνωστες του θεματος, ειμαι αποφοιτος της ιατρικης σχολης του πανεπιστημιου του Καρολου στην Τσεχια.Επεσα τυχαια σε αυτο το τοπικ μετα απο αναζητηση στο γκουγκλ και θελησα να παραθεσω κ γω την αποψη μου ως εκπροσωπος των "ακατονομαστων", "καταπτιστων" αυτων ανθρωπων που ειχαν την επιθυμια, το ονειρο κ την θεληση να σπουδασουν κ να εξασκησουν το ιατρικο λειτουργημα και τελικα το πετυχαν.
Εν μερη καταλαβαινω τον kondar κ τους υπολοιπους, καταλαβαινω τις ανησυχιες σας, και σε μερικα πραγματα ισως και να συμφωνουμε.Συμφωνω λοιπον οτι υπαρχουν αρκετα πανεπιστημια στις Βαλκανικες χωρες (σερβια, βουλγαρια, ρουμανια) κυριως, που υστερουν σε οργανωση κ σε αυστηροτητα κ συνεπως στην ποιοτητα εκπαιδευσης των φοιτητων.Ομως σε καμια περιπτωση δεν πρεπει να βαζουμε ολους τους αποφοιτους αυτων των πανεπιστημιων στο ιδιο σακι.Εχω γνωρισει νεαρους ιατρους κ οδοντιατρους απο αυτες τις χωρες που ειμαι απολυτα σιγουρος οτι θα εχουν λαμπρη σταδιορομια στον τομεα τους κ αυτο θα το κερδισουν με το σπαθι τους γιατι τους αξιζει κ οχι λογω οικογενιακου background κ γνωριμιων.Συμφωνω επισης στο οτι ειναι αδικια (οχι κ τοσο δυσβασταχτη ρε αδερφε αλλα οκ) για τα παιδια που μοχθησαν στο λυκειο κ πετυχαν την εισαγωγη τους στις ιατρικες σχολες της ελλαδας αριστευοντας σε ολα τα μαθηματα...αυτο ειναι πραγματι σπουδαιος αθλος.Ομως σκεφτητε τι μπορει να χε συμβει αν καποιος διορθωτης σε 1 απο τα 13 μαθηματα ηταν σε κακη μερα, η αν εσεις για τον α, β λογο ησασταν σε κακη μερα, η αν λογω χιλιων δυο λογων η αποδοση σας σε εκεινες τις τρομακτικες 2 εβδομαδες των πανελληνιων ηταν κατω των προσδοκιων σας?Θα μπορουσε αυτο να σας σταματησει απο το να ακολουθησετε το ονειρο σας?Εμενα παντως οχι.Στο κατω κατω τι ειναι αυτες οι δυο εβδομαδες αφορητου (δυσβασταχτου) στρες που θα κρινουν σhμαντικοτατα το μελλον μου κ το υπολοιπο της ζωης μου?Επισης...αν καποιος ηταν μετριος μαθητης στο σχολειο στην ηλικια μεταξυ 12-17 δεν σημαινει οτι δεν μπορει να αλλαξει μυαλο κ ενδιαφεροντα και να γινει ενας πολυ καλος φοιτητης κ αργοτερα επαγγελματιας.
Συμφωνω στο οτι πολλοι φοιτητες σε ιατρικες σχολες του εξωτερικου ειναι οντως στουρναρια και δεν εχουν, ουτε θα αποκτησουν ποτε τους σχεση με το αντικειμενο, αυτοι ομως ειναι μειοψηφια και ητε δεν τελειωνουν ποτε ητε περιπλανωνται απο πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο καταληγωντας συνηθως στη ρουμανια οπου με διαφορους τροπους καταφερνουν να παρουν πτυχιο μετα απο 10 χρονια.Ομως μη μου πειτε οτι στα ελληνικα πανεπιστημια δεν υπαρχουν και εκει τροποι να περασεις μαθηματα πλαγιως γιατι θα ειστε η ψευτες η αφελεις η μαλλον κομματοσκυλα που ντρεπεστε να αποκαλυφθητε.Ναι η διαφθορα στα πανεπιστημια ειναι κ Ελληνικο φαινομενο αν δεν το χατε ακουσει!
Τελος θα ηθελα να ρωτησω εσας τους ιδυοφυεστατους ελληναραδες φοιτητες ιατρικης στην ελλαδϊτσα...Ποιος σας ειπε οτι τα ελληνικα πανεπιστημια ιατρικης προσφερουν καλο επιπεδο εκπαιδευσης στους φοιτητες?Ποιος σας ειπε οτι οι Ελληνες ιατροι υπερεχουν των ιατρων αλλων χωρων?Απο ποτε η ελλαδα εχει παραδοση στην ιατρικη?(μη πει κανεις απο τον ιπποκρατη γιατι θα φανει γελοιος).Σας πληροφορω πως χωρες οπως η Τσεχια, η Σλοβακια και η Πολωνια (ΠολωνοΣλοβακοΤσεχιες), ειναι αρκετα βηματα μπροστα απο μας σε ολους τους τομεις και τα πανεπιστημια τους δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο κανενα αλλο ευρωπαικο πανεπιστημιο(ποσο μαλλον απο ελληνικο).Απλα ανοιξτε τα ματια σας, αφηστε τους κομπλεξισμους κ τις εγωπαθειες κ κρινετε εναν συναδελφο πρωτα απο τις γνωσεις του κ την επαγγελματικη καταρτιση του.Εξαλλου αυτοι που δεν αξιζουν γρηγορα θα χαθουν.
Φιλικα Νικος Π.
Βεβαια...Αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει και θα σε πλακωσει!!!!''Φιλε μου'' Νικο σε πληροφορω οτι γνωριζω τουλαχιστον 4-5 παιδια απο την πολη μου που απο θεωρητικη κατευθυνση και εχοντας βγαλει 8000 μορια σπουδαζουν τωρα ιατρικη/φαρμακευτικη/οδοντιατρικη στην Τσεχια...Μαλιστα ξερω ατομο που ενω ηταν 2ο ετος ιατρικα εργαστηρια(Τ.Ε.Ι) πηγε στην Τσεχια και τον πηραν 2ο ετος φαρμακευτικη με την δικαιολογια οτι τα ηξερε απο την Ελλαδα.Για γελια πραγματικα...
Επιπλεον πριν κρινεις μπες στον κοπο να διαβασεις και τα υπολοιπα μηνυματα μου διοτι δεν αναφερομαι σε μαθητες του 18 που πηγαινουν εξω αλλα σε μαθητες του 8 και πιστεψε με ειναι πααααααρα πολλοι αυτοι και ξερεις πολλους τετοιους εκει στην Τσεχια...
Ακομη θελω να σου πω οτι ειναι πραγματι ΔΥΣΒΑΣΤΑΧΤΗ αυτη η αδικια για εμας που ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ και μπηκαμε στις σχολες μας.
Και επιτελους ας σταματησει αυτη η υποτιμηση της Ελλαδιτσας οπως την αναφερεις...Να σου θυμισω ο,τι και εσυ Ελληναρας εισαι οπως μας αποκαλεις και τελος να σε ρωτησω αν σπουδαζες στην Ελλαδα την ιδια γνωμη θα ειχες για τα ελληνικα πανεπιστημια και αυτους που σπουδαζουν εξω?
-----------------------------------------
Φιλε ζοντ, στο θρεντ αναφερεται η λεξη ΡουμανοΒουλγαροΤσεχοΣλοβακια κ αυτος ηταν ο μονος λογος που αποφασισα να μπω στον κοπο να απαντησω.Ακριβως αυτου του ειδους τις συζητησεις εχει χρειαστει να τις κανω απειρες φορες στο παρελθον κυριως με ατομα που στη ζωη τους δεν εχουν διαβασει ουτε περιοδικο...και ξαναλεω....ειδικοτερα η τσεχια, η σλοβακια, η ουγγαρια και η πολωνια εχουν αρκετα καλα πανεπιστημια με πολυ καλους φοιτητες και υψηλο επιπεδο εκπαιδευσης.Και εγω ειχα λιωσει στα εργαστηρια κ ακομα λιωνω στα 1000σελιδα βιβλια.Επισης δεν μιλησα για μαθητες που εγραφαν 2 και 3 χιλιαδες μορια,αλλα για μετριους μαθητες του 14-17, χωρις να αποκλειω οτι καποιος που γραφε τετοιους βαθμους π.χ. στα μαθηματικα δεν μπορει να γινει καλος γιατρος.Αν διαβαζες μια 2η φορα το ποστ μου δεν θα ειχες αυτον τον επιθετικο τονο κ θα καταλαβαινες οτι συμφωνω μαζι σας σε πολλα θεματα, απλα διεκρινα μια απολυτοτητα κ ηθελα να διευκρινισω ορισμενα πραγματα.Οσον αφορα το Πλοντιφ, ειχα την τυχη να γνωρισω βουλγαρο φοιτητη απο εκει που ειχε ερθει με ερασμους στην Τσεχια κ σε πληροφορω πως ειχε φοβερες γνωσεις.Τελος να σου πω πως η σχεση μεταξυ ιατρου κ ασθενη ειναι πολυ ιδιαιτερη κ βασιζεται στην απολυτη εμπιστοσυνη...αυτη η εμπιστοσυνη κερδιζεται και ο ασθενης δεν ειναι χαζος,θα καταλαβει αμεσως ποιος την αξιζει κ ποιος οχι.
-----------------------------------------
Ξεχασα να αναφερθω κ στο θεμα με τους πλαγιους τροπους να περασεις μαθηματα στα ελληνικα πανεπιστημια....επειδη κ εγω οπως κ εσυ ξερουμε, δεν εχεις ακουσει ποτε για λιστες με ονοματα φοιτητων που παραδιδοντε σε καθηγητες με ανταλαγμα την ψηφο τους?Κ μη μου λες σε παρακαλω οτι τα ενεργα μελη κομματικων παραταξεων στα πανεπιστημια δεν ειναι κομματοσκυλα...
Πραγματικα θα τρελαθω με αυτα που ακουω...Ειδικοτερα η Τσεχια και η σλοβακια εχουν καλους φοιτητες με πολυ υψηλο επιπεδο????Ποιος τα λεει αυτα???Αυτοι που σπουδαζουν εκει???Εγω τους μονους που ξερω να πηγαν εκει ειναι αυτοι που εβγαλαν πανελλαδικα 8 με ελαχιστες εξαιρεσεις στις οποιες μπορει να ανηκεις εσυ Νικο(αν και δεν μας ειπες τις δικες σου επιδοσεις πανελλαδικα)...Μην λεμε ο,τι θελουμε τωρα...Πηγαινε αγγλια,γαλλια,αμερικη να δεις επιπεδο και αφησε την παραπληροφορηση.Ο κοσμος ξερει τι παιζεται.Ολοκληρη επιχειρηση εχει στηθει για την οικονομικη αφαιμαξη των Ελληνων που δινουν τα παντα για να δουν επιστημονα το παιδι τους με το ζορι...
Ξερω οτι ειμαι επιθετικος αλλα δεν μπορω να αφησω να γραφονται αναπαντητα τετοια ΨΕΜΑΤΑ.Και γνωριζω πολυ καλα την κατασταση στις χωρες αυτες γιατι υπαρχουν πολλοι που σπουδαζουν εκει και ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δεν δισταζουν να πουν την αληθεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickos1983

Νεοφερμένος

Ο Nickos1983 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Λοιπον για να μη γραφουμε τα ιδια....οι ελαχιστες εξαιρεσεις ηταν οι μαθητες του 8 κ οχι του 16-18.Η μειοψηφια του 8 οπως προοειπα ητε εμενε για 2-3-4 χρονια στο πρωτο η δευτερο ετος κ μετα εφευγε για αλλες βαλκανικες χωρες, ητε τα παραταγε εντελως κ γυρναγε ελλαδα, ητε στρωνοταν κατω κ μετα απο δικη τους υπερπροσπαθεια τα καταφερνε(γνωριζω προσωπικα τετοια περιπτωση πολυ καλου φιλου).Επισης οταν μιλας για "ελληναραδες" μιλα για τον εαυτο σου εκτος αν δεν ξερεις με ποια εννοια χρησιμοποιειται η λεξη.Ο χαρακτηρισμος Ελλαδιτσα οσο κ αν δεν αρεσει σε εσενα κ μερικους ειναι τοσο πολυ αληθινος κ απορω πως δεν το χεις καταλαβει ακομα.Φοβαμαι πως αν σπουδαζα σε ελληνικο πανεπιστημιο θα ειχα χειροτερη αποψη για αυτα απ οτι εχω ηδη.Απο τη μια σε δικαιολογω γιατι εισαι πρωτοετης κ δεν εχεις δει τιποτα ακομα.Επειδη σε βλεπω υπερενθουσιασμενο με την προσφατη επιτυχια σου στις πανελληνιες (συγχαρητηρια)-(θα πρεπει να κρεμασες το βαθμο σου στο μπαλκονι του σπιτιου σου στο χωριο), να σου πω οτι οι επιδοσεις μου πανελλαδικως το 2000 ηταν 15,3 κ το 2001 17,3....αυτο πριν 9 χρονια οταν εσυ συλλαβιζες ο+υ ου.
Οταν μιλας για οικονομικη αφαιμαξη των ελληνων πως το σκεφτεσαι??Μιλας για τα διδακτρα των πανεπιστημιων?Δεν θελω να σε ξενερωσω αλλα διδακτρα πληρωνουν κ στην αγγλια κ στην αμερικη (για γαλλια δεν ξερω αλλα δεν θα μου φαινοταν περιεργο).Επισης δεν ειναι μονο ελληνες που σπουδαζουν σ αυτες τις χωρες...εγω ειχα συμφοιτητες απο γερμανια,ιρλανδια,αμερικη(κ ομως ναι), νορβηγια,σουηδια,σαουδικη αραβια, ινδια, κυπρο κ αλλες χωρες του κοσμου.Τελος θα ηθελα να σε ρωτησω τι εχεις να πεις για τα παιδια απο τσεχια/σλοβακια με βαθμο πανελληνιων 2-3-4...8 που επαιρναν μεταγραφες στα ελληνικα πανεπιστημια ως το 2001?Αυτοι πως τελειωσαν στην ελλαδα?Λες να πληρωναν κ εδω καθηγητες?Εν παση περιπτωσει το προβλημα σου απ οτι φαινεται ειναι οτι δεν εχεις αυτοπεποιθηση, εχεις ανασφαλειες για την εκπαιδευση που θα λαβεις,τις γνωσεις που θα χεις σαν μελλοντικος γιατρος, κ φοβασαι την υποτιμηση του ελληνικου πτυχιου κ τη συγκριση με συναδελφους απο αλλα πανεπιστημια.Θελω να πιστευω κ πιστευω πως οι φελοι σπανια επιπλεουν κ αν εχεις κανει σωστη δουλεια θα λαβεις αυτο που σου αξιζει...αλλιως θα βουλιαξεις.Να σαι καλα
-----------------------------------------
α κ που σαι.....stay cool μη τρελαινεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Λοιπον για να μη γραφουμε τα ιδια....οι ελαχιστες εξαιρεσεις ηταν οι μαθητες του 8 κ οχι του 16-18.Η μειοψηφια του 8 οπως προοειπα ητε εμενε για 2-3-4 χρονια στο πρωτο η δευτερο ετος κ μετα εφευγε για αλλες βαλκανικες χωρες, ητε τα παραταγε εντελως κ γυρναγε ελλαδα, ητε στρωνοταν κατω κ μετα απο δικη τους υπερπροσπαθεια τα καταφερνε(γνωριζω προσωπικα τετοια περιπτωση πολυ καλου φιλου).Επισης οταν μιλας για "ελληναραδες" μιλα για τον εαυτο σου εκτος αν δεν ξερεις με ποια εννοια χρησιμοποιειται η λεξη.Ο χαρακτηρισμος Ελλαδιτσα οσο κ αν δεν αρεσει σε εσενα κ μερικους ειναι τοσο πολυ αληθινος κ απορω πως δεν το χεις καταλαβει ακομα.Φοβαμαι πως αν σπουδαζα σε ελληνικο πανεπιστημιο θα ειχα χειροτερη αποψη για αυτα απ οτι εχω ηδη.Απο τη μια σε δικαιολογω γιατι εισαι πρωτοετης κ δεν εχεις δει τιποτα ακομα.Επειδη σε βλεπω υπερενθουσιασμενο με την προσφατη επιτυχια σου στις πανελληνιες (συγχαρητηρια)-(θα πρεπει να κρεμασες το βαθμο σου στο μπαλκονι του σπιτιου σου στο χωριο), να σου πω οτι οι επιδοσεις μου πανελλαδικως το 2000 ηταν 15,3 κ το 2001 17,3....αυτο πριν 9 χρονια οταν εσυ συλλαβιζες ο+υ ου.
Οταν μιλας για οικονομικη αφαιμαξη των ελληνων πως το σκεφτεσαι??Μιλας για τα διδακτρα των πανεπιστημιων?Δεν θελω να σε ξενερωσω αλλα διδακτρα πληρωνουν κ στην αγγλια κ στην αμερικη (για γαλλια δεν ξερω αλλα δεν θα μου φαινοταν περιεργο).Επισης δεν ειναι μονο ελληνες που σπουδαζουν σ αυτες τις χωρες...εγω ειχα συμφοιτητες απο γερμανια,ιρλανδια,αμερικη(κ ομως ναι), νορβηγια,σουηδια,σαουδικη αραβια, ινδια, κυπρο κ αλλες χωρες του κοσμου.Τελος θα ηθελα να σε ρωτησω τι εχεις να πεις για τα παιδια απο τσεχια/σλοβακια με βαθμο πανελληνιων 2-3-4...8 που επαιρναν μεταγραφες στα ελληνικα πανεπιστημια ως το 2001?Αυτοι πως τελειωσαν στην ελλαδα?Λες να πληρωναν κ εδω καθηγητες?Εν παση περιπτωσει το προβλημα σου απ οτι φαινεται ειναι οτι δεν εχεις αυτοπεποιθηση, εχεις ανασφαλειες για την εκπαιδευση που θα λαβεις,τις γνωσεις που θα χεις σαν μελλοντικος γιατρος, κ φοβασαι την υποτιμηση του ελληνικου πτυχιου κ τη συγκριση με συναδελφους απο αλλα πανεπιστημια.Θελω να πιστευω κ πιστευω πως οι φελοι σπανια επιπλεουν κ αν εχεις κανει σωστη δουλεια θα λαβεις αυτο που σου αξιζει...αλλιως θα βουλιαξεις.Να σαι καλα
-----------------------------------------
α κ που σαι.....stay cool μη τρελαινεσαι
1ον οταν συλλαβιζα ο+υ ου μαθαινα επιπλεον οτι το ειτε γραφεται με ει και οχι με η που προφανως δεν εμαθες ποτε εσυ...
2ον σπουδαζω φαρμακευτικη αλλα απο οτι φαινεται δεν μπηκες καν στον κοπο να κοιταξεις το προφιλ μου μεσα στην ταραχη σου να υπεραμυνθεις τις αποψεις σου και να παρουσιασεις τις αληθειες που λεμε ως ψεματα και τα ψεματα που λες ως αληθειες...
Επιπλεον να ξεκαθαρισω οτι δεν εχω απολυτως τιποτα προσωπικο μαζι σου και οτι σκοπος μου ειναι οχι να θιξω εσενα αλλα να πω την αποψη μου για ενα θεμα που απασχολει εμενα και πολλους αλλους...Πληροφοριακα και μονο μπες σε κανενα Forum ιατρων ελληνικων πανεπιστημιων για να δεις τι λεγεται γι αυτο το θεμα.
Οταν λεω οικονομικη αφαιμαξη εννοω οτι στελνουν ολο το συναλλαγμα εξω προκειμενου να σπουδασουν γιατροι για τα ματια του κοσμου και μονο και πολλες φορες χωρις να το αξιζουν...
Ειμαι πολυ σιγουρος για τις γνωσεις που θα παρω στο ελληνικο πανεπιστημιο και ακομη περισσοτερο χαρουμενος που ξερω οτι αυτες οι γνωσεις θα ειναι πολυ περισσοτερες και ουσιαστικες απο το κορυφαιο-ανεπαναληπτο πανεπιστημιο στο οποιο σπουδαζεις.
Να ξεκαθαρισω για χιλιοστη φορα οτι εκτιμω πολλους μαθητες που για μια ατυχια στις πανελλαδικες πηγαν οπουδηποτε εξω να σπουδασουν ακολουθωντας το ονειρο τους και δεν συμβιβαστηκαν.Μαθητες ομως του 18 και οχι του 7 και του 8.
Συμφωνω απολυτα με την αποψη σου οτι οποιος κανει καλη δουλεια παιρνει αυτο που του αξιζει και πιστεψε με ολοι εκ του αποτελεσματος κρινονται οσα ψεματα και αν λενε τωρα(ωχ αυτο ηταν κακια:P)
Τελος να επισημανω οτι νιωθω πολυ ανετα με τον εαυτο μου και την πνευματικη μου υποσταση και δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα με την αυτοπεποιθηση μου ουτε εγω αλλα ουτε και οι γυρω μου.Δεν φοβαμαι την συγκριση με τους συναδελφους μου αλλα αντιθετως την αναζητω.Αυτο που με φοβιζει ειναι η αδικια και η απαθεια και για αυτον τον λογο γραφω αλλωστε.
ΑΑΑ και κατι ακομα...Και εγω θελω να πιστευω οτι οι φελοι σπανια επιπλεουν αλλα ειμαι βεβαιος οτι φαλλοι σιγουρα δεν επιπλεουν...Και εσυ να σαι καλα:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elios

Νεοφερμένος

Ο elios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Φαλλός αποκαλείται το πέος που βρίσκεται σε στύση, αλλά και τα ομοιώματά του.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kondar

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Φαλλός αποκαλείται το πέος που βρίσκεται σε στύση, αλλά και τα ομοιώματά του.:P
το ξερω:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top